Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:12 12.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема 1) Сократ и демокрациятанови  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано26.01.18 09:40



Нека не се лъжем, Сократ не е осъден от някаква върхушка. Не са съдиите двама или трима, които са направили скалъпен процес с предизвестен край. Заседателите са 400 души и след като е имал пълното право да се защити, поне 250 от тях са били на мнение че заслужава смърт. Какво е престъплението му, обаче? Защо е заслужил съдбата си и какво е отношението на демокрацията към това.
Атина е била разорена от Пелопонеските войни и все още неотърсила се от страха от кратката но кървава диктатура последвала разгрома. В тази обстановка Сократ не спира да възпитава учениците си във вечните съмнения. Какво е морал? Какво са боговете(и има ли ги?), какво всъщност искат(половината едно, другата половина - друго(Троянската война))? Какво е копрупция? Защо диктатурата да беше зло? Кое е доброто на демокрацията? И, което се съдържа в обвинението, "да кара добрите изводи да изглеждат лоши и лошите - добри" Да се съмнява в обществено установените добро и зло с една думата, самият корен на общественото съзнание, всички наши устои. Преценката ни за това кой е достоен и защо? Честно казано, аз самият не мога да се досетя за по-голямо престъпление. Социопата който не знае кое е добро и зло, действа за свое благо и руши всичко около себе си но докадето му стига "обхвата на меча". Но да възпитаваш в съмнение и собствено мнение по неща като добро и зло, то е да възпитаваш в социопатия. Произвеждаш малки мръсни бомби с часовников механизъм.
Е, в една тирания, подобно поведение би било комедия, много важно кое е добро и лошо, според общестото, стига да прави каквото иска шефа. Ако се наложи самият тиранин даже може с една дума реч или чистка да каже точно кое е добро или зло. Имало е случаи в които лошо било да имаш пари например, докато тирана няма... Но в демокрация? Когато управлениетом се основава единствено на обществената норма и избранниците трябва да се впишат в някакъв образ? Да възпитаваш съмнения към наложени норми, означава просто да си враг на държавата и родината. Няма две гледни точки по този въпрос, Сократ е бил най-лошият враг на Атина.
Корупцията също е необходимост и не е случайност а закономерност това, че подкупите са добивали почти легален статут в правната например система. Как да се отличат нашите от вашите, как да се достигне до единна цел на група хора, ако не си пазим гърба и не нападнем противниците? Това не е възможно да стане само по правилата на справедливостта, защото често тя е на страната на политическите врагове. Трябва да се поразвали малко тази система на справедливи правила, да се направи в удобна форма. А развалата на латински е корупция.
Корупцията е явление и в тиранията, но не е абсолютно необходима. Ако в обществото липсва корупция при една тирания, то тя ще си функционира без всякакъв проблем. Държавната воля и действеност, преследването на дадена цел в тиранията не изисква консенсус. Но какво би станало ако в корупцията бъде тотално изкоренена в една демокрация? Наши и ваши ще се слеят, няма да има танто срещу танто, политическите сделки ще изгубят смисъл и никакво действие няма да е възможно, защото абсолютната справеливост веднъж се пада на орела, веднъж на рака и веднъж на щуката.. Държавата ще се парализира. Ще рухне.
Това е другото престъпление на Сократ. В демократично общество, в което на дневен ред е търсене на виновните(измежду които двама вече екзекутирани негови ученици за противодържавни дейности- предателство през войната - Алкивиад и опит за тирания след нея Кризис, Красис, Крусис нещо такова), той на висок глас убеждава хората в дълбоката корумпираност на демократичният ред.
Как и в какъв род демокрация би оживял Сократ?
В никакъв.



Тема Re: 1) Сократ и демокрациятанови [re: Green Light]  
Автор PYTnik (оня)
Публикувано26.01.18 10:19



Виждам два отговора по въпросите от темата...всеки сам си ги тълкува
1.



"...[7:4] Тъй и вие, братя мои, умряхте за закона чрез тялото Христово, за да принадлежите Другиму, Който възкръсна от мъртвите, та да принесем плод Богу.
[7:5] Защото, когато живеехме по плът, тогава страстите греховни, узнавани чрез закона, действуваха в членовете ни, за да принесем плод на смъртта;
[7:6] но сега, като умряхме за закона, чрез който бяхме свързани, ние се освободихме от него, за да служим Богу с обновен дух, а не по вехтата буква.
[7:7] Какво, прочее, ще кажем? Нима законът е грях? Съвсем не. Ала аз узнах греха не инак, освен чрез закона, защото и похотта не бих познал, ако законът не казваше: "не похотствувай".
[7:8] Но грехът, като взе повод от заповедта, произведе в мене всякаква похот; защото грехът без закона е мъртъв.
[7:9] Аз живеех някога си без закон; но, когато дойде заповедта, грехът оживя,
[7:10] пък аз умрях; и оказа се, че заповедта, дадена за живот, ми послужи за смърт,
[7:11] защото грехът, като взе повод от заповедта, ме прелъсти и чрез нея ме умъртви.
[7:12] Тъй че законът е свет, и заповедта - света, справедлива и добра.
[7:13] И тъй, доброто ли стана за мене смърт? Съвсем не: но грехът, за да се яви той, че е грях, като ми причинява чрез доброто смърт, та чрез заповедта грехът да стане извънредно греховен.
[7:14] Защото знаем, че законът е духовен, пък аз съм от плът, продаден на греха.
[7:15] А каквото правя, не зная; защото не това, що желая, върша, а онова, що мразя, него правя.
[7:16] Ако пък върша това, що не желая, съгласявам се със закона, че е добър;
[7:17] а в такъв случай не аз вече върша това, а грехът, който живее в мене.
[7:18] Аз зная, че в мене, сиреч в плътта ми, не живее доброто; защото желание за добро има у мене, но да го върша не намирам сили.
[7:19] Защото не доброто, което искам, правя, а злото, което не искам, него върша.
[7:20] А щом върша това, що не искам, не аз го върша вече, а грехът, който живее в мене.
[7:21] И тъй, намирам у себе си такъв закон, че, кога искам да върша доброто, злото стои до мене.
[7:22] Защото с вътрешния си човек намирам услада в закона Божий,
[7:23] но в членовете си виждам друг закон, който воюва против закона на моя ум и ме прави пленник на греховния закон, що е в членовете ми.
[7:24] Нещастен аз човек! Кой ще ме избави от тялото на тая смърт?
[7:25] Благодаря на моя Бог чрез Иисуса Христа, нашия Господ. И тъй, сам аз с ума си служа на Божия закон, а с плътта - на греховния закон. ..."

