Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:48 21.09.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема надумках се като попско дете на задушница -нови  
Автор ceлянинъt (европростак)
Публикувано20.08.10 08:51



а това беше на сутрешната закуска в созополския хотел, в който бях отседнал по служба... та - от многото хотели, в които съм бил по Европата - тук предложеното на масите беше нааай-обилно, нааай-качествено, нааай-разнообразно... толкова много, че в сутрешната си традиционна хотелска лакомия - тоя път взимах по малко - и натурях в чинията си едва една шеста от
туй, което се предлагаше... а па сладките работи въобще не ги погледнах, плодовете - също... само белите сирена бяха пет вида, като си взех само от прясното козе сиренце...
та като се надумках,
захванах кафето,
палнах цигара,
протегнах крака зад широката маса и
зареях поглед към сутрешното море...
стаята горе беше широка, удобна, с тераса, банята беше също широка, без притеснения...
и изобщо - имаше наоколо една широта, щедрост, лекота, спокойствие, нямаше я онази притесненост, измереност, калкулираност, пестеливост, нямаше ги онези граници, които витаят в атмосферата на всеки западен хотел...
и имаше пепелник, на всичкото отгоре, можех да си пуша на спокойствие, без да се завирам в някое кьоше...
и цените си бяха нормални - тоест, това беше един добър, но не луксозна категория хотел... широк, удобен, гостоприемен, без да те ограничава...

после прекосих България и на другата сутрин бях в банката срещу университетя ми - и там дамата зад гишето беше много любезна, уреждаше разни документи не само без мусене, ами и с усмивка, погледнах другото девойче на касата с двете малко заешки зъбчета, което пък никога не ми искаше личната карта, еми здравейте даже ми казваше... пожелахме си с приятните дами лек ден...

после отидох в по-долния ъгъл - на "Пчела"-та, попитах дали вишните в щрудела с вишни са истински - е как няма да са истински - ми отвърна дамата, па ми наля една боза в онези, дебелостенните чаши... излязох с бозата, кафето и щрудела - попитах седящия на сенчестата маса чичико с кафе и вестник - има ли място - той с готовност ми направи място, седнах, боднах щрудела, отпих бозата, па се загледах наоколо...

сутрин, хора натам-насам, цветарката ръси цветята с вода, по-надолу багерче разкопава тротоара до главния вход, близо до нас едно чиче, изкривено на ес, но препасано като офицер с джиесем на колана и чисти и изгладени риза и панталони - явно бивш началник - посочва със заповеднически жест една хартийка на тротоара - на циганката, която мете... тя пък - брюнетка, къдрава, сочна, със златни обувки, диадема и светлоотразителна жилетка "ТИТАН" продължи да си мете без да му обръща внимание...

в краката ни два гълъба пият вода от локвичката - ама пият без да си повдигат човките, ами са ги поставили настрани - и смучат като през сламки... котката на вестникарката отсреща лежи мързеливо на оградата и гледа с едно око подскачащите наблизо врабци...

поозърнах се, поозърнах се, па се сетих за лайнометите и българооплювачите тук, в клуба -
пак се поозърнах, потрих очите си, пак погледнах -
па си казах:
- Абе ази да не би да живея в друга България... де са тия курви, де е тая простотия, де е тоя кич, де е тоя упадък?
Да не би да живея в друга България?
А?


ЕВРОПРОСТАК

Редактирано от ceлянинъt на 20.08.10 08:59.



Тема Re: надумках се като попско дете на задушница -нови [re: ceлянинъt]  
Автор вp. ()
Публикувано20.08.10 09:03



изглежда има някакви пространство-време джобове във Вселената...
нали и аз бях попаднала в такъв лани, като пътувах из България. тя се беше озовала... не, аз се бях озовала в измерение, в което цялата тя беше такава, какъвто е разказът ти.
вътре в главите ли ни е, вън ли е... или и двете... и как става, та съвпадат нещата понякога...
надявам се - все по-често





Тема Re: надумках се като попско дете на задушница -нови [re: ceлянинъt]  
Автор ausl@nder ()
Публикувано20.08.10 09:18



радвам се, че сиси искарал приятно и пътуването ти е направило кеф на дълбоко генетично ниво - приятното е заразително. такива отзиви ме радват. но ми кажи някога бил ли си в американски хотел?



Тема Re: надумках се като попско дете на задушница -нови [re: ceлянинъt]  
Автор ьтrhжzщw ()
Публикувано20.08.10 09:34



Добре структуриран разказ, с логична причинно-следствена връзка - ядох, пих, зяпах - още ядох, още пих, още зяпах... подготвена по този начин сцената, някак естествено, приема своя апотеоз - лайната в края на повествованието.



