Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:30 13.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Спиране на зебра?!нови  
Автор finntroll73 (Независим)
Публикувано13.04.16 08:53



Благодаря отново за достъпа в 40-50.


Вчера бях изумен от статия относно това че ставали много ПТП на зебрите.
И имало сгазени хора и деца най-вече в България.
Като се зачетох..някакъв си "капацитет" предлагаше да се направили предупредителни напомнящи табели като пресичаш-ОГЛЕДАЙ СЕ ОТЛЯВО

Напоследък не бях чел по-малоумно нещо.
Че в България шофьорите не били задължени да спират на зебрите.
Останах като в шок.
Наистина,възможно ли е,да е толкова сгънала тази държава?
Кажете вие.
Аз общо взето бях в недоумение.
В Норвегия ако не спреш на зебра и те хванат,глобата е 3200 кр.
Ако минеш на червен светофар е 5200кр.
Каране във полето на велосипедиста,настпване на непрекъсната линия и недаване на дясно предимство от 3200 до 5200 кр глоби.
Ако караш в насрещното на еднопосочна улица или въобще..пак 5200 кр
За каране в зона 30 км с над 56 км/ч лишаване от книжка.
Важи пропорционално и за другите зони на ограничения.
Питам се,ако това беше в България..кой щеше да има книжка?
:-(
Интересно ми е.
Понеже на сина съм му набил в главата...не пресичай на зебра в България докато има идиоти на 4 колела.
Остави ги да се трепят.
Детето знае,от 5 годишен му беше чудно..тати защо не спират тук на зебрите?




Тема Re: Спиране на зебра?!нови [re: finntroll73]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано13.04.16 09:04



А има ли в Норвегия глоба за пешеходци за пресичане на натоварена пътна артерия извън пешеходна пътека/светофар?

Иначе за тук е вярно (че се гази и не се спира на пешеходна пътека), да. По правилник си длъжен да спреш в момента, в който пешеходецът стъпи на пешеходната пътека или даде знак с ръка, че иска да навлезе на платното.

В България стават най-много убийства с автомобил на глава от населението всяка година от всички ЕС държави (допускам, че и не ЕС държавите ги водим).

Системната, многогодишна корупция в КАТ както и тоталното беззаконие и безхаберие дават своите жертви, средно по 2-ма дневно (

)...

Редактирано от Greywind на 13.04.16 09:16.



Тема Re: Спиране на зебра?!нови [re: finntroll73]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.04.16 09:04



Дай, ако имаш, точен цитат за това, че шофьорите не били задължени да спират. Нещо ме съмнява, че има някакво недоразбиране.



Тема Re: Спиране на зебра?!нови [re: finntroll73]  
Автор lipari (минаващ)
Публикувано13.04.16 09:05



Напоследък не бях чел по-малоумно нещо.
Че в България шофьорите не били задължени да спират на зебрите.


Проблемът ти е лесно решим - не чети малоумни неща.
Правилникът за движение по пътищата в Бг не е недостъпен и става за четене.



Тема Re: Спиране на зебра?!нови [re: finntroll73]  
Автор UnicaDonna (минаващ)
Публикувано13.04.16 09:08



Всичко това, което пишеш, е ПРЕКАЛЕНО.

Да, пешеходците имат предимство на зебра, и глоби на водачите се налагат непрекъснато, но все пак е редно (смятам аз) наистина да хвърлят по едно око. А не да тръгнеш с вперен поглед НАПРЕД, без изобщо да те интересува какво точно става около теб. Защото шофьорът може точно в този момент да получи инфаркт, примерно, и да НЕ МОЖЕ да спре. Или да е заслепен от слънце. Или самият пешеходец внезапно да е изскочил на пътеката, зад някаква висока спряла кола, и да е бил недостатъчно видим от водача. Или пътеката да не е достатъчно добре обозначена (самата аз карам по цял ден из София и уверявам те - има МНОГО такива) и водачът да не я забележи.

Лично аз бях привърженик на една идея, която не се прие преди години. Като застанеш в началото на пътеката - да вдигнеш ръка, за да знае водачът, че ИМАШ НАМЕРЕНИЕ да преминаваш. Чисто визуално самият жест вече ПРИВЛИЧА ВНИМАНИЕ. А също така има много случаи, особено напоследък, при тоталното масовизиране на мобилните телефони - някой си стои на тротоара пред пътеката и си говори по телефона, или си пише нещо там по скайп или месинджър, или си проверява пощата. Не е тръгнал, и няма и намерение в следващата минута. И какво - САМО защото е В НАЧАЛОТО на пътеката - трябва да спреш, докато се убедиш, че НАИСТИНА има намерение да мине ли? И да го чакаш да РЕШИ какво точно иска да прави?

