Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:50 16.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Няма  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано09.09.14 16:35



да питам защо правят това Извънредно класиране обяви Великотърновският университет, след като повече от 400 места останаха незаети. 49 са специалностите, които очакват първокурсници. -


защото и без това е видно, че е ужасно тъпо и унизително, а от друга страна вероятно университетът няма друг изход, но не мога да се съглася, че държавата не трябва да има регулаторни функции в подобни ситуации.
Хайде преподавателите - изкажете се! Ще ми бъде интересно да видя картинката от обратната страна.
Много интересно...капитализмът се движи от конкуренцията, а на младите хора, които искат да се докажат като заслужаващи да получат по-високо образование им е отнето конкурсното право и куцо,кьораво и сакото се приема във Вуз, само пари да падат...



Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано09.09.14 16:47



Ти си си отговорила сама. (Пардон, ако нарушавам желанието ти да чуеш мнения на преподаватели...

)

само пари да падат...
- ей го отговорът.

Моите разсъждения са следните.

Демографска криза. И криза на средното образование. Има по-малко завършващи. И които ги има - са полунеграмотни. Най-свестните - Терминал 2

Математически може да се закрият цели специалности и цели университети дори.

А какво ще правят работещите в тях? Бодро ще попълнят армията на безработните ли? (Които останат в България)

Още по-кратко - това е още един проблем, който е оставен на заден план. Там ПОНЕ хора не умират...


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано09.09.14 16:56



Да, не умират хора, но се съсипват животи.
Не ги мисли чак толкова преподавателите...в голяма част от университетите и без това са се награбили с физически неизпълними задължения, само и само да се вземе по-голям хонорар (това от личен опит).
Не съм съгласна, че най-кадърните отиват да учат в чужбина по причина -
1.че някои много кадърни нямат икономическа възможност
2.има деца, които просто са възпитани по друг начин и вярват в илюзията, че и тук има останал морал и нещата вървят към по-добро...
Аз съм - ЗА! да се закрият ненужните университети и специалности и като някой има диплома за висше образование, тя да означава нещо, да има стойност.



Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор the bag (торба)
Публикувано09.09.14 17:23



И аз съм "За" да се закрият голяма част от университетите и/или специалности в тях.

И за да не остане само празен разговор, предлагам:

1. Да разберем има ли сила/институция/организация, която може да закрива университети/ специалности в страната? Да окажем граждански натиск върху тази сила/институция - най-малкото, че е крайно време университетите да спрат да се превръщат в Женски пазари и да се огледа броят на университетите, специалностите и т.н.

2. Да напишем от името на съмишлениците отворено писмо до бг общественост, до родителите и до самите кандидати за студенти, че е тъпо да плащаш 5-6 години, за да вземеш диплома по фън шуй, оперно пеене, история или неоелинистика, след като тази диплома няма да ти донесе нито повече заплата, нито ще ти намери работа, нито ще ти я гледат с кой знае какъв респект в чужбина. Особено па ако дипломата ти е издадена от Ботевградския или Пернишкия университет например. (Тук изключвам талантите, които ще учат оперно пеене и после ще пеят в Миланската скала.)

3. ............<- тук добавете още
4. ............<- също
5. ............ <- също

И въобще днес, на тоя революционен и паметен ден ви призовавам да бъдете граждани!
Давайте да действаме, нежели да си пишем като уплашени зайци в клубчето.



ПП
Един от моите началници няма спомен от празнуването на 9 септември (питах го днес специално) - просто е бил в детската градина, когато го закриха тоя празник. Това е най-хубавата ми новина за днес - вече е на ход поколение, което няма спомен кой е ТЖ, коя е ДС и как изглежда пионерската връзка.



Тема Re: Няманови [re: the bag]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано09.09.14 17:42



Хора, дайте да не се ентусиазираме напразно. Както вече казах - никой не го е грижа. Повече университети - повече приети студенти, по-малко гладни преподаватели, повече доволни родители (отрочето - ВИШИСТ!!)... Няма европейски фондове и пари за крадене от такава реформа. Някой промръква чат-пат по тоя въпрос, колкото да каже нещо популистично и - ДО ТУК.

Държавата трябва да се изправи на крака по други показатели, и чак тогава някой ще се сети.

Не че съм съгласна с това. Просто съм реалист.

Нали понечиха да закрият 1-2 болници? Революциите видяхте ли?

При закриване на университети няма да има революции, но пък ще има недоволни много хора, някои от които със сигурност си плащат където трябва, за да им стоят "университетите".


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: the bag]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано09.09.14 17:45



Това е най-хубавата ми новина за днес - вече е на ход поколение, което няма спомен кой е ТЖ, коя е ДС и как изглежда пионерската връзка.- не зная дали това е достатъчно, за да бъде един човек качествен, но дано си права...то и каква ли друга надежда има?!
А колкото до предложенията ти по точки...пак съм ЗА, макар да не питая твоят бурен ентусиазъм

, но ако да би могло да се направи каквото и да било в тази посока - полезно ще да е.
Колкото до а напишем от името на съмишлениците отворено писмо до бг общественост, до родителите и до самите кандидати за студенти, че е тъпо да плащаш 5-6 години, за да вземеш диплома по фън шуй, оперно пеене, история или неоелинистика, след като тази диплома няма да ти донесе нито повече заплата, нито ще ти намери работа, нито ще ти я гледат с кой знае какъв респект в чужбина. това, е тук вече не питая никаква надежда. Пробвала съм единично и персонално да обясня, но българинът, както знаеш обожава детето си и само пробвай да му речеш, че детето няма нужда от тази диплома или нещо подобно в тази връзка...напълно безнадеждно е.



Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано09.09.14 17:48



някои от които със сигурност си плащат където трябва, за да им стоят "университетите".
е тва е жалката истина...



Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано09.09.14 17:52



Преди десетина години студентите си купуваха изпитите...имам чувството, че сега преподавателите ПОДАРЯВАТ изпити, само и само да има студенти и университети...
След някоя и друга година ще вземат ВКЪЩИ да им носят книжките с подписани оценки...

То са едни датски колежи, едни институти по мениджмънт и бизнес... И все са около Женския пазар!



Всички ще стават меринджеи!


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: the bag]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано09.09.14 17:58



Това е най-хубавата ми новина за днес - вече е на ход поколение, което няма спомен кой е ТЖ, коя е ДС и как изглежда пионерската връзка

Тука ще спорим...

НЯМА КАК да върви напред един народ, ако не си спомня миналото и не си извлича поуки от него.

Това са го писали най-мъдрите хора по света.


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Послеписнови [re: DRa ka]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано09.09.14 18:11



Пуснали са и една новост (поне за мен) - "Професионален бакалавър"... Висшист си, имаш тапия, бакалавър си, ама НЕ СЪВСЕМ...Не можеш да продължаваш нагоре към магистратура.


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: the bag]  
Автор TheSameOne (Същият)
Публикувано09.09.14 18:22



Тежка тема си захванала!
Чудя се - поред ли да отговарям или да се изкажа, както го направих преди години пред нашите университетски власт, заради което бях натирен от Академичния съвет.

по 1.
НАОА (национална агенция по акредитация) е единствения орган, които казва да или не на университет, специалност, докторантска програма и т.н. Само ще кажа, че във висшия орган на агенцията (акредитационния съвет) има 1 ( ЕДИН, от 14) представител на техническите науки например! Повече обяснения май не са нужни!
Затова пък има 6 човека, които водят часове в един новоизлюпен университет на хонорар, макар срещу имената им да стоят други имена на университети, в които са на основен трудов договор.

