Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:18 25.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: какво заглавие бихте й дали?нови [re: lipari]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано15.03.18 09:58



така работи дзен.


"будисткият свещеник Ейсай (1141–1215) се смята за първият, който е въвел дзен в Япония. Неговата дейност обаче се ограничавала повече или по-малко с Киото, който по онова време бил център на по-старите школи на будизма. Да се въведе нова вяра било почти невъзможно поради силната съпротива, оказвана от тяхна страна. Ейсай трябвало да направи известен компромис, заемайки позиция на помирение спрямо Тендай и Шингон, докато в Камакура, която била резиденция на правителството на Ходжо, подобни исторически трудности не съществували. Освен това управлението на Ходжо било милитаристично, тъй като той наследил фамилията Минамото, която се надигнала срещу фамилията Тайра и придворните аристократи. Последната загубила способността си да управлява ефикасно заради прекалената си изтънченост и последвалата я дегенерация. Режимът Ходжо е известен с изключителната си пестеливост и нравствена дисциплина, както и със силния си административен и военен апарат. Ръководителите на тази мощна правителствена машина приели дзен за свой духовен водач, пренебрегвайки традицията по въпросите на религията; по тоя начин дзен оказвал своето разнообразно влияние върху общия културен живот на японците от XIII в. насетне, включително през периода Ашикага и дори през периода Токугава."

Значи религията дзен се въвежда около 160 - 200 години след написването на книгата, която е писана преди 1002 г.


Какво представлява дзен:

"Може да изглежда странно, че дзен е бил свързан по някакъв начин с духа на военното съсловие на Япония. Независимо какъв облик добива будизмът в различните страни, в които процъфтява, той е религия на състраданието и в своята разнообразна история никога не е имал отношение към дейностите, свързани с войната и военното дело. Как тогава дзен е започнал да насърчава бойния дух на японските воини?

В Япония от самото начало на своята история дзен е бил тясно свързан с живота на самураите. Макар че никога не ги е подтиквал активно да изберат своята професия, в която се прилага насилие, той негласно ги подкрепял, когато поради някаква причина са се заели с нея. Дзен ги подкрепял по два начина: и нравствено, и философски. Нравствено, защото дзен е религия, която ни учи да не гледаме назад, щом веднъж сме взели дадено решение; философски, защото той се отнася равнодушно към живота и смъртта. Позицията да не гледаш назад в крайна сметка възхожда към философското убеждение; ала бидейки философия на волята, дзен привличал самурайския дух по-скоро в нравствено отношение, отколкото във философско. От философска гледна точка дзен набляга на интуицията, а не на разсъдъчното познание, защото интуицията е по-пряк път за постигане на Истината. Ето защо и нравствено, и философски дзен привличал силно военното съсловие. Умът на воина, който е – и това е едно от основните качества на боеца – относително прост и далеч не пристрастен към философстването, намира сроден дух в дзен. Може би това е и една от главните причини за тясната връзка между дзен и самураите."

Потърсих книгата "Записки под възглавката", да видя дали мога да я закупя, за да разбера контекста, в който е публикувана картината, но е изчерпана.

Ето каква е структурата на книгата:

“Записки под възглавката” е своеобразна енциклопедия на своето време. “Писах за интересните неща в живота, за хубавите хора, които съм срещала; в записките ми има и много стихове; разказвала съм и за дърветата, за птиците, за насекомите…” – обяснява самата Сей Шонагон и трябва да признаем, че нищо не е убягнало от наблюдателното й око.

“Записки под възглавката” (началото на XI в.) поставя началото на един много специфичен жанр в японската литература – “дзуйхицу”, което в буквален превод означава “следвайки четката”. Това великолепно произведение е съставено от самостойни разнородни глави (яп. “дан”), свързани произволно, “следвайки четката”. Но както и да подредим епизодите, това няма да наруши целостта на произведението, защото тя не се постига чрез стриктна композиционна структура.


Може би неправилно свързвате картината и книгата с дзен.

Редактирано от Lucky Eva на 15.03.18 10:04.



Тема Re: какво заглавие бихте й дали?нови [re: Lucky Eva]  
Автор lipari (алиса лиса)
Публикувано15.03.18 10:07



Значи религията дзен се въвежда около 150 години след написването на книгата, която е писана преди 1002 г.

Дотук добре. Остава да откриеш автора на рисунката, през кой век е живял и каква философия изповядвал.
Защото обсъждаме рисунка, не книга.



