Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:09 26.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Сега е два часа след обед на 14тинови [re: .Jess.]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано24.10.12 23:47



Предполагам обаче, че изобщо на острова нивото на цените е високо и такова като по-ниска категория няма.
Това не е така. Преобладаващото население е бедно, живеещо в евтини къщи. Има всякакви нива на живот. От вили построени за милиони до къщички на бедни хора не струващи повече от двадесетина хиляди (с земята). Цената на земята също варира в зависимост от локацията - близо или далеч от брега, в населено или ненаселено място, дъждовно или сушаво и т.н.
Същото важи както за хотелите, така и за квартирите. Някои хора са се преместили там за да пестят от разноските за живот. Температурата е една и съща целогодишно - по-скоро на топлата страна отколкото на хладната. Пести се и от дрехи.



"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"

Тема Re: Сега е два часа след обед на 14тинови [re: *abi*]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано24.10.12 23:51



На този остров имаше западно европейци и японци. Други не забелязах. Руснаци срещнах в Хонолулу. Даже и такива заселили се там да живеят. С пари какво ли не се постига!



"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"

Тема Re: Сега е два часа след обед на 14тинови [re: Oптимиcт]  
Автор .Jess. ()
Публикувано25.10.12 00:04



Аз имах предвид нивото на хотелите, не стандарта на живот.
Благодаря за разяснението, че човек се заблуждава, като гледа само лукс по снимките

.



Тема Re: Сега е два часа след обед на 14тинови [re: Oптимиcт]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано25.10.12 03:48





По някое време през тези тунели е текла лава. Ако се продължи по тунела навътре, евентуално се стига до лавата, но не пускат. Защо сега тунела е кух, това така и не ми се изясни.
Има една снимка с водопад над подобен тунел. По него също е текла лава. А водата от водопада е дъждовна. Ако не е имало дъжд наскоро, водопада пресъхва. При обилен дъжд пък, е много по-пълноводен и зрелищен.


На тази снимка сме в плантация където произвеждат кафе Кона. На бетона са разстлали прясно откъснати зърна да съхнат. Помагат им с един голям вентилатор най-отдясно. Използват топлия атмосферен въздух.


На тази снимка, шофьора на автобуса (с голата глава) беше едновременно и екскурзовод. През 12 часовата екскурзия, този човек не спря да говори. Може да му се събира не повече от 45 минути почивка, защото ни беше пуснал да гледаме филм по екраните, пак във връзка с екскурзията. От шест години живее със семейството си на този остров. Преди това са живяли в Калифорния. Родителите му са били родени на този остров и все още живеят там. Толкова добре информиран човек не бях срещал скоро. Освен всичко друго говореше и местния хавайски, който за мен беше невъзможен за изговаряне.

"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"

Редактирано от Oптимиcт на 25.10.12 04:07.



Тема Re: Сега е два часа след обед на 14тинови [re: .Jess.]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано25.10.12 09:03



Всякакви се намират.
Убедена съм, че при усърдно търсене ще се намерят доста изгодни оферти за настаняване, квартири и тем подобни, но дори на първи сърч намерих стая за седмица за 450 евро със закуска и басейнче.

Мой приятел, маниакален сърфист, преди време кисна почти два месеца на Хавай. беше си наел доста изгодно бунгало на плажа и му се бе получила цена за наема колкото двуседмичен престой в хотел. Единственото, което не го питах е къде и как се е хранил (само момче, надали е пържил яйца до колкото го познавам). А идеята да се ходи на почивка, точно на Хавай, с готвене ми е до болка противна някак си. Обаче няма начин да не се намират и фаст-фууд явки, капанчета и такива неща за по-икономично пребиваване.

Въпреки, че аз напоследък най-много харесвам настаняване в квартири под наем, но за Европа. Много ми допада идеята буквално да се смесиш с местните и да поживееш за десетина дни като тях. Превърнала съм го в ритуал за Италия. Много ми харесва да експериментирам с италианската кухня и то на място. Не бих го направила в Хавай обаче, поне на този етап ми липсва подобна настройка. Най-малкото защото не познавам местната кухня, а и с положителност на Хавай ще е по-трудно да се ориентирам с магазините за храна.

Ето един уместен въпрос към Оптимист: Ако си наеме човек квартира там, има ли добре развита транспортна инфраструктура с публичен транспорт? Колела под наем с положителност се намират, но как стои въпроса с растоянията до търгевски обекти?

