Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:46 09.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Споко, Тиа.нови [re: tia9]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано17.07.18 15:05



Не веднъж в този клуб съм обявяван за откъснат от реалността книжен банкер.



Та да ти кажа как стоят нещата, ако искаш ми вярвай.

Всичките ми "теоретични" знания са на база житейски опит включително и финансов.

Познанията ми за селото са от произхода ми - селски! Роден и отраснал на село - хранил в стаята, в която живее, агънца с биберон, гледащ пиленца в съндък още от времето преди да навлязат кварцовите лампи (и те сигурно нищо не ти говорят...), въртящ мотика, брадва и тесла, не по-зле от мишката в офиса, и кон с плуг да ми дадеш, ще ти преора нивата, и лозето ще ти порежа (ако и това да е цяла наука)

"Цаца ти Дора, този дребен странджански терорист, ги е гледала тези 20-30 животни като деца. Тя не отглежда за кланниза." Та, Тиа, мисля, че съм доста по-запознат от теб с каква цел баба Цеца отглежда добитъка си. Това, което не разбира твоята градска душа, е че на село хората не развиват тази привързаност към животните си или поне не по начина по който ти си мислиш, както градските кокони към кучетата и котките си. Още когато бях на 3 години, дядо ми ме хвана за ръчичка и ми каза: "Ела сега моето момче, на това агънце да му сложим едно червено герданче." Което ще рече да го заколим. Така хората на село от най-ранна възраст заживяват с истината за света - животните са за ядене!!! И докато го ядат продължават да го наричат по име. Примерно: "Я ми подай лявото бутче на Сивушко" - Садистично!? - Не! Това е живот в реалността!
Та един ден когато се ожених за градско момиче, което се потресе от факта, че ще яде месо, от животно, "което е заклано", чак тогава разбрах твоя тип мислене. Е, чак да съм го разбрал, не, но разбрах, че има такива хора, толкова откъснати от света, но в същото време много уверени в убежденията си... и също толкова състрадателни към животните, ... но от поне 30 км. разстояние.

Та ако баба Цеца има проблем с получаването на обезщетение от 190 лв. за овца, е по-скоро липсата й на пазарно мислене - реагира инстинктивно, не може да превърне живото тегло в пари, затруднява я смятането.

А други не могат да приемат, че дългогодишният им труд по отглеждането на това животно струва 190 лв. Защото те пак ще го заколят и ще го изядат, тоест ще го превърнат в храна без да минават през етапа пари и няма да си дадат сметка, че с 190 лв. ще могат да си купят повече и по-качествено месо (щото те ги колят когато са стари и не дават вече мляко) или да си купят друга овца.

Та, Тиа, не вмъквай селска патриархална романтика, която познаваш от литературните класици, тя в случая е неуместна.

Редактирано от LAMBl на 17.07.18 15:24.



Тема Re: Споко, Тиа.нови [re: LAMBl]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано17.07.18 15:20



Ето, пак говориш неподготвен. Никой не е казал, че ги гледат за украса и им кичат гердани. Уважават тези които ги хранят, това е отношението към домашните животни, с ясното съзнание, че в един момент стават храна или дават храна. Чак толкова повърхностна пеперуда не съм. Моят тип мислене не ти е ясен, яла съм месо от "заклано животно", сама съм колила животно, не естествено бозайник, а пиле, попарвала, скупала, пърлила и тн. Защо си мислиш, че всички сме расли на жълтите павета и чакаме кравата "Милка" да снесе шоколад. Няма по-състрадателен към животните от стопанина му, това сигурно си го разбрал. Селянинтъ не би оставил животно да се мъчи и да агонизира, просто би го убил.....и от състрадание, не само от практичност. Ако става за ядене се яде,ако не, се унищожава, излишен сантимент за сметка на добитъка няма. Това не значи, че не обичат животните си и не ги гледат като деца, сам си го виждал))) това с кварцовите лампи и в ерата преди бройлерите. Не съм изкукал веган, не съм луд защитник на животните, от тези дето реват, че трябва да не се убиват животни.....а не им идва найкъл, че свободноживеещи крави, кози, овце, кокошки няма у нас. Не биха оцеляли и месец, това са домашни животни, отгледани за храна........един или друг вид. Това, Ламбе, не отмченя уважението на селянина към добитъка, земята му и всичко което го храни. Практичността не е бездушие, това е мъдрост.

Хората които няма какво да кажат си поставят големи сигнатури

Редактирано от tia9 на 17.07.18 15:23.



Тема Re: Споко, Тиа.нови [re: tia9]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано17.07.18 15:30



Е, ако разбираш, къде е проблемът? Политически?

... или?

Щото и ти потвърди, че не е сантиментален нито икономически - дават на засегнатите стопани достойно обезщетение - 190 лв. на глава добитък!



Тема Re: Споко, Тиа.нови [re: LAMBl]  
Автор Neveja (osvoboden pich)
Публикувано17.07.18 15:39



Точно така си е Ламбе. Абсолютно си прав за целта на отглеждането на животни. Тя и моята баба си ги обичаше, до момента в който не вдигне брадвата над горкия петел, който налиташе на бой... или над бедната кокошка, дето с нищо не е прегрешила ама и трябва за яхния. За прасето да не говорим... то бива самопожертвувателство ама нейното нямаше граници... сутрин рано му направи някаква манджа с трици и гореща вода и някаква зеленинка... и то руча ли руча... тя му се кефеше, докато дойде зимата и викне колач да му тегли ножа и после се кефи на месото от него.
Кво да ни правиш - такова ни е дереджето - ядем месо и това е единствения начин - за да го ядем - първо някой трябва да го заколи. Веган не съм и не мисля да ставам на тия години... пробвах се преди време за 1 година и не е кой знае каква хубавиня. Нищо, че постното ми преобладава в храната около 70/30.