Тема Re: какво заглавие бихте й дали?нови [re: lipari]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано15.03.18 10:14



Да, даже се коригирах, защото книгата е писана преди 1002, а този, който въвежда дзен е живял до 1215 година и не се знае кога точно го е въвел, най-вероятно около 170-180 години след книгата навзлиза тази религия. А това не е малко време, за да смятаме, че е авторът е бил повлиян от дзен./офф Скоро ние празнувахме 140 години от освобождението ни от турско и ми се струва ужасно много време оттогава./
Пише, че е гравюра. Но, вероятно е използвана по някакъв начин в книгата, свързана е с контекста. Не знам кой е авторът на гравюрата и дали може да се намери. Възможно е и да е неизвестен и да е доста по-стара от самата книга като хронология.

Редактирано от Lucky Eva на 15.03.18 10:15.



Тема Re: какво заглавие бихте й дали?нови [re: lipari]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано15.03.18 10:26



Аз виждам нож и си мисля за рязане на лук.

приемам, че ти познаваш в някаква степен японската култура, аз хабер си нямам
но искам да обясня, че когато един психолог вижда различни и несъвместими емоции, търси водещата
ако момичето в картината режеше ябълка, това щеше да носи двойно, тройно и четворно удоволствие
храната също е удоволствие и спокойствие като спящата котка
но когато някой реже с нож символът за сексуалност и плодовитост, това какво усещане носи



Тема Re: какво заглавие бихте й дали?нови [re: Lucky Eva]  
Автор lipari (алиса лиса)
Публикувано15.03.18 10:41



Ми хубу. Сега сипи към будизма шинтоизъм, конфуцианство и даоизъм, които несъмнено са били познати през 10-11 век и тълкувай картинката.



Книгата е написана в периода Хейан. За този период е характерен живописният стил ямато-е. А илюстрациите към литературни произведения обичайно са правени в стил
она-е.

Търси, души характерните особености на живописните стилове от периода на книгата. И като си почнала, можеш да разпознаеш стила на тази конкретна рисунка. И после да кажеш към кой период се отнася.
Аз сега нямам време, но е така, за спорта, слагам бас, че рисунката е от по-късен период.



Тема Re: какво заглавие бихте й дали?нови [re: lipari]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано15.03.18 10:50



Ами, нямам време сега и аз, а и не се знае кой я е сложил към книгата, дали авторката или някой друг, но гравюри са срещани от преди

години. Може и да е отпреди да е написана книгата и авторката да я е ползвала просто. Не се знае дали е свързана с контекста и смисъла на самата книга. Може пък някой издател по-късно да е пляснал просто в книгата, защото е решил, че е свързана с Япония и за да има илюстрации и да се продава повече. Не знам, наистина.

Редактирано от Lucky Eva на 15.03.18 10:55.



Тема Re: какво заглавие бихте й дали?нови [re: Lucky Eva]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано15.03.18 10:58



Замислих се, че тогава не е имало копирна техника и за да я е ползвала авторката, някой трябва да я е прерисувал.

Та е по-възможно изобщо да не е поставена в книгата от самата авторка...



Тема Re: какво заглавие бихте й дали?нови [re: snowprincess]  
Автор lipari (алиса лиса)
Публикувано15.03.18 10:59



но когато някой реже с нож символът за сексуалност и плодовитост, това какво усещане носи

В задачата се пита защо го реже.
Ами защото котката - живо същество, отгоре на всичко символизира ин, женската енергия, сладко спинка върху част от плата. И си имаме спяща невинна женска сексуалност. И будна невинна напъпваща женска сексуалност в образа на девойката.
За да не разбуди спящата невинност, момата отрязва с нож част от одеждата си - тя завинаги принадлежи на спящото и женско начало. Можеш да го тълкуваш като ритуално отделяне на непробудената сексуалност от пробуждащата се. Емоционален акт на полово съзряване.
Тогава ножът, който реже, става фалически символ. Той без друго е ян - мъжкото начало. И понеже момата носи червено и орнаменти с цъфнали вишни, както вече уточнихме - такава дреха се носи преди да е настъпил истинският сезон на цъфтене, цялата картинка може да се тълкува в смисъл:
момичето е съзряло в ума си да се раздели с девствеността.
демек, готова за женене.

Искаш Фройд, ей ти Фройд.





Тема Re: какво заглавие бихте й дали?нови [re: lipari]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано15.03.18 11:12



усещам все още съпротива в мен да се съглася, но признавам, че ми харесва и твоя вариант





Тема Re: какво заглавие бихте й дали?нови [re: jumbles]  
Автор Alice in WL (упорита)
Публикувано15.03.18 11:39



'Имам час за фризьор! Ти стой тук, на връщане ще ти купя вкусен пастет.'



ad infinitum ...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.