Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:40 11.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Разни годишнини  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано31.05.20 14:15



50 години татко

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано31.05.20 14:29



утре в предаването История БГ темата ще е Въстанието във Видинско и Белоградчик. Избухва на 29 май/ 1 юни 1850 юни и е разгромено за две седмици.
Българите тука въстанаха, най-напред във Видинския окръг, след това във Белоградчишкия и в още около 15 села…”
„В селата и по улиците, навсякъде, гдето могат да се намерят християни, са ставали убийства като над животни....“ - Из: Дописка до сръбския министър на правосъдието, 1850 г.

Близо 10 хил. недоволни българи от Видинско, Белоградчишко и Ломско, зле въоръжени и групирани, въстават срещу неправдите на турската власт в Северозападна България. Недоволството им е предизвикано от тежките условия на живот и липсата на обещаните правни и поземлени реформи с Гюлханския хатишериф (1839 г.)
Връхна точка е обсадата на Белоградчик. След провала на акцията освирепелите турци изливат гнева си над мирното население в Северозападна България. Представителите на Великите сили в Османската империя са информирани за зверствата и се застъпват за българите пред султана. Централната власт праща комисия да разследва случая и в резултат 40 бейове са обвинени, арестувани и изпратени в Цариград.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор dionys (myosin)
Публикувано31.05.20 14:25



50 години Paranoid





nec spe, nec metu (много древна мъдрост)

Тема Re: Разни годишнининови [re: dionys]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано31.05.20 14:40



Tвоето става за татко барба.
Но по отношение на въстанието в северозапада мисля че е подходящо ето

.

Редактирано от Metropolis на 31.05.20 14:35.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано31.05.20 18:09



Аз ще да ставам на 55. :)



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано31.05.20 18:11



Ъъъъ татко Барба и барбароните са по-стари от мен..не знаех...: )))
иначе още помня израза.."фокус-бокус барбарокус"..или нещо такова беше..: )))



Тема Re: Разни годишнининови [re: ShokoLada]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано31.05.20 20:40



Забавна беше тази

.

Запомнил съм ги, защото можеха лесно да си сменят формата. Някак бяха символ на изграждащият се у нас по това време политически елит. (Също така ловки при смяната на партиите и възгледите си.)



Тема Re: Разни годишнининови [re: T a n y a]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано31.05.20 20:41



Да не казваш че скоро имаш рожен ден?



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано01.06.20 14:50



oт знаeтe.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Glastar (отвратяга )
Публикувано01.06.20 15:10



Аз все още харесвам "Приключенията на инспектор Хлорофил" и култовата фраза,
" гадост и зараза", сякаш Емзеперикс предупреждава семейство, не, не бяха Форсайтови, семейство Мейзга, за коронавирус.





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Glastar (отвратяга )
Публикувано01.06.20 15:13



Уж, лайпцигски процеса, а после бомбандираха Дрезден.





Тема Re: Разни годишнининови [re: Glastar]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано01.06.20 15:09



Оооо, Емзеперикс, братче мило!!))))))))))))

Била съм коронавъзраст)))!!

Редактирано от spunk на 01.06.20 15:15.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Glastar]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано01.06.20 16:39



Късмет - да бяха скъсили и Георги Димитров с 1 педя заедно с ван дер Любе, а заедно с "Титаник" да беше потънал и "Аврора"...



Тема Re: Разни годишнининови [re: Glastar]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано01.06.20 16:49



семейство

горe дoлу и то ~ 50 гoд.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор NUT (ентусиаст)
Публикувано01.06.20 16:53



като дете това ми беше любима анимация - Уилма това съм АЗ...тук се чува моят глас!



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано01.06.20 18:14



Не е скоро. :)



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор TCNQ ()
Публикувано02.06.20 00:01



Много яки, не знаех, че сме набори.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано02.06.20 14:36



Николай Гяуров 13.09.1929 -

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Vassilia ()
Публикувано02.06.20 15:08



Верди Реквием /1967/



един приблизително негов цитат: Никой не знае какъв е късметът му, накъде ще го завлече и как ще го тръшне



Тема Re: Разни годишнининови [re: Vassilia]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано02.06.20 15:19



или





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано03.06.20 21:17



Нa 3 ЮНИ 1395г. загива последният търновски цар -

. След битката при Ровине, османският султан Баязид I Йърдъръм се отправя на юг към р. Дунав, преминава реката при Никопол, пленява Иван Шишман и го екзекутира. По това време Иван Шишман вече не се титулува “цар и самодържец на всички българи”, а използва “господин Търновски”. Дали е отстъпил титлата цар на Иван Срацимир или е сведен до османски васал на област около Никопол и поради това не носи царска титла едва ли ще узнаем. Смъртта на Шишман слага край на дългогодишните му усилия да се противопостави на османското нашествие.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано03.06.20 21:40



Сетих се, че утре важна дата-140 години от



Докога ще го имаме? Божа работа



Тема Re: Разни годишнининови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Vassilia ()
Публикувано04.06.20 11:37



Важна дата е
С "правото на рязане на монети в Княжеството" се ражда националната ни парична единица
След една година в Англия са отсечени първите български монети /2, 5 и 10 стотинки от мед, калай и цинк/, а в Русия монети по 1 и 2 лева /сребърни/
След десетина години имаме и златни монети по образец на френските златни франкове

Бях на една изложба за първите български монети преди време - интересни неща разказваха нумизматите - 100 пари били 50 стотинки, имало 2 и 1/2 стотинки - петаче, грошът бил 20 стотинки
Като разчиствахме тавана на старата къща, в едно гърне между старите копчета, намерихме и шепичка монети от преди повече от 100 години - повечето от 5 и 10 стотинки /рупчета и гологани/
Сега са в колекцията на децата заедно с една изключително помачкана банкнота от 3 лева



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор DarkSide ()
Публикувано04.06.20 12:03



вчера стана на 70



Тема 140 години български левнови [re: Metropolis]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано04.06.20 18:53



Днес се навършват 140 години от създаването на българския лев.
(на 4 юни 1880 г. е обнародван и влиза в сила Законът за правото на рязане на монети в Княжество България)



ПП: упс, Ружа вече го е казала, сега виждам, сори.

Редактирано от Crrafterr на 04.06.20 18:49.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Vassilia ()
Публикувано05.06.20 15:51



Федерико дел Саградо Корасон де Хесус Гарсия Лорка /5 юни 1898- 18 авг. 1936/ - поет, драматург и художник





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.06.20 22:32



На 5 юни 1783 г. е излетял първият





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Vassilia ()
Публикувано06.06.20 15:25



221 години от рождението на А.С. Пушкин /6 юни 1799/

KВATRO - Не пой, красавица, при мне (С.Рахманинов)





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано08.06.20 17:07



на 8 юни
The Romans celebrated the anniversary of the Temple of Mens Bona. She was the goddess of thought, consciousness and the mind. From Mens we get our words for mental & dementia. We do not have an image for Mens -

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано09.06.20 16:15



На 9 юни 1854 г. се роди





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор NUT (ентусиаст)
Публикувано09.06.20 16:38



виж какво открих за хора на изкуството





Тема Re: Разни годишнининови [re: NUT]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано09.06.20 21:51



Ами да ти кажа това доста напудрено ми звучи. При това за повечето от тези хора може да се каже само че са с корен от Балканите. (Малко ми звучи като гордоста че Криско бил българин. А че той не се счита за такъв не е проблем за гордещите се с него.)





