Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:17 25.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Кореком  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 14:42




та се сетих за една случка...

Карамфилов е бил някъде 4-5 годишен. И току каже някой от махалата, че родителите му чакат виза за някъде. И като се върнат родителите, все нещо ново и хубаво. Да, ама други казвали, че дъвките им са от кореком.

толко му се объркали понятията, че един ден взел, че се похвалил на децата :
- И мама и тате чакат виза за кореком, тогава ще ви почерпя с дъвки и бонбони

вашите спомени от Кореком? Лесно ли взимахте визи?



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.11.15 14:48



Хахаха:)))

Ми да, първото си посещение в Кореком помня някъд еот края на 70-те:))...този до х-л Рила/София...през 80-те беше лесно вече-на Младост, на Църна маца:))

Първият ми парфюм от там беше Чарли



Абе бая пазарувах от там...к'во ся, гот си беше и вътре миришеше различно

Редактирано от Lira Emerald на 27.11.15 14:53.



Тема Re: Корекомнови [re: Lira Emerald]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 14:51



ей, чарли, и аз си купувах Чарли, по-късно Ланком

ама аз пазарувах в корекомите на границата- Кулата, Станке Лисичково
даже сватбената рокля си купих от корекома на Кулата


ех, времена

лесно взимах аз виза, щото сърбите идваха ежедневно в родния ми град и нямахме проблеми с валутата



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.11.15 14:57



На мен и първата ми кола-Лада 7-ца/светло синя/ беше от Кореком:))...струваше 4200 $...имам и още си пазя документа, с който ми разрешиха покупката през 1985-та година...



Иначе всичко в моя апартамент през 80-те беше от там, до дуралекса и дреболии разни...и от Квеле-стерео уредба-комбайн...ааахахаха

А който не си е купувал бебче уиски-галонките от там, все едно не е пазарувал нищо



Тема Да, през 80-тенови [re: Lira Emerald]  
Автор Phillip (Швайнщайгер)
Публикувано27.11.15 15:04



Да, през 80-те беше по-лесно, защото излезе някакво постановление полуподсурдинка, че обикновен човечец може да пазарува в Кореком до известна сума, май 100 дундекса, без да показва документ откъде ги има.
Аз си купувах предимно готини чайове, в едни такива удобни тенекиени кутии, които после можеха да се използват за съхраняване на винтчета и пр. дреболии.
Разбира се, за стоки от първа необходимост за уважаващия себе си гъзар, т.е. качествена аудио/видео техника, трябваше да имаш познат законно опериращ с по-големи количества валута, най-често либийски гастарбайтер или тираджия.



___

... тулибу дибу даучуу ...
(Валентина Хасан от Music Idol 2008)


Тема Re: Да, през 80-тенови [re: Phillip]  
Автор spunk (капризната)
Публикувано27.11.15 15:09



....или моряк))



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор copadevino (весела)
Публикувано27.11.15 15:09



Ами аз имам една лична драма, свързана с корекома. Майка ми купи едни черни дънки от там и много се фръцках с тях. По онова време карах зимни кънки и имах едно приятелче хокеист. Та отиваме с него на пързалката, той нещо ме завъртя, аз паднах и сцепих дънките на коляното. Много гадно ми беше.....





Тема Re: Корекомнови [re: Lira Emerald]  
Автор copadevino (весела)
Публикувано27.11.15 15:11



Аз още в бедните години имах приятелка стюардеса. И като и ходих на гости, тя като запоказва едно супер бельо и супер дрешки, купени от разни страни... И заизважда разни алкохоли, дето сме виждали само по картинки...





Тема Re: Корекомнови [re: copadevino]  
Автор spunk (капризната)
Публикувано27.11.15 15:11



още не е била модата на скъсаните на коляно дънки)))затова



Тема Re: Корекомнови [re: spunk]  
Автор copadevino (весела)
Публикувано27.11.15 15:11



Е, не беше.





Тема Re: Корекомнови [re: copadevino]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.11.15 15:23



И дънките RIFLE ли бяха или LEVI'S?





Тема Re: Корекомнови [re: Lira Emerald]  
Автор copadevino (весела)
Публикувано27.11.15 15:35



Леле, не помня марката, а само дупката, която се образува.



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано27.11.15 15:47



Един кастуфон за $135.
Купиха го наште де.
С помощта на познат, на приятел, на комшията на баджанака, който имаше право да пазарува.
И неколко шоколадови яйца.

Дънки, парцалки, етц - тц.
Не познавам и до ден днешен нещо по-скучно от пазаруване на дънки и парцалки.





Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор .Jess. ()
Публикувано27.11.15 16:06



Не го обичах този магазин. Бях принудена да го ползвам, единственото място откъдето човек можеше да си купи дънки. Но не знам защо, всеки пазарувал в него много държеше после да се похвали: "това съм го купил от корекома" и го бях намразила пустия кореком. Добре, че нямах много такива познати. Беше ужасно скъпо за простосмъртни, а като дете така ми се е искало да мога да си купя поне една мечтана чаша с течен шоколад, нали ги знаеш, едни такива от аркопал, сега ужасно ми простеят

.
Родителите ми никога нищо не са купували оттам, беше си проблем да намериш на черно долари, ако нямаш познати шофьори на ТИР или ако не работиш на летището. И ме беше страх от милицията - един път търсихме долари на черно с едни познати поляци, т.е. те търсеха да си обменят левовете, обикаляхме хотелите, градинката до Университета, Ялта и всички известни места за продажба на черно. Но поляците беха печени и сами се оправиха с търговците на валута, имаха усета кои са ченгетата и как да ги избягват.



Тема Re: Корекомнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор .Jess. ()
Публикувано27.11.15 16:08



Не познавам и до ден днешен нещо по-скучно от пазаруване на дънки и парцалки.

Ржевски, доживях

.
Да сме на едно мнение за нещо .



Тема Re: Корекомнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 16:13



скучно е, вярно

ама не може и без това

все пак само по плажа ходим голи, за съжаление





Тема Мамицата им!нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано27.11.15 16:33



Как можаха да ни отнемат тази радост!?



... и сега к`во!? - Скука!



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано27.11.15 16:54



До къде я докарахме!?
Кореком вече няма, но има руски магазини!

Остава да ги направят с рубли.



Тема Re: Мамицата им!нови [re: LAMBl]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 16:54



верно си е скука

а и друго... едно време гъзарите си личаха/ме

,



Тема Re: Корекомнови [re: LAMBl]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 16:55



аа, Берьозка ли визираш?



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано27.11.15 16:58



Що мене питаш за имената? Аз рубли нямам и не ги посещавам.

Питай рубладжиите.



Тема Re: Корекомнови [re: LAMBl]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 17:00



и аз нямам рубли, но Берьозка е супер верига магазини. Редовно пазарувам пелмени, понякога и водка, па даже и сельодка





Тема Re: Корекомнови [re: .Jess.]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано27.11.15 17:05



ако нямаш познати шофьори на ТИР или ако не работиш на летището.


Иии......и пичове дето отлепят емблеми от тировете. Голема работа беше да имаш залепена емблема некъде,дори крайче да е,нещо западно да е.

То пък така се случи,на 25 години вече имах ателие за сито печат,и фотолаборатория.И кво ? печатих емблеми,и с едно ЧеЗе обикалях Българийта да ги продавам на едро на тия с стрелбищата и лунапарците,селските събори.
ТУРБО ! Да си лепне на москвича ТУРБО ! тва селянина умира !



Тема Re: Мамицата им!нови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано27.11.15 17:05



Нормално е сега да злорадстваш


Щото тогава банкерите купувахте на холандките долара по 87 стотинки,а ние спасителите на морето им го давахме по лев, а на пазара у нас вървеше 3лв..

Много ясно че холандките от нас купуваха за да печелят, а вие банкерите си оставахте единствено с авторитета..никой не ви ебаваше за нищо..
Ние, ние гларусите бяхме банкерите, и си изкарвахме парите с кървав труд, в буквален мисъл не е, щото предимно баби чукахме..но по курса долар лев...
За месец тръгвах на морето с 40 000лв тогашни и се връщах с 400 000 лева сегашни..майка им и курви деба...

А сега кво, седиш си в банката и сами ти идват, ни ибеш, ни учиш, ама нищо...
Затуй злорадстваш за онова време банкерю...

Мнението е позиционирано и няма нищо общо!


Тема Re: Корекомнови [re: tirtirlin]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано27.11.15 17:13



"стрелбищата и лунапарците,селските събори.
ТУРБО ! Да си лепне на москвича ТУРБО ! тва селянина умира "



Глупости говориш... на каските с Иж - овете си лепяхме CHAMPIONS...и с много американски звездички като знаме... ТУРБО това са селяните...те с долари и корекоми не се занимаваха.....

Мнението е позиционирано и няма нищо общо!




Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано27.11.15 17:14



Вкъщи май не сме пазарували от Кореком. Вуйчо ми ходеше по разни чужбински командировки и чат-пат ни купуваше подаръци. Едни готини дънки си спомням, дето после ми ги откраднаха от съблекалнята в час по физическо. Обаче корекомски неща май не сме имали. То си беше скъпо, а и беше приключение да пазаруваш оттам.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Корекомнови [re: hubavka69-110043]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 17:17



за мен си беше почти ежедневен магазин
но си има обяснение, просто живеех в регион на две граници

значи вуйчо ти е бил номенклатурка))), щом е ходил в чужбински командировки

шегувам се, не се хващай за думата





Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано27.11.15 17:19



Както и сега така и тогава с негативното успявах да преживявам...работех тежка държавна работа и в същото време и далаверите с долари и кореком...така си отгледах децата и запазих семейството такова каквото исках да е... от самото им създаване...едновремено с това милицията дебнеше и всичко знаеше... и трябваше и от това да се запазя, за да не се превърна и в доносник успял в долари и корекоми...да бе...играех на въже и не паднах...чист съм.. и много убит...че чак пребит.. ама съм чист и главата ми е гордо вдигната...същински глупак от стари времена..

