Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:47 21.09.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема подмладих се братя и сестри с най-малко 30 годининови  
Автор alexandrovalex-98413 (европростак)
Публикувано01.11.13 21:21



като слушам новия икономически министър - га че съм се върнал по татово време - таквази демагогия с идиотски плам в очите...
комсомолката станка шопова например, беше по-скромна и адекватна...


абе направо сме в машина на времето - 2013-2012-2011.............1991-1990-1989-1988-1987-1986-1985-1984-1983-1982- ей тук сме някъде като гледам некои физиономии...
политкоректното говорене убива Мисълта.

Редактирано от alexandrovalex-98413 на 01.11.13 21:27.



Тема Re: подмладих се братя и сестри с най-малко 30 годининови [re: alexandrovalex-98413]  
Автор kr_marinov-90098 (красавец)
Публикувано01.11.13 21:33



ма ко говориш ве, газпром е целия една огромна фрактура, след преговорите със Стойнето
чух, че благодарение на нсо Милерион си тръгва с цели дрехи, нашия е бил на косъм да го качи на ферибота по потник

излязох изнервен и измислих измамата, изневярата и изкърското дефиле !


Тема е как бе -нови [re: kr_marinov-90098]  
Автор alexandrovalex-98413 (европростак)
Публикувано01.11.13 21:38



цяла Русия и газпром е легнала ничком и се надупила пред нашите славни преговарящи, а па англичаните били смаяни от техния победен ход, а па където чуели "български експерт" - само шепнели и свеждали очи...

политкоректното говорене убива Мисълта.

Редактирано от alexandrovalex-98413 на 01.11.13 21:40.



Тема Re: е как бе -нови [re: alexandrovalex-98413]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано01.11.13 22:04



Не се напъвай, ся ше дойде колегата ти будител Ржевский и шти изнесе лекция...за величието на руската наука и политика...за невъзможността да дишаме без тях...щото нали знаеш - „Дружбата със СССР е тъй жизнено необходима като слънцето и въздуха за всяко живо същество”....(ама как помня, а?

) Ей ви по темата...жалко, че другарят Ржевски не ме чете, иначе може и да го хареса...