и пак по тази точка: добра или лоша НАОА взима някакви решения, защото за това е създадена. Тази година, обаче, решението в ЕПУ да не се допусне прием (макар че е частен университет, МОН одобрява заявката му за прием ?!) се взе от Министърката на образованието Клисарова, защото ... кметицата на Перник се наклони към АБВ!!!

по 2.
В документи от по-стари времена пише: Университетите са ковачница на кадри за индустрията. Държавата, според стратегическите планове за развитие на индустрията, обявява приема по специалности ...
Сега ... питай индустрията какви специалисти ще трябват след 5 години - за да се обучават съответно в университетите! Индустрията казва - Ние не знаем утре ще ни има ли, ти питаш за след 5 години! Да не говорим за по далечни перспективи.
Искам да кажа, че ПРЕДЛАГАНЕТО на специалности във всичките 52 висши училища е абсолютно неадекватно на нуждите на пазара. Онзи ден четох, в НБУ открили специалност: Работа с Фейсбук!!!

по 3.
Държавните ВУЗ-ове получават пари на брой студент. Завишават държавните си поръчки само и единствено на база налични преподавателски кадри (макар някои отдавна да не стават за това) и поддържане на огромна, в много случаи ненужна материална база. Може би ще ви изненадам ако ви кажа, че ТУ - София има ... 41 сгради!! В много от тях кютат едни хора, които чакат пенсия до няколко години. катедрите , в които са работили преди вече ги няма, но им е измислено някакво местенце по щат и .... Заплати, ток, парно, вода, ремонти, компютри ... разходи, срещу които голям брой хора не генерират никаква печалба (измерена не само в пари, а и в повишено качество на образованието.
С две думи - болшинството държавни ВУЗ - ове са се превърнали в социални (а някои вече се превръщат и в старчески домове) като резултат на инерция от годините. Освен това, никоя система няма да си позволи лукса да се разруши отвътре, колкото и да е лоша. И понеже отвън (законодателството) не я разрушава, а напротив - до голяма степен я поддържа - така ще си върви още дълго.

по 4.
Известно е, че в цял свят основното финансиране на малките звена (катедри, институти) става чрез работа по проекти. Не че тук няма такава възможност - има. НО!
Метриката, според която един преподавател си получава пълна заплата е ... брой положени часове за учебната година. В ТУ броят е 300. Какво означава това: един професор, за да си получи заплатата трябва да води лекции по поне 5 дисциплини през годината. Няма да ви обяснявам надълго и нашироко какво означава това - четене, актуализиране на материала, подготовка на лекционни материали, лекции, консултации ... Изведнъж 85 % от учебната година за този професор е минала в лекции! Кога да търчи да търси проекти, кога да работи по проекти, кога да пише публикации ...
В една европейска държава има правило - за професора - една дисциплина през зимния и една през летния семестър. През останалото време ВУЗ-ът очаква от него пари от проекти. Има ли проекти - може да си назначава екип, екипът му помага за воденето на упражнения, понякога го замества в лекции, а професорът продължава да търчи и да сключва нови договори. Отчисленията към ВУЗ-а си вървят - всички са доволни.
КАкво става ако няма проекти: уволнява хора, няма помощници и за учебния процес, понеже води учебен процес - ВУЗ-ът му гарантира минимално заплащане. Ако за една година това не се промени - закриват му катедрата или института и .. сбогом!

по 4.
Във връзка с горното - всеки проф. трябва да може, ако има проекти да назначава екипи - това трябва да са хора, които да вършат работа. Как е у нас - може би сме единствената държава, в която асистентите ... могат да се пенсионират като асистенти!! Което означава нулево академично израстване, нулеви напъни да се свърши нещо, освен влизане в час ...
И по -лошо: множество ВУЗ-ове направиха вътрешните си правила за кариерно развитие така, че да не се допускат външни кандидати! Ако има място за доц. ... то то е задължително за някой наш, вътрешен човек, а правилата просто изключват външно участие. Веднага пример: Немец, ПРОФЕСОР по немските правила, не беше допуснат до конкурс за ДОЦЕНТ в ТУ, защото "не е водил поне 30 часа лекции в ТУ за последните 3 години!" А че е водил математика в ТУ - Мюнхен повече от 25 години - кво от това!
Тези дни - назначаваме асистент при нас. Момче, направило докторат в Германия, в Мюнхен. Не му признават доктората, без да се създаде комисия, която да разгледа доктората му (който трябва да бъде на български език) ... с една дума, ще се рецензира или по-скоро цензурира немската система за присъждане на докторска степен!!!

по 5.
Ако един студент иска да учи една специалност, преподавателите ще могат да отчитат заниманията с него с коефициент 0.1! Правиш един час упражнение с него, отчиташ 0.1 час (от ония 300). И така , с коефициент до ... минимална бройка студенти, заложена във вътрешни правила.
Естествено - преподавателите отказват, на студента се казва: НЯма да учиш това, ще учиш друго - където има повече хора. Студентът естествено губи интерес, спира да учи нежеланото нещо, разхайманосва се или ... просто се маха и отива другаде.

по 6. ... а няма 6!
оооо има - поне 0 точки може да има

Системата днес (законодателно и чрез правилници ориентирана към непроменяне на статуквото) довежда до това, преподавателите в държавния ВУЗ да харчат около 90 % от времето си за избутване на нехранимайковците, при което се пропускат кадърните, можещите и амбициозните деца! Това според мен е проблема.

Имам късмет да работя за желана и интересна специалност. Приемаме по 120- 130 студента на година. Половината от тях не стават за нищо!
Предпочитам да приемем 60, да изчистим внимателно плявата и да дипломираме 30 - ама истински!!!

Но за това трябва да се барне здраво за промяна на нещата по 1, 2, 3, 4, 5, 6, ...

Леле колко писах!
Ама по тоя въпрос по-малко не мога!

Когато на готин човек му е кофти - това е блус
Когато на кофти човек му е гот - това е чалга


Тема Re: Послеписнови [re: UnicaDonna]  
Автор TheSameOne (Същият)
Публикувано09.09.14 18:25



Това е на поне 10-12 години вече!

Възроптаха, че било репресивно да им викат "полувишисти" и ... ги направиха професионални бакалаври.

Когато на готин човек му е кофти - това е блус
Когато на кофти човек му е гот - това е чалга


Тема Re: Послеписнови [re: TheSameOne]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано09.09.14 18:27



Така де. И аз забелязах, че е заменило "полувисшизма"...


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: TheSameOne]  
Автор the bag (торба)
Публикувано09.09.14 21:59



Такъв хаос е настанал в клуба, така дълбоко е потънала тази тема, че замалко щях да пропусна твоя: подробен- задълбочен- аналитичен- обективен- искрен-
-отговор.

И силно песимистичен същевременно.
Аз нямам нищо общо с висшето образование с изключение на това, че край мен е пълно с магистри, които пишат за себе си, че са амбицьозни, целеостремени и владеят английски на върхови нива, само че ако им се обади клиент по телефона на английски, търчат да връчат слушалката на някой дето знае английски.

И също така преди време бях потресена да науча, че няколко човека мои приятели от младостта в момента са професори в университети. Имах друга представа за професорите, наложи се да я променя. Но просто не се сдържах и намерих телефона на една от тях, за която бях сигурна, че ще бъде честна в отговорите си и я питах: кажи сега как седна на стола на професор! в юридически факултет! И тя вика: ми така - трябваха им хабилитирани лица заради акредитация и станах. (Тя е сладурка тази, знам, че никакъв професор не е, но поне има добро сърце.) За останалите не ми се мисли изобщо. Единият се скъсал да пише книги по теория на литературата, които както си ги четеш, така и дума не разбираш.

