Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:12 19.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Румен Гечев номер 2!  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 17:10




Това минава всякакви граници!
От времето когато се вихреше Румен Гечев в жанвиденовото и станишевото превителство не бях чунал подобни глупости, но ето пак!

Борим "спекулата", със закон казваме, кой какво ще продава... Не! Не ни чакат добри времена с това правителство! Манталитетът им е на нещо средно между таксиметрови шофьори и бръснари! Всъщност не - на пожарникари!



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано08.04.20 17:15



Тъкмо се напълниха веригите с италиански, немски и испански стоки на ниски цени и сега ще поскъпне всичко изкуствено.

При естествения подбор първи отпадат слугините.

> lipari

Редактирано от Lucky Eva на 08.04.20 17:16.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: Lucky Eva]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 17:30



За да поскъпне нещо, трябва да има кой да го купува.

Това не се прави със закони или по-точно не с такива.

Ся разлирате ли защо някои държави не се напъват да влизат в еврозоната? Защото, когато си имаш собствена валута, не ти се налага да правиш закон за всеки магазин, за всяка верига, за всяка стока, кой и как да я проидвежда складира и продава, на всеки магазинер да сложиш контрольор да го следи спазва ли "закона". Това е лудост!
Когато имаш собствена валута това става на макроикономическо ниво и без контрольори, полицаи и прокурори, всички ще избират българското и няма да има нужда да ги агитираш, контролираш, глобяваш, съдиш...! И не само това, ефектите ще са много повече и всеобхватни.



Тема протекциянови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано08.04.20 17:27



Приемам тази идея - 50% от площите на търговските вериги да са отредени за стоки български произход - като вид протекционизъм, скрит така лекичко.
Интересно дали няма да наблюдаваме подобна вълна в другите страни. Ако ще ни го връщат, вече са ни го върнали, като ликвидираха голяма част от износа ни.

Чух от земеделската министърка сутринта, преди статията, че от "Метро" са окей. Явно проблемни са Билла, Кауфланд и Лидъл (без да ги споменава). Тя ги моли за поне един-два щанда, те не й отговарят въобще или й пращат кратък бъзик, поради което тя изкрейзва. Затова от 1-2 щанда вече иска 50%.

Наскоро (февруари) имаше аналог в културата, 50% от музиката в медиите да е българска. Това е съвсем същото като с доматите, а в много страни тези квоти за национална музика съществуват (Франция, Белгия, Полша, Великобритания, Швейцария, Словакия, Дания, Унгария, Нидерландия, Словения, Украйна и др.).



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.04.20 17:35



Стига с тия линкове!!!!!!!!!!!!!!!!



Казаха ви -поне цитат дай! С най- важното. Или преразкажи, вместо да съскаш!!!

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано08.04.20 17:36



Ох, майкооо, сега ще преопаковат чуждите стоки с български етикети и опаковки и ще ни ги продадат на двойно по-високи цени.



При естествения подбор първи отпадат слугините. > lipari

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано08.04.20 17:51



Какво ти стана бе?
Откога си против конкуренцията и свободният пазар?
Какво толкова е станало, равни на брой щандове с някакви си скапани български стоки, които се конкурират с външните?
Кеф ти скапани български домати, кеф ти немски от Меката на доматето




Че то във всички демокрации е така, държавата се грижи да няма монопол, а конкуренция, за да е свободен свободният пазар.
Кво те боли тебе банката, че в магазините вече ще има и скапани български домати?
Кво ви боли бе питам?
Ама чакай де, ти още нищо не си видял...ама я си представи банка с 50 на 50 българска...със скапани частни и държавни български левове
Дръж се ЛАМБИ, няма да им се даваш, в теб ни е надеждата.! ами 100 на 100 представяш ли си колко пари има държавата?


И то кво се уплаши...от мотиката ли?
Не бой се бе , нали ще и помагам, само не се шашкай.

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: протекциянови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 17:51



Сега остава да започнат да правят закони по стоки - за сиренето, за доматето, за алабаша...

Геврек, то е глупост! Протекции се правят на макро ниво! Обезценяваш валутата си и никой няма интерес да внася чужда стока! Какви са тези глупости!? Това е скандална неграмотност! До всеки магазинер - милиционер!!!



Някой вярва ли, че подобен контрол може да се осъществява? Каква армия от контрольори трябва да се назначат, каква администрация трябва да имат??? А на тях колко контрольори ще трябват за корупцията, която ще генерира този закон, а колкопрокурори, съдии и полиция ще трябва да се назначат???

... и гарантирам ти, българските стоки пак няма да се продават!



Тема Re: протекциянови [re: Crrafterr]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано08.04.20 17:54



С големи букви: Ако искаме да оцелеем като нация, ще трябва по най- бързият начин да възобновим производството си за вътрешно потребление, още 40 години преход и ще се справим



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано08.04.20 18:01



" А на тях колко контрольори ще трябват за корупцията, която ще генерира този закон, а колкопрокурори, съдии и полиция ще трябва да се назначат??? "

Колко колко да са...мисля, че Белене ще стигне! При повишена нужда от леглова база имаме още няколко такива свободни острови!.
Пък може и смъртно наказание по китайски...не може да не може...при липса на прокурорски и подобни ресурси, ти от коя страна ще участваш, за благото на България или за западните фирми?



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 18:08



Първо това не е протекционизъм, а администриране, което означава излишни безмислени и неефективни разходи за държавата, означава и създаване на диспропорции, на които ще сърбаме попарата дълги години, както сърбаме в момента диспропорциите създадени по време на комунизма. Ще кажеш, че той отдовна мина. Да мина, но ето ти едно нещо, което продължава да създава проблеми - подобен род уклони към административно регулиране.

Така не се прави!

Второ,
"Откога си против конкуренцията и свободният пазар?" Точно това е унищожава конкуренцията и свободния пазар.



Тема Re: протекциянови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 18:19



А не е ли по-лесно да им направиш неизгоден вноса и сами да се напъват да купуват български стоки?
Дето ще ги вкарваш в затвора и да ги хрантутиш там, не е ли по-добре да работят, сами да се хранят, че и данъци да плащат???

Пътник, приятелю, нещата трябва да се правят умно, тарикатски...



Ти вярваш ли, че това може да стработи? Знаеш ли какъв хаос, каква корупция ще настане? Вместо да си гледат важните неща, ще ни занимават от сутрин да мрак с това кой каква стока сложил на третия или четвъртия рафт в магазина...!? С това ли ще се занимава правителството? Да реди зарзавата по сергията???



Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано08.04.20 18:26



Приемам го като пакта "Мобилност" - прее@ават българите с административни мерки.
Административните мерки са елемент на пазарната конкурентоспособност. Или вземи т.нар. нетарифни бариери - стандарти, санитарни изисквания, опаковки, процедури... да не говорим за субсидии, скрити субсидии и подобни.
Моментът е подходящ за подобни неща, ако се търси възобновяване на вътрешни производства и борба с безработицата. Примерно Кауфланд, с 60 магазина, които тъкмо са дръпнали, но може би още не са се изплатили - като ги притиснеш законодателно, ще клекнат.

Така или иначе, нещата подлежат на уточняване. Точно 50% от площите е съмнително да се случи, може би ще има уточнения по вериги. Акцент са най-вече месата, млечните продукти, плодовете и зеленчуците, изделията от брашно, от слънчоглед, рибата, перилни препарати и подобни - навсякъде българското е предпочитано (изключвам спагетите, българските са ми безвкусни

), остава въпросът за цената. Щом като турци, македонци и гърци могат, ние що да не можем?
Контролът е лесна работа, няма нужда от армия. Могат да използват данъчните с тоталния им контрол и към момента. Могат да изискват месечен отчет за стоковата наличност в магазините, вероятно по цени и групи стоки, която да получават онлайн от счетоводството на веригата (тази информация и без това е налична, няма сериозен магазин без нея), но с допълнителен ред - страна на произход. Това влиза в компа на данъчния и софтуерът смята процентите самичък. Като излязат от някакви рамки - светва в червено, образно или буквално казано. Няма нужда от армия.

(пп: с вноса не може - забранено е. СТО, вътрешнообщности доставки... няма начин)

Редактирано от Crrafterr на 08.04.20 18:22.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано08.04.20 18:27



Мои приятели , производители на вафли и на зеленчуци са ми разказвали , че големите вериги ги изнудват и поставят неизпълними условия - обидно ниски цени, переодичните промоции да се поемат от тях, огромни изискуеми обеми, и още куп неща , които не съм запомнил. По тяхно мнение е невъзможно да работиш с тях.
Мярках някъде , че и други държави са вавели такива квоти под благовидния предлог, че това е по-еко - стоките ще изминават по-малък път, съотвенно ще генерират по малко СО2.
От друга страна , как ще го измерват - в тонове , по видове стоки, по артикули или друго? Колко вносна лютеница се продава и колко българско манго?
Мисля , че трябва да има квоти , но да го дообмислят докрай.

В Библията пише:\"По думите, написани в клубовете ще ги познаете...и по самозаявеното в никовете!\"


Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано08.04.20 18:27



"А не е ли по-лесно да им направиш неизгоден вноса и сами да се напъват да купуват български стоки? "

Че аз съм демократ и съм за свободният пазар, как така ще направя неизгоден вносът?!
Да не съм комунист я!

Пазарът е този който ще покаже кое е изгодно и кое не е изгодно..... И ТОЧНО ЗАРАДИ ТОВА ТРЯБВА ДА ИМА И БЪЛГАРСКИ ЩАНДОВЕ.

Комунистическите ти идеи да правим пазари вече не вървят.

На мен не ми е лесно, може би ти ще направиш лесно неизгоден вносът?
Че той и сега си е изгоден и неизгоден.
За кого изгоден имаш предвид, поясни моля?

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>


Тема Re: протекциянови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 18:49



Крафтъре, нещата не се правят така!
Не е работа на правителството да реди сиренето по рафтовете в магазина!

Неговата работа е да "управлява" интересите на икономическите субекти, т. е. на макроикономическо ниво. Така се провежда протекционистична политика!

Какво е решението?
Премахва борда, предизвиква една умерена инфлация от 5 - 6 %, така вносните стоки стават относително по-скъпи от българските и търговците започват да купуват с предимство родно производство, защото е по-евтино, повече се продава и повече печелят от него. Няма нужда от контрол, допълнителни санкции, никой не се интересува, на кой рафт, какво е сложено. Бъргарските фирми продават повече, печелят повече, разширяват производството и плащат повече данъци.
Забележи!
Държавата не харчи пари за администрация, а получава повече данъци!
Доходите на хората растат, защото фирмите разширяват произмодството и търсят повече работна ръка.

Какви са тези сложни, административни мерки???

Редактирано от LAMBl на 08.04.20 18:46.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: kiko64]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 18:50



Кико, не съм против държавата да пази местните производители, ама не е нейна работа да навлиза в такива подробности.
Прави се на друго ниво.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано08.04.20 18:55



Абе . прави се , ама тези станаха монополисти бре! Убиха всичко и щеш-нещаш всички пазарят от тях. А монополизма и картелите не са добро нещо май ?
Като банките, бре! За да си платя месечните суми към държавата оня ден платих 20 лева. Плюс 10 такса за месеца и като се върна племенника ми от Англия ( и той банкер) и се смя и снима мои разпечатки , да ги покажел на колегите да се посмеели и те.



В Библията пише:\"По думите, написани в клубовете ще ги познаете...и по самозаявеното в никовете!\"

Тема номер 1нови [re: kiko64]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано08.04.20 19:04



че какво толкова вносно като храна се пазарува? )
Бг си е номер 1. :))

Като си нарочи човек бг фирми за хлебни. млечни, месни, сладки и зелении си ги търси. Като го няма по равтовете - сменя магазина. :)



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: Lucky Eva]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 19:05



Да, много маймунджулуци ще започнат сега. Вместо да спазват закона, всички ще се опитват да го заобиколят, защото интересът им е да продават вности стоки - те са по-изгодни.
Затова, направих няколко коментара все в тази посока - не правителството да реди стоките по рафтовете, а да създава интереси у икономическите субекти да предпочетат бълтарското, а не със заповед. Когато не ти изнася заповедта, намираш начин да не я изпълниш. Но, ако от нещо ще спечелиш, разбира се, че ще се стремиш към него.



Тема Без да четанови [re: LAMBl]  
Автор Quelle (старо куче)
Публикувано08.04.20 19:05



Много си се нагълтал с хамериканска идеология. Няма по-кофти място на света от Хамерика, зЕми си Ела!



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано08.04.20 19:06



От 15 години съм в търговията, имам представа...

При естествения подбор първи отпадат слугините.

> lipari

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано08.04.20 19:13



Всички вериги имат собствени марки и са сключили договори с производители да им произвеждат стоки по тяхно искане, нищо не им пречи да им предоставят чужда продукция за преопаковане с бг етикети. Само стоките ще се оскъпят за потребителите.

При естествения подбор първи отпадат слугините.

> lipari

Редактирано от Lucky Eva на 08.04.20 19:15.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: kiko64]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 19:16



Ами използвай ги бе! Накарай ги да работят за теб! Това е номерът!



Махни борда, обезцени лева, ха да видим, кой ще купува със скъпа валута чужди стоки? Да видиш тогава веригите първи ще хукнат да търсят бъргарска стока.

После това е техният интерес. Да не мислиш, че им е много изгодно да транспортират стока от другия край на света - това са разходи! Просто заради скъпия лев им е по-изгодно - купуват евтино евро и вносът излиза евтин. Освен това, от чужбина купуват на едро от големи произвадители на по-ниски цени (цени на едно).

Това е дребнотение! От дърветата не могат да видят гората!



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано08.04.20 19:17



не правителството да реди стоките по рафтовете, а да създава интереси у икономическите субекти да предпочетат бълтарското
Манипулираш пазара, Ламбииии!



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: ad miral]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано08.04.20 19:18



То и сега има рафтове за екологично чисти храни, но нямат особено засилено търсене и лично на мен ми се струват съмнителни.

При естествения подбор първи отпадат слугините.

> lipari

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: Lucky Eva]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 19:19



Да, това имах предвид, като казах "маймунджулуци". Ще преопаковат, ще заобикалят по други начини закона. Защото изпълнението му ги вкарва в загуби.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано08.04.20 19:20



Всичко ще поскъпне. Това ще досъсипе народа.

При естествения подбор първи отпадат слугините.

> lipari

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: Lucky Eva]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано08.04.20 19:21



То и сега има рафтове за екологично чисти храни, но...

Тях съм ги загърбил отдавна, още когато за пръв път се натъкнах на био-мед. Замислих се как ли са казали на пчелите да ходят на определено място на паша, а не у съседа...



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 19:21



Да! Така е! Ама, ако ще правиш протекционизъм - прави го умно!





Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.04.20 19:21



Още нямам възможност да се запозная с детайли, но от това, което подочух не намирам причина да врякаш чак толкова. Май става дума за определяне на място за ЩАНДОВЕ в хипермаркетите!!! Кво толкова? Докато се организират - извънредното ще свърши. И да има щандове - ако хората не желаят да купуват българско - няма да купуват.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Редактирано от UnicaDonna на 08.04.20 19:28.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: Lucky Eva]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 19:22



Да, ще има поскъпване!



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 19:25



Био мед - сигурно се има предвид, че не са използвани антибиотици и друга химия.
Обаче, не знам, колко от пчелните семейства са оцелели, без защита?



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано08.04.20 19:28



А според мен всичко под надслова ЕКО е "мижи да те лъжа".

При естествения подбор първи отпадат слугините.

> lipari

Редактирано от Lucky Eva на 08.04.20 19:29.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: Lucky Eva]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано08.04.20 19:30



И "имАл бол пари - дал".



При естествения подбор първи отпадат слугините. > lipari

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 19:33



"Кво толкова?" Не се прави така! Неправилно е! Изисква голям административен ресурс (излишни чиновници и контрольори, заплати за тях, канцеларии, офиси...), съотнетно разходи, създава корупционна среда, влошава бизнес средата в България, намаляват чуждите инвестиции. Много са отрицателните ефекти!



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: Lucky Eva]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 19:35



Въпрос на сертифициране - като си плащаш таксата на сертифициращата фирма - продукцията ти е БИО!!!





Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано08.04.20 19:36



Дам.



При естествения подбор първи отпадат слугините. > lipari

Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано08.04.20 19:39



Премахва борда, предизвиква една умерена инфлация от 5 - 6 %, така вносните стоки стават относително по-скъпи от българските и търговците започват да купуват с предимство родно производство, защото е по-евтино, повече се продава и повече печелят от него.

ниски кредити, някоя дотация и т.н. също няма да се отразят зле на българските производители...



Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор TCNQ ()
Публикувано08.04.20 19:59



Идеята е местните фермери да имат пазар в тези магазини, нищо повече.
Иначе зеленчуци и плодове, които се продават там, са пълен боклук, нищо, освен цитрусите, което не е сезонно не купувам.
Иначе ако субсидиите са еднакви и в Германия, и във Франция, то тогава ще има истинска конкуренция. Сега картофи от Франция на 1 лв/кг... мити - понеже четох, че някои се оплакват, че нашите родни били неизмити...
И друго - българските сортове домати, краставици (Гергана) и чушки са в пъти по-вкусни от вноса. Лошото е, че и българските производители засаждат вносно боклучиво семе, и имаме "розов" идеал (вид домат, който си е червен) - безвкусна дрисня.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.04.20 20:00



Не се прави така? Що не се кандидатираш за премиер - да ги научиш как се прави!



Аз пък мисля, че всички закони против протекционизма и други подобни са измислени от тия, дето искат да си пробутат боклуците на нашите пазари.

Що не съм те прочела да се възмущаваш толкова яростно срещу зле прикрития монополен и картелен режим на големите бензиностанции примерно? И Кико е абсолютно прав за подобието на монопол, което упражняват веригите.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: kiko64]  
Автор TCNQ ()
Публикувано08.04.20 20:07



Да, и други родни производители са били изправяни пред фалит. То са такса за магазин, за брой продукти листвани и прочие бълвочи!



Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор Ebola Filoviridae (pyrva sypruga)
Публикувано08.04.20 20:09



Ура, аз съм за алабаша, дори смятам да подготвя проектозакона


Как сладко звучи само, закон за продажбата и разпространението на Алабаша в РБ...мооо секси




Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор lipari (член)
Публикувано08.04.20 20:10



Нещо не им схванах идеята.
Искат 50% от търговската площ да бъде предоставена само за стоки на български производители, за да имало къде да продава бг производителят.

Че досега къде е продавал?





Тема Re: протекциянови [re: Baldrian]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 20:15



"ниски кредити, някоя дотация..." Още по-високо трябва да се цели правителството!





Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: lipari]  
Автор TCNQ ()
Публикувано08.04.20 20:16



Не родни, а локални.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 20:19



Уни, аз не съм против протекционизма.



Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано08.04.20 20:25



сигурно. къде?



Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: TCNQ]  
Автор lipari (член)
Публикувано08.04.20 20:29



Ъ? Искаш да кажеш, местни производители ли?
Защото ако е до пресни храни, плодове и зеленчуци, у дома си купуваме основно от местни и общонашенски производители. От пазара, специализирани магазини, даже в кварталния магазин колбаси, сладкиши и фафли са в по-голямата си част местно производство. Е, тоалетната хартия не е - има и вносна.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор TCNQ ()
Публикувано08.04.20 20:25



Реално, за да стане това, което ти казваш, трябва да излезнем от ЕС. И няма проблеми. Само с девалвация на валутата (т.е. излизаме от валутния борд) няма как да стане, защото с нашите стотинки един автомобил ще стане отново лукс, дори втора ръка. Не че вече ми дреме за ЕС де...



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано08.04.20 20:32



Да не мислиш, че им е много изгодно да транспортират стока от другия край на света - това са разходи!

Че, нали ти транспортираш стоката!

На какво прилича това, стоката да си я връткаме както и където си щем и да си ядем доматите? Да не сме посмели и да си го помислим!
Ще им дадем ние с теб, едни български стоки, че са чудят откъде им е дошло.

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>


Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: TCNQ]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 20:52



Защо да излизаме от ЕС?
Полша, излязла ли е от ЕС, като си има собствена валута?

"Само с девалвация на валутата (т.е. излизаме от валутния борд) няма как да стане, защото с нашите стотинки един автомобил ще стане отново лукс, дори втора ръка." Да излизане от валутния борд! И има как да стане! Да, автомобилите ще станат по-скъпи! Да, не може оная работа до края и душата в рая! А не е ли ясно, че всяко нещо е за сметка на друго, че трябва да се правят избори? Въпрасът е, кое ни е поважно? Колите или местното производство - бизнеса, работните ни места, стандарта на живот? Ако провеждаме правилна политика, ще си вдигнем стандарта и автомобилите пак ще станат достъпни. Но и като идем в Париж, няма да ни изглежда толкова скъпо, защото ще сме си вдигнали стандарта.





Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: TCNQ]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 20:58



Ясно е, каква е идеята, но няма да се получи! Такива мерки не работят и са много скъпи и трудоемки за прилагане.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: lipari]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 21:14



Абе то е така, искат за защитят българските производители, но техните стоки са неконкурентоспособни, заради скъпия лев, заради това, че се поддържа постоянен твърд курс към еврото. Това прави вноса на чужди стоки по-изгоден, отколкото да ги произвеждаш тук. Това с "осигуряване" на рафтове в магазините няма да се промени и стремежа на търговците да купуват евтини вносни стоки ще си остане, така, че не предричам особен успех на този закон!

Ще се създаде една комисия за контрол по този закон, ще се назначат едни чиновници, едни контрорьори, ще им дадат голям офис, ще си го обзаведат по последна мода скъпо и прескъпо, ще си купят софтуери, скъпи служебни коли, ще назначат шофьори, че в командиравки трябва да се ходи да проверяват. Ще започнат да ходят по света ... в командировки, разбира се, на обмяна на опит, по симпозиуми, конференции, накрая всички ще забравим, за какво всъщност е създадена тази комисия, но ще й чуваме името всяка вечер по новините и ще знаем, че е много важна!!!



Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано08.04.20 21:16



Ама това си Е макроикономика, nationwide, едно правило за всички. Насърчаваш пласмента на производителите.
Не забравяй за дискриминационната микроикономическа политика на веригата, основана на силово извиване на ръце спрямо доставчика, поради практическия монопол в ритейлинга (Лидъл и Кауфланд са с един и същи собственик и т.н.).

А иначе българският шоколад Своге винаги ще е по-евтин от вносния Нестле, още повече че производителят е един и същи

Както и българските мебели от Ikea. Сещаш се какво ти казвам. Ценовата конкурентоспособност взима повод и от инфлацията, но на последно място.

Както и да е. Самата министърка не заслужава цяла тема, толкова е тъ... пардон, неостра. Това предишният министър (Порожанов) никога не би го предложил. Но щом е за спора, аз съм вътре! Понеже и аз съм "пазарист", ама не чак толкова.

Редактирано от Crrafterr на 08.04.20 21:17.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано08.04.20 21:16



бе те национализираха бизнес за милиарди за една нощ, ти.. 50 процента няма да вмъкнат...





Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.04.20 21:28



техните стоки са неконкурентоспособни, заради скъпия лев

Смятам, че са неконкурентноспособни като цена поради неадекватната политика на субсидиране от страна на българските правителства (всички).

Чувала съм, че в другите държави селското стопанство яко се субсидира и поради това цените им са такива. И да, колкото и да са им гнусни доматите - прежИвяме ги, защото са 3 пъти по-евтини от нашите... (произволни числа)

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: протекциянови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 21:36



"Не забравяй за дискриминационната микроикономическа политика на веригата, основана на силово извиване на ръце спрямо доставчика, поради практическия монопол в ритейлинга (Лидъл и Кауфланд са с един и същи собственик и т.н.). " Не забравям. Такава "дискриминационна микроикономическа политика" се лекува с не с директиви, а с промяна на пазарните условия! Като им направиш вноса скъп и те сами ще цъфнат при българския производител.

Без да им се зъбиш, без да ги гледаш на кръв и урина! Напротив, ще им се усмихваш, ще им благодариш и постоянно, ще им изтъкваш, колко са важни за страната, колко много правят за нас ... и то ще стане точно така! Защото никой няма да им купува вносните скъпи стоки, а българският произвадител ще цъфти и печели все повече и повече!

А сега го тълкуват като злонамерена атака към тях. Тъпооо... Не че ми пука, какво ще си помислят, но не се прави така!

Редактирано от LAMBl на 08.04.20 21:39.



Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.04.20 21:32



Като им направиш вноса скъп

И как ше стане тва? Нали няма никакви мита на европейски стоки?



АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Аз съм лесен!нови [re: LAMBl]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано08.04.20 21:42



Честно да си кажа ..... не искам нищо да е българско .....

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 21:43



За субсидиите не можем да направим много, то изва от ЕС.

Но с това, за което говоря, ще се получи ПОВСЕМЕСТНО субсидиране на всичко произведено в България, не само на хранителните продукти, без държавата да е дала и един лев!!!



Тема Re: Аз съм лесен!нови [re: BATHco]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 21:44



А и аз нямам проблем с това, ама като видя някой да прави глупости и неадекватни неща и не издържам.



Тема Re: протекциянови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 21:46



Е, казах го, предизвикване на лека инфлация 5 - 6 %, обезценка на лева!

Редактирано от LAMBl на 08.04.20 21:47.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.04.20 21:41



Виж... мисля, че трябва да престанеш с тази "краставица" - валутния борд...

някаква обсесия ти е. Няма да стане - карай напред и пиши за друго.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: протекциянови [re: UnicaDonna]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано08.04.20 21:47



"Като им направиш вноса скъп"

Ще го направи ЛАМБИ когато аз ударя шамар на Кубрат Пулев...и резултатът ще е същия.

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>


Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано08.04.20 21:47



Не можеш да пипаш вноса директно, нали го говорихме това.
Освен нетарифни бариери, друг начин няма за поставената цел (не че я видях ясно дефинирана

)



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано08.04.20 21:50



искат за защитят българските производители, но техните стоки са неконкурентоспособни, заради скъпия лев, заради това, че се поддържа постоянен твърд курс към еврото.

Хуу, де, знаем, че си противник на борда, ама какво ще стане ако го махнат твърдия курс? Дали от това българската продукция ще стане конкурентоспособна?



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 21:51



Не ми е обсесия, давам в момента пример, колко е важно. Опитват се да направят нещо, по най-неефективния начин, а има друг - правилен и ефекасен, който не могат да използват, заради тяхната обсесия към валутния борд!





Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор lipari (член)
Публикувано08.04.20 21:53



Абе то е така, искат за защитят българските производители, но техните стоки са неконкурентоспособни, заради скъпия лев, заради това, че се поддържа постоянен твърд курс към еврото. Това прави вноса на чужди стоки по-изгоден, отколкото да ги произвеждаш тук.

Кои са тези стоки, дето да са по-скъпи от вносните със същото качество?



Тема Re: Аз съм лесен!нови [re: LAMBl]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано08.04.20 21:55



А, че мястото ти не е в Българи!



Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: протекциянови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 21:56



Геврек, погледни по-високо! Ако поддържаш една постоянна контролирана инфрация/обезценка на лева, не ти трябва никакви нетарифни, митнически и т. н. мерки...

Слабата местна валута спира вноса и стимулира локалното производство.



Тема Re: Аз съм лесен!нови [re: BATHco]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 21:58



А, добре съм си бе.





Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: lipari]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 22:00



Относително по-скъпи са, тоест, ще станат по-евтини.





Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 22:04



Да по-конкурентоспособна ще стане, в евро ще е по-евтина, защото еврото ще поскъпва по-бързо от цените в страната.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано08.04.20 22:13



защото еврото ще поскъпва по-бързо от цените в страната.

Значи на практика очакваш левът да девалвира, така ли?

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.


Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано08.04.20 22:09



Махни борда, обезцени лева, ха да видим, кой ще купува със скъпа валута чужди стоки?
Всичко ми е ясно. И в безбройните вече теми за балутния борд съм те подкрепял напълно. Но не и с тези безтопкови управленци.

В Библията пише:\"По думите, написани в клубовете ще ги познаете...и по самозаявеното в никовете!\"


Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: kiko64]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 22:16



Е, аз с тази тема, точно тях псувам!



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор lipari (член)
Публикувано08.04.20 22:17



Кои, бре?
Освен плодовете и зеленчуците за друго не се сещам.
Ама на когото му се ядат турски и гръцки оранжерийни домати, набрани полузелени, за да доузряват, докато стигнат до нашенските сергии и китайски чесън, да си ги рупа със здраве. Ний боклуци не ядем.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 22:19



Не очаквам, предлагам, да го обезценят. Това им е работата!
Девалвацията е нещо друго, поне не е подходящо да се използва в случая.



Тема Re: Аз съм лесен!нови [re: BATHco]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано08.04.20 22:25



не искам нищо да е българско .....

.... да не си македонец? :))



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано08.04.20 22:35



Да го обезценят могат само кат пуснат печатницата и закупуват €.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.


Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано08.04.20 22:37



Това би било вярно, ако цял свят произвеждаше един и същи идентичен продукт, при това без да развива брандове, без да патентова изобретения и т.н. Но не.
Мога да го кажа и другояче: колкото и да се мъчи локалният производител, не може да произвежда и продава успешно Кока-Кола, па макар и на два пъти по-ниска цена.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: lipari]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 22:40



Ако левът плавно се обезценява, цените на вносните стоки ще се покачват пропорционално на курса на лева към чуждите валути, докато цените на стоките произведени в България, ще се се покачват по-бавно и с по-малко. Така вносните ще са винаги по-скъпи от българските при равни други условия - качество, място на продажбата... защото вносителят, ще ги купува с постоянно покачваща се валута. Докато бъргарският производител, купува суровините си от България в левове, ако не, ще започне да търси бъргарски, защото по горната логика те ще са по-евтини и така цялата му себестойност ще е по-ниска. Още повече, че ще е купувал суровините преди време, когато цените са били по-ниски, от момента на продажбата, заради инфлацията.

С ниска себестойност българските стоки лесно ще се продават в чужбина, защото търговецът ще реализира допълнителна печалба от покачването на валутния курс - ще получава скъпи евра и като ги прададе, ще изкара още печалба.

Така българските производители, ще реализират по-високи печалби, ще разширяват производството си и ще стават все по-конкурентоспособни и все по-силни.

Това е пътят, а не до всеки магазинер - милиционер!

Ама от пожарникар, какво да чакаш?



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 22:42



Защо да купуват евро? Печатницата е достатъчна!





Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано08.04.20 22:45



Защо да купуват евро? Печатницата е достатъчна!

Кат не купуват €, кво го правят напечатаното, складират ли го?



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Аз съм лесен!нови [re: T a n y a]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано08.04.20 23:01



Ако всички инзвънземни не са македонци ..... значи съм извънземен.

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: протекциянови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 23:03



Крафтъре, имаш проблем с детайлите. Погледни общата картина!
Имаш Кока Кола за 2,5 лв. и Аспазия български продукт за 0,50 лв. При обезценка на лева с 5 %, Колата ще стане 2,63 лв., а Аспазията ще си запази цената от 0,50 лв.
На следващата година, когато обезценката продължи, Колата ще е 2,75 лв. Аспазията пак 0,50 лв.

Нормата на печалбата и при двата продукта ще е все една и съща, само че българският производинел ще продава повече, защото покачващата се цена на Колата ще намали продажбите, за сметка на българския продукт, така българският производител ще печели повече от оборота, дори ще има резерви да вдигне цената.



Сега, моля те не влизай в подробности от рода на: Колата се произвежда в България, знам, приемаме я като условен вносен продукт. Аспазията също ще поскъпне, знам!!! Но няма да поскъпне с 5%, а с по-малко и т. н. Говорим за отношения, не за абсолютни стойности.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 23:04



С левовете само евра ли могат да се купуват???

Не може ли сирене ... бяло, саламурено???

Напечатаното влиза в обръщение, увеличава масата на парите в обръщение и предизвиква инфлация, всичко поскъпва, включително и еврото. Да, БНБ ще купува евра, ако курсът им не се покачва в синхрон с емитирането на левове и обратното, ще продава евра, ако започнат да се качват прекалено - това й е работата на БНБ!



