Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:25 09.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: 133 млрд. лв. е струвала ...нови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано13.09.19 13:17



Пътник, аз знам за какво говорим!

"... говорим че в България не е добре и заради това милиони избягаха..." Милиони избягаха, защото отпаднаха точно онези работи "изходните визи" за които говорех аз!

Много правилно го каза "избягаха"!!! Когато вдигнаха забраните, хората избягаха! Избягаха от мракобесния строй на репресии, ограничения и мизерия!

А по-добри места за живеене винаги ще има и те винаги ще привличат хората. Лошо ли е да си свободен да се пробваш на по-добро място?

Сега хората не бягат, а избират!

Избират мястото където да живеят, защото имат свободата да го направят, без да ги застрашава смъртна присъда за предателство към "Родината" и подлагане на физически и психически издевателства на останалите им тук роднини!

Редактирано от LAMBl на 13.09.19 13:18.



Тема Re: 133 млрд. лв. е струвала ...нови [re: DarkSide]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.09.19 13:21




Да, при западняците имаше повече свобода от нашия соц и съответно и по-малко цивилизованост, както вече написах, няма как да има пълна свобода и пълна цивилизованост едновременно, защото цивилизоваността се основава на ограничаване на част от личната свобода (примерно да пикаеш и сереш на улицата) в името на по-лесния съвместен живот. И понеже хората сме социални същества, уреденият обществен живот се котира по-високо от неограничената свобода да можеш да си правиш каквото си искаш без да те е грижа за никого, обаче да си сам и самотен.


Всичкото това може да бъде вярно САМО АКО приемем твоето абсурдно определение за "цивилизованост".

Аз например НЕ ГО приемам.



Тема Re: Ми ще ти отговоря.нови [re: LAMBl]  
Автор DarkSide ()
Публикувано13.09.19 13:23



не съм казал, както ти се опитваш да ме изкараш, че всичкото на соца е било мед и масло и никога не е имало проблеми и всички са били усмихнати и щастливи постоянно, казах че уредеността на обществото беше значително по-висока от сегашната - става дума за усещането за сигурност, за смисъл и за оптимизъм за бъдещето, и това естествено са средни стойности и е напълно норлмално че твоите спомени за конкретни случки може драстично да се различават от средните за обшеството стойности - дори и в най-уреденото общество стават престъпления и ако питаш жертвата на престъпление примерно в швейцария, той ще ти каже ебахти и смотаната държава, в която ме нападнаха наркомани на улицата - ама това не означава че всички хора в швейцария всекидневно са нападани от наркомани - усещането за сигурност обикновено няма пряка връзка с реалната сигурност - от абтомобилни катастрофи заговат хилади пъти повече отколкото от терористични атентати, но хората субективно ги е страх много повече от възможността за бомба, отколкото от възможността за автомобилна катастрофа - не съм специалист и не знам как се създава усещането за сигурност, но е факт че навремето усещах себе си и всички около мене много по-сигурни и уверени, дори и да е нямало реално основание за това - усещането ни беше реално и сега го няма



Тема Re: Ми ще ти отговоря.нови [re: DarkSide]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано13.09.19 13:24



"...казах че уредеността на обществото беше значително по-висока от сегашната..." Дарки, уредените общества не фалират.

Комунизмът фалира!!!



Тема Re: Ми ще ти отговоря.нови [re: DarkSide]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано13.09.19 13:34



Щях да ти пиша нещо подобно - че усещането за сигурност до голяма степен е вътрешно, лично и субективно.



Тема ППнови [re: DarkSide]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано13.09.19 13:36



Социалистическото усещане за сигурност е абсолютно измамно!!!
По-горе ти казах, че ако е било истински уредено обществото, то няма да фалира.


Говорим за тоталитарно общество, изцяло контролирано от една върхушка. Първият и един от най-важните елементи за поддържане на тази "уреденост" след репресията, е ПРОПАГАНДАТА!!!

Когато нямаш никаква информация за проблемите, престъпленията, катастрофите, а по цял ден ти тръбят, за успехите на "народното стопанство", разбира се, че след 40 години живот под постоянна упойка от силни идеологически наркотици, ще започнеш да вярваш, че престъпност няма, ние цъфтим и вързваме. И също толкова логично е сега хората да чувстват негативите на абстиненцията и да си търсят инстинктивно наркотика.

