Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:59 05.07.24 
Поколения
   >> 40-50
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема 'класикът' селянин :)нови  
Автор gelsomino (solitario)
Публикувано09.12.11 15:03



КАК ПИША

Като селянин още от малък съм свикнал рано да ставам и да се хващам на работа. И да ми се е спяло, никой не ме оставяше да се излежавам. "Хайде, ставайте!" – звучи и сега гласът на баща ми, който още изтъмно дръпваше тежката троеполка черга от широкия одър, дето спяхме, така да се каже, колективно.

На нивата, с биволите, да пластим сено, на лозето да копаем, да жънем и вършеем, всички селски работи са минали през ръцете ми, и то все от тъмно, та до късна вечер. Свободно време нямаше. Трудът рано сутрин ми стана привичка. И да дойдеше празник, аз пак се събуждах рано и не можех да стоя без работа, ами отивах да порина на добичетата и да ги изчеша. В селската къща винаги има работа, защото там е добитъкът, там е полето – целият живот е в селския двор. От него почва и с него свършва. Затова така съм привикнал – където и да съм, с каквото и да се занимавам, ще го почна отрано и ще го свърша, без да гледам по часовник. И когато пиша, не гледам часовник. Ставам рано и ми се пише, като че ли през нощта не съм спал, а съм се готвил специално да пиша. Пиша леко, творчеството при мене е един извор, който непрекъснато ручи.

За мене часовникът е слънцето и месецът, както и за нашия селянин. Като се уморя, пладнувам и после пак почвам. Най-напред пишех на ръка, а не на пишеща машина. Поради заболяване на очите привикнах да разказвам моите работи, а друг да ги записва. Отначало ми беше трудно, но след няколко години и на това привикнах. Въобще, който е привикнал да се труди, привиква и на формите на труда.

Има разлика по същество в работата ми, но въпросът беше за техниката на писането. Аз свикнах така да разправям своите разкази, като че ли не зная четмото и писмото, а владея само говора на народния разказвач. Страхувах се, че по тоя начин по-голяма работа от разказа не ще мога да създам, но опитах... Аз разказвах цели повести и се чудех самият как е възможно това, като не гледам всяка буква, която пиша. Но този мой начин ми откри и някои предимства. Вместо да гледам буквите, аз следях зрънцата на мисълта, редях ги грижливо, изчопквах ги като жито от клас, одухвах ги от плявата и ги пусках в мелницата.

И досега не са ми известни тайните на творческия процес на който и да е писател. Известно ми е действието на мно¬го машини: как подемат суровините, как ги режат и преработват. Но как върши това мозъкът на писателя и собственият мой мозък, не мога да кажа. Науката още не е достигнала дотам, че да каже къде точно, в коя част на сивото вещество става възприемането, къде става обработването и къде възпроизвеждането. Друг е въпросът, как се зараждат художествените произведения. Често пъти са жив човек, случка или събитие, както е например с "Мелницата Липовански" – при национализацията. Понякога ми хрумне напред идеята. Като главна ос, около която се завъртява всичко друго. Друг път една дума пуска в действие мелницата, една усмивка или болка раздвижва въображението дотам, че то не спира, докато не смеле всичко, което му е подадено. Това извиква самичко набираните в хамбарите наблюдения, забравени даже от мене, и сега си ги взема и поставя на място, крои си ги и ги излива в свои форми. Така че аз всъщност сядам да пише много по-подготвен от някои, които си приготвят планове. Подготвителната работа е свършена у мене и тогава почвам да пиша.