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано08.04.20 23:23



С левовете само евра ли могат да се купуват??? Не може ли сирене ... бяло, саламурено???
когато има много левове, а сиренето остава същото – какво става?



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано08.04.20 23:29



Просто не ме разбираш в момента - казвам ти, че това са несравними продукти. Не знам дали пушиш, но и Ротманс, и Златна Арда без филтър, ако условно се произвеждаше, имат своите потребители и не разликата или динамиката в цените им имат значение за продажбите.
Или вземи българска юфка и гръцка или италианска паста някаква. Само веднъж ги сравни и повече няма и да опиташ българската, ако ще и подарък да е.

Тези инфлационни корекции първо не са автоматични (Кока-Кола не са тъпаци, нито пък Unilever със Cif или Domestos). И правят технологични нововъведения, и промени в опаковките, и разполагане на бутилиране/опаковане - да речем, в България или Румъния, спестяващо логистични и др. разходи, и прочие дреболии, с които направо крият "инфлацията". Същото касае и нашите. Рецептурите на козметиката на Арома са най-строгата им търговска тайна, същото касае и L’Oreal или Beiersdorf.

Без детайли нямаш обща картина, затова и ти ги давам

Целта ми е да посоча защо самостоятелно изчисленият като фактор инфлационен натиск е последна дупка в кавала. Не е съществен, отдавна е преодолян при крайните потребителски стоки, благодарение на маркетинга - поне от 70-те години насам.

Валутните корективи имат значение главно при bulk и борсовите стоки и големите числа на големите световни търговци. Кафе, какао, ориз, захар, сол... по-нататък петрол на влизане в местна рафинерия, метали, въглища, други суровини разни. За стоките в магазина, независимо дали са храни или битови машини, мебели и каквото се сетиш, курсове и инфлация са преодолени неща.
Например, български домат и турски домат. Защо българският е по-скъп? Основните фактори за това са в производството и в складирането, не в курса лев/лира. При промени на курса дори от порядъка на 20-30%, пак ще сме по-скъпи... толкова големи са разликите извън монетарните.

По инерция в литературата се смятат пропуснати ползи (колко спаднал общият износ на дадена страна заради повишен курс на нейната валута, примерно), но това първо почива на хипотези, второ важи за големи числа не от българския мащаб и трето касае big international business-а, не local retailing-а.

Редактирано от Crrafterr на 08.04.20 23:36.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.04.20 23:37



Прочети, казах, че цените се покачват.
Но скоростта на местното производство и вноса е различно и така, местните остават ОТНОСИТЕЛНО по-евтини от вносните.
Говорим за отношения, не за абсолютни стойности и то в тяхната динамика.





Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано08.04.20 23:34








Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: pravil_nick]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано08.04.20 23:47



Нормално е да пищят.


Имат и основание.

Недостатъкът е, че при т.нар. наказателни процедури:
1. Не се знае кой ще ги спечели;
2. Отнемат години време. Ако държавата ги загуби - окей, признава си грешката и отстранява проблема. И Европа не налага санкции, ако в срок отстраниш проблема.

Общо взето, и най-могъщата компания е по-слаба от най-слабата държава. Кофти състезание.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано08.04.20 23:50



Прочети, казах, че цените се покачват.
Но скоростта на местното производство и вноса е различно и така, местните остават ОТНОСИТЕЛНО по-евтини от вносните.


Точно в това дълбоко се съмнявам.
Първото, което моментално ще поскъпне са горивата и енергията, понеже не се търгуват в левове. Оттам и цялото ни производство ще поскъпне, и то също аламинут.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.


Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор lipari (член)
Публикувано08.04.20 23:52



Имаш Кока Кола за 2,5 лв. и Аспазия български продукт за 0,50 лв. При обезценка на лева с 5 %, Колата ще стане 2,63 лв., а Аспазията ще си запази цената от 0,50 лв.
На следващата година, когато обезценката продължи, Колата ще е 2,75 лв. Аспазията пак 0,50 лв.

само че българският производинел ще продава повече


Сбъркана ти е логиката на купувача. Хората с ниски доходи и сега купуват евтини безалкохолни. Някои пък може би ги купуват, защото са им по-вкусни. Но няма логика любители на кока кола да минат на евтината аспазия, защото колата е поскъпнала с 20-30 стотинки. Освен, ако те самите обеднеят и не могат да си позволят кока кола. Поскъпването на кока-колата няма да е причина хората да си променят вкусовете.



Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор 2biri ()
Публикувано09.04.20 00:10



Извинявай, ти пил ли си Аспазия? И отиде пак да си купиш?



Инак ме разсмя цялата тая тема. Живея срещу единия мол в Бургас. Навремето там беше промишлена зона - поглеждаш през терасата - в лявата част е бирената фабрика, вдясно - безалкохолните и олиото. Разбишкаха всичко, казаха че в демокрацията така трябва - построиха мол с голям Лидл и до него голям Кауфланд. Няма бира, няма фанта, няма олио.

Сега пък трябвало да направят място за най-локалното производство. Ма моля ви се. Предлагам пак да вдигнат фабрика за бира и безалкохолни, дето ще се харчат да ги внасят, носят... Може към езерото Вая да насипят и да почват да строят...

Ма много шизофренична тая демокрация ми идва на моменти

Аааа и завод Хемус за химикалките беше там зад блока - чудесни цветни моливи и флумастри в Австрия съм виждала наши в луксозни кутии. А в Кауфланд - само китайски... Забравих да кажа, че между Лидл и Кауфланд има Практикер, Моббо и Айко. Може ли направо да вземат да застроят целия район наново?

П.с. Само да питам откъде ще зареждат бензин в София, че и Лукойл ей го къде е отсреща?

Инак въпреки всички гениални мисли за 50% площи и падане на валутния борд и инфлация, могат да почнат с дотации на българското производство - тва на първо място. Някой каза, че пастата ни не струва, но готината паста често е с наше жито. Нека си пътуват стоките, нека има конкуренция, нека си пием Бургаско пиво от Пловдив, но да регулираш местен пазар - може само с наливане на пари. Нашите управници всякакви фокуси измислят само да не дадат, а да вземат. Сега видяха, че държавата назлява с тия здравни мерки, за икономически мерки - пари няма, почнаха с фокусите.

Ще ги осъдят всички вериги. До 2 дни Бойко ще каже, че е грешно разбрано и не било 50%, а 50м2 и не било до 200км, а до 2000. Или и тая мисирка ще я уволнят.

Пък ти си пий водка Савой с Аспазия



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: pravil_nick]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 01:42



Естествено, че ще предприемат мерки. Ама им прочети аргументите, без да гледаме юридическите, заради които и наказателна процедура ще си "спечелим" и съдебни дела ще изгубим, бизнесаргументите им всичките основателни и верни!



Тема Re: протекциянови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 01:55



Големите числа и големият бизнес за които говорим са на национално ниво, точно от български мащаб, защото говориш за спаднал износ, а износът е от определена държава винаги.

Държавният бюджет се получава от големите числа, от него се харчи за инфраструктура и подобряване на бизнес средата.

А даваш ли си сметка, че една компания (Аспазия примерно), ако в продължение на 50 години получава по-изгодно положение и съответно реализира повече печалби от друга, ще се развие и технологично, и продуктово, и маркетинга ще си подобри и ще си наложи продуктите, и ще започне да получава допълнителни печалби, заради това, че е с познат и реномирани бранд?



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 02:16



"Точно в това дълбоко се съмнявам." Не се съмнявай, това са отдавна доказани зависимости и по света всички държави с това се борят, как да си обезценят валутата.
Естествено, че цените на горивата ще скочат, ... ами ето ти още един инфлационен фактор. Да, той влияе и на вътрешните цени, но аз говорех за отношения и тяхната динамика.
Щатите и ЕЦБ, от 12 години неистово се опитват да предизвикат инфлация и да си обезценят валутите, ти тях за по-глупави от Бойко Борисов ли ги имаш или от тази селска пръчка земеделската министърка?

Не съм казал, че става автоматично или поне не си го мисля, но валутният борд не го прави по-лесно.

От някъде трябва да се тръгне и то не е, от въвеждане на административни задължения за рафтовете в супермаркетите - това направо е жалко, срамно е, че българските политици не разбират, колко груби гафове правят с такива заявки. Това издава унизителна неграмотност.
Предполагам в момента в Европа се срамуват за и от нашите управници, защото ние вече сме част от тях и когато правим такива глупости и те са въвлечени.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор 2biri ()
Публикувано09.04.20 02:20



Те в Европа сега ли ни виждат колко сме умни? Срамуват се друг път, то тва мина отдавна. Само ни се смеят в момента. На всяка маса трябва да има по един шут, за да е весело на купона.





Тема Re: протекциянови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 02:24



Точно, точно - ела сега на моя територия при технологии, маркетинг и брандове и не се занимавай с по-несъществените стимулирано-инфлационни екзотики. Викам да гледаме сеира на Д. Танева. Днес (б.р. вчера) беше неин ден - явно всеки министър от кабинета ще дава "извънредна пресконференция" и ще прекъсва извънредно програмите на телевизии и радиостанции...
Аз си викам - сега ще обявяваме война на Албания, примерно, а то какво? Излиза една ядосана лелка... Не ми е ясно дали министрите ще са на опашка по обед за извънреден брифинг по ред на номерата, или някои ще се предреждат. Иначе всички разбрахме, че Ива Николова уреди с неподражаемите си въпроси безплата реклама своя работодател "Пик".



По темата... според мен става въпрос за начална преговорна позиция. Твърде агресивна, за да е достоверна - скоро ще даде заден ход, но през това време и веригите ще дръпнат назад от подигравателната си контраоферта за място на паркингите, за да си нямат разправии. Току-виж им турили, примерно, мораториум върху репатрирането на печалби или ги национализирали. Тия преговорни игрички сме ги играли с тебе, предполагам, десетилетия.



Тема Re: протекциянови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 02:32



Несъщественото са "технологии, маркетинг и брандове"!


Аз като чета текст, в който са цитирани цифри, особено ако има таблици, направо ги пропускам - несъществени детайли! Е, ако от тях може да се извади някаква фундаментална зависимост, даже ще се напъна да посмятам, но това е в много редки случаи.

Когато създадеш условия икономиката да бумти, "технологии, маркетинг и брандове" си идват от самосебе си. Не е работа на правителството да се занимава с тях.



Тема Re: протекциянови [re: lipari]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 02:41



"Сбъркана ти е логиката на купувача." Възможно е, но цял свят по тази логика си управляват държавите, само за нас в България е сбъркана...

Дали?



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано09.04.20 05:58



Абсолютно верни.




Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: kiko64]  
Автор 741 ()
Публикувано09.04.20 07:42



Като банките, бре! За да си платя месечните суми към държавата оня ден платих 20 лева.

То е, щото си добър и щедър човек и те е грижа за банките.
Аз съм стиснат и проклет, плащам през сайта на нап и не им давам и стотинка за тая работа.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор TCNQ ()
Публикувано09.04.20 09:26



Не е невъзможно, принципно е ОК. Полша обаче има стаилна злота, ако не бъркам, почти като фиксирана е последните поне 10 години. Хубав пример е Полша, земеделието никога не е било ТКЗС, а частно, и хубава индустрия си имат... Но може би тука ако се прави, трябва да има хунта, да няма партии. Както 1934-39.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано09.04.20 10:13



Щатите и ЕЦБ, от 12 години неистово се опитват да предизвикат инфлация и да си обезценят валутите, ти тях за по-глупави от Бойко Борисов ли ги имаш или от тази селска пръчка земеделската министърка?

Мен ако питаш – един дол дренки са. Не че механизмите не са им ясни (щото ако не са, има кой да им ги разясни, някой Ламберт или Ламбони все има около тях) но крайният резултат хич не е сигурен. Може да има един куп нежелани странични ефекти а файдата както ти казваш да не дойде, когато им трябва...

Не, не казвам, че закони, управляващи рафтове и търговски площи е решение, това действително са глупости. Изказвам единствено опасение, че махането на борда ще има повече отрицателни последствия, отколкото положителни.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.


Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: 741]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано09.04.20 11:24



То е, щото си добър и щедър човек и те е грижа за банките.
Такъв съм!
Я ме светни как става номера?
Съветваха ме за плащане през
изипей...



В Библията пише:\"По думите, написани в клубовете ще ги познаете...и по самозаявеното в никовете!\"

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: kiko64]  
Автор 741 ()
Публикувано09.04.20 11:50



След като си подадеш всичките декларации, изчакваш да ги обработят и да ти излязат като задължения, влизаш в сайта на нап, има едно "показване на задълженията с възможност за плащане" или нещо такова и плащаш оттам. Нацъкваш всичко, което искаш да платиш, избираш "плащане през виртуален пос терминал" и онова те праща към сайт на борика, там плащаш с банкова карта все едно си пазаруваш от магазин. С едно плащане изчистваш всичко, не е като в банката да пишеш за всяко нещо отделно платежно. Преди имаше ядове със стари браузери, та виж да си с нещо по-ново. Абе добре е направено.

Ако се осигуряваш като самоосигуряващ се, осигуровките ще ти излязат отделно от задълженията на фирмата и за тях трябва да се логнеш не като фирма, а като физическо лице, и повтаряш с тях същото упражнение.



Тема линковенови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 12:16



3 гугъл информации на тема бизнес администрация


(съмнявам се това да се "бори" с инфлационни ала-бала)

Но преди тях - коментар от позната: "За да влезеш в Метро, плащаш 3000 лв еднократна такса за 1 бр артикул, демек плащаш си 3 бона правото да продаваш там. Ако имаш 5 артикула или разфасовки, плащаш 15 000. И тази такса е за магазин. Ако си в 10 магазина, във всеки плащаш отделна такса".

- февруари 2014 г.:
22 вида такси за доставчиците на търговски вериги.
Търговските вериги продължават неравнопоставеното третиране на българските търговци и налагат твърде много такси, въпреки поетия ангажимент през 2012 г. В общите им условия има до 22 вида такси в различните договори – рекламни, административни, за рождени дни и други, които призводителите са длъжни да плащат.
Продаваш олио на търговска верига за 3 лв., тя не ти плаща 3 лв., а ти начислява такси за 2 лв. и ти плаща 1 лв., което е под себестойността на продукта. Ако си смени фирмата адресната регистрация, плаща 250 лева към търговската верига, за да се отрази промяната. Има такса за встъпване в магазина. После за всеки артикул се плаща нова такса. Българските производители са закрепостени. Друго фрапантно нещо – предлагат протокол за прихващане и българският производител е длъжен да го подпише, ако не го направи, се смята за подписан и че производителят е съгласен. Един производител е длъжен да предлага на веригата всичко, което произвежда. Длъжен е също да продава продукцията си на цена, не по-ниска от тази, договорена с веригата. Има и неустойка, ако даден артикул се спре в дадена верига, но се продава на други места. При неспазване на клаузите или закъснение на дадена доставка (дори с един час) се плащат неустойки от порядъка на няколко хиляди лева.
Според доставчик, видовете отстъпки включват: основен рабат, аукционен рабат, допълнителните отстъпки – управление на асортимент, същевременно са добавени – такси за пърмоначална регистрация и такса за регистрация на продукт, за реклама се изплащат премии – премия за пряка и премия за непряка реклама (срещу което не се предоставя услуга, твърди той), изчислени в проценти от оборота, за маркетингова подкрепа – се доплаща мърчандайз обслужване, включване в брошура, предпразнични акции, пласиране на каса, пласиране на дисплей, аукционно пласирне, и някакви допълнителни бонуси – таргет бонус, фиксиран бонус, премия рождени дни и специални промоции – за други събития. Той твърди, че има натиск за удължаване на срока за плащане до 50-60 дни. Друг проблем са малките магазини от съответните вериги, където таксите за включване, взети заедно, може да не се избият от оборота, но нямаш право на избор.
На 19 юли 2012 г. шест търговски вериги поеха ангажимент да направят промени в договорите съгласно чл. 75 от Закона за защита на конкуренцията. Това стана ясно от решение на КЗК, взето във връзка с преписка за неравноправни клаузи, започнала през 2009 г. Шестте вериги са „Метро Кеш енд Кери България” ЕООД, „Билла България ЕООД, „Кауфланд България ЕООД инд Ко”, „Пикадили” АД, „Максима България” ЕООД (Т Маркет), „Хит хипермаркет” ЕООД. Не са включени „Карфур” и „Лидл”, които влязаха по-късно на пазара. Трябваше да отпаднат клаузите “най-облагодетелстван клиент”, задължението за най-ниски цени, както и забраната за участие в промоции в други търговски вериги. Премахват се и високите неустойки за доставчиците, съобщиха тогава от комисията. Компромисното решение не засяга всички проблеми, поставени от доставчиците, например т. нар. входна такса (такса за откриване на обект, за нов артикул и пр.).