Много хубаво го беше казал другарят Георги Димитров: „Дружбата със СССР е тъй жизнено необходима като слънцето и въздуха за всяко живо същество”.
Благодарение на тази дружба бензинът беше 26 стотинки, а по плажовете ни бе пълно с групи игриви рускини.
Консервните комбинати работеха на пълна мощност, влаковите композиции с наши консерви се разминаваха със съветски вагони, натоварени с дървен материал от Коми.
Още от деца бяхме закърмени с прекрасни детски книжки: ”Защончо”, „Чичо Стьопа”, „Тимур и неговата команда”…
Любим писател ми беше Аркадий Гайдар, а когато станах пионерче и трябваше да решим дали отрядът ни да се казва „Митко Палаузов”, аз станах и направих контрапредложнеие: „Павлик Морозов!”
Другарката ме погледна с широко отворени очи и за пръв път в живота си разбрах, че съм уличил десятката.
Може би за награда тутакси бях избран за отряден председател на пионерски отряд „Павлик Морозов”.
Сигурно на днешното поколение това име не говори нищо. Става дума за момче-герой от времето на съветската колективизация. То въстава срещу баща си – кулак, информира съветската власт за антинародните му действия и в крайна сметка намира смъртта си в класовата борба.
За съжаление колективизацията в България вече беше завършила и не ми се удаваше да повторя буквално подвига на моя кумир. Но се стараех да направя, каквото мога.
Два пъти информирах другарката учителка за едни поразии на наши съученици, очаквах да ме обявят за герой, но съучениците започнаха да ме гледат накриво.
По време на перестройката някой написа, че всъщност Павлик Морозов не е бил дете-герой, а просто малък доносник.
Четях новите теории на перестройчиците и ми се плачеше.
Ако наистина е било така, кой ще ни върне детството?
Искрено мечтаехме и у нас всички деца да бъдат щастливи и да ходят през лятото в пионерския лагер „Артек”.
Някъде към 57-58-а година бащите на другарчетата ми тръгнаха един след друг за Москва – на „обмяна на опит”, всички се върнаха с едни и същи подаръци: на първо място диапроектор за прожекция на картинки от детски приказки на екран.
Дойде ред и на баща ми, той обаче се върна без електрически диапроектор, а с някакъв по-примитивен – дето се гледа срещу светлината и то само от един човек. Освен това вместо филмчета с приказки ми донесе документалния разказ „Строителството на Волго-Донския канал” в две части. По-късно започна да се говори, че героичните строители от снимките всъщност били политически затворници.
То отишъл тате в „Детский мир”, но точно преди него минала друга българска група и изкупила всички истински диапроектори и всички филмчета с приказки.
Беше ми мъчно, но простих на баща ми.
Скоро след завръщането му обаче стана нещо, което не можах да простя.
Няколко вечери поред в къщи идваха гости, за да чуят какъв е животът в братската съветска страна – животът, който скоро щеше да дойде и у нас.
Играех си на пода и слушах разказа заедно с големите.
Баща ми описваше пътуването с влака, минавали през някакви села и – о, ужас, къщите там били като „бараки със сламени покриви.”
Вдигнах поглед като ужилен: баща ми даже беше сбърчил нос като човек докоснал се до нещо неприятно. Нещо подобно правят добрите пиячи, когато подушат, че са им налели менте.
Не можех да повярвам.
Или баща ми лъжеше, или нас ни лъжеха в училище.
Не можех да намеря отговора, но усетих как някакво непознато чувство започва да ме изпълва.
Сигурно това е било същото чувство, което е обладало моя кумир Павлик Морозов, когато е разбрал, че баща му е кулак и крие житото от съветската власт.
В този момент мразех баща си.
Може би трябваше да кажа на другарката, какво съм чул?
Разпитвах другарчетата си дали и техните бащи са им казвали нещо подобно за живота в Съветския съюз, но те само вдигаха рамене.
Реших, че баща ми нещо не е довидял и се опитах да му простя…
Бях в шести клас, когато в коридора на училището опънаха транспарант: „Днешното поколение със сигурност ще живее при комунизма. Н.С.Хрушчов”.
Някъде по това време излетя и Гагарин. Когато първият космонавт дойде в Пловдив, целият град излезе на улиците.
Очевидно бяхме избрали правилния път – навеки със СССР.
Посрещнахме и Хрушчов – „най-големият приятел на България”.
След няколко години дойде и Брежнев – сега той се оказа най-големият ни приятел.
Тодор Живков постоянно повтаряше, че България е поела курс на „всестранно сближаване с великия Съветски съюз.”
Наричахме я още „великата Съветска страна”, „първата в света държава на работниците и селяните” и т.н.
Пак баща ми каза една вечер, че бил на някакво общоградско събрание и там Тодор Живков или някой друг важен другар казал, че „целта е ясна – федерация или конфедерация със Съветския съюз”. Този път не го намразих – направо се зарадвах. Щяхме да бъдем част от най-великата страна на земното кълбо.
До един си пишехме с непознати другарчета от СССР – моето беше от Тюмен.
Някои връстници побързаха да осребрят дружбата и измолиха непознатите другарчета да им пратят часовничета. Тогава СССР беше за нас страната, в която часовниците ги раздаваха едва ли без пари.
Аз обаче останах идеалист и не поисках нищо.
Четяхме вече книги за по-възрастни: „Повест за истинския човек”, „Съдбата на човека”, „Как се каляваше стоманата” и безброй приключенски и шпионски повести и романи.
Лев Шейнин, Роман Ким, Анатолий Рибаков, Алексей Толстой…После стиховете на Маяковски и Есенин.
Онези с часовничетата отидоха да учат в Английската гимназия, аз обаче се записах в Руската. Първата книга на руски, която си купих, бяха избрани стихове от Маяковски. Прибрах се вкъщи, седнах на един стол в кухнята и започнах да сричам. В това време майка ми миеше пода и трябваше да си вдигна краката.
В тази поза разлиствах току-що купения том и възторжен четях:
Ешь ананасы, рябчиков жуй,
Твой день последний приходит, буржуй!
И докато разсъждавах върху неминуемата победа на пролетариата над буржоазията, мама лазеше по пода с парцал в ръка. Световната революция трябваше да започне на чисто.
В петък започнахме с удоволствие да гледаме съветска телевизия, от три филмови премиери седмично минимум една беше на съветски филм, нямаше вестник, в който да няма материал за дружбата….
Така всеки ден се срещахме с прекрасни хора и в нас продължи да прониква желанието да живеем по същия начин. Наричахме го „съветският начин на живот”. Ние, българите, обаче се дърпахме на инат и в крайна сметка много от нас взеха от този живот само пиенето на водка.
На 7 ноември излизахме на манифестация и славехме Великата октомврийска социалистическа революция, носейки портретите на членовете на съветското Политбюро.
За последен път я чествахме на днешния ден преди 20 години.
През 1979 –а излетя и първият български космонавт – заедно със съветския си командир. Като че ли мечтата да станем едно истинско семейство вече ставаше действителност.
Малко след това обаче от Западен Берлин си дойде братовчедка ми Дочка заедно с мъжа си – изселник от Съветския съюз. Човекът от няколко години живееше на Запад и сега за пръв път се връщаше обратно през Желязната завеса – макар и за малко.
Събрахме се роднини, братовчедката мушна някаква банкнота в ръката на мъжа си и го изпрати до близкия кореком да купи нескафе, датски бисквити в кръгла метална кутия, тоблерони и нещо за пиене.
Човекът се забави повече от час, започнахме да се безпокоим, но все пак донесе покупките. И започна да обяснява как отишъл в корекома и поръчал на руски – един път, два пъти, три пъти…Продавачките упорито не му обръщали внимание. Само го поглеждали презрително. Чак когато проговорил на немски, те тутакси се усмихнали и го обслужили.
- Че нали ние, българи и руснаци, сме братя? – чудеше се човекът.
Нещо се беше променило. Очевидно вече не братската дружба, а валутата на нашия класов враг беше станала необходима като слънцето и въздуха за всяко живо същество.
…Сега, като се сетя за детството, се усмихвам с умиление, но без да искам бърча нос.
Вчера срещнах един приятел от махалата, не бяхме се виждали цяла вечност и едвам се познахме. Спомнихме си това – онова, приятелят по едно време се втренчи в лицето ми и каза, че правя същите физиономии като баща си…