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.06.20 15:27



нa 10 или 11 юни умирa

вeлики.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано10.06.20 15:52



Казва се Ацо Големиот.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано11.06.20 23:23



според някой си Eratosthenes, живял в трети век преди новата ера, на 11 юни 1184 преди Христа е превзета и опожарена Троя.
И малко за

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.06.20 04:51



Според Херодот, живял 2600 години след Хеопс, една от малките пирамиди в Гиза била на дъщеря на Хеопс, подвизавала се като главна куртизанка и мадам в свещен публичен дом към някой от храмовете и цената на един сеанс бил стойността на изработката и поставянето на един камък в пирамидата...



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано12.06.20 22:03



Речта, която промени света на





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано13.06.20 18:17



на 13 юни 1831 в Единбург е роден

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор gelsomino ()
Публикувано13.06.20 18:41



13.06.1935





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.06.20 17:04



На 20 юни се навършват 105 години от смъртта на видния български духовник и дипломат





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано20.06.20 18:41



Разбира се, че помня барбароните. Много обичах да ги гледам.

Жалко, че не ги дават и сега.




Тема Re: Разни годишнининови [re: Luchezara]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.06.20 22:31



Из нета май ги има ама днешната дата със друго е забележителна и то за най-новата история на България.





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.06.20 22:13



На днешната дата, 22 юни, през 1910 г. в Берлин е роден

.
Той създава първия работен програмируем компютър в света, в който запомнянето на машинните инструкции, т.е. програмите са на същото място, в което се съхраняват данните. Той е създател и на първия език за програмиране на високо ниво.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано22.06.20 22:36



Тц, тц, тц... а Джон Атанасов бре?



АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Разни годишнининови [re: UnicaDonna]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.06.20 22:33



Всичко си пише чети. (На български е - нямаш оправдание.)





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.06.20 22:59



А за България дата 22 юни много важна със следното:

Иван Д. Шишманов е роден на 22 юни 1862 г. в Свищов.
Когато Иван е едва на 13 години умира баща му и семейството изпада в бедност. За щастие малкият Иван прави впечатление на унгарския пътешественик Феликс Каниц, който при обиколката си из България подбира няколко млади българчета, за да ги настани като държавни стипендианти в австрийската столица Виена.
Иван Шишманов попада измежду избраните и през 1875 г. постъпва в образцовото Bürgerschüle във Виена и после в Педагогическото училище, което завършва през 1882 год. Завърнал се в България, той става за кратко време учител в родния си град, а после (1882 г.) подначалник в министерството на народната просвета. За да допълни знанията си по френски, Шишманов заминава през август 1885 г. за Женева, но избухналата тогава Сръбско-българската война го връща в България като доброволец.
Иван Шишманов създава списание „Сборник за народни умотворения, наука и книжнина“ през 1893 година и е негов редактор до 1902-ра. Едновременно с това е и редактор в списание „Български преглед“ (1893–1900). Изданието изиграва важна роля за развитието на българската наука. Проф. Иван Шишманов е член на БАН, на Сръбската академия на науките и изкуствата, на гръцкото научно дружество „Парнас“ и почетен член на университета в Харков.
На два пъти отхвърля предложението да стане министър на просвещението, но накрая приема, в правителството на ген. Рачо Петров (1903-1906), като поставя условието да му се даде възможност да осъществи мащабната си културно-просветна програма. Шишманов остава министър и в следващото правителство на НЛП с министър-председател Димитър Петков (1906-1907).....



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано22.06.20 23:06



Всичко си пише чети. (На български е - нямаш оправдание.)

Чукча - ПИСАТЕЛ!



АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано22.06.20 23:10



Иииба си! И всичко това само с едно гимназиално образование...???





Тема Re: Разни годишнининови [re: LAMBl]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.06.20 23:22



Абе знаеш тогава че хората са се образованли непркъснато. Бил е голям приятел на Иван Вазов.

А ето още от текста без редакция.
"На два пъти отхвърля предложението да стане министър на просвещението, но накрая приема, в правителството на ген. Рачо Петров (1903-1906), като поставя условието да му се даде възможност да осъществи мащабната си културно-просветна програма. Шишманов остава министър и в следващото правителство на НЛП с министър-председател Димитър Петков (1906-1907).
След нови кратки пътувания до Швейцария и Германия, през 1923 г. Иван Шишманов се установява окончателно в България , където не напуска катедрата си до последен дъх. В дома им на ул. „Шипка“ 11 (в който днес се помещава пицарията „О, Шипка“) съпругата му Лидия Шишманова поставя началото на един от първите легендарни софийски литературни салони, по подобие на салоните на мадам дьо Стал и Жорж Санд във Франция и на руската княгиня Зинаида Волконска.
През лятото на 1928 година Шишманов заминава за норвежката столица Осло, за да участва в конгрес на ПЕН клубовете. Именно там, на 23 юни професорът получава апоплектичен удар и умира. Три месеца и половина след трагичната загуба Лидия Шишманова лежи парализирана. Вдига я от леглото споменът за едно писмо, писано от професора две години преди смъртта му. “Усещам, че скоро ще умра. Знам, че твоята тъга ще бъде голяма, но ти ще трябва да живееш, за да уредиш моето книжовно наследство“. Лидия надмогва болестта, става на крака и подрежда огромния архив на съпруга си – купища лекции, недовършено съчинение за Шекспир, недописана книга за Вазов, ценни фолклорни изследвания, мемоарите като пълномощен министър в Украйна, над 3000 собствени и събирани епиграми…"



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано22.06.20 23:30



Германия напада СССР, някой каза ли го или
никой ?



Тема Re: Разни годишнининови [re: Koftia]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.06.20 23:33



Това си е за отделна тема по която не ми се пише. Ама ако пуснеш такава мисля ще се намерят много мераклии. И скоро ще мине 100 мнения.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Koftia]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано22.06.20 23:42



Повечето ф клуба смятат нападението за правилно, та едва ли.





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано23.06.20 00:07



Не знам. Само знам, че от годините живяни в България, тази дата така съм я запомнил, че ще я помня двеста години. Като чуя 22 ри юни, това събитие ми минава през мисълта най-напред.
А гледам тука станали 50 мнения и никой не си спомня за това ? Май само двама трима пенсионери си спомняме, като поне двама от тях не искат да си спомнят. Помнят, но не помнят.





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано23.06.20 21:08



На 23 юни, е роден Алан Матисън Тюринг (Alan Mathison

), признат за един от основателите на теорията на изкуствения интелект и компютърните науки, автор на думата "компютър" в съвременния й смисъл.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано24.06.20 15:27



НА 24.06.1879 ГОДИНА КНЯЗ БАТЕНБЕРГ ЗА ПРЪВ ПЪТ СТЪПВА НА

.

Oщe:
На 24 юни 1241 г. умира един от най-славните български царе - цар Иван Асен II.
С качествата си на умел дипломат, пълководец и държавник, цар Иван Асен II успява да издигне българската държава до мощна сила в Югоизточна Европа. С далновидни политически решения и династични бракове, българският владетел укрепва държавата, разширява територията и засилва влиянието ѝ. По време на неговото управление в държавата настъпва икономически подем, секат се монети, разширява се търговията.

Редактирано от Metropolis на 24.06.20 15:37.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор NUT (ентусиаст)
Публикувано25.06.20 19:05



да се включа в хубавата тема днес!



Тема Re: Разни годишнининови [re: NUT]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано25.06.20 21:26



Е добре че си ме отменила. (И аз го харесвах ).



