Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:04 06.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Жената на дорнеца...нови [re: Green Light]  
Автор Nerv (still standing)
Публикувано15.04.19 22:17



В книгта я пее Кралят отвъд вала (Mance Rayder - Манс Райдър - )- Thew King beyond the Wall. Той е воин, бард, (присъства в Уинтърфел, когато Роберт Баратеон е на гости на Нед и пее песни, крал на свободния народ и защитник на Джон (или поне има явни симпстии към него) и автор на крилатата фраза - «Не можеш да спреш две сърца - щом бият в едно» (става дума за Джон и Игрид/Kissed by the fire/)

Спомнящ ли си старата шега, че Кичка Бодурова се прекръстила, понеже феновете си правили тахаш таг с името й. Прекрyстила се на Кутка.

В сериала прекръстиха Аша Грейджой, сестра на Теон на Аяра, за да не я бъркат простите зрители (по презумпция 1 идея по- прости от читателите)с Оша (дивачката , която Теон плени и бе закрилничка на Бран и после само на Рикон Старк.) Копелето на Болтън и преряза гърлото в сериала, В книгата - не знам какво й е писано.

Нищо че може някой прост зрител да я обърка с Аря Старк...

прав или изправян


Тема Re: Жената на дорнеца...нови [re: 2biri]  
Автор Nerv (still standing)
Публикувано15.04.19 22:24



И едно малко уточнение.

Преводът ти е много, много добър. Както се казва - отлично даже много добре!

Аз не се пробвах. Постнах наличния превод от читанка. Мисля, че авторърт е Валери Русинов. Твоят е много добър. А аз харесвам Валери.

прав или изправян


Тема Re: Жената на дорнеца...нови [re: Crrafterr]  
Автор Nerv (still standing)
Публикувано15.04.19 22:56



Държиш ниво. В смисъл - високомерен си както винаги.
И предполагам не си чел книгите.

А и едва ли си спомняш първата ни размяна по повод книгата и филма.

Бъркаше Ланистър със Старк. Факт! (Да ровя ли?)

В интерес на истината и като се замисля, епизодът девиира съшествено от книгата с убийството на Джени Уестърлинг (кралицата на Роб, която във филма има друго име - Talisa)
/демек - груба грешка, че мога да си помисля че е писан от автора на книгата.../

В книгата я оставят жива. В книгата тя остава в Речен Пад заедно с Бриндън, Чераната Риба по време на сватбата. Като има интересен момент на двойствено възприятие.

По един начин я вижда Кейтлин Старк (срува й се че ханшът и е широк ханшът й е , като идеята е, че тя гледа с очите на майка и благородничка, загрижена за възпроизводството на рода (болезнено стегната с тесни бедра - дали може да роди наследници ) и по друг я гледа Джайм Ланистър, сравнявайки я предполагаемо с Церсей и намирайки я за твърде широка за неговия вкус, чудейки се какво Роб е намерил у нея...]след като превзема Речен Пад (във филма това го няма)

Това на свой ред породи немалко спекулации дали Бриндън Тъли не е избягал от Речен Пад с истинската Джени, а е оставил на Ланистърите лъже-Джени (imposer)

В последствие май излиза, че става въпрос за поредната грешка на писателя.

Братът на Джени остав верен на Роб и загива по време на червената сватба, опитвайки се да спаси Сив вятър (вълчището на Роб, на хърватски страховлък)

Девизът на дом Уестърлинг е Honor, Not Honors (Чест, а не почести!)

прав или изправян


Тема Re: Жената на дорнеца...нови [re: Nerv]  
Автор caryb (предубедена)
Публикувано15.04.19 23:11



Ти си цяла енциклопедия! Как помниш всички имена!



Тема Re: Жената на дорнеца...нови [re: caryb]  
Автор Nerv (still standing)
Публикувано15.04.19 23:26



Една от малкото книги, която съм чел 3 пъти (двата последни в оригинал)
После поне 2 години я дискутирах разпалено във форум посветен на книгата.
С хора, някои от които я бяха чели 10 пъти. Без майтап:)

И да твърдя, че книгата е по-дълбока от филма.

прав или изправян


Тема Re: Жената на дорнеца...нови [re: 2biri]  
Автор Nerv (still standing)
Публикувано16.04.19 00:19



А...

И найш кво се сетих.

Дорнците и дорнките са смугли.

Слънчево бели може да се сторят някому само, ако ги гледа срещу слънцето. Или ако много е слънчасъл/ загорял...

Ей така ми се стори една, една камерунка навремето след 6 месеца суша. По точно тъкмо обратното. След 6 месеца на море... А беше почти полунощ в Дуала. И аз търчах по задачата да спасявам един колега с обгаряне. Такава хубост не бях скивал скоро. Каза ми: Мистъ ду ю уант сомфин? Протегна ми ръка. Аз я поех, карачките ми се подгънаха. Наоми Кембъл ряпа да яде, си казах. Отвърнах: Но, фенкс. И отлетя. А в ефира на знойното лято останаха очертанията на разочарованите й устни. Или беще обратното. Разочсровано бе лятото, а устните знойни.

прав или изправян


Тема Re: Жената на дорнеца...нови [re: Nerv]  
Автор 2biri ()
Публикувано16.04.19 00:41



Авторът е бил в нужда.
Като теб.

Но мъжете винаги наричат черното - бяло и устояват на прелъстяванията с поети клетви





Тема Re: Жената на дорнеца...нови [re: 2biri]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано16.04.19 00:51



Не устоявам зарад клетвата. Тя не е за мен, нищо че аз съм я дал





Тема Re: Жената на дорнеца...нови [re: Nerv]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано16.04.19 02:46



Знае се,

И да твърдя, че книгата е по-дълбока от филма.


Това нали сме го коментирали в много литературни и теми за кино. И този филм спада към категорията "филми по литературно произведение". Знае се, че в повечето случаи такива филми са с по-ниско качество от литературния първоизточник. Има и обратния вариант, но тези случаи са много по-редки.

Очевидно в случая за тези, които са чели книгата и сега гледат филма, той е типичен случай на голям компромис в художествено отношение спрямо книгата. Какъвто и да е случаят обаче и в двата варианта винаги има разминаване в идеята, сюжета, героите и пр. между книга и филм. Едно заради различните специфики на двете изкуства, второ, че просто всеки сценарист и режисьор се смятат свободни като автори да интерпретират по различен начин литературния първоизточник...


Та, не в подобно разминаване между имена на герои, външния им вид и идеи е проблемът, а в сниженото художествено отношение, качество. На масовия зрител обаче, който не е чел книгата и никога няма да я прочете, това очевидно не му пречи. На това са разчитали и създателите на филма





Тема и капутите като теб, Nervнови [re: Nerv]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано16.04.19 02:53



Капутита като теб винаги смятат другия за високомерен


Дългогодишно наблюдение.

Достатъчно е да ги порежеш за дребна грешка, както аз те "порязах" или явно така си го възприел. Как успя да видиш високомерие в това, не мога да разбера. Не се и опитвам де.
Как успя да си създадеш "враг" (дето те нарича капут) от общото ни фенство?

От моя страна се стремя към точност, когато нещо се твърди - и нищо повече. Нито оспорвам нечия начетеност, нито оспорвам личното ти мнение, което считам за напълно погрешно - и особено глупаво в частта, че литературата била по-високо изкуство от киното. Че крушата била по-вкусна от ябълката.

Явно си не просто глупак, но и капут.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.