- декември 2016 г.:
Пет вериги - Билла, Лидъл, Карфур, Метро и Кауфланд - всеки месец изнасят от България 800 милиона евро. Служителите взимат мижави пари и текучеството е голямо. У нас се внасят най-нискокачествените и евтини стоки, често с изтичащ срок на годност. Чрез преопаковане им слагат по-дълъг срок на годност от реалния, според КЗК и според бивши мениджъри. Хипермаркетите потискат по всякакъв начин родните производители, които - за да попаднат на щандовете им - плащат десетки различни такси. Дори в разгара на лятото там не могат да се намерят български домати и чушки, а се внасят от Перу, Испания, Гърция. А на фона на големия оборот се отчитат загуби

- декември 2017 г.:
Как се продава в търговските вериги?
По каналния ред - трудно. Лесният начин е: препоръчват те на някой мениджър, отиваш с пликче почерпка и стискате ръце.
Ако си дребен производител, по-добре не се и пробвайте. Една спукана гума на буса може да ти затвори бизнеса. Ще те издоят с цена, ще работиш почти без печалба и за едно закъснение или неточност в стоката ще те ошушкат стабилно.
"В големите вериги се продава за ”престиж” или за спорта, за печалба не може и дума да става, големи мошеници са. Взимат ти такса рафт, процент от печалбата на тримесечие, процент от печалбата ти на годишна база, какви ли не глупости, всичко да те смаже. Трябва да си много голям и да играеш с шефовете им там управители, стоковеди и т.н., за да печелиш и ти."
* Ще ти искат "входяща такса", тя е официална и е извън подкупите
* Стоката с изтекъл срок е за твоя сметка
* Плащат веднъж на 3-4 месеца, а ти фактурираш и доставяш без прекъсване. Необходим ти е много сериозен ресурс - финансов, производствен, логистичен, транспортен
* Ще те натискат за промоции
* Ако искаш да присъстваш в седмичната брошура, трябва да си платиш сериозно
* Договорът е с много сериозни клаузи и неустойки
* Стоки с температурен режим /месо, кисело и прясно мляко, сирене, колбаси и т.н./ са с предимство за разтоварване. Тоест седиш и чакаш на рампата, докато всички подобни продукти не ги приемат. Понякога отнема часове.
Но истината е че веригите продават, особено големите. Просто хората са глупави и лесно се лъжат.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 12:55



"Може да има един куп нежелани странични ефекти а файдата както ти казваш да не дойде, когато им трябва... " Винаги има странични ефекти, то е като с антибиотиците, едно оправят, друго развалят. Но когато имаш бактериялна инфекция е правило - най-доброто е антибиотика!
Така е и с монетарните мерки. Те носят странични ефекти, но се прилагат в определен момент и посока, и дават добри резултати. Те са такива синтетичти лостове, с които могат да се управляват процесите и да се предизвиква едновеменно действие във всички сфери на икономиката. Те се просмукват, така да се каже и проникват до всеки икономически субект - До огромния завод, до гаражната работилничка, до малкото магазинче, до голямата верига, до богаташа, до бедняка... до абсолютно всички!
Иначе трябва за всеки да се пише отделен закон. Тогава страничните ефекти са многократно повече, възниква и риск от противоречие между тях и белята става много по-голяма.
Така че не се притеснявай от страничните ефекти, иначе са много повече.



В момента сме в много интересна ситуация, на пръв поглед изглежда, че паричната политика не действа, централните банки хвърлят много пари, а инфлация не се генерира. Аз имам много добро обяснение за причините, но съвсем ще задълбаем в теорията на парите и функционирането на финансовите пазари, затова, ще го спестя, после аудиторията не е на тази вълна, така да се каже... Това го написах само, за да избегна евентуално контриране, че монетарните мерки не действат. Не, действат! Но трябва да се познават процесите и да се отчита конюнктурана.
Това в синьото го допълних, защото ми беше направена забележка, че звучи глубо и обидно, за четящите. Не нямам намерения никого да обиждам или да подлагам интиликтуалните му възможности му под съмнение. Уважавам всички клубари!

Редактирано от LAMBl на 09.04.20 13:23.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано09.04.20 13:15



Снощи отворих да видя кой е тоя Румен Гешев, познато ми звучи. Не се сетих, но звездите ми изкрещяха че ще стане дума за на Ламби краставицата.



Не съм съгласен всички да обеднеят за да стане българската продукция конкурентноспособна на дотираните гръцки домати.



Тема Не разбирам?нови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 13:15



Защо си ги постнал тези текстове?
Темата е друга!
Темата е неадекватността на управленските мерки и как да защитим интереса на българския производител, а не дали той има нужда от защита?

Напълно подкрепям прилагането на протекционистична политика!!!

Въпросът е, че декларираната мярка да се запазят 50 % от търговските площи за български производители е смехотворна!!!

Първо - Тя противоречи на едно кило европейски директиви и въпросните вериги ще ни осъдят дебело!!! А ЕК ще ни наложи наказателна процедура. Правителството действа като слон в стъкларски магазин!



Второ - Мярката е антипазарна и ще създаде диспропорции, които ще действат за много дълъг период от време, много по-дълъг от срока на действие на самата мярка. Тенекията ще ни дрънчи мнооого дълго.

Трето - Правителството показва непростима, срамна неграмотност!

Има едни правила, които не трябва да се нарушават дори и временно, нещо като свещени крави. Това са пазарните принципи.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано09.04.20 13:28



Е, не преувеличаваш ли малко? Става дума само за една временна мярка и то само по отношение на няколко търговци монополисти. Не са се засили да го закрепят това със закон както беше преди.

Редактирано от Metropolis на 09.04.20 13:23.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано09.04.20 13:30



Въпросът е, че декларираната мярка да се запазят 50 % от търговските площи за български производители е смехотворна!!!

Абе човек, ти скоро влизал ли си в български супермаркет от големите марки? Ти ли пазаруваш, или жена ти?



След малко ще ходя и в Метро и ще се загледам, но като си прехвърлям в главата стелажите на другите - ми то повече от 50% според мен там е българска стока! Млечни продукти, салами, напитки даже, сладки и соленки, бисквити...ядки... И перилни препарати има достатъчно...консерви всякакви..охладени меса....и козметика има достатъчно българска. Почти даже не мога да се сетя (не че няма) чуждестранни марки.

Нещо друго има в тая препирня и няма нищо общо с твоето пенЯвене. (Освен пререждането на щандовете, което ги мързи да направят)

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано09.04.20 13:31



Мярката е антипазарна и ще създаде диспропорции, които ще действат за много дълъг период от време, много по-дълъг от срока на действие на самата мярка. Тенекията ще ни дрънчи мнооого дълго. Правителството показва непростима, срамна неграмотност!


Я се скрий!

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 14:14



Изглежда като на Ламби краставицата, но не е точно така. Да от краставицата се започва

, но акцента е другаде - какво прави правителството? Защо действа като слон в стъкларски магазин? Толкова ли са неграмотни? ... и после идва краставицата...



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: 741]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано09.04.20 14:16



След като си подадеш всичките декларации ???
Декларации ли се попълват ? Говоря за ежемесечни вноски за осигуровки здравни , пенсионни и още там дреболии + ДДС . Имат срок за плащане .
Счетоводителката ми ( верно , стара, напреклонна възраст и е вече са смяна) ми връчва готови платежни и ходя в банката директно на гише. Даже карта нямам към фирмената си сметка.

...хич не ги разбирам тези неща, хич.

В Библията пише:\"По думите, написани в клубовете ще ги познаете...и по самозаявеното в никовете!\"


Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано09.04.20 14:19



- декември 2016 г.:
Пет вериги - Билла, Лидъл, Карфур, Метро и Кауфланд - всеки месец изнасят от България 800 милиона евро.


ЛАМБИ:"Защо си ги постнал тези текстове?
Темата е друга!"



Същата е ЛАМБИ, ти написа колко им е трудно на Билла, Лидъл, Карфур, Метро, Кауфланд и цялата граблива пасмина, да пренасят стоката от единият край на света да другия. Ти написа, че парите са стока. Ти обслужваш движението на стоката, а сега Геврека ти е виновен, че спами тук!


ТА :всеки месец изнасят от България 800 милиона евро., всеки месец изнасят от България 800 милиона евро., всеки месец изнасят от България 800 милиона евро., всеки месец изнасят от България 800 милиона евро.


Най - бедната страна в Европа изнася стока за 800 милиона месечно само от три вериги...другите, да не ги изброявам и да ме питаш що ги поствам....и да не станат десетки милиарди стока месечно, от най-бедната страна в ЕС!

Не е неграмотност престъпление е, не се оправдавай!


Задръж и се дръж за мен, ще те измъкна от тази тиня, само мълчи и си трай.


Учи се бе, Геврекът много отдавна не е спамил и тук в последно време взе да спами.

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: линковенови [re: Crrafterr]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано09.04.20 14:27



Днес български производител каза по телевизията, че освен всичко това, по българското законодателство за стоката му са правени 5 пъти одит за произход и качество, но от магазинът не признавали българските закони и му пращали редовно от техните си...Обаче, той българският производител плащал яко за такива одити, чужди западни измислици.
Коя е тъз държава в която наемателите и не и признават правилата и внасят свои да ги плати България, и тя да ги търпи, кой е тоз народ?

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>


Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: kiko64]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 14:29



Направи си интернетбанкиране. Ще си плащаш всичко от телефона. За този вариант на 741 и аз не знаех. Аз пращам през интернетбанкирането ... и не е от моята банка.

Не искам да ми гледат в частния живот.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Metropolis]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 14:39



Зависи, за мен не е преувеличено!

Все едно да клекнеш пред входа на Президентството и да се изсереш и когато те арестуват да кажеш, ама виж колко малко лайно съм изсрал - само 2 см., не преувеличавате ли? Не, не размерът на лайното е важно в случая, а че пред Президентството не се сере!!!

Важното, което коментирам е, че такива мерки са недопустими!!!



Тема Те мерките вече почнаханови [re: LAMBl]  
Автор TCNQ ()
Публикувано09.04.20 14:52



Само да се подложи на засилен контрол вноса на боклуци, и той гърми веднага! Вчера 5 тона турски домати с пестициди, днес 20 тона краставици. С това ни хранят "качествено и евтино" миндилите, да не мислите, че с друго!?!





Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 15:08



Ако темата е "неадекватността" - то не разбирам самата тема


Аз разбирам теми, които са зададени дискусионно. Темите, неподлежащи на дискусия, са драсканица КУР на стената на комшията. Нещо повече.

Така че, ако допускаш дискусия, дай да обсъдим 1 бр. от килото директиви. Пък да видим кой точно и кога ще ни осъжда. (ето това вече си е наистина смехотворно)

Защо съм постнал тези текстове? За да разбереш веднъж завинаги, че реакцията на държавата е НАПъЛНО АДЕКВАТНА.
Вероятно трябва да пусна тълковния си речник, за да ти разясня какво означава думата адекватен. На теб трябва да се пише бавно, подробно, дълго и без никакви намеци сам да се сетиш. Щото не се!

Но ще постъпя по-смирено, чрез примери:
- на усмивка се отговаря с усмивка (а не с плач)
- на шамар се отговаря с шамар (а не с брадва)
- на ядрена бомба - с ядрена бомба (а не със салата от марули)
- на кражба се отговаря с глоба или затвор (а не с електрически стол)
- на жарко слънце се отговаря със сянка (а не с калорифер)
- на и т.н.

Значи, в примерите ясно е описан административен произвол, с който ярко, просто блестящо и ослепително, се нарушават основни принципи на свободния пазар и конкуренцията.

Та:
- на административния произвол - с административни мерки.

Кой разбрал- разбрал.



Тема Re: линковенови [re: Crrafterr]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано09.04.20 15:10



Не знам от къде си извадил тази информация, но като цяло е вярна само откъм скеле. Конкретиката е толкова силно преувеличена, че имам усета, че е писана по преразказ и чуто-по-коридора, отколкото от запознат с материята.

Да ... вярно е, че бай Митре не може да си плати, за да си продава пипера в Кауфланд, Но пък същият Кауфланд продава продукцията на доста мастити български производители.

Гледам, че са цитирани само чужди вериги. Ми да ви кажа за Фантастико тогава, българско и родно.

В сравнение с Метро например, инвестицията на производителя във Фантастико е двойна. Та ... добре са почерпили чужбински опит и наш'те момчета.




Тема Re: Аз съм лесен!нови [re: BATHco]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано09.04.20 15:10



Ако всички инзвънземни не са македонци ..

Ами са. :)))

Не знам кому ше попречи този закон, но ми се струва, че може и да помогне..
...аз бих пазарувала основно на тези шандове за да подкрепя и местните зааралийски производители. :)



Тема Re: линковенови [re: pravil_nick]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 15:08



Пропуснах ли да кажа откъде? - от гугъл!
Би било интересно да споделиш кое в нея е силно преувеличено. Петте хиляди за артикул? - това най-бързо ще разбера дали е вярно и за коя година.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 15:22



Приятелю, къде видя да съм против защитата на българските производители?
Къде видя да съм против запазването на печалбите в България?



Аз казвам:

Това не се прави така!!!

Това няма да даде резултата, който казвате, че ще има!!! Ефектът ще е обратен! Ще ни излезе скъпо и прескъпо!!!

Да зема да ти пратя някой и друг милион, та да започнеш да ме четеш правилно.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: kiko64]  
Автор 741 ()
Публикувано09.04.20 16:18



Декларации ли се попълват ? Говоря за ежемесечни вноски за осигуровки здравни , пенсионни и още там дреболии + ДДС . Имат срок за плащане .

Дотук си изредил три декларации всеки месец. Счети ти ги подава и не ти казва, очевидно те пази от стрес :) Накарай я да ти отвори сайта на нап където ги подава и да ти покаже откъде се плаща, ако не си го отварял това досега.

Дебитна карта към фирмената сметка се вади с едно листо в банката за нула време, за нея ми искат май пет лева на година, нещо такова. На мен ми е удобно, последните години почти само с нея си пазарувам.

Иначе, освен това дето ти писах горе, през нап може да се плаща и с ePay, на същото място е, но него не съм го ползвал никога.



Тема Re: линковенови [re: Crrafterr]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано09.04.20 17:10



За да влезеш в Метро, плащаш 3000 лв еднократна такса за 1 бр артикул, демек плащаш си 3 бона правото да продаваш там. Ако имаш 5 артикула или разфасовки, плащаш 15 000. И тази такса е за магазин. Ако си в 10 магазина, във всеки плащаш отделна такса".

Невярно. Производителят, който и да е той, не може да си позволи лукса да продава само пет артикула в Метро. Това едно ... И второ - според горните цифри първоначална инвестиция от 150 000 лв. никой не е толкова луд, нито да плати, нито да поиска. Бидейки и наясно, че В общите им условия има до 22 вида такси в различните договори – рекламни, административни, за рождени дни и други, които призводителите са длъжни да плащат. Т.е. инвестицията е постоянна константа. Но – да, първоначалната инвестиция е голяма. Плащат се входни такси, както за магазин, така и за всеки артикул. За новооткрит магазин също, за нов листван продукт – също. Но таксите са три-цифрени и все пак не се случва всеки ден. Лесният начин е: препоръчват те на някой мениджър, отиваш с пликче почерпка и стискате ръце. Това, предполагам, е вярно, но то важи къде ли не.



