Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:35 07.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Как църковното време стана търговско  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано08.12.12 13:16



В средновековна Европа времето е църковно, защото частите на деня, дяловете му, се отмерват от църковната камбана. Религията е пряко заинтересована на службите в църквата да присъстват колкото се може повече от християните, налични в околността. Затова с различни камбанни сигнали им дава знак да тръгнат, че след малко службата започва, че вече започва. Да не закъсняват гадовете! Пардон, енориашите. Целият обществен и икономически живот се е наместил във времето извън "прайм тайм" зоните на поповете. Всичко в живота на домакинята, на полския работник, на търговеца, на господаря се оразмерява от камбаните за службите към Бога (от 3 до 7 на ден, а по някои верски празници – до 11 служби в денонощие). Това е селското време и безгрижието към него, църковното, времето на камбаната.

През Х и ХІ в. има възкръсване на градовете като първи по важност в държавите. Държавите и икономиката вече не са толкова разпокъсани и селскостопански. И вече от ХІІ в. времето става "търговско". Животът на гражданина и на града се мери не от камбаните за литургия, а от клепала и свирки за начало на работния ден, за обедна почивка, за края на работния ден. Говорим за манифактури, корабостроителници, за магазини, занаятчийски работилници с повечко персонал. За големи строежи на сгради, канали, пътища, които са изисквали дисциплина при много голям брой работници, ангажирани с определен проект и производствен план. Камбаната се измества от сирената на фабриката. Това вече по-късно, де, когато е изобретена сирената с въздух или пара под налягане.
Животът става по-сбит, по-напрегнат. Вече точният час на явяване на работа, на събрание или за приемно време в някоя обществена институция добива нарастващо значение. Затова е такова напрежението, натискът да се правят все по-точни часовници, които да са и общодостъпни – градските часовници*. И да се научат всички да разчитат показанията им – визуални и/или звукови. (най-малко 90% от градското население тогава е било неграмотно).
_________________
* Не пренебрегваме главния двигател на прецизното часовникостроене, разбира се, а той е мореплаването и нуждите му за точно време за навигацията. За определяне на местоположението на кораба през деня. Просто… морската навигация и хронометрия са от друг сборник приказки.



Тема Мда. Тук е подходящонови [re: АВе]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано08.12.12 14:06



да се пусне за фон на думите на уважаемия диктор:

- концерт в Медисънската квадратна (квартална?) градинка, 1987 (б.а. га са били по-младички така). Полупрофесионален запис от фенски тип, направен със сравнително добра за времето си камера, като обективът е прокаран през дупка на пуловера.




Тема Блдря за звуковото...нови [re: Phillip]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано08.12.12 14:45



оформление, Фильо!





Тема дай прогнозанови [re: АВе]  
Автор Ecнaф ()
Публикувано08.12.12 14:53



ако екстраполираш нужда - изобретение (камбани->свирки->сирени), какво предстои в идния век?



Тема вграден чип-будилникнови [re: Ecнaф]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано08.12.12 14:57



в черепа.



Тема Re: вграденнови [re: АВе]  
Автор Ecнaф ()
Публикувано08.12.12 15:06



обаче ако местоработата престане да има значение, може да не е нужно точното време. По-скоро дистанционната работа ще доведе до това, някой да измисли виртуален клонинг на работника, който клонинг да работи, а самият работник да си рисува или да катери Хималаите



Тема Re: Как църковното време стана търговсконови [re: АВе]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано08.12.12 15:57



Мога ли да взема на заем темата ти?





Тема Мля за Блдря-то,нови [re: АВе]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано08.12.12 16:11



АВчо.





Тема Re: вграденнови [re: Ecнaф]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано08.12.12 16:18



Абе, очакванията ми за бъдещето са, всъщност, антиутопични.
А твоите са утопични.
Увеличаване на работното време, увеличаване на пенсионната възраст, намаляване на пенсиите, въпреки увеличаването на тежестта на данъчното облагане и социалното и здравно осигуряване. Намаляване на болестите, обслужвани безплатно от държавната здравна система. Намаляване на безплатно отпусканите или с отстъпка лекарствени средства и инвалидни приспособления. Намаляване на годините безплатно образование за всеки. Увеличаване на тежестта на задължителното застрахователно натоварване на редовия гражданин. Социално маргинализиране и изпадане от "нормалния" социум на огромни маси хора. Пълен и тотален контрол и проследяване на електронните и телефонни комуникации, камери навсякъде, използване на СРС и трупане на досиета за всеки. "Чистене" на достигналите до пенсия, особена ако е по-висока. И куп други "правилни и необходими" действия.

