Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:30 29.09.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Преди 22 години на днешна датанови [re: doktorka]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано11.11.11 23:03







Тема Re: Живковнови [re: bira_more]  
Автор ПЪTниk (Оня)
Публикувано11.11.11 23:15



"Ясно е че робите не искат свобода."

Ами опитвам се да приема тезата ти, че ти си най- борбената натура из робите!
Печелиш само до там защото и двамата сме наясно че куците роби не могат те надпревари в това надбягване!
И че от това не е много ясно, дали и куците роби не искат свобода...
За мен е ясно, че има неясни работи в робството и Свободата, така, че съвсем не ми е ясно.
Някои роби се раждат куци, а други окуцяват от робството.

Мнението е позиционирано и няма нищо общо!


Тема Re: Живковнови [re: ПЪTниk]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано11.11.11 23:20



Ами не съм най-борбената. Просто аз обичам свободата.
Толкоз.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Живковнови [re: bira_more]  
Автор ПЪTниk (Оня)
Публикувано11.11.11 23:24



Добре де, ставаме двама дето обичаме свободата.
Край!



Мнението е позиционирано и няма нищо общо!

Тема Re: Живков изскача непрекъснатонови [re: Гeвpek]  
Автор auslaender ()
Публикувано12.11.11 01:32



живков и щраус в оня филм се опитаха да ги изкарат първи приятели.
и как само лъжеха и лъжесвидетелстваха по един типично милиционерски начин.
(борисов също разтяга локуми и чудеса в същия стил за своето влияние в европа)
особено самодоволно лъжеше евгения живкова, вижте й физиономията,
на която "дядо й й бил разправял" какви авери били с щраус.
аха, на мен дядо ми също ми е разправял за голямото си приятелство с един човек.

после началник-кабинетът на щраус в германия изясни, че не е забелязал никога някакви приятелски отношения и че срещите между двамата протичали строго по протокола, както му е редът.
в края на краищата, двамата са се срещали, колко, може би един-два пъти.
какво приятелство? ма, ходили били на лов...





Тема отговор -нови [re: Silverado]  
Автор ceлянинъt (европростак)
Публикувано12.11.11 06:23



за най-вресливите тук пишман "демократи" -
И ми е интересно от тук и сега списващите демократи, бил ли е някой между колелата на онзи репресивен апарат, или сега на клавиатурата е по лесно. Преспивал ли е в кабатното, дет са вика.
отговорът на твоя въпрос е категорично "НЕ"!
те и затова са толкоз вресливи, за да компенсират, да избият комплекси!

а па на Пътника може да се вярва, той е от онези люде, расли на Дунава, които знаят, че да си устойчив, да не си сменяш позицията -
трябва непрекъснато да гребеш срещу течението...

а па вресливците тук са като леки шумки, които течението ги носи накъдето си ще, които улавят с чювствителни ноздри полъха на вятъра и теченията...

в тоийя смисъл намирам позицията на Пътника тук за достойна за уважение... чета го с интерес и размисъл...
а па онуй дето го приказват, викат другите - ми е познато до втръсване...


ЕВРОПРОСТАК

Редактирано от ceлянинъt на 12.11.11 07:54.



Тема Re: Кво се пенявиш?нови [re: ПЪTниk]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано12.11.11 08:02



Аз нямам нищо против да си казваш мнението такова, каквото е, и не ми пречи, че в една немалка част то няма да съвпада с моето. Но дискусията на тема "как живяхме тогава", когато едни са живели по- дълго соц- комунизма, други- по- кратко, явно не може да има еднозначен отговор и да бъде финализирана с ясна резолюция, може би и именно защото "как живяхме" опира до това кой как лично е чувствал живеенето си и доколко то е било съвсем близо или пък в разрив с оценъчната му система. Ако не бяхме толкова егалитарно устроени като народ и много други "ако", за които вече не ми се говори, вероятно днес изборът ни би бил по- богат, а битието- далеч по- справедливо за всички, доколкото изобщо може да бъде максимално справедливо нещо, сътворено от несъвършения човек.
А всички спорове, особено тези между хора от различни във възрастово отношение поколения, стигат до онзи обиден момент на манифестирана или самодоволна грубост от едната страна и усещане за ограбване на собствената им младост и за обезценяване на живота им от другата страна... След като пропуснахме да си разчистим Авгиевите обори навреме, мисля, че историята що- годе обективно и от дистанция ще отсъди, въпреки че ако можем някога да се огледаме в нея, ние пак няма да се "познаем".
У нас има хора, на които наистина им беше добре да живеят в тясната рамка на соц- а, но с усещане за, макар и насилено, равноправие и осигуреното спокойствие на онзи човек, който знае докъде може да си позволи да мечтае, най- меко казано. Има и други, на които им беше много тясно за авантюристичния дух, безцветно и материалната мизерия им докарваше презрение към соц- битието на двата вида вчерашно и днешно кисело мляко- голяма част от тях емигрираха, избягаха, както се казваше, още преди 10.11. и голяма част от тях не са никакви политически емигранти в истинския смисъл. Има и други- които се задушаваха от липса на истинска свобода и демократичен избор в политическата система, от усещане за унижено достойнство, намиращи се отдавна и "там", и тук. Последните са най- малко, Пътник. И до днес ни личи. ( Тук даже не споменавам всички онези, с които тоталитарната власт си разчисти сметките съвсем не елегантно, повод винаги намираше и знаем как- а на останалите е достатъчно да им бъде взет страха във време, в което за политически вицове с власт, която не се шегува, можеше да си изгниеш в затвора или лагера.)

