Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:23 12.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: за реформациятанови [re: gelsomino]  
Автор MilaO6 (рекордьор)
Публикувано23.03.14 14:56



Добре ще е преди да "налазим в дебрите на барока", да драснеш за предбароковия период, също за ренесансовия, а защо не и за предренесансовия, за да има база за сравнение и да се проследи, как при ренесансовата музика мелодията е била водеща, а при барока постепенно мелодията, започва да наподобява човешката реч, като става по-богато орнаментирана, по-емоционална и с по-разнообразни нюанси и настроения...

а, и с по някой пример от различните периоди...



Тема Re: за реформациятанови [re: ad miral]  
Автор MilaO6 (рекордьор)
Публикувано23.03.14 14:58



вярно е, че в тубата едва ли има такива стари и редки църковни мелодии, но той си има и други източници, предполагам...



Тема Re: за реформациятанови [re: ad miral]  
Автор MilaO6 (рекордьор)
Публикувано23.03.14 15:10



Защо ли?

Предполагам, защото в случая ударението пада не върху възникването на Протестантството и приноса на М. Лутер за реформирането и развитието на църквата, а върху особеностите в развитието на музиката от римокатолическия период и от периода на възникване на Протестантсвото...

Освен това, наистина ролята на Ян Хус не е за подценяване, но той не е успял за съжаление наистина да прокара Реформацията методично и последователно, както това е направил М. Лутер, което и става причина именно той да се счита за основател на Протестантстовото. Всъщност, това касае преди всичко протестантите... те са длъжни да почитат и разясняват ролята на Ян Хус като предвестник на Реформацията.



Тема Re: за реформациятанови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано23.03.14 15:16



а, и с по някой пример от различните периоди

на мен също са ми много интересни историко-музикалните лекции на джелсомино.
едва ли ще тръгна да се ровя и да търся сама, ако някой не ме сръчка, за да предизвика интереса ми, а той точно това прави..

ето тук едно от любимите неща на моята приятелка катрин - ранен барок, хайнрих шюц:







Тема Re: за реформациятанови [re: tartarianeyes]  
Автор MilaO6 (рекордьор)
Публикувано23.03.14 15:45



аз много харесвам

от късния барок... пяла съм го преди време, дори любимият ми парфюм е "Перголези"...

по-късно редица композитори като Бах, Дворжак, Верди, Моцарт също създават музика върху поемата Стабат Матер, като използват секвенции (цели музикални фрази и конструкции) от Перголези...

ето



Тема Re: за реформациятанови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано23.03.14 16:04



тръпки да те побият...

а някъде по това време у нас - йоан кукузел-"полиелей за българката"



имах един добър приятел, музикант, той търпеливо ми разясняваше невмите





Тема Re: за реформациятанови [re: ad miral]  
Автор gelsomino (solitario)
Публикувано23.03.14 17:37



видях, че мила-нула-шест вече ти е отговорила, така че няма какво съществено да добавя, освен че той далеч не е единственият критик на разпасаното католическо монашество. горе долу по това време ги има доста. изкушавам се да спомена tommaso guardati, известен повече като masuccio salernitano (или само мазучо), писал малко след ян хус.
ето разказът за мазучо и цитати от писанията му по думите на якоб буркхарт:

Заблуждаването и изсмукването на народните маси чрез фалшиви чудеса, свързани с порочния живот, докарват мислещия читател тук до истински отчаяние. за странстващите минорити* конвентуали се казва: "Те мамят, грабят и блудстват и като не знаят какво още да сторят, се преструват на светци и вършат чудеса, при които един показва одеждата на Сан Винченцо, друг - писанията на Сан Бернардино, трети - юздата на Капистрановото магаре..." Други си наемат съучастници, които, привидно слепи или смъртно болни, оздравяват изведнъж сред стълпения народ, като докосват края на расото или носените от тях реликви; тогава всички почват да крещят "misericordia", бият камбаните и пишат дълги, тържествени протоколи. Случва се понякога някой монах от амвона да бъде наречен дръзко лъжец от друг монах сред народа, но изведнъж последният бива обзет от бяс, след което проповедникът го извиква и изцелява. Всичко е чиста комедия. Съответният монах и неговият съучастник събрали толкова пари, че монахът можел да си купи от един кардинал епископство, където двамата живели охолно до края на живота си. Мазучо не прави разлика между францисканци и доминиканци, тъй като и едните, и другите били една стока: "А неразумната публика се оставя да бъде въвлечена в тяхната омраза и партийна раздвоеност и да спори върху това на обществени места и да се дели на франческини и доминикини".**

макар и малко по-късно, но в същия дух един друг критик на самозабравилото католичско братство, agnolo firenzuola, пише:

Тези добре охранени хора в своите широки раса не прекарват живота си да обикалят боси из страната и да проповядват, а обути в изящни кордуански пантофи, седят в хубавите си килии, облицовани в кипарисово дърво, със скръстени върху шкембето си ръце. И ако понякога се наложи да благоволят да се помръднат от мястото си, възсядат удобно мулета и тлъсти кончета и яздят наоколо като за отмора. Не преуморяват прекомерно духа си с изучаването на много книги, за да не би знанието да им вдъхне вместо монашеска простота луциферско високомерие.

-----
* минорити - францисканци, "малки братя на христа"
** "и едните, и другите са маскари" - познато, а :)

Редактирано от gelsomino на 23.03.14 17:40.



Тема Re: за реформациятанови [re: MilaO6]  
Автор gelsomino (solitario)
Публикувано23.03.14 17:47



радвам се, че ти допада :)
имам из фонотеката си такива примери, но ще ми трябва време да ги извадя, че е голям хаос.



Тема Re: за реформациятанови [re: gelsomino]  
Автор Gevrekh ()
Публикувано23.03.14 23:10



Междувременно, ако имаш възможност, виж този интересен

, не се бях замислял - защо наистина, първото по-известно име на руски композитор е чак в 19 век (Глинка).
Защо няма барок в музиката там? (или може би има, но аз не знам)
Защо директно скачат в романтизма.



Тема Re: за реформациятанови [re: gelsomino]  
Автор whatever-48059 (Б.К.)
Публикувано23.03.14 23:13



ох, как ме сърбят пръстите.
обаче трябва да се бачка :(




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.