С други думи, напълно добре разбирам за какво говориш.
И също толкова добре разбирам, че каузата е загубена.

Да беше отишъл и ти в Германия. Поне щеше да имаш пари сега.



Тема Re: Няманови [re: TheSameOne]  
Автор 2biri (стар клубар)
Публикувано09.09.14 22:13



Вдигам темата, за да ти прочетат поста.
Тва си заслужава да се вдига през известно време.

Не познавам образователната система, но ти повярвах за всичко!
Благодаря!



Тема Re: Няманови [re: TheSameOne]  
Автор Fish L (Емарципанена)
Публикувано09.09.14 22:29



...



Тема Re: Няманови [re: TheSameOne]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано09.09.14 22:37



Ще се присъединя, само да добавя:

6.а. Новият закон за раздаване на академични степени и длъжности. Смятам, че от как махнаха ВАК заради желанието на един министър да стане професор, нещата съвсем излязоха из контрол. Нароиха се доктори, баш доктори, професори - с лопата да ги ринеш. Не, че ВАК нямаше трески за дялане, обаче беше цвете в сравнение със сегашната безконтролност и безхаберие.

6.б. Прословутото "дистанционно обучение", което смятам за поредния пирон в ковчега на вишето образование. ИМХО. Хирург обучен по интернет - пази боже!

6.в. И народа се изчанчи.... кви караници бяха по случай новите учебни планове.... Пусти часове!

6.г. Знаеш колко години във фонд "Научни изследвания" примерно как се обслужваха едни университети за сметка на други.

6.д.. Системата за отчитане на часовете както си споменал е тотално изкривена и нереална. Не може при нас една дипломна работа да се води за 7 часа (7 часа!!!) натоварване, а същата в Университета - за няколко десетки. Или да вземем друг пример - пиша на някой симпатяга 2, той отива при друг колега и хоп - колегата не може да отчете натоварването изкарано със същия симпатяга в системата за електронно отчитане. Аз по тая причина спрях да нанасям двойки на курсови проекти и да ги отчитам. Майната им на часовете, не ща да се смразявям с колегите за глупости. Доколкото знам въпросът е бил повдигнат на некой съвет, обаче реакцията е била "ми нищо не може да се направи".

6. Реално - понеже има и умни, и заинтересовани (преди всичко) деца - университетите са ковачница за некоя чужда индустрия. Това (липсата на силна нашенска индустрия) също е причината за ситуацията описана от теб в точка 4 и точка 4.




Честно казано (тва към Драка-та) това: а на младите хора, които искат да се докажат като заслужаващи да получат по-високо образование им е отнето конкурсното право не можах да го разбера.

Конкурсното начало не е отнето, то просто е бламирано, защото бройките за места са повече от кандидат-студентите.
Иначе - и ние сме заровили летвата под пясъка вече, както казва един колега.


И последно - греат аман от реформи в образованието! От основното до вишето!



Тема Re: Няманови [re: the bag]  
Автор TheSameOne (Същият)
Публикувано10.09.14 00:28



За да не звучи така песимистично, само да кажа:
Има едно островче при нас, учим децата на немски език, по немски програми на немски университети. И получават накрая 2 дипломи - наша и немска - бакалавърска,магистърска и ... докторска дори!

На ръба на закона и направилниците, на това островче прокарахме доста нетрадиционни неща и ... въпреки съпротивата на системата нещата вървят!!
По-важното е, че около 80 % от тия деца остават да работят тук, въпреки, че немската диплома им отваря широко врати навън. Не щат!Остават тук напук и са добре!

Не всичко е загубено!



Когато на готин човек му е кофти - това е блус
Когато на кофти човек му е гот - това е чалга

Тема Re: Няманови [re: TheSameOne]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано10.09.14 00:31



евалла!





Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор 2biri (стар клубар)
Публикувано10.09.14 00:58



Това е една от най-хубавите теми в клуба напоследък. Много по-важна от всички политически тъпотии. Дано да не отиде някъде назад, за да се кипрят глупости на първа страница.

Аз като бях в малките класове имаше една паралелка в ПМГ предгимназиално, после две, после три, тази година са четири. Догодина пет?

Като кандидатствах архитектура имаше 20 редовно и 20 платено - ако искаш. Сега са много, много... вкл. и в други градове.

Тва филиали на СУ, на ТУ - дори не ми се говори. То почва още от седмите класове. Какви са тия безумни паралелки с класиране във всяко второ училище? Има 5-10 училища, в които да кандидатства дете след 7-ми клас. Оооо, не, вече има 50-100 - тва профили с езици, разширено обучение по информационни технологии, изкуства да искаш. Да се чудиш детето ти за кво се е напъвало изобщо - накрая същата специалност с шестица и тройка.

Очаквам медицина в село Уйно с оценки двойки от неуспелите в учителския.

Наистина е малко обидно за децата и за родителите.



Тема Re: Няманови [re: TheSameOne]  
Автор moon_flower (поспаланка)
Публикувано10.09.14 08:55



Добре си изброил причините, защото аз виждам последствията , те са с-т-р-а-ш-н-и!

Имам близки, които работят в производството. Идват млади, дипломирани инженери и нищичко не знаят. А в работата вече се касае и за живота на останалите колеги.

Един от младите колеги, който е на ръководен пост, предизвика пожар, добре че не загинаха хора, но щетите - огромни. Над млн лв. Уволнен е, но производството стопирано за няколко седмици.

Та - трябва да се предприемат някакви мерки, защото опитните и знаещи ръководни кадри скоро ще се пенсионират, а кой ще управлява на тяхно място?

Младите просто не могат да вземат решения.

"За да намериш правилния начин,
трябва да знаеш истинската причина." Оптимист


Тема Re: Няманови [re: moon_flower]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано10.09.14 09:01



Та - трябва да се предприемат някакви мерки, защото опитните и знаещи ръководни кадри скоро ще се пенсионират, а кой ще управлява на тяхно място?

Мерки....СМЯНА НА ЧИПА - това са мерките.



Тези, които пишат законите, тези, които ги изпълняват, тези, които контролират и първите и вторите - са от един дол дренки. За свестните няма място в нито една от трите групи...

Писала съм отдавна - нека да има много висши училища. Нека който иска - да влиза в тях и да учи. НО НЕКА ИЗХОДЪТ да е много труден. Тежки изпити...може би дори - централизирани. На едно място - ВСИЧКИ завършващи по дадена специалност. Както матурата. За всички - ЕДНАКВИ въпроси при дипломирането. И КЪСАНЕ на провала.

Елементарно звучи, знам...обаче - НЯКОЙ ДРУГ ВИЖДА ЛИ ИЗХОД С ТОЯ МАТРИАЛ??


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор Molly (Перушанова)
Публикувано10.09.14 09:12



проблемът е не самият чип, а каква информация ше бъде записана в него

останалото е демагогия



Тема Re: Няманови [re: Molly]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано10.09.14 09:15



проблемът е не самият чип, а каква информация ше бъде записана в него

Моли, трябва ли да е човек СВРЪХИНТЕЛИГЕНТЕН, за да се сети, че под "смяна на чипа" се има предвид ""смяна на СЪДЪРЖАНИЕТО на чипа"?

Отново и отново - участие с цел заяждане....


