Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:41 11.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема контифлюрена помощ, моля?  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 21:36



аз нали се зарекох оня ден, че край с недодяланите сладка в моя живот, в моята къща, в моите палачинки.
и сега съм на път да се опитам да направя сладко за първи път, обаче адски искам да се получи.
да не е някакво тъпо скучубрено сладко със сбръчкани, погрознели на цвят и втвърдени жилави плодчета, да не е разпльокано сладко, дето не му личи на вид от кво е като го гледаш през стъклото на буркана, а да е
червено, искрящо, ароматно, вкусно и непременно красиво.
е такова го исам.
обаче в тоя интернет няма никакво единство по въпроса - колко захар трябва за кило ягоди?
ту пише две ила, ту пише едно кило, ту некакви лимони, портокали и секакви бамбуци се споменават из рецепите ...
<- пълен бръм съм.
и тъй, моля тези, които могат да правят сладко, да ми помогнат.
другите, които винаги си го купуват от магазина и дето знаят едно-две-пет-сто много яки места, където продават супер сладко, което те си купуват и по тоя начин не губят време да си го правят, а уплътняват това време в печелене на пари така, че с тях да могат да си купят несметни количества от него без да си олепват куфтнята, и прочее, и прочее, и прочее - моля да не ми помагат : )
тези места и аз ги знам, била съм там, купувала съм си от всичките сладка, които се продават из софия и... съществената разлика е само в бурканите. и в цените.
някои буркани са по-фръцнати от други, някои цени са като на хайвер от белуга (мно го мразя), а съдържанието е същото унизено, поругано, безутешно грозно и/или нелепо на вкус нещо, което аз го не ща в Моите Великолепни Палачинки нивга веч!
много благодаря отсега на всички истински майстори на сладко : )

... то се видя, че тези 3 кила ягоди, дет си ги купих днес, ще ги доизям сега, обаче утре, или когато, скоро, тези дни, получа с ваша помощ просветление, ще купя нови.

п.п.
шъ ъпришиейтна секакви хубави, изпитани рецепти за сладко, или конфитюр от малини, череши, вишнап, червено френсо грозде (дето не е касис) също така.



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано26.05.10 21:44



Аз съм от онези, които обикновено "не си олепват куфтнята"

- имам само един, относително неуспешен, опит за конфитюр от праскови по една рецепта с бяло вино, която ми се стори прелюбопитна, ала очевидно бях прекалила с виното, тъй като конфитюрът ми се получи твърде "пиян" и малко редичък на финала. Пардон за увертюрата: исках само да ти предложа да попиташ и в готварския клуб, защото там има някои доста добри разбирачи по материята.

Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.


Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 21:54



тука ми е по-забавно : )
ама че съм.
: )))


разбираш ли, че някакси...
виж сега.
аз нали пльокам по кълвиатурата и чета тук.
е, и ти правиш така, и всички тук.
и някакси съм поооо... хъм. ами повече ми харесвате вие за питане, пък


почти съм сигурна, че никой тук няма да ми прекопира например рецепта от някакъв адски печен сайт, от тефтера на баба си, ама без да го е правил, или от някой вестник. както това би могло да се случи навсякъде другаде и изобщо някви такива неща, дет ако се прецака нещото като го опитам да го направя, да се обезкуража за следващите 70-80 години и да си остана ей така, с абсолютно великолепни палачинки, ама празни. или пълни с някаква тъга... нали разбираш : )
няма пък да питам другаде.
тук ще си питам : )



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано26.05.10 21:57



Единствената помощ с която мога да помогна е да се включа в плюскането на тъй-чудесно неколкократно описаните палачинки.



А ако го напишеш още веднъж - паля колата и тръгвам да обикалям Софията апартамент по апартамент, докат намеря де живейш!



