Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:15 09.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: България светска държава ли е или не?!?нови [re: Black Wolf]  
Автор esti ()
Публикувано08.11.12 11:13



Вчера в главата ми бяха абсолютно същите мисли, дори пуснах подобна тема, но бях в прекалено добро настроение, за да успея да се възмутя подобаващо.



Тема Re: България светска държава ли е или не?!?нови [re: Black Wolf]  
Автор Ecнaф ()
Публикувано08.11.12 11:16



Е как да я оставя телевизията, нали поставяш медиен въпрос. Не присъствам на опелото.
Добре, да оставим медиите. Това, че сме светска държава, не означава, че не съществува "Дирекция по вероизповеданията" към Министерски съвет. Предлагаш да я закрием ли?

Драмата е в друго - че ако, не дай Аллах, почине главният мюфтия, то пак трябва да има национален траур.



Тема Re: България светска държава ли е или не?!?нови [re: Ecнaф]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.11.12 11:19



Абсолютно. както и главния равин, и ако почине който и да е от ръководителите на всяка една от религиозните общности, които (регистрираните) май са над 50.

Защото по закон БПЦ е равнопоставена с всички останали. Но явно всички са равни, но някои са по-равни (както се казваше навремето при соца)...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: В клуб "Християнство"нови [re: Black Wolf]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано08.11.12 11:23



Не знам дали съм с промит мозък или не, но все пак той е бил патриарх 41г., а и церемонията, която гледам сега по Канал 1 е много интересна , пищна и ме развълнува.
Такива неща не се случват всеки ден...е по-добре е церемониите да са Великденски или Коледни...но това също заслужава да се види!

Не съм ревностна Християнка, но почитам Църквата. Когато нещо ни е тежко на душата семейно посещаваме този храм, малката ми дъщеря /на 10г./ от малка обича да посещава различни църкви и манастири-просто и е интересно...палим свещички, сядаме и оставаме с мислите си. После отиваме на сладкарница и кафе:)

Знам, че църква, човек може да направи навсякъде, където остава със себе си и размислите си...но уважавам и тържествеността да идеш в самата сграда.

Навремето, когато бях около 12 годишна исках да стана монахиня:))...не знам защо , нещо ме привличаше там в манастира, дългите им черни тоги, поведението им, винаги ни посрещаха топло и сърдечно. Майка ми престана да ме води по църкви и манастири на екскурзия дори, когато на 13г, във Врачешкият манастир казах, че не искам да се връщам с тях...исках да остана да поживея поне 1 седмица при монахините /отбелязвам никоя от тях, н еме е подтиквала към подобно нещо!!!/:))...наговори ми какви ли не неща за тях, само за да ме наплаши...и признавам действително се уплаших и спрях да мисля в тази посока.
Сега съм няколко месеца преди 50-тата си година. Имала много бурен светски живот...от няколко години, ми е спокойно , уравновесено-дай Боже всекиму:))...понякога не крия , че ми минават мисли един ден, ако имам сгоден момент и случай да отида да живея в манастир...но това за сега са само приказки, неподлежащи на сериозно внимание.



Та посмири се малко...успокой се...нека си мине церемонията.

п.с. Че църквата ни не е това, което би трябвало да бъде съм съгласна...но това е друг въпрос.
Искрата, духът у нас е важен...там ничия Църква няма власт.

Церемонията определено е много качествена от протоколна, артистична и професионална гледна точка. Добър перформанс:))...както се казва! Това е достойно за уважение.

За починалият-Мир на душата му!

Редактирано от Lira Emerald на 08.11.12 11:30.



