Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:22 31.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Отново много шум за нищо ли?нови  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано05.12.19 09:28



Уж щеше да отмине, ама май набира инерция... "Преводът" на "Под игото" на "съвременен" български език, с цел да стане по-достъпен за учениците.

Разбирам, че няма как да имам категорично мнение, докато не съм чела въпросния "превод". Да видя всъщност какво е променено, дали промените нарушават въздействието на романа и ценността му... Но дори и разсъждавайки принципно, а не конкретно - ПАК се колебая в реакцията си... Дали не са пресилени реакциите върху нечия частна инициатива, която не е задължителна за никого? Чак пък протести в Сопот... Дали наистина пипането на текста е толкова фатално? Чух "по телевизора" доста различни мнения по тези въпроси и честно казано - ВСЯКО мнение си беше достатъчно обосновано и с достатъчно уважителни доводи... Включително и мнение, че всъщност романът е КРИТИЧЕН за българския народ роман...Дали е вредно учениците да НЕ знаят изрази от рода на "алъш-вериш" примерно?Ф и дали след ое 5- години такъв превод няма да е вече ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН поради наистина отдалечаването във времето и непрекъснатите промени в езика?

Някой от вас има ли по-конкретни впечатления от превода? Или категорично мнение по въпроса?

Моля да не бъркаме мнения по темата с превода с мнения дали трябва да се изучава този роман изобщо - по този въпрос, слава Богу, никой още не спори... при все, че на практика се изучават подробно само 2 глави...


АЗ МИСЛЯ ТАКА.



Тема Re: Отново много шум за нищо ли?нови [re: UnicaDonna]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано05.12.19 09:57



Ффф, стреснах се. Ти нали не четеш книжки, какво те вълнуват тия неща?





Тема Re: Отново много шум за нищо ли?нови [re: mangosutu-168725]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано05.12.19 09:59



Ффф, стреснах се. Ти нали не четеш книжки, какво те вълнуват тия неща?

А ти нали не си умен и съпричастен - какво те вълнува мен какво ме вълнува?


АЗ МИСЛЯ ТАКА.

Редактирано от UnicaDonna на 05.12.19 10:24.



Тема Re: Отново много шум за нищо ли?нови [re: UnicaDonna]  
Автор Жугдердермидийн Гурагча (ultimate hero)
Публикувано05.12.19 10:33



Под грубата си, дялана с голямата теслА, като стар модел СААБ, външност, стои един мек и романтичен, съпричастен мен.....





Тема Re: Отново много шум за нищо ли?нови [re: UnicaDonna]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.12.19 11:06



кой се интересува от свободните съчинения на някого





Тема Re: Отново много шум за нищо ли?нови [re: UnicaDonna]  
Автор Shokolada (няма ме)
Публикувано05.12.19 11:07



За да има въздействие нещо, трябва да бъде разбрано и разбираемо. Хлапенце, както и много други деца, като трябваше да го четат и наистина се затрудняваха много. Прекалено много турцизми, неизвестни думи и оттам вече разбираемостта става трудна.
Във фейса даже влезнах в спор в една група, защото едва ли не, новото издание омаловажава или принизява Вазов. Да ама не. Вазов си е Вазов, просто когато едно произведение се изучава, то трябва да бъде достъпно за деца..а после всеки може да се наслади на оригинала. Все пак това е едно издание..а не подмяна на книга. Редактирано издание при това.



Тема Re: Отново много шум за нищо ли?нови [re: Albena l]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано05.12.19 11:08



кой се интересува от свободните съчинения на някого

Да, и аз така мислех - че не е нужно... но непрекъснато се вие вой, тая жена направо я разкъсаха на кръст тия дни... непрекъснато се обяснява и ОПРАВДАВА...


АЗ МИСЛЯ ТАКА.



Тема Re: Отново много шум за нищо ли?нови [re: UnicaDonna]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.12.19 11:09



кой се оправдава, че въобще нямам време да ровя, преводачката ли?
ми толкоз й акъла като се е хванала на тая работа



Тема Re: Отново много шум за нищо ли?нови [re: UnicaDonna]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано05.12.19 11:17



Абе, тия дни "умните и красиви интелектуалци" къртят мифки.
Горчева и Глистев ни обясниха, че Стефан Данаилов е комуниз и кво па толкоз, че умрял, прав му път един вид, неква бг-мама стана съавтор на Вазов, щото отрочетата не знаели кво е ятаган...

Те ония там, в западното полушарие на европейското земно кълбо може и да са тръгнали да се самозатриват, ама и ние не падаме по-долу.



Тема Re: Отново много шум за нищо ли?нови [re: Shokolada]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано05.12.19 11:17



Хлапенце, както и много други деца, като трябваше да го четат и наистина се затрудняваха много.

Под "хлапенце" имаш предвид твоето дете ли? Доколкото знам - тя трябва да е вече студентка... значи - оттогава е минало поне едно междинно поколение, ако не и две, и ако ТОГАВА са се затруднявали - какво остана за СЕГА...


АЗ МИСЛЯ ТАКА.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.