Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:54 05.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Помпа (сондаж)  
Автор Crrafterr ()
Публикувано25.08.19 21:04



Дали някой не би могъл да ми препоръча марка помпа, за сондаж (фи 110, 22 м., вода от 6-ия метър надолу). Няма нужда да е "Wilo" :-)
Благодаря предварително.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Crrafterr]  
Автор PYTnik (оня)
Публикувано25.08.19 22:08



Нефт нямаше ли?
Аз бих предпочел тази марка



А модели и мощност ти ще си избираш, ако ще поливаш по- дълго време, се запаси с 10% по голяма мощност, удължава живота на помпата..

Да не е за ракия?

Мнението е позиционирано и няма нищо общо

Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: PYTnik]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано25.08.19 22:25



Марката е добра (Grundfos), съдейки по цените им за сондажните, не дренажни, помпи -

.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Crrafterr]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано26.08.19 00:15



Какво се прави с такава помпа



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Albena l]  
Автор Жугдердермидийн Гурагча (ultimate hero)
Публикувано26.08.19 09:15



Слага си я на етажерка на секцията да и се радва естетически.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Albena l]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано26.08.19 10:03



Боцка една тръба в майката земя, отгоре връзва помпата и точи подпочвени води и си полива на воля.





Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: osvoboden pich]  
Автор The bad reptile (Крокодил)
Публикувано26.08.19 10:21



Имам познати, които така боцкат, а отдолу излиза вода с над 50 гр. Естествено трябва да корумпираш хората , които са го направили. После-пей сърце.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: The bad reptile]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано26.08.19 10:24



А защо трябва да корумпираш хората, дето са го направили?!





Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: osvoboden pich]  
Автор The bad reptile (Крокодил)
Публикувано26.08.19 10:29



Да не те издадат. Това се води национално богатство и няма право на използване от частници, своеволно, без съответните норми и данъци по корпоративния закон.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: The bad reptile]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.08.19 11:31



нема данъци за кладенец или сонда за изпомпване на вода в частната ти земя, калъфчо. Само ги вписват в некви ВиК общински регистри.





Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: lipari]  
Автор The bad reptile (Крокодил)
Публикувано26.08.19 11:41



Да бе! Прочети закона за високо термални води и пак се прави на интересна.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: lipari]  
Автор Жугдердермидийн Гурагча (ultimate hero)
Публикувано26.08.19 12:21



Тъпият и вечно всезнаещ нагъл калъф си ти.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Crrafterr]  
Автор TCNQ ()
Публикувано26.08.19 12:54



Данфос, Грунфос или Вило. И си вземи електронен персустат да спира помпата, като няма вода в нея.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: The bad reptile]  
Автор TCNQ ()
Публикувано26.08.19 13:06



И за студени се слага водомер и се плаща 1 ст/кубик. По закон.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: The bad reptile]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.08.19 13:49



ама темата за изпомпване на високотермална вода от двора ли е?
аууу, не съм разбрала.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано26.08.19 13:50



Стига бе, не може тъпари да не знае повече от теб, мен или който и да е.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: lipari]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано26.08.19 13:52



Всезнаещата.
Имаш два варианта.
Да си затъкнеш тъпата уста, макар виртуална или 2, да напишеш: "Извинете, пак се изказах неподготвена за неща, дето и хабер си нямам, ама нали съм малко тъпа и на всяка манджа мерудия".



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: mangosutu-168725]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.08.19 13:58



ще зарадвам бащата от твое име, че е тъпанар. няма водомер на кладенеца и никой не го е карал да слага.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: lipari]  
Автор The bad reptile (Крокодил)
Публикувано26.08.19 14:02



Няма, защото просто скапания закон не се спазва. И слава Богу.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: mangosutu-168725]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.08.19 14:08



слушкам и изпълнявам.

Извинете, пак се изказах неподготвена за неща, дето и хабер си нямам, ама нали съм малко тъпа и на всяка манджа мерудия

така добре ли е, Ваше величество?



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано26.08.19 14:45



Взех си (пресостат) :-)
Действително, това са марките - ткс.

(в крайна сметка се спрях на руско обаче, бюджет + добър сервиз

)

===
Затваряме "темата", в смисъл - краста начесана, рапорт даден.

Редактирано от Crrafterr на 26.08.19 14:46.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Crrafterr]  
Автор TCNQ ()
Публикувано26.08.19 15:06



Аз съм с 2 бр Вило, вече десетина години, сервиз не ми е трябвал :) Но са капризни откъм чистота на водата, в смисъл нов сондаж им идва леко гайле песъчинки и прочие. Но, както писах, не съм опирал до сервизиране.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.08.19 15:30



И за студени се слага водомер и се плаща 1 ст/кубик. По закон.

