Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:43 01.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Цанков камъкнови  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано20.11.10 10:24



Първо името. Имало някакъв геодезист работил по тия места на име Цанко. Също имало един камък, не малък, на който като стъпи човек се откривала чудна гледка. Често виждали Цанко да застава върху този камък и да съзерцава природата. Толкова често, че нарекли камъка на негово име. С две думи, толкова!
Хубаво би било ако този Цанко се бил залюбил с местна девойка и двамата да ги виждат на камъка, хванати за ръце и за да станат легенда, тъй както са хванати за ръце да скочат от камъка, но вместо да полетят надолу, да се издигнат нагоре и да се превърнат в птици, които все още да ги виждат как се реят в облаците по тези места и да казват на децата си "Това са Цанко и любимата му", но нищо такова нямало. За съжаление.

Ходих до там, да видя за какво става дума, че толкова го одумват тоз Цанков камък. Видях че има защо, за мое съжаление и разочарование.
Решили да направят още една язовирна стена, по-нагоре от язовир Кричим. Това до тук добре. Идеята не е лоша. В Швейцария съм виждал не две а три язовирни стени една над друга, хващайки стичащите се води в три езера разположени едно над друго, съответно с три електростанции към всяка стена. В нашият случай новата стена ще хване водите на не една а две реки. Въча ако не се лъжа беше едната а на втората й забравих името. И до тук все още няма нищо лошо. Даже бих рекъл, похвално. И от тук нататък започва трагедията. Новият язовир ще покрие пътят с вода, поради което ще трябва да се изгради нов път. Нормално! Това, което не е нормално е избраното трасе. Теоретично изглежда нормално, но практично - не. Ако аз бях избрал новото трасе - иди, доди, да ми прости човек, след като това нито ми е специалност, нито нищо. Но професионалисти да го изберат, става непростимо. Още повече, австрийците, които са там да строят язовира а не новия път, са ги предупредили, че ако зависело от тях, никога не биха построили път по това трасе. А те знаят. При тях всички пътища са планински. Но, кой да слуша?! Даже не са се колебали. Наш'те твърди! По-скоро твърдоглави. Това ще бъде и край. И сега си еба мамата. Ни напред, ни назад. Пътят построен вече, но цената му до сега е утроена. Човек ще каже, ами утроена - утроена ама поне вече имаме нов път. Загубата ще я прежалим. Да, ама не. Грижата по този път никога няма да свърши! Цената му ако до сега е утроена, до догодина ще стане учетворена, после упеторена и така докато най-после се откажат да поддържат този път, решат да спрат загубите си по него и направят друг, по друго трасе.
Същото е станало и с язовирната стена и цялата необходима инфраструктура покрай нея. Това пък ми напомни строежа на панамския канал от французите. Направят каквото направят, идва дъждовния сезон и свлачища затрупат всичко. Това се повтаря няколко пъти. Няколко пъти акционерното дружество фалира. Няколко пъти създават ново. Накрая французите капитулират. Тази работа се оказва не по силите им. Продават правата си и закупените за целта земи на американците, плясват с ръце и се прегръщат. Според мен това е преломният момент, след който Франция отстъпва първото си място в света на американците, които от своя страна все още го държат.

Новият път заобикалящ Цанков камък, както споменах, е вече готов. Гладък като платно, живописен до неописуемост. Да ти е кеф да караш по него, но...ту тук свлачище, ту на друго място и стотици хора все още работят по него и краят му не се вижда. Да работиш по този път е работа за цял живот. Без прекъсване и без почивка. Ще покажа и снимки.

