Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:33 09.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Джанките  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано21.05.17 14:35



са неотменно свързани, в моята представа, с детските лудории и "кражбата" на тези първи следзимни плодове. Всички си имахме в дворовете джанка, но винаги по-вкусни бяха в дворовете, където нямаше дете на нашата възраст и прескачахме огради, за да си наберем от скъпоценните плодове. Хеле пък като бяха още съвсем малки, още с неоформени костилки, а онова млечно "предвестие" на костилката, което като го натиснеш и прави црък



Нашата джанка, в бащината ми къща, все още я има. Но вече никой не краде от нея. Не че няма деца в старата ми махала, но кой ти прескача вече огради заради некви джанки


Днес Карамфилов набра шепа джанки. Открадна ги от кварталната градинка без да прескача огради. Първото прясно зеле за сезона, което готвя с джанки.
Невероятен плод за зеле, зелен фасул, сок, компот.

Няма по-вкусна манджа от свинско с прясно зеле и джанки. Е, и свинско с кисело зеле, и пържоли с гъби, и ярешко, и Заек....))) и...., какво ли още не.

Сега обаче темата е за джанките.



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано21.05.17 14:43



Тая тема се каня да я пусна от две седмици, но все се отказвам в последния момент.

Когато бяхме деца, не оставаше джанка необрана, още докато е зелена. Аз бях много популярна в сезона на зелените джанки, защото когато в София всяко дръвче беше ошмулено, аз носех пликове със зелени джанки от вилата. А сега на децата и през акъла им не минава да берат джанки. Ама как да им мине като никой не ги пуска да излязат навън. Направо са загубили всякаква връзка с природата. Завчера толкова се зарадвах като видях едни 4-5 деца без родителски контрол, излезли пред блока...
Оня ден едни хлапета си изритаха топката на едно дърво и на никого от тях не му хрумна да се качи на дървото и да я вземе. Накрая донесоха един прът и я бутнаха, но...

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Джанкитенови [re: hubavka69-110043]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано21.05.17 15:19



Нищо де, ти или аз, все тая. Важното е да уважим джанките))

Хм, интересна констатация си направила-на никой не му е хрумнало да се покатери на дървото. Вероятно защото им е набивано от рождение да не се катерят по дървета и още купища забрани.

Започвам все по сериозно да работя по темата да се оттегля на село, за да отгледам там неродените си внуци и то по свой образ и подобие. Все още мога да се катеря по дървета, да скачам на въже, да джапам в студена река, мога да правя и фунийки, но не съм се сетила да видя като ги направя, задължително с карфица)), докъде ще мога да я "издухам". Това е идея за настъпващото лято, нова игра, добре забравена стара.



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.05.17 16:32



За разлика от мнозина,аз също възприемам джанките като съставка на много манджи.



Тема Re: Джанкитенови [re: tuzlija-179435]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано21.05.17 19:28



Сподели, моля. Аз слагам на зеле и зелен фасул. А ти, на какви други манджи?



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор pyrvata (сладунка)
Публикувано21.05.17 20:25



Руже, това неземно вкусно нещо, което не съм правила от 10 и повече години>





Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор 741 ()
Публикувано21.05.17 20:39



Никога не сме ги крали. Имаше ги в изобилие на ничия земя, а в дворовете хората гледаха по-смислени дръвчета.
Наяждахме се на дървото и пълнехме джобовете на панталоните. Отчасти за ядене по-късно, повече за стрелба с прашките. Много са добри за тая работа докато са твърди.
А манджи с джанки не съм ял досега, като се замисля май не искам и да опитвам :)



Тема Re: Джанкитенови [re: 741]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано21.05.17 20:42



Аз съм яла и манджи. Лелята на майка ми ги слагаше в някакъв гювеч, ама не мога да кажа, че с удоволствие бих си сготвила такова нещо.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема *врачанско гаспачо* :-)нови [re: 741]  
Автор dionys (myosin)
Публикувано21.05.17 20:50



манджи - не, но във врачанско има една лятна супа от джанки, която е много освежаваща, вкусна и т.н.

вода, джанки, оцет, копър, листа мента и сол на вкус.

матрем легис его футуерам (новобългарска мъдрост)


Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.05.17 21:14



Ориз със лапад,зелен лук или праз,вариант с пилешко,понякога на зеления боб и често на рибена чорба.И на сармите от лозов лист става.



