Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:15 23.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Тема за заеми от физическо лиценови  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.03.18 14:40



Днес май загубих "приятелка", която познавам от около 30 години. Не знам какво ще стане, но случая е сконфузващ. Тъпото е, че аз се чувствам гадно, вместо човека, който направи следното, описано по-долу.
Факт е, че тя никога не ми е искала пари назаем. Ходим по кръчми, пием кафе, говорим си, всеки си плаща. Наскоро беше на екскурзия по благ Берлин, работи на трудов договор, заплатата и е около 1200лв. Облечена е чудесно, живее в собствен апартамент, съпругът доктор...описвам това за да имате представа за ситуацията.

Днес ми пише че има проблеми. Попитах какви?...мога ли да помогна?

Написа ми, че има нужда от 500 лева спешно /в следващите 2 дни/ и ще ги върне скоро, не уточни кога. Не искала да тегли бързи кредити.

Такааа...казах и, че мога да и ги заема и ще изтегля от моята кредитна карта, да ми даде банковата си сметка и аз да ги внеса по нея, но после трябва да идем и да внесе сумата с лихвата. /нарочно казах да ми даде банкова сметка, за да има все пак някакво доказателство, че аз съм внесла там парите/. Отговор: Не искала по банкова сметка, искала бързо на ръка!

Между другото и написах, че след като работи по тр. договор в известна чуждестранна фирма да иде и да попита шефовете си да и отпуснат вътрешен заем. Отговор - не, не мога!

Дадох втори съвет да иде до банката си и там автоматично ще и отпуснат заем. За 500 или 1000 лева няма да има никакъв проблем. Отговор: Не става, не искам от банка, не искам заеми...попитах я защо бе?...отговор: Така, не искам!

Дадох трети съвет да иде и си направи кредитна карта, веднага ще и дадат, все пак е на тр. договор, превеждат и парите по карта...не виждам проблем.

Изведнъж ми пише: Може ли да поискаш от твоята работа заем?...казах и след Великден може би ще мога, но до 5 април съм на изпитателен срок и преди да стана на постоянен тр. договор не смея да ги притеснявам за пари.

Пита ме, ама ти нямаш ли твои лични налични средства? Обясних и, че имам, заплатата си, но ми трябва защото сега като я получа пак текват разходите и т.н. Казах и когато аз имам нужда от пари, търся единствено помощ от банката си и досега никога не съм имала проблеми, дали заем или кр. карта-ползвам за спешни случаи само този вариант. Не смея да притеснявам никога лично хора за заеми.
Е разбира се, за суми, ако си закъсал в кръчме или за нещо като такси или покупки с приятелки в мола до 20-30 лева ми се е случвало да ми доплатят и на другия ден ги връщам.

Но тази сума 500 лева...много странно...не е голяма, но не е и малка. И защо отказа всички варианти, които и дадох. Идея нямам...чак пък толкова да е закъсала



Накрая ми каза, че много съм философствала и като е такова положението щяла да си се оправи. Повече за нищо нямало да ме безпокои в този живот.

И това е...а сега де?
Хем ми иска заем, хем се държи нагло...

Какво мислите по въпроса?...случват ли ви се подобни неща?
Според вас правилно ли постъпих или трябваше да ида и да изтегля от кредитната си карта и да не я занимавам със съвети?
Адски ми е тъпо и сконфузно...



Тема Re: Тема за заеми от физическо лиценови [re: Lira Emerald]  
Автор lipari (алиса лиса)
Публикувано27.03.18 14:44



Отговор: Не искала по банкова сметка, искала бързо на ръка!

Ахъм. И то, на 4 очи, без свидетели.



тая не ти е приятелка, нищо не си изгубила.



Тема Re: Тема за заеми от физическо лиценови [re: lipari]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.03.18 14:54



Аз съм втрещена...навремето живеехме в един блок, купони с нея и съпруга и...знаехме си всичко. Съпругът и е моят личен гинеколог от 30 години.

Срещаме се често, ходим по кръчми, хилотим се, гледаме си на карти...разказваме си житие и битие...тя е с 3г. по-голяма от мен, от добро семейство, с добра работа.
Наскоро имаха проблеми с Топлофикация, помогнах с познат там за да стопират изпълнително дело, че не знам защо не плащали с години и ги дали на съдя изпълнител. Питах я какво стана...оправили се.

