Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:54 18.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема английските думи в речника нинови  
Автор neprimirimata-130905 (неописуема)
Публикувано18.07.17 07:39



Да споделя тук възмущението си и да разбера само аз ли роптая срещу използването на английски думички.Влизам в магазин "Douglas",продавачката с изкуствена усмивка предлага помощта си.Отправям се към стелажа с червила и започвам да си избирам,а тя ми обяснява спокойно как въпросното червило било по "НУТ" .Питам я каква е тази думичка,не може ли да ми го каже на български.Другото червило пък било повече "глос" ,думата блясък къде отиде?
А кремовете против бръчки отдавна вече казват "анти ейдж ефект"



Тема Re: английските думи в речника нинови [re: neprimirimata-130905]  
Автор osvoboden pich (ей такъв един)
Публикувано18.07.17 07:46



Когато се създаде едно течение и то набере мощ, трудно е да се плува срещу него.
И мен ме дразни ама нищо не мога да направя.





Тема Re: английските думи в речника нинови [re: neprimirimata-130905]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано18.07.17 08:44



Определено не е само теб. Аз в един ресторант виках келнера да ми превежда менюто, което иначе беше написано с български букви. Хората просто бяха оставили френско-английско-италианските думи, за да изглежда по-гурме.

И това гурме колко ми е дразнещо, ама на. Току що погледнах какво е стек, но за обяснение на стек бяха използвали грил, та се наложи и него да проверявам, че ми се губи като понятие, щото аз мислех че е нещо като печка, в която нещо се върти на шиш, за да се опече, обаче така широко навлезлите понятия грил тиган и грил скара ме опровергават и те така. Затънах отново в дебрите на чуждестранните понятия.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: английските думи в речника нинови [re: neprimirimata-130905]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано18.07.17 10:03



Папагалството като новата (стара) образователна тенденция, която те отърва от това да разбереш какво всъщност означават нещата.

WALL·E


Тема Re: английските думи в речника нинови [re: neprimirimata-130905]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано18.07.17 10:09



Наскоро бях на маса с трима образи на около 30 години, работещи в сферата на електрониката и програмирането (не само с тях, но техният речник правеше впечатление - не знам дали повече заради възрастта, или повече заради професията). Не се говореше на техните професионални теми, да подчертая. Въпреки това слушах за кАрактери (от книги), за "Сонг ъв файър енд айс" и "Призън брейк", за тийзване (дразнене)... и другите ги забравих.

Едно време беше друго, ехеееее...

Редактирано от MupaM на 18.07.17 10:09.



Тема Re: английските думи в речника нинови [re: neprimirimata-130905]  
Автор pyrvata (сладунка)
Публикувано18.07.17 10:15



мдааа, продавачките в супера са най-впечатляващото нещо на света... те са мерило за интелектуалност

ми жената е научила със зор две думи, за да изпъкне и да направи впечатление, очевидно е даже успяла, какво се иска от нея сега? да буде отчаяна интелектуалка ли? ми,доколкото знам интелектуалките рядко продават в суперите и дори в "изисканите "бутици



Тема Re: английските думи в речника нинови [re: neprimirimata-130905]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано18.07.17 11:02



То това от край време съществува. Едно време кирякстефчовците са се гърчеели и цъкали като говорели. Сега освен маниерниченето има и "мързел". Забелязал съм, че младежта използва чуждици, освен за да се прави на интересна, второ, поради непознаване на родния си език и накрая от мързел, щото така го е прочел в нета.



Та не знам колко е укорително, но определено е дразнещо.

Нашето поколение е със слаба чуждоезикова подготовка и лично мен много ме дразни, някой набор да ми говори с чуждици. Най-малко заради това, че съм сигурен, че не го знае този език, с който се опитва да изпъкне.

Редактирано от LAMBl на 18.07.17 11:27.



Тема Re: английските думи в речника нинови [re: neprimirimata-130905]  
Автор Angli4aninyt (лейтИнант)
Публикувано18.07.17 12:04



Мен не ме дразнят. Езика ни е жив т.е. всяка година навлизат по 20-25 нови думички и съответно по толкова излизат от употреба.

Ако езикът не не е жив и не се развива, то той става Мъртъв. Единствено Латинският е мъртъв език и се изучава от днешните и бъдещите поколения.


Та не само, че развитието на езика не ме ядосва, а даже ме радва. Умря индустриалната епоха. Да живее новата Епоха.



Успешните хора са тези, които изграждат успешни навици!

Тема Re: английските думи в речника нинови [re: neprimirimata-130905]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано18.07.17 12:04



Снощи по Канал 1, спортните новини, говорителят на чист български език съобщи на драгия зрител, че Григор Димитров е отново в топ тен на световната ранглиста. След малко повтори новината, с други думи и вече го каза и на непознат за младежите език, а именно топ десет.

А за продавачките неотдавна се редя на опашка за обяд в кварталния ресторант за бързо хранене. Наредени ястията на витрината. Възрастна жена пита дамата зад щанда какво е това, като посочва една тава. Онази много наперено и важно отговори : паста със зеленчуци. Възрастната дама нададе ухо и пак : какво, какво, не ви разбрах?
- паста със зелечуци, отново важно каза жената зад щанда.
- Макарони със зеленчуци, госпожо, преведох аз.
- Ааа, макарони, благодаря ви.

Много са примерите, дори май неодавна имаше подобна тема та я поразчепкахме с разни примери, но темата винаги ще си е актуална и все ще допълва с нови примери.





Тема Re: английските думи в речника нинови [re: neprimirimata-130905]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано18.07.17 12:58



Аз също много се дразня. Но и друг ефект има това явление - на мен лично ми служи лесно да си пресявам познатите и заобикалящите ме! Да им премервам акъла, искам да кажа.



Продължавай да бъдеш все така непримирима!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.