Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:21 18.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Джанкитенови  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано21.05.17 14:35



са неотменно свързани, в моята представа, с детските лудории и "кражбата" на тези първи следзимни плодове. Всички си имахме в дворовете джанка, но винаги по-вкусни бяха в дворовете, където нямаше дете на нашата възраст и прескачахме огради, за да си наберем от скъпоценните плодове. Хеле пък като бяха още съвсем малки, още с неоформени костилки, а онова млечно "предвестие" на костилката, което като го натиснеш и прави црък



Нашата джанка, в бащината ми къща, все още я има. Но вече никой не краде от нея. Не че няма деца в старата ми махала, но кой ти прескача вече огради заради некви джанки


Днес Карамфилов набра шепа джанки. Открадна ги от кварталната градинка без да прескача огради. Първото прясно зеле за сезона, което готвя с джанки.
Невероятен плод за зеле, зелен фасул, сок, компот.

Няма по-вкусна манджа от свинско с прясно зеле и джанки. Е, и свинско с кисело зеле, и пържоли с гъби, и ярешко, и Заек....))) и...., какво ли още не.

Сега обаче темата е за джанките.



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано21.05.17 14:43



Тая тема се каня да я пусна от две седмици, но все се отказвам в последния момент.

Когато бяхме деца, не оставаше джанка необрана, още докато е зелена. Аз бях много популярна в сезона на зелените джанки, защото когато в София всяко дръвче беше ошмулено, аз носех пликове със зелени джанки от вилата. А сега на децата и през акъла им не минава да берат джанки. Ама как да им мине като никой не ги пуска да излязат навън. Направо са загубили всякаква връзка с природата. Завчера толкова се зарадвах като видях едни 4-5 деца без родителски контрол, излезли пред блока...
Оня ден едни хлапета си изритаха топката на едно дърво и на никого от тях не му хрумна да се качи на дървото и да я вземе. Накрая донесоха един прът и я бутнаха, но...

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Джанкитенови [re: hubavka69-110043]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано21.05.17 15:19



Нищо де, ти или аз, все тая. Важното е да уважим джанките))

Хм, интересна констатация си направила-на никой не му е хрумнало да се покатери на дървото. Вероятно защото им е набивано от рождение да не се катерят по дървета и още купища забрани.

Започвам все по сериозно да работя по темата да се оттегля на село, за да отгледам там неродените си внуци и то по свой образ и подобие. Все още мога да се катеря по дървета, да скачам на въже, да джапам в студена река, мога да правя и фунийки, но не съм се сетила да видя като ги направя, задължително с карфица)), докъде ще мога да я "издухам". Това е идея за настъпващото лято, нова игра, добре забравена стара.



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.05.17 16:32



За разлика от мнозина,аз също възприемам джанките като съставка на много манджи.



Тема Re: Джанкитенови [re: tuzlija-179435]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано21.05.17 19:28



Сподели, моля. Аз слагам на зеле и зелен фасул. А ти, на какви други манджи?



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор pyrvata (сладунка)
Публикувано21.05.17 20:25



Руже, това неземно вкусно нещо, което не съм правила от 10 и повече години>





Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор 741 ()
Публикувано21.05.17 20:39



Никога не сме ги крали. Имаше ги в изобилие на ничия земя, а в дворовете хората гледаха по-смислени дръвчета.
Наяждахме се на дървото и пълнехме джобовете на панталоните. Отчасти за ядене по-късно, повече за стрелба с прашките. Много са добри за тая работа докато са твърди.
А манджи с джанки не съм ял досега, като се замисля май не искам и да опитвам :)



Тема Re: Джанкитенови [re: 741]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано21.05.17 20:42



Аз съм яла и манджи. Лелята на майка ми ги слагаше в някакъв гювеч, ама не мога да кажа, че с удоволствие бих си сготвила такова нещо.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема *врачанско гаспачо* :-)нови [re: 741]  
Автор dionys (myosin)
Публикувано21.05.17 20:50



манджи - не, но във врачанско има една лятна супа от джанки, която е много освежаваща, вкусна и т.н.

вода, джанки, оцет, копър, листа мента и сол на вкус.

матрем легис его футуерам (новобългарска мъдрост)


Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.05.17 21:14



Ориз със лапад,зелен лук или праз,вариант с пилешко,понякога на зеления боб и често на рибена чорба.И на сармите от лозов лист става.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.