И:


Мнението е позиционирано и няма нищо общо

Тема Re: 1) Сократ и демокрациятанови [re: Green Light]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано26.01.18 11:15



Да възпитаваш съмнения към наложени норми, означава просто да си враг на държавата и родината. Няма две гледни точки по този въпрос, Сократ е бил най-лошият враг на Атина.

Както нбб е най-страшният "цирей" в клуба, защото мисли различно, така и Сократ е бил най-лошият враг за обществото, в което живее, за времето си... Дръзнал е да се осмели да възпитава съмнения към обществените норми, не е бил удобен и е бил премахнат. Ми то с всички духовни революционери почти се е случвало същото, с Гео Милев/вече го коментирахме в твоя тема/, с Вапцаров/През ноември 1940 по време на Соболевата акция, той заминава за Банско, където става организатор на събирането на подписи в подкрепа на съюзен договор със СССР. На 12 декември в дома на Вапцарови в град Банско е направен обиск и поетът е арестуван, след като у него са намерени компрометиращи материали.../. Равенството и свободата са основните принципи на демокрацията, която според мен е утопия, нито равенство може да съществува, нито свобода е възможна, когато застрашава властимащите. Но, според мен е по-важно, че всяка власт намира начини да премахва неудобните, независимо от формата на управление.

Редактирано от Lucky Eva на 26.01.18 11:23.



Тема Re: 1) Сократ и демокрациятанови [re: Green Light]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано26.01.18 11:27



Как и в какъв род демокрация би оживял Сократ?
В никакъв.


Абсолютно точно.



Тема Re: 1) Сократ и демокрациятанови [re: Lucky Eva]  
Автор DarkSide ()
Публикувано26.01.18 11:31



използвала си взаимноизключващите се "нбб" и "мисли" в едно изречение



пък кво остава за тоталната идиотщина да сравняваш нбб със сократ




Тема Re: 1) Сократ и демокрациятанови [re: Green Light]  
Автор Baldrian ()
Публикувано26.01.18 11:34



Грешен е Сократ...Да няма въпрос без отговор, диалектика на база беседа, самостоятелно мислене, често в противовес с удобното в момента...
Кой ги обича такива?!

Посочи ми коафьора си, за да ти кажа какъв си!

Редактирано от Baldrian на 26.01.18 11:34.



Тема Re: 1) Сократ и демокрациятанови [re: DarkSide]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано26.01.18 11:35



Не е идиотщина, просто и Сократ е мислил различно, което не се е приемало, с нбб-то/условно го приеми нейното име/ е същото. Всеки, който мисли различно от основната линия, която се прокарва, рано или късно е отстранен, премахнат, вербуван или употребен.

Редактирано от Lucky Eva на 26.01.18 12:44.



Тема Re: 1) Сократ и демокрациятанови [re: Baldrian]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано26.01.18 11:42



Никой не ги обича и винаги биват премахвани. Толкова гении са били убити, толкова будни умове са били изкарани луди... За мен Вапцаров е гений, но никой не се е съобразил с това, че е писал гениално, важното е било да му затворят устата и да запазят властта си. А и да покажат на останалите да не правят като него, да не "бъдат лоши момчета", за назидание. Всяка власт убива или унищожава будните умове, които са против нея.



Тема Re: 1) Сократ и демокрациятанови [re: Green Light]  
Автор lipari (алиса лиса)
Публикувано26.01.18 11:42



Какво е престъплението му, обаче?

Не е бил от подходящия джендър.
Надолу не ми се чете. Атинската демокрация била демокрация само с уговорки.
Съден и осъден на самоубийство не било за всеки джендър - тук броим само джендърите от роден и доказан мъжки пол.

В християнството: осъден на смърт чрез разпъване на кръст било за джендъри без статут на римски граждани. Римско-гражданският джендър осъждал на смърт чрез обезглавяване с меч.

Гордите притежатели на пиЖки има още много да учите за собствената си джендър история.





Тема Re: 1) Сократ и демокрациятанови [re: Green Light]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано26.01.18 11:50



Не знам защо това ми прилича на народен съд. Колко демократичен може да бъде един народен съд?!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.