Тема Re: надумках се като попско дете на задушница -нови [re: ceлянинъt]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано20.08.10 09:49



ceлянинъt, не искам да споря с тебе, само ще ти кажа че душата на Созопол я няма и никакъв лукс не може да я замени ... не знам дали си ходил в Созопол през 70-те и 80-те, аз бях там всяко лято за по 2 месеца, този град вече го няма ... виждал си муха на паяжина, суха и лека, изсмукана отвтре и останала само обвивката на тялото й, външно изглежда като жива, ама не е ...

аз снощи исках да гледам български филм, и започнах да прехвърлям камарата дивидита и на едно от тях "Голямото нощно къпане" виждам снимано старото дърво, което всяко лято съм виждал в продължение на 30 години (с 2 години прекъсване), там беше уникална дива пусташ със спиращи дъха скалисти фьорди, а сега на това място има цял квартал от мъртви улици c луксозни къщи зад високи дувари в които никой не живее ...

... реших да видя надеждата на българското кино - прехваления тук Източни Пиеси - освен че филмът е пълна скука, а актьорите трагични - беше ми показана една отвратителна грозна и бедна София, придружено с дразнещ ушите ми груб език ... децата се изнесоха още в първите минути, а аз издържах геройски цели 20 - легнах си с една тягостно чувство, което дълги години не бях изпитвал



Тема Re: надумках се като попско дете на задушница -нови [re: ceлянинъt]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано20.08.10 09:51



От самото начало ми беше ясно как ще завършиш.


Иначе това безметежно усещане за удовлетвореност, хармоничност и широта, което си имал тези дни, е чудесно. Няма да развалям пейзажа като ти подскажа къде много лесно можеш да намериш и простотия, и мръсотийка и други нещица, щото и на мен не ми е до това, пък и аз си имам своите красиви моменти на удивление пред красивото, както и мигове на душевен покой и радост.

Само това за западните хотели като обобщение беше малко преднамерено и абсолютно ненужно, според мен. Да не говорим, че тези съпоставки под мотото "от Искъро по- длибоко нЕма, е па, нема", не са и верни. Освен ако под усещане за ограничаване не влизат изобщо онези подреденост, спазване на правила и закони, които по принцип ги има там, за където говориш. Аз лично съм фен на почина да се ограничават правата на пушачите пък, ама това е друга тема.




Тема Re: надумках се като попско дете на задушница -нови [re: DarkSide]  
Автор ьтrhжzщw ()
Публикувано20.08.10 09:54



прехваления тук Източни Пиеси - освен че филмът е пълна скука, а актьорите трагични...

Нищо не разбираш ти! Питай Уф - това е световен шедьвр (както го произнасяше един кинокритик на времето).



Тема не, в американски хотел не съм бил...нови [re: ausl@nder]  
Автор ceлянинъt (европростак)
Публикувано20.08.10 09:59



ако нещо ми дойде мерака - може и да ида,
ама засега нещо америката не ми събужда гъдел...


ЕВРОПРОСТАК


Тема Re: надумках се като попско дете на задушница -нови [re: ceлянинъt]  
Автор Duchessa ((аферистка))
Публикувано20.08.10 10:00



Все по-често си мисля, че ние сами избираме в какъв свят да живеем - в такъв, който ни дразни и предизвиква, или в такъв, с който сме в хармония... И всеки момент имаме правото на избор да преминем там, където се чувстваме по-удобно.



Това лято, преди да окосим ливадата на вилата в планината, взех GSM-а и направих снимки на всички цветя и тревички, и най-дребните дори. И след като изтрих куп неудачни снимки, размазани от движението на листата поради вятъра, останах изумена, колко много красота има под краката ни. Красота, върху която стъпваме, без да си дадем труд да я забележим. Да я оценим. Красота, която не допускаме до сетивата си...

Защо имаме време да позволим на телевизора да ни залива със светска помия цяла вечер, но нямаме време да излезем на поляната и да вперим полед в звездите? Кое е по-важно за нас - това, което ни казва нощното небе, или това, което ни казва Азис за корекциите в анатомията си? Защо се сещаме кое е основно и кое - не, в живота на един човек, само тогава, когато този живот е зстрашен? Защо вечерният вестник е по-интересен от онова, което децата ни искат да споделят с нас? Защо проблемите в работата стават по-важни от проблемите на здравет ни?
А?

Елате си узнете лордот!!!

Тема ами Созопол се преобразува -нови [re: DarkSide]  
Автор ceлянинъt (европростак)
Публикувано20.08.10 10:03



тоя строителен бум и юруш на инвестиции дава отражение и в Созопол - той вече няма да е онова гъзарско градче...
по принцип вече не ходя на морето за почивка - заради тоя юруш, ходя само по работа...
но факт е, че хотелът беше български, нов, широк, удобен, щедър... с голяма ливада между него и плажа...


ЕВРОПРОСТАК



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.