Продаваш олио на търговска верига за 3 лв., тя не ти плаща 3 лв., а ти начислява такси за 2 лв. и ти плаща 1 лв., което е под себестойността на продукта. Търговците се изхитриха. Вдигат си цената към веригата с въпросните 2 лв, и стоката пак им се връзва на 3.

Друго фрапантно нещо – предлагат протокол за прихващане и българският производител е длъжен да го подпише, ако не го направи, се смята за подписан и че производителят е съгласен. Пълна глупост. Всеки договор и анекс се подписва и от двете страни. Ако производителят разполага с достатъчно добър търговец, може да се предоговарят точки и проценти. Но в общи линии договорите им са твърди.

Един производител е длъжен да предлага на веригата всичко, което произвежда. Длъжен е също да продава продукцията си на цена, не по-ниска от тази, договорена с веригата. Има и неустойка, ако даден артикул се спре в дадена верига, но се продава на други места. Отново невярно. Каквото предложи производителят, това ще продава веригата. Ама никак не е длъжен да предлага всичко. Длъжен е само да се съобразява с цените на продуктите, които са подадени в промоция ! Тук производителят дължи неустойка, ако евентуално е допуснал друга верига да продава продукт в промоция на по-ниска цена. За никоя цена от останалите продукти извън промоция не се носи отговорност, нито пък за спрян продукт и т.н.бля-бля.

При неспазване на клаузите или закъснение на дадена доставка (дори с един час) се плащат неустойки от порядъка на няколко хиляди лева. Невярно. Има заложени разни подобни условия в договорите, но те са почти проформа. И да - искат си стриктно доставките, защитават си интересите. Датите и часовете всъщност са стегната организация и улеснение. Инак ще настане хаос – доставено, недоставено, дошъл камион, не дошъл. При евентуална невъзможност да доставиш доставка или стока, уведомяваш надлежно веригата и проблемът е решен. Тук обаче наш’те момчета от Фантастико са придОбрили модела. Онези глобяват, при това солено - 1200 лв, уведомил, не уведомил. После имаш опция да обжалваш, ама ... свирено.

Относно цитираните такси и проценти, заложени в договорите – да, има ги. За сравнение - Кауфланд докарват и до 40 % инвестиция, Метро – 18 %, Фантастико – 30 %. Лично мнение и опит – Метро са най-евтината верига (за доставчика). 1/3 от процентите са постоянна константа, останалото е спорадично и както се договориш.

Той твърди, че има натиск за удължаване на срока за плащане до 50-60 дни. Преувеличено. Най-дългият срок е 45 дена. Мисля, че на Метро беше. Но и тук имаш опция да преговаряш. И като се договориш, плащат си.

У нас се внасят най-нискокачествените и евтини стоки, често с изтичащ срок на годност. Чрез преопаковане им слагат по-дълъг срок на годност от реалния, според КЗК и според бивши мениджъри. Пълен абсурд ! Не знам какъв олигофрен трябва да си, за да измислиш това или пък да го случваш на практика.

И още мога да продължа, но ме мързи вече.


Редактирано от pravil_nick на 09.04.20 17:20.



Тема Re: линковенови [re: pravil_nick]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 17:44



никой не е толкова луд, нито да плати, нито да поиска
Направо се обади на Краси Костадинова от Стара Загора и я питай лично. Тя е от тези лудите, дето са плащали

Профилът й във фейсбук е Krassy M. Kostadinova.

таксите са три-цифрени и все пак не се случва всеки ден
Че то никой не е и допускал да се случва всеки ден. Това са такси. Таксите са еднократни за всеки отделен случай, например рожден ден. Рожден ден няма всеки ден - направо открихме топлата вода

Търговците се изхитриха
А какво стана с твърдението ти, че "Конкретиката е толкова силно преувеличена"?

Пълна глупост. Всеки договор и анекс се подписва и от двете страни.
Всъщност глупост е, че смяташ протокол за анекс.

И да - искат си стриктно доставките, защитават си интересите
Че някой да е казвал обратното?

Относно цитираните такси и проценти, заложени в договорите – да, има ги
А какво стана с твърдението ти, че "Конкретиката е толкова силно преувеличена"?

имаш опция да преговаряш (за срока на плащане). И като се договориш, плащат си
И като не се договориш?

преопаковане - абсурд
И на мен така ми се струва, но източникът цитира бивши мениджъри и настоящи служители на вериги.

===

Щото и мен ме мързи
Следващия път мисли, преди да твърдиш нещо - просто препоръка.



Тема И защо!?нови [re: T a n y a]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано09.04.20 18:01



Ако по щандовете си местните зааралийски производители продават долнокачествена стока, защо да купуваш от тях!? Това си е търговия, а не благотворителен базар.



Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: И защо!?нови [re: BATHco]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 17:59



е нали на съседния щанд имаш висококачествен турски, нищо не те задължава да купуваш долнокачествен зааралийски. То и въобще не си длъжен да купуваш каквото и да било.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Crrafterr]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано09.04.20 18:07



И аз имам твоето разбиране по въпроса. . :)
Реакцията на държавата конкретно с един такъв закон си е адекватна.
Такъв закон, в такова време е далновидност...
...дава витална подкрепа точно на тези, които са в крайна нужда - местните производители.



Тема Re: линковенови [re: Crrafterr]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано09.04.20 18:11



Аз също съм работила с тях. Няма нужда да звъня на Краси.

И, да - преувеличено е. Дори твърдението на Краси, че таксите са в хиляди. И такси рожден ден няма, понеже ги цитираш. Нито пък протоколи, които да бъркам с анекси. В нито една верига. Ако държиш да изпадаме в подробности, де ... и заяждане.




Тема Re: Не разбирам?нови [re: T a n y a]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 18:24



Моето разбиране не е точно в това клонче на темата, тук само показвам от какво мърморят доставчиците и че веригите не са символ на свободната конкуренция, за да бъдат третирани с фунгициди (против гъбички), както мисли Ламби, вместо с инсектициди.
Иначе съм фен на диалога и преговорите - преди малко чух министъра на икономиката и се радвам, че той е поел по този път. Преговаря и с веригите, и с производитеите на храни, и с организации на потребителите. Увери, че всички правят насрещни отстъпки - както и очаквах по-горе в темата.



Тема Re: линковенови [re: pravil_nick]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 18:33



Заяждане? - Засега само от твоя страна с твърдението, че заблуждавам аудиторията с невярна информация.

Според мен тези неща, взети от гугъл - повечето са интервюта на политически лидери по национални медии, проекти на нормативни актове, журналистически разследвания и т.н. - са по-скоро не неверни, а едностранчиви, поради търсенето ми в гугъл. А то е такова, че съм търсил откъде въобще идва проблемът (доколкото съществува).

Т.е. заяждането е в друг смисъл:
- има ли проблем
- няма ли проблем.

Ако изходната ти позиция е, че няма, направо така кажи. Но не на мен, а по-скоро на Ламби. Тогава пресконференцията, че дори извънредна, на министъра на земеделието е съвсем нелепа, неоснователна.
Ако обратно - смяташ, че има проблем, то в какво ли се състои той? Дали е у производителя или е някъде в общите и др. условия на веригата.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: 741]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано09.04.20 18:58



Благодаря!



В Библията пише:\"По думите, написани в клубовете ще ги познаете...и по самозаявеното в никовете!\"

Тема Re: линковенови [re: Crrafterr]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано09.04.20 18:58



Не невярна, а преувеличена.

И да, има проблем, изцяло съм на мнението на Ламби. Това, което изпляска министърката в ефир, е необмислено. Иска да задейства една тромава машина, за колко време ?! Кратко, дългосрочно, колко ?! Което няма да е в полза на никой. Нито на вериги, нито на производители. Ще отнеме ресурс и време, ще се понесат загуби. И никой няма да спечели. Защо трябва да помогнеш на един уж, пък да удариш друг. Не случайно ти цитирах Фантастико - българска верига. Че има и други български вериги, по-малки, които работят на същия принцип като чуждите.
А български стоки има достатъчно, и по вериги, и по магазини. Твърде ми заприлича "идеята" й на популизъм, еле сравнено с дарената пенсия. Нерде Ямбол, нерде Стамбол ?!

Пъ Съ: Не съм против да се помогне на българското, но не е това начина. Е Ламби се разпени да го обяснява .. начина.
А пък някои държави имат различно ДДС за вносни и родни стоки (например).




Редактирано от pravil_nick на 09.04.20 19:02.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Crrafterr]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано09.04.20 19:07



фен на диалога и преговорите
всички правят насрещни отстъпки -

Да. Това е пътят на градивността. Този път носи и стабилност.:)
Целта на усилията в тези трудни е спасението - витална подкрепа точно на тези, които са в крайна нужда.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано09.04.20 19:09



Приятелю ЛАМБИ,
Аз приятелството с приятелите си няма да развалям заради някакво неясно казване.
Аз казвам:

Това не се прави така!!!


Та това всички тук го казваме!
И всички сме за че, това не бива да продължава все така.

Само че ти, не трябва да ни казваш какво пише в книгите, а да ни покажеш статистиката за движението на парите в България, като цяло, за 24ч, месец и година!
Колко въртим, колко излизат и къде отиват. За да разберем как се прави!
И ако оборотът от статистиката излезе по- голям от този на Австрия примерно, то Геврекът и аз ще онемеем...и като теб ще кажем-така не се прави!
Или ни кажи къде отива стоката на края на света?

Как бих могъл да те упрекна, като на практика ни показваш, че глупаците сме много и пишем в червено
"Да зема да ти пратя някой и друг милион, та да започнеш да ме четеш правилно."
Имам още, ще ми стигнат за десетина дена, нали миналата седмица ми прати три.


Дейба, караме се тук все едно руснаците са в Румъния, баба каза, че това било от Водолея

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: Не разбирам?нови [re: T a n y a]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано09.04.20 19:13



Вълкът и агнето преговарят....вълкът отстъпва и обещава насрещно да го удуши красиво

"фен на диалога и преговорите
всички правят насрещни отстъпки -"

ураааааа



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: И защо!?нови [re: BATHco]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано09.04.20 19:22



Това си е търговия, а не благотворителен базар.

... а какво е качеството на бг търговците?

За бг потребителите няма да питам - те са на ниво. :))

пп. Мене не ми пречи да съм благотворителна. :)



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 19:27



А, не съм казал да не се обаждаш.

За дискусия е пусната темата, разбира се!

Да ти продължа серията със сравнения:

На пазарни субекти с пазарни мерки! ... ся да питам ли, кой разбрал - разбрал?

Като им наложиш с декрет да зеделят рафтове за български стоки, те ще останат празни или формално ще ги запълнят с ... каквото имАло.

Геврек, запомни, никой не може да накара търговец да продава насила!

Нали се сещаш, че като иде българският производител със "скъпата" си стока в Кауфланд и като поиска да я продават на "запазените рафтове", ако не ги устройва, ще му кажат: "Нямаме интерес. Потъсете другаде." Така рафтовете ще останат празни.

Като накараш насила търговеца да продава български стоки, той ще си намери начин формално да изпълни предписанията, но бъди сигурен, от това няма да стане по-леко на българския производител.

Пример:
В България има законова забрана да се прилагат отрицателни лихви. Нито една банка официално не е обявила отрицателни лихви, но практически лихвите в банките са отрицателни, налагат такси за поддръжка на сметка, включват дъпълнителни такси и пак реално лихвата е отрицателна.

А не е ли по-лесно, банката да покаже отрицателна лихва по продукта си, та да ти е ясно, кое от къде идва, а не зорем да ги карат да включват дребен шрифт! Да маскират действията си, та да заобиколят закона. Та въпросът е. Защо има забрана за отрицателни лихви??? Кое й е "вредното" на отрицателната лихва???

Запомни, насила пазар не се прави!

Редактирано от LAMBl на 09.04.20 19:33.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: PYTnik]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано09.04.20 19:27



Вълкът и агнето преговарят....

.... а за овчаря нищо не каза.:))

Важно е мисля да не пасе овълчено стадо овчици.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 19:54



"Само че ти, не трябва да ни казваш какво пише в книгите..." Аз не казвам, какво пише в книгите, а как се прави. Щото другите така го правят и от опит са установили правилния начин! Ние нямаме този опит и е полезно да се поучим от техния!!! В България има пазар от 20 години, тия дето пишат книгите, имат 200 (че и повече) години пазарна икономика.

Пазар насила не се прави!

Ако ти наложат да си продадеш къщата за 200 лв., няма да я продадеш, нали? Просто сделка няма да има! Така и на търтовеца не можеш да му определяш как и какво да продава, щото ако не му е изгодно, просто ще пусне кепенците и пак няма да ти изпълни предписанията.

Това за кого е добре? За производителите, за купувачите, за веригите...??? Ами за никого!!!

Пазарните закони са обективни, като закона за гравитацията. С декрет можеш ли да промениш гравитацията?



Тема Re: Не разбирам?нови [re: T a n y a]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано09.04.20 19:55



Не ти ли изглежда, че малко сме си смешни в тази тема?
Всички знаем от кого е бебето, само бащата не знае!



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано09.04.20 20:00



" Аз не казвам, какво пише в книгите, а как се прави. Щото другите така го правят и от опит са установили правилния начин! Ние нямаме този опит и е полезно да се поучим от техния!!!"

Зъби нямаме ЛАМБИ, ЗЪБИ. С гледане лъвът и опитът му, жабата няма да може да яде антилопи...Зъби няма зъби.
А ти и обяснявай как се прави-ето това е книжното, смешното и тъжното.

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>


Тема Re: линковенови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 20:02



Да бе, Геврек, всичко това дето си го цитирал му вярвам.

Въпросът е, че действието на пазарните закони е обективно, не зависи от нашата воля, като природните и както тях не можеш да промениш с министерско постановление, така и с пазара.



Като го натиснеш търговеца от едно място, ще го избие на друго, но на загуба няма да работи. Ако трябва и ще затвори, но няма да работи на загуба.

Редактирано от LAMBl на 09.04.20 19:58.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: PYTnik]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано09.04.20 20:08



Не ти ли изглежда, че малко сме си смешни в тази тема?

..... аз позицията на местен производител се включван. :))

Днес засадих още разни неща в градината....
ако реколкота е голяма ...няма да хвърля я.
Ще я подаря на потребители, а не на пишман търговци.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.04.20 20:09



Че македонците, румънците, сърбите, поляците повече зъби от нас ли имат?



Пътник, аз не казвам да правим нещо извънредно, само това, което правят другите - управляват си икономиките. Ей такива прости работи...

Редактирано от LAMBl на 09.04.20 20:20.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: T a n y a]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано09.04.20 20:32



"Днес засадих още разни неща в градината....
ако реколкота е голяма .."


Не бързай, след време, месец, два ще има много да говорим за Слънцето.



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано09.04.20 20:34



Ади пак старата ти песен, в нов вариант: Видяла жабата че подковават вола и тя вдигнала крак...и питала: Е, много ли искам.

Да не съм те чул повече да ни сравняваш с сърбите, стигнаха до там че руснаците им подарили пет ескадрили бойни самолети...долни просяци...а Поляците не граничат с Турция... за Румъния да не ти казвам що

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>


Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 21:04



Аз ли да "запомня", дето съм го правил тоя пазар?


Сега ти запомни:
1. Картел насила не се прави, но насила се разваля.
2. Държавата е елемент на пазара.
3. (тук е конкретно) Никой не кара търговеца да продава, но го карат да бъде търговец. Никога не е лошо да напомниш на някого къде му е мястото и да го сложиш на мястото му и във времето. Това произтича от т.2.

Хау.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Crrafterr]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано09.04.20 21:07



2. Държавата е елемент на пазара.

Ти ся марксист ли си или кейнсианец?



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: линковенови [re: pravil_nick]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 21:07



Ламби обяснява някакви смешни и неверни неща. Сори, но го казвам, след като пишеш на мен.
Това, което изпляска министърката, е необмислено - според мен е плод на емоция. Това е второто нещо. Но не това е проблемът - емоцията й е следствие. Моята позиция я казах по-горе в темата.

Само дето пропусна да кажеш в какво е проблемът. Понеже той е много стар, с пик през 2012 г. Според мен, нямаш представа какъв е проблемът, тъй като не си и опитала да размишляваш върху него, както виждам черно на бяло.

