Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:32 02.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: На вниманието на suleimanpashaнови [re: gelsomino]  
Автор kryle (сивия вятър)
Публикувано05.09.14 23:56



не мисля, ще се изврати. виждал съм самоцелно "критично мислене" и не съм сигурен, че децата са готови за това, освен ако цялостната образователна система не се промени.



Тема Re: На вниманието на suleimanpashaнови [re: suleymanpasha]  
Автор 2biri (стар клубар)
Публикувано06.09.14 00:19



1. В най-началните класове естествено трудовото обучение и музиката. Без учителката - тя си беше една и съща - хубава, лоша - не я помня в този аспект. Режех си разни неща, бродирах си и си пеех. Бях отличничка по всичко, но не помня нито един друг предмет. Тва до 3-ти клас имам чувството, че само на физическо, трудово и музика сме я карали

2. После математиката и литературата. Без учителките - бяха малко кучки и много скучни. Ходех на олимпиади ама бях от ония лудите, дето с кеф ходят. Учителките наистина не ставаха хич. Нямам спомен да ми е бил интересен друг предмет, а имахме и готини учителки.

3. После учителката по немски и този по философия. Любими преподаватели. Е, няма толкова гаден предмет като немския обаче. Тази по математика - кучка на квадрат, ама някак се харесвахме тайно плюс предмета. Имах готина учителка по английски за малко. Голям страхотен идиот по литература - адски готин - пак за малко. Пълен олигофрен по история и някакви скучни лели по химия и география. По биология дори не й помня физиономията. Биологията беше интересна 100 пъти повече от историята и географията.

4. Още по-после си спомням двама страхотни асистенти по специалните предмети и няколко проклети доценти/професори. Дескриптивната и съпроматът бяха трудни изпити, но интересни предмети. Другото вече по-лично, но пак нямаше тясна връзка предмет - преподавател.

Хващам се за сърцето и честно - предмета помня - не учебника и не винаги учителя. Там на втория етаж нещо кликва именно по това нещо - ама имало кофти учебници, ама кофти учители... Е, естествено че помага готин учител, но не е задължително. Тва от дистанцията на времето. Инак в 5-ти клас сигурно съм била фенка на предметите на готините учители. Но не го помня.

Със страхотната учителка по немски ударих пълна греда. Наскоро ходих на курсове по немски - щото е срамота да не знам нищо. Пак страхотна. Няма никой в мойта глава - не става. Не вярвам да съм мазохист и да имам нужда да ме бият с камшик, за да науча нещо. Няма такова много по-важно баш от предмета, учителките ряпа да ядат.

Същото е и с работата. Има кофти шефове и кофти практики, но интересни работи





Тема Re: На вниманието на suleimanpashaнови [re: kryle]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано06.09.14 00:20



Според мен това с "критичното мислене" в нашата система поне още един век напред няма да стане. Няма никакви традиции в това отношение, а хората у нас, които се занимават с образование, са закостенели ретрогради и мракобеси!





Според мен!

Тема Re: На вниманието на suleimanpashaнови [re: UnicaDonna]  
Автор kryle (сивия вятър)
Публикувано06.09.14 00:28



За 500-600 лв. на месец какви да са?



Тема Re: На вниманието на suleimanpashaнови [re: 2biri]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано06.09.14 00:29



И е така, и не е.

Аз съм имала два пъти кофти и добри учители по математика. И в прогимназията, и в гимназията. При кофтите се мъчех, при добрите всичко ми грейваше в главата. Гимназиалният "добър" беше дотолкова добър, че този предмет ми стана любим ДОЖИВОТ. И го РАЗБРАХ. Със сигурност нямаше да стане така, ако ме беше "довършила" тази от 9 клас...

Може би си зависи и от самия предмет, и от предразположението на ученика към него...Все пак - и при перфектен учител хората, които нямат логическо мислене - няма да станат математици. Същото важи и за литературата, примерно.

Затова казвам на пашата, че всичко е КОМПЛЕКСНО. И че не е правилно да омърляме и домашното възпитание, и средата, и образователната концепция, и учебните планове, и учебниците, и заплатите, и да чакаме учителят по някакъв магически начин да компенсира всички мърлявщини.



Според мен!

Тема Re: На вниманието на suleimanpashaнови [re: kryle]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано06.09.14 00:31



За 500-600 лв. на месец какви да са?

Точно това казвам и аз.

Заплатата на учителя трябва задължително да ЗАПОЧВА от 1000 лева минимум. НО и да има високи изисквания към него.

Иначе кой ще ти КАНДИДАТСТВА изобщо да учи за учител?? Само хора, на които тройката не им е стигнала да се запишат някъде другаде...



Според мен!

Тема Re: На вниманието на suleimanpashaнови [re: gelsomino]  
Автор 2biri (стар клубар)
Публикувано06.09.14 00:44



Моето беше тъпо в началното. Никакво критично мислене не умееше. То с досада си прочиташе урока, камо ли нещо екстра.

Но пък беше много наблюдателен. От всичките дати и ханове и царе именно в трети клас и изчислявайки годините беше направил генерален извод: "Живели са по 200-300 години навремето тия хора". Е, ходи обяснявай, че между тези в учебника е имало и други, които не се учат по програма. Тва може да се тълкува и като критично мислене



В средното няма как да развиваш критично мислене в нещо, което не ти е изобщо интересно и съответно не познаваш. Освен ако не смяташ да пишеш денонощно в 40-50. Айде историята, литературата са маниулативни и бива да разсъждаваш и евентуално да оспорваш (неясно как като си чел и слушал на майка си и баща си нещата, които са една книга и два спора на маса). Чудно кво гениално можеш критично да измислиш по математика, химия, биология в 7-ми клас например. Да сравниш теориите на Дарвин и извънземните (не е сериозно).

Естествено има деца, които се палят по определен предмет и там четат много. Но да е панацея няма как. Представи си дядото вика "Русия те освободи, чадо, те са нашите братя" и бащата "Сине, Америка е нашият спасител", а майката "Европа е наш брат и добре, че ни спаси". Че тва дете ако може критично в 7-ми клас да отсее истината на най-близките си - ще стане поне президент или по-скоро пияница

Образованието е за средното ниво деца. Изоставащите имат нужда от допълнително учене. Напредналите имат нужда от допълнително образование. Но средното дете в 7-ми клас не умее да е критично.



Тема Re: На вниманието на suleimanpashaнови [re: UnicaDonna]  
Автор kryle (сивия вятър)
Публикувано06.09.14 00:45



Съгласен. А на университетския преподавател - от 2000лв. нагоре :)



Тема Re: На вниманието на suleimanpashaнови [re: kryle]  
Автор 2biri (стар клубар)
Публикувано06.09.14 00:57



А на лекаря - пак толкова. На полицая - пак.
Ние с гайдите -30% данъци (няма как да стане иначе). Ами пожарникаря? А социалните работници? Айде - 40%. Обаче няма как инженерите да взимат стотинки - айде 50%? А съдебната система? - Айде 60%.

Ама не може, щото аз пак ще взимам 600? Ми не може





Тема Re: На вниманието на suleimanpashaнови [re: 2biri]  
Автор kryle (сивия вятър)
Публикувано06.09.14 01:15



На лекаря - 4000лв.

Полицията - да я разпуснем.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.