Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:21 15.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Чукч - не читатель,нови [re: sofka]  
Автор Melany99 ()
Публикувано14.06.13 00:55



В този списък например на Блага Димитрова по-добрата книга е "Пътуване към себе си."
Липсва Димитър Димов, който е просто задължително да се прочете.
На Агата, също това не е най-добрата книга, а и липсват и други автори.



Тема Re: Чукч - не читатель,нови [re: chavdar4e]  
Автор sofka (горделива)
Публикувано14.06.13 00:56



Интелигентността е относително понятие.


Например Джон Ленън, който знаем, че е гениален музикант, съм чела, че нищо не разбирал от финанси и бил зле с ориентацията в града.
Друг може да е отличен журналист, а да не може да си изпържи две яйца.
Или всестранните дарби са за енциклопедистите, а за нас са малкото полезни умения и знания , които ни помагат в ежедневието.И да пропусна някоя книга, песен или откритие, то няма да се притесня изобщо. По скоро е притеснително да не доставя радост на близък човек с добра дума, подарък или поискан съвет.

Гледай натам, откъдето ти протягат ръце, а не натам, където ти обръщат гръб!

Редактирано от sofka на 14.06.13 00:58.



Тема Re: Чукч - не читатель,нови [re: chavdar4e]  
Автор Melany99 ()
Публикувано14.06.13 00:58



Не видях и руски автор.
Лермонтов например си е задължително да се прочете.
Ремарк го няма, бате ти Хемунгуей също...
Аз си падам и по Дончо Цончев, Есенин и ....още и още...



Тема Re: Чукч - не читатель,нови [re: sofka]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано14.06.13 01:08



Сутринта, с дребен вървим към "резервната" градина. Него му се спи, кисел, че "не си е вкъщи" и аз му предложих да си въобразим, че сме в игра. Където има локва, ще я прескачаме, ама с театър, 1 точка, където е прав участък, ще тичаме--- На счупена плочка ще спираме, на пропуснато кучешко ако, 3 точки.
До градината беше щастлив и събуден, аз закъснях само 3 минути.
Това ми започна деняг!





Тема Re: Чукч - не читатель,нови [re: Melany99]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано14.06.13 01:15



Аз що се заяждам


Литература е любов.
Няма класации.
Или ти харесва, или не. И няма спор



Тема Re: Чукч - не читатель,нови [re: Melany99]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано14.06.13 01:18



Всяка подобна класация повече или по-малко е еснафска и непълна.
Не можеш да събереш в "еН" бройки книгите, които "трябва" да се прочетат.
Книгите се четат за кеф - щото ти иде отвътре, а не за да отговориш на класациите и очакванията, или модата.
Ако не ти е кеф да четеш, ще си просто поредната манекенка уж чела нещо щото е модерно и класирано.



Тема Re: Чукч - не читатель,нови [re: chavdar4e]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано14.06.13 01:18



Литература е любов.
Няма класации.


[цунк!]





Тема Re: Чукч - не читатель,нови [re: sofka]  
Автор Mila06 (ветеран)
Публикувано14.06.13 01:50



Браво, ма Соф! Взимаш книги на килограм, а после не ги четеш! Майтап бе, Уили!



Обаче, не си права да я имаш и да не прочетеш "Името на розата"!!

е, ама то така не става...

първо, е въпрос на личен вкус, второ - на светоусещане и литературни нагласи - дали четеш като любител или като професионалист; дали гледаш на литературата сериозно или като на забавление, дали те интересува езика и начина на писане или съдържанието, действието, жанра и т.д....

Мойта комбинация от мотиви не е най-подходящата да давам акъл, кой какво да чете, но си имам моя си "скала на ценната литература", която следва да бъде прочетена или си заслужава да бъде прочетена, или задължително трябва да се прочете, независимо, колко нечетивна може да е...