Редактирано от Crrafterr на 09.04.20 21:08.



Тема Re: линковенови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 21:11



"Ако трябва и ще затвори" - това е фактът, масовите затваряния на магазини и кретането на дребните търговци в резултат на агресивния монопол на веригите. А те, малките и средните, са 93% от цялата българска икономика.

Промените в обективните пазарни закони виждам доста нагледно с декретите на Доналд Тръмп

Особено във външната търговия, но с резултат и във вътрешната.

Но при теб е ясно - за теб пазарът е черна дупка, мъглявина Андромеда, несъществуваща извън човешката воля.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: ad miral]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.04.20 21:13



Либертарианец съм. И кво?



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано09.04.20 21:17



Не ти коректен примера. Ти нали си за конкуренията? Защо монополистите търговци да лишават дребните БГ производители от достъп до клиентите в Бългрия? (Не става дума за друга страна, а за родината им).

Редактирано от Metropolis на 09.04.20 21:12.



Тема Re: линковенови [re: Crrafterr]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано09.04.20 21:59



2. Държавата е елемент на пазара...

...Това, което изпляска министърката, е необмислено - според мен е плод на емоция.


Така.
Понякога съм сериозен.
Горните ти забележки хем са верни, хем са коректни.

Основното, цялото няма как:
1. Ако търсим "проблем" за решение, то ще е добре да сме наясно, ЧЕ решението на един проблем не е нищо друго освен предпоставка за появата на нов проблем?
Не не, не е философия, очевиден факт е от реалният ни живот!
Посочете къде е Раят без проблеми?

2. "Проблемите" /вече в кавички/, сами се решават и без нашата намеса, с времето.
Не не, не е философия, очевиден факт е от реалният ни живот!
Дайте смислен отговор защо чак сега, днес се появи проблем с който незабележимо живеем вече 20г.?

3."Това, което изпляска министърката, е необмислено - според мен е плод на емоция"

Не не, това не е плод на емоция, това е плод на невежество и страсти.
Невежество в смисъл т1 и т.2, и страсти.
Не не, не е философия, очевиден факт е от реалният ни живот!
Най благородната и невежата и страст е , че е министър за да ни оправи.
Но невежа и объркана от времето, не знае как, и от страстите си връща в старото си време да ни оправи.


Така е днес с всички страстни и невежи, които несъобразени с времето, ни управляват.
Не не, не е философия, очевиден факт е от реалният ни живот!
В целият свят, всички управляващи, не е само нашата министърка, са объркани, факт от реалният ни живот е.
Объркан коронавирус и различни мерки на управление , тука има, тука няма и т.н. Вие така ама ние знайш кво?!!!
Не не, не е философия, очевиден факт е от реалният ни живот!


А ние останалите сме щастливци, кибици гледащи шоуто, и имащи правото на две лични мнения и два шамара бакшиш....а това си е за нас проблем



ПРОМЕНИТЕ СА необратими господа, наложени са от Времето, а коронавирусът е само началото. Не се страхувайте от пораженията му, сами виждате че са незначителни, и в същото време предизвикват глобални промени.


Скъпа цена плащаме за развитието си, много скъпа.
Но пък сме действащите живи герои на Времето.

Геврек, ти си генерал, а ЛАМБИ е опората ни, и е наша база...а аз го играя сляп Омир в 100 годишната война

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Редактирано от PYTnik на 09.04.20 22:05.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Metropolis]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 00:28



Чакай сега, никой никого не лишава от нищо. Това не е социална дейност, това е бизнес!
Веригите не са борси, на които производителите да се изявяват, рекламират и продават. Производителя има отношение към стоката до нейното заплащане от веригата. Веригите купуват стока им и тя става тяхна, после могат да правят каквото си искат с нея. Магазинът е техен, организацията и политиката в него я определя ръководството му. То няма задължения, към производителя след отчуждаването (покупката) на стоката. Продажбата не е на консигнация, тя е еднократна и окончателна!

Покупка!!! Разбираш ли?

Когато си купиш лютеница, ти не си длъжен към производителя на доматите, на чушките, на патладжани, на слънчогледа за олиото, после към производителя на самото олио, на солта, после на фирмата, която е събрала и обработила всички тези продукти в лютеница.

Твоето задължение се погасява с плащането на бурканчета на касата!!!

Така задължението на веригата се погасява със заплащането на цената при покупката на стоката от производителя.

Тук няма родина, патриотизъм, сантименти, има делови търговски отношения!

Пак казвам веригите не са борси!!!

На борсата производителят се явява лично пред купувачите! Това е различно, това е магазин! Магазинът продава стоките от свое име и за своя сметка, с всички произтичащи от това последствия.



Тема Re: линковенови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 00:36



Колко пъти да повторя, че защитата на родното производство е повече от наложителна. Няма нужда да ме мотивираш за това.

Аз твърдя, че по начина по който е тръгнало правителството, само влошава нещата. Производителите няма да получат по-добри условия, а най-вероятно след всички пазарлъци и простотии, положението ще им се влоши. Ще измислят някакви супер тромави и сложни процедури за достъп до веригите, щото и те няма да си оставят магарето в калта и накрая българският дребен производител трябва да спре да произвежда, за да има време да се пребори със сложната процедура. Ще се създадат пречки при снабдяването, което ще оскъпи стоките. Ще се създадат неестествени непазарни отношения, които ще пораждат разходи за администрация и контрол и не на последно място - корупция!



Докато монетарните мерки се разпростират върху всички производители без те дори да го осъзнават. Няма бюроклация, няма ограничения. Няма пропуснати или пренебрегнати производители, също както водата, като я излезеш в широк съд няма нужда от наместване, тя сама се разлива на всякъде, нищо сухо не остава и няма нужда от заглаждане отгоре.

Редактирано от LAMBl на 10.04.20 00:55.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.04.20 00:44



Ама ти пак смесваш нещата. Това което казваш е така в НОРМАЛИ условия. Ама сега сме в ИЗВЪНРЕДНА ситуация. Хората искат да ходят на пазарите и фермерските пазари, ама държавата почти ги затвори. Дребните производители нямат достъп до купувачи по вина на държавата. А големите вериги са от това във супер превилигировани условия.
В нормални условия хората се лекуват в болници, но в ИНЗВЪРЕДНИ условия се правят полеви болници. Сега е така в Ню Йорк и то не къде а в Манхатън.
Не смесвай нещата. Гледай конкретната реалност а не теориите за квазистационарни състояния.

Редактирано от Metropolis на 10.04.20 00:50.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Metropolis]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 01:35



Не аз, ти ги смесваш. Тези мераци да наложат на веригите да продават български стоки не са от вчера, този спор битува отдавна в нашето общество, далеч преди извънредното положение и той е безпредметен. Просто сега включиха популизма на шест и някои решиха покрай другите работи да се включат, щото много глупости се вършат, може и тази да мине, в мътни води риба се лови.

За производителите има стокови тържища - борси!

Ако искат директно договаряне с точно определен търговец, моля, заповядайте, както се договорите, така! Защо според теб българските производители искат да си продават стоките на големите вериги? Защото кото влезе в магазините им стоката достига до голям брой купувачи, рекламира се професионално, обслужването и организацията е на ниво, нали? Ами всичко това струва пари, много пари, инвестиции в годините, изграждане на име, разходи за поддържане на винаги постоянно качество!

И наште производители искат да получат всичко това сега, веднага и безплатно? Може! Ами да се договорят с веригата и нямат проблем!



Да, много ще им е трудно!

Затова държавата трябва да им помогне.

До тук сме съгласни и двамата, нали?

Разликата между нас е:

1. Ти казваш, ще принудим веригите със закон да продават български стоки, без да им се заплаща труда по ... ония неща дето ги изброих по-горе, организация реклама ... Ще създадем една мега дирекция към НАП да ги следи и контролира тези сложни и непазарни отношения, ще сложим на контрольорите контрольори, да следят за корупция. Иначе веригите, ще измислят начин да заобикалят този закон, а производителите съвсем няма да могат да продават на веригите, защото ще има само един начин - сложният уреден в закона и веригите няма да правят изключения, ще отговарят, нали това искахте - Ето ви!

2. Аз казвам, държавата (БНБ) ще провежда подходяща парична политика, която ще направи вносните стоки относително по-скъпи от българските и веригите сами ще предпочетат да купуват от местни производители, защото стоките ще са по-продаваеми и от тях ще правят повече печалба. С една дума и вълкът сит и агнето цяло, без бюрократични усложнения, без корупция!

А! Между другото, корупция се появява само при непазарни условия! Тази мярка е такава!

Та кое ти изглежда по-работещо?

Редактирано от LAMBl на 10.04.20 01:37.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 01:38



За поляците Русия е много по-страшна, отколкото за нас Турция.



Сърбите винаги са били тарикати.

Аз са румънците що не щеш да кажеш? Моля те кажи ми, че започвам да си мисля едни такива неща ... ама ти не си такъв човек, не вярвам.



Тема Re: линковенови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 02:01



"1. Ако търсим "проблем" за решение, то ще е добре да сме наясно, ЧЕ решението на един проблем не е нищо друго освен предпоставка за появата на нов проблем?
Не не, не е философия, очевиден факт е от реалният ни живот!"


Точно така! Умните предвиждат (в повечето случаи) кое решение до какъв проблем води и избират по-безопасния път. И наистина не е философия, факт от реалния живот е!

"Скъпа цена плащаме за развитието си, много скъпа." Да ние сме като паразитите, които се прилепят към гостоприемника, смучат соковете му и когато го убият, умират с него. Така сме се вкопчили ние в природата и в живота си.

Не е от книгите, факт от реалния живот е! ... да те цитирам ... грешно.





Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.04.20 02:10



"Ти казваш, ще принудим веригите със закон да продават български стоки"
Къде е проекто закона и кога ще мине през парламента?
Аз не съм следил внимателно дискусията, но от това което прочетох в пресата разбрах, че става дума за

.

И ти пак ми обясняваш нещата при една нормална ситуация. Да ама не е Пациента е на командно дишане и се нуждане спешно от кръвопреливане. Загубил е кръв и само със неговата кръв кръвообращението не може да поддържа живот му. Става дума за само за временни мерки.

Редактирано от Metropolis на 10.04.20 02:05.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Metropolis]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 02:29



"Аз не съм следил внимателно дискусията, но от това което прочетох в пресата разбрах, че става дума за постановление." Каква е разликата, все е нормативен акт, а не пазарна мярка, създава диспропорции и ражда корупция!

Пациентът до вчера не беше на командно дишане, но предлаганата мярка беше същата - директивна - заповед към веригите да продават български стоки. Това е същността, формулировката е без значение.

Нищо временно няма в предложението, за постоянно е, ще видиш, това е отколешна мечта на две групи:

- Първата - заинтересовани производители, които знаят, че по-кардинални мерки няма да се предприемат, пък и не ги интересува нищо по-далеч от носа им.

- Втората група - управляващите, които единствено желаят да угодят на недоволните, защото това ще им осигури още време на власт, без да си развалят рахата под сянката на валутния борд, където само трябва да хранят кучето и да не пипат нищо, щото и нищо не разбират от това, пък и отговорност не носят. Удобно!

Ти искаш да им се позволи това без да отчитаме последствията?



Тема Re: линковенови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано10.04.20 09:49



Е нали дадох примери, наречени линкове, от които се вижда, че:
- процедурите за достъп до веригите отдавна са тромави
- пречките пред снабдяването отдавна са факт
- множеството такси за достъп до верига пазарни ли са, непазарни ли са...
- корупцията между производител и верига факт ли е? Факт е.

В случая държавата се мъчи да възстанови пазара, ако не е станало ясно. Пазара като такъв, извън корона-контекста. Облекчаване на процедурите, намаляване на пречките, намаляване на броя и размера на таксите (веригите ги броят за "услуги"

) И като се мъчи, плаши със задължителни квоти.

Не сме вчерашни и знаем, че тия квоти няма да се случат и че са аванс за преговори - понеже веригите просто отказваха всякакви преговори. Дотам са го докарали, не разбра ли? Дотолкова са се възгордели, дотолкова са извън пазара, доколкова са велики. Това трябва да се прекрати на всяка цена - и да се наместят като вода в широк или тесен съд.

Защото - защо за мен пазар, а за тях - не?! а? А? А?

(съвсем погрешно си разбрал, че те мотивирам за зашита на родното производство. Помисли и виж къде е проблемът. Проблемът е на 10-годишна възраст и е в разрушаването на пазара, остава да си го дефинираш по-конкретно)

Редактирано от Crrafterr на 10.04.20 09:45.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано10.04.20 13:12



Пазарните закони са обективни, като закона за гравитацията. С декрет можеш ли да промениш гравитацията?

Слагаме парапети на тераси и мостове щото сме наясно с неумолимите последствия от закона за гравитацията.

По същата причина имаме комисия за защита на конкуренцията, щото свещените пазарни закони са безмилостни и неминуемо водят до монопол. Няма лошо да се слагат парапети, аз така го виждам.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано10.04.20 13:25



която ще направи вносните стоки относително по-скъпи от българските и веригите сами ще предпочетат да купуват от местни производители, защото стоките ще са по-продаваеми и от тях ще правят повече печалба.

Пък местните производители ще хлопнат кепенците, щото не могат си купи ни скъпото вносно гориво, ни скъпите ток и газ, ни машини, ни препарати, ни лекарства.



Тема Re: линковенови [re: Crrafterr]  
Автор 741 ()
Публикувано10.04.20 13:29



За големите вериги съм на мнение, че трябва да работят с големи производители. Малките производители - в няколко квартални магазинчета, където да правят и да поддържат име, ако могат.

На веригите им харесвам това, че за нула време обикалям и събирам каквото ми трябва, предварително известно, независимо в кой техен магазин съм влязъл. Ако ще ги наводнят с продукти на дребосъци, ще заприличат на ориенталски пазар - разхождаш се, оглеждаш, опитваш, избираш, не е за мен това. И за него има ниша, обаче аз предпочитам от другото. Та в тоя смисъл, бариерите пред малките са ми ОК.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано10.04.20 13:30



Чуй сега и спри с тия удивителни.

Тая сутрин слушах представител на магазините. Той каза точно това, което казах и аз вчера, обаче нито ти, нито някой друг ми обърна внимание.

И СЕГА веригите продават СЕДЕМДЕСЕТ процента българска стока.

И проблемът изобщо не там, където го търсиш ти, и се пенявиш та чак ще се пръснеш от възмущение. Никой не посяга на ГНУСНИЯ ТИ ПАЗАРНИЯ МЕХАНИЗЪМ, не се газирай толкова.



АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.04.20 13:32



Ама Ламби ти пак не чуваш или не искаш да чуеш какво ти казвам.

С едно изречение това което твърдя е че правилата са за да ни служат при спазването им, а не да им робуваме. В критични ситуации правилата поне за кратко трябва да се адаптират, според ситуацията, за да ни помогнат да я преодолем. Аз така вижам нещата.
И сравнението ти на пазарните закони с гравитаията не е коректно, ама това е много дълга тема.

Редактирано от Metropolis на 10.04.20 13:34.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано10.04.20 14:22



Аз казвам, държавата (БНБ) ще провежда подходяща парична политика

Ламби, ти си идеалист. Каква инфлация трябва да ни удари, та нашата продукция да стане конкурентна на дотираните домати и краставици от чужбина? Като инфлираме лева ще ни поскъпнат суровини, енергия, транспорт, средства за производство, заеми за правене на бизнес. Всичко това като го сложиш в цената на продукцията, къде е пресечната точка на изравняване с дотираните конкуренти? И междувременно всички ще сме обеднели. Защо не говориш против субсидирането, аз по непазарна мярка трудно се сещам в съвременен Европейски съюз.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: UnicaDonna]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано10.04.20 14:29



Аз обърнах внимание (за 60-70-те процента), но какво да кажа, след като всички четем едно и също и го знаем.
Акцентът не е в общия процент, а в хранителния сегмент; друг акцент напр. е регионалният за сметка на софийския (200-те км).



Тема Re: линковенови [re: 741]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано10.04.20 14:41



Личните ни потребителски предпочитания са отделна тема


От верига аз лично не пазарувам:
- яйца
- месо
- кашкавал
- баница
- зеленчуци
- и други, за които в момента не се сещам.