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Vassilia ()
Публикувано26.06.20 15:50



на 25 юни 1903 в индийския град Мотихари е роден Ерик Артър Блеър, познат ни като Джордж Оруел
На 8 юни 1949 г. е публикувана за първи път антиутопията "Хиляда деветстотин осемдесет и четвърта"
Първият български превод е направен в от Петър Увалиев в Лондон, който го адаптира за радиотеатър. Адаптацията е излъчена е по българската емисия на радио ВВС през пролетта и лятото на 1984 г.

През 2017 пред сградата на ВВС е открит паметник на Оруел. На стената зад него е изписан цитат от „Фермата на животните“ - Ако свободата изобщо значи нещо, то тя ни дава правото да казваме на хората това, което не искат да чуят



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано26.06.20 19:10



(Христос е разпнат по време на управлението на император Тиберий.)
Тиберий няма кръвна връзка с Октавиан Август. След като дъщерята на Август Юлия остава вдовица, Октавиан го принуждава да се ожени за нея. Когато внуците на Октавиан Гай и Луций умират Август осиновява Тиберий на 26 юни 4 г. новата ера.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано26.06.20 22:18



На 26 юни 1824 е роден един от най-големите физици - Уилям Томсън, известен също и като лорд

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано30.06.20 00:42



През юни 1931 година лично Сталин дава разпореждане храма

да бъде разрушен, тъй като на мястото му трябвало да се изгради Дворецът на Съветите.

Редактирано от Metropolis на 30.06.20 00:36.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано30.06.20 20:20



Според някои източници на 30 юни, а според други на

Айнщайн, тогава на 26 години, формулира постулатите на специалната теория на относителността.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано30.06.20 23:23



На 30 юни 1971 ни напуснаха Гунди и Котков.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано01.07.20 14:58



На 1 юли 1097 г. по време на Първия кръстоносен поход се състои важна битка между кръстоносната войска и селджукските турци край град Дорилеон. След победата при Дорилеон кръстоносците почти необезпокоявани преминават през Анадола, а византийският император Алексий I Комнин умело се възползва от успеха им и възстановява властта на империята над голяма част от Мала Азия.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано01.07.20 15:01



на 1 юли, 1646 е роден Готфрид Вилхелм

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано01.07.20 15:27



1ви Юли е Ден на Канада.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Koftia]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано01.07.20 23:40



Честито, началник, и наздраве!



Тема Re: Разни годишнининови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано02.07.20 00:03



Благодаря. Да ви се връща и на вас





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано04.07.20 17:08



На 4 юли 1807 г. в Ница е роден италианският патриот, един от най-славните герои на обединението на Италия - Джузепе

. Борецът за свобода и справедливост вдига населението на разпокъсаните държави, разположени на Апенинския полуостров, на борба. Гарибалди оглавява похода на „Хилядата“, отряд от около 1000 доброволци, с който освобождава южната част на полуострова и осигурява победата за Италианската революция. Неуморният революционер, участвал в националноосвободителни борби не само в Европа, но и в Латинска Америка, е вдъхновение и пример за много български революционери. Българи участват и в гарибалдийските дружини.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано04.07.20 19:23



От недотам многото исторически лица. съумели в точен момент да минат на по-заден план.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.07.20 21:36



На 5 юли 1897 г. в Букурещ умира Евлоги Георгиев - един от най-богатите българи през 19 в., дарил огромна част от имуществото си за благото и просперитета на Родината.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.07.20 22:36



На 5 юли 328 г., в присъствието на император Константин Велики, официално е открит мост над река Дунав, считан за най-дългия древен речен мост. Мостът е наименуван Константиновия мост в чест на императора. Изграден е при Улпия Ескус (дн. с. Гиген, България), като общата му дължина достига 2 434 m, от които 1 137 m над речното корито, и ширина 5,7 m. Направен е с каменни колони, носещи дървената конструкция. Предназначението му е било за прехвърляне на римските войски отвъд Дунав за борба с варварските племена в Дакия. Константиновият мост е оцелял около четири десетилетия. Предполага се, че мостът вече не функционира през 367 г., когато император Валент прехвърля войските си през Дунав по понтонен мост по-надолу по течението на реката. Според една от археологическите хипотезите, дървената конструкция е била опожарена от римляните, за да попречи на варварските нашествия към Мизия. Поради приятния повод император Константин I Велики отсича възпоменателни монети на реверса на които е изобразена грандиозната мегаструктура.



Тема Re: Днес е роден Апостола!нови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано06.07.20 22:31







Тема Re: Днес е роден Апостола!нови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано06.07.20 23:40



Да тъй

сред големите.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано06.07.20 23:42



А международният акцеент е че:
На 6 юли 1885 г.

успешно тества ваксина срещу бяс.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано07.07.20 01:57



На 7 ми юли 1940 е роден Ринго Стар. Да е жив и здрав ......



Така също, на този ден в 1534 година Жак Картие влиза за първи път в контакт с местното население на територията, която днес е известна като Канада.



Тема Re: Днес е роден Апостола!нови [re: Metropolis]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано07.07.20 07:07



Склонен съм да вярвам на хипотезата, че датата и годината на раждане на Левски са неизвестни и нищо чудно да е вярно казаното от него пред турския съд, че е на 28-29 години.



Тема Re: Днес е роден Апостола!нови [re: tuzlija-179435]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано07.07.20 20:39



Да, едва ли тези тези дати са много достоверни, но така се приема. Ама едва ли е бил на 28-29 год през 1873.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано08.07.20 15:57



На 8 Юли 1877 година в село Байлово е роден писателят Елин Пелин (1877 – 1949), чието истинско име е Димитър Иванов Стоянов.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.07.20 14:44



Роден на 10 юли 1856 г. в Смилян (сегашна Хърватия), Никола

е сръбско-американски изобретател, инженер и физик.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.07.20 16:01



Битката при Дирахиум се провежда на 10 юли 48 пр.н.е. в днешен Драч, Албания. Тя е част от войната между Цезар (популарите) и Помпей (оптиматите), които се борят за едноличната власт над Римската република. В Дирахиум Помпей побеждава, а Цезар едва избягва катастрофална загуба. Войната завършва един месец по-късно с окончателната загуба на Помпей след битката при Фарсала.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано10.07.20 16:21



Знам за тази битка, но никога не съм си представял, че е в Албания. Мислех, че е на Апенините.
Любопитно е, че описанията на много от накрая спечелените от Цезар войни са такива, че човек не спира да се чуди как при това грандиозно превъзходство на противника нашият човек накрая побеждава. :-) Повечето описания прави сам Цезар.
Хубаво е да останеш в историята сам описвайки себе си.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Green Light]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.07.20 17:00



Битката при

.

Хубаво е да останеш в историята сам описвайки себе си. - нo -



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано12.07.20 13:44



Приема се че на 12 юли 100 г преди Христа е роден човека който постави началото на римската империя Гай Юлий

,



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано13.07.20 16:01



На 13 юли (1 юли по стар стил) 1878 г. е сключен един съдбовен за българите договор -

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано14.07.20 16:36



На 14 юли 1867 г. Алфред Нобел извършва демонстрация на

в Англия.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор NUT (ентусиаст)
Публикувано14.07.20 16:33



аве пич - от къде ги знаеш тези годишнини?
мн ме кефиш - това е най-яката тема в клубеца:)))



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано14.07.20 16:43



На 14 юли 1789 г. са превзели Бастилията!





Тема Re: Разни годишнининови [re: NUT]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано14.07.20 16:56



имa интернeт.



