Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:30 08.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Цанков камък - напомняненови  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано28.10.20 09:57



Цанков камък

Първо името. Имало някакъв геодезист работил по тия места на име Цанко. Също имало един камък, не малък, на който като стъпи човек се откривала чудна гледка. Често виждали Цанко да застава върху този камък и да съзерцава природата. Толкова често, че нарекли камъка на негово име. С две думи, толкова!
Хубаво би било ако този Цанко се бил залюбил с местна девойка и двамата да ги виждат на камъка, хванати за ръце и за да станат легенда, тъй както са хванати за ръце да скочат от камъка, но вместо да полетят надолу, да се издигнат нагоре и да се превърнат в птици, които все още да ги виждат как се реят в облаците по тези места и да казват на децата си "Това са Цанко и любимата му", но нищо такова нямало. За съжаление.

Ходих до там, да видя за какво става дума, че толкова го одумват тоз Цанков камък. Видях че има защо, за мое съжаление и разочарование.
Решили да направят още една язовирна стена, по-нагоре от язовир Кричим. Това до тук добре. Идеята не е лоша. В Швейцария съм виждал не две а три язовирни стени една над друга, хващайки стичащите се води в три езера разположени едно над друго, съответно с три електростанции към всяка стена. В нашият случай новата стена ще хване водите на не една а две реки. Въча ако не се лъжа беше едната а на втората й забравих името. И до тук все още няма нищо лошо. Даже бих рекъл, похвално. И от тук нататък започва трагедията. Новият язовир ще покрие пътят с вода, поради което ще трябва да се изгради нов път. Нормално! Това, което не е нормално е избраното трасе. Теоретично изглежда нормално, но практично - не. Ако аз бях избрал новото трасе - иди, доди, да ми прости човек, след като това нито ми е специалност, нито нищо. Но професионалисти да го изберат, става непростимо. Още повече, австрийците, които са там да строят язовира а не новия път, са ги предупредили, че ако зависело от тях, никога не биха построили път по това трасе. А те знаят. При тях всички пътища са планински. Но, кой да слуша?! Даже не са се колебали. Наш'те твърди! По-скоро твърдоглави. Това ще бъде и край. И сега си ... мамата. Ни напред, ни назад. Пътят построен вече, но цената му до сега е утроена. Човек ще каже, ами утроена - утроена ама поне вече имаме нов път. Загубата ще я прежалим. Да, ама не. Грижата по този път никога няма да свърши! Цената му ако до сега е утроена, до догодина ще стане учетворена, после упеторена и така докато най-после се откажат да поддържат този път, решат да спрат загубите си по него и направят друг, по друго трасе.
Същото е станало и с язовирната стена и цялата необходима инфраструктура покрай нея. Това пък ми напомня строежа на панамския канал от французите. Направят каквото направят, идва дъждовния сезон и свлачища затрупат всичко. Това се повтаря няколко пъти. Няколко пъти акционерното дружество фалира. Няколко пъти създават ново. Накрая французите капитулират. Тази работа се оказва не по силите им. Продават правата си и закупените за целта земи на американците, плясват с ръце и се прегръщат. Според мен това е преломният момент, след който Франция отстъпва първото си място в света на американците, които от своя страна все още го държат.

Новият път заобикалящ Цанков камък, както споменах, е вече готов. Гладък като платно, живописен до неописуемост. Да ти е кеф да караш по него, но...ту тук свлачище, ту на друго място и стотици хора все още работят по него и краят му не се вижда. Да работиш по този път е работа за цял живот. Без прекъсване и без почивка. Ще покажа и снимки.

Работата покрай язовира не се отличава много от работата по пътя. Непрекъснати свлачища, ту тук, ту там, ту на трето място. Тъкмо очистят едното и трябва да се местят на съседното. На мястото на електроцентралата има бетонни колони на 25 метра в земята, да я поддържат. Стените й са с дебелина на железобетона от метър и шейсе. На два пъти свлачища са запълвали изкопите за централата до горе и работата е трябвало да започне от начало. Това я оскъпява неимоверно. Мощността й ще бъде осемдесет мегавата, но за да се изплати, направили са изчисления, че трябва да продават тока много скъпо на киловат/час. Това прави електроцентралата неизплащаема. Тотална загуба за държавата и за всички нас. Баси недоразумението! Вече шест години се строи и още не е завършена. Стената е висока 85 метра. За сравнение стената на язовир Хувър, в Щатите е висока над 250 метра, има 12 генератора и снабдява с ел. енергия шест щата. Завършен е и предаден за експлоатация за три години. При нас, два генератора, шест години строеж и още не е завършен.


Снимките ми от Цанков камък и електро централата.

\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Цанков камък - напомняненови [re: Pollyanna33556]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано28.10.20 15:15



Ами, наред си е Цанков камък.

Работата е там, че целите на изграждане на яз. Хувър и на яз. Цанков камък са много различни.

Яз. Хувър е граден с цел:
1. Да се премахнат наводненията, предизвиквани от реката
2. Да се изгради водохранилище, което да снабдява с вода и електричество околностите
3. Да се открият работни места по време на огромната криза през 30-те години.

Доколкото яз. Цанков камък е граден с цел:
1. Да се усвоят едни пари от едни наши хора.

Милиард и половина за 80MW, при това - неработещи продължително време и предназначени основно да поемат свръхнатоварвания в мрежата. Излизат по 19 милиона на мегават.
Ако двата реактора в Белене бяха на такава цена на мегават, централата в най-добрия случай трябва да струва 40 млрд. В най-лошия - не мога да го сметна дори.



