Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:52 16.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
Тема Re: Дервишово семенови [re: vr.]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано25.04.16 02:54



хубаво де, бумащината и (червените) ескадрони са навлезли от руски, съгласих се.



просто не ми е ясно защо сме ги захвърлили така хубави русизми, тромави конструкции, по моему и дрън друн и това при положение, че Русия ни е освободила, а си държим до дупка на турцизмите на поробителя, та чак сме ги набутали плътно в програмата и настава рев ако вземе, че падне нещо такова селско-битово с много приказки за дувари, кърджалии, алтъни, нехри, тлъки и т.н. Какви е тая тлъка, безценни, а, каква е тая тлъка??

та чак и сега нова българска литература пак натам връща и Калуна-каля се води едно от най-добрите нови. не разбирам защо... как пък никой не се хвана да напише нещо по-запомнящо се литературно за 1во, за 2ро българско царство...



Тема Re: Дервишово семенови [re: h1685614]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано25.04.16 03:02



то е БЕЛ, не е БЕБЛ... световната класика е в Литературата

но се учи на български по БЕЛ; в езикови гимназии и филологии може да се учи и специфична класика (на изучавания език).

виж, нямам проблем да се учи Дервишово семе - не го бях чел, но ми хареса. имам проблем с това как се учи. ако е както някой написа - да се замажат някакви неща, да се акцентирана други (любовта), айде нЕма нужда. трябва да се обясни ясно с цялата детайлност на порядките и обичаите от онова време, която се заобсъжда и в настоящата тема (на кого баба му умряла девствена и на кого са я крали, и на кого сама си е бягала...).



Тема Re: Дервишово семенови [re: Greywind]  
Автор h1685614 (новак)
Публикувано25.04.16 03:04



Аз лично намирам Ромео и Жулиета за много по-кървава творба, надявам се не го учат децата това.



Тема Re: Дервишово семенови [re: Greywind]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано25.04.16 06:40



Баси причината - нямал къща и баба на село. Само който имал, той разбирал книгите за селото.
Аз не само къща и баба на село нямам, ми и вила и маймуна нямам, обаче съм чела "Пипи Дългото чорапче" с кеф.



Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: Greywind]  
Автор whatever48O59 (Б.К.)
Публикувано25.04.16 08:57



ами, няма смисъл. има инерция.



Тема Re: Дервишово семенови [re: MupaM]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано25.04.16 09:08



"Аз не само къща и баба на село нямам, ми и вила и маймуна нямам, обаче съм чела "Пипи Дългото чорапче" с кеф." За Пипи си требе баба с къща с маймуна и кон в шведско село.





Тема Re: Дервишово семенови [re: lipari]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано25.04.16 09:16



"...но съм го челА" Е, видя ли, това съвсем променя нещата!





Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: whatever48O59]  
Автор whatever48O59 (Б.К.)
Публикувано25.04.16 10:43



бе не ми се пишеше, но то и няма кой да я преподава тази западноевропеска литература, криле.
даскалицата по литература в село горно нанадолнище мислиш ли, че може да преподава бодлер? не може. тя може зле да преподава йовков или елин пелин. държа на това "зле" особено много.

дори в едната българска филология, която тя вероятно е завършила с тройка, защото тези, дето завършват с по-добри оценки, не стават учителки, западноевропейска литература - цялата, от тринадесети век нататък се учи само три семестъра. с едно петнадесетина имена. тва е цялата литература на европа бе! за седем века!

при тва положение и с осмица да я беше завършила тази филология, пак нямаше да може да преподава нито бодлер, нито маркес, нито с. ружди. даже и единият шекспир или сервантес не може да преподава. щото вероятно е чела само коелю. и то не в оригинал, разбира се.

ей ти програмата:

http://www.slav.uni-sofia.bg/index.php/subjects/bph/bulf-courses/115-west-european

няма западноевропейска литература, а и изобщо литература, ако питаш мен, в средното училише, защото няма кой да я преподава. и няма да има.

това е и немалката причина да напиша по-горе, че ако човек има литературна склонност, не му трябва литературата в училище. тя нищо не може да му предложи така или иначе.

и не е само даскалицата в горно нанадолнище да не е чела бодлер. и тая в гимназия като нашата не го бе чела. по-зле, беше много трудно човек изобщо да допусне, че е чела изобщо нещо в живота си. поне тази, която ми се падна на мен.

ква литература, кви пет лева.
тва с обучението по литература в училишата е малко като да ти се падне учител по математика, който не знае таблицата за умножение.

е, докато по математика това е невъзможно да се случи, по литература е възможно и то още как.

няма защо да се чудиш...

включително и по тази причина целта да се преподава литература в средното училище изобщо не е литературна.
политическа е.

Редактирано от whatever48O59 на 25.04.16 12:01.



Тема Re: Дервишово семенови [re: h1685614]  
Автор lipari (член)
Публикувано25.04.16 10:46



Тук въобще не съм сигурен, но мислех че Дервишовото семе се учи по БЕЛ, докато световната класика не знам дали има отделен предмет.

Пак по БЕЛ, нищо, че се превежда като Български език и литература, учат Илиадата и Сервантес.

Всичката литература е по БЕЛ, турцизмите -също.



Тема Re: Дервишово семенови [re: Lucky Eva]  
Автор solomon superstar ()
Публикувано25.04.16 10:48



уф, пак ли?
трябва да бъде забранено на бегемамите да дискутират образователни теми.




Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.