Тема Re: Разни годишнининови [re: LAMBl]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано14.07.20 17:13



дa нo нe съм за революции.
"Първият революционер е бил сатаната и чрез това е паднал от небето. Между учението на неговите последователи и учението на Господ Иисус Христос няма нищо общо, има огромна пропаст. Чрез изпълнението на Божиите заповеди, Господ призовава човечеството към небето, където живее истината. Духът на тъмнината обещава устройство на рая тук на земята. Така и всички революционни общества, тайни или явни, под каквито и имена да се появяват и с каквито и благовидни маски да се прикриват имат една обща цел - борба и пълно разрушаване..." Св. Серафим Саровски



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано15.07.20 16:30



На този ден е националният празник на Франция.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано15.07.20 16:37



На 15.07.1799 г., близо до град Розета в Египет, френски войници от армията на Наполеон откриват Розетския камък.
Розетският камък е епиграфски паметник, намерен през 1799 г. при разкопките на древната крепост Ар-Рашид на около 7 километра от малкия град Розета край Нил, представляващ плосък черен къс базалт. Върху него са изписани три версии на указ, издаден в Мемфис през 196 г. пр.н.е. по време на управлението на Птолемеите от името на Птолемей V Епифан. Горният и средният текст са написани на древноегипетски език, използвайки съответно йероглифи и демотическа писменост, докато долният текст е на старогръцки език.
Това е първият древноегипетски двуезичен текст, открит в съвремието, и възбужда широк обществен интерес с потенциала си за разшифроване на този дотогава непреведен йероглифен език. Литографски копия започват да обикалят из европейските музеи и изследователи.
По розетския камък са открити издялани на три еднакви по смисъл текста: два на древноегипетски език с древноегипетски йероглифи и с демотично писмо, и един на старогръцки език. Старогръцкият език, след обстойно изучаване от страна на от лингвистите, и съпоставянето на трите текста довежда до разшифроване на египетските йероглифи, което превръща Розетския камък в едно от световните открития на човечеството.



Тема Re: Разни годишнининови [re: LAMBl]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано15.07.20 16:41



да, нo аз гoвoрих за пoвoдa.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор NUT (ентусиаст)
Публикувано15.07.20 16:41



розетският камък го видях - в Бритиш-мюзеум
и първата преведена дума - е КОТКА!!!





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.07.20 17:05



На 16 юли 1945 бе проведен първият опит с

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.07.20 22:20



В нощта срещу 17 юли 1918, болшевиките извършват зверската си разправа с царското

.

Над тази историческа трагедия разсъждава известният руски писател Виктор .



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.07.20 16:42



Мендел.На 22 юли 1822 в селцето Хайнцендорф в тогавашната Австроунгарска империя е роден основателят на генетиката Грегор Йохан





Тема виж какво открих за този юли месецнови [re: Metropolis]  
Автор NUT (ентусиаст)
Публикувано22.07.20 17:05




дано да е интересно за клубарите!:)



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано22.07.20 20:19



Наскоро на 9ти юли Йордан Лечков, един от героите от '94 стана на 53 години.



Линк:
Йордан Лечков на 53!





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано24.07.20 13:21



На 24 юли 1911 г. американски археолог открива руините на

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано25.07.20 21:43



На 25.07.1261 г. армиите на Михаил VIII Палеолог завладяват Константинопол и ликвидират Латинската империя, с което е възстановена Византийската империя. Михаил VIII Палеолог е византийски император (1259-1282) и родоначалник на последната византийска династия (Палеолози). И макар с неговото управление да започва последният период в съществуването на Византийската империя.
Михаил VIII Палеолог е син на Андроник Дука Комнин Палеолог, велик доместик на Византия, сред чиито предци могат да бъдат проследени роднински връзки с поне единадесет византийски императори. След като става деспот (ноември 1258 г.) на Никейската империя, през следващата година Михаил VIII Палеолог става съимператор, като регент на малолетния Йоан IV Дука Ласкарис, който е син и законен наследник на императора Теодор II Ласкарис, починал през 1258 г.
Политическите промени в Никея съвпадат с едно важно събитие - възвръщането на старата византийска столица Константинопол от властта на латините. Завръщайки се от рутинен поход в Епир, стратегът Алексий Стратегопул, един от верните военачалници на Михаил VIII Палеолог, научава от местните селяни, че латинския гарнизон в Константинопол временно отсъства. През нощта на 25 юли 1261 г. никейски части проникват в града през таен вход, показан им от селяните, при което последният латински император Балдуин II панически побягва. Това слага край на останките от т.нар. Латинска империя и формално бележи възстановяването на Византийската империя. Така, с подкрепата на войската, Михаил VIII Палеолог е обявен за единствен император (василевс) на ромеите и влиза тържествено в Константинопол. Още в края на същата година малолетния Йоан IV Дука Ласкарис е отстранен от властта на рождения му ден (Коледа, 25 декември 1261 г.) и е принуден да абдикира, след което е ослепен и изпратен в манастир до края на живота му. Тази жестока постъпка предизвиква бунт от недоволство във Витиния, насочен срещу Палеолог, но той го потушава и успява да наложи окончателно властта си и да на практика да възстанови Византийската империя.



Тема Re: 88нови [re: Metropolis]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано25.07.20 22:03



Владимир Высоцкий
Я не люблю

Я не люблю фатального исхода.
От жизни никогда не устаю.
Я не люблю любое время года,
Когда веселых песен не пою.

Я не люблю открытого цинизма,
В восторженность не верю, и еще,
Когда чужой мои читает письма,
Заглядывая мне через плечо.

Я не люблю, когда наполовину
Или когда прервали разговор.
Я не люблю, когда стреляют в спину,
Я также против выстрелов в упор.

Я ненавижу сплетни в виде версий,
Червей сомненья, почестей иглу,
Или, когда все время против шерсти,
Или, когда железом по стеклу.

Я не люблю уверенности сытой,
Уж лучше пусть откажут тормоза!
Досадно мне, что слово «честь» забыто,
И что в чести наветы за глаза.

Когда я вижу сломанные крылья,
Нет жалости во мне и неспроста —
Я не люблю насилье и бессилье,
Вот только жаль распятого Христа.

Я не люблю себя, когда я трушу,
Досадно мне, когда невинных бьют,
Я не люблю, когда мне лезут в душу,
Тем более, когда в нее плюют.

Я не люблю манежи и арены,
На них мильон меняют по рублю,
Пусть впереди большие перемены,
Я это никогда не полюблю.

Била съм коронавъзраст)))!!


Тема Re: 88нови [re: spunk]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано25.07.20 22:12



Да млад си

.



Тема Предпочитам стиховетенови [re: Metropolis]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано25.07.20 22:31



му, музиката понякога мноо ме дразни...


Я когда-то умру - мы когда-то всегда умираем
Как бы так угадать, чтоб не сам - чтобы в спину ножом
Убиенных щадят, отпевают и балуют раем
Не скажу про живых, а покойников мы бережём
В грязь ударю лицом, завалюсь покрасивее набок
И ударит душа на ворованных клячах в галоп
В дивных райских садах наберу бледно-розовых яблок
Жаль, сады сторожат и стреляют без промаха в лоб
Прискакали - гляжу - пред очами не райское что-то
Неродящий пустырь и сплошное ничто - беспредел
И среди ничего возвышались литые ворота
И огромный этап - тысяч пять - на коленях сидел
Как ржанёт коренной! Я смирил его ласковым словом
Да репьи из мочал еле выдрал и гриву заплёл
Седовласый старик что-то долго возился с засовом
И кряхтел и ворчал, и не смог отворить - и ушёл
И измученный люд…

Била съм коронавъзраст)))!!


Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано28.07.20 14:32



На 28 юли 1586 г. картофите намират своя дом в

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано28.07.20 14:49



Колорадският бръмбар и той ли на същата кирия е пристигнал, или по-късно ?





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано01.08.20 18:55



На 1 август 1885 г. е отпечатана първата българска банкнота в Санкт Петербург с номинал 20 лв.
Първата българска банкнота се съхранява в Историческия музей Габрово и има номер

. Номиналът й е 20 лева, размерите са 150 на 97 мм и върху нея има воден знак на БНБ. Лицето на банкнотата е кафяво каре върху светла охра, а в левия ъгъл има изображение държавният герб.



Тема Re: На днешната дата, точно в 11.00нови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано02.08.20 14:41



потегля първият влак в историята на родопската теснолинейка:-))







Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано02.08.20 15:00



Илинден по стар стил днес.
Още един път да са честити именниците.


научи се да чакаш

Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано06.08.20 15:01



На 6 август 1991 година Тим Бърнърс-Лий прави първата важна стъпка в създаването на идеята за

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: tartarianeyes]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано06.08.20 15:08



Вчера, 5ти август е роден известният руски художник Иля Репин:
August 5, 1844 -- Ilya Repin's Birthday




Редактирано от Naki на 06.08.20 15:18.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано08.08.20 17:35



На 8 август 1902 се е родил английският физик Пол

.



Тема Re: 19.08 - Световен ден нанови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано19.08.20 18:45



фоторафията! Честито на всички професионалисти и любители, на тези, които с една фотография, разказват цяла история, цял роман!



Оптимиста и Чарли ( Reverend Harry Butz) да почерпят с една фотографска серия на свободна тема:-)))

Фотографски екстремизъм:











Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.08.20 15:36



На 20 август 917 година, преди 1103 години, българските войски нанасят тежко поражение на византийската войска в битката при р.

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор gelsomino ()
Публикувано20.08.20 17:45



18 август 1750, 270 години от рождението на антонио салиери.

незаслужено набеден за смъртта на моцарт и поради това низвергнат като зъл гений на завистта и бездарието.
а той човекът, освен като изключително талантлив композитор, бил и човечен и добродетелен, учител на куп гениални и не толкова гениални композитори и музиканти. повече за него





роден в италия, починал във виена, която е съхранила паметта му дори само с това кафене :)



е, и на гениалния му съвременник, естествено :)



----------
п.с. ми к'во да ги прайш, бе! култура, да му...



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.08.20 18:04



МАКСИМ ВЕНГЕРОВ





Тема Re: лирично отклонение в този ред на мисли...нови [re: gelsomino]  
Автор gelsomino ()
Публикувано21.08.20 00:14



пушкин очерни салиери
вазов дамгоса поп кръстьо
ботев се подигра с кръстьо пишурка

и всичко това незаслужено.
ама така ги запомниха поколенията.

кой сега знае,

че салиери е бил ученик на Глук, уважаван педагог, преподавал е на бетовен, лист и на сина на моцарт франц моцарт, че е работил заедно с моцарт и хич не е мислил да го трови (е, може би тайничко в сънищата си :));

че поп кръстьо не е онзи "мръсен червяк", "низък роб", нито "позор за бога" и "петно на храма";

че кръстьо пишурка е възрожденец, преводач, поет, драматург (никак не лош за времето си).

какво са виновни тези хора, че са останали в историята като един херостат. когото всички знаят, че е подпалил храма на артемида (но малцина знаят кой го е построил*)
---------
* керсифрон и сина му метагенес

Редактирано от gelsomino на 21.08.20 00:20.



Тема Re: лирично отклонение в този ред на мисли...нови [re: gelsomino]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.08.20 02:05



Поетите са особена порода.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано26.08.20 15:41



На 26 август 1743 г. е роден химикът

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано27.08.20 20:17



На 27 август 1883 г. става най-голямото вулканично изригване в историята на

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано28.08.20 17:05



на 28 август преди 77 години умира българският цар

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано31.08.20 13:57



На 31 август 1848 г. започва да се публикува ежедневна прогноза за

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано31.08.20 14:01



На 1 Септември, на това място, нищо не се е случило



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.20 14:09



на 31 август загива принцеса Даяна. Може и да не е кой знае каква годишнина, но пък ... светла й памет. Все си мисля, че си отиде курбан.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано01.09.20 14:48



На 1 септември 1939 г. хитлеристка Германия напада Полша, с което започва най-голямата война в историята на човечеството. Съюзниците на Полша - Великобритания и Франция обявяват война на Германия на 3 септември, но не предприемат конкретни действия, изчаквайки по-нататъшното развитие на бойните действия. На 17 септември Съветският съюз навлиза в Полша от изток и с Германия си поделят

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано15.09.20 22:18



На 15 септември, през 1929 година, е роден един забележителен физик, Мъри





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Reverend Harry Butz (спагети-уестърн)
Публикувано18.09.20 00:11



Днес е поредната годишнина от нападението на СССР срещу Полша. На 17 септември
1939 г. Съветският съюз напада Полша, докато тя се бори с нападение от нацистка
Германия. Това е най-срамната дата в историята на нашата двойна "освободителка".
В основата за тази атака стои пактът на Молотов-Рибентроп. В тайното допълнение
към този пакт има споразумение между фашисти и комунисти за разделение на
влиянието в Европа. Да не забравяме никога това. Молотов е още жив и търси своят
Рибентроп.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.09.20 14:50



На 17.09.1422 г., в Белград, умира последният български средновековен цар - Константин II Асен, син на видинския владетел Иван Срацимир.
В Боянския поменик, написан през XV век в Драгалевския манастир, като последни български царе са посочени „Асена цара“ (като се има предвид Константин II Асен) и „Фружина цара“ (като се има предвид Фружин, синът на цар Иван Шишман).



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.09.20 14:57



София в 1880

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.09.20 15:23



on 18 September AD 324 in the city of Chrysopolis the final battle between Emperor Constantine I and Emperor

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.09.20 21:26



На 20 септември 1519г., преди 501 години, 5 кораба с екипаж от общо 256 човека потеглят от Испания. Общо петте кораба разполагат със 70 оръдия.
Целта на експедицията – да се открие по-пряк път до Молукските острови, наричани още “Острови на подправките”. Известният към онзи момент път лежи на изток, заобикаляйки Африка от юг и изисква да се прекоси Индийския океан. Испанската корона държи да се открие по-кратък маршрут, който да отвежда корабите на търговците на запад от Европа. Обаче, вместо откриването на пътя до Островите на подправките, отчаяно смелите мореплаватели откриват нещо, което още древните гърци са предполагали – че нашата планета е с формата на сфера.
Начело на експедицията е Ернан ди Магалаеш, адмирал от португалската флота. Така името му няма да ви говори нищо, защото е по-известен с испанския вариант Фернандо Магелан.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.09.20 01:00



На 21 септември през 1843 година в Копривщица е роден Георги Бенковски (Гаврил Груев Хлътев), български революционер, основна фигура в организацията и ръководител на Априлското въстание в 1876 г. в 4-ти Революционен окръг.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано25.09.20 15:04



На 25 септември 1396 г. край Никопол се състои битка между кръстоносната войска под предводителството на крал Сигизмунд Люксембургски и османската войска на Баязид I. На призива на немско-унгарския крал, подкрепян от папата, за поход срещу османците, откликват кръстоносци от много държави - Кралство Унгария, Свещената Римска империя, Франция, Англия, Шотландия, Полша, Влашко и др. Католическият Запад е обезпокоен от експанзията на мюсюлманите и изпраща многонационалната армия към Балканския полуостров. Рицарите срещат подкрепа от българите и цар Иван Срацимир. В сблъсъка между християнската и османската войска край Никопол, османската излиза победител. Кръстоносците са разбити и поражението им попарва надеждите на българите за спасение от османците и възстановяване на Втората българска държава с помощта на християнска Европа.
Битката край Никопол е отбелязана на картата "Падане на България под османска власт, 1371-1396 г.". Походът на кръстоносците през 1396 г. е показан с тъмнозелени стрелки, а с кафяви - походите на османските нашественици.