Че в България шофьорите не били задължени да спират на зебрите.

ТОВА никой никога никъде не го е твърдял и е манипулация да го подлагаш на обсъждане или критика, като че ли е вярно.



Тема Re: Спиране на зебра?!нови [re: Greywind]  
Автор UnicaDonna (минаващ)
Публикувано13.04.16 09:12



Системната, многогодишна корупция в КАТ както и тоталното беззаконие и безхаберие дават своите жертви, средно по 2-ма дневно

Според мен НЕ ТОВА са главните причини. Да, причини са, но главната е една, обобщаваща - ВСИЧКО Е В ГЛАВАТА.

ВСИЧКИ ставаме все по-безотговорни и недисциплинирани, гарнирано с агресия и прекалено самочувствие, както и комплекси и отчаяние от заобикалящия ни живот, което води до някои от предишните описани...



Тема Re: Спиране на зебра?!нови [re: UnicaDonna]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано13.04.16 09:15



внезапно да е изскочил на пътеката, зад някаква висока спряла кола, и да е бил недостатъчно видим от водача.

по правилник е забранено да паркираш или да спираш за престой пред пешеходна пътека точно по тези причини ;)

Лично аз бях привърженик на една идея, която не се прие преди години. Като застанеш в началото на пътеката - да вдигнеш ръка, за да знае водачът, че ИМАШ НАМЕРЕНИЕ да преминаваш.

поне като държах аз листовки, това го имаше в тях :) Но стъпване и ходене на пешеходната пътека са още по-ясен сигнал според мен :))

Не е тръгнал, и няма и намерение в следващата минута.

Ако е стъпил на пътеката, си длъжен да намалиш и да спреш. Ако не е - не си длъжен. Той няма право да си седи и мечтае на пешеходна пътека, но пък има право да си прави всичко докато пресича - да си чопли в носа, да си цъка на телефона, ако иска и Толстой може да чете, това си е негова работа какво прави.



Тема Re: Спиране на зебра?!нови [re: UnicaDonna]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано13.04.16 09:20



Освен ако не смяташ, че генетично сме деволюирали до по-безотговорни и недисциплинирани в рамките на 25 години, бих казал, че причините да сме безотговорни и недисциплинирани е в неналагането на правилата. Когато е системно, последствията в един момент стават като лавина - никой не зачита и не спазва никакви правила, дори да са реално в негова полза. Ситуацията с автомобилите е една от най-тежките, но има и много други области, където е същото беззаконие и безхаберие.



Тема Re: Спиране на зебра?!нови [re: finntroll73]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано13.04.16 09:24



Че в България шофьорите не били задължени да спират на зебрите.

Няма такова нещо! За неспиране даже има глоби. Въобще правилникът на КАТ си е идеален и по европейски стандарти. Сега, някои че се правят на Чингиз хан на пътя, за съжаление има ги, но то къде ли ги няма:)

Дай линк да видим къде си го чел, това с незадължителното спиране:)

А иначе където и да си в реала навън, затова имаме очи, за да се оглеждаме-кеф ти централно, кеф ти периферно зрение





Тема Re: Спиране на зебра?!нови [re: UnicaDonna]  
Автор Greywind (криле)
Публикувано13.04.16 09:28



Чл. 119. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.; доп., бр. 54 от 2010 г.) (1) При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре.
(2) При заобикаляне на спряло пред пешеходна пътека пътно превозно средство водачът на нерелсовото пътно превозно средство е длъжен да се движи с такава скорост, която да му позволи да спре, за да пропусне преминаващите по пешеходната пътека пешеходци.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.)
(4) (Нова. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.; доп., бр. 54 от 2010 г.) Водачите на завиващите нерелсови пътни превозни средства са длъжни да пропуснат пешеходците.
Чл. 120. (1) Когато преминаването на пешеходците през пешеходна пътека се регулира с пътен светофар или от регулировчик, водачът на пътно превозно средство е длъжен:
1. при подаване на сигнал, който забранява преминаването - да спре пред пешеходната пътека;
2. след подаване на сигнал, който му разрешава преминаването - да пропусне пешеходците, които все още се намират на пешеходната пътека;
3. да не навлиза на пешеходна пътека, ако не е убеден, че няма да бъде принуден да спре и да остане на пешеходната пътека след подаване на сигнал, който забранява преминаването.
(2) Когато пешеходец, стоящ на банкета или тротоара, сигнализира с ръка за намерението си да премине по пешеходната пътека, водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен, без да създава опасност за движението, да спре, за да пропусне пешеходеца

(Закон за движение по пътищата

)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.