Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:35 09.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Ами, абе...нови  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано22.08.17 21:18



80% от писанията започват с тези две паразитни думи.
Не съм изчислявала, така на "око".

Дали можем да започнем да пишем без тях? Аз лично се старая отдавна, защото се наблюдавам: започвам да пиша и аха... абе, ами... и стоп!



Нее, не ми пречи, проста констатация.

П. П. На бюрото съм си сложила бележка, на която пише "МЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ" Напомня ми, да не използвам това тъпо мекане, защото като си слушам записи на лекции и презентации се ужасявам. Нерядко казвам : можемЕ, правимЕ....

Редактирано от RujaKaramfilova на 22.08.17 21:20.



Тема Re: Ами, абе...нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано22.08.17 21:33



Всеки език си има такива паразитни думи, които се ползват в разговорния език. Лично аз умишлено НЕ СЕ спирам тук, когато трябва да си започна изречението с тях. Това ми прави по-свойски контактите в клуба. А навън... зависи с кого разговарям.

Спомням си - когато бях млада и бях все още четяща - се смеех на някои преведени френски книги, когато някои фрази започваха с "ба..." После, когато се задвижих сред френскоговорещи - чух с ушите си, че тази сричка се употребява точно толкова често, колкото упоменатите от теб в темата ти.

Мен лично в пъти повече ме дразни неграмотното ПИСАНЕ, защото в писането няма такова понятие като "разговорно писане".

В разговорната реч дори има неща, които са неправилни, но са приети. Като НЕупотребата на пълен член понякога. Това е прието. НО НЕ И употребата му на погрешно място.

Пак се разприказвах излишно...





Тема поправканови [re: UnicaDonna]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано22.08.17 21:37



на времето не е имало разговорно писане, вече има

меНЕ пръстите ме болят, щото снощи с едни приятели в чата цяла вечер пяхме песни





Тема Re: поправканови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано22.08.17 21:42



на времето не е имало разговорно писане, вече има


Да, и аз си го помисих преди малко... Само се питам понякога - тези, които разговорно правят някои отклонения от литературния език - много често УМЕЯТ да говорят както трябва. Но дали тези с разговорното писане могат да пишат без грешки?



Тема Re: поправканови [re: UnicaDonna]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано22.08.17 21:47



за какво са компютрите, да се грижат за правописа, напоследък и за граматиката



Тема Re: Ами, абе...нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано22.08.17 21:51



Много си права ..... кривке!



Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Ами, абе...нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.08.17 21:54



Аз пък преди 2 години умишлено се приучих да ги използвам в клубните си писания. Смятам, че точно с тези и други подобни "паразити" подчертавам разговорния маниер, който искам да използвам в определени случаи и ситуации. Има постове, в които не ги използвам, а има други, в които подчертано ги използвам... И поради тази причина нямам намерение да се "отучвам" да ги използвам, когато преценя.

Виж мекане в 1л. мн. ч. на глаголите никога не използвам, нито в устната реч, нито писмено. Но между тези два примера няма нищо общо. "Ами" си е частица, която не е точно паразит. В случаите, когато не е в ролята на съюз, често тя има определено лексикално значение, макар и по-абстрактно.

Ето

повече за употребата на частицата/съюза "ами".

Подобно е положението и с "абе" или "а бе", което може да бъде както в роля на частица(за обръщение), така и в роля на междуметие. Т.е. те са напълно легитимни в разговорната реч и си имат своето място, роля и значение.

Виж мекането при глаголите в 1л. мн. ч. си е груба грешка, макар да се смята за диалектна форма.

А паразитните думи са си нормални думи, които обаче се употребяват излишно често и не на място в речта. Паразитни думи могат да бъдат "в смисъл', "действително", "сори' и прочее...

Редактирано от MilaO6 на 22.08.17 21:56.



Тема Re: Ами, абе...нови [re: MilaO6]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано22.08.17 21:58



Аз пък преди 2 години умишлено се приучих да ги използвам в клубните си писания.





Тема Re: Ами, абе...нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано22.08.17 22:06



Справям се много добре. Там, където не трябва, не ги ползвам.
Но ги използвам в разговори, или като пиша тук, в клуба.
Това е, когато се чувствам удобно, сред близки, когато лафът върви...
Много често паразитните " абе" , " ми" и т. н. имат емоционална окраска.

А колко често използвам и диалект...


не разговарям с тези без R1a1 маркер

Тема Re: Ами, абе...нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано22.08.17 22:29



Сигур тей страх те не помислат за проста, но замисли се, една почтена жена притеснява ли се да не я помислят за мурва? Аз пък като си чуя лекциите и презентациите се ухилвам до ушите с моя английски ссеверозападен, резерватен акцент.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.