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: 2biri]  
Автор Gyly (пишеща понякога)
Публикувано10.09.14 09:19



Позволявам си да се включа в дискусията ви, само защото ми е болно за нашето образование и се радвам, че намирам тук съмишленици.
Всъщност, нищо ново и различно няма да кажа с поста си.
По-скоро да коментирам, че освен всичко изброено, според мен е необходима и промяна в методиката на преподаване в определени области. Защото имам впечатление, че на много места се преподава схематично и накрая, дори и тези които искат, полагат усилия и учат сериозно, излизат с натрупани механични знания, без или с много малко практически умения, как да приложат наученото.



Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор Molly (Перушанова)
Публикувано10.09.14 09:21



не е заяждане, щот чиповете могат и да се презареждат, далеч не е необходимо да се сменят, само уточненявам, щот явно си го представяш по някакъв странен начин

верно че е сложничко за теб, но поне не хвърляй непрекъснато термини, които не разбираш добре



Тема Re: Няманови [re: Molly]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано10.09.14 09:26



не е заяждане, щот чиповете могат и да се презареждат, далеч не е необходимо да се сменят, само уточненявам, щот явно си го представяш по някакъв странен начин

верно че е сложничко за теб, но поне не хвърляй непрекъснато термини, които не разбираш добре



АЗ не си "представям" нищо. Просто цитирах Симеон. Върви да си правиш забележките и суперпрофесионалните коментари на него - очевидно и на него му е сложничко...Не е могъл да стигне до твойто съвършенство.

И ЗАЩО, професионалистке, вчера не ми отговори на "сложния" въпрос - какво имаш предвид, като сипеш мъдрости от рода на "Сайта е един - дир.бг"??

(Моля, ако посмееш да се пробваш с някакъв приличен отговор на този въпрос - направи го в ОНАЗИ тема, защото ми се бълва вече от непрестанните ви бози, които провалят хорските теми! Беше в темата за Вип брадър.)


Нещо да кажеш И по темата?

Редактирано от UnicaDonna на 10.09.14 09:34.



Тема Re: Няманови [re: TheSameOne]  
Автор echr ()
Публикувано10.09.14 09:41



Освен това, никоя система няма да си позволи лукса да се разруши отвътре, колкото и да е лоша.

Макар че е офф, просто не мога да се сдържа да не те поправя - ИМА такава система - СССР





Тема Re: Послеписнови [re: UnicaDonna]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано10.09.14 10:09



Къде това? Не съм го срещала, интересна идея

.Може и да има резон в нея - хем родителите доволни, че детето "вишист", хем ограничават претенциите му в бъдеще.



Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано10.09.14 10:11



Хайде преподавателите - изкажете се!

Ооооо, да не би това да е проблем само на ВТУ ..... всички са на тоя хал ......

Идиотизирането на нацията, чрез образУвателната система, е най-страшната бомба със закъснител, която е заложена в последните 10-15 години ......



Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Алоооуууу!нови [re: TheSameOne]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано10.09.14 10:17



Трябвали да се пишат такива неща ......

!?

Не си ли по конференции в Созопол!?

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Послеписнови [re: TheSameOne]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано10.09.14 10:35



Възроптаха, че било репресивно да им викат "полувишисти" и ... ги направиха професионални бакалаври.

Тарикати от нашия ВУЗ ги доучват за година две срещу някой леФ ..... шофьорски инструктори , ЖПейци .... итн ....



Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Няманови [re: BATHco]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано10.09.14 10:36



не е само последните години и само тук

Силата на правителството се крепи върху невежеството на народа. Затова то винаги ще се бори против просвещението. Време е да разберем това.
Лев Толстой

на това залагат - невежество и контролирана мизерия



Тема Re: Няманови [re: snowprincess]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано10.09.14 10:38



+1





Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор Molly (Перушанова)
Публикувано10.09.14 10:55



ами не цитирай неща, които не разбираш, елементарно е



Тема Re: Няманови [re: snowprincess]  
Автор Molly (Перушанова)
Публикувано10.09.14 10:56



и от мен +1



Тема Re: Няманови [re: Molly]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано10.09.14 10:57



ами не цитирай неща, които не разбираш, елементарно е

Елементарната в случая си ти. Елементарно злобна.

Чакам отговора си в ОНАЗИ тема.


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: snowprincess]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано10.09.14 10:58



не е само последните години и само тук

Да, да .... знам .... приятелите ми преподават из Великобритания и Германия и те се оплакват от тая идиотизация в образованието, че и тия в Харвард и МТИ .....

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Послеписнови [re: DRa ka]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано10.09.14 10:59



Къде това? Не съм го срещала, интересна идея.Може и да има резон в нея - хем родителите доволни, че детето "вишист", хем ограничават претенциите му в бъдеще.

Може и да го срещнеш някъде, но надали. Идеята - такава, каквато я написах - си беше МОЯ. Поне - не съм я чела никъде другаде.

Радвам се, че ти харесва.




Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано10.09.14 11:12



Да де, това имах предвид, като споменах липсата на конкурсното право...кандидатите по-малко от местата, следователно - лентата под пясъка. Е, с кого се състезаваш и има ли смисъл, след като и без това можеш да влезеш, дето искаш?! А освен теб ще влязата и много, дето "абе не знам точно какво искам, но тате каза, че това ще уча"...или направо "абе аз нищо не искам, ама нашите като ме карат"...
За реформите си прав...щото всеки следващ министър как, как, най-общодостъпно да покаже, че работи - ами ще светне една реформичкаааа...и така покрай шумотевицата, всички ще го научат и разберат. Хем ще се усвоят и едно пари за реформата





Тема Re: Няманови [re: moon_flower]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано10.09.14 11:30



Мдааа. В тази връзка- на моя близка детето се дипломира като инженер и имаше късмет, че веднага го взеха в перспективна фирма, но първата година като ученик - с ниско заплащане( е,ниско,ниско - 500лв). За сравнение, докторите докато карат специализация(доколкото знам), взимат минимална заплата. И нашия крайно недоволен...викам му - добре бе момче, какво си мислиш, че знаеш и с какво си мислиш, че към този момент можеш да бъдеш полезен на фирмата, че ти се струва, че заслужаваш повече ? А той естествено повтаря като папагал -"да ама на Запад..."



Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано10.09.14 11:46



това не е късмет, а спирачка
аз на подобно момче с компютри и перфектен английски му казах, че е по-добре да отиде в макдоналдс, там поне може и да го хранят
и той напусна, обиколи фирмите и си намери работа за 1500
сега вече има собствена фирма и печели още по-добре



Тема Re: Няманови [re: snowprincess]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано10.09.14 12:03



Зависи човек какви цели си поставя. Ако си поставяш цел да печелиш, с дадена специалност, да се усъвършенстваш в нея и да постигнеш успехи - не мисля, че излизаш готов от университета или че някой е длъжен да ти даде 1500лв, срещу теоритичните ти знания. Занаят се учи и това не става за ден и за два.
Ако искаш да вземаш голяма заплата сега и веднага - при добро жерание и малко повече амбиция, винаги можеш да намериш начин, но парите не са самоцел. И не винаги са добър избор.



Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор echr ()
Публикувано10.09.14 12:08



Не знам с какво ще е полезен на фирмата, но искам отговор на въпроса как може да се издържа човек с 500 лева на месец?



Тема Re: Няманови [re: echr]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано10.09.14 12:18



искам отговор на въпроса как може да се издържа човек с 500 лева на месец?

А с 250? (100 от които - за лекарства.)