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано21.05.17 21:16



майка ми си консервира джанки в буркани за зимните си манджи!



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано21.05.17 21:21



То, това с джанките си е стар лаф, нарицателно за детството един вид:-))

Както е казал за неговото си време Любен Каравелов в "Мамино детенце"(аз съм още на копривщенски мотиви) "Който не е видял новосадската лития, който не е прочел Максима Изповедника, който не е ходил в Бачковския манастир, който не е ял "шкембе-чорбасъ" в Цариград, който не е живял у мадам Клайн в Болград и който не е пил казанлъшка гюлова ракия, - той нищо не знае, от нищо не отбира." ,

за наш'то време важи "кой не се е катерил по чуждите дървета, кой не е крал джанки..." и прочее, той нищо от детството не е разбрал и нищо не знае - пък нищо,
че джанките растат под път и над път и нямало нужда да се крадат... Друго си е то,
да си краднеш



Само че, по нашия край се почваше още ей по туй време с черешите-ранозрейки... още като порозовеят първите череши преди 24-ти май и вече почваше черешовия десант...:-)) После идваше ред на кайсиите, после на вишните и така до края на лятото тумбите деца мааха крачоли из целия град... И не, че в почти всеки двор нямаше плодно дръвче, ама друго си то, е цяла компания да се насочите към най-близкото...

Също, в дворовете на училищата растяха черници, останали от времето, когато имаше летни пионерски поръчения да се отглеждат буби. Училището ги раздаваше, а от нас се искаше всеки ден да берем черничеви листа, да ги храним и на есен като завият пашкулите, да ги предадем в училище. Та покрай черничевите листа за бубите, що черници сме изяли директно от дърветата Ей на, как дума спомени отключва

А, баба ми ни пращаше братовчедите на градското лозе да берем джанки за супа, страхотна ставаше. Леко киселка такава една, идеална за лятно време...

Значи, този импулс да се бере директно от плодното дръвче и да се яде на момента никак не е случаен и си има дълбоко физиологично основание - доказано при това, Д-р Папазова надълго и нашироко го обяснява по повод на ензимите и на живата храна, в която се съдържат. Значи, доказано било, че ензимите в плодовете и зеленчуците се съхранявали до половин час от откъсването им. След това вече безвъзвратно се разпадали и всъщност това, което купуваме вече не е същото, което е било на дървото, затуй сега масово се препоръчват хранителни добавки, щото храната, която ядем не е жива в този ензимен смисъл...

Та, нашето поколение беше благословено с това ядене директно от дърветата... Аз в детството и юношеството си не помня да съм яла плодове по друг начин, освен директно от дървото, горе на черешата, дет се казва.. И досега ми е останал този импулс, видя ли дърво с плод, да си откъсна поне шепичка и да си лапна:-))))) Така си хапвам директно направо от храстите и къпини в Драгалевци от август до късна есен... А последната година, преди да почине мама, бяхме на гроздобер в родния ми град и там директно от лозите си отядох на сочно грозде:-))

А пък ний у нас днес сме на пълнени постни тиквички в гювеч на фурна... ама ги преполовихме вече

Редактирано от MilaO6 на 21.05.17 21:27.



Тема Одъртявате!нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор pishmangreek (Слънчице)
Публикувано21.05.17 21:26



Това е!
Сега децата не се катерят по дърветата, а по високи, новостроящи се или изоставени сгради, кранове и ... вагони. Тези, последните често стават жертви на високото напрежение щото са тъпаци.

Малко от модата:



Моят .
Правят и такъв .

Колкото до манджа с джанки? Ще ми я посипят по главата ако им сготвя подобно нещо.

Редактирано от pishmangreek на 21.05.17 21:31.



Тема Re: Джанкитенови [re: pyrvata]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано21.05.17 21:29



не съм правила супа от джанки, поради простата причина, че без мръвка трудно се живее в моят дом



Но ще опитам, обещавам, аз поне мога и без мръвка поне 4 дни



Тема Re: Джанкитенови [re: 741]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано21.05.17 21:34



е, то не е защото сме нямали))
както писах, всички си имахме джанки в двора, но да "откраднеш" си беше екзотика



А джанката в зелето и зеления фасул дава един особен вкус, не е за всички манджи, разбира се.

Нещо като шкембе чорбата. Някои ще кажат, че шкембе без оцет, пипер и чесън не е шкембе, ама аз умирам за шкембе без оцет, пипер и чесън.



