Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:38 02.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: за реформациятанови [re: Gevrekh]  
Автор gelsomino (solitario)
Публикувано23.03.14 23:22



преди време в лична кореспонденция с приятен събеседник по малко по-друг повод споделих следното:

Ако пак се върна на любимия си ренесанс като пример, то ренесансовата архитектура и изобщо ренесансовата култура са възникнали от долу нагоре - от градското население във времена, когато благородството като потекло вече не е имало такова значение (говоря най-вече за Италия - на север нещата се развиват малко по-бавно), когато и простия овчар (Джото), имайки талант, е могъл да стане уважаван художник и да твори шедьоври. В русия при Петър Първи няма такова нещо. Петър #1 просто е решил да наложи европейската култура върху мужиците, обръснал им брадите (който се дърпал - направо заедно с главата), облякал ги е в лъскави дрехи и им наредил да се държат прилично. Само дето манталитетът им пак си останал мужишки.

с това, макар и косвено, мисля че ти отговорих :)



Тема Re: за реформациятанови [re: whatever-48059]  
Автор gelsomino (solitario)
Публикувано23.03.14 23:23



не губи вяра в утрешния ден :)
и в по-утрешния също...



Тема Re: за реформациятанови [re: gelsomino]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано23.03.14 23:24



Е, хайде сега - мнго добре знам, че Германия като държава е връстник на третото българско царство.

Ако позволиш да резюмирам написаното от теб в кратце, би звучало долу-горе така:

Вечерна неделна сбирка на поповете от местностите около Витемберг. Хапнали, сръбнали и обсъждат църковните дела в региона.

- Пичове... ъъъ, искам да кажа братя. Нещата не вървят. Плебсът все по-малко дарения прави, все по-рядко идва на църква, а и нищо не разбират селяндурите му със селяндури - нали са неграмотни даже на немски(?) па кво остава за латински. Кво да правим а?
- Да бе, лоша работа.... а епископът си иска неговото, затънал е до ушите в разкош, че и развратник пръчът му с пръч, а на нас не ни се полага.
- Да ви кажа, мен най-ме дразнят тия продавачи на индулгенции. Вместо селяните да дават парите на нас - харчат ги по тия мошеници. Нещо трябва да се направи.
- Ей Лютер! Докторе - кажи ти бе, нали си учена глава, ква да я кършим?
- Ми..... що не пробвате да им пейте на немски а? И земете им кажете, че прошката ще я получат щото са се родили, а не щото са добри хора или платили индулгенция.
- Бреййй - вярно бе! Ученото си е учено! А със здраве!

Разотиват се.

На следващата седмица.

- Ей, страшна работа! Като им заглаголихме на немски и моментално се вдигна посещаемостта. Обаче сега па - нови оплаквания. Еднообразно им било, все едно и също, скучно им било.... И да ви кажа - малко ме притеснява тва с прошката по рождение. Мартин - някакви идеи?
- Абе ще пробвам да драсна два-три хорала по-свежи така. То вярно, че еднообразно пустото му исо - и на мен ми е дошло до гуша от него.

На следващата седмица.
- Ей ви на тука неколко песновки - малко народни песнички съм вкарал в тях, дано живне паството. Едната малко неприлична си пада - "Нощвите на жената на кръчмаря", ама с църковния текст - бива. Па и може да се пее на два гласа. Е, малко не се разбира текста тогава ама на кого му пука - те така или иначе не вдяват много-много.

След още една седмица.
- Бреййй - работи бе! Лютер - голяма си работа! Цялото паство си подсвирква "Жената на кръчмаря". Май по-често с оригиналния текст, ама важното е, че сега пълнят църквата! Ей, кръчмаря - едно от мен за Доктора!
- Стига ви толкова! И без това едва се държите на краката си!
- Абре, Мартин, я дай да ги понапишеме тия неща, па да земем да ги закачим на врата на църквата а? Хем ще издразним епископа - копелето му с копеле!
- Давайте! Голям майтап ще е! Пък после можем да идем да пофърляме камъни по прозорците на евреите а? Тъй де - нали сме си опростени по рождение!

Излизат.


