Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:12 09.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: Greywind]  
Автор whatever48O59 (Б.К.)
Публикувано25.04.16 00:20



който обича литературата, няма нужда от специалните усилия на учителите си.



Тема Re: Дервишово семенови [re: lipari]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано25.04.16 00:26



може ли за целите на експеримента да продължиш с въпросите:

В: За какво се разказваше в този разказ
В: Помниш ли, че главният герой и момичето размазваха кръв от носа й и ако да - защо го правеха
В: Какво точно искаше дядото от внука си
В: Защо братята на момичето, за което първоначално се ожени момчето, го "взеха" и как можеше да се предотврати това
В. Помниш ли, че главният герой много искаше да трепе един - защо не го утрепа в крайна сметка?


дай отговори моля :)

Редактирано от Greywind на 25.04.16 00:27.



Тема Re: Дервишово семенови [re: lipari]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано25.04.16 00:34



аз никакъв проблем нямам с турцизмите, ама трябва да им запишеш на децата и един предмет задължителен турски език, за да ги разберат

или бележки под линия на непознатите думи, не знам дали има такива в днешните учебници. и то си става малко като предмет по турски всъщност така...

отпадат от езика лека полека турзицмите, на тяхно място влизат чатове, хейтове, молове, плейстейшъни и така, това е положението. любопитно, че русизми хич не забелязвам да са навлизали масово някога ни в литературата, ни в езика...



Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: whatever48O59]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано25.04.16 00:41



точно поради подобно мислене все по-малко деца я обичат...





Тема Re: Дервишово семенови [re: Lucky Eva]  
Автор h1685614 (новак)
Публикувано25.04.16 00:46



Дядо ми е откраднал баба ми вечерта преди да я оженят за един когото не е искала, но е имал волове. В съвсем друг край на България се е развило действието.



Тема Re: Добре де, да попитамнови [re: Greywind]  
Автор whatever48O59 (Б.К.)
Публикувано25.04.16 00:48



колкото - толкова.
не стават насила тези неща, криле.

литературата е изкуство. или имаш литературно чувство, или нямаш.
с музиката е същото - или имаш музикален слух, или нямаш.

добре е у децата да се възпитава любов към четенето. за тях самите е добре.
за способността им да мислят абстрактно, за доброто им владеене на който и да било език. за общата им грамотност.

но литературен усет не може кой знае колко много да се възпита.
не може човек изобщо да не разграничава между два тона, а ти да прави музикални диктовки или да го караш да изпее цялата първа част на незавършената симфония на шуберт по ноти. в смисъл, може, обаче това е безсмислено мъчение. що точно за нея се сетих? ми щото влизаше в средношколската програма по музика и на горките ми немузикални съученици им се налагаше да я пеят. как само те си знаят. мучейки, двама-трима от тях, горките. целата мара втасала, че и осма симфония и тя.

изкуствата са бутиково занимание.
дори и от възприемащата страна.

Редактирано от whatever48O59 на 25.04.16 01:42.



Тема Re: Дервишово семенови [re: Greywind]  
Автор vr.Модератор (ветеран)
Публикувано25.04.16 00:49



"любопитно, че русизми хич не забелязвам да са навлизали масово някога ни в литературата, ни в езика..."

брей, да, бе :)
не са навлизали русизми, да?
считам, че това не е вярно.
по моему са навлезли.
само че не ми е съвсем понятно - след турската война ли повече, или след втората.
що се касае до езика -той се развива непрекъснато.
чуждиците се явяват част от това развитие.
мързи ме да пиша повече глупости, но става ясно, нали





Тема Re: Дервишово семенови [re: vr.]  
Автор The bad reptile (Крокодил)
Публикувано25.04.16 01:02



Ахахахахахах, първото което ми се изплъзна от устата когато прочетох поста на който отговаряш беше-Дааа бе ))))))

Пусть всегда будет водка, колбаса и селедка!



Тема Re: Дервишово семенови [re: h1685614]  
Автор vr.Модератор (ветеран)
Публикувано25.04.16 01:17



а моята пък едната е пристанала.
чула, че искат да я женят за някакъв "пикльо без мустаци", грабнала си шевната машина и през нощта, пеша-пеша, отишла до съседното село, където бил дядо ми - със своя кларинет и своите големи мустаци :))
абе голям резил.
но той много й се зарадвал, завел я при леля си - да не й излиза име, сутринта отишъл да я вземе официално с тъпан и зурни, а на обяд вече били женени и край.
родителите й никога не проговорили повече с нея.

а другата, градската ми баба, била омъжена макар и не насила - като да я вържат нещо, нали - но е била убеждавана и безпрекословно убедена, че няма избор, трябва да зареже въздишките по офицерчето със сабята и да се омъжи - 17 годишна, веднага след колежа - за заможния търговец, с 22 години по-възрастен от нея, който вече бил търговец когато тя била още първи клас и често тичала в магазина му с - "чичко, подостри ми, моля те, молива".
омъжила се за него и той отгледал нея, овдовялата й майка + трите й сестри и малкия им брат.
после, няколко месеца преди в българия да бъде внесен пеницилин - умрял просто от усложнения от грип.
"е, не може да се отрече - той бе добър, почтен човек. и много добре остреше моливи..." - чувала съм я да промърмори дълги години след това :)



Тема Re: Дервишово семенови [re: Lucky Eva]  
Автор The bad reptile (Крокодил)
Публикувано25.04.16 01:25



Не е подходящ!трябва да се замени с Мопасан и особено с разказите на които съм забравил имената, но в единия ставаше въпрос за едни дъртаци дет се таковаха и жената много крещеше, а един ги чу и ходи в полицията да съобщи за извършващо се убийство....Тях ше ги разберат:))))

Пусть всегда будет водка, колбаса и селедка!




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.