:



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано28.09.20 17:40



прoстo

.
Latinized form of Greek (Europe), which meant "wide face" from (eurys) meaning "wide" and (ops) meaning "face, eye". In Greek mythology Europa was a Phoenician princess who was abducted and taken to Crete by Zeus in the guise of a bull.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано29.09.20 15:00



На 29 септември 1901 е роден бащата на ядрената физика Енрико

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано29.09.20 18:19



На 29 септември 480 г. пр.н.е. в Salamis Strait, съюзническият гръцки флот се сблъсква с двоен брой персийци. БИТКА НА САЛАМИНА 480 пр.н.е. - 2.500 ГОДИНИ ГОДИШНИНА
В онази тясна морска лента, не само кораби и мъже се сблъскаха със суровина, но и две цивилизации, два светогледа.
Обединените гърци разгромиха нашествениците персийци и спасиха родината си от поробителство. С победата си те поставят основата за развитие на гръцката класическа култура, основата на западната цивилизация. Ето защо битката при саламите се счита за ключово събитие в световната история.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано30.09.20 14:29



На 30 септември 1944 г. с наредба-закон на правителството на Кимон Георгиев е създаден фактическият орган на комунистическия терор –

.



Тема Re: На 30 септември, 1928г.нови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано30.09.20 19:42



Александър

, за което печели и Нобелова награда:-))



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано01.10.20 14:59



На 1 октомври в Китай честват своя национален празник - Ден на Китайската народна република, основана на днешната дата през 1949 г. Страната е наследник на една от най-древните цивилизации и в продължение на хилядолетия е управлявана от различни имперски династии, редувайки периоди на обединения и разединения.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано01.10.20 23:05



На този ден, преди 50 години, беше погребението на Джими Хендрикс.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано02.10.20 00:00



2 октомври през 1916 г. на фронта загива великият български поет Димчо

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано03.10.20 22:04



На 2 октомври 1971 е изпратено първото електронно

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано07.10.20 17:47



На 7 октомври 1885 г. е роден Нилс

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано07.10.20 18:08



Путин е роден на 7-ми октомври! Путин!



Тема Re: Разни годишнининови [re: saksun]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано07.10.20 18:24



aмa e жив. да изчaкaме врeмето да отговори.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано07.10.20 22:21



на днешната дата, 7 октомври 1571 г., Християнската коалиция, начело с дон Хуан Австрийски, нанася едно от най-големите тактически поражения, преживявани от османския флот при Лепанто. Противно на митовете, християнския флот превъзхожда османския като качество - 208 бойни галери (линейните кораби на 16-ти век) срещу 150-180 османски. Останалата част от османския флот се състои от по-леки и малки съдове, които нямат шанс срещу галерите. Отделно, Венеция осигурява 6 галеаса - плаващи крепости с високи бордове и значителен брой оръдия, които нямат аналог от османска страна. Внимателният анализ на битката показва, че в изхода й няма нищо изненадващо. Въпреки разгромната победа, Свещената лига не успява да развие тактическия си успех в стратегически.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано09.10.20 00:18



На 9 октомври през 1867 година умира Георги Раковски, основоположникът на организираната националнореволюционна борба за освобождаването на България, революционен демократ, публицист, журналист, историк и етнограф.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано12.10.20 23:25



На 12 октомври, 1492 г., Христофор Колумб първи стъпва на американски бряг.

Уверен в това, че Земята е кръгла, енергичният генуезец Христофор Колумб измолва пари от испанските владетели, организира експедиция и се отправя на запад.
Безстрашните изследователи не са имали никаква представа за размера на земята, която ги очаква и не веднъж са били на ръба на отчаянието.
Колумб пише в дневника си: "Капитанът на каравелата "Пинта" смята, че сме пропуснали Япония".
Но океанът все пак свършва и Колумб се натъква на остров, който смята за индийски. Сега, ние знаем, че това е Сан Салвадор от групата на Бахамските острови.
Така 12 октомври, от другата страна на Атлантика се счита за празник, на Бахамските острови, например, това е Денят на Колумб.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано13.10.20 00:15



На 12 октомври е роден видният църковен историк и учен проф. Иван Снегаров. Той се ражда през 1883 година в град

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.10.20 15:48



На 16 октомври 1813 г. започва т. нар. Битка на народите, в която едни срещу други се изправят армиите на Наполеон и на обединените сили на няколко европейски държави (Австрийска империя, Руска империя, Прусия и др.). Сраженията продължават три дни с много убити и ранени. Битката завършва в полза на съюзниците и е от голямо значение за съдбата на Френската империя. Император Наполеон Бонапарт абдикира.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.10.20 23:18



На 18 октомври 1799 г. е роден германският химик

...



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано19.10.20 00:21



Пък на същата дата, 1971 година, съм се родил аз.
И са минали 108 години от първия боен полет на българската авиация.





Тема Re: Разни годишнининови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор hypey (о!тенуза)
Публикувано19.10.20 00:36



Хахаха, на патерица жив и здрав да си :-) Аз пък днес имам годишнина, заради която не мога да заспя... Тъй е то и тъй ш'ей тя:-)

\\\"Понякога си мисля, че до 10-та си година човек е в най-добрата си форма\\\":)


Тема Re: Разни годишнининови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.10.20 00:50



А значи макар и 3 дни по късно си призна без бой.

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано21.10.20 16:55



Алфред

е роден на 21 октомври, 1833 г.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано26.10.20 07:09



26 октомври е национален празник в Австрия. На тази дата през 1955 г. с акт на парламента Австрия обявява своя „постоянен неутралитет“. Според него в близко и далечно бъдеще страната няма да се присъединява към никакви военни съюзи и няма да позволи създаването на чужди военни бази на нейна територия. До този акт се стига след оттеглянето от територията й на окупационните войски на победилите във Втората световна война съюзници и признаването на Австрия като независима и суверенна държава.
Австрия е централноевропейска държава без излаз на море, разположена на 83 879 кв. км. Близо 2/3 от територията й е заета от Източните Алпи. Населението й е 8,9 милиона души, като северните и източните части на страната са по-гъсто населени. Официалният език е немски, а най-големият град е столицата Виена, където е съсредоточено около 21% от населението на страната. Австрия е сред най-добре развитите икономически държави в света, с висок жизнен стандарт и силно развит туристически сектор.