И лошото е, че ще се окажа прав.

Редактирано от АВе на 08.12.12 16:39.



Тема Може, но ме...нови [re: *abi*]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано08.12.12 16:19



цитирай. Казвам се Александър Велев.



Тема Re: вграденнови [re: Ecнaф]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано08.12.12 17:10



мхм..едва ли
казват, че краят на света ще настъпи, когато бил гейтс започне масово производство на роботи.....





Тема Re: Как църковното време стана търговсконови [re: АВе]  
Автор Лил ()
Публикувано08.12.12 18:15



През късното средновековие по нашите земи са понастроени купища часовникови кули, на практика във всеки град, които отначало са отмервали времето по френски, т.е. както сега и както е било в Европа, после са започнали да отмерват по друг начин времето: денят е започвал/завършвал по залез слънце и през годината се е променял. Зимата е приключвал по-рано и 24 часа се е падало ок. 5 днешно време, лятото по-късно, ок девет. В Европа са му викали "италианско време", защото и в Италия са използвали същото време.

Часовниковата кула в Ботевград


Часовниковата кула на Сахат тепе в Пловдив, в момента не съществува


Много красиви и особени са тези часовникови кули, толкова разпространени като на Балканите, никъде не са. Интересно е каква естетическа и практическа необходимост са задоволявали.



Тема Re: Как църковното време стана търговсконови [re: Лил]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано08.12.12 19:09



Масовото строителство на часовникови кули в поробена България започва към края на 18-ти и началото на 19-ти век. През този период Османската империя изгражда тези съоръжения в почти всеки български град. Часовниковата кула в Хасково е построена в началото на 19-ти век като символ на града и на стопанския подем през онова време.


Хасковлията Коста Арнаудов описва кулата като висока 30 метра постройка, изградена от дялан камък, с тенекиен покрив и остро шило на върха. Имала е вита вътрешна стълба, която е извеждала до стаичка с прозорци в горната част. В средата се е намирал часовниковият механизъм, задвижван посредством две тежести от камък с дебели въжета. Медна камбана отчитала часовете. Освен за отмерване на времето, кулата е служила и за наблюдателница на пожарната команда. Макет на часовниковата кула и оригиналния часовников механизъм се съхраняват в Регионалния исторически музей – Хасково.









Тема Re: Как църковното време стана търговсконови [re: tartarianeyes]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано08.12.12 21:35




Някогашната часовника кула в центъра на Хасково ще бъде възстановена

Моят домашен арест:


Тема Re: Може, но ме...нови [re: АВе]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано08.12.12 21:44



Ок.
Мерси!
Пускам текста ти за обсъждане в Хр.
Може нали?



Тема Re: Как църковното време стана търговсконови [re: Лил]  
Автор LadyMorgana (Πο )
Публикувано08.12.12 23:05



предците ми са строили часовникови кули, както и църкви. Неханизмите често са се внасяли от чужбина (Англия най- често), но имало и самоделни механизми.

Относно отброяването на времето - в някои места на света още времето се мери по византийската традиция - денят започва с изгрева и приключва - при залез.


Major e longinquo reverentia - ама само като се аутсорсва рязането на чушки

Тема Изненадан(а)?нови [re: АВе]  
Автор Cв.Ckpoмни (стар клубар)
Публикувано09.12.12 05:08



За да има часовнико-строене, нужна е технология. За да има технологията, нужно е инжинерство. За да има инжинерство, нужна е приложна наука. За да има наука, нужна е натикана под контрол църква - която да не пречи на науката.

Когато общественият живот започва да се временува по часовниците а не по църковни камбани, културният живот отдавна е бил отмахнал камбаните. Един вид, когато часовниковата кула започва да отмерва работно време а не молитвено, това е изява колкото на насъщна икономическа нужда то и толкова на симтом на общественото раздалечаване от църквата специфично и от религията въобще.

Аз както виждам положението, църквата и бръщолевенията губят обществена стойност момента в който военните искат да насочват топовете по траектория и да бият на даден обсег с минимално количество барут. Което ще рече, нуждаели са се от точно измерение на гравитацията. Измерването на земната гравитация, съчетано с Нютоновата физика, мигновено измества Земята от центъра на вселената към нейното значително по-скромно място. И подсича религиозната догма за земната специалност. Халлей пръв прилага наука и математика да реши "Задача от велика употреба в Оръдейство", след което бива разработена първата артилерийска таблица за британската флота. Това в късните 1600-ни. Религиозниците нито са смеели, нито са можели да се опрат на Халлей - защото той е бил британския Кралски Астроном.