Би ли дал линк към този закон, щото аз намирам само това с търсачката:



Разяснения по Закона за водите, свързани с кладенците за задоволяване на собствените потребности на гражданите.

На основание чл. 43, ал. 2 от Закона заводите (ЗВ)физическите лица -собственици или ползватели на недвижим имот, разположен в границите на населените места и селищните образувания,имат право на безвъзмездно водовземане до 10 куб.м на денонощие за собствени потребности от намиращите се в него повърхностни и подземни води, както и в случаите на ползване на индивидуални системи за отопление и/или охлаждане с обща инсталирана мощностдо 50 kW. използващи като първичен енергиен източник енергията на сухите зони в земните недра и на подземните води е температура до 20 °С с изключение на минералните води.




Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: lipari]  
Автор TCNQ ()
Публикувано26.08.19 16:30



Ти си си го намерила, защо ме питаш? Как без водомер ще се засича дали са до 10 куб м, или са в повече?



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор 741 ()
Публикувано26.08.19 17:47



На око, естествано. Знаеш приблизителен дебит на помпа, знаеш колко време работи, наясно си дали се включваш в позволеното. За кладенеца на баба на село не трябва водомер.

Ако се оливаш, могат да те задължат да мериш. По дифолт не си длъжен.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано26.08.19 17:46



Сигурно ще имам отговор на този въпрос, ако ми обясниш къде и как точно се инсталира водомер на кладенец, от който се вади вода на ръка с кофа.



А сега малко по-сериозно: преди 40 години на вилното си място татко извадил разрешително, изкопал и си узаконил най-прилежно 16 м дълбок кладенец. Тогава още ток и водопровод нямало там. Няколко години по-късно прекарал ток и почнал да вади водата за поливане с помпа, а още по-нататък си докарал вода от водопровод с водомер, както си му е редът. Мога да го разпитам как са му узаконили кладенеца без водомер на времето, че и до днес инкасаторът като идва да отчита водомера от водопровода, дето е точно на 2 м от кладенеца, нито пита де е другия водомер, нито акт съставя заради липсата му.

Също ще питам защо по закон не плаща по 1 стотинка на всеки изваден кубик вода, както ти твърдиш, че трябвало. И още си чакам закона, в който го пише.

Засега мога само да гадая тъпо и неразбиращо, че сигурно от ВиК си имат някакъв чалъм за преценка от чий кладенец ще вадят над 10 кубика вода на денонощие, че да го оводомерят на момента и от чий това упражнение е излишно. Ама факт - съвсем законен кладенец без водомер и без стинка ни полива доматите.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано26.08.19 20:52



Как си закачил сондата отгоре? В смисъл, как си заступорил въжето.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Crrafterr]  
Автор pishmangreek (старо куче)
Публикувано26.08.19 21:27



Сондаж за подпочвени води, които да ползвам за поливане ми е болна тема! Имам крещяща нужда от такова нещо, но сме на високо и няма гаранция за наличие на водна "жила" точно в моя двор.



Дали има качествени "търсачи" на подпочвени води с гаранции?

Четох оферти за сондиране и ми се зави свят! Ами ако излезе вода чак след 150 метър и няма дебит, какво правим? Това си е по-зле от държавна лотария!



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: pishmangreek]  
Автор The bad reptile (Крокодил)
Публикувано26.08.19 21:50



Има. Аз си имам проблеми и сега не мога да ти окажа пряко съдействие. Но пиши във форума във ФБ на Белащица. Има няколко такива човека.
По късно, ако не си намерила решение ще помогна.
Водата е на не повече от 20-25 метра в най-лошия случай. Дори това е много във вашата местност.Обикновено излиза на около 15. Трябва да се пробие скалата и отдолу е водата На около 15 метра.
Каквото и да правиш ми пиши, ще помогна с каквото мога. Просто сега, на момента , не мога.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: The bad reptile]  
Автор The bad reptile (Крокодил)
Публикувано26.08.19 21:56



Ще те свържа с човека, който строи комплекса под вас, където се вижда крана. Всяка къща е със собствено водохващане с всичките му екстри.
Изключително точен!



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: The bad reptile]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано27.08.19 04:03



Свалям ти шапка, пич.......