--------------------
и написано от Него:

Знаете ли какво е на младия човек, когато за първи път приеме работа? Той жадува да твори, той гори и отведнъж се въздига в соб­ствените си очи. Това е първата му работа след училище… И леко, и радостно! И една особена такава гордост ли, увереност ли го окриля. Ду­шата му се разтваря в тоя миг, всяка частица от съществото му се раздвижва, чудни сили го обземат, иска му се да преобразява. Забравя, че е неопитен, че това е първата му самостоятелна крачка. Чувствува се силен, голям майстор, изпод ръцете на когото ще станат чудеса…

Това чувствуваше Трендафил, когато прие да гледа свинете. Стори му се, че не прасета ще гледа, а някакви розови, нежни същества. Той въздигаше работата си, смяташе я за най-го­лямата, най-важната, нямаше по-важна от нея и от него. Той е най-важният сега, всички в него гледат. От всяко негово действие, движение, ду­ма, поглед зависи съдбата едва ли не на цялото село! Ами да – прасетата са толкова важно нещо сега. Някога прасето си квичеше в кочи­ната и никой не се тревожеше, дори и стопанинът му. Дадеше му бъркане или го пуснеше да пасе и рови и това си е. Когато му дойде времето, го заколи или продаде и това е всичко. А сега – грухне ли само, начаса се явяват гле­дачите, бригадирите, председателят, кооперато­рите, дотича с джипката ветеринарният, звънят от окръжния комитет, пишат във вестника. Всич­ко живо се занимава и трепери над прасето. Ами да, прасето е днеска едва ли не съдбовно не­що. Това е романтика и песен. И стопанство, и хора, и студенти, и игри, и песни – всичко за­виси от това, колко много здрави и яки прасета ще отгледат. Цяла България разчита сега на него, младия животновъд.




Тема Re: 'класикът' селянин :)нови [re: gelsomino]  
Автор ПЪTниk (Оня)
Публикувано09.12.11 15:34



Ще конкретизираш ли темата или да си измислям?
Измислям си: От днес щом вкусиш свинско месо ще се сещаш за мен и мнението ми, защото ще ти присяда като буца на гърлото ти.
Не бе, не ме съди като зломислен.
Ако бях щях да кажа и хляба който ядеш да е същото..."Ами да, прасето е днеска едва ли не съдбовно не­що. Това е романтика и песен. И стопанство, и хора, и студенти, и игри, и песни – всичко за­виси от това, колко много здрави и яки прасета ще отгледат. Цяла България разчита сега на него, младия животновъд."


Вече съвсем съм опростял и мога да си го позволя да ти го кажа...мнението си.

Знееш ли какво щеше да ядеш ако не беше това съдбовно нещо отглеждане на прасета от прости селяци....
Ахахххаааа.... и да ти кажа, ама ти се сещаш щот не си тъп селяк отглеждаш прасета...

Те питай някой що си пуснал тази тема и ти не можеш каза...освен че това си ти...
Е, не се сърди, и това съм аз...по темата...

Пък може и да има смисъл що си пуснал темата, а аз да избързвам със заключенията си...или това ти е целта?
Кажи, кажи?

Мнението е позиционирано и няма нищо общо!


Тема Re: 'класикът' селянин :)нови [re: gelsomino]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано09.12.11 15:47



имах едни смътни подозрения, но за всеки случай "гугълнах".

да, ст.ц. даскалов.

захващала съм го, "първа дружба" - но повече от 5-10 минути не издържах.

това е слаб писател, по мое мнение. ако в случая изобщо можем да употребим тази дума.

ето:

"Но най-любопитен ми се стори случаят със Ст.Ц. - не Стефан Цанев, а Стоян Ц. Даскалов - висок мъж с бяла коса, розово лице и малки очи. Романите му - дебели като кирпич и точно толкоз вкусни за четене - през петдесетте години се изучаваха в училище и достойно спомагаха за възникване на съмнение в качествата на българската литература.

Та идва един ден Ст.Ц. в касата на издателството да си получи хонорара. Касиерката брои банкнотите и той ги брои с поглед. Сумата възлизала на еди-колко си лева и 50 стотинки. Ст.Ц. поискал да ги преброи собственоръчно. През това време монетата паднала и се търкулнала някъде под бюрото на касиерката. "Потърсете я, докато броя!" - заповядал авторът и продължил да плюнчи пръсти. Той плюнчи, тя търси. "Аз бързам, затуй ще ми дадете други петдесет стотинки, а вие онези ще си ги намерите след работно време". Дала му ги.