Работата покрай язовира не се отличава много от работата по пътя. Непрекъснати свлачища, ту тук, ту там, ту на трето място. Тъкмо очистят едното и трябва да се местят на съседното. На мястото на електроцентралата има бетонни колони на 25 метра в земята, да я поддържат. Стените й са с дебелина на железобетона от метър и шейсе. На два пъти свлачища са запълвали изкопите за централата до горе и работата е трябвало да започне от начало. Това я оскъпява неимоверно. Мощността й ще бъде осемдесет мегавата, но за да се изплати, направили са изчисления, че трябва да продават тока по $300 на киловат/час. Това прави електроцентралата неизплащаема. Тотална загуба за държавата и за всички нас. Баси недоразумението! Вече шест години се строи и още не е завършена. Стената е висока 85 метра. За сравнение стената на язовир Хувър, в Щатите е висока над 250 метра, има 12 генератора и снабдява с ел. енергия шест щата. Завършен е и предаден за експлоатация за три години. При нас, два генератора, шест години строеж и още не е завършен.

Всичко това го написах, да се ръчна да кача снимките, че както ме мързи напоследък, може и да не го направя.
Драги ми клубаре...



"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"

Тема Re: Асоциацията минови [re: Oптимиcт]  
Автор Koнфyзuя ()
Публикувано20.11.10 10:57



докато те четях - едно репортажче по БНТ преди няколко месеца. От Силистра.
От циганската махала там. Циганите - масово безработни. Улиците им - асфалт целия на дупки. Па си рекли хората и се хванали сами да си оправят дупките. Събрали пари, купили материал(стой че гледай), запретнали ръкави и свършили работатаа - за основа пясък и отгоре му цимент - мажат прилежно с мистриите, съвестно такова едно, замазка като слънце! ... Журналистката горда, възхитена и лафче имаше някакво в смисъл: "ми я кво убаво стана, ние си го можем най-добре" ... не знае човек с кой крак да се прекръсти



Тема Re: Асоциацията минови [re: Koнфyзuя]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано20.11.10 11:22



И на Цанков камък има подобни изпълнения. Ще ги покажа.



"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"

Тема Re: Цанков камъкнови [re: Oптимиcт]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано20.11.10 12:03



Ходил съм там и снимки съм правил.
Наистина е голям строеж,но за сметките не знам.
Наистина имаше много укрепвания на свлачища.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Цанков камъкнови [re: Xoлдън]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано20.11.10 12:08



Наистина имаше много укрепвания на свлачища.

Някои свлачища се свличат заедно с укрепванията. Неудържими са. Мека почва, ронливи скали и много течаща вода. Няма с какво да се удържи за постоянно. Всичко е временно разрешение на въпроса. До година-две. Може да издържи и три, при късмет.

"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"


Тема Re: Цанков камъкнови [re: Oптимиcт]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано20.11.10 12:12



Мощността й ще бъде осемдесет мегавата, но за да се изплати, направили са изчисления, че трябва да продават тока по $300 на киловат/час.

Кой ги е направил тези изчисления? При такава цена централата ще произвежда за един час ток за 24 млн долара, да смятаме ли за колко ще се изплати?
Това поне е елементарна сметка, хубаво е и да се мисли малко, преди да се цитира агенция ЕЖК.



Тема Re: Цанков камъкнови [re: 741]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано20.11.10 12:23



При такава цена централата ще произвежда за един час ток за 24 млн долара,
Не ти разбрах аргумента. След като киловат/час струва стотинки, кой би платил $300? Че и да правим сметка за колко време щяла да се изплати при доход от $24 милиона на час.
Сметката, колкото и груба, доказва колко е абсурдно решението за построяването й.
Аз така го разбрах. А ти?
Такава сметка аз не мога да направя, щото нищо не знам за цената на язовира, нито за цената на централата.

"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"


Тема Re: Цанков камъкнови [re: 741]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано20.11.10 12:25



При второ четене, мисля че ти разбрах аргумента. Не се бях замислил.

"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"


Тема Re: Цанков камъкнови [re: Oптимиcт]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано20.11.10 12:58



ОК, все пак да поясня - и милиарди да има погребани там, при такава цена биха се изплатили за няколко дни работа на централата. Просто твърдението е абсурдно.



Тема Re: Цанков камъкнови [re: 741]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано20.11.10 13:04



Трябваше да ми дрънне камбаната, че не може една централа да струва хиляда пъти по-скъпо от друга подобна.

"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.