Удобни са веригите за доста неща, които съм оставил на жена ми. Изброените по-горе неща влизат само в моята изключителна семейна компетентност - жената знае кое й е забранено и не се и пробва, щото - лошо!
Около мястото, където живея, е пълно с малки магазинчета със съответното високо качество и ги наобикалям по-бързо от верига (те са ми и по-далече, няма задръствания, нама нищо, няма народ, няма обикаляне в лабиринта на щандовете, няма чакане на касата и подобни екстри). То е ясно, че кварталът е скъп, претенциите са високи и продавачите не се пробват да се ебават.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано10.04.20 15:08



"Аз са румънците що не щеш да кажеш? Моля те кажи ми, че започвам да си мисля едни такива неща "

За да не те обидя без да искам, заради товаси замълчах за Румънците...


Но ще ти кажа: Румънците нямаха мутренски групировки, качулки и бухалки, които с времето да станат застрахователни компании и накрая да влязат във властта и сега да ни обясняват как трябва да мислим и живеем....да ни правят на прости, неграмотни и бедни.
Румънците се разминаха с повишената трудност, а ние не, защото сме МНОГО ЯКИ!

"Сърбите винаги са били тарикати. "
Късметлии, че не са се родили у нас!



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано10.04.20 15:28



Въпросът е по-сериозен отколкото ни го представяш.
Апартейдът в ЮАР, бе насилие и чудо и много опити и от двете страни...докато, докато някой от черните се сети и призова, черните да не пазаруват от белите а да се организират в собствени магазини...и след като го направиха белите клекнаха само за седмица...

Докато тек ни ни баламосваш за правила и стоки, е ясно че става дума за пари, още по- точно при кого отиват парите, защо точно там, и защо ти се правиш че не знаеш за какво става дума.

България е от най- богатите страни с най- бедно население в ЕС...затова ни е думата... българските стоки и пазарът са малка част от целият ни проблем и няма как да е глупост всяка една стъпка за промяна от старото статукво...

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>


Тема Re: Не разбирам?нови [re: Crrafterr]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано10.04.20 15:23



Акцентът не е в общия процент, а в хранителния сегмент; друг акцент напр. е регионалният за сметка на софийския (200-те км).

Да така е, аз го разбрах тази сутрин и е доста шашкащо и недообмислено, но Ламби не визира точно това, като подскача наоколо! Той си защитава пазарния принцип и друго не го вълнува.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Не разбирам?нови [re: UnicaDonna]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано10.04.20 15:42



То и аз защитавам пазара, но е трудно в тема да опишеш, освен твърде сбито, множеството разбирания за пазар.
Между другото, навремето в моето обучение най-интересният предмет бе "История на икономическите учения". Един шотландец Адам Смит (1723-1790) напр. казва: "Заблужденията, съдържащи в себе си известна част истина, са най-опасни".



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Crrafterr]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано10.04.20 15:55



"Заблужденията, съдържащи в себе си известна част истина, са най-опасни".

Според мен това е факт за всички заблуждения. Ако дадено заблуждение е пълна лъжа и нелепица - няма кой да му се върже.



А когато има част истина - се връзват хората, чиито разбирания съвпадат точно с тази истина.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Не разбирам?нови [re: UnicaDonna]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано10.04.20 17:20



СЕГА веригите продават СЕДЕМДЕСЕТ процента българска стока.


И аз те прочетох вчера, но не ми беше ден за постинги, а после забравих





Тема Re: Не разбирам?нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 17:29



Защо да съм идеалист? Ами всички държави провеждат собствена парична политика, само ние не, кое му е идеалистичното?

"Защо не говориш против субсидирането,..." Защото не зависи от нас, а от чужди правителства, ние на тях не можем да влияем.

Говорим за отношения! Каквато и инфлазия да предизвикваме, тя ще работи в посока подобряване положението на българския бизнес/производители и със сигурност ще е по-добре от сега и много по-добре от афиширащите се сега мерки. За дотираните продукти казах във втория абзац - не можем да се борим с големите, единствено можем да ги надцакаме с обезценка на варутата си.

Редактирано от LAMBl на 10.04.20 17:31.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Metropolis]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 17:37



Има едни граници, които и в екстремни ситуации не се прекрачват.

Ако имаме нормална централна банка (без валутен борд) в тази извънредна ситуация трябва да емитира пари, с които да се посрещне кризата, тя също ще обезцени и лева и ще сработят ония механизми, за които говоря. А не да слагаме до всеки магазинер - милиционер.

Административните мерки са милиционерско мислене!!!

Ами кой, ... КОЙ ... ни управлява!?



Тема Re: Не разбирам?нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 17:40



Пиручик, не се притеснявай, местната компонента в себестойността е доста по-голяма в българското производство и влиянието на вноса се комренсира. Крайният резултат е по-ниски разходи за местния производител.





Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано10.04.20 17:40



Защо да съм идеалист

Щото предлагаш да се борим честно, пазарно, с непазарните мерки на другите.

Инфлацията винаги е в посока обедняване на населението, ние нямаме COLA, възнагражденията на трудещите се винаги изостават да компенсират инфлацията.



Тема Re: линковенови [re: 741]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 17:44



"За големите вериги съм на мнение, че трябва да работят ..." А аз съм на мнение, че те трябва да си решават как да работят.

Ако ме разбираш?

Писах то тук някъде:

Веригите не са борси, нито работят на консигнация, че да имат ангажимент към този или онзи производител или контрагент. След като платят стоката, те повече нямат задължения към продавача/производителя, че да му осигуряват специални места в магазина си или други подобни.

Производителите продават своята продунция на борса, там е мястото, където те се представят лично пред купувача. Във веригата стоката не е на производителя, защото тя вече е закупена от веригата и тя се разпорежда с нея, както намери за добре.

Редактирано от LAMBl на 10.04.20 17:53.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 18:05



Ами това е пътят след 50, ...100 години да имаме COLA и икономиката ни да настигне другите. Нямаме друг избор! Докато продължаваме по този начин винаги ще изоставаме. Защо отказваме упорито да поемем по правилния път!? Това ми е чудното.

Всъщност, не ми е чудно, знам отговора.
В управляващите ни няма експертиза, няма воля, няма морал, да го поемат този път. А у нас избирателите няма грамотност да оценим, че това е верния път и да го поискаме от управляващите.

Редактирано от LAMBl на 10.04.20 18:01.



Тема Разбирамнови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано10.04.20 18:20



Ааа, темата "Кво праим с валутния борд" е моя, ей! А ти веднага ме отряза с думите "няма никаква нужда и смисъл от едно такова действие - промяна на условията на валутния борд. Още повече в ситуация на хуманитарна/здравна криза. точно сега не е време за експерименти"
Пък сега - обратното: "в тази извънредна ситуация (БНБ) трябва да емитира пари, с които да се посрещне кризата, тя също ще обезцени и лева и ще сработят ония механизми"



Гадняр!



Тема Re: линковенови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано10.04.20 18:30



В отговор на:

нито работят на консигнация, че да имат ангажимент



Обратното е, макар че не го твърдя - просто информациите са, че плащат на около 60-ия ден и то само продаденото. Непродаденото, напр. изтеклото като срок на годност, си е за сметка на доставчика. Българския, за чуждите доставчици историята мълчи. Това си е жива консигнация.

Редактирано от Crrafterr на 10.04.20 18:26.



Тема Re: Румен Гечев номер 2!нови [re: kiko64]  
Автор pishmangreek (член)
Публикувано10.04.20 18:30



Аз пък си предплащам осигуровките за година напред и хич не вися по гишета и опашки всеки месец.





Тема Re: Не разбирам?нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 18:34



"По същата причина имаме комисия за защита на конкуренцията..." Ами да сезират КЗК, лесно е! Ако нещо са нарушили, ще ги санкционират. Обаче май не е такъв случая.

Иначе нямаше да я има драмата.

Като не са нарушили законите за конкуренцията, какво им е "провинението", та ще ги наказват?



Тема Re: Не разбирам?нови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 18:37



Не че имам нещо общо с румънците, ама наистина се обидих.

Ама наистина са големи нахалници тия румънци, да нямат мутри и групировки!?



Тема Re: Разбирамнови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 18:41



Да, казах, че по време на криза не е хубаво да се правят резки движения.

"Пък сега - обратното: "в тази извънредна ситуация (БНБ) трябва да емитира пари, с които да се посрещне кризата, тя също ще обезцени и лева и ще сработят ония механизми"" Това не означава махане на борд по време на криза, а действия на БНБ, ако преди това е премахнат борда.





Тема Re: Не разбирам?нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано10.04.20 18:36



Няма лошо да се слагат парапети, аз така го виждам.

Нещо като кон с капаци? :))



Тема Re: линковенови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 18:44



Да, това е аргумент. Ами да преговарят с веригите да им плащат при доставката! Да поискат, за това държавата да им съдейства, а не за рафтове.

Редактирано от LAMBl на 10.04.20 22:06.



Тема Re: Разбирамнови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано10.04.20 19:39



Петре, до припяването на първи петли, три пъти се отрече от думите си!



"Да, казах, че по време на криза не е хубаво да се правят резки движения. "
Не е така, а на единият му е много хубаво, а на другият му е зле.

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: линковенови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано10.04.20 19:41



Щом говорите за рафтове напускам хубавата тема



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема КЗКнови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано10.04.20 21:16



Сезираха я, решение 2012 г.:

(116 страници, чети!) - това е по дело, образувано срещу веригите от май 2009 г. по сигнали и по собствени анализи на комисията за наличието на забранени вертикални споразумения и антиконкурентни практики.

Производителите се оплакаха, че тези практики се прилагат само срещу български доставчици, докато за големите международни компании те не важат!

Решението е компромисно, след 3 (три) години обвинения в монопол и заробващи условия в договорите.
Веригите са поели ангажимент за промени съгласно чл.75 ЗЗК.
- край на задължението за "най-облагодетелстван клиент"
- пада задължението за най-ниски цени
- пада забраната за участие в паралелни промоции
- премахват се заробващи санкции за доставчиците

"Антимонополната комисия установи наличието на клаузи, свързани с ценообразуването, които създават ограничения за доставчиците" (цитат). Според КЗК, едновременното и успоредно присъствие на тези клаузи в договорите на различни търговски вериги с едни и същи доставчици би вогло да доведе до възникване на съзнателна координация в поведението на предприятията без изрично споразумение или директни контакти между тях.
"На практика с днешното решение веригите признават, че прилагат практики против конкуренцията" (цитат). 6 вериги променят договорите си - излезли с декларация.

После Трайчо Трайков инициира промени в ЗЗК, по-късно Делян Добрев публикува проекта - основен момент е забраната за злоупотреба със "значителна пазарна сила".

Това е положението. Проблемът е, че много малко са мръднали оттогава нещата. Трудно ми е от село да проследя по-нататъшните решение на КЗК, трудно се търси на сайта им.
Но някак възниква въпросът - защо "Румен Гечев 2" е темата, а не "Трайчо Трайков 2" или "Делян Добрев 2".

Редактирано от Crrafterr на 10.04.20 21:17.



Тема Re: линковенови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано10.04.20 21:19



Баш ние за сефте сме се сетили... Не става.



Тема Re: КЗКнови [re: Crrafterr]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано10.04.20 21:52



Но някак възниква въпросът - защо... 2",2", 2".

.... нещо като системно повторение на грешки. :)



Тема Re: КЗКнови [re: T a n y a]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано10.04.20 22:30



Щото сме двойкаджии, а този свят е за отличниците



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: КЗКнови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 23:30



"защо "Румен Гечев 2" е темата, а не "Трайчо Трайков 2" или "Делян Добрев 2"." Защото е стилът на Румен Гечев, той бори "спекулата" с контрольори и администрация, а уж се пише икономист.



КЗК се е произнесла, съдът също, с административно-командни мерки - толкова!

Ако искат истински и траен ефект, по друг начин става!



Тема Re: линковенови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.04.20 23:35



Ми аз казах, как става.





Тема Re: линковенови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано10.04.20 23:39



"Ми аз казах, как става."


И аз му казах, ама при мен вече не става.
Ти какво му каза?

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>


Тема Re: КЗКнови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано11.04.20 10:44



Този въпрос бе риторичен - за да покаже, че няма значение от коя страна на барикадата си и че монопол не се бори само с пазарни мерки. Вече писах за това, що е то адекватност. Да бориш хрема с лекарство за запек е неадекватност.
Та, Трайков е от другата страна на барикадата спрямо Гечев, но - аналогични мерки, административни. Това е положението - и то ни подсказва, че "дайте да стимулираме българското", а "дайте да възвърнем пазара като такъв".



Тема Re: КЗКнови [re: PYTnik]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано11.04.20 13:38



Важно е кой пише учебниците. :))

А и като зададват грешно условие,
може и да няма как да има правилно решение.



Тема Re: КЗКнови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.04.20 14:42



"..."дайте да стимулираме българското", а "дайте да възвърнем пазара като такъв"."

Ето ти въпрос - "българско" или "пазар"? Отговорът дава рецаптата за действията ни.

Без пазар, производители не може да съществуват не само български, а въобще всякакви. Ако посегнем на пазара, заедно с него ще убием и производителите.



А пазарът се убива с административно-командни вмешателства като обсъжданите.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано11.04.20 14:55



Верно е че в тази критична ситуация веригите прекрават едни граници дето не е редно и държавата трябва да направи нещо. А борда е съвсем друга тема. Знаеш че хич не съм фен на герберите, но те с борда нямат нищо общо. Трябва да се гледа какво може да се направи в конкретната ситуация. А инак какво можело да стане ако подквасим морето сега е безсмислено да обсъждаме.

Редактирано от Metropolis на 11.04.20 15:02.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Metropolis]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.04.20 16:19



"...какво можело да стане ако подквасим морето..." Това е шеговита метафора, воденето на отговорна и правилна политика е нещо съвсем реално. Трябваше ли да дойдат тежки времена, че да се сетим, че ще ни трябват инструменти, за излизане от нея? Бордът е сериозен отстъп от пазарната икономика, а тя е разковничето за възстановяването на страната от пандемията. Всички правителства управлявали след налагането на валутния борд, имат общо с него, не само герберите.

Затова бордът не е друга тема!

По време на пандемия, освен здравето, големият проблем е възстановяването след нея. А как ще възстановим икономиката, като имаме такова базово ограничение. Отговорът е, трудно! Все едно да вършим всичко с раница пълна с камъни на гърба. Не забравяй, че икономиката е състезание (конкуренция), а нашите конкуренти са без раница и много по-натренирани от нас, защото развиват този вид икономика от стотици години, а ние от 20.

Затова бордът не е друга тема!

Опитваме се да защитим българските производители. Но те съществуват до толкова, до колкото има пазарна икономика, убивайки я, убиваме и тях.
Принцип!
Притискайки веригите с командно-административни мерки, те ще си го "върнат" на производителите, най-малкото защото са големи и силни. Това е грешка на микро и макроикономическо ниво. Това е проява на неграмотност и незрялост!

А ние още нямаме 100 % пазарна икономика, заради ограниченията на борда. Не може да я ограничаваме още, преди да сме я изградили напълно, недалновидно е!

И най-малко заради последните изявления на Борисов, че форсираме влизането в Еврозоната, бордът не е друга тема.



Редактирано от LAMBl на 11.04.20 16:17.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано11.04.20 16:51



Не знам за кой път да повторя че от гледна точка временни тактически мерки считам че това което предлага Танева ми се струва разумно. Мился че тя е най-адекватна на фона на другите малоумници в кабинета. (Държавата унищожи възможностите на бг производителите като затвори ресторанти и хотели. Освен това кретенските мерки за затваряне на фермерските пазари и силно ограниченият достъп до другите пазари дава изключително монополно положение на големите вериги.) Твърдя че държавата трябва да направи в този момент нещо за тях.
А инак съм съгласен с теб, че последните изцепки на Боко за еврозоната за много притеснителни.



