Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:48 09.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Дервишово семенови [re: Lucky Eva]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано24.04.16 16:45



че то ако едно момиче е девствено на 14 в днешно време я смятат за крайно задръстена или обратна... с момченцата - ясно. има си хас да не разбират за семената...

мен ако питаш много по-малка част от българската литература трябва да се изучава (и то не по сегашния начин) за сметка на много повече от световна класика, ама никой не ме пита - искаме си робството, обичаме си най-много под игото и туй то, нищо че не знаем кво значи "нехра", па си го обичаме... после защо младите мразят да четат...



Тема Re: Дервишово семенови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано24.04.16 17:18



и аз не съм ги чел. понеже никога не сме имали вила или баба на село и т.н., селската тематика ми е била безкрайно далечна и никога не съм можел да я "почувствам".

също не винаги съм можел като тийнейджър да разбера намеците им - ако съм знаел колко често за ебане се пише с разни недомлъвки, е щяло да ми е 1000 пъти по-интересно, но къде ти да ти обясни някой учител подобно нещо през 90те...

на фона на "американски психар" и рори сатаната, които бях набарал от библиотеката като бях на 15, ми изглеждаха крайно задръстени подобни неща. немили недраги много ми харесваше като бях 7ми клас. Мисля, че индже войвода ми беше допаднала, всичко друго ми беше ужасно досадно и далечно от мен.

за което не е виновна литературата, а учителите. макар че и литературата с тази идеализация на селския бит, с всичките турцизми дето и сега не ги знам и ги гледам по речниците - далечна ми беше. а сенкевич, който си е полският Вазов на практика, ми беше безкрайно интересен с рицарските романи... че и кво вадис ми беше интересна... еко ми беше интересен, някои на достоевски ми бяха (примерно идиот), някъде към 11ти клас прочетох от скука война и мир и ми беше интересна, защото от моя гледна точка тогава имаше "екшън" (демек пряка реч, говорят нещо, случва се нещо).

до студентските години основен критерий дали ще започна една книга беше дали виждам достатъчно пряка реч по страниците, ненавиждах дълги описания особено природните.



Тема Re: Дервишово семенови [re: Greywind]  
Автор pyrvata (pyrvata)
Публикувано24.04.16 17:49



...

това ли било то... който има баба и вила на село...ми, я веднага в МОН да се оправят, за селските училища Йовков, Елин Пелин и Хайтов... за градските Американски психар, Великия гетсби...ама ха...



Тема Добре де, да попитамнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано24.04.16 17:59



Само на мене ли ми е бил интересен "Под игото"?

Препрочитал съм го няколко пъти и всеки път ме е грабвал.

Отвсякъде слушам "Под игото" не става за четене, що мъчат децата с него? Неразбираем е. Темата е много далечна и откъсната от младото поколение.

Започвам да се чувствУВам като изкопаемо...



Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: LAMBl]  
Автор Baldrian ()
Публикувано24.04.16 18:07



и аз така.
да не говорим, че съвсем доброволно изчетох цялата четирилогия на Талев, всичко на Димитър Димов едно лято в 8ми за 9ти клас...в селската вила(апартамента на баба ми и дядо ми в Русе). там прекарвах част от ваканциите...
"Преспанските камбани" и до днес са ми от любимите книги.

там прочетох и "Богат беден", "Нежна е нощта" и още сума ти книги...
иначе за повечето пряка реч го разбирам. при второ четене на "Птиците умират сами", но вече след 20, видях, че описателните пасажи не са толкова тъпи. даже никак...



Духовното блондинство удължава физическото брюнетство!
Ruja Karamfilova


Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано24.04.16 18:15



Започвам да се чувствУВам като изкопаемо...

Много станахме....





Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: LAMBl]  
Автор vr.Модератор (ветеран)
Публикувано24.04.16 18:19



ми не само на теб.
и други хора казаха, че в шести клас (май беше? или 7ми?) и в 11 клас, когато се учи по-подробно "под игото", им е било интересно.
а на теб тогава ли ти беше интересно, или в по-късни години?
на мен в шести не ми беше особено интересно, но докато дойде 11 клас вече го бях чела целия роман по-сериозно. ама не защото трябва, а просто така, четиво. не ми беше по-интересен, или по-малко интересен от "фараон" от прус, да речем.
не помня сега, най-вероятно съм ги чела през една и съща ваканция, грабнати от някоя библиотека, където съм била, след като ми изниква заглавието на "фараон" до "под игото".
но ми беше в пъти по-интересен от "моби дик", но то почти няма книга, която да не е по-интересна от "моби дик", така че това не е показателно


обаче наприемр "записки по българските въстания" - тази абсолютно дървена книга - се оказа, че ми е била много интересна.
покрай нещата, които не разбирах от нея, бях изчела маса ми ти странична литература, просто така, защото ми беше интересно и исках да разбера какви ги е говорил този човек :)
даже като нищо може би съм прочела и "под игото" след и по причина на "записките". обаче не помня.
а темата наистина е откъсната от младото поколение.
но като пък си дадем сметка, че на младото поколение май не му е откъснато и му е присъщо само селфитата и фейсбуците...



Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: LAMBl]  
Автор pyrvata (pyrvata)
Публикувано24.04.16 18:21



Стига, бе и на мен ми беше интересен и то много... и филма ми беше много готин... никакво изкопаемо не си... има си вечни неща, винаги актуални...верно децата не познават контекста на ония времане, затова имат даскали, да ти въвеждат в контекста, ма даскалите прости и на нищо никого не могат да научат... безинтересни мижави личности... никой не поднася материята интригуващо, може и нов контекст да и се сложи...ама, простотия и ригидност...то на романя нищо си му не е... просто даскалите не са това, което бяха...



Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: LAMBl]  
Автор aiumi ()
Публикувано24.04.16 18:24



о, и на мен "Под игото" ми беше много интересен и любим,
бях го прочела много преди да го учим, много го преживявах и си препрочитах разни откъси по много пъти.

обаче за децата ми не е така, трудно го прочетоха, най-вече заради остарелия език,
непрекъснато ме питаха за един куп думи, най-невероятни дори - оказа се, че без да си даваме сметка, един куп думи са излезли от употреба,
може би трябва да се помисли за някаква адаптация, или да се изучава по-късно, де да знам.

само да вметна, че моите деца четат с тонове всякаква литература, включително на чужди езици, не са някакви илитерати, демек.



Тема Re: Дервишово семенови [re: pyrvata]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано24.04.16 18:24



като ти е интересно, чети ги ти бре, какво ме иронизираш?

споделям какво ми е било интересно - ако и тийнейджърите (или "юношите" ако предпочиташ) трябва да им вменяваме някакви кухи патриотизми... и се опитвам да си обясня за себе си защо не ми е било интересно - защото не разбирам бита, не разбирам езика, не разбирам просто за какво ми пишат - не разбирам проблемите им. не разбирам и страдалческия елемент - един млад човек иска да чете героични неща, искам да чета как пан володийовски се бие с татарите, как збишко и мачко се връщат от война и збишко се влюбва в красивата Дануша, как Стас спасява Нели... Нямам и баба кръстоноска, ама го разбирам това, което Сенкевич пише. Дори Еко с неговия енциклопедизъм го разбирам повече от някои наши писатели. А не съм бил слаб ученик, всичко си зубрех и нищо не запомнях - чорбаджиите не бях разбрал, че са българи, а не турци - ето ти го нашето образование. Не ме е вълнувало кой получил топлинен удар като орал на нивата, кой на кого "пристанал" (тая дума и до днес не я разбирам какво точно трябва да значи), кой кого изнасилил или отвлякал по някакви села. не знам какво е диканя, какво е чардак и т.н. и т.н. Какво са ни учили в час - ами да четем "критическата литература" писана от великите мозъци на българското литературоведство.

ай кажи ти кой ти е любимият български разказ и защо ти е любим и за какво се разказва, каква е драмата, какво точно им харесва, какво ги "възбужда" така да се каже в този разказ. вр. знам, че ще може да ми отговори на този въпрос (и то по прекрасен начин), поручика също съм сигурен, че ще може, но повечето от другите клубари бих ги предизвикал да кажат :)

твоето детенце кефи ли се на дервишово семе и под игото и йовков примерно?



а Великият гетсби къде го набута с Амекиранския психар идея си нямам... ти изобщо тези книги знаеш ли за какво се разказват поне най-общо?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.