С две думи... реформацията не я смятам за нещо особено преломно по отношение на цивилизацията. Виж ренесанса - друга работа. То затуй и повечето композитори, пишещи нормална, а не само църковна музика се появяват в края му. Или - от края му ако щеш.

Интересно - ренесансът тръгва от териториите на "закостенялото" католичество, а не от "прогресивното" протестанство.



Всъщност - протестанството е по-скоро назадничаво. По-назадничаво от католицизма имам предвид. Колкото до самия Мартин Лютер - до колкото си спомням е доста противоречива личност, особено с яростния си антисемитизъм, ама за това рядко се говори.

По отношение на музиката.... не съм много добре запознат каква е музиката в античността, или пък по други континенти, може пък пеенето на два гласа да е било некакъв върховен пробив по ония северни земи и за сефте в цял свят, но едва ли те да са първите, дето са запяли на два гласа.
Не виждам и кой знае какви особени промени в музикалната област, поне както го описваш. Запели на повече от един глас, пели на немски и - вкарали народни мотиви - нещо за което руските композитори в темата в съседство са "порицани".

За мен преломът в музиката идва в края на ренесанса. Когато тя - музиката - се откъсва от църквата. Църквата колкото и да се "реформира" си остава църква.
Изобще, честно казно - хоралите са ми отвратни за слушане (доколкото съм попадал на такива) почти колкото чалгата и джаза да речем.

Но - да кажем, че аз не разбирам, нямам слух и съм предразсъдъчно настроен спрямо всичко църковно.



Тема Re: за реформациятанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор gelsomino (solitario)
Публикувано23.03.14 23:37



като изключим тъпотиите, които дрънкаш (макар от теб друго да не може да се очаква), личи си , че избщо не си запознат с историята - вкл. и ренесанса.

между другото, колкото и да не ти се иска, много е писано за книгата на лутер von den juden und ihren luegen, която съм сигурен, че никога не си чел. (ако беше малко по-умен, щях да ти я изпратя). иначе щеше да знаеш кога я е писал и при какви обстоятелства променя възгледите си. защото преди това лутер няма нищо против евреите - дори напротив.

ама не си струва да си губя времето.

п.с. лЮтер му викат руснаците. не използвай съмнителни източници :)



Тема Re: за реформациятанови [re: gelsomino]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано23.03.14 23:42



Приеми, че съм ужасно нечел нищо изобще и ми драсни едно съботно-неделно разяснение тъй да се каже.

А го пиша Лютер по принцип, за да не се бърка с Лутер - Кинг.



Тема Re: за реформациятанови [re: gelsomino]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано23.03.14 23:49



П.С. А колкото до защо и как си променя възгледите за евреите - ясно е защо и как. Първо - не са се оказали добрите овце, които да подстриже лесно за новата вяра и второ - оказало се, че гадовете мръсни поддържат тайно католиците.



Тема Re: за реформациятанови [re: gelsomino]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано23.03.14 23:52



И пак П.С.

Ти като умен и чел човек, да ми кажеш какви мерки предлага Лютер в книгата си за справяне с "еврейския въпрос" и каква е разликата им с мерките, които предлага Химлер?



Тема Re: за реформациятанови [re: Gevrekh]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано23.03.14 23:52



бе, те и американците никаква музика по онуй време не са имали, ама я ги питай сега, а?



?



Тема Re: за реформациятанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор gelsomino (solitario)
Публикувано23.03.14 23:58



намери книгата, прочети я и, ако разбереш нещо от нея, може и сам да си отговориш.
нали не очакваш да слизам до нивото на глупостите ти.



Тема Re: за реформациятанови [re: Silverado]  
Автор Gevrekh ()
Публикувано24.03.14 00:10



е, ти пък сега - само 13 британски колонии от атлантическото крайбрежие (а общо е имало към 25 колонии) стават независими, и то във втората половина на 18 век (1776).
Иначе - имали са музика, т.е. това е музиката на страната-майка.

През 1625 г. общото население на колониите е било... 1 980 души


През 1715 са били към 435 000.

И все пак, ето един композитор преди 19 век: Уилям Билингс (1746 - 1800), родоначалник на американския хорал.

Редактирано от Gevrekh на 24.03.14 00:11.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.