Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:16 07.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
Тема Re: Гръцка теманови [re: MupaM]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано06.07.20 14:41



Митичните фондове са необходимост, ама ги нема. Теоретично, пенсионната партида е от изкарани в миналото пари (за разлика от ДДС-то с изкарани и похарчени днес). Обаче... изкараните в миналото ако не са управлявани добре, са се стопили поради това - я от ценовите разлики преди и сега, я от други по-големи грешки плюс злоупотреби. Стопяване не означава изчезване, просто 1 лв и преди, и сега си остава 1 лв номинално, но "стойността" му се е поизпарила. Оттук и митовете, подобно на приватизационните. Техниките са в изобилие.



Тема Re: Гръцка теманови [re: Crrafterr]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано06.07.20 15:00



В какъв смисъл "изкарани в миналото пари"?
За да се каже, че държавата (НОИ или който там) е имала някакви заделени изкарани в миналото пари за бъдещи пенсии, трябва да е имала някакъв актив наличен, отделен специално за това. Било имоти, който после да се продадат или да се дават под наем за доходи, било злато и всякакви бляскави съкровища, било влог в наша банка, в чужда...
Ако не се "заделя" по този начин, значи няма и не е имало.
Важи и за човек, и за държава.
Имала ли е държавата такива активи, заделени от вноските за пенсии с цел специално от тях да се изплащат пенсиите в бъдеще? Които активи някой да ги е "изял"? Какви са били те (имоти, злато, банкови влогове, кои, къде?), кога са изчезнали и т.н.? Конкретика никаква не съм срещала, само общи твърдения "изядоха ни пенсиите".

Стойността ясно. Едва ли под "изядени фондове" имат нея предвид, макар че аз всъщност не знам какво имат предвид, де. Но ако се има предвид това, значи са ни изяли и на нас, останалите, парите. Така, де, и ние преживяхме изпаряване на стойността на парите.

Индивидуалната партида може да се формира като стойност, като сума (която да ти се дължи като пенсия един ден) от внесеното от теб през годините, ама средствата за това идват предимно от нови вноски, от пари, изработени сега.

П.П. Ти, като гледам, също не си на мнение, че е имало някакъв актив, някакъв натрупан фонд, който да е задигнат.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 06.07.20 15:04.



Тема Re: Гръцка теманови [re: Crrafterr]  
Автор DarkSide ()
Публикувано06.07.20 15:17



Навремето при соца заплатите бяха към 200 лева, помня че разликата нето бруто не беше голяма, сиреч пенсионните отчисления да са били от порядъка на 20 - 30 лева. Ако три лева за долар, черният курс е бил що - годе реален, това прави 10 долара на месец отчисление, сиреч 120 на година и съответно 4800 долара за 40 години. Айде с лихвата да се е увеличила сумата 2 пъти да иде на 12 000 долара натрупани на калпак, ако трябва да ти ги плащат за 10 години, това прави по 1200 долара на година или по 100 долара на месец пенсия. Сегашните 250 лева са към 150 долара - демек от порядъка на колкото би дал и въпросния изчезнал фонд.



Тема Re: Гръцка теманови [re: MupaM]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано06.07.20 15:28



Това ме прави по-наясно от теб.

Напротив. Колкото аз съм наясно с въпросния пенсионен фонд, дето бил изяден - толкова и ти. Значи - наравно неясно.

Аз обаче съм наясно какво е това пенсия като явление и откъде обичайно се взимат парите за изплащането и, най-малкото.

Как се образуват пенсиите е азбучна истина и изобщо не може да бъде обект на спор или разминаване, и НЕ ТОВА съм имала предвид, когато казах, че не сме наясно и двете.

За смисъла на останалата част от разговора - аз съм по-наясно, касаещо размера на пенсиите и колко много хора живеят с минимална пенсия. Приказките за "средна" пенсия, които ти написа, тоест - пиле със зеле - са извън разговора. Един милион пенсионери, че и повече, които получават ПОД средната пенсия, изобщо не ги грее колко е тя. Фактът е, че голяма част от българските пенсионери получават срамно ниски пенсии. И ако преживяват - то е пък по причините, които аз описах в една друга тема на едно друго място. Деца, спестявания, работа до следпенсионна възраст, даване под наем, лично стопанство и пр, и пр. От които пък възможности се възползнат всички управляващи в тези 30 години и се чешат между ушите, когато стане дума за това. Именно защото пенсионерите "още не са взели да мрат по улиците от глад".