корекомите имат много страни, не зная за какво говорите, но сметнах за нужно това да кажа...



Мнението е позиционирано и няма нищо общо!

Редактирано от PYTnik на 27.11.15 17:20.



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано27.11.15 17:20



първите ми дънки в основното школо - бяха "вранглер" от кореком


бях обект на огромна завист с тия дънки



Тема хаха:)нови [re: LAMBl]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано27.11.15 17:22



страхотно чувство за хумор Ламби - в правилната тема!





Тема Re: Корекомнови [re: PYTnik]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 17:25



знаех си, че си честен чейнчаджия





Тема Re: Корекомнови [re: NUT]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 17:30



завист))

от дистанцията на времето оценявам нещо

като си говорим за едното време с Дивака и разбирам, че аз съм благословена поне откъм дрехи и някои други удобства, защото съм израснала на граници, ходехме до Югославия)), а там си беше меката на ГФР и Италия.
та дънки, бельо, обуща, спортни дрехи, маратонки....дори храна, да не кажа кока кола, божеее, дано не четат деца , няма да ни разберат))) за мен е било не толкова екзотично
но за мъж ми е било наистина чиста екзотика

ама сега го разбирам, е не баш сега, ама от нови времена





Тема Re: Корекомнови [re: .Jess.]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 17:34



е чак принудена



то пък нали беше жизненоважно да ходиш с дънки



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано27.11.15 17:40



ние имаме рода в Югославия
мн често с мама отскачахме на пазар там(първото ми кожено яке беше оттам) съчетан с поръчки от ГФР:)
а родата от Югославия като ни идваха на гости в БГ - си тръгваха само с пити кашкавал и кутии сирене:)



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано27.11.15 17:43



Колкото и ти се честна!

Мнението е позиционирано и няма нищо общо!




Тема Re: Корекомнови [re: NUT]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано27.11.15 17:45



Туй коя година, на пазар в Югославия?????

Мнението е позиционирано и няма нищо общо!




Тема Re: Корекомнови [re: PYTnik]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано27.11.15 17:49



края на 70те



Тема Re: Корекомнови [re: NUT]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано27.11.15 17:52



Малка си...сладурана...началото на 80-те

Мнението е позиционирано и няма нищо общо!




Тема Re: Корекомнови [re: NUT]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 17:54



и халва





Тема Re: Корекомнови [re: PYTnik]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 17:55



съм, съм))





Тема Много се крадяха дънки от просторите.нови [re: NUT]  
Автор Phillip (Швайнщайгер)
Публикувано27.11.15 18:07



Много се крадяха дънки от просторите. Беше безрасъдство да бъдат проснати на партерен балкон, след 5 мин. може да ги няма.
Но имаше и едни експерти из Лозенец, бяха си направили един дълга лека тръба, която се сглобява от няколко по-къси и накрая завинтена кука. Можеха да снемат дънки и от балкон на 2-ия етаж.



___

... тулибу дибу даучуу ...
(Валентина Хасан от Music Idol 2008)


Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано27.11.15 18:09



Мижави, колкото да знам, че има такова нещо и че там продават някакви вносни неща. Ма аз бях на 13 89-та.
Края на 80-те на един брачед му бяха купили електронна игра оттам. За който не помни - имаше такива електронни игри с големина на мобилен телефон приблизително, копчета и екранче. За 14 долара. Иначе извън кореком се продаваха едни подобни съветски. И аз имах такава съветска - ловяха се едни яйца, които падаха от едни полози. Да, ма корекомските по-ценни, дали бяха по-сложни и интересни, или просто по-редки, не помня вече. На едно море малко след това бяхме взели брачеда с нас, ведомствена станция на автотранспорта. Едно момче от София с руска игра го уговорило да си разменят игрите за един ден. И преди да изтече срокът, момчето си заминава с родителите си. Предполагаемо е знаело, че ще си ходи, и не е имало намерение да връща играта. По ведомствена линия баща ми ли, калеко ми ли, и двамата работеха в транспорта, се свързали с бащата на момчето, обаче оня казал нещо от сорта "да не я е давал", и толкова. Брачедът си остана с руската игра, която като некорекомска не беше голяма ценност.