Тема Re: Цанков камък - напомняненови [re: Pollyanna33556]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано28.10.20 16:28



подaрak ни е oт





Тема Re: Цанков камък - напомняненови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано28.10.20 19:55



Ами, наред си е Цанков камък.

Разбирам говориш за централата. Аз говоря най-вече за пътя и трасето му. Не мисля че свличанията някога ще спрат, колкото и да ги удържат с метални мрежи и други средства. Там цялата планина е рохка. Всеки по голям дъжд причинава свличания. От тогава не съм минавал по този маршрут, но не мисля че някога ще смогнат да спрат свличанията. Докато падат дъждове ще има и свличания. Не бих се учудил ако има пропадания и на пътното трасе. Ще трябва пак да мина, да затвърдя убеждението си. Ако имаш свободно време може да минем двамата.



Бях ти обещал да ти дам едно СД с филм за изграждането на язовира Хувър.
Ти може и да си забравил вече. В България такъв строеж е невъзможен! Нито имаме такива менажери, нито такива строители.

\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Цанков камък - напомняненови [re: Pollyanna33556]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано28.10.20 20:04



Разбирам говориш за централата.

Иронизирам всъщност.



Ако имаш свободно време може да минем двамата.

С удоволствие.
То като гледам как вървят нещата с тия дистанционни обучения, нищо чудно да се окаже, че имам свободно време от сега, та чак до другата есен.


Бях ти обещал да ти дам едно СД с филм за изграждането на язовира Хувър.
Ти може и да си забравил вече.


Мисля, че ми го даде.
А може и да съм изгледал филма по някоя от научнопопулярните телевизии.

В България такъв строеж е невъзможен! Нито имаме такива менажери, нито такива строители

Не знам сега как седят нещата, но навремето и у нас са правени доста неща в тази насока, при това, не малка част, с изцяло български усилия.



Тема Re: Цанков камък - напомняненови [re: Pollyanna33556]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано28.10.20 22:33



Ами минах по този път на 15 октомври. Пътят е идеален. Верно че е скоро завършен, но ще видим.



Тема Re: Цанков камък - напомняненови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано29.10.20 17:07



Не сме си вкъщи. Като се върнем по някое време през ноември, ще ти се обадя за повече конкретика.



За СДто може и да съм ти го дал, но съм забравил. Важното за мен е да си изгледал филма. Впечатляващ е!

Като казах че такъв строеж е невъзможен в България имах предвид бързината с която Хувър е бил построен и създадената организация.
Линкът който си дал за строежа тук, също е впечатляващ.

\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Цанков камък - напомняненови [re: Metropolis]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано29.10.20 17:15



Пътят си беше идеален и аз когато минавах по него, само дето няколко свлачища го бяха препречили тук-там.
На мен ми изглеждаше, че свлачища винаги ще има по този път заради рохкавата структура на планината. Ако ти е изглеждал като наскоро завършен, може да е било така след поредната поправка. Ще трябва аз да мина по този път, за да мога да сравня видяното с предишното ми минаване от там.



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Цанков камък - напомняненови [re: Metropolis]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано29.10.20 17:18



подaрak ни е oт бсп и дпс

Нищо хубаво не мога да очаквам от горната комбинация.



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Цанков камък - напомняненови [re: Pollyanna33556]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано29.10.20 17:21







"..........................................
"Гордостта на енергетиката" почна при Царя

През 2003 г. НЕК подписа договори за строежа на хидровъзела с австрийските компании "Ва Тех Хидро" (Va Tech Hydro GmbH & Co), "Вербундплан" (Verbundplan GmbH) и "Алпине Мейредер Бау" (Alpine Mayreder Bau GmbH). Правителството на Сакскобургготски оценяваше проекта на 200 млн. евро, от които за 100 млн. евро бе осигурен експортен кредит от "Банк Оустрия Кредитанщалт", а останалите – от консорциум от седем банки - - австрийските "Райфайзен банк Интернешънъл", "УниКредит Банк Оустрия", и "Инвесткредитбанк", белгийската "Фортис Банк", френските "Сосиете Женерал" и "Креди Суис Интернешънъл", както и лондонския клон на "Креди Суис".

Според този вид договор, строителството се плаща след изпълнени работи. При такъв голям проект това водело до допълнително оскъпяване. НЕК не е правила търг за инженер, а е избрала тази дейност да се изпълнява от нейния клон "Хидроелектроинвест". Без одобрение на инженера не се извършва никакво плащане, казват експерти. Трети вид контрол пък осъществяват банките, които кредитират язовира и веца.

На 26 април 2004 г. с три символични взрива премиерът Симеон Сакскобургготски дава старт на строителството на хидровъзела. Междувременно НДСВ отчита докарването на инвестицията за "Цанков камък" за свой голям успех.

През 2006 г. авторитетното британско списание EUROMONEY определя договора като сделка на годината като най-добре структурирания проект в търговско-финансово отношение. Срещу ангажимент да се продават емисии на Австрия тя осигурява изгодно кредитиране чрез консорциум от банки, гаранцията на половината от проекта е на Австрийската агенция за експортно кредитиране. Крайният срок за пуска на хидровъзела тогава беше обявен за 2007 г.

През 2008 г. за първи път се заговори, че обектът се забавя с 18 месеца и се оскъпява с 12%. Решението за издигането му е било в последния момент, затова са използвани стари проекти, които не са осъвременени. Именно от некачествените проекти цената му скача 2 пъти и половина...."

Редактирано от Metropolis на 29.10.20 17:42.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.