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор пoeтичнa (ентусиаст)
Публикувано26.05.10 21:59



Миналата седмица правих сладко от ягоди и...излезе сполучливо

Ще споделя как го правих, така са ми показвали, сега се налага да го правя сама.Обикновено на 1кг плод се слага 1кг захар и престоява една нощ или колкото е необходимо да се разтвори захарта.Не слагам вода.Когато го варих, не разбърквах, само махах пяната.За да проверя дали е готово слагах на нокът капка от сладкото( готово е, когато не се разтича много бързо)Ако го чакаш съвсем да стои мирна капката има опасност да стане много гъсто сладко.Сипах го в бурканчета още горещо и кипнах за 4-5мин.
Има и други рецепти - да се залее плода със горещ сироп, но не съм изпробвала това.
Дано съм ти била полезна



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано26.05.10 22:02



Въпреки че във Вила Вилекула палачинките са на особена почит, моята практика с конфитюрите е непростимо- малка

. Но ти разбирам аргументите, де...Успех!

Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.


Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 22:05



чакай да ни дадат рецетатататата за сладкотототото : ))))
- правя го на часа
- правя 84 палачинки (толкова (о)стават от 3 кутии мляко, 19 яйца и каквото още трябва... като не броим изядените по време на процеса)
- свиркам
- и ги ядем в хор без да трябва детектив





Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: пoeтичнa]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 22:13



а онези писъци, когато си капнеш капка горещ захарен сироп върху нокътя?


значи, казваш, кило шекер : кило ягоди.
а разното там лимонтузу, което се било слагало, за да не се захароса сладкото в бурканите? и заради ненамсиквооще?
а стана ли ярко, с прозрачен рубинен сироп и несплескани плодове?



Тема вр. - благодатско за темата:)нови [re: вp.]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано26.05.10 22:15



защото ме Върна към МАМА!:)
тя беше уникална сладкарка(аз соленка) - сладко от смокини и диви ягоди..само Тя ги "владееше"(запазила съм си няколко "бурканчета" за И естетически спомен)...
НО
въпросните консервени рецепти са при систъра..
при мен има само..краен сладкиш:) на тефтер



Тема Ще питам тъста.нови [re: вp.]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано26.05.10 22:15



Той е направил въпросното вишнево сладко, което цитирах в неделната си тема. Отлично е. Бухтите или там както се викат, ги прави жена ми. Тя също прави и палачинки, с премятане във въздуха. Аз също се научих да премятам.





Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано26.05.10 22:17



Единственото сладко, което съм правила в живота си, беше от ябълки. Миналата година една баба, съседка, ме извика един ден и ми подари 2 големи кошници с едни дребни дребнички (някои бяха червиви) ябълки, много й били родили дръвчетата. Ама как беше, нали на харизан кон не се гледали зъбите, пък и тук да ти падне ей така плод от небето е много рядко нещо, реших да ги оползотворя по най-добрия начин. Една част, по-здравите отделих за сладкиши. Другите реших да претворя в конфитюр. И се почна едно ровене в нета, на поне 4 езика, как се прави това нещо. Накрая сглобих от всичко прочетено 2 мои рецепти, с разликата, че е едната сложих натрошени печени бадеми, а в другата не.
Резултатът беше зашеметяващ, съпругът ми каза, че такава вкусотия не бил ял никога(а той е мноооого скъп на похвалите), даже майка му не била правила някога такова нещо. Полученото го опустошихме за 2 седмици, децата гребяха с лъжиците, все едно крем ядат.


Аз занесох на бабката половината от един сладкиш и по едно бурканче от всеки вид. После ми се обади и каза, че съм била занесла Коледата в къщата й, и то през ноември.(това поради подправките , които бях набухала вътре).

След 2 седмици получавам пак 2 кошници ябълки. И цялата история се повтори, но от конфитюра остана за малко по-дълго време.

Та това ми е опита със сладката. Като решиш да правиш от ябълки наесен (макар, че кой прави от такъв плод нещо в България, при това Имане на къде по-вкусни плодове?), пак попитай.