Тема Re: Корекомнови [re: MupaM]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 18:17



вие, 13-годишните, през 89-та, не ги разбирате корекомските работи





Тема Re: Много се крадяха дънки от просторите.нови [re: Phillip]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано27.11.15 18:19



първото ми кожено яке - ми го откраднаха от закачалките до класната стая(мн страдах)...
мама вдигна луд скандал на директорката И без да се замисли - обяви за крадци чистачките





Тема Re: Корекомнови [re: tirtirlin]  
Автор .Jess. ()
Публикувано27.11.15 20:16



Ако беше разчитал на мен, щеше да умреш от глад





Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор .Jess. ()
Публикувано27.11.15 20:18



Не знам, аз с друго почти не ходех

.
Щото като си спомня какво се продаваше в магазините...брррр. Освен ако нямаш прословутите връзки.



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Lolla ()
Публикувано27.11.15 20:41



Бях 2-ри клас когато за първи и последен път посетих кореком. Мама има леля която живее в Канада и тогава за последно дойде в България. И с нея. Все още е жива, но е около 93 - 94 годишна.
Иначе преди да се родя татко като моряк е има право да пазарувал с валута и е купувал на брат ми шоколади дето се разваляли в хладилника(не е обичал сладко), дрешки, сиропи за кашлица. Разказва, че и по нашите аптеки или е нямало или много трудно се е намира витамин Д, че и него от там май купил.

п.п. в по-ново време работих известно време не точно в кореком, но в безмитен магазин на летището

Редактирано от Lolla на 27.11.15 21:02.



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано27.11.15 20:46



Спомням си аз на 10 години, брат ми на 16, бяхме с баща ми на море във Варна и той ни купи тублерони от Кореком. А ние с брат ми играхме волейбол в стаята и счупихме лампата, след като баща ни ни беше помолил да сме кротки и беше излязъл за шоколадите.

Родителите ни пазаруваха понякога от Кореком, ама чак толкова не съм се впечатлявала.



Тема Корекция на комунизманови [re: RujaKaramfilova]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано27.11.15 20:50



Ех, кореком, кореком ..... всичко купено от там нямаше разваляне - телевизори, видео, уредби ..... джинсите Вранглер или Райфъл нямаха скъсване ..... Ами цигарите JPS - 50 броя в кръгла кутия ..... Пуловерите от шетлъндска вълна или пархюмите с непознати имена .... а, и разните там галони с уиски или метакса. Всъщност, май главно от там пазарувах гъзарски дрехи, а след като се задомих и техника.

Я да питам .... що е то "ченчаджия"!?

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Корекомнови [re: LAMBl]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано27.11.15 20:50



Берьозката си е много хубав магазин. Продават Мороженое между две вафлени кори. Такова съм яла само в Москва, като дете - най-вкусното.
Жалко, че не продават руски кукли. Ей, прекрасни кукли имаха руснаците.



Тема Re: Корекомнови [re: WitchSmile]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.11.15 21:16



Ей, прекрасни кукли имаха руснаците.

ее, ще потърся една специална кукла. татко я донесе на дъщеря ми от Ленинград през 91 лето



с червена рокля и ... биберон и лъжичка с магнити

поднасяш лъжичката , куклата (с фабрично име Альонка) върти глава наляво-надясно
поднасяш биберона, хоп... "хапва " биберона


еее, голям кеф за Малечка



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор checkpoint charlie ()
Публикувано27.11.15 22:16



спомени от развития социализЪм





Тема Re: Корекомнови [re: WitchSmile]  
Автор .Jess. ()
Публикувано27.11.15 22:29



Берьозката си е много хубав магазин.

Два пъти съм влизала и нищо интересно за купуване не съм намирала. За сладолед не съм гледала, но взех малко конфети, които бяха гранясали и със стар шоколад. Освен това ми се видя ужасно скъпо. В магазините нямаше жив човек, когато съм била в тях, та се чудя как се издържат.



Тема Re: Корекомнови [re: .Jess.]  
Автор WitchSmile (smilestears)
Публикувано28.11.15 10:04



Аз друго, освен сладолед (и то точно определен) не съм купувала там.
Бонбони - предпочитам българските "Фигаро", ама много бързо ги изяждаме вкъщи.





Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано29.11.15 01:24



А Мурзилка купуваш ли си?





Тема Re: Корекомнови [re: LAMBl]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано29.11.15 12:07



Не съм се сетила да попитам дали продават "Мурзилка", но като дете го получавах. Барабар със "Септемврийче".

Имаше и едно списание/вестник "Зорка". Вървеше в комплект с "Жената днес", който искаше да получава това ценно за онова време, списание.

Като сме на руска тема... Неотдавна разглеждах стари семейни албуми. И до една моя снимка лепната снимка на друго момиче. Типично руско-с рубашка, пъстра кърпа (забрадка) на главата. Русичко. Опряно до едно дърво. Значи, направи си сметка, колко е било ценно това момиче, за да й лепнем снимката до моята. Това беше руската ми приятелка, онова непознато другарче, с което си пишехме писма. Вече не помня името, не помня от къде беше, но снимката се пази все още.





Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор 741 ()
Публикувано29.11.15 12:21



Всички получавахме Мурзилка. Годишният абонамент беше нещо като 20 ст.
Имахме близначки в класа, класната ги беше накарала и двете да се абонират поотделно, щото иначе и разваляли статистиката. Не могло другите класове да са 100% абонирани, пък ние заради тях на опашката в класацията с 96% примерно.



Тема Re: Корекомнови [re: 741]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.11.15 12:45



И "Веселые картинки" имаше. В него понякога отзад имаше "кукла" за изрязване заедно с дрехи за обличане.



Тема Re: Корекомнови [re: MupaM]  
Автор 741 ()
Публикувано29.11.15 12:51



А, това беше по-интересно. Мурзилката директно заминаваше в купчината за вторични суровини без да се чете :))



Тема Съкращението JPS значинови [re: BATHco]  
Автор Phillip (Швайнщайгер)
Публикувано29.11.15 13:49



Съкращението JPS значи John Player Special, което в свободен превод е:
Иванчо Сииграе Спишката.



___

... тулибу дибу даучуу ...
(Валентина Хасан от Music Idol 2008)


Тема Re: Корекомнови [re: 741]  
Автор .Jess. ()
Публикувано29.11.15 14:22



Имахме близначки в класа, класната ги беше накарала и двете да се абонират поотделно,

Малиии, баси и тъпотията, нема лабаво

.
Направо шизофренично, "само" 96 % за нещо, което едва ли някой го четеше. Аз поне - не.



Тема Re: Корекомнови [re: 741]  
Автор .Jess. ()
Публикувано29.11.15 14:23



Мурзилката директно заминаваше в купчината за вторични суровини без да се чете :)

Току-що ти написах същото.





Тема Re: Корекомнови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано30.11.15 20:49



Абе, в мурзилката ли имаше плочи? Едни сини такива, гъвкави и прозрачни, с песни и приказки на тях?

Въргалят ми се още на село.....





Тема Re: Корекомнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано30.11.15 21:00



ей, верно имаше такива плочи



и на мен ми се намират на вилата, ама не помня от кое списание беше



Тема Re: Корекомнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано30.11.15 22:19



А грамофонът работи ли?



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано30.11.15 22:23



И аз не помня..... Изрязваха се от списанието.



Тема Re: Корекомнови [re: ha!]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано30.11.15 22:23



Ми - работи си.... Що?



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано30.11.15 23:35



Е, то във всяка шега има доза истина.



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема ТАМнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор DarkSide ()
Публикувано02.12.15 09:25



oooooобожавах комовете, с часове съм прекарвал залепен за витрините им, единствените с решетки в онуй свободно време, ама у наше село немаше ком, та рeдко ми се случваше и си беше цeло приключение, направо се едно съм бил за миг - два ТАМ, в недостижимото и невъзможното, ходил съм до София единствено за да гледам витрината на централния, имаше един ролков дек сони за космическата сума от триста и педесе долАра, беше направо убийствен, още настръхвам кат се сетя кво чудо беше ... и една триглава Айва имаше на логика - трепач направо ... обаче нашите немаха долари и дума не даваха да се издума за чейндж и виетнамци, и съответно никога не са пазарували нищо, и те кат вас тука, мнозинството, гнусливо набръчкваха носле при споменаването на тази дума, тва дънки рифле, нескафета, метаха, тоблероне, нъ въ и йохние валкер, тва беха некви мръсни и кофти неща за тях, дето ние сме много по-извисени и тез дрънкулки изобщо не ни интересуват, штот само селяците се дуят с таквиз простотии, но за мене си беше пещерата на чудесата ... или май беше на али баба, нема значение ... толкоз съм си мечтал да съм и аз селяк и да можем да се издуем и язе с некой леви щраус или барем с бич може, ама не би, штот не може, и така си останах кат същий гаврошовец пред електричен глобус, дето всуе тъй празнично блести, a ТАМ вътре ... ТАМ вътре всичко тъй празнично блестеше и ухаеше ли ухаеше, ете баш тозио мирис нийде веч го нема и баш той най-много ми липсTва, амин



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор dedoandro (познат бе!)
Публикувано02.12.15 09:26



Кореком като кореком. Аз няма да го коментирам, но ще ви попитам всичките:
спомня ли си някой от вас т.нар. "представителни магазини"?
Един имаше на Раковска и Стефан Караджа, а друг - на Стамболийски, до Детмаг.

Бахти цинизма!!!

Избягвайки деепричастията, ще подобрите стила на речта си.

Марти Ларни.