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор echr ()
Публикувано10.09.14 12:43



Не знам, аз напуснах, щото сметката ми хич не излизаше, както и да ги смятах.



Тема Re: Няманови [re: echr]  
Автор moon_flower (поспаланка)
Публикувано10.09.14 13:08



Как ще е полезен на фирмата - не зная.

Но зная, че когато моя брат се дипломира, само 1 седмица беше редовна смяна - да опознае хората, и веднага след това - началник-смяна.

Сега идват при него млади инженери и на него му е необходима 1 година!!!!, за да ги въведе в техните задължения. И пак говори със страх и притеснение.

Цяла година към този млад човек е прикрепен колега, който го води за ръчичка. Как ти се струва на теб това? Къде на Запад фирма ще си позволи такива разноски и пилеене на време и ресурси?!

Ето затова - да получават младите хора високи заплати, трябва да показват нужните знания и умения. За да се класират и в живия живот, че на книжка всичко изглежда лесно и розово.
( говоря за химическо производство )

"За да намериш правилния начин,
трябва да знаеш истинската причина." Оптимист


Тема Re: Няманови [re: moon_flower]  
Автор echr ()
Публикувано10.09.14 13:12



Еее, "браво" на твоя брат и "не ги е срам днешните младежи"!





Тема Re: Няманови [re: echr]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано10.09.14 13:18



А как може да се издържа с 300лв на месец?!



Тема Re: Няманови [re: echr]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано10.09.14 13:24



Младежите не са виновни.Средата ги произвежда толкова неграмотни и неприспособими.



Тема Re: Няманови [re: 2biri]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано10.09.14 13:30



Не малко, много е обидно, но не мисля, че голямата част от обществото го осъзнава и се вълнува. За съжаление с всяка следваща година, все по-страшно става и толкова абсурдно, че на моменти започвам да се питам дали моето възприятие не се е изкривило с годините...а може би така трябва, може би всичко си е 6, но аз не разбирам?!





Тема Re: Няманови [re: snowprincess]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано10.09.14 13:49



Е, тук вече си абсолютно права.





Тема Re: Няманови [re: BATHco]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано10.09.14 13:52



Значи проблемът е световен...
ЛОШО!



Тема Re: Няманови [re: echr]  
Автор moon_flower (поспаланка)
Публикувано10.09.14 13:58



Не мога да разбера дали си иронична или се смееш на положението, но то е повече от страшно.
Не зная дали разбираш сериозността на подобно производство.

Ако стане промишлена авария, ще бъде обгазен цял регион, а водите се изливат в р.Марица, която от своя страна протича през Турция и т.н.

Та скандалът от регионален ще се превърне в международен.

Та брат ми с право се тревожи, защото от разлика на някои на него МУ ПУКА за България и за всички нас!!!

Но утре като се пенсионира и гръмне завода, пак валежите ще са виновни.



"За да намериш правилния начин,
трябва да знаеш истинската причина." Оптимист


Тема Re: Няманови [re: TheSameOne]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано10.09.14 14:02



"И получават накрая 2 дипломи - наша и немска - бакалавърска,магистърска и ... докторска дори"

Ооооо браво бе, значи вече сте упълномощени да издавате и немски документи...
Много хубаво, сега остава и немците да ги признаят...на ръба на закона....

Въпросът е конкретен, наистина ли немците в Германия признават тези документи или само ги издавате?
Сигурно ли е това или може и да не ги признаят?
Това ли е то на ръба на закона?

Нищо лично , така се разбира от написаното и ще се радвам , ако покажеш че не е така..но това "на ръба на закона" не ми се вижда да е много немско...

Ебаси, хората ви плащат, вие ги учите и им давате документ за образование на ръба на закона??????
Браво, страхотни специалисти ще излязат , само така, само така ще ги поставим на мястото им тези немци, англичани и американци...
Бъдещето ни е в сигурни ръце..

Къде шега къде истина.. кой да каже как е?




Мнението е позиционирано и няма нищо общо!


Тема Re: Няманови [re: TheSameOne]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано10.09.14 14:08



Чета ви чета ви и се чудя и виждам как образовани и интелигентни хора могат и извършват все интелигентни неща...
Абсолютно ти вярвам и съм убеден че само образован и интелигентен човек може да издава документи за образование на ръба на закона!
Необразован и прост човек не може да направи такова нещо...

От дълъг опит забелязвам, че също интелигентни и образовани хора правят многоръбови закони.
Страхотно готино си живеем, много ни бива...


Мнението е позиционирано и няма нищо общо!



Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано10.09.14 14:09



Значи проблемът е световен...
ЛОШО!


ПОЧТИ всичките ни проблеми са световни...Е, някои са доста по-уродливи тук, отколкото по света, някои - обратното. Но общо взето - не сме автори на нито един такъв проблем. Ако това може да те успокои...




Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: the bag]  
Автор esti ()
Публикувано10.09.14 14:30



Това е най-хубавата ми новина за днес - вече е на ход поколение, което няма спомен кой е ТЖ, коя е ДС и как изглежда пионерската връзка.

Това за мен не е хубава новина.
Напоследък все по-често срещам млади хора, които казват "е, хубаво де, какво толкова през комунизма..." - темата в училище е мината схематично и набързо, а те гледат сега по телевизията едни млади, образовани, цивилизовани и успешни социалисти и се чудят, какво толкова...
Това е идеална почва да се посее отново изродското семе.
Жалко...



Тема Добренови [re: esti]  
Автор the bag (торба)
Публикувано10.09.14 14:40



Хайде сега по-бавно и отново:

вече е на ход поколение, което няма споменкой е ТЖ, коя е ДС и как изглежда пионерската връзка.


Поколение, което няма спомен.
Което не означава автоматично, че не знае кои са горепосочените лица, институции и атрибути на властта.

Разбираш ли, аз също нямам спомен за Втората световна война, но знам (в общи линии) какво се е случило тогава.
Но не съм военно поколение. Не съм и следвоенно. Имам наблюдения от баба, дядо и родителите ми, които са били военно и следвоенно поколение, но само това.

Може би в гените съм наследила нещо от военните поколения, а то е да се тъпча с хляб без никаква нужда.



Тема Re: Добренови [re: the bag]  
Автор esti ()
Публикувано10.09.14 14:46



Хайде сега и аз да ти го кажа бавно (но само, за да ти върна отношението)

Или ме четеш предубедено, или аз не съм успяла да си формулирам ясно мислите.
Ако е първото няма смисъл да се обяснявам.
А ако е второто - съжалявам, но малко ме мързи, затова няма да правя опити за по-ясна формулировка.



Тема Еее,нови [re: esti]  
Автор the bag (торба)
Публикувано10.09.14 14:52



ти пък що си мнителна. :)

Ти имаш толкова светкавична мисъл, че открай време се притеснявам да ти пиша каквото и да е. Може да си забелязала.
Затова казах "бавно" - за да получа някакъв шанс да не ме нарежеш на салата моментално.

Наряза ме.
Карай, мир да има.



Тема Re: Няманови [re: esti]  
Автор Molly (Перушанова)
Публикувано10.09.14 15:08



тя дори и бибейската притча за мойсей гласи, че е водил 40 години в кръг племето си, за да се сменят поколенията и новите да не знаят какво е робство

не виждам що трябва вечно да се помни, от това никога нищо добро не може да поникне, напротив, семена на разделение се сеят ли сеят и затова не можем да тръгнем напред



Тема Re: Еее,нови [re: the bag]  
Автор esti ()
Публикувано10.09.14 15:11



открай време се притеснявам да ти пиша каквото и да е.