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано26.05.10 22:17



84 палачинки..... кат знам колко сме дИбели двамцата.... да не си изпуснала десетичната запетайка м/у 8 и 4?

Щото инак целио клуб ша требе да помага в унищожаването им!

(От мен сметаната начи тогаз)



Тема Re: Ще питам тъста.нови [re: Phillip]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 22:25



ами именно! видът на това сладко до вашите бухти беше последната капка!
ц,ц,ц, колко малко му тря на човек, за да възроптае гневно и веднъж завинаги срещу всякакви... "инки", най-общо казано


тва сладко, само на картинка даже, изглеждаше страхотно! много ти благодаря, че ще питаш тъста си, ама да ти каже и технологични тънкости, моля. като за съвсем начинаещ : )

(и много най-сърдечни поздрави на бухтермастърката също )



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 22:28



ми именно, де, колкото повече - толкова повече : )))
целият клуб е по-весело от двама само





Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 22:32



ооо, непременно, непременно !
еййй, джес, ей точно тва чувство ми трябваше


пипилотхен, видя ли сега защо питам тук, а не в готварския непознат клуб
ама адски непременно искам да ме научиш на тези сладка, джес : )
много благодаря!



Тема Мерси, ще предам. Предполагам, обаче,нови [re: вp.]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано26.05.10 22:33



че при сладкото има и ефекта на т.нар. "сензорна памет" или "памет на ръцете". Т.е. някои малки, но съществени действия може да пропусне в писмената рецепта, тъй като от години ги прави автоматично, несъзнателно. Ще видим ...





Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор Гунди (онази същата)
Публикувано26.05.10 22:35



Що не ги направиш с... течен шоколад.


Мога да ти кажа домашен как се прай, ма ся ми се спи, а и требе си погледна 'записките'.
Нищо не помня, макар че съм го правила по много пъти.



Тема Re: вр. - благодатско за темата:)нови [re: NUT]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 22:37



... ако знаеш какво плюскне на живи ягоди пада сега, в момента



кажи някои дребни много крехки соленки, моля?
навремето... сещам се... едни много лесни и безобразно вкусни, в чийто състав имаше и сирене, и бира...
ама съм напълно забравила как се правеха
спомням си, че беше бавно, защото се изрязваха мъндзърки кръгчета от тънкото разточено тесто с кръгла формичка, после във всяко кръгче се слагаше трохичка сиренце и се сгъваха като месечинки...



Тема Re: Мерси, ще предам. Предполагам, обаче,нови [re: Phillip]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 22:40



ти като му кажеш, че съм фен от КАРТИНКАТА на неговото сладко, ще видиш : ))))
ние, ценителите, се разбираме без много-много обясняване защо ни трябва да се разберем





Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: Гунди]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 22:43



щото ги искам със сладко


освен това искам да бъда горда, макар и временна притежателка на красиво сладко от красиви и вкусни неща, което да грее от полицата ми.
ще се съгласиш, че течният шоколад хич не го бива в тва отношение
той е само кулинарен и хич не е оптически.



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор groznata_beti (karmen)
Публикувано26.05.10 22:48



Дойде момента да ти върна жеста. Ти ме научи как се садят домати и аз тази година изпълних всичко по твоята технология.
Рецептата на Поетична е точна по отношение на количествата захар и ягоди. Разликата е в технологията.
1. Ако ягодите са едри се режат на две, ако са по-дребни ги слагай цели.
2.След като са престояли ягодите 24 часа се прецеждат хубаво , дълго време , но без да се мачкат.
3.Сиропа се слага на котлона да поври до като се сгъсти малко.
4.Изсипва се сиропа в тава и към него се прибавят ягодите.
5. Сладкото се пече като се прообва с капка върху порцеланова чиния. Капката да се разлива бавничко.
6.Щом ти се стори, че е готово , слагаш лимонтузу (1пак на 2