После, вече я няма Партията кърмилница, която като Тефал да мисли за всичко. Оказа се, че всеки трябва сам да си решава проблемите с прехраната и всичко останало, пък ние не сме свикнали ...

Ами разбирам, че много хора се чувстват несигурни, но и това е проблем на социализма, който създаде грешни очаквания у хората. Ще трябва да мине много време да вървим през пустинята, докато умре и последното поколение родено в робство... Нали затова колегата Мойсей ги е водил евреите...

Редактирано от LAMBl на 13.09.19 13:41.



Тема Re: 133 млрд. лв. е струвала ...нови [re: LAMBl]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано13.09.19 13:46



Един пич, избягал през 70- те и стигнал до САЩ ми беше споделил : "Избягах през Югославия, без да казвам предварително на никого(мнозина се издъниха за това, някои едва ли не прощални банкети правеха).С чиста съвест- счетох, че няма да объркам ничий живот - бях разведен, с 1 дъщеря при майка си, татко ми- починал, майка ми- пенсионерка от ТКЗС, сестрата и зетят - обикновени работници."



Тема Re: 133 млрд. лв. е струвала ...нови [re: tuzlija-179435]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано13.09.19 13:55



"Един пич, избягал през 70- те ..." Нашият съклубар Оптимистът има подобна съдба.



Тема Re: ППнови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.09.19 14:50



По-горе ти казах, че ако е било истински уредено обществото, то няма да фалира.

Сума нещо изписА и се палиш много, ама излишно. Дарки преименува основни понятия. Дава си им негов си смисъл.

Относно уредеността, например - той няма предвид, че ДЪРЖАВАТА е била "уредена", а че животът на хората беше уреден в някакви релси, предвидим, поради това - спокоен, без особени сътресения. Кой от плебса го е грижа има ли фалит държавата или не? И кой изобщо го уведомява за това? Нали си получава стоидвайсете лева заплата и те му стигат за всичко?

СоциализЪмът като строй е рай за неинициативните хора... за добрите ИЗПЪЛНИТЕЛИ. Даваш му задачка, той си я изпълнява кротко, получава си паричките и е доволен. И СПОКОЕН ЗА ЖИВОТА СИ. Такива хора залиняха и съвсем угаснаха в днешни дни. И с право се нервят. Съгласи се, че НЕ ВСЕКИ може и ТРЯБВА да ври от бизнес-идеи, предприемачески мисли и хъс за такива. Проблемът у нас е, че поради огромните кражби и мошии на пре-алчния предприемчив българин - НЕпредприемчивият обикновен човек просто няма ДОСТАТЪЧНО СРЕДСТВА за нормално съществуване. Е как искаш да се кахъри за държавните фалити ПО ОНОВА ВРЕМЕ, като едва свързва двата края ДНЕС? Кво му пречат ония фалити, щом нищо не е усетил от тях?

Редактирано от UnicaDonna на 13.09.19 14:52.



Тема Re: Ми ще ти отговоря.нови [re: tuzlija-179435]  
Автор DarkSide ()
Публикувано13.09.19 15:00



да, така е, усещането за сигурност до голяма степен е вътрешно, лично и субективно, обаче усещането е реално за усещащия

подобно субективно усещане на сигурност, което имах по времето на соца, го имам докато съм в западна европа и от австрйиската граница нататък, заедно със постепенното скапване на тоалетните и на пейзажа покрай магистралите, се скапва и моето чувство за сигурност и уреденост, и като стигна в "престижния" софийски квартал, в който отсядам и като ми връчат 4-те ключа за апартамента и ми обяснят кой за коя от бронираните врати е, и като видя как коли има спрели абсолютно навсякъде и по тротоарите и по тревните площи и по зебрите дори, и като видя избуялите бурени около блоковете и дупките по асвалта и боклуците наоколо и чувството ми за уреденост минава в отрицателната стойност и никакви печки мечта, телевизори и свободи на пътуването или на мнението не могат да ми го върнат на нивото на усещането по времето на соца - ся, верно че тогава нямаше толкова много коли, но пък между блоковете беше чисто и подредено и тревата беше окосена и дръвчетата прекопани (на съответния ленински съботник) и плочките нови и нямаше нищо изпочупено, издраскано с графити и никъде нямаше бронирани врати и решетки по прозорците - то егати и свободата, да се затваряш зад решетки




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.