Тема Re: Корекомнови [re: dedoandro]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано02.12.15 09:36



Ооо, здрасти дедо Андро. Драго ми е да те чета



Помня ги представителните магазини. Даже на бул. Левски (е, тогава Толбухин) пък имаше и дипломатически магазин



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано02.12.15 10:16



Като студентка имах възможнсот да си купувам валута на по-ниска цена. Имах доста колеги - чуждестранни студенти и ми продаваха долара за 2 лева. Купивахме домашни потреби, дрехи, бебешки принадлежности и много други неща, които вече не помня. Но един корекомски чадър никога няма да го забравя.

Беше с четворно сгъване. Красив, но след няколко опита ми се стори доста труден за отваряне и затваряне. Оплаках се на сестра ми и тя пожела да си сменим чадърите. Направихме врътка трите с майка ми: Моят четворен го все сестра ми, тя даде нейния единичен на майка ми, а аз получих един двойно- сгъваем от майка ми. От всички чадъри в момента е "жив " само последният- двойносгъваемия:) И това преди повече от 30 години. Не е да не съм го ползвала. Просто е железен. Импегнацията на плата леко остаря и при по-силен дъжд не предпазва много добре. Отдавна стои като резерва, закачен на закачалките. И сега стои гордо в поставката за чадъри пред входната врата.
Който не вярва- да дойде и да види вечения чадър (некорекомски)...



Щастието идва при веселите!

Редактирано от Шило на 02.12.15 10:18.



Тема Re: Корекомнови [re: dedoandro]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.15 11:53



Ха, хоооооо - дедо Андро!


Искрено се радвам!

А мен тогаз от всички магазини, като изключим книжарниците, ме интересуваше само "млад техник". Мбал съм ги корекомите - там не продаваха ни транзистори, ни интегрални схеми!



Тема Да, "Млад техник"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Phillip (Швайнщайгер)
Публикувано02.12.15 13:25



Даже 2 магазина бяха - на Стамболийски и на Мария Луиза (тогава Гошето Димитров). После тоя на Стамболийски изчезна.
Ние па в квартала имахме освен радиолюбителския период, който ни беше кратък, но и химическия. В МТ продаваха разни вещества, вкл. концентрирани киселини сярна, азотна, солна. По едно време бяхме тръгнали да си правим нитроглицерин, не било трудно, представяш ли си. Но не стана, явно има технологични тънкости неизвестни на широките аматьорски маси.



А през 80-те това беше единственото място в София, където можеха да се купят дискети. Другото беше заводския магазин в Пазарджик и още един в Бургас.

___

... тулибу дибу даучуу ...
(Валентина Хасан от Music Idol 2008)


Тема Re: Корекомнови [re: dedoandro]  
Автор .Jess. ()
Публикувано02.12.15 14:41



спомня ли си някой от вас т.нар. "представителни магазини"

Аз ги помня, но родителите ми ги наричаха "показни"

.
Дето можеше да си купиш банани за 3 лв., когато иначе струваха 1.20, ако ги има въобще.



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: Phillip]  
Автор DarkSide ()
Публикувано02.12.15 15:31



магазините се казваха млад Technics





Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: Phillip]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.15 16:04



И "под колоните" тоже беше техничарски магазин.

А в Търново, в стария град, по улицата на занаятите, имаше магазин на завода, дето продаваха даже цели шасита от телевизори. И аз така "спасих" един черно-бял лампов на село - взех му ново шаси, вече на ИС и транзистори.
Бачкаше идялно, само проблем - поради тежестта на кинескопа, небалансиран вече от тежкото ламбово шаси отзад, имаше тенденция да се килва напред. Та му бях подложил едни щипки за пране отпред.





Тема Виц от соц. време: дезориентациянови [re: DarkSide]  
Автор Phillip (Швайнщайгер)
Публикувано02.12.15 17:22



Какво значи дезориентация?
Както се моташ в Кореком, изведнъж да разбуташ хората, да скочиш зад щанда и да поискаш политическо убежище.



___

... тулибу дибу даучуу ...
(Валентина Хасан от Music Idol 2008)


Тема Re: Виц от соц. време: дезориентациянови [re: Phillip]  
Автор DarkSide ()
Публикувано02.12.15 17:54



а пък в щатите кореком до кореком и милиционерите говорят английски :)


и кат стана дума за щатите, помня как като студент втори курс от некъде имах двайсет марки, а пък от некъде другаде имах десет швейцарски франка и сичкото тва богатство го поверих на един авер, който познавал неква стюардеса, която изпълнявала поръчки по списък в чужбинско, та по това направление се сдобих с декова глава техникс, която пък един друг авер ми я запои на Финезията на мястото на полската такава, която се беше видимо изтъркала за нема и половин година и левия канал беше почти изчезнал ... леле къф саунд вадеше оназ ми ти Финезия с Техникс главата ... ех, колко малко му требеше на човеко тогава :)



Тема Re: Виц от соц. време: дезориентациянови [re: DarkSide]  
Автор 741 ()
Публикувано02.12.15 18:22



а пък в щатите кореком до кореком и милиционерите говорят английски :)

И реакцията на един нашенец - "ама тук и за доматите ли плащате с долари" :))

А това с чждоземската глава за касетофон и аз съм го правил. Имаше един кореком в страничната уличка до новотел Европа, там продаваха и резервни части за техниките, оттам я взех за десетина долара и центове някакви. Лично си я купих и лично си я запоих.
Бях още непълнолетен, знаех, че е незаконно - ама само ако те хванат, пък те не хващаха винаги.