А човекът като човешка същност не е производно на политическите си предпочитания- това поне съм го разбрала отдавна. Пък и това, че семейството на майка ми и самата тя е пострадала от комунистическата власт, не ме е лишило от стремежа да бъда обективна, доколкото мога, и да не гледам на света през призмата на лична злоба или гняв.
Разбра ме.




Редактирано от PipilotaV. на 12.11.11 08:07.



Тема Re: отговор -нови [re: ceлянинъt]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано12.11.11 08:19



анджък!





Тема Re: Кво се пенявиш?нови [re: PipilotaV.]  
Автор ПЪTниk (Оня)
Публикувано12.11.11 09:38



"А човекът като човешка същност не е производно на политическите си предпочитания- това поне съм го разбрала отдавна. Пък и това, че семейството на майка ми и самата тя е пострадала от комунистическата власт, не ме е лишило от стремежа да бъда обективна, доколкото мога, и да не гледам на света през призмата на лична злоба или гняв.
Разбра ме. "
Да, разбрах те, това е същественото по темата и се отнася до всички.

Мнението е позиционирано и няма нищо общо!


Тема Re: Живковнови [re: bira_more]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано12.11.11 20:47



И ти и Джес не сте съвсем точни.

Първо - не произвеждахме основно боклуци. Произвеждахме почти всичко - зеленчуци, зърно, мляко, месо, телевизори, радиоапарати, гуми, джанти, автобуси, електро- и мотокари, лекарства, електромотори, електронни компоненти (дори и процесори), печки, хладилници, електрически крушки, торове, захар, изчислителни машини, роботи, дрехи, обувки и какво ли още не. Доста качествено оръжие, в това число и собствени разработки.

И не беше скапана продукцията - на порядъци беше по-добра от това, което консумираме/ползваме днес. Особено що се касае до храните. Е, вярно, по-неугледната такава е бутахме у СИВ, щото там взимаха без да подбират, но пък за сметка на това (на по-скапаните продукти!!!) получавахме суровини и енергийни източници. Един компютър от единната серия го продавахме на руснаците на цената на 4 жигули. (Абе - жигули или жигулита?)


А колкото до компютрите - Правец 16 излезе през 84-та. Аналогът ИБМ ХТ - през 83-та. Та - една година само ни е изоставането. (То чипсета излиза на пазара през 1978)
Обаче я си помисли - колко други държави произвеждаха ПЦ-та 16 битови, че дори и 8-битови? Англия, Франция, ФРГ - произвеждаха ли?

Ето ти (и не само на теб) малко данни за размисъл поне относно изчислителна техника, компютри и периферия:

1963г. - ЕИМ "Витоша"
1965г - ЕЛКА 6521. (настолен транзисторен калкулатор) Четвърти в света след англичани, японци и италианци, и първи в света с вградена операция коренуване (по нашенски алгоритъм).
1966 - ЕИМ ЗИТ-151 в сътрудничество с Фуджицу.
1967 - ЕЛКА-22, ЕЛКА-25. 300 броя изнесени за Франция. (през '70-те произвеждаме и изнасяме доста електронна продукция за почти цяла западна европа)
1970 - ЗУ на магнитна лента.
1971 - флопи-диск и дисков пакет. ЕИМ от единната серия ЕС-1020. Електронна каса ЕЛКА 77. Калкулатор за научни изчисления ЕЛКА 99
1974 - миникомпютър ИЗОТ 0310, електронни калкулатори серия 50 на база български МОС интегрални схеми. Същата година по поръчка на Швейцарска фирма са създадени първите у нас джобни калкулатори ЕЛКА101 и ЕЛКА135. Произведени и изнесени за Швейцария са 50 000 (петдесет хиляди) бройки.

И докато стигнем до 80-та година, когато Марангозов и Досев правят първия български ПК - ИМКО1. Процесор Интел 8080. Следва през 81-ва ИМКО-2 на база 6502, т.е. копието на Ейпъл за което ти говориш. През 84-та - ИМКО-4 - Правец16, копие на ХТ.

Освен туй през интервала '80-'90 са още проектирани:

- Електронно - изчислителна машина ЕС 1035;
- Система за телеобработка ЕСТЕЛ;
- Устройства за телеобработка мултиплексори, терминали, модеми;
- Комуникационни процесори;
- Специализирани процесори за матрични изчисления;
- Миникомпютърна система с универсално предназначение ИЗОТ 1016С;
- Дискова подсистема 317 Мбайта;
- Мини ЗУМД СМ 5410;
- Флопи дисково устройство (ЗУГМД) ЕС 5074;
- Мини флопи дисково устройство ЕС 5088;
- Запомнящи устройства на твърди дискове 14 и 5 инча;
- Серия дискови пакети и дискети;
- Запомнящи устройства на магнитна лента;
- Мини ЗУМЛ СМ 5302;
- Магнитни глави за ЗУМД и ЗУМЛ;
- Серия печатащи устройства - ИЗОТ 0230, ИЗОТ 132Д, ИЗОТ 6300;
- Микрокомпютър ИЗОТ 0220;
- Гама микропроцесорни системи с конкретни приложения – пропускна система ИЗОТ 1001, за обработка на текстова информа-ция – ИЗОТ 1024С, бюрокомпютър ИЗОТ 1025С, разработени с български МОС интегрални схеми серия 600;
- Персонални компютри ИЗОТ 1036 и ИЗОТ 1037;
- Серия електронни калкулатори-Серия електронни регистриращи каси;
- Серия електронни таксиметрови апарати.


Та.... не е зле по моему а?

Виж свободата е съвсем друго нещо - там нещата са ясни. Но да се говори, че нищо не сме били правели и само сме изнасяли "боклук" за СССР и СИВ - не съм съгласен.



П.С. Робите викаш не искали свобода. Абсурд! Робите най-много от всички искат свобода.

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 12.11.11 20:57.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.