Тема Re: Джанкитенови [re: tuzlija-179435]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано21.05.17 21:40



хм, лозов лист с джанки, не ми се връзва.

Как става, махаш костилките и режеш джанката ли?Питам специално за лозовия лист защото това е моят специалитет. Не виждам как една лозова сърма би поела една джанка, защото моите сърми са една хапка. Или джанката е в плънката? Сподели, моля, вече подскачам да сготвя сърми лозов лист с джанки



Рибената чорба не ми е приоритет, но не ми се връзва с джанката.Затова не те питам за нея, все ми е тая))



Тема Re: Одъртявате!нови [re: pishmangreek]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано21.05.17 21:45



Ще ми я посипят по главата ако им сготвя подобно нещо.
Деца, които са израснали с макдонълдс и тем подобни със сигурност ще го направят.



Тема Re: Джанкитенови [re: pyrvata]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано21.05.17 21:47



ААх, мъж ми е луднал тази пролет по зелени супи и аз покрай него и ги редуваме, ту с лапад, ту, с коприва, ту с киселец или лобода... не ми беше хрумвало да сложа и една шепа джанки, но ще пробвам... току пред нас има една като за случая





Тема Re: Джанкитенови [re: MilaO6]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано21.05.17 21:54



Здрасти, Мила!
Забелязвам, че напоследък, откакто я няма Вр, ти си иззела нейните функции с дълги постинги. Разликата е, че твоите са малко по смислени. Ще те изчета утре отново, за да мога да бъда адекватна, поне ще опитам де.

Обичам тиквички, супа от джанки не съм яла, гюлова ракия не съм пила, черниците ги свързвам с риболова)), а Каравелов, ех, Каравелов, пак с Маминото детенце, но по прозаичното ... с либениците





Тема Re: Джанкитенови [re: MilaO6]  
Автор pyrvata (сладунка)
Публикувано21.05.17 22:01



или пък супа от тиквички и джанки с копър, друг еликсир на пролетните чорби...





Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано21.05.17 22:06



Вчера и днес си отядох на село на джанки.



На манджа не ги дишам особено, да не кажа - хич. Обаче - джанките са нещо, без което пролетта не би била пролет.

За кражба - не сме крали. То на село по улиците ги има през 10 метра. Как да откраднеш нещо, дето хем е общо, хем никой не се е засилил да му е стопанин.



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор eta d (7.62)
Публикувано21.05.17 22:08



Три бяха в дядовия двор. Двете са още живи. Третата беше много близо до дувара и я махнаха мама и тате. Едно, че пречеше и друго, че като се катереха братята да крадат, редовно правеха поразии.
Едната е голямо, старо дърво, в ствола му от няколко години косове си правят гнездо и си отглеждат пилетата. Връзвахме люлка на децата на единия и клон като бяха малки децата. Става лилаво-червена като узрее и и се люпи костилката. Ние пък с братовчедка ми, с която имаме три месеца разлика и сме растли като близначки, бяхме измислили, докато са още зелени джанките, и меко, и горчиво бялото на костилката, да си ги солим със сол.
Другата е по-млада. Помня дядо като я донесе от някъде като тъничка фиданка и я зася. Нея не я уважавахме защото джанките и са по-кисели докато са още зелени.
Колко разпрани панталони и охлузени голи крака от катерене ... Колко натъртени задници от падане от счупени клони ... Еееех ...



Зелени джанки слагаше баба на зелен боб. На други манджи, нямам спомен.

Ето малко , прекрасен разказ.



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор 741 ()
Публикувано21.05.17 22:11



както писах, всички си имахме джанки в двора, но да "откраднеш" си беше екзотика

Ей ме на, жив пример. Никога в двора не е расло такова нещо, то е все едно нарочно да засаждаш плевели. Никакво уважение нямаше към това дърво, поне при нас, а и защо да го гледаш и да губиш ценно място, като то си расте само навсякъде.



Тема Re: Одъртявате!нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор pishmangreek (Слънчице)
Публикувано21.05.17 22:16



Моите и мак доналдс не ядат. Да им се чудиш.





Тема Re: *врачанско гаспачо* :-)нови [re: dionys]  
Автор 741 ()
Публикувано21.05.17 22:19



Майка ми е от този край, но съм го пропуснал това. Единствено узрели сварени на ошав до разваряване, костилките падат и сокът може да се пие директно заедно с каквото е останало от плодовете.