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: Phillip]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.15 18:39



Като каза химически период, при мен дойде малко късно, та знаеш ли от къде човек може да купи киселина - сярна или солна?

Ако някой знае да свирне. Моля.



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: LAMBl]  
Автор 741 ()
Публикувано02.12.15 18:43



От Жълтия магазин.
Ама си признавам, че от сума време не съм минавал оттам, та провери все пак дали още го има.



Тема Какъв цинизъм!!?нови [re: dedoandro]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.15 18:47



Показните магазини и Корекома си бяха право в десетката! Еманацията на соц-а!



Че какво ще е едно Развито социалистическо общество без показни магазини и Кореком???

Редактирано от LAMBl на 02.12.15 18:48.



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: 741]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.15 18:57



Тъкмо щях да питам какво е това, но попитах Чичко Гугъл и ...





Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: LAMBl]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано02.12.15 19:01



Имах химическа лаборатория.Моя си,бях прилъгал едни директори,и ми дадоха пълномощно да обикалям и купувам. Уредих ги с ксерокс,3000 лева горница.
Таа...киселини.Много.Един директор обаче ме надуши че съм лаик.Директор на Фармахим.Отидох с препоръки,за киселина,флуороводородна. Имаме вика двайсе ЖеПе цистерни с флуороводородна киселина. Не си спомням разговора,ма не се почувствах комфортно,аз тройкаджия по химия



Имаше магазини за лабораторни химикали,от там зареждаха училищата.
Иначе работех в галваничен цех,квото си поисках го имаше.
На теб за какво ти е ? Имам фосфорна киселина някъде,много тежи.

Редактирано от tirtirlin на 02.12.15 19:02.



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.15 19:17



Тъй като гледам - няма да ти продадат ни солна, ни сярна...



Тема Re: Корекомнови [re: .Jess.]  
Автор dedoandro (познат бе!)
Публикувано02.12.15 20:17



Да, да! Именно - показни!

Лапсус, ама нито лингве, нито калами, чист лапсус церебри. Така става, когато не си за тоя клуб.



Нищо, де! Още можем да щракаме по клавиатурата.

Избягвайки деепричастията, ще подобрите стила на речта си. Марти Ларни.

Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор svoya sam (ентусиаст)
Публикувано02.12.15 20:31



Ползвала съм Кореком с долари, а имаше и един с рубли (от там родителите 79-та си купиха автоматична немска пералня, която работи и до сега!!!, но на една програма само.
В София не беше проблем да се купят долари, пълно беше с чуждестранни студенти. От Кореком се купуваха дрехи, първата ЕЛКА, а по късно когато се омъжих, видео, миялна машина и някакви по дребни неща. Не съм била никога редовен купувач там, беше си бая скъпо като го обърнеш в левове.



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.15 21:13



Що!?





Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: tirtirlin]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано02.12.15 21:21



"На теб за какво ти е ?" Правих ремонт на банята. Преди години при същите обстоятелства просто намазах банята с киселина и после само изплакнах. Изчисти се без усилия.





Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.15 21:27



Щото ги водят прекурсори.
Паднах направо като го прочетох....

От линка на врабеца:

За да закупите ацетон, диетилов етер, солна киселина, сярна киселина и/или толуол трябва да имате удостоверение за регистрация на фирмата за: преработка, употреба в други производства, съхраняване, внос, износ, реекспорт и търговия в страната с прекурсори от III категория според Закона за изменение и допълнение на Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите (обнародван в Държавен вестник, бр. 30/1999 г., изменение в бр. 65/2000 г., бр. 74, 75 и 120 от 2002 г., бр. 56 /2003 г.). Необходимите документи за издаване на удостоверението според Наредбата към Закона (обнародвана в Държавен вестник, бр. 48/2000 г.) се подават в Министерството на икономиката на ул. „Леге” 4.

Удостоверението трябва да се представя при всяка покупка на гореупоменатите продукти. Клиенти без удостоверение няма да могат да закупят каквото и да е количество от тези химикали.


Имаш ли удостоверение?
За чистене на баня?

Редактирано от oberleutnantRzevski на 02.12.15 21:29.