Значи познах - предубедена си.
Очакваш от мен неща, които обикновено са предназначени за други.
Съжалявам, ако общуването с мен ти образува стрес.
Казвам го съвсем искрено.

Що се отнася до другото, наистина тези дни не съм във форма и ми липсва енергия, затова реших да мина по тъча с обясненията, но ти май ме ковна, та...



Имах предвид това, че за разлика от ВСВ и фашагите, които вече ги няма, комунистите все още са тук и то на власт.
Имат идеалната възможност да се възползват от чистите умове на младите хора, които хем нямат спомени за тях, хем в учебниците част от истината е под въпрос, хем онези свине продължават да им бъркат в съзнанието.
От това ме е страх - че младите поддават.
Докато ние сме имунизирани, ама...



Тема Re: Няманови [re: Molly]  
Автор esti ()
Публикувано10.09.14 15:15



не виждам що трябва вечно да се помни,

О, не, дано да не е вечно.


Трябва да се помни, докато опасността е тук и е съвсем реална.
След това, може да се забрави и на секундата.
Но сега животът и бъдещето ни зависят от това - да помним.



Тема Re: Няманови [re: esti]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано10.09.14 15:20



Далеч съм от мисълта да влизам в безмислени спорове, но какво общо има м/у това кой е Тодор Живков и те гледат сега по телевизията едни млади, образовани, цивилизовани и успешни социалисти ?!
Тези вторите се предполага, че са от поколението, което няма спомени...т.е. не е обременено с нищо . Какъв е проблема? Питам просто, искам да ме разбереш правилно, питам, защото на мен не ми е ясно.
Според теб не трябва да има хора с леви възгледи или какво?!
Питам бе...





Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор esti ()
Публикувано10.09.14 15:25



Според теб не трябва да има хора с леви възгледи или какво?!

Е, не съм толкова крайна, нека си ги има, но по-здравословно би било да са малко и да не са във властта.





Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано10.09.14 15:28




Не ме успокоява, но поне ме прави мъдрец...все едно каузата е пердута...



Тема Re: Няманови [re: PYTnik]  
Автор TheSameOne (Същият)
Публикувано10.09.14 16:32



Нееее!
На ръба на нашия закон прокарахме разни неща, които тук умишлено не се допускаха с някакви шантави мотиви.

А за немската диплома - издава си я Германия! Не ние! Децата учат там един семестър (за което им даваме стипендия), полагат си изпитите (пак там) и това е основание Германия да им издаде диплома. Отделно от нашата! Истинска немска диплома!
Това, което немците трябва да признаят, и което те следят под лупа, е как водим обучението тук по техните програми! И понеже се убедиха, че го правим добре - нямаме проблеми.

С "ръба на немския закон" шега не бива и там не бараме



Когато на готин човек му е кофти - това е блус
Когато на кофти човек му е гот - това е чалга

Редактирано от TheSameOne на 10.09.14 16:40.



Тема Re: Алоооуууу!нови [re: BATHco]  
Автор TheSameOne (Същият)
Публикувано10.09.14 16:35



Не само да се пишат - и да се изокат трябва!
Белким някой ги чуе!


ама надали!

Когато на готин човек му е кофти - това е блус
Когато на кофти човек му е гот - това е чалга

Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано10.09.14 17:29




Не ме успокоява, но поне ме прави мъдрец...все едно каузата е пердута...

АБСОЛЮТНО пердута е...Не си ли се убедила сама, като четеш и слушаш накъде върви светът?


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано11.09.14 00:22



Бодро ще попълнят армията на безработните ли? - на кои по-точно безработни? Щото чух и за "почасово безработни"???





Тема Re: Няманови [re: Noy BG]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано11.09.14 00:31



Нали знаеш, че аз винаги обобщавам. Няма как в такива теми да се говори детайлно. Поне - не това са моите цели. Естествено - в случая искам да кажа, че ще се унищожат доста работни места. Не е ли ясно?


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано11.09.14 00:49



Туй ми е ясно, не ми е ясно що е то "почасово безработен"?
Я кажи кое е по-първо: Работните места или парите за създаването им?Работата ли създава парите или парите / капитала / създават работата и как така безработен пък ей на - взима пари? И що е то "работещи бедни" и безработни богати?


Всъщност не ми пука, а на теб?



Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано11.09.14 09:56



Eй ги и тези -


Допълнителният прием е за 550 места, субсидирани от държавата- ехеее, какви икономии ще реализира държавата, а те се натискат ли натискат.



Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано11.09.14 11:28



Може би ще получиш някакви отговори, ако пуснеш в момента Канал 3 - пресконференция на АБВ (Първанов) по проблемите на висшето образование...Купища РЕКТОРИ заедно в кюпа, дъра.дъра...за финансирането на вузовете, за изнесена в чужбина тяхна дейност, за разрешаване на СТОПАНСКА дейност на вузовете...все ОСНОВНИ проблеми. Само не чух някой да споменава, че си събират студентите по улиците, скоро и с бъклица по къщите ще тръгнат...


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор DRa ka (все тази)
Публикувано11.09.14 14:32



Е, нямам възможност да гледам тв по това време, но предполагам че ще бъде отразено предаването и в други медии... а пък и какво ли да ми обясняват, като и така всичко е ясно, но щом нещата опират до пари - картинката се замъглява от самосебе си.



Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор Blackeyes (Очето)
Публикувано12.09.14 08:39



Много интересно...капитализмът се движи от конкуренцията, а на младите хора, които искат да се докажат като заслужаващи да получат по-високо образование им е отнето конкурсното право и куцо,кьораво и сакото се приема във Вуз, само пари да падат...

Така изглежда отстрани, но има и уловка. На 18+ си пълнолетен и можеш сам/а да правиш изборите си дали да учиш или не. Никой нищо не ти отнема. Като влезеш в магазин, има продукти и цени. като влезеш във ВУЗ - също има образователен продукт и хора, които го създават, но не за чест и слава, а защото работят. Всяка работа и труд си имат цена и докато не престанем да си мислим, че преподавателите в БГ се забавляват вместо да работят (с мрънкащи, недоволни, многознаещи нет ползватели), ще си мислим, че не заслужават сами да определят цената на своя труд.



Тема Re: Няманови [re: DRa ka]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано12.09.14 09:34



Добре, де, на какъв принцип да ги регулира държавата? Аз не съм много наясно, ама доколкото знам субсидиите от държавата се определят от броя на студентите, а броя на студентите се влияе от това колко престижен е даден университет. Сега, ако някой иска да даде едни хиляда-две хиляди на семестър, за да получи образование, което никой не цени, никой не може да му попречи и не виждам защо да му пречи. Та, кое е унизителното? Децата не влизат в университетите за да ги потупат по рамото, че са влезли, а за да получат образование. Тези, които са се класирали в по-добри университети, ще получат по-добро образование. Къде е трагедията? Малко са ми разхвърляни мислите, но то е, защото и темата е малко разхвърляна.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Няманови [re: TheSameOne]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано12.09.14 09:41



Добре направи, че дълго писа. Приятно е човек да прочете нещо по същество, без "ох и ах".



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Няманови [re: hubavka69-110043]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано12.09.14 12:13



Децата не влизат в университетите за да ги потупат по рамото, че са влезли, а за да получат образование.

Зависи какво разбираш под "образование". Ако разбираш "знание" - забравИ. Ако разбираш "тапия" - да. 50 на 50 е ситуацията. Даже се колебая в тази пропорция.