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Гръцка теманови [re: UnicaDonna]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано06.07.20 15:31



"Как се образуват пенсиите е азбучна истина..."
Я кажи как, щом е азбучна!
Трупа се един фонд тип хазната на чичо Скрудж в един склад и после се взимат жълтици от него, ако никой междувременно не го е изял?

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 06.07.20 15:31.



Тема Re: Гръцка теманови [re: MupaM]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано06.07.20 15:30



Я кажи как, щом е азбучна!

Геврек ти обясни доста неща, и не това е темата. За мен няма никакъв спор, че голяма част от пенсионния фонд, натрупан до 89 година, някъде е изтекъл. Написах го вече. Също така написах, че оттам нататък е ясно, че работещите млади са малко и бля, бля, бля - не сме сами на клона.

Сами сме на клона ЕДИНСТВЕНО по мизерния размер на пенсиите.

А ти, ако ти е важно никой да не е поне толкова наясно/не наясно, колкото си ти, с каквото и да било - НЯМАШ никакви проблеми. Ей ся ше го изкрещя - С всичко на тоя свят си по-наясно от мен, МИР ДА ИМА.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Гръцка теманови [re: UnicaDonna]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано06.07.20 15:36



Имаше една прелюбопитна афера "Максуел". Взривена яхта изчезнал фонд...
И аз не съм наясно, просто помагам за по-завързано да стане. И интересно.



Тема Re: Гръцка теманови [re: UnicaDonna]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано06.07.20 15:38



Геврек нищо не ми е обяснил. Геврек каза някои неща, с които аз нямам спор.
Дай сега от тебе азбучните обяснения.

А ти, ако ти е важно никой да не е поне толкова наясно/не наясно, колкото си ти, с каквото и да било - НЯМАШ никакви проблеми. Ей ся ше го изкрещя - С всичко на тоя свят си по-наясно от мен, МИР ДА ИМА.
Не никой, за мен и теб говорим; и не с всичко, ама с пенсиите специално - да.



За мен няма никакъв спор, че голяма част от пенсионния фонд, натрупан до 89 година, някъде е изтекъл.
Дай сега пак: какво е представлявал този фонд, къде се е държал? В хазната на чичо Скрудж под форма на жълтици, в един голям склад под форма на налични банкноти, готови за слагане в куфарчета, в банка под форма на влог, къде?

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 06.07.20 15:34.



Тема Re: Гръцка теманови [re: Green Light]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано06.07.20 15:41



просто помагам за по-завързано да стане. И интересно.

На тоя един милион хич не му е интересно. А аз лично се ядосвам, когато някой се опитва да ме омайва с приказки за "средна заплата" или "средна пенсия".

Вчера дочух по телевизора изказване на някой си (не помня кой и коя тв, но щом някой се осмелява да го говори в ефир - значи поне част е вярно), че ВСЕКИ зам. министър от 30 години насам, при всяко правителство, след края на мандата си излизал с актив от ЧЕТИРИДЕСЕТ МИЛИОНА ЛЕВА. За министрите открито отказаха да споменат. А надолу по стълбицата 1-2 стъпала - 10 до 20 милиона. ВСЕКИ. От 30 години насам.

Интересно ли е?

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Гръцка теманови [re: MupaM]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано06.07.20 15:44



За мен няма никакъв спор, че голяма част от пенсионния фонд, натрупан до 89 година, някъде е изтекъл.
Дай сега пак: какво е представлявал този фонд, къде се е държал? В хазната на чичо Скрудж под форма на жълтици, в един голям склад под форма на налични банкноти, готови за слагане в куфарчета, в банка под форма на влог, къде?


Както вече казах - и ти не си наясно, и аз също.

Спирам дискусията, защото се дразня ужасно. Когато някой се опитва да се прави на хитър на гърба на друг. (Не на моя, естествено). И се опитва да му обяснява, на тоя с гърба, че ВСИЧКО СИ Е В РЕД, НИКОЙ НИЩО НЕ Е ОТКРАДНАЛ И БЪЛГАРИЯ Е ЗЕМЕН РАЙ.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!




Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.