Защото в азиатските курорти се намира и много евтин транспорт, и много евтини квартири, и храна на изключително ниска стойност в местни капанчета, което не налага готвене. Чудесен пътеводител в това отношение се оказа книгата на Елизабет Гилбърт "Яж, Моли се и обичай" предвид детайлните и описания за Бали. При това от съвсем прясно пребиваване във вътрешността на острова (книгата е на три години горе долу).

В Италия е отличен вариантът на настаняването в апартаменти под наем, което практикувам. Включени са разходите на апартамента (ток, газ, вода, интернет ако е нужен). Има пералня, посуда, всичко за да живееш като у дома си. На минути пеш разстояние се намират супермаркети и мини-маркети и е цяло удоволствие да се пазарува особено в частните по-малки магазини, където любезни продавачи са в състояние часове да обясняват продуктите, които са ни непознати ако се налага и с мимики. Апартаментите са винаги с напълно оборудвани кухни, все едно се прибираш у дома след дълъг престой в чужбина, а традицията е да се оставят препаратите, подправки, дори консерви и кафе от предишните наематели. Първите нужди са задоволени, даже и зехтинът е в шкафа. Следващият допълва със своите остатъци. Винаги има кафеварка, задължително Биалети

, а аз пия точно така приготвено кафе и у дома.

Настаняваш се, почти винаги се запознаваш поне с едни съседи още на първия ден и започвате да се поздравявате с повечето, сякаш винаги си живял там. Зарежда се хладилника и започва едно обикаляне и дегустиране, но аз съм доста добра в италианската кухня и никак не ме затруднява бързо приготвяне на паста във всякакви форми. А съм и голям любител лесните им и пиканти рецепти.

В края на краищата се оказва, че сме се хранили доста по-добре от колкото непрекъснато навън и разбира се далеч по-икономично. И това позволява да се наема по-луксозен апартамент, защото се предлагат и прекрасни жилища на по-високи цени, за сметка на ресторантите. Въпреки, че дори в това отношение предпочитам по-народно настаняване. Хората в по-ниско бюджетните квартири са по-разговорливи и предразположени, което неминуемо въвежда в автентична италианска среда на живот. И е много приятно да наблюдаваш навиците и порядките отблизо. Пристигат сметки по пощата и ги събираш чинно в антрето, носят ти вино от лозето си, черпят те с нещо домашно приготвено, ей така за да опиташ...Много са мили, наистина.

Още по-забавно ми е всеки път да сменям квартала за настаняване и да го изследвам по-обстойно.

Имам прекрасни спомени от такива пътувания и определено ги предпочитам пред хотелското настаняване, но както казах не и на места от които нямам предварителен културен опит. Докато Италия ми е много позната, много близка, на всичкото отгоре понякога гледам италианските канали в къщи и съм в крак с времето, и събитията.

Следващата дестинация е Лаго ди Гарда! Малчезине. През погледа на Густав Климт. Падам си по тематичните пътувания, новата ми страст.



Пътуването по "Легенда за Сан Микеле" ми се получи дори по-добре отколкото очаквах.

Отвях се. Да се върнем в Хавай! И да си започвам книгата от днес.

Редактирано от *abi* на 25.10.12 09:09.



Тема квартиринови [re: *abi*]  
Автор Ecнaф ()
Публикувано25.10.12 09:47



Ти си една малка ходеща енциклопедия



Квартира под наем за дни или седмици - това май не е развито в София за разлика от малки градчета и села ("къща за гости"), но може и да бъркам, не съм сърчвал.
Как ги намираш в Италия, има сайтове за това или как? На какъв език са офертите, трябва ли да отбираш италиански или са дублирани на английски?



Тема Re: Сега е два часа след обед на 14тинови [re: *abi*]  
Автор svoya sam (новак)
Публикувано25.10.12 16:32



Може и на круиз да отидеш, хем ще разгледаш всички острови; 1000 $ за една седмица all-inclusive, + билет зависи от сезона , но да речем 700-800 $,което прави заплата за 2 седмици, за по бедни - за месец.
От нашето източно крайбрежие не се практитува масово пътуване до там заради изморителния полет. От Калифорния е близо, мисля около 4 часа; същото време е от Бостън до Карибите.



Тема Re: Сега е два часа след обед на 14тинови [re: svoya sam]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано25.10.12 17:14



Правила съм круиза от Кипър до Египет и е много удачно, освен, че не ми харесва идеята за прекалено дългото прекарване на борда. Въпреки, че обичам корабите. Всъщност са любимото ми средство за транспортиране, но само за да ме отнесат до целта.

