Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:12 19.04.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Space Center Houstonнови  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано10.06.17 23:43



Тази галерия е посветена на совалката и нейния носител - Боинг 747.



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Някой запита ли?нови [re: Pollyanna33556]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано11.06.17 00:11



Ако си участвал в организирана обиколка там, чу ли някой да запита защо точно инжинерният и административен център за Совалка Програма е бил нахендрен с мукавеното копие на совалка, а истинските совалки са били разпратени по места които - в някои случаи - изобщо не са имали връзка с Програмата?

Или блеенето на положителните мислители вече "не цикли в миналото" и "гледа към бъдещето"?

Надявам се да сте минали на обиколката през Космическа Станция модулите, за перспектива върху размери и маса.

(Изглежда не сте, защото няма снимки от там - а ако бяхте минали, снимките щяха да са гарантирани. Ако не за друго, от гордостта да видим делото на българчетата Церко и Сирота как краси руските модули. Церко и Сирота, както чух едно време от български поп който казваше че бил запознат с материята, били рождените имена на Кирил и Методий, преди да станат Кирил и Методий при поемане на монашеството. Не знам дали е вярно, но по американски, аз го вярвам защото ми харесва да е вярно. А и няма нотаризирано удостоверено изявление от тяхни съвременници което да твърди обратното.)

Редактирано от Santo Modesto на 11.06.17 00:38.



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Pollyanna33556]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано11.06.17 00:12



Носител.... Не е точният израз мисля. По-скоро - транспорт.


Совалката - американската - реално няма носител. Има два ускорителя и използва собствените си двигатели, а онова тлъстото до нея е само горивен резервоар.
Носител имаше съветския Буран - ракетата Енергия.



Тема Когато беше "жива"...нови [re: Pollyanna33556]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано11.06.17 00:20








Тема Сър Оптимист използва американските именанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано11.06.17 00:28



Самолетът който носи / превозва совалките се казваше "носител" (carrier).
Каквото ти знаеш за носител, в САЩ е "бутач" (booster).
Совалката имаше 2 твърдо-гориво "бутачи" за 1-ва степен; нейните главни двигатели допълваха 1-вата степен и бяха изцяло 2-та степен. Имаше орбитални бутачи за 3-та степен, които също бяха де-орбитиращите двигатели. Отделно батареите ракетни двигатели за орбитално маневриране и полет контрол при входящ в атмосферата полет.

Редактирано от Santo Modesto на 11.06.17 00:30.



Тема Re: Сър Оптимист използва американските именанови [re: Santo Modesto]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано11.06.17 00:42



Най-вероятно. Просто в българския понятията са други, предполагам идват от руски.
Коректният превод на нашенски на "бустър" е "ускорител". Което корелира с "бутач", щото точно това му е функцията.
Но носителят не е ускорител.
Ускорителят има спомагателна функция тъй да се каже.
Един вид - не е подлогът.


Носителят е това което "износва" товара на орбита.
Та в смисъла на това, че за първа, втора и трета степен се ползват двигатели, които са част от совалката, може да се каже, че самата тя си е носител. Което е плюс от гледна точка на маса предполагам.

Руската система е по-различна - там има ракета-носител и се говори за комплекс Енергия-Буран.
Мисля, че това дава възможност на руската совалка да каца с гориво в резервоарите, което й позволява да маневрира активно на ниска височина при кацане. Тоест, тя може да пропусне пистата, след което да направи обратен завой и да заходи отново за кацане. Както се и случи, при единственото й изстрелване. Компютърът на борда прецени, че вятърът не е удобен за кацане при този подход (попътен), измени курса автоматично и буранът кацна срещу първоначално предвидената посока. Естествено, предполагам че това утежнява цялата система, което от към разходна гледна точка сигурно е минус.



Тема Буран е еволюционна стъпка наднови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано11.06.17 01:02



Нашите совалки, защото участваха в собственото си избутване към орбита, имаха толкова отежнена структура, че не е можело и дума да се отвори да влизат с гориво достатъчно за втори кацане заход. (Отделно дали са имали нужната тяга, считайки не-аеродинамичната им задница, с висналите 3 двигатели сопла.) Буран е носел това допълнително гориво, но предполагам не е носел структура която да поема тяга от 3 мощни двигателя - и в крайна сметка предполагам пак е бил по-лек, при празно (без товар) кацане от совалките.

НАСА замразиха совалка замисъла (сиреч, прекратиха възможност за еволюционни подобрения) някъде в ранните 1990 (ако си спомням правилно), че със "спестените пари" да финансират разработката на "Предприемаческа Звезда" от Локхийд. Много успешен ход! Точно както Совалка Програма бе прекратена, че НАСА със "спестените пари" да финансират разработката на "Орион" от Локхийд. После защо руснаците ритат световен задник (американски израз за "водят") в космическото дело. Ми защото, по американската военна поговорка, тяхното висше космическо ръководство вероятно "има един идиот по-малко", и все някой чупи мераците на "спестяващите" - каквито сигурно и руснаците имат, защото идиотщината е всечовешка. И комунистическите печалбарски нагласаций в "пазарната икономика" на разни световно-водещи английски колоний все още не са заразили Русия, изглежда.



Тема Re: Буран е еволюционна стъпка наднови [re: Santo Modesto]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано11.06.17 01:19



но предполагам не е носел структура която да поема тяга от 3 мощни двигателя

Хм... Не съм разглеждал нещата от тая гледна точка, но - аз все пак не съм авиокосмически инженер, та да ми хрумне подобно нещо веднага.

Смятал съм, че истински голямото им постижение - на източните братя, спрямо западните - са алгоритмите за управление на совалката, почиващи на теорията на терминалното управление, която си е изцяло тяхна. Предполагам ти си по-запознат с нея. На мен преди години един колега ми даде една тънка книжка изпъстрена с диференциални уравнения, описваща тази теория и аз се отказах да я чета някъде около десетата страница.



Ми защото, по американската военна поговорка, тяхното висше космическо ръководство вероятно "има един идиот по-малко",



Да, чувал съм я поговорката.
Абе, защо най-свястните типове с които съм контактувал и от едната, и от другата страна са били все военни?



Тема Re: Буран е еволюционна стъпка наднови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано11.06.17 06:46



В отговор на:

Абе, защо най-свястните типове с които съм контактувал и от едната, и от другата страна са били все военни?


щото сигурно не си бил в казармата



Тема А тази на Сатурн 5нови [re: Pollyanna33556]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано11.06.17 06:58





Не ми остава време да напиша две думи.

\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.