Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:23 22.09.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Пропадаща държаванови  
Автор MilaO6 (стар клубар)
Публикувано29.10.13 12:17



ли сме?!

Повод за тази тема е една стара

от 2010г. по повод на състоянието на Хаити след, а и още преди земетресението, която, цитирам - е една от най-бедните страни на света, опустошена след десетилетни беззакония, корупция и насилие.

Според проф.Екхард Крипендорф, критериите за "пропадналост", посочени в тази статия са:

1.Мащабната корупция;
2.Катастрофална и дори отсъстваща инфраструктура, която държавата не е в състояние да осигури на гражданите си;
3.Негодна и отсъстваща образователна система;
4.Безскрупулно разграбване и унищожаване на природните ресурси на страната;
5.Неспособна и разпаднала се администрация;
6.Страх и несигурност за живота на гражданите;
7.Масова и ненаказуема престъпност.

И особено "Съществен белег на пропадналата държава според проф. Крипендорф е загубеното чувство на гражданите за принадлежност към една общност, липсата на каквато и да е идентификация на гражданите с държавата".

Четирите най-пропаднали държави, пак според тази статия, са Сомалия, Йемен, Афганистан и Хаити.

Ся, аз съм далеч от мисълта, че можем да се сравняваме с тези държави, още повече че и в географско отношение не сме близки, обаче като гледам критериите на западния модел за "пропадналост" и все повече ме жегва под лъжичката...

Ние си имаме "специфично български критерии" за пропадналост, които ги няма в този модел, но пък те категорично не говорят в наша полза като демографската криза, примерно...

Хайде "пропаднала" държава още не сме, ама дали не сме "пропадаща"?



Тема Чакай сега?нови [re: MilaO6]  
Автор ЛАМБИ (25 W)
Публикувано29.10.13 12:25



Ти наистина ли имаш съмнения, че сме пропаднала държава!? Ами виж че отговаряме на всички критерии.





Тема Re: Пропадаща държаванови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано29.10.13 12:33



уважаемият професор крипендорф явно няма информация за нашата страна, защото иначе щеше да ни включи в списъка.





Тема Re: Пропадаща държаванови [re: MilaO6]  
Автор адмирал (андорския флот)
Публикувано29.10.13 12:58



Един принос към темата от Тома Измирлиев:

ЩАСТЛИВА ДЪРЖАВА

Закъсала държава! Продънена хазна!
И кой ли ще оправи таз глупава страна,
щом всеки смахнат правник - ерзац специалист
минава за държавник, дори за финансист?

Разпъната държава - ограбена страна,
с закони, ред и право - без никаква цена.
И куц, и сляп, и блъснат - известно е това -
се учи тук да бръсне народната глава.

В Дермен дере завършил с успех университет,
във София се връща велик капацитет,
и само тъй, от скромност, не става президент,
а само прост министър в критичния момент.

Един учил финанси при някой дърт лихвар,
но се родил със шанс и изскача секретар,
а друг видял на кино Париж или Берлин
и ето го - заминал за дипломат във Рим!

Закъсала държава, затънал параход
и никой грош не дава за своя "мил" народ -
министрите в чужбина, избраниците спят,
а вълчите дружини спокойно си крадат!

Но в тези дни размирни един достоен мъж -
държавният ни бирник - се шляе в шир и длъж
и толкова обича народа обеднял,
че щедро му съблича и сетния парцал!

¯¯
»Be Bulgarian, Jeeves!«
»No, sir. I fear I cannot recede from my position.«


Тема Re: Чакай сега?нови [re: ЛАМБИ]  
Автор MilaO6 (стар клубар)
Публикувано29.10.13 13:10



Тц, продължавам идеалистично и идеалистически да вярвам, че пропаднала държава все още не сме. Но че сме пропадаща имам силни съмнения... въпросът е, дали скоростта и ускорението, с които пропадаме могат да бъдат спрени и обратими...



Тема Re: Пропадаща държаванови [re: tartarianeyes]  
Автор MilaO6 (стар клубар)
Публикувано29.10.13 13:11



Нима няма да намеря един да се залъгва като мен, че още не сме съвсем пропаднали, ако и да сме пропадащи?!





Тема Re: Пропадаща държаванови [re: MilaO6]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.10.13 13:15



Ми в относително по-успешната половина сме от списъка на държавите в света по доходи и оправия. Демек над половината свят е пропаднал.
Да, както и друг път съм казвала, знам, че статистиката лъже и че в действителност нямаме какво да ядем, трепят ни като пилци и мрем като мухи и въобще за какво и плащаме данъци на тая държава - ни образование има в нея, ни инфраструктура, ни нищо.

Редактирано от MupaM на 29.10.13 13:17.



Тема не, не сме пропаднали!нови [re: MilaO6]  
Автор alexandrovalex-98413 (европростак)
Публикувано29.10.13 13:17



но някои упорито ни тикат към пропадане...
а па ний ако си мълчим - ще вземем наистина да пропаднем...

не, не сме пропаднали... ама трябва да се осеферим - сега!

политкоректното говорене убива Мисълта.


Тема Re: Пропадаща държаванови [re: адмирал]  
Автор MilaO6 (стар клубар)
Публикувано29.10.13 13:19



Ся, мерси за поетичната илюстрация, обаче много сме капризни и махнаджии и угод за нас няма...

днес в едно лай-шоу показаха Митьо Крика - шоу-мен, който бил в Англия - най-сериозно даскал човекът и дори влизал да замества отсъстващ колега по химия, щот майка му едно време била даскалица по химия и физика, едва ли не...

а в унисон със стихотворението, ако тука се беше кандидатирал, щеше веднага да му излезе лошо име, не че му е добро и сега името, де... освен туй, той не бил съвсем без образование човекът, завършил е ВИФ-а...



Тема Re: Пропадаща държаванови [re: MupaM]  
Автор MilaO6 (стар клубар)
Публикувано29.10.13 13:22



Най-гадното и измамно е, че като че ли не се вписваме в описания модел съвсем, ама от това не ни става по-добре...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.