... СПОРЕД МЕН!!


Тема бе аз руснаците и руската култура си ги уважавам,нови [re: UnicaDonna]  
Автор alexandrovalex-98413 (европростак)
Публикувано01.11.13 22:19



ама като ми се явят такива идиоти със забравения комсомолски и демагогски плам в очите се втрещявам...
даже и по татово време ги гледаха иронично таквизи идиоти...
бе и от американофилите се втрещявам...

политкоректното говорене убива Мисълта.


Тема Re: подмладих се братя и сестри с най-малко 30 годининови [re: alexandrovalex-98413]  
Автор Oчeтo ()
Публикувано01.11.13 23:22



То, това поколение е плод на Вашите усилия и живот, та не бързай с младежкото дръзновение да си делегираш отговорността...





Тема Re: подмладих се братя и сестри с най-малко 30 годининови [re: alexandrovalex-98413]  
Автор sofka (горделива)
Публикувано01.11.13 23:27



А ти с това брятя и сестри у кой век живееш?!


Не ли по човешко да кажеш Лейдис енд Джентълмен!

Гледай натам, откъдето ти протягат ръце, а не натам, където ти обръщат гръб!

Тема Re: подмладих се братя и сестри с най-малко 30 годининови [re: sofka]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано01.11.13 23:31



Не точно, понеже зад понятието Лейди и Джентълмен има пълнеж от няколко стотин години, който е недостъпен за нас. Та братя и сестри е по-разбираемо като за нас казано.



Тема Re: подмладих се братя и сестри с най-малко 30 годининови [re: Yuppi]  
Автор sofka (горделива)
Публикувано01.11.13 23:43



Е сега като викне : На оружийе!, съвсем като за нас ще бъде.


Май друг призив не остана.

Гледай натам, откъдето ти протягат ръце, а не натам, където ти обръщат гръб!

Тема Re: подмладих се братя и сестри с най-малко 30 годининови [re: Yuppi]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано02.11.13 00:02



Не точно, понеже зад понятието Лейди и Джентълмен има пълнеж от няколко стотин години, който е недостъпен за нас. Та братя и сестри е по-разбираемо като за нас казано.


Като се замисли човек...зад наш`то "братя и сестри" има един пълнеж от 1330 години, който пък е недостъпен за други...



... СПОРЕД МЕН!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.