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Няма политическа воля, но не е невъзможно.нови [re: DRa ka]  
Автор Phillip (ван Ромпой)
Публикувано12.09.14 12:50



Няма политическа воля да се реформира висшето, по една проста причина, която вече съм я казвал тук. Почти всеки управник е до време. И когато "вятърът задуха в друга посока", а както виждаме, той взе доста често да мени посоката си, тогава какво прави управникът, м? Ами, "кротко паркира" в някой от 50-тях университета! Е, може и на друго място, ама за всеки случай гледа университетите да не се разбутват, че "да има после къде". Иначе за всякакви други реформи има политическа воля, като някои доста брутални.

И за техническата реализация на реформата имам точна визия, която също съм споделял тук в общи линии. Ето:

1. Закриват се всички измислени и полу-измислени ВУЗ от тия акредитирани 51, по градове, градчета и паланки. Неакредитираните да си правят, каквото щат.
Остават акредитирани само общ университет, с природни науки, информатика, хуманитарни. Инженеро-технически университет, строителен университет, университет изобразителни изкуства, музикален университет, аграрен и медицински заедно с фармацевтика, както и спортен. От всички изброени остават точно по 2 (два), за да не каже някой, че няма конкуренция.
И два военни ВУЗ. Не виждам особена нужда от последното, ама от мен да мине, нека има.

2. Кандидатстване. Може много лошо да беше при соца, ама ако помните имаше едно много разумно нещо тогава. Почти за всичко, с изключение на изкуства, хуманитарни и медицина, се кандидатстваше с ... математика! И после при следването в почти всички такива специалности имаше 1-ва, 2-ра, та до 4-та математики. Да, за някои специалности това не е беше чак толкова пряко нужно, но математиката се използваше като ефективен инструмент за отсяване на плявата, от кандидатстване, до завършване. А бе, ще повярвате ли, че и по География в СУ се учеше линейна алгерба и аналитична геометрия? Ще снимам студ. книжка на сестра ми и ще ви я покажа, да се насладите.
Добавям и кандидатстудентски изпит по български език. Диктовка, граматически разбор, есе на зададена тема. С оценяване на правопис, пълен-непълен член, пунктуация и.т.н.

И трети изпит по обща култура. Примерен въпроси:
"Избройте поне 2 произведения на Георг Фридрих Хендел?"
"Коя година е издаден албумът "Стената" на Пинк Флойд?"
"С какво е известен Майк Ръдърфорд?"
"Коя фолк изпълнителка получи голямата награда на фстивала в Димитровград тази година?"
"Къде се намира в момента оригиналът на картината Мона Лиза?"
"Какво е изобретил Томас Едисон?"
"Кой е изобретил дизеловия двигател и кога?"
"Опишете лост от първи и от втори род."
"Кое е по-тежко: 1 кг памук или 35.274 унции гъша перушина?"
"Приблизително при колко градуса се топи алуминият?"
"През коя година в България беше установен валутен борд?"
"Кой е министър на околната среда и водите в момента?"
"Коя е столицата на Словакия?"
"Къде се намира държавата Суринам?"
"Каква е приблизително продължителността на деня в Осло, Норвегия на 23.09?
"Кога е по-вероятно да вали: при ниско атмосферно налягане или при високо?"
"Коя е най-близката до Слънцето звезда?"
"От кои държави се вижда съзвездието Северен кръст?"
"Избройте поне 5 игри на карти?"
"Какво представлява спортът кърлинг?"
"Името на настоящия олимпийски шампион в дисциплината 200м бруст?"
и др.



3. Обучение. Задължават се преподавателите да пишат поне 10% двойки и поне 20% тройки. Твърдо се ограничава броят на поправителни изпити по един предмет до два. Задължително присъствие на студентите на всички занятия и връщане на т.нар. заверка.

Така ще имаме оптималния брой, достатъчно качествени висшисти.



Тема Re: Няма политическа воля, но не е невъзможно.нови [re: Phillip]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано12.09.14 14:07



Как пък така написа въпроси, на които ВЕРОЯТНО самият ти можеш да отговориш...задал ли си ги и на децата си? А на няколко броя учителки независимо в началното или средния курс? А на преподаватели във вузове? А на 240 бр народни представители? А на 100 министри от последните 70 години?

Аз имам едно роднинче - миналата година завърши, преди това спечели няколко златни медала в международни олимпиади и сега е в Кеймбридж...ГАРАНТИРАМ ТИ че няма да може да отговори на 80% от въпросите ти.


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Нахвърлях ги набързо.нови [re: UnicaDonna]  
Автор Phillip (ван Ромпой)
Публикувано12.09.14 14:15



Нахвърлях ги набързо, за да дам идея.
Е, това ще е изпитът с най-малка тежест. Както и да е.

Обаче стигнахме до един основен въпрос, който вълнува родители и кандидати: Как да се направи кандидатски изпит, който да е еднакво лесен за всички?





Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано12.09.14 14:41



Е, каквото и да е, за пет-шест години все нещо ще научат. Може да не е най-доброто, но някаква база, която да надграждат след това, получават.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Няманови [re: Blackeyes]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.09.14 16:54



На 18+ си пълнолетен и можеш сам/а да правиш изборите си дали да учиш или не.

На баба ти фустата!





Тема Re: Няманови [re: Silverado]  
Автор Blackeyes (Очето)
Публикувано12.09.14 17:36



смени законодателството - какво чакаш. На 18+ могат да гласуват и според БГ законите са пълнолетни да правят сами изборите си. Кой ще им плаща си е друг въпрос, който пак те трябва да си решат, а не да чакат баба им да го реши. Не виждам и кое е толкова смешно, че зрели хора правят антиреклама на висшето образование, а ВУЗ-овете кимат позитивно с глави в пространството вместо да съдят всеки, който не спазва законодателството на България и подвежда с невярна информация в полза на някакво общество (може би тайно такова, с някакви си негови идеали и разбирания).

Т И М



Тема Re: Няманови [re: Blackeyes]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.09.14 18:45



ха ха ха - ма те, циганите, още от 11-12 годишни си слагат месо в карантиите, детеродващо.


И те ли са зрели, да та питам аз теб?
Ни тъ знам, имаш или нямаш деца, ама да ти кажа, че докъмто над двайсе и зайде години, децата са си деца и е нормално да бъдат провокиращо насочвани.
Очкее, Очкее, краката ми трябва да мийш и водътъ да пийш!



Тема Re: Няманови [re: Silverado]  
Автор Blackeyes (Очето)
Публикувано12.09.14 20:40



ти съвсем си изкукал да ти кажа. Щом смяташ, че в този клуб трябва да даваш разяснения какви били 18+ годишните, значи хич те няма по белия! А за простакерската ти изцепка да ти пия водата и да ти мия краката, ти предлагам да се обесиш на вратовръзката си. Ако не знаеш какво е вратовръзка, чичко Гугъл ще те научи и ще ти обясни, че твоите драми с децата ти, нямат нищо общо с факта, че са пълнолетни 18+ и си носят отговорност за избора, който правят! нали разбра - изкукал си тотално!

Редактирано от Blackeyes на 12.09.14 20:42.



Тема Re: Няманови [re: Blackeyes]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.09.14 20:49



няма как да стане - нося папионка.


Даже на две места си я слагам.
Ади не съ прави, че не знаеш.