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор ariel$$ (рекордьор)
Публикувано02.12.15 22:39



Леля ми беше преводачка с немски и постоянно пътуваше до Германия. От тогава обожавам туикс, сникърс и милки уей и мразя дрехи втора употреба. Вероятно по това време съм развила стремеж да пробвам от всичко и да знам кое как и що от собствен опит.



Тема Re: Корекомнови [re: ariel$$]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано02.12.15 23:23



това , дрехите с втора употреба...
като как го разбираш



при мен нещата са свити в моя си идея, че дрехата, носена от друг, винаги запазва енергията, отпечатака на другия...

не мога да го опиша, но искам да го разбера, не влизам в такива магазини

не е снобарщина, а разбиране, мое си, че е свързано с "нещо", което завинаги остава в дрехата



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: LAMBl]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано02.12.15 23:42



"Кислол" е с достатъчен процент киселина, да ти и поднови фугите. Продава се в по-семплите магазини, като Кауфланд и квартални железарии



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано02.12.15 23:44



Баси, допреди 2-3 години ми даваха всичко в тез магазини. Май да се пробвам, остаряла ли съм, лови ли ме законя



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: ha!]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.15 23:45



Ми и аз съм купувал без проблем преди време, ама на - ся нови мурафети.



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 741 ()
Публикувано03.12.15 00:37



Абе оляли са се тези от сайта според мен. Погледнах

, сярната и солната киселина са сложени в категория 3, т.е. трябва разрешение само за износ и реекспорт.
Ако ги слушаш тия образи, оловните акумулатори или електролит за тях само с лиценз ще да ги продават ;)
В сайта на Жълтия магазин няма такива щуротии, искат само да си пълнолетен.



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: 741]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано03.12.15 01:05



Ми ха де - и аз това се чудя.....



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: 741]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано03.12.15 01:07



Па и тия от меверетата по сички кълбета вече съвсем се оливат....

Хабер си нямат какво мога да спретна с продукти купени от магазина. Да не говорим за селскостопански магазин.



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 741 ()
Публикувано03.12.15 01:17



Какво ще спретнеш? В 99% от случаите - опърлени вежди или един-два откъснати пръста ;))



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: 741]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано03.12.15 01:23



Абе.... да кажем, че няма да са моите.



Цялата тая работа със забраните е фуфло, както казват в Крим.

Вместо да се бори истински престъпността, която е много добре известна с трите си имена, местожителство и егн, се правят простотии.
Нормалният гражданин нема да тръгне да синтезира наркотици или да произвежда взривове и бов.
Защото ако реши да го прави - битовата химия в супера и торовете в магазините за цветя са му достатъчни.
Е, при съответните познания де.
Ама те не са нещо супер сложно.



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 741 ()
Публикувано03.12.15 01:48



Не давай акъл на полицаите как да си гледат работата ако не искаш полицай да ти казва как да си рисуваш схемите ;)



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: 741]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано03.12.15 01:54



Ми да пробват.





Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 741 ()
Публикувано03.12.15 02:04



;))



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: 741]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано03.12.15 02:12



Да му мислят двойкаджиите!





Тема Re: Корекомнови [re: dedoandro]  
Автор .Jess. ()
Публикувано03.12.15 03:55



Е, как да не си за тоя клуб?!
То тук повечето не сме за него, по възраст. Ама какво от това





Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: 741]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано03.12.15 14:26



Преди 10-тина години, си взех едно шише от една акумулаторджийница. Сега я няма, затворили са я.





Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор ariel$$ (рекордьор)
Публикувано03.12.15 23:38



Германците обожават подобна размяна на дрехи. Веднъж дойде една немска професорка и докато я развеждах из София зачекнахме темата. Жената каза, че ходи на подобни разпродажби, вярно на по-заможни жени с по-маркови дрехи, и не намира нищо нередно.
Във Франция не е така разпространено. Не че го няма де!



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано04.12.15 00:17



От корекома на Младост си купих първите ми калкулатори - единия със соларна батерия, а другия с тригонометрични функции. Свършиха ми отлична работа после при следването, но пък заради тях така и не се научих да смятам "на ръка". Дънки се продаваха на черно, помня само марката "карера". После виетнамците започнаха масово да ги шият и пазара бързо се наводни.
От "Млад техник" ( ако не се лъжа намираше се някъде близко до "Лъвов мост) баща ми ми бе купил два конструктора - единият с едни планки с много дупчици, винтове, гайки и разни части за сглобяване на множество "изделия" - имаше и схеми кое как. А другия нещо по електрото - имаше ел. магнит с котва, който вдигаше едни железни стружки, "оборудване" за електролиза с готварска сол и вода, ел. вериги с батерийка и ел. крушка и подобни. Връх бяха радио-управляеми модели за лодки и самолетчета, както и множество сглобяеми модели на същите. Сглобяваш и боядисваш с бронз.Този магазин определено ми липсва. Имаше много джажджи за малки и големи.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.