Редактирано от Metropolis на 26.10.20 07:19.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано26.10.20 15:21



На 26 октомври 1185 г., Димитровден, при тържественото освещаване на новопостроената в Търново църква "Св. Димитър Солунски", двамата братя поставят началото на въстание срещу византийската власт. Въстанието бързо обхваща земите между Дунав и Стара планина. Войната между въстаналите българи и Византия се води с променлив успех. Но през 1187 г. византийският император е принуден да подпише примирие с Асен и Петър, с което признава възобновената българска държава.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано26.10.20 23:52



На 27 Октомври през 1859 година е роден Александър Теодоров-

– български езиковед, литературен историк и библиограф, първият ректор на Софийския университет.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано27.10.20 23:13



Д-р Стамен

е роден на 27 октомври 1878 г. в с. Студен извор.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано28.10.20 22:09



На 28 Октомври гърците честват нациналният си празник

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано29.10.20 08:16



На 29 октомври е национален празник на Република Турция. На тази дата през 1923 г. в новата столица – Анкара, страната официално е провъзгласена за република. Това става в резултат на действията на Турското национално движение и неговия лидер - Мустафа Кемал след поражението на Османската империя в Първата световна война и последвалото й разделяне.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано31.10.20 00:02



На 31 Oктомври през 1869 година се основава Българският революционен централен

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано02.11.20 16:59



на 2 ноември стар стил 1885 г., Сърбия, недоволна от осъщественото Съединение на Княжество България с Източна Румелия, обявява война на България.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано02.11.20 17:08



На 2 ноември 1815 е роден основателят на математическата логика Джордж

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано02.11.20 17:19



На 2 ноември са починали:
* Toni Stone, през 1996 година - на 65 г. -- 1 от 3те чернокожи жени, играли наравно с мъжете, в мъжки бейзболен отбор в Черната Бейзболна Лига в САЩ.


* Джордж Бърнард Шоу, през 1950 година, на 94 г. -- виден ирландски писател, вкл. драматург, критик и политически активист .

Родена на същата дата е:
* Мария-Антоанета - през 1755 година. Тя е известна с фразата си -- "Като нямат хляб, да ядат пасти!"



Редактирано от Naki на 02.11.20 19:17.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано09.11.20 15:32



На 9 ноември 1880 г. в с. Жеравна е роден големият български писател Йордан Йовков.
С разказите си той оставя вечна следа в българската литература. В трудните за народа години на войни, Йовков е мобилизиран и участва в Балканската война, а по-късно, като командир на рота, и в Междусъюзническата война. През лятото на 1913 г. е ранен в боевете при Дойран и по-късно повишен в чин. Войната, носеща страдание и разруха, е разглеждана в много от творбите му.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано09.11.20 16:48



На 9 ноември 1934 е роден Карл

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано11.11.20 16:52



576th Year since Battle of

, ‘Battle of Peoples’ of European Christians against Ottoman Empire.

“Battle of Peoples" or the last medieval battle for Bulgaria, in which the Ottoman Empire routed the European Christian forces, was marked on Tuesday, November 10, 2020.

Unlike the 575th year since the Battle of Varna in 1444, which was celebrated with formal events in 2019, the 2020 anniversary has gone without any events in Bulgaria, largely due to the coronavirus pandemic situation. The events are traditionally hosted by the Vladislav Varnenchik Museum Park on the site of the battle.
In recent decades, November 10 is far more widely known in Bulgaria for another historical anniversary, the formal end of the communist regime on November 10, 1989 (545 years after the Battle of Varna), at the time, however, epitomized solely by the deposing of Bulgaria’s long-time communist dictator Todor Zhivkov.

The 1444 Battle of Varna, near today’s Black Sea city of Varna in Bulgaria, saw the Christian European force led by Vladislav (Wladyslaw) III Jagello, also known as Varnenchik (Warnenczyk), King of Poland and Hungary, and made up of Poles, Hungarians, Czechs, Wallachians, Bosnians, Croatians, Bulgarians, Lithuanians, Ruthenians, Germans, and Teutonic Knights pitted against the Ottoman Turks and their Janissaries (warriors forcefully converted to Islam when they were seized from their Christian families).

Polish and Hungarian King Vladislav III Jagello Varnenchik’s two campaigns against the Ottoman Empire – in 1443 and 1444 – are sometimes described as Crusades but are the last attempts to liberate Southeast Europe from the Ottomans and to preempt their subsequent incursions into Central Europe (which were successfully stopped only two-and-a-half centuries later by another Polish King, Jan Sobieski, during the 1683 Siege of Vienna).

The rump states of the Second Bulgarian Empire (1185-1396/1422) were conquered by the invading Ottoman Turks around the turn of the 15th century, prompting in 1396, Hungarian King Sigismund of Luxembourg (r. 1387-1437 AD, later Holy Roman Emperor in 1433-1437 AD), to stage the first united Christian European crusade-type campaign against the Ottoman Turks, which, however, ended in a disaster for the Christian forces in the Battle of Nicopolis (today’s Bulgarian town of Nikopol).
Several decades later, after reaching the region southeast of Sofia and retreating because of the winter in his first anti-Ottoman campaign in 1443, in 1444, King Vladislav (Wladyslaw) III Jagello and his ally John Hunyadi led an army of some 20,000 European Christian warriors, including Poles, Hungarians, Czechs, Slovaks, Wallachians, Ruthenes (Rusyns), Bulgarians, Croatians, Saxons, Lithuanians, and Crusader Knights of Pope Eugene IV (r. 1431-1477).

Before reaching Varna on the Black Sea coast, the Christian Europeans’ forces advanced along the Danube in Northern Bulgaria, with Bulgarian rebels led by Fruzhin, the heir to the Bulgarian throne in Tarnovgrad (Veliko Tarnovo), son of Tsar Ivan Shishman (r. 1371-1395), joining along the way.

On November 9, 1444, the Ottoman army, which is estimated to have been about 60,000-strong, approached Varna from the west catching the Christian forces between the Black Sea, the Varna Lake, and the Frangen Plateau.

In the ensuing Battle of Varna, on November 10, 1444, the European Christian army led by King Vladislav Varnenchik, the Transylvanian voivode John Hunyadi, and Mircea II of Wallachia was outnumbered roughly three to one by the forces of Ottoman Sultan Murad II.

The two armies faced one another on a front of about 3.5 km. In the rear of the Christian army, the Czech Hussites formed a wagon fort (Wagenburg) armed with bombards.

For Bulgaria, the Christian Europeans’ defeat in the Battle of Varna sealed its fate for several centuries, a historical period known as the Ottoman Yoke (1396/1422 – 1878/1912). The battle also foreboded the end of the Eastern Roman (Byzantine) Empire with the Ottoman capture of Constantinople in 1453.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.11.20 16:32



На 16 ноември 1717 г. е роден ученият-енциклопедист Жан льо Рон д'/





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.11.20 15:11



На 17 ноември през 1827 в Търново е роден Петко Рачов Славейков – български поет, публицист, фолклорист и политик.

Славейков е роден в будно семейство на казанджия (баща му е свързан с Велчовата завера – 1835 г.). През 1842-1843 г. учи в Свищов при Емануил Васкидович. През есента на 1843 г. е учител в Търново. Взема дейно участие в борбата против фанариотския владика Панарет и пише сатира против него, заради което е изгонен от града. Учителства по селата и започва да събира народни песни и пословици. До 1848 г. издирва около 2 263 песни. По това време започва да пише стихове, превежда от руски език. През 1848 г. отива в Плевен, но скоро се премества във Враца и Берковица, гонен навсякъде от фанариотските владици. Установява се по-дълго в Елена при Николай Михайловски.

През 1851 г. издава първите си книги – “Смесна китка”, “Песнопойка”, “Басненик”. Пише поемата “Бойка войвода” (1853 г.), съчинява бунтовни песни. Един от заговорниците е в бунта на Капитан Дядо Никола. Учителства в Търново и Трявна (1857-1862 г.). Като учител в Търговище (1863 г.) издава сатиричния в. “Гайда”. След кратък престой във Варна (1864 г.) заминава с големия си син Иван за Цариград, където е поканен да редактира българския превод на Библията. Там издава в. “Гайда” (1863-1867 г.), “Македония” (1866-1872 г.), “Ружица” (1871 г.), “Пчелица” (1871 г.), “Читалище” (1872-1873 г.), “Звънчатий глумчо” (1873 г.), “Шутош” (1873-1874 г.), “Костурка” (1874 г.).