Тема Re: Няманови [re: Silverado]  
Автор Blackeyes (Очето)
Публикувано12.09.14 20:55



Вие сте опасни за децата си, защото постоянно ги подценявате, а от това къде ще бъдат насочени/изманипулирани и т.н. без да им се даде шанса да видят реалните си възможности, в дългосрочен план ще си блъскат сами главите, че са ви слушали.
папионка носел - много важно с какво се носиш. То И Васил Левски в учебник по история бил заловен от полиция, а не от заптиетата, защото децата в 3ти клас не знаели думата 'заптие'. Обясни им да ти умият краката и да изпият след това водата от тях, че да схванат какво е 'заптие'. Аз не съм толкова толерантна и рязаните ти намеци на дърт, мърляв турчин ще си ги пробутваш вкъщи!



Тема Re: Няманови [re: Blackeyes]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.09.14 21:00



идвай - леген не носи, имам.





Тема Re: Няманови [re: Silverado]  
Автор Blackeyes (Очето)
Публикувано12.09.14 21:03



престани да спамиш и да се държиш мръснишки. Ебали сте им мамата и на образованието, и на живота в БГ, и на всяка перспектива за бъдеще! Е ми, казах ти - вратовръзката и се беси.



Тема Re: Няманови [re: Blackeyes]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.09.14 21:06



помислите ти са мръснишки а не държанието ми.


Изчервявам се сега заради държанието ти пред хората.



Тема Re: Няманови [re: Silverado]  
Автор Blackeyes (Очето)
Публикувано12.09.14 21:11



Вместо да се засрамиш, че всеки ден разваляш настроението ми и че това ще ти струва скъпо, Силверадо, ти си седнал тук да ми говориш за мръснишки помисли. Бегай, бе, бегай в гората - гол, ако искаш, крещи си там на воля, но като дойдеш тук ще се държиш възпитано, защото в петък вечер нямаш честта да говориш с мен за секс. Образованието не е сексуална тема. Затова имаш глава на раменете, за да правиш осмислени избори, а не да се лигавиш на всяка, която пише по темата, а ти се лепваш след нея с цялата кир на простотията!



Тема Re: Няманови [re: Blackeyes]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.09.14 21:20



ти първа спомена думата секс.


А това казва много!

?



Тема Re: Няманови [re: Silverado]  
Автор Blackeyes (Очето)
Публикувано12.09.14 21:26



чудесно, че най-сетне взе да се усещаш. Не ти давам знаци от реалния си живот, кукувичке, а ти казвам, че тези клубове наричам съвсем осъзнато и иронично клубове 'говорим си за секс' начело с админа и започнах вече да обяснявам, че, който е застинал само на ниво 'природа', а пък си мисли, че провокира и изкарва духа от бутилката, се е сдухал съвсем.
Линковете ти няма да ги отварям. Често с кожата си усещам органично отвращение от самочувствието ти. че много разбираш от хората, образованието, живота и т.н., а си съвсем обикновен първичен грубиян с никакъв финес към живота. Съжалявам, че ти го казвам така направо. Ти от намеци не разбираш.



Тема Re: Няманови [re: Blackeyes]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.09.14 21:32



а така!


Аз ти викам, че ти първа заговори за секс, а ти ми отговаряш, че "чудесно, че най-сетне взе да се усещаш".
По деликатно, де, че сега като ни тръгне приказка...



Тема Re: Няманови [re: Silverado]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано12.09.14 21:37



Ехоооооо!! Вие пак ли я подкарахте?



(В Панорама в момента говори онзи тип, който веднъж пререди 3-4 дечица в поликлиниката... разказах го в една тема. Емил Кало от АБВ...)


Нещо да кажеш И по темата?

Тема Re: Няманови [re: UnicaDonna]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.09.14 21:43



ааа, да се разберем - към тоя Емил нямам никакви полови мераци!


Нито такива или каквито и други да са към АБВ!
Чесно!



Тема Re: Няманови [re: Silverado]  
Автор Blackeyes (Очето)
Публикувано12.09.14 21:55



Недей много нареждаш кой какви мераци и към кого трябва да има, че да не последва кофти изненада. Всички знаем, че 43 е хубава възраст, а пък 21+43=64 - още по-хубава възраст (43 + пълнолетие по американски), но и двете възрасти могат да загубят много пари, ако тръгнат да се дръвчат професионално, като теб - мале, мале- и да се пльоснат в измислицата, която разиграваш - няма амбиция в образованието да се манипулират младите хора, ясна ли съм? Ти се правиш на велик, обаче в образованието никой не подвежда никого и в крайна сметка контрата пак е в теб...напуснат ли всички двойки в образованието, нали се сещаш каква чалгария си провокирал?!



Тема Re: Няманови [re: Silverado]  
Автор Blackeyes (Очето)
Публикувано12.09.14 22:05



прави се на тъп - не ми пречиш. Няма как да ме изкараш кариеристка без да съм, а това, че реагираш като на Павлов простотията 'стимул-реакция', ми какво да ти кажа - такъв ти е матряла, язък. Виж там философите, които твърдят, че човек е социално животно и се опитай да си се представиш в ролята на мишката на Павлов...язък, язък, че толкова се стараеш да не произнасяш думичките в значението им.



Тема Re: Няманови [re: Blackeyes]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.09.14 23:10



за мен си една кариеристка и туй то!



Тема Нови и важни документи на сайта на МОН.нови [re: DRa ka]  
Автор Phillip (ван Ромпой)
Публикувано13.09.14 09:00



На сайта на

са качени съвсем пресни документи по темата. Стратегии за наука и образование, описание на оперативна програма „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ“ (съкр. НОИР), 2014-2020 и др. Това са още чернови за обсъждане, както пише там, до 18.09. Естествено, някои от .pdf-те са оплескани малко технически, видимо от компютърна некомпетентност, а не от бързане, но се четат.

Аз още не съм ги прочел внимателно, но мисля има интересни намерения там, ако някой хубав ден се реализират. Ама ми се вижда малко странно служебно правителство да се е разработило чак толкоз в това немного уважавано от управниците направление, но предполагам заради сроковете на ОП НОИР няма как другояче.



Тема Re: Няманови [re: Silverado]  
Автор Blackeyes (Очето)
Публикувано13.09.14 09:23



чудесно. А ти за мен си щраус със заровена глава в пясъка, който смята, че може да се живее от въздух и вода, и разбира се с много страст

. Говорех за системата на висшето образование, но аз самата дори не съм доцент, така че нямам нужда нито от почивни дни, нито пък заслужавам уважението на великите хора в страната ни.Всичко се полага на милата ни държавица - и постове, и данъци, и признание. Затова ви смятат за корумпирани и всички, ама всички млади хора са отвратени от държавата - ако не знаеш, питай Т И М.
А, и Силверадо, достойнството обслужва не личните нужди на другите, изобщо не се съобразява с професионализма им. Когато ти завират в очите истината, няма как да не заболи. Държавните ВУЗ-ове с държавни пари си строят нови корпуси, нови сгради и спортни зали, а пък частните се оправят както могат. Едните са граждани на България, другите обслужват гражданите и си се правят на невинни, сякаш някой цял живот ще им осигурява рахатлъка. Е, дойде време разделно. Прави си харакири, че срамота, наистина, да не мога 2-3 добри думи да кажа за теб.

Редактирано от Blackeyes на 13.09.14 09:31.



Тема Re: Нови и важни документи на сайта на МОН.нови [re: Phillip]  
Автор TheSameOne (Същият)
Публикувано13.09.14 10:55



Нямам на този комп по-старата версия на Стратегията, от времето на Клисарова, че да ги сравня. На пръв погледи по спомени не виждам много разлики.

Когато на готин човек му е кофти - това е блус
Когато на кофти човек му е гот - това е чалга



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.