Не се знае дали после монетата е била търсена и намерена. И дали някой въобще си е дал труда... Макар че имаше известни подозрения към чистачката. Нещо повече - съмнението остана да тежи върху нея до самото й пенсиони
ране."

неда антонова, срещи и несрети"







Тема Re: 'класикът' селянин :)нови [re: tartarianeyes]  
Автор ПЪTниk (Оня)
Публикувано09.12.11 15:49



Какъв и фокуса на темата, ...зачестява такова питане?
Ако е, че си проста свиневъдка, не се включвай с умни мнения?




Мнението е позиционирано и няма нищо общо!

Редактирано от ПЪTниk на 09.12.11 15:51.



Тема Re: 'класикът' селянин :)нови [re: gelsomino]  
Автор dragon OO7 (Змей горянин)
Публикувано09.12.11 15:53



Темата е много интересна, въпреки че има въпроси относно точно каква е тя.
Ама на мен в глата ми идва друг въпрос. Може ли да представяме нещо, написано от друг, като свое.
Аз по същия начин мога да представя доста неща, включително и мои. О, боже, че дори и не на български. Не всичко съм превел.
Иначе е интересен текст, представеният от теб. Особено за по - упоритите.



Поздрави


Тема Re: 'класикът' селянин :)нови [re: tartarianeyes]  
Автор gelsomino (solitario)
Публикувано09.12.11 15:55



затова спестих името на 'класика' :)
ама то да се напишат такива глупости, пак се иска талант - понякога голям талант!
мастит, както се казваше по негово време :)



Тема пуделчеее -нови [re: gelsomino]  
Автор ceлянинъt (европростак)
Публикувано09.12.11 15:58



и да ти казвам повече, няма да разбереш...

Все пак селянчето, родено в Лиляче, Врачанско, чувстваше болката и драмата на своите събратя в тогавашна България.

А днешните втурнали се в литературата варвари са къде по-цинични, по-нагли и арогантни, тотално бездушни – не постмодернисти, те биха били и фашисти, и комунисти, и социалисти, и маоисти (Юлия Кръстева...), само и само да стиснат в запотените си длани „стотинката”.

Ст. Ц. Даскалов си дрънкаше, че човек би убил заради едната стотинка, а те са готови нацията да погребат заради същото. Да си спомним проекта"Батак"...



ЕВРОПРОСТАК


Тема Re: пуделчеее -нови [re: ceлянинъt]  
Автор ПЪTниk (Оня)
Публикувано09.12.11 16:00



Споко, кура се наведе вече.
Сам си падна.


Ахаааа и бая народ да му се надене...

Мнението е позиционирано и няма нищо общо!

Тема Re: 'класикът' селянин :)нови [re: ПЪTниk]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано09.12.11 16:01



хайде холан - "какъв й е фокусът на темата". фокусът е такъв, какъвто ти решиш да е.

ако според теб фокусът е, че сме прости свиневъди, с което аз категорично не се съгласявам, то:

аз мога и да съм проста свиневъдка, макар и не в общоприетия смисъл.
обичам ги тия животинчета - прасенцата и - наистина, мога да ги въдя. изразът е точен.

а да си прост не чак такава трагедия.
трагедия е да си простак.

е, митичната татяна дончева препоръчваше да се гледа " и най-мъдрият си е малко прост" от, забележи - ШЕКСПИР.

при такъв елит защо да е лошо да съм проста свиневъдка?







Тема Re: 'класикът' селянин :)нови [re: gelsomino]  
Автор ПЪTниk (Оня)
Публикувано09.12.11 16:03



Извинявай темата била за таланта за писане.
Нямаше как да се разбере преди да уточниш...
Е, по тази тема аз не съм в час...и млъквам...

Мнението е позиционирано и няма нищо общо!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.