Тема Re: Как църковното време стана търговсконови [re: АВе]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано09.12.12 14:52



Сравнително точно молитвено време може да се получи по слънцето, па и по звездите, дори с прости уреди, неизискващи секундна точност. Всъщност едва ли изобщо църковниците да са стигали до такава идея - за точното време де. За какво им е па баш да е точно. Важното е да са еН молитви на ден.

Изобщо, измерване на астрономическо време се прави от древността и е било свързано разбира се с изготвянето на календар, свързан с начина на живот - кога да се сее, кога да се жъне, кога да се жертвопринасят девици.

Календари много - слънчеви, лунни... почти няма племе май дето да не си е направило такъв.

По-точно измерване на времето в денонощието започва пак там - в античността, като за целта са ползвани различни методи - пясъчни часовници, клепсидри, часовници-свещи. Конструктори са учени с имена като Херон Александрийски, Кетсбий.... Някои от уредите са били доста сложни - показвали са примерно и фазите на Луната, слънчеви и лунни затъмнения и какво ли не. Примерно т.нар. механизъм от Антикитера (2-ри век пр.хр.!!!):



После идва на власт любимата ми християнска църква, толкова много "подпомогнала" развитието на науките и бам - 1000 години и 13 дни поне закъснение във времето от дето и да го погледнеш. Така, че църквата нема реално никакви заслуги за времеизмерването. Първият анкерен механизъм е изобретен в Китай, а по времето когато е бил изобретен, поповете в "развита" Европа са си скубали брадите спорейки колко ангела могат да кацнат на върха на игла.

"Точни" (в съответствие със съвременните ни понятия за точност в ежедневието) часовникови механизми е имало и много преди бум-а на англо-испано-холандските агресии. Първият голям пробив към точност на часовниците, съизмерима с днешната е махалото. Махалото, съчетано с анкер и пружина, или тежести се ползва, и сега като еталонен времезадаващ механизъм - има както часовници с махало, така и метрономи. Точността (по-точно грешката) на механичните системи може да достигне (или да спадне) до няколко минути за година.

Изобщо - измерването на време (и не само) се е развило тогава, когато църквата почва да се разкарва от хоризонта. Т.е. когато се е появила нужда (както правилно си писал) от нещо повече от гъзурчене в името на господя.

Има връзка между корабоплаването и часовниците. Но не е точно тази, която си посочил. Връзката наистина е в измерването на координатите, но не през деня или нощта.
Измерването на географската ширина е било сравнително баламска задачка (и денем, и нощем), но измерването на дължината е било сериозен препъникамък при липса на точно време (е, има и други методи де, ама този е бил първият). Адмиралтейството или парлямента в Англия - не помня кой точно - във връзка с все по-нарастналата нужда за кражби от чужди земи, прави конкурс с доста сериозна за времето си награда, да се открие метод за точното й измерване. Часовниците с махало са достатъчно точни за тази цел, обаче - ако са неподвижни. Пък корабът се люлее през цялото време. И през някояситамвеченепомнякоя година е открит "балансът" - онова колелце с пружинка, което се мандахерца на ляво на дясно в механичните часовници и по съществото си пак е махало, но (почти) независещо от ориентацията си спрямо посоката на земната гравитация. Изобретателят на хронометъра (с баланс) май получава парите от наградата на конкурса след близо 30-тина годишно чакане, което означава, че колкото и точно да мерим времето - всъщност нищо не се променя с неговия ход.

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 09.12.12 14:58.



Тема Re: Как църковното време стана търговсконови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Ecнaф ()
Публикувано09.12.12 14:54



паручик, image няма как да излезе тук, ако няма *.jpg накрая.



Тема Re: Как църковното време стана търговсконови [re: Ecнaф]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано09.12.12 14:56



Усетихсъ дъ гу ева!



П.С. По-добре късно отколкото никога.

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 09.12.12 14:57.



Тема Re: Как църковното време стана търговсконови [re: kiko64]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано09.12.12 14:58



вече е възстановена. трите чучура ги няма и по-добре (кметски простотии). много е приятно да чуваш звъна на часовника, макар че не мога да разбера на какъв принцип действа и никога не ми е ясно колко е часът







Тема Това е пет веканови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано09.12.12 15:36



по-късно.



Тема Е, технократите!нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано09.12.12 17:31



Аз говоря за това в полза на кого се отмерва времето. А не с какви технологии.