Сътрудничи на почти всички български вестници и списания, издава повече от 60 книги – оригинални и преводни, активно участва в борбата за църковна независимост. През 1872 г. вестник “Македония” е спрян от турското правителство, а Славейков е арестуван и вкаран в затвора заради статията “Двете касти и власти” от Св. Миларов. Излиза от затвора материално разорен. По това време създава “Изворът на белоногата” (1873 г.). През 1874 г. заминава за Одрин, където открива българска гимназия. По време на Априлското въстание (1876 г.) пише борчески стих. Арестуван е и изпратен в Одринския затвор. Посреща руските войски и застава начело на българското управление в Стара Загора. Свидетел е на опожаряването на града от Сюлейман паша. В пожара изгаря целият му архив с огромна сбирка от народни песни и 15 000 пословици, както и много от неиздадените му стихотворения.

Помага на руските войски в прехода през Стара планина и придружава ген. Скобелев в похода му до Сан Стефано. След Освобождението се включва активно в обществения живот на страната: председател е на Народното събрание (1880 г.), министър на просвещението и вътрешните работи (1880-1881 г.). Издава вестник “Остен” (1879 г.), “Целокупна България” (1879 г.), “Независимост” (1880-1883 г.), “Търновска конституция” (1884 г.), “Истина” (1886 г.), “Софийски дневник” (1886 г.), “Правда” (1888 г.).

Славейков е баща на 4 деца, сред които са политиците Иван Славейков и Христо Славейков, публицистът Рачо Славейков и поетът Пенчо Славейков.

Умира в София на 1 юли 1895 година и е погребан в Централни софийски гробища.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано17.11.20 18:01



Единствените днешни потомци на П.Р.Славейков са наследници на внука му Стоян Христов Славейков, убит от комунистите през септември 1944 "край брега на тиха Струма" при мах.Кошарите на с.Жабокрът - днес с.Ябълково, където е живял и където чичо му Пенчо е написал "Катунари".



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.11.20 15:27



На 19 ноември 1711 е роден Михаил

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.11.20 15:57



На 19. 11 през 1889 г. е роден Димитър

– български политик, писател и дипломат, екзекутиран от т.нар. Народен съд.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано27.11.20 15:18



На 27 ноември, 1701 е роден Андерс

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано27.11.20 19:04




И други са родени на тази дата. През 1942 е роден the one and only James Marshall Hendrix.




Тема Re: Разни годишнининови [re: Koftia]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано27.11.20 23:37



A kолко градуса беше днес при теб по Джими Хенрикс?





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано28.11.20 02:41



Thanks, че ми обърна внимание този път.

Много градуса беше. Иначе, при мен всеки ден е много градуса. Хендрикс ми е герой и никой не може да ми го отнеме. С него ще си 'отивам'.......



Тема Re: Разни годишнининови [re: Koftia]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано28.11.20 13:43



Значи си с млада душа, след като можеш да слушаш дълго хард музика.


Като тинейжер и малко по-късно и аз се увличах, ама от края на студентските години започнах да преодкривам класиката. (След модата от младежките години открих защо родителите ми от малко дете ме влачиха по разни класически представления - предимно зана "България". Това си е реална терапия.)
Сега хард рока ме натоварва.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано28.11.20 13:53



За Ломоносов съм запомнила от едни доклади на сина ми, че бил слаб ученик, а специално по химия направо двойкаджия!



АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано28.11.20 20:26




Имаш право. Кой както е закърмен. Аз нямам насока дадена от родителите ми. Сам съм си я намерил. Как ми действа ? Раздвижва ме, но не на танцуване а на енергия. На английски takes me high. Мога да стрия един двигател на стружки, и да го имам след два часа ‘на минимални обороти’.




Тема Re: Разни годишнининови [re: Koftia]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано29.11.20 13:15



Абе на края е важно всеки да намери за себе си какво му се отразява добре, щото не винаги насоките отбродителите са съвсем подходящи. И най вече да се кефи без да нарушава комфорта на околните.





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано01.12.20 14:53



На 1 декември 1888 г. екзарх

предава Богу дух в град Видин.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано01.12.20 15:07



Вечна му памет


На тази дата преди 41 години се събрах с първата ми съпруга .



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано02.12.20 15:52



на 2 декември 1942 бе извършена първата контролирана ядрена

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано04.12.20 17:09



На 4 декември 1930 г. Волфганг

предсказва съществуването на неутрино.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.12.20 15:14



На 10 декември 1815 е родена първата програмистка Ада

.



Тема Re: 142 години се навършват днеснови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано10.12.20 19:50



„Св. св. Кирил и Методий“! Тя е най-голямата библиотека в страната и най-старият културен институт в следосвобожденска България.



Тема Re: 142 години се навършват днеснови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.12.20 22:02



Чудно влкючване, ама от линка се отваря някакъв странен портал.





Тема Re: 142 години се навършват днеснови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано11.12.20 18:53



Вярно, не знам какво и как е станало, какво съм пейстнала и на мен сега ми отваря някаква глупост... И аз докато вляза, да видя и да го коригирам, минали са 2 дена:-))





Тема Re: 142 години се навършват днеснови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано11.12.20 23:18



А сега става.

Благодаря доста добър материал - хем кратък хем информативен.

Май тук е мястото да споменем и нещо за един на таз така важна за страната ни институция.

Човека какви синове е отгледал.





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано13.12.20 18:11



На 13 декември 1813 е роден Вернер фон

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано14.12.20 04:17



Личност, достойна за уважение. Дълбоко се прекланям.





Тема Re: Разни годишнининови [re: Koftia]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано14.12.20 15:49



Дa, a днeс e





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано14.12.20 17:41




Знам




Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано15.12.20 15:33



на 15 декември 1852. г. e роден Анри Бекерел. През 1896 г. Бекерел откри радиоактивността. Това вдъхнови Мари и Пиер Кюри да разследват допълнително феномена.
Бекерел сподели наградата за физика за 1903 г. с Пиер Кюри и Мари Кюри, за откриването им на

.

Редактирано от Metropolis на 15.12.20 15:42.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.12.20 11:57



На 17 декември 1903 се е извършил първият в света полет на

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.12.20 15:53



На 18 декември 1856 година е роден физикът сър Дж. Дж.

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано19.12.20 13:03



Апа неска е никулден по стар стил)) за мн години!!

Била съм коронавъзраст)))!!


Тема Re: Разни годишнининови [re: spunk]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.12.20 16:15



Е по два пъти не е нужно. Но днес се отбелязва св. Игнатий Богоносец. Извезден сред народа като игнажден. Много народен фолклор съпътства този празник.





Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано19.12.20 17:09



Полазник)

Била съм коронавъзраст)))!!


Тема Re: Разни годишнининови [re: spunk]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.12.20 20:22



Това суеверие за кой пръв ще влезе пръв в къщата е само едно от народните вярвяния.

.



Тема Re: Разни годишнининови [re: Metropolis]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано13.01.21 21:15



Днес се навършват:

158 години от рождението на Алеко Константинов и


143 години от рождението на Пейо Яворов

Без двамата българската литература нямаше да е, каквото е!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.