Редактирано от Metropolis на 11.04.20 16:52.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Metropolis]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.04.20 17:27



Ето още едно мнение на специалист:
Иначе, като цяло, се обсъждат доста административни мерки, които изкривяват пазарните принципи. Моята лична принципна позиция по този въпрос е, че административното вмешателство в пазарните принципи краткосрочно може да изглежда добре, но дългосрочно натрупва неефективност на икономиката, на предприятията и на бизнес субектите, която след това донася много по-големи щети. С други думи, аз лично съм против такива вмешателства.

От тук:



Контекстът е малко различен, но принципът е ясно изказано и аргументиран.

Иии ... чувствам се странно да цитирам "авторитети", които ги смятам, че са под моето ниво, но явно, хората са склонни да се доверяват на "признати" авторитети.

Редактирано от LAMBl на 11.04.20 17:31.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Metropolis]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано11.04.20 17:50



еврозоната

сега е времето. :)



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано11.04.20 17:48



ало, ало - не съм стигнал до края на темата и може и да съм и изтървал G точката, де'т се вика, ма наскоро били гласували закона за преебавката на нашите превозвачи без много джангър.
По спомен Ангел Джамбазки попита тогаз - добре де, нека имало свободно движение на стоки и капитали - ми нека има, щом така е според европата.
Тъй ама, дойдоха вашите/френските и т.н./вериги и удушиха нашите производители с "движението на стоки и капитали" и ний, добре, тъй да е.


После обаче не им биндиса нашите превозвачи да ги дъмпят и решиха да ни издухат от пътя си със закон.
ТА, подозирам аз, че туй е ответна мярка от наша страна, но скрита зад куро навиру са!
Ай ша им!!!!!



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано11.04.20 17:55



Няма ли най- накрая да признаеш, че сме загубили войната, и всичко определя завоевателя. От него зави пазарът, икономиката и банките ти. С борд и без борд, все тая.
Стига чете книги бе човек.
Да се радваме на това, че и по лошо може да има.

<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>


Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано11.04.20 18:08



Четеш ли темата?
Слугините са щастливи че магазините ни са пълни с италиянси, френски, германски стоки и много магазини с употребявани парцали



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: Не разбирам?нови [re: T a n y a]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.04.20 18:16



Естествено, кога, ако не сега, когато е хванал бика за рогата. Гледаш ли, какъв е намаан и ... кисел?

От две седмици не е спрял да ни се кара...



Тема Re: Не разбирам?нови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.04.20 18:19



Да, но на мен ми изглежда, че сме изгубили войната с интелекта. Глупостта е взела връх.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано11.04.20 18:55



Кога е това след това, когато икономика умре ли?





Редактирано от Metropolis на 11.04.20 18:57.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: LAMBl]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано11.04.20 20:59



Естествено, кога, ако не сега...

Закъсняха. :))
Но така или иначе, еврозоната ни чака.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Metropolis]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано12.04.20 03:45



А тази глупост ли ще спаси икономиката?
Забрави!
Знаеш ли какво ще се случи ако не се откажат? Ще затънат в бюрокрация и противоречиви клаузи в постановления и договори, които нищо не правят, но създателите им много се гордеят, че са "успели" да ги наложат.
След дълги и тегави пазарлъци веригите ще поискат производителите да си извадят сертификати за продукцията, примерно, каквито изискват от големите чуждестранни доставчици, никой няма да може да възрази срещу това, защото е в интерес на купувачите и всичко ще се обезсмисли. За българските производители това е прекален разход, който те не могат да си позволят и ще са по-прецакани отколкото са сега. Тези вериги са от много време на този пазар, за да допуснат пожарникари да ги надцакат на тяхна територия (търговските преговори).


Правителството гръмко ще отчете и рекламира "победа"! Народът естествено ще повярва, както вярва на безброй грешни мантри и ще продължи да блуждае в безпътицата си и да избира мъШкари пожарникари, фатмаци, бръснари, но не и стойностни интелигентни хора, защото няма нюх да ги разпознава.

Така функционират директивите в пазарна среда - като петото колело на каруцата. Само че струват пари, време и много усилия, които никога не се връщат, а може да обърнат каруцата.

Редактирано от LAMBl на 12.04.20 04:04.



Тема Re: Не разбирам?нови [re: Silverado]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.04.20 07:39



наскоро били гласували закона за преебавката на нашите превозвачи без много джангър.

Верно ли?

Гадове...

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: КЗКнови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.04.20 07:42



Без пазар, производители не може да съществуват не само български, а въобще всякакви. Ако посегнем на пазара, заедно с него ще убием и производителите.

Айде на бас, че докато (още повече в 21 век) има хора, които искат ДА ЯДАТ - "пазарът" на хранителни стоки нема как да бъде убит.

Просто се иска малко повече гъвкавост, за да го управляваш.

Мигар Фантастико щеше да затвори или нямаше да се развие толкова, колкото се разви, ако не спазваше законите на чуждите вериги?

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Не разбирам?нови [re: UnicaDonna]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.04.20 14:08



ама ние пак сме щели да се борим, де.





Тема Re: Не разбирам?нови [re: Silverado]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано12.04.20 14:17



ама ние пак сме щели да се борим, де.

Да, това звучи като при Том Сойер:

Чужденчето си тръгна, като си изтупваше дрешките от праха. То хлипаше, подсмърчаше, а сегиз-тогиз се обръщаше, поклащаше глава и се заканваше, че щял да даде на Том да разбере „като го спипа следващия път“.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.


Тема Re: Не разбирам?нови [re: ad miral]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.04.20 15:10



анджък!

Съобщиха го под сурдинка и бърже потъна покрай вируса.



Тема Финалнови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано13.04.20 14:30




(извънредно правителствено заседание)

Правителството прие постановление, с което се въвежда задължение на търговските обекти, представляващи вериги от магазини, да предлагат българска продукция на местни (регионални) производители в обектите им.

Местата за продажба следва да са с площ достатъчна за излагане и продажба на съответните хранителни продукти, както и да са обозначени по подходящ начин, от който да е видно, че предлаганите продукти са регионално производство. На тези места следва да се предлагат мляко и млечни продукти от българско сурово мляко; риба и рибни продукти; прясно месо и яйца; пчелен мед; пресни сезонни плодове и зеленчуци, произведени от регионални производители. Въведено е изискване млечните продукти да бъдат произведени изцяло от българско сурово мляко.

Приетите изменения не изискват промяна на досегашния ред на доставки в обектите, единствената цел е да бъде дадена възможност за предлагане на местна (регионална) продукция.

Регионални производители са производители или групи/организации на производители с място на осъществяване на дейността на територията на административната област, в която се намира съответният търговски обект или на територията на съседна, граничеща с нея административна област. За административни области София-град и София-област за съседни се считат областите, граничещи със София - област, както и област Пловдив. Производителите трябва да са регистрирани по Закона за подпомагане на земеделските производители или да притежават обект, регистриран съгласно Закона за храните.

Приетото Постановление има за цел да подкрепи малките и местни български производители и да запази поминъка им. Местната българска продукция е по-свежа, по-прясна и по-позната, тя е част от местния бит и култура. Потребителите трябва да имат право на достъп до местното производство, а техен е изборът какво ще предпочетат.

Приетата мярка с продажба на дребно не се отнася за търговските обекти, представляващи вериги от магазини за самообслужване, за храни и нехранителни стоки, които имат обекти в повече от три административни области на територията на страната.



Тема И???нови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано13.04.20 18:03



"Приетите изменения НЕ изискват промяна на досегашния ред на доставки в обектите, единствената цел е да бъде дадена възможност..."

Няма промяна на досегашния ред за доставка ... разбирай на договаряне.

Тоест никой с нищо не е задължен, нито да изкупува, нито да продава. Просто пожелателни мантри... Е, за какво ги ядоха жабетата??? Казах ли ти, че от такива действия ефект няма? Да търся ли, къде точно го написах в темата?

Боко каза: "Да бъде!" ... и то бидЕ.

"...да бъде дадена възможност..." Ми то и досега тази възможност я имаше... Всеки местен/регионален производител, който се договореше с веригите, можеше да си продава продукцията на тях. Какво се промени?

Сега убеди ли се, че подобни проактивни мероприятия от рода "дайте да дадем", не работят?

Защо се изхаби толкова административна и обществена енергия, за това "нищо"??? И така до кога ще се занимаваме с доказване, че утре ще съмне???

Редактирано от LAMBl на 13.04.20 18:10.



Тема Re: Финалнови [re: Crrafterr]  
Автор lipari (член)
Публикувано13.04.20 18:20



Приетата мярка с продажба на дребно не се отнася за търговските обекти, представляващи вериги от магазини за самообслужване, за храни и нехранителни стоки, които имат обекти в повече от три административни области на територията на страната.

Значи, това не засяга големите търговски вериги, а само кварталните магазини.



Тема Re: И???нови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.04.20 18:21



“Защо се изхаби толкова административна и обществена енергия, за това "нищо"??”

Така като гледам - ти изхаби най-много енергия!!

То се пеняви, то писа удивителни! Нали казахме, че няма какво толкова да се променя, това жонгльорство с цифри и проценти си беше за широката публика. Ще пренаредят малко щандовете, ще напишат табели “Българска стока” и така ще приключи.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: И???нови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано13.04.20 22:00



Някакви глупости ПАК си написал.
На много места в темата посочих, че началната позиция на земеделската министърка е преговорна, на други места посочих, че става въпрос само за регионалните доставчици, на трети места посочих преговорната позиция на икономическия министър...
Нашите разговори с теб са принципни и касаеха злощастното ти разбиране за пазар.

Все едно аз сега да ти кажа:
КАЗАХ ЛИ ТИ, ЧЕ НЕ СТАВА СЪС СВАЛЯНЕ НА БОРДА И ПРЕДЛОЖЕНИЯ от теб ИНФЛАЦИОНЕН НАТИСК?





Тема Re: Финалнови [re: lipari]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано13.04.20 22:01



Не не, това са други вериги, не наш'те (а някакви на самообслужване, не съм ги виждал. Всъщност и на мен това не ми е ясно).
Постановлението си е за големите, не знам дали няма да ги изброят поименно (Метро, Билла, Кауфланд, Лидъл и пр.)

Редактирано от Crrafterr на 13.04.20 22:02.



Тема Re: Финалнови [re: Crrafterr]  
Автор lipari (член)
Публикувано13.04.20 22:26



Ми няма други вериги на самообслужване, в които да се продава храна и да имат магазини в 3 и повече области.

В София има Фантастико и Т маркет, в други области - не.

Освен, ако веригите се направят на утепани, че щом имат И щандове, които се обслужват от служители - мерят, теглят, опаковат - магазинът не е съвсем на самообслужване.

Магазин с обслужване е кварталният - продавачката ти подава, каквото искаш, маркира ти го, пълниш в торбата и плащаш. В Метро се самообслужваш от стелажи и хладилници и сам си носиш покупките до касата.



Тема Re: Финалнови [re: lipari]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано13.04.20 22:33



Отидох на сайта на МС и там текстът е ОК - "Приетата мярка се отнася за търговските обекти, представляващи..."

Погрешно съм възприел текста в Дира: "Приетата мярка спродажба на дребно нае отнася за търговските обекти, представляващи..."


Егати.



Тема Re: Финалнови [re: Crrafterr]  
Автор lipari (член)
Публикувано13.04.20 22:41



Ами който не е учил български в училище и не знае какво означава думата нае...





Тема Re: И???нови [re: Crrafterr]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано13.04.20 23:13



Тоест, доволен си от постановлението? Ще свърши работа? Българските производители, ще живнат?



Тема Re: линковенови [re: pravil_nick]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.04.20 10:44



Страничен детайл - за протоколите, които не са анекси. Закачам се за теб, но е и към двамата с Крафтър, цитатът е от негово мнение, в което също е цитат.

"Друго фрапантно нещо – предлагат протокол за прихващане и българският производител е длъжен да го подпише, ако не го направи, се смята за подписан и че производителят е съгласен."
Фрапантно не, ами фрапантно.

Да се смята за подписано нещо, което изобщо не изисква ни подпис, ни съгласие на другата страна, за да има действие.
Протоколите за прихващане на практика се подписват двустранно и се оформят като протоколи само за яснота и за да се уверят страните, че няма спор. На теория (и е достатъчно и за практиката) прихващане, ако са налице условията за него, се извършва с едностранно изявление на едната страна, отправено до другата. Никой не е длъжен да я пита дали е съгласна. Прихващане значи каквото си значи нормално - ако ти дължа 100, а ти на мен 120, да се погасят моето задължение цялото и твоето - до размер 100 лв. и да остане ти да ми дължиш 20 лева, без да въртим едни пари.

За другото не знам, но силно подозирам, че описаното за произвола на веригите е леко преувеличено като некролога на Марк Твен. Чувала съм, разбира се, че за малките производители е силно неизгодно да работят с големите вериги, и вероятно това е самата истина. Виждала съм един-два пъти по инцидентен повод и в какъв размер са неустойките им - примерно 20-тина процента от цената на доставената стока за закъснение на доставка от 2 дни (толкова беше в случая). Но някак не мога да се освободя от усещането, че който е писал, зорлем се е чудил какво още да напише и как да засили драмата.

А не е като да няма български стоки из веригите, щото, нали, нарочно ни съсипват стопанството уж, дайте да не се правим на луди. Повече от ясно е, че икономически силният може да си позволи да определя условията. И да не ни харесва (понякога не е много за харесване), това е част от живота. Може да вземаш някакви мерки за поизравняване на силите, но в един момент трябва да се спреш, защото, както всички знаем, при пазарни условия изкуствените мерки трудно работят и при прекаляване правят повече поразии, отколкото носят полза. Както ти не си длъжен да работиш с веригата Х, така и тя не е длъжна да работи с теб. Ако можеш да докараш предимство на цена или качество, нищо не ти пречи да продаваш в малките магазинчета, ма айде няма нужда потребителите да са ти виновни и глупави, щото купували оттам, откъдето им е изгодно и удобно.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 14.04.20 10:55.



Тема Re: протекциянови [re: 2biri]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.04.20 14:00



Няма, бе! Няма българско производство. Разбишкаха всичко, за да направят място на Лидъл и Кауфланд (разбира се, излъгаха ни за демокрацията), и сега там продават френско олио, немско сирене и китайска бира. С изтекъл срок на годност и сменен етикет, разбира се. ;) Аз не помня откога не съм видяла българска хранителна стока, ама сигурно откакто разбишкаха фабриката за олио в Бургас.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: линковенови [re: MupaM]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано14.04.20 19:55



"За другото не знам, но силно подозирам, че описаното за произвола на веригите е леко преувеличено като некролога на Марк Твен." И аз така. Веригите имат сериозен юридически ресурс, за да предотвратят потенциални искове от недоволни контрагенти и клиенти. Сигурен съм, че добре са си написали домашното, за да търпят санкции или имиджови проблеми.



Още нещо. Икономическият смисъл една верига да отвори магазин в една страна е да търгува със стоки от местни производители. Това им диктува интересът! Това им е най-изгодно! Това че поради една или друга причина не го правят е, защото няма достатъчно добри оферти от местния бизнес.

Представи си една международна верига с милиарди оборот да влезе в преговори с хиляди дребни производители, примерно на домати със съвсем разнородни условия, качество и характеристики. Не, става дума за разходи, които веригата трябва да направи, колко служители трябва да назначи, колко лаборатории трябва да обурудва, за изследване на тези домани, колко време трябва да изгуби, за да изкупи 5-те щайги на бай Иван, чез да се изложи на риск, някой твой колега адвокат да намери някое дребно несъответствие и да ги осъди за милиони?

Ами естествено, че ще предпочетат големи доставчици, които имат възможност да си сертифицират продукцията при реномирани организации и по този начин, да си гарантират спокойствие. После, при големите доставчици с една сделка ще осигурят количества за всичките си магазини по света и то за 5 години напред, примерно и така да поддържат ниски цени, което е в интерес на нас потребителите.

Просто с това искам да кажа, веригите имат същия интерес, като производителите, държавата и потребителите, но някои управляващи не го разбират и правят глупости. Достатъчно е да оставят пазарът да действа и той сам ще регулира и цените, и качеството, и доставките. А ако искат да подпомогнат местния производител, трябва да го направят с пазарни мерки, така, че да запазят тази регулаторна функция на пазара.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.