П.П. "Чудото" от Антикитера вече е разгадано и пак е за морската навигация, не е за сухоземно приложение.



Тема Re: Е, технократите!нови [re: АВе]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано09.12.12 17:55



В полза на кого?


Ползата е на нуждта.
В случая с времето - нуждата да сееш, нуждата да свариш яйсе, нуждата да откриеш къде си в морето или нуждата да засечеш брой разпади от някой източник. От там - от промяната на нуждата - идва и промяната на времемеренето и на точността му.

"Чудото" от Антикитера вече е разгадано и пак е за морската навигация, не е за сухоземно приложение.


Не знам защо си турил "Чудото" в кавички. Чудо си е отвсякъде - само погледни какви зъбчатки са! Трябвало е да можеш не само да ги изработиш, но и да ги измислиш такива, че да се зацепват. И двете са си чудо за ония години. По времето когато е правено, прадядовците на съвременните западноевропейци са се яли един друг в буквалния смисъл на думата и най-голямото чудо за тях е бил сигур камък вързан за чепата тояга. А дали за морска навигация или сухоземна, или просто за времемерене - няма никакво значение. Времеизмервателен инструмент си е.



Тема Re: Е, технократите!нови [re: АВе]  
Автор LadyMorgana (Πο )
Публикувано09.12.12 17:55



времето се отмерва в полза на доминиращият икономически сегмент на обществото. Ако извадим от твоята формула християнството, и го заменим с будизъм или зороастрийски култ, получава ли се формулата?

Имаш например 12-цикълният календар на далекоизточните народи, тяхното отмерване на времето със слънчеви, огнени и водни часовници и силното развитие на търговията по времето на династията Мин, например. Ако изместиш центъра в тази посока, а не ''христианско-центриран''/''западно-центристки'' ще се получи ли формулата ти?


Major e longinquo reverentia - ама само като се аутсорсва рязането на чушки

Тема И?нови [re: АВе]  
Автор Cв.Ckpoмни (стар клубар)
Публикувано10.12.12 20:22



Взимайки пред вид че "църковното" време е биологично (за хора и добитък) (ставане и доене, закуска, излизане на полето, предобедна почивка, и прочие), точно каквото е времето отмервано от НЕмеханизираното занаятчийство, как точно се разбира че в 1100-те години някой е започнал да отмерва времето различно, за търговия (вместо за селското стопанство и занаятите)?

С оглед църковния контрол върху занаятчийте (та чак до контрол върху производството, да не би някой да богатее прекалено и да не отделя Богу нужното внимание), и върху търговците (щото знаем кои точно бого-избрани хора са били въвлечени там в най-голям относителен процент), кой през 1100-те е смеел да отмерва свое си време различно ото църковното?

Просто ми е интересно. Предполагам, че имаш сведения от Византия, която по времето (1100-те) е може би по-напред от католическа Европа - за която пък аз най-вече знам. От друга страна, ако Византия беше вярно толкова велика, как е бита на своя земя от експедиционни войски, чиито хора - и остави хората - чиито коне (щото конете са по-нежни и чуствителни на превозно сътресение) са докарани от другия край на Европа. Но това е друга тема изцяло.



Тема Кавите са...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано11.12.12 15:33



защото вече е разгадано.

Морско, защото е извадено от потънал кораб с навита да средата пружина. Т.е. действало е, работело е.



Тема Тя се е получила, но..нови [re: LadyMorgana]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано11.12.12 15:47



в Близкия, Среден и Далечен Изток това става векове по-късно под силния натиск на вече свикнатите с времето на свирката/сирената европейци.



Тема Re: Кавите са...нови [re: АВе]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано11.12.12 15:50



А, в този смисъл - да, съгласен съм.
Но това, че е било с навита пружина, не означава, че е работело само на море. Тъй де - ти кат караш кола спираш ли си часовника.





Тема Съгласен, но...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано11.12.12 16:02



вероятността на сушата някой да си купи такъв ултраскъп и сложен уред, за да си го държи вкъщи, е минимална. Тогавашният живот в полиса не е изисквал въобще такава прецизност в хронометрията. А и древните елини вече са имали някакви подобия на градски часовници - водни и/или с противотежести.

Редактирано от АВе на 11.12.12 16:21.



Тема Re: Съгласен, но...нови [re: АВе]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано11.12.12 18:10



Е, може пък да му е бил работен инструмент - показвал е слунце, луна... За един жрец би било добре да има такъв под ръка.



Тема Може.нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор АВе (речникаря)
Публикувано12.12.12 10:20








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.