Иначе горещо препоръчвам круизите.

И ако ще направя круиз съм си харесала два:
- Норвежките фиорди
- Антарктическите, които тръгват от Ушуая и правят два вида маршрути. Южноптагонския с Кейп Хорн или Отиват до самата Анарктида. Последните са предимно руски кораби. Страхотно пътуване!


Ако са ти интересни ще ти пусна линкове да ги видиш. Аз много съм се запалила, но проклетият транспорт до Ушуая прекалено много оскъпява пътуването.



Тема Re: квартиринови [re: Ecнaф]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано25.10.12 17:44



Ох, хвани ме на тема пътувания и няма да млъкна.



За Рим ползвам настаняване от:


Те са една малка италианска агенция, която доста дръпна с времето, защото са най-богатата на апартаменти под наем в Рим, а освен това включиха и други европейски градове, за които съща смятам да ги ползвам.

Описанието на жилищата е повече от ясно. Каквото пише, това е.

Има обаче един трик!

Първо трябва да решиш как ще пътуваш до Рим и на база полетите (ако е със самолет) да избереш квартала за настаняване. Защото аз летя с Уиз Ер от София (билетите често са на смешни цени!!! 70 лв. на човек в двете посоки с таксите, но се постигат при по-ранни резервации), обаче връщането е много рано сутринта в някои сезони.

И се получава така, че влакът Леонардо от централната гара Термини до Летището е с рискова връзка за времето. За щастие от две места около гарата и от самата гара тръгват и нощни автобуси, както и автобус на Уиз Ер. Но това означава, че трябва да си вземеш нещо в района. Има голямо разнообразие. Но не трябва да се отдалечиш повече от района на Колизеума иначе няма как да стигнеш по нощите до автобусите. Това, ако избереш влакът Леонардо - от летището до Рим.

Аз обаче съм фен на квартал Трастевере. И от-до жп Гара Трастевере има един влак до летището, който е бавният (като трамвай се движи и спира на всяка спирка, докато Леонардо е транзит и доста по-скъп естествено) и за 5 евро билета се придвижвам с него. Той тръгваше в 5.20 сутринта от Траставере и правеше идеална връзка с Уиз Ер.

Разбира се всяка година трябва да се проверяват разписанията и разните му там детайли за да се избере правилното настаняване, а в края на краищата може да си поръчаш и такси срещу 35-40 евро.

Ако обаче пътува в период, когато е обедният полет за връщане от Рим, няма никакъв проблем в кой квартал ще си избереш. Рим има страхотен градски транспорт. И ако си купиш и седмична карта включваща и метрото щъкаш навсякъде без никакви мисли.

Иначе самото настаняване е много забавно. Ти се придвижваш до адреса (Рим е пригоден дори за идиотите туристи) и там те чака я някоя филипинка (домашната прислужница и това ми се случи), я самия собственик. Връчва ти се ключа и си влизаш. Най-много да ги ангажираш с въпроси. Ако попаднеш на филипинка ще се наложи да се оправяш сам .

Последния път се спука една мека връзка в банята в апартамента, още при самото ни пристигане) и викахме водопроводчик през агенцията. Дойдоха моментално! Такова наводнение стана докато открия крана за спиране на водата, че още ми е смешно. Тя протече в апартамента на един съсед грък, който пък липсваше. И му оставихме извинителна бележка. Умирам от любопитство какво е заварил и как ли е реагирал

За това препоръката ми е веднага да се питат собствениците от къде се спира водата (ако е филипинка търсиш сам преди да пускаш каквото и да било), къде таблото за тока и такива подробности. Просто приемаш, че това е твоето жилище за колкото дни си там.

В други части на Италия съм търсила през интернет. Пиша "апартаменти под наем". В Соренто бях в нещо удивително приятно, но то изисква кола под наем.
Хубавото е, че въпреки, че е в извън гъстонаселените райони, на високо в самата планина на Амалфи, си има паркинг в централна част на Соренто към един супер маркет (той пък е на собствениците на вилата). Този район ми е много любим и мога да напиша цял пътепис за него.

Ако ще пътуваш към Италия - питай ме. Каквото знам ще ти го споделя и ще ти помогна с организирането. За мен е истинско удоволствие да планирам пътувания.



Тема Re: квартиринови [re: Ecнaф]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано25.10.12 17:47



Квартира под наем за дни или седмици - това май не е развито в София
Вече е и има чудесни апартаменти под наем.
Била съм в два такива, единият направо ме уби:



А? Ааааа?
На Витошка е.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.