Например, сред литературните среди по едно време битуваше мнението, че "Махалото на Фуко" на Умберто Еко е мерило за интелект и ерудиция и служи за тест за интелигентност. За средностатистическия ум, тя е невъзможна за четене, но ако си тренираш ума или промениш нагласата към литературата по принцип, може да бъде изключително интелектуално преживяване.

Като оставим настрана, че "Името на розата" е силно повлияна от научната семиотична проблематика на Еко като учен - семиотик и се смята за интелектуална проза от най-висша класа, тя се оказва изключително увлекателна с нейния екзотичен колорит, умела криминална интрига, интелектуални предизвикателства и множество криволичения. Има няколко нива на разбиране, всяко от които може да съществува относително самостоятелно. Смята се за един от много добрите образци на литературните хипертекстове преди компютърната виртуална реалност. Друго определение е, че е нещо като литературен лабиринт... Доказателство за изключителния й успех е, че може да се чете от всякакви хора и да се хареса на хора с най-разнообразни литературни вкусове. Просто, не може човек да не я прочете.

Тия списъци са много относителни... не включват много ценни заглавия, а включват някои не толкова значими, но пак всичко зависи от вкуса на този или тези, които ги правят.

Например, да вземем "Лолита" на Набоков и "Любовникът на лейди Чатърли" на Д. Лоурънс. Вече ми звучат леко демоде. Времето, в което все още биха могли да предизвикват някакви живи връзки с нашия литературен интерес като че ли е отминало. Времената, в които живеем имат съвсем различен вкус, мирис, и колорит. Но от друга страна, не мога да си представя, че уважаващият себе си читател, няма да ги е или да ги прочете...

Няма как да не прочетеш Хайтовите „Диви разкази”, „Случаят Джем” на Вера Мутафчиева, Радичковото „Акустично гърне”, но и всичко останало от Радичков. „Време разделно” на Антон Дончев, трябва да се прочете дори и само заради разразилите се спорове и противоречиви мнения и обстоятелствата около написването и излизането й.

„На изток от рая” на Стайнбек е потресаваща и непременно трябва да се прочете, но в такъв случай, къде е „Нежна е нощта” на Фицджералд...

Или пък Буковски... що като прочетеш „Пощенска служба”, няма да прочетеш примерно и "Присмехулнико, пожелай ми късмет", "Записки на стария мръсник" или "Любовта е куче от ада"...

От Марсел Пруст, вместо посочената бих препоръчала „По следите на изгубеното време”, а на Херман Хесе освен „Сидхарта”, „Степният вълк” и „Игра на стъклени перли”.

Интересно, що са посочили „Театрален роман” на Булгаков, а не „Майсторът и Маргарита”? Ама как няма да прочетеш от Булгаков и „Кучешко сърце” и „Бележки по маншетите” и въобще всичко...

А пък ако ще прочетеш „Погнусата” на Сартр, трябва да се прочетат и „Процесът” и „Преображението" на Кафка...

Всъщност, не съм чела и нямам мнение за номер 7, 32 и 35. Въобще, азиатската литература ми е слабо място. Останалите – стават. Не всички са на едно ниво, но ако човек иска да е в крак с общата си култура, би трябвало да прочете тези, но и още много други произведения от посочените автори и други автори, които въобще ги няма тук... Бе кофти работа е с тез литературни списъци и класации... Сигурна съм, че всеки може да си направи собствен списък, който винаги ще се различава от някакви такива, писани от литературни профита. Хеле пък питай издателите и тогава хептен ще ти се скрие шапката от препоръчаната литература... Най-добре чети си , каквот те тегли и толкоз...

Редактирано от Mila06 на 14.06.13 02:26.



Тема Re: Чукч - не читатель,нови [re: Mila06]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано14.06.13 01:52



Божке колко текст си изписала... а няма смисъл - вервай ми!





Тема Re: Чукч - не читатель,нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано14.06.13 01:53



И това е любов






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.