Елементарните частици всъщност съвсем не са елементарни.

Тема Re: Споко, Тиа.нови [re: Neveja]  
Автор Neveja (osvoboden pich)
Публикувано17.07.18 15:45



Всички летни ваканции ги прекарвах на село на 35 км. от София... Иначе почти всяка събота и неделя бяхме там... Та от там са ми наблюденията. То живот ли е да го опишеш... райско блаженство... това е с 2 думи детството ми.



Елементарните частици всъщност съвсем не са елементарни.

Тема Пич! Стига ме стресира!нови [re: Neveja]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано17.07.18 15:46



К`ви са тия никове!?

Ей т`ва световно ви объркА тотално! Ся какъв е залогът, що си сменяте никовете?

Иначе за животните - разбира се, че е така! Всичко останало е пропаганда!



Тема Re: Пич! Стига ме стресира!нови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано17.07.18 15:49



Ти мани, ами сега има затруднения да си върне стария ник





Тема Re: Пич! Стига ме стресира!нови [re: Crrafterr]  
Автор Neveja (osvoboden pich)
Публикувано17.07.18 15:50



Кой това?

Елементарните частици всъщност съвсем не са елементарни.


Тема Re: Споко, Тиа.нови [re: LAMBl]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано17.07.18 16:03



Не ме интересува въртиопашката Нинова, седяща на каруца, виеща или каквато и да е. Болни ме за хората, боли ме, че никой не ги брои за "слива". Боли ме, че се опитаха да ги разсипят за да са в угода на няколко големи бизнесмени. Сега преизчисляват, премислят, препорчитат разпоредби на ЕС. Ако беше засегнат интерес на някой от големите месопроизводители щяха да покрият всичко до стотинка, има фондове за преодоляване на такива кризи. Сега да видим колко пъти ще преизчислят загубите на тези хора. Знаеш ли, преди два дена един от големия бизнес, не помня име, предложи да покрият щетите на тези хора, но остана глас в пустиня. Къде по-лесно е държавата да работи за теб. 190 лева е нищо, вече няколко пъти обясних, че ще имат загуби за години. Не се купува овца утре и да се почне отначало, сам го знаеш. Това ще стане след година (досегашните вложения отиват на майната си, най-малкото е храната която са подготвили за зимата, не могат и нея да продат). Излез за година от някакъв бизнес, замрази вложенията в него и после почни отначало, да видим колко ще спечелиш. Ако беше толкова лесно щяха да го направят за големите месопроизводители, хем ползват фондове, хем имат по-големи печалби, хем имат резерв средства, застраховки и тн. Ама виждаш, никой не ще да преживее една година без износ. Защо??? Смятам парите на баба ти Дора, около 15 000. Тя е над 55, каза, че още не взема пенсия, друга работа няма. Има 80 животни и с това се прехранва. Аз съм на 51 (почти 52 наесен))), илачите ми са около 40-50 лева (ако ги пия редовно, ама съм говедо и забравям със седмици) Грубо 5-600 лева за тази година лекарства, 12 месеца по 30 лева хляб нейде 360, мляко по 3 литра на седмица (това и е дажбата за сирене, кисело и прясно мляко, изчислила съм го по 2,50 и стават още 360. Месо и глезотии няма да и даваме да яде, стига и мляко и хляб. Каза, че още плаща осигуровки за пенсия, идея си нямам колко да сложа като сума. Сметни ги ти, аз съм с непоносимост към математиките и те към мен. Кажи сега честно, колко са пропуснатите ползи на баба ти Дора. Няма да гадаем колко и какво е загубила като вложения в овцете. Няма да предвиждаме никакви други лигавщини, ще живее на мляко, хляб, вода и илачи! Кажи ми сега колко много пари са компенсациите! аз ги изкарах 1320 само за тези три неща. Без осигуровки, без олио, оцет, сол, ток, дърва. Нема нужда от това, иначе отидоха бъдещите овце. А баба ти Дора и време няма да селектира стадо от 80 овце, щото вече е стара, а да направи млекодайно стадо си трябва няколко сезона при мноого късмет. Колко от купените овце ще дават добро като количество и качество мляко, дали ще раждат или ще са ялови, или ще се бръктисват. Та докато остави животни за гледане, докато ги отсее ще стане на взъраст дето хич няма да може да гледа 80 добитъка. Та така с големите пари дето им завидяхте за тях.

Хората които няма какво да кажат си поставят големи сигнатури


Тема Re: Споко, Тиа.нови [re: tia9]  
Автор Neveja (osvoboden pich)
Публикувано17.07.18 16:06



В селото, дето е родом майка ми (лека й пръст) по едно време имаше шап... заградиха целия район с патрулки, които предупреждаваха и избиха всички животни в района. Това беше положението тогава.

Елементарните частици всъщност съвсем не са елементарни.



Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.