Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:03 10.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Поради темата на Ета...нови [re: MupaM]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.12.19 07:14



Уникалната няма да я бия през ръцете, ако съм я разбрала правилно какво казва, така е.

Въх! Със страх си легнах снощи, ама ей го на - тоя път спасих ръцете!



Останаха неясни още неща, обаче. Мернати из темата. Би ли изяснила В КОИ СЛУЧАИ има значение колко години си бил в брак с починалия? Като например тука:

Иначе конфигурацията е така - 1/2 получава съпругът при брак под 10 години, когато дели с братя и сестри на починалия, който няма деца. Като няма нужда братята и сестрите да са деца на съпруга. ;)

Ако е бил повече от 10 години в брак с починалия - всичко ли наследява (при липса на деца)? И има ли други случаи, в които срокът на брака играе роля? А в горния случай има ли значение имотът дали е бил СИО, или не? Примено - в брак от 8 години, но придобили имот по време на брака? Какво се случва с НЕЙНАТА половинка, ако тя няма деца?

И още нещо, моля. Щото все го бъркам. Ако ПО ВРЕМЕ НА БРАК единият съпруг получи наследство - имот, или го дарят пак с имот - и в двата случая ли този имот НЕ става СИО? И при еднакви условия ли се наследява - наравно съпругът с децата, и изцяло съпругът, ако няма деца? (За нотариално завереното съгласие за продажба ми е ясно, там няма значение кога е наследен имота или дарен - ако единият от двамата е регистриран на този адрес... или не могат да покажат НА на друг имот)


АЗ МИСЛЯ ТАКА.


Тема Re: Поради темата на Ета...нови [re: MupaM]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано13.12.19 08:31



да, аз така и написах в постинга си, че е друг вариант какво би могло да се направи, но го изтрих





Тема Re: Поради темата на Ета...нови [re: MupaM]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано13.12.19 08:38



мисля, че можеше само да ползва до смъртта, но не и да продава частта си
май така получихме една къща с двор в балчик, след като бабата почина, а татко е наследник на отдавна починалия дядо



Тема Re: Поради темата на Ета...нови [re: Crrafterr]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано13.12.19 08:48



хубаво е, когато хората си имат доверие
татко също ми е дал парола, а аз му направих пълномощно той да получава моята част от рентата от майка



Тема Re: Поради темата на Ета...нови [re: MupaM]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано13.12.19 11:22



Да, точно така, преживее го е наследила.
Благодаря, мира, ще го покажа това на жената, дето се е хукнала да пише завещания, и дели нещо, което тъй или иначе по закон се разделя между съпруга и детето й.


Love All,Trust a Few,Do Wrong to None

Тема Re: Поради темата на Ета...нови [re: tartarianeyes]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.12.19 11:28



Може да иска да го завещае само на сина си. Целия.


АЗ МИСЛЯ ТАКА.



Тема Re: Поради темата на Ета...нови [re: UnicaDonna]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано13.12.19 12:00



Може да иска да го завещае само на сина си. Целия.

не. на двамата.
тъй като положението ни е идентично, тя ме бе питала дали съм била при нотариус да завещавам на двамата по равно. така разбрах за случая.

реших да си питам и тук




Love All,Trust a Few,Do Wrong to None

Тема Re: Поради темата на Ета...нови [re: UnicaDonna]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.12.19 12:01



И аз не разбрах какво го бъркат чуждите имоти, та пИкал на тях.



На въпросите:
...В КОИ СЛУЧАИ има значение колко години си бил в брак с починалия?
Когато наследодателят няма деца и съпругът наследява с родители, с братя и сестри или с възходящи втора степен, тоест баби и дядовци. Последното е рядък случай, но преди време познавах една жена, млада тогава, чийто съпруг почина и остави жива баба + майка и брат. В конкретния случай всички - първо майката, после бабата + братът - се отказаха от наследството освен нея, доколкото си спомням, но искам да кажа, че по принцип не е невъзможно.

Ако е бил повече от 10 години в брак с починалия - всичко ли наследява (при липса на деца)? И има ли други случаи, в които срокът на брака играе роля?
И на двата въпроса - не. Тези горните са случаите. Когато бракът в тези случаи е над 10 години, делът е по-голям, но не наследява всичко.

А в горния случай има ли значение имотът дали е бил СИО, или не? Примено - в брак от 8 години, но придобили имот по време на брака? Какво се случва с НЕЙНАТА половинка, ако тя няма деца?
Няма значение за наследяването дали имотът е СИО. Има значение само за това, каква част от него е на починалия - колкото е, толкова влиза в наследството.
Ако и преживялата съпруга / преживелият съпруг няма деца, след тяхната смърт тяхната половинка плюс наследеното от съпруга отива при техните наследници - братя, сестри, племенници, братовчеди, квото има. Евентуално нов съпруг дори може. ;)

Ако ПО ВРЕМЕ НА БРАК единият съпруг получи наследство - имот, или го дарят пак с имот - и в двата случая ли този имот НЕ става СИО? И при еднакви условия ли се наследява - наравно съпругът с децата, и изцяло съпругът, ако няма деца?
И в двата случая не става СИО и при еднакви условия се наследява. Ако няма деца, съпругът може да дели с братя, сестри, племенници, родители, не е казано, че сам ще наследява.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 13.12.19 12:02.



Тема Re: Поради темата на Ета...нови [re: snowprincess]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.12.19 12:05



Могат да продават дела си преживелите съпрузи, не е проблем. Както всеки съсобственик може. След тяхната смърт пък дяловете - ако не са продадени ;) -ги наследяват собствените им наследници, които не е нужно да имат роднинска връзка със съпруга, от когото е дошъл имотът. Т.е. примерно А и Б в брак без деца, А има наследствена къща, умира и Б наследява част от нея, Б умира, племенникът му наследява дела му от наследствената къща, която е била някога на А.

Бабата от твоя казус не е майка на баща ти, така ли?

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 13.12.19 12:10.



Тема Re: Поради темата на Ета...нови [re: MupaM]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.12.19 12:15



Ако ПО ВРЕМЕ НА БРАК единият съпруг получи наследство - имот, или го дарят пак с имот - и в двата случая ли този имот НЕ става СИО? И при еднакви условия ли се наследява - наравно съпругът с децата, и изцяло съпругът, ако няма деца?
И в двата случая не става СИО и при еднакви условия се наследява. Ако няма деца, съпругът може да дели с братя, сестри, племенници, родители, не е казано, че сам ще наследява.


Значи да преповторим... не съм имала такива случаи. АКО почине единият съпруг и няма никакви деца - нито от настоящия си брак, нито от минали бракове - почват да се мотаят на хоризонта некви други роднини? На шурея ми... и техни деца и наследници? Значи НЯМА СЛУЧАЙ, в който само преживелият съпруг получава всичко? Освен ако няма никакви други роднини до десето коляно, едва ли не?



А ако има завещание в такъв смисъл? За съпруга? Знам, че деца имат запазени части, но други роднини имат ли? Съпруг има ли запазени части? Изобщо - при завещание, ако няма деца, ДРУГИ хора имат ли някакви запазени части?


АЗ МИСЛЯ ТАКА.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.