Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:52 13.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Корекомнови [re: dedoandro]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано02.12.15 09:36



Ооо, здрасти дедо Андро. Драго ми е да те чета



Помня ги представителните магазини. Даже на бул. Левски (е, тогава Толбухин) пък имаше и дипломатически магазин



Тема Re: Корекомнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано02.12.15 10:16



Като студентка имах възможнсот да си купувам валута на по-ниска цена. Имах доста колеги - чуждестранни студенти и ми продаваха долара за 2 лева. Купивахме домашни потреби, дрехи, бебешки принадлежности и много други неща, които вече не помня. Но един корекомски чадър никога няма да го забравя.

Беше с четворно сгъване. Красив, но след няколко опита ми се стори доста труден за отваряне и затваряне. Оплаках се на сестра ми и тя пожела да си сменим чадърите. Направихме врътка трите с майка ми: Моят четворен го все сестра ми, тя даде нейния единичен на майка ми, а аз получих един двойно- сгъваем от майка ми. От всички чадъри в момента е "жив " само последният- двойносгъваемия:) И това преди повече от 30 години. Не е да не съм го ползвала. Просто е железен. Импегнацията на плата леко остаря и при по-силен дъжд не предпазва много добре. Отдавна стои като резерва, закачен на закачалките. И сега стои гордо в поставката за чадъри пред входната врата.
Който не вярва- да дойде и да види вечения чадър (некорекомски)...



Щастието идва при веселите!

Редактирано от Шило на 02.12.15 10:18.



Тема Re: Корекомнови [re: dedoandro]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.15 11:53



Ха, хоооооо - дедо Андро!


Искрено се радвам!

А мен тогаз от всички магазини, като изключим книжарниците, ме интересуваше само "млад техник". Мбал съм ги корекомите - там не продаваха ни транзистори, ни интегрални схеми!



Тема Да, "Млад техник"нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Phillip (Швайнщайгер)
Публикувано02.12.15 13:25



Даже 2 магазина бяха - на Стамболийски и на Мария Луиза (тогава Гошето Димитров). После тоя на Стамболийски изчезна.
Ние па в квартала имахме освен радиолюбителския период, който ни беше кратък, но и химическия. В МТ продаваха разни вещества, вкл. концентрирани киселини сярна, азотна, солна. По едно време бяхме тръгнали да си правим нитроглицерин, не било трудно, представяш ли си. Но не стана, явно има технологични тънкости неизвестни на широките аматьорски маси.



А през 80-те това беше единственото място в София, където можеха да се купят дискети. Другото беше заводския магазин в Пазарджик и още един в Бургас.

___

... тулибу дибу даучуу ...
(Валентина Хасан от Music Idol 2008)


Тема Re: Корекомнови [re: dedoandro]  
Автор .Jess. ()
Публикувано02.12.15 14:41



спомня ли си някой от вас т.нар. "представителни магазини"

Аз ги помня, но родителите ми ги наричаха "показни"

.
Дето можеше да си купиш банани за 3 лв., когато иначе струваха 1.20, ако ги има въобще.



Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: Phillip]  
Автор DarkSide ()
Публикувано02.12.15 15:31



магазините се казваха млад Technics





Тема Re: Да, "Млад техник"нови [re: Phillip]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано02.12.15 16:04



И "под колоните" тоже беше техничарски магазин.

А в Търново, в стария град, по улицата на занаятите, имаше магазин на завода, дето продаваха даже цели шасита от телевизори. И аз така "спасих" един черно-бял лампов на село - взех му ново шаси, вече на ИС и транзистори.
Бачкаше идялно, само проблем - поради тежестта на кинескопа, небалансиран вече от тежкото ламбово шаси отзад, имаше тенденция да се килва напред. Та му бях подложил едни щипки за пране отпред.





Тема Виц от соц. време: дезориентациянови [re: DarkSide]  
Автор Phillip (Швайнщайгер)
Публикувано02.12.15 17:22



Какво значи дезориентация?
Както се моташ в Кореком, изведнъж да разбуташ хората, да скочиш зад щанда и да поискаш политическо убежище.



___

... тулибу дибу даучуу ...
(Валентина Хасан от Music Idol 2008)


Тема Re: Виц от соц. време: дезориентациянови [re: Phillip]  
Автор DarkSide ()
Публикувано02.12.15 17:54



а пък в щатите кореком до кореком и милиционерите говорят английски :)


и кат стана дума за щатите, помня как като студент втори курс от некъде имах двайсет марки, а пък от некъде другаде имах десет швейцарски франка и сичкото тва богатство го поверих на един авер, който познавал неква стюардеса, която изпълнявала поръчки по списък в чужбинско, та по това направление се сдобих с декова глава техникс, която пък един друг авер ми я запои на Финезията на мястото на полската такава, която се беше видимо изтъркала за нема и половин година и левия канал беше почти изчезнал ... леле къф саунд вадеше оназ ми ти Финезия с Техникс главата ... ех, колко малко му требеше на човеко тогава :)



Тема Re: Виц от соц. време: дезориентациянови [re: DarkSide]  
Автор 741 ()
Публикувано02.12.15 18:22



а пък в щатите кореком до кореком и милиционерите говорят английски :)

И реакцията на един нашенец - "ама тук и за доматите ли плащате с долари" :))

А това с чждоземската глава за касетофон и аз съм го правил. Имаше един кореком в страничната уличка до новотел Европа, там продаваха и резервни части за техниките, оттам я взех за десетина долара и центове някакви. Лично си я купих и лично си я запоих.
Бях още непълнолетен, знаех, че е незаконно - ама само ако те хванат, пък те не хващаха винаги.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.