Тема Re: Джанкитенови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор pishmangreek (Слънчице)
Публикувано21.05.17 22:21



Хах, напомни ми за нерандзиите атински.
Растат си безпризорни по улиците на Атина. Отрупани с плод.





Тема Re: лелеее...:)))нови [re: MilaO6]  
Автор makeover (Lira Emerald )
Публикувано21.05.17 22:22



Как имате време да готвите, идея нямам...аз това мероприятие го заеВах



Но ако някой ми сготви супа зелениш, няма да откажа




Тема Re: Джанкитенови [re: pishmangreek]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано21.05.17 22:29



Какво е това?



Тема Re: Джанкитенови [re: pyrvata]  
Автор dionys (myosin)
Публикувано21.05.17 22:38



супа от джанки има в много варианти, обаче най-важното правило е -
джанките НЕ СЕ ВАРЯТ!

все едно да вариш краставиците в таратора. или домата в гаспачото.

матрем легис его футуерам (новобългарска мъдрост)


Тема Re: Джанкитенови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор pishmangreek (Слънчице)
Публикувано21.05.17 22:41



Див портокал


прилича на питомния от супермаркета на вид, но на вкус е стипцив, безвкусен, сух, но много ароматен.
Сладко от нерандзия е афродизиак.



Тема Re: Джанкитенови [re: pishmangreek]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано21.05.17 22:45



Е затва не го знам явно - още не съм опрял до афродизиаци.





Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано21.05.17 22:49



Абе, откъде таз асоциация с врабова и моите дълги постове, не знам, но аз винаги съм си писала и дълги постове, освен кратки, не откакто нея я няма... Туй е все едно аз пък да кажа, че и ти като уникалната не можеш да четеш и възприемаш постове с повече от 3 изречения



Пуснала си тема за джанки, мен пък ми се отключи верига от спомени - тва ся лошо ли е - една дума, води след себе си поредица от навързани един с друг спомени и хрумки по ключови думи - джанки, детство, ядене на плодове от дърво, ензими, жива храна, неделно меню и прочее



Тема Re: Джанкитенови [re: eta d]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано21.05.17 22:58



Ах, този разказ "Джанки в Манхатън" и автора му и мен ме беше потресъл и съм го пускала миналата година

, а няколко месеца по-късно и и има защо... силно асоциативен е и наситен с вкус и аромат:-))



Тема Re: Джанкитенови [re: MilaO6]  
Автор eta d (7.62)
Публикувано21.05.17 23:00



Хубави неща пише Доктора.
Чувствителни и човешки.



Тема Re: лелеее...:)))нови [re: makeover]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано21.05.17 23:00



Готвя чат-пат в неделните дни... повече мъж ми готви, ама като ми писне от неговите кулинарни измишльотини, грабвам и аз черпака





Тема Re: Джанкитенови [re: MilaO6]  
Автор pyrvata (сладунка)
Публикувано21.05.17 23:09



...с автора учихме заедно медицина... интровертен човек, но много свестен...като видях темата първо за него се сетих, че ми малко байгън от обсъждане на този разказ, но за моя радост се оказа друга тема... а инак, Джанки и караконджули

аромати, въздух, баба и дядо, къща на село, лятна нощ, хор на щурци, припкащи светулки... все такива едни тежки и невероятно емоционално заредени асоциации... харесва ми...



Тема Re: Джанкитенови [re: pyrvata]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано21.05.17 23:15



И аз навремето туй си помислих, че може и да се познавате, щото той от нашия североизточен край:-))

И на мен нещо много мило и родно ми звучи, макар, че го има този особен момент на "светоусещането на български турчин"...



Тема Re: Джанкитенови [re: MilaO6]  
Автор pyrvata (сладунка)
Публикувано21.05.17 23:37



мда... както винаги си точна в изказа... аз от колегиалност и добри чувства, па и младежки спомени не ща да си кажа мнението за творбата... сал ще си кажа мнението за човека, много тънка чувствителност и изключителна благост... свестен човек! ... а пък темите му са тежки и душоразравящи... ма няма лошо, де, за който може да си го позволи... аз напоследък избягвам да си ровя в душата...



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано22.05.17 05:55



Да де,цепи се и се вади костилката.



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано22.05.17 06:01



Нашата джанка, в бащината ми къща, все още я има. Но вече никой не краде от нея.
Бе остави се. Един плик с череши, хубави, сладки, узрели, ще се развали щото няма кой да го изяде. Аз не ям та да има за децата, а те дори не ги обичали. Имало костилки, отделянето на плода от костилката в устата им идвало висша кинематика. Неам думи. Ако ги заключиш в една ферма без достъп до макдоналдс за една седмица ще умрат от глад. Буквало, краставица няма да успеят си откинат.



Тема Re: Джанкитенови [re: pyrvata]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано22.05.17 06:05



Е това е, баба правеше такава! Страхотия.



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано22.05.17 06:14



Не съм го разбирал много, когато има толкова плодове в нормален сезон на консумация, да се ядат джанки? Ако някой има обяснение ми е любопитно.



Тема Re: Джанкитенови [re: hubavka69-110043]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано22.05.17 06:15



Видях две деца сам самички с колелета оня ден в един селски пустинак. Така се разчувствах, дощя ми се да сляза да им смажа веригите.

Гледам гугъл стрийт вю, мойто село в България. Ми покрай къщите тук там човек, дедо с каруца, циганин с колело, жена с престилка и пазарска чанта. Тук в моя квартал като вляза - пусто като чернобил, жив човек се не види по улиците. Всеки стои скрит в къщата, в колата, в офиса. Като тръгнеш се разхождаш по улиците те мислят за престъпник, наркоман, въобще за някакъв проблем. Спирала ме е полиция в квартала в който живеех преди да ме разпитват какъв съм що съм, какъв ми е случая че съм без кола. Ако съм искал да се разхождам, да съм ходел в местата за разхождане (в парка) щото така съм притеснявал гражданите на района и те звъняли в полицията ... това в почти селски район.



Тема Re: Джанкитенови [re: Yuppi]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано22.05.17 06:28



Кои плодове са налични по същото време?



Тема Re: Джанкитенови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано22.05.17 06:36



Логически погледнато, овощните плодовете се култивират за да се ядат узрели? И тогава придобиват някакви вкусови качества?



Тема Re: Джанкитенови [re: Yuppi]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано22.05.17 06:50



Това ми изглежда да е различен разговор. Ние като деца ядяхме и сурова царевица, на размер колкото показалец. Хрупаш я като морков, но ти изглежда не си живял на село. Децата наместо снакове следобед оберат какво видят по дърветата. Далеч от къщи, не са се прибирали 6-7 часа и вече гладни, но им се играе още.



Тема Re: Джанкитенови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано22.05.17 07:30



Чувал съм как деца в нашето село са опичали пиле на съседа, но за джанка или царевица като пръст - нищо.





Тема Re: Джанкитенови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор 741 ()
Публикувано22.05.17 09:53



И по-тежки случаи има. Срязва черешата с нож на две, вади костилката, инспектира за червеи и тогава яде. Това докато беше в тийн годините, събра ми очите като го видях.



Тема Re: Джанкитенови [re: pyrvata]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.05.17 12:17



аз напоследък избягвам да си ровя в душата...

Няма лошо... от време-навреме човек трябва да се самовъзпира да ровичка в неща, които му причиняват болка или дискомфорт дори с риск да остане нещо смътно и неизяснено. Лошото е, че понякога подобни неща те връхлитат ненадейно и те оставят без дъх, преди да успееш да включил самозащитата...



Тема Re: Джанкитенови [re: MilaO6]  
Автор pyrvata (сладунка)
Публикувано22.05.17 12:55



....мда, именно...



Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор dymo (ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ)
Публикувано22.05.17 16:40



ние пък даже в центъра на София в задният двор си имахме....череша...ех колко се катерихме и беряхме първите череши...сега там вече стърчи поредната кооперация...няма го нито двора, нито черешата, нито пък красивата градина и ...черешата

ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ


Тема Re: село с името Джанканови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Vassilia ()
Публикувано22.05.17 18:12



Темата ми напомни за това селце
Преди години, когато все още имаше т. нар. разпределение на млади специалисти, братовчедка ми, новоизпечен агроном, беше разпределена в Крумовградско
Едно лято бях за около седмица и избродихме околностите
Та там имаше едно селце с името Джанка - имаше, щото сега къщите са празни - голяма част от хората са се изселили от махаличките, сега има-няма около стотина души на книга, всъщност са доста по-малко
Близо до него е Дюшун дере, или Душан дере
Гледката е страховита и неописуема, ненапразно го наричат дяволския каньон
Огромни бездни, почти вертикални скали, водопади - невероятни гледки
Ето малко гледки:



Между Джанка и Ковил , в местността Ак кая, има археологически комплекс, за който местните разправят, че е по-голям от този на Белинташ



Тема Re: Джанкитенови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано22.05.17 19:22



За кражба - не сме крали. То на село по улиците ги има през 10 метра. Как да откраднеш нещо, дето хем е общо, хем никой не се е засилил да му е стопанин.

Странни хора сте)) онези,които не сте откраднали поне 2 джанки. И на нашата улица имаше джанки, ей така, без стопани, но те винаги, ама винаги бяха по-кисели от онези на баба Магда, която ни гонеше с бастуна





Тема Re: Джанкитенови [re: eta d]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано22.05.17 19:25



ха, за охлузените крака наскоро си говорехме... разхождахме се в парка преди 10-ина дни, по хубавото време и в даден момент се присетих, че трябва да поогледам коленете на хлапетата. Едно време корите от раните бяха ехееее, дебели, дебели и почти нямам детски снимки без я превръзка, я загорели рани. Днешните хлапета май нямат рани, ама то протектори, то пазене въпреки това да не паднат





Тема Re: Джанкитенови [re: MilaO6]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано22.05.17 19:26



нее, не е лошо, твоите са смислени, написах ти го. Винаги се радвам да те прочета.





Тема Re: Бял бъзнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.05.17 20:27



Остави ти другото, ама като рече джанки, днес пък цял ден ми се изпречва из града нацъфтелия бял бъз...Да, ама градския не става, трябва от чисто, отдалечено от градищата място да се бере... Сетих се, че на времето майка ми правеше редовно и го обожавахме... и аз съм правила, даже преди 2 години последно май...малкия много го обича, той ходеше да ми бере някъде извън града, мойта работа беше само да го сложа с лимони и захар... Ех, утре ако не ме домързи, докато съм се сетила и докато му е момента, ще смушкам мъж ми да ходи някъде извън града да бере, ако ми уйдиса на акъла, де...





Тема Re: Джанкитенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано22.05.17 21:00



Ами кой да засее джанка в двора. Там златна земя, па да сееш джанки....
Пък и нас ни учеха строго патриархално - от частното не се краде, само от текезарското.





Тема Re: Джанкитенови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано22.05.17 22:49



През ранните 80- с брат ми,вече над 20 годишни лонгури няколко пъти сме ходили до блок на ДЗС да си бернем по малко млечна царевица и то нарочно на място,което преди си е било наше.



Тема Re: Джанкитенови [re: tuzlija-179435]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано22.05.17 22:53



Абе кой ти е гледал кое е било "наше".... Царевица, картофи (цялата тайфа около огъня), нощно ядене на дини и то само средата....





Тема Re: Джанкитенови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано23.05.17 04:37



нощно ядене на дини и то само средата....


Бе ти да не си от мойто село?!!? Загубих сандал веднъж като ни подгони пъдаря. Куриозното, че ни хванаха по джапанката на един друг, моя сандал не го намерил.

Редактирано от h1685614@trbvm.com на 23.05.17 04:37.



Тема Re: Джанкитенови [re: dymo]  
Автор shshtt (късметлийка)
Публикувано23.05.17 10:10



покрай тази тема вчера си набрах шепа джанки от едно безпризорно дърво на спирката и мисля довечера да ги туря в картофената крем супа да видя какво ще стане





Тема Re: Джанкитенови [re: shshtt]  
Автор dymo (ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ)
Публикувано23.05.17 12:35



важното е човек да експериментира

ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ

Тема Re: Джанкитенови [re: shshtt]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано23.05.17 12:36



Тури и некой морков на толкоз сливи.





Тема Re: Джанкитенови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.05.17 12:55



Така е.И без сексуален подтекст за моркова и сливите,картофена крем супа е по- добра с моркови и магданоз и с добавката на киселко се неутрализира сладникавият привкус на морковите,а и на картофите.



Тема Гледам...нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано23.05.17 16:35



Гледам джанката на съседката бая напъпила. Чудя се, дали да не я одрусам...?





Тема Re: Джанкитенови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано23.05.17 16:37



Хм.... не си спомням подобни пепеляшкови трагедии, ама.....





Тема Re: Гледам...нови [re: LAMBl]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано23.05.17 21:32



ако не я одрусаш не си мъж)
Откога чакам комшията да ми одруса джанката или да се ашладиса на слива






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.