Другото, което е за Гъркинята ..... познавам хора, професионално ангажирани с хидрогеология, не с ходене по бърчинката с клечка в ръка. От тях знам с гаранация, че колкото вода има у Гъркинята, толкова има и у комшията. Така че, твоят отговор е верният.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: pishmangreek]  
Автор The bad reptile (Крокодил)
Публикувано27.08.19 08:25



Всичките води, които наводняват полето под околовръстното идват точно от подпочвените под вас. Те са в изобилие. Затова и там, при най-голяма суша не изсъхва.
Така че не се притеснявай. Само ти трябват правилните хора да ти я изкарат! И пак, въобще не е дълбоко





Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Crrafterr]  
Автор TCNQ ()
Публикувано27.08.19 09:31



При мен тръбата е фи-110 - 25 метра, която е лазерно нарязано при дълбочина от 4 метра надолу. В него има друга смукателна тръба. Помпата е в изкопана шахтичка 100/100/100. Въже няма.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: pishmangreek]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано27.08.19 09:50



Моят сондаж е наследен (в интерес на истината са 3 в имота), като се оказа, че собственикът на фирмата за сондажи в югозапада е бил пръв приятел на предишния собственик на имота, бивши военни. Синът на фирмаджията вече е голямо момче, и той вече е основният бачкатор - миналата седмица като се обадих и дойдоха, щеше да се разреве, мъж към 2 метра и 150 кг, че цялото му детство е минало в сега-нашата къща

Не ще да ми взима пари и т.н., неочаквано запознанство беше.
Предисловието е за да кажа, че не съм се занимавал с хидрогеоложко проучване. Тези дни пак ще идва и ще го разпитам как става и какви са неговите цени. На този етап - Гугъл: (някаква фирма HWI Consulting), там пише, че за самото хидрогеоложко проучване взимат от 400 лв нагоре.

За един частен имот предполагам, че това ще е цената, минималната (400).
Мисълта ми е - не само чети офертите, ами и се свържи по телефона. За една среща и предварителен оглед да ти вземат само за бензина, едно 30-40 лв. предполагам.
Освен това, около теб със сигурност има хора, които ще ти препоръчат сондьори от местния район, не да идват от майната си. Една разходка по комшиите ще ти даде предостатъчно; ако нямаш много познати, най-сигурната връзка е кръчмарят или магазинерът - знае всичко, ще ти даде контакт *. Обикновено фирмата е една за даден регион, останалите с годините са закрили.

____
Обикновено жените са по-свитички, напр. моята - много трудно е тя активно да контактува. Ти не си от тях, май . На мен като ми трябва нещо, отивам директно при набелязания и - "А бе как се казваш?", малко дъра-бъра - "Я ми кажи, кой тук / къде тук / имаш ли... / я ела да вдигнем един бойлер" и пр. Няма да живеем 100 години, че да ми пука. Пък дори им е приятно, после тръгва приказка, че съм "наш човек".

Редактирано от Crrafterr на 27.08.19 09:56.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано27.08.19 09:58



ааа... т.е. самата ти помпа е отгоре и смуче? Сигурно е друг чешит, хидрофорен.
(моята тръба е същата, но помпата ще виси някъде на 20-ия метър отдолу и трябва въже, за да се издърпва при нужда - неръждаемо стоманено, 3 мм, държи 500 кг).

Редактирано от Crrafterr на 27.08.19 10:01.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Crrafterr]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано27.08.19 10:22



Блазе ти. При нас сондаж НЕ СТАВА. Кладенци има, но всеки опит за сондаж завършва с провал - излиза фин льос като разбито кисело мляко, с цвят на бебешко лайно.
Скалата е на над 200 метра, а макар теоретично да има няколко по-дълбоки водоносни хоризонта(разликата с нивото на Дунава е около 50 метра), никой няма да ти гарантира, че ще хвърлиш на вятъра едни 5-10 К лева и няма да ти се задръсти сондажът.
Мое да сме на 2 км от Дунава, но водата е като в Сахел


Тъй че - дерзай и се радвай :)



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано27.08.19 12:33



При мен тръбата е фи-110 - 25 метра, която е лазерно нарязано при дълбочина от 4 метра надолу. В него има друга смукателна тръба. Помпата е в изкопана шахтичка 100/100/100. Въже няма.

А плащаш ли си прилежно по 1 стотинка за ВСЕКИ ИЗВАДЕН КУБИК ВОДА?



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: mangosutu-168725]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано27.08.19 13:49



То кладенец си е най-доброто, от гл.т. на обем налична вода, но си е въпрос на късмет да не е твърде дълбок. На едно друго място (Делян, посока Брезник) имаме от втория метър вода, копахме само до 7 м. през 90-те години и ето ти към 5 кубика налични.
Но сме го изоставили това место, няма време и т.н. По-нататък, ако има внуци и пр.





Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Crrafterr]  
Автор Жугдердермидийн Гурагча (ultimate hero)
Публикувано27.08.19 14:14



Хъхъхъ))
Философският ти поглед върху нещата ме кефи, тако треба! :)
А аз по-скоро ми излиза изгодно да събирам дъждовна вода (не е майтап) - 10-20-30 кубика пролетта ще покрият половината нужди за поливане лете.

Валежите растат, нормално, успоредно с Т. Но за жалост - на годишна база. Расте и продължителността на сухите периоди. Миналата година нашите арендатори презасаждаха есенниците през януари, съвсем сериозно.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Жугдердермидийн Гура]  
Автор PYTnik (оня)
Публикувано27.08.19 14:27



При нас на баката и казваме Щерна, и при нас в околните вилни зони са модерни щерните, и най-различни изобретения за събиране на дъждовната вода
Дори и при сушава година да се изпразни щерната, винаги може да се допълни с водоноска..

Мнението е позиционирано и няма нищо общо



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Crrafterr]  
Автор TCNQ ()
Публикувано27.08.19 14:46



Да, ти с бибо малко трудно ще поливаш, да ти кажа. Дебитът мисля не е нещо кой знае какво.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: lipari]  
Автор TCNQ ()
Публикувано27.08.19 14:47



Оди на баня, не се занимавай с мен.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Жугдердермидийн Гура]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано27.08.19 14:51



Знам, че не е майтап - що контейнери за дъжд. вода подарихме на комшиите, не е истина. Понеже къщата бе опасана с тях плюс всякакви други постройки, а на нас ни пречеха (виладжийска му работа).
То развалихме и курника - направен като мини къща с бетони, отвори, стълбички, сериозен покрив с гредоред и керемиди... Въобще, само поразии от нас





Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано27.08.19 14:55



Скромна ще ми е помпичката, да - 4 бара налягане се очаква да прави, но пък съвпада с изискването на гарденските поливачки. Важното е да не даде фира.
Ако нещо не става, резервният вариант е още една помпа - през надземен резервоар - за вдигане на "мощността". Днес само пари да има

, всичко се намира.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано27.08.19 15:43



и едно "изказах се неподготвен" щеше да свърши работа.





Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Crrafterr]  
Автор TCNQ ()
Публикувано27.08.19 16:38




395 лв е това Вило, и си е напълно ОК. Аз съм малко песимист към потопяемите помпи, щото по 65-70 лв, и като изгърмяха 2-3 и си е проблем.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: lipari]  
Автор TCNQ ()
Публикувано27.08.19 16:41



Едно "на всяко гърне мерудия съм" или "импотентна съм по всички въпроси" също ще свърши работа от твоя страна.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор lipari (Алиса Лиса)
Публикувано27.08.19 16:57



Важното е, че възникна удобен случай да се запознаем с действителния закон за частните кладенци. Което, макар и косвено, все пак е по темата и може да бъде от полза някому.





Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: TCNQ]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано27.08.19 17:51



Потопяемите са по-скъпички, Вило под 1600 лв (по памет) няма

Тия по 65-70 имаше навремето, ама вибрационни, не ги препоръчват - нещо скапват дупката долу.

Твоето решение го научих час, след като бях платил моята, язък. Повече ми харесва като стратегия. Единственото като някакъв дребен недостатък е, че - както днес ми обясниха - засмукващите тръби реално са две, с някакъв клапан отдолу, и за да вдигнат водата, реално се ползвал по-малък обем от наличния. Обаче да ти кажа не го разбрах това обяснение. По-важното е, че като помпата ти е отгоре, първо че я виждаш (да не се откачи маркуч/тръба или всякакъв друг проблем), второ че не трябва да я окачваш (сега взех една строителна макара, съответно й правя бетонова подложка за едни стойки, който ще захвана с анкер болтове и т.н. - разправии) и да я дърпаш и т.н.
Бе да беше се обадил малко по-рано, ццц.

Редактирано от Crrafterr на 27.08.19 17:53.



Тема Re: Помпа (сондаж)нови [re: Crrafterr]  
Автор TCNQ ()
Публикувано27.08.19 18:26



Е, ти понеже писа без Вило... Няма 2 тръби, а си е една, сега имаше ли на дъното цедка, възвратен клапан... де да помня, отдавна беше. Но смукателната тръба е една, и края и е на 1.5 м над дъното. Но водния стълб е 20 метра.
Иначе да, видях, че са много скъпи тези помпи, но и аз сега, като задирих колко точно аджеба струва. Моята ми излезна малко повече (по памет 450-60 лв), щото си купувах поотделно пресостат-а и помпата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.