Тема Re: чакай да си взема...нови [re: Black Wolf]  
Автор врабец ()
Публикувано08.11.12 11:23



тапите за уши



какво те прихваща?!
човекът беше стар!
човекът е починал!
човекът илядо години беше бъларски православен патриарх!
лош-добър... какъвто е бил - такъв.
бил е глава на българската православна църква!
България е православна страна, традиционно. колкото и тъпо (според мен) нещо да е религията изобщо, положението е такова!
ма ти звучиш сякаш ако умре баба ти (пепел ми на устата) ще се разтрещиш по гробищата да не се разхищават цветя и жито бе?! нали умрела, закво са й...
то па бива врескалник... : (
точно баш конституцията посочва като традиционно изповедание източното православие в лицето на Българската православна църква!
това са ни корените! колкото и да не ти харесва точно пък на теб : (
какво по-точно искаш ти?!
зарежи, не ме интересува :(
то ми писнаха ушите...



Тема Re: България светска държава ли е или не?!?нови [re: Black Wolf]  
Автор ariel$$ (рекордьор)
Публикувано08.11.12 11:34



Църквата е институция, която е отделена от властта, а не от държавата. Патриарх Максим беше неин глава десетилетия наред и като такъв заслужава уважение.
Православната църква е официално признатата и честваме празниците, съобразно нейния календар. В конституцията на Франция също е записано, че се уважават всички религии, но в момента децата са във ваканция заради Вси Светии, а не заради Аид, който беше горе долу по същото време.
Не съм вярваща. Не съм кръстена, но от чисто човешка гледна точка, да не говорим от политическа смятам, че денят на траур е нещо естествено.



Тема Re: България светска държава ли е или не?!?нови [re: Ecнaф]  
Автор suleymanpasha (dionis)
Публикувано08.11.12 11:36



Зейнеп, с "п" се пише на турски. на арабски е с "б", ама българите не гледат арабски, а турски сериали :-)

и, ако се спомине главният мюфтия - Аллах здраве да му дава - няма да има национален траур и тълпи от държавни мъже (и жени) около савана му
поради много причини, една от които е в българската конституция:

Чл. 13.
(1) Вероизповеданията са свободни.
(2) Религиозните институции са отделени от държавата.
(3) Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.
(4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.


ти това го знаеш, де, ама се закачам за теб.



Тема Re: България светска държава ли е или не?!?нови [re: Black Wolf]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано08.11.12 11:37



глава на българската православна църква. уважават се църквата и християните.

според мен е протокол

светска държава, която не уважава духовниците си - та дори били и като нашите- много не я бива.





Тема Re: България светска държава ли е или не?!?нови [re: Black Wolf]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано08.11.12 11:42



Ами Вълк, ако се огледаш какво става около тебе и как все по-голяма част от гражданството губи светската си идентичност в полза на още по-изфирясали догми от Православната (знаеш, че ме бива баш в тези теми), и още по-лошо заменя изобщо християнската си принадлежност с друга, отново религиозна, но доста по-назадничава, то обявяването на национален траур е само в полза, а не във вреда.

Разбери.
В историята има моменти, когато е много по-добре да се избира по-малкото зло от колкото да се репчим. Не изхождай от духовните нагласи на образованата дребна прослойка в държавата, която отдавна е загубила авторитет, уважение и стойност за сметка на облъчването с особени сериали, натрапвани с още по-особена цел.

Ако сега искате да проявите разум, то най-добрата стратегия е не само да подкрепите траура, но да участвате активно с публични дописки и настоявания за нов, свестен патриарх. Защото промотира ли се Лимузинеца, не дай си Боже да бъде избран, край. Ще си носите потуретата и фереджетата и ако пеете юнашки песни, ще е по-добре да се спасявате в други, светски държави.

Най-разумно би било отдавна да бяхме протестанти, но не ни се усмихна късмета. За това борете се за каквото е останало, щото лошо ви се пише предвид тенденциите.

Редактирано от *abi* на 08.11.12 11:43.



Тема Re: В клуб "Християнство"нови [re: Lira Emerald]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.11.12 11:46



Въпросът е принципен и не може да се премълчава.
така утре ще въведат малоумното си християнство в училищата!



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.