Преди 2г. пътува до Швейцария, сега до Берлин...радвам и се, като се върна от Берлин почерпи, донесе ми символичен подарък, което ме трогна...то добре, че след 2 дни бяхме пак на кръчма и аз платих този път цялата сметка...и добре, че така стана, щях да се чувствам адски неудобно, че ме е черпила и съм приела подаръка и.

Абе в шаш съм...мен ме жегна това, че като я питах защо не иска заем от банка, отговорът беше брутален: Е така, не искам



Най-малко съм мислила, че тя има проблеми...ок, случва се, ама бива ли такова отношение на въпросите ми и съветите. Аз просто исках да я окуража, че има начини.
Идея нямам за какво става дума, честно...дори не ми се обади по телефона, а ми писа на вайбъра.

Аз разбирам, ама ела, поговори, сподели...не така ултимативно...

Редактирано от Lira Emerald на 27.03.18 14:55.



Тема Re: Тема за заеми от физическо лиценови [re: Lira Emerald]  
Автор PYTnik (оня)
Публикувано27.03.18 15:05



Според мен може да се каже, че си постъпила правилно.
Малки забележки имам по поведението и на двете ви относно заема. Мислил съм достатъчно и съм изпитал такива отношения между приятелите си. И съм взимал и съм давал.

Моите правила са следните. Когато ми искат, независимо от сумата, аз веднага казвам НЕ /без да обяснявам защо и как/-Само Не и толкова.
Ако мога да дам но само при условия, ясно и кратко поставям условията си /каквито и да са те/ и също пак не обяснявам защо и как..

Когато искам от приятел и ми каже НЕ, аз също не разпитвам, и не му се сърдя...или когато ми каже Да, се съобразявам с условията му-те са част от приятелството ни.
Това е най- просто то отношение между приятели.

Сега да съжаляваш че си загубила приятелка по този начин е тъпо. Можеш да я загубиш и като не ти върне парите, пак е същото. Само че по два начина ти ще разбереш, че тя никога не ти е била приятелка и че няма как да загубиш нещо което никога не си имала.
Напротив, можеш да загубиш 500лв за да разбереш че не си имала приятелка.

Трябвало е до сега вече да знаеш, че никой човек не ти е нито приятел нито враг- Те са твоите Учители.

С което исках да ти кажа, че притеснението ти и конфузното ти състояние от случката, са напълно напразни и безсмислени.

Заемът 500лв, няма нищо общо с приятел и или враг.
Трябвало е до сега да знаеш, че приятел винаги можеш да загубиш като не му дадеш пари и като му дадеш пари...щото може наистина така да стане, че да не може да ти ги върне, дори и да иска да ги върне...

Заем от 500лв си е отделна работа и всеки сам преценява какво може и какво не може..и приятелите се разбират само от една дума ДА или НЕ..и пак си остават приятели.

Имам такива приятели и зная че може да разчитам на тях..и ако ми кажат НЕ, аз не им се сърдя, защото им имам доверие, вярвам че нямат възможност и не разпитвам нищо повече..и не съжаляваме за нищо..

Някои могат да прежалят 500лв за приятел, мнозина го правим, но това е личен избор и ако не го можем това не е вина.

Мнението е позиционирано и няма нищо общо



Тема Има такива организми.нови [re: Lira Emerald]  
Автор Phillip (Трансмегист)
Публикувано27.03.18 15:09



Има такива организми. Те смятат за напълно нормален метод да се правят дълго време на добри и забавни приятели, да вземат еднократно някаква средна по размер сума назаем и да не я върнат. Сумата е така преценена, та хем да не е малка, хем заемодателят да няма стимул да се главоболи със съдебни дела.

По начина, по който ти я иска, значи тя е привлечена от тъмната страна на силата.
В момента наистина е лесно да се тегли такъв потребителски кредит бързо и лихвите и таксите са поносими, не като едно време "взимаш 2 бона, връщаш 3". На мен като ми трябваше някоя и друга хилядарка, когато ремонтирахме вкъщи, точно на обяд на втория работен ден от заявката ми отпуснаха кредит.



~~~
«Гостът дойде стомашна баница.»

Тема Re: Тема за заеми от физическо лиценови [re: Lira Emerald]  
Автор DasHeisstErika ()
Публикувано27.03.18 15:12



Според мен така е станало по-добре.
Със заемите на приятели човек обикновено трябва да си дава сметка, че ако са по-големи, е възможно никога да не бъдат върнати.
Което за мен не е било проблем, когато съм давала такива, но и в двата случая това беше край на взаимоотношенията.
Защото на другата страна й беше неудобно да ми се обади в края на месеца, за да ми каже, че не може да ми ги върне, после още по-неудобно, че пак не може. Така минаха два, пет, десет месеца, а аз не я притисках - ако ги върне, върне. Ако не, много важно. Обаче за нея явно нещата не стояха така.
Когато аз й се обаждах, се държеше сконфузено, дори въобще без да питам за парите, затова с времето и престанах да й звъня, за да не я притеснявам. С идеята, че когато иска, ще звънне тя.
Е, минаха десет години оттогава.
Неиздължените дългове са огромен товар върху взаимоотношенията. И нерядко се оказват с по-голяма тежест околкото всичко друго, дори когато такъв развой не е бил преднамерен.



Тема Re: Тема за заеми от физическо лиценови [re: PYTnik]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.03.18 15:16



Благодаря за коректния сериозен отговор!

Факт е, че до сега никой никога не ми е искал пари на заем /не говоря за 10-20лв....а за суми над 50 или 100лв./ и аз също не съм искала. Имам си принципи да не притеснявам никой за пари/освен банките/. Явно просто така ми се е стекъл живота. Затова се опитах да помогна като и покажа , че има начини...а то ми се сопнаха



Благодаря за споделеното, ще го имам предвид...явно трябва категоричност...ДА или НЕ...и това е

Добре де, а хората не се ли усещат като искат пари?...знае ми положението...или викаш като съм руса и все усмихната, какво ли си е казала...?...



Тема Re: Има такива организми.нови [re: Phillip]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.03.18 15:18



Да , в момента не е проблем д асе изтеглят 500 лева дори и от бързи кредити и ако ги върнеш в срок-безлихвен-един месец...няма и лихва даже:))

А от банките безлихвения период е даже 40 дни!!!

Дааа...тъмната страна на силата е явно...уфффф...абе не знам...



Тема Re: Тема за заеми от физическо лиценови [re: Lira Emerald]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано27.03.18 15:20



Добре си постъпила.



Аз наскоро бях в данъчното и някаква данъчна служителка много любезно ме обслужваше като разбра, че съм управител на фирма. После ме помоли да изляза навън да попълвам нещо и като излязох, тя също излезе и ми поиска заем до края на месеца. Аз се облещих, но запазих самообладание и директно й казах, че не съм я предвидяла като разход и няма да й дам. Увисна й ченето и си влезе в стаичката. После се обадих на счетито да му се оплача и той вика, че те така искат и после не ги връщат, ако се запънеш и си ги искаш, ти образуват ревизия или някаква проверка и те подпукват за нещо. "Аз", казва, "затова винаги ходя с придружител, защото пред двама души не искат, защото вторият е свидетел." Пита ме колко ми е поискала, аз обаче не знам колко щеше да ми иска, защото я отрязах в зародиш още. Обадих се след това да видя при кого съм разпределена по това, което попълвах, но се оказа, че друга служителка ме е "поела".

Заемоискатели се режат безапелационно, без обяснения и оправдания от твоя страна.

Редактирано от Lucky Eva на 27.03.18 15:32.



Тема Re: Тема за заеми от физическо лиценови [re: Lira Emerald]  
Автор lipari (алиса лиса)
Публикувано27.03.18 15:21



Абе не мирише на добре от тази жена.
Първо заради копираното по-горе - дето искала парите само на ръка, второ от ей това:

Накрая ми каза, че много съм философствала и като е такова положението щяла да си се оправи. Повече за нищо нямало да ме безпокои в този живот.

То се случва човек да има проблеми, може да не ще мъжът и да знае за заема,
ама човек като е закъсал спешно за пари, първо уточнява срокове за връщане, второ не се прай на примадона и приема условията. Щом веднага си се отзовала да теглиш от твоята кредитна карта с условието да ги връща с лихвите, ако закъснее с датата на падежа, ей ти бърз заем от приятел. Ама не ща през банка, искам на ръка - що бе, миме? за да се направиш на ампе - "ама кога си ми давала назаем".
От заключителната реплика требе да ти е ясно, че не ти е искала пари с почтени намерения.

Да и беше предложила - добре, на ръка, обаче си подписваме едно договорче двенките с начин и срок за връщане, да си имаме черно на бяло. И щеше съвсем да ти светне какъв е този "заем".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.