Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:48 08.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: LAMBl]  
Автор .Jess. ()
Публикувано25.04.16 17:47



На мен ми беше интересен. Помня, че го четох с удоволствие.
Наскоро споделих тук, че и на сина ми му е интересен, въпреки, че чете много бавно на български, с неговото първокласно обраование по български език

. На това отгоре, имаме издание на романа от 1956 г. , с всички архаични форми, та все ни пита кое какво означавало. Казва, че му изглежда като приключенска историческа книга, ама за едно 21-годишно е нормално .



Тема Re: Дервишово семенови [re: Lucky Eva]  
Автор .Jess. ()
Публикувано25.04.16 17:51



На мен този разказ ми се струва подходящ, както и всичките "Диви разкази" на Хайтов.
Много е важно как ще бъде разглеждан в часа по литература, как ще го поднесе учителката. С адекватна помощ ми се струва, че на 15-годишна възраст почти всяко литературно произведение би могло да се разбере от децата.



Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: solomon superstar]  
Автор pyrvata (pyrvata)
Публикувано25.04.16 18:24



...мда, активно и всезнаещо... ех, тази демокрация

... тя напълни света с бегемами...и бегелели...

Редактирано от pyrvata на 25.04.16 18:25.



Тема Re: Дервишово семенови [re: Greywind]  
Автор h1685614 (новак)
Публикувано25.04.16 18:56



бележката ми към разкази като Дервишово семе не е, че са кървави, вулгарни, ще наранят крехката детска психика или някаква подобна глупост - бележката ми е, че са неразбираеми заради архаичния, пълен с турцизми и селски диалектни думи, които не съм сигурен дали някой им обяснява на децата - по мое време никой не си правеше труда.

Далеч съм от действителността в България и може да прозвуча не на място, но моето разбиране е следното:

БЕЛ се изучава за да се дадат на децата умения
- да четат с разбиране
- да им се онагледят литературни похвати и да правят анализи
- да се научат как се търси информация и как правилно се дава кредит (цитиране на други автори)
- да се научат да ползват речници

Смятам този разказ е добър за всичко това (без третото, за 14 г. може би е рано).



Тема Re: Дервишово семенови [re: h1685614]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано25.04.16 19:35



повечето от тези думи ги няма в стандартен български тълковен речник. има ги в разни апокрифни речници на чуждици, архаизми, диалектни думи и подобни.

я разгледай

от клуб литература, където загрижена мама се интересува за значението на "нехра" (от "Под игото"). Ти знаеш ли какво е нехра? Лил я изрови в речник на Н.Геров. Знам, че има и такива речиници качени онлайн, но това не е стандартно търсене по речник.

иначе затова би трябвало да се изучава Литература, да.



Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: vr.]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано25.04.16 19:38



Не, но щом ме питаш, ще я прочета.

Ако я намеря, де. Май при последното премахване на нехаресвани книги от къщи, закарах Вазов на вилата и вече не знам къде е.

Най обичам да чета, ама не мога.

Редактирано от hubavka69-110043 на 25.04.16 19:42.



Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: Baldrian]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано25.04.16 19:44



На Талев и аз съм му изчела каквото докопам, не само четирилогията. И той ли е "неразбираем" като "Под игото"?
Виж, на Димов - не. Нищо, че се казва Димитър, умрял е през същата година като Талев и пише проза - много различен е. И разликата не е във времето, в което се развива действието (и Талев има "съвременни" книги), а в някак светлото и оптимистично звучене на Талев, дори когато пише за неприятни хора. Като за мен така. Аз книгите със сложни и тежки драми не ги разбирам. ;)

А критерия на Криле за отсяването на книгите (пряката реч срещу описанията на природата) едно към едно съм го чула същия от една приятелка, като бяхме малки. Аз лично не съм се замисляла по какво си избирам книга за четене, ма сигурно по тва горното, с драмите и мъките.





Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: hubavka69-110043]  
Автор vr.Модератор (ветеран)
Публикувано25.04.16 20:06



не, недей, недей :))
попитах те, защото...
абе помислих си, изобщо като четох темата си мислех за това, че в българия сме били доооста поизостанале по литератури, изкуства... всякакви такива, през онези 5 века.
докато европа се е развивала и е крачила през ренесанс и така нататък, тук - дзвънци.
даже "диканите и паламарките" ги е нямало... абе нищо е нямало, просто застой.
и после, след освобождението, като са станали по-ококорени хората, са взели, предполагам... и не само предполагам - да се питат и да си казват - ама такова нямаме, онакова нямаме...
аз като съм чела вазов, съм забелязвала как като че се е опитвал да направи "и такова, и онакова" в различните си произведения.
тази книга например, "казаларската царица" е някаква (неособено сполучлива) зеленчукосмес от... романтика, па буржоазна нравственост, па незнамсикво... - както "по европата" е било модно да се пише.
тъй като е доста различна като тематика, вкус, усещане, настроение... от историческия приключенски роман "под игото" (мерси, дете на джес

)- а те видях, че си писала за вазов - се почудих пък - дали си я чела и нея.
не е толкова важно, изобщо не е важно :)
а пък и книгата, честно казано, не я бива особено.
пък тя пък той... пък бедното невинно момиче, прелъстено и изоставено, пък ще мре... чуства там, морал...етика, дидактики... ела-ме-ритни... :)
както и да е.
това се смята за първият български любовен роман.
май че само това му е интересното - че е първият български любовен роман.



Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: vr.]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано25.04.16 20:35



И на първата научна фантастика / прогностика е автор.



Младият още цар Иван беше се поправил вече от своята простуда, която го бе задържала няколко дена в двореца. Днес се усещаше бодър и добре. Зимният ден беше особено мек, без слънце и заоблачен, но топъл. Царят отвори за малко прозореца, за да поеме чист въздух отвън. Той гълташе с удоволствие живителните му струи и погледът му бягаше през големите ясени и акации на Градската градина по пространната столица, с покриви, побелели от сняг, отдето се дигаха в небето безбройни кули и високи сводове на дворци и държавни учреждения и кръстове от черкови. Най-близо се издигаше монументалната сграда на Народния театър.
На вратата на кабинета се почука почтително. Царят се издигна. Адютантът му, генерал Шанов, влезна и съобщи:
— Ваше величество, охридския управител пита ще ли благоволите да го приемете? Също и другите.




Царят остави депешата и се приближи до апарата на стената (фоноскопа), натисна нещо и той издрънка. След една минута апарата сам издрънка. Царят тогава си приближи устата до тръбата, а с очите, като гледаше в едно стъкло над нея, извика:
— А, Константине, добър ден!
От апарата излезе ясен глас:
— Добър ден, тате. Не те питам поправи ли се; виждам по лицето ти, че си бодър сега. Какво има да ми заповядаш?
Царят отговори:
— Добре съм. Напусни Одрин и ела тая вечер да изпратим заедно векът. Имаш на разположение цели два часа.


Одрин-София за два часа - sic!

янството.
След малко царят приемаше в салона охридския управител и изслушваше устния му доклад по произшествията, извикани на най-южната граница на България от албанските немирници, под воеводството на безпокойния Иренк Мивош.
Дадоха се после аудиенции на английския посланик, на новоназначения от Екзархията Нишки митрополит, бивший Сливенски архиепископ, на адмирала на българската флота, която се бе прибрала в Кавала, подир маневрите си по Бяло море заедно с руската; на сръбския посланик, който наскоро се бе завърнал от Рагуза, станала зимна резиденция на негово величество сръбския крал, който предпочиташе да живее в новите си далматински владения. Последния приет беше представителя на Испанската република.


България на три морета!

Отвъд Орловия мост той се размина с малките князове, които яздеха на новоизобретения инструмент „флигт-вег“ (един вид велосипед, движен от каучукови крила).

Тва е в сферата на интересите на Хубавка и Пхилипът.


От висотата, дето се свърши парка, той хвърли поглед назад въз безкрайната с 350-хилядното си население столица, гърмяща като море, дето десетки високи фабрични комини изхвърляха черни стълпове пушек и замъгляваха атмосферата й.

Ужас, ебаси пренаселения град!

Няколко шопа из пътя, облечени чисто и спретнато, с лица здрави, умни и вчеловечени,

Е тук вече си е чиста фантастика!



Тема Re: Дервишово семенови [re: Greywind]  
Автор c@t ()
Публикувано25.04.16 20:40



Не е нужно детето да търси всички думи в тълковния речник.

Децата след 4ти клас могат да разбират смисъла от контекста, а в 3ти мисля можеха да търсят сами в тълковния релник.


Ето последното, което срещнах в писанията: Ormen! Ormen! Ormen!


Като проверявах писанията, питах дъщеря ми дали е разбрала - много ясно, що за въпрос. А тя определено има доста да шлифова речника си. Мисля че мърморенето не отминава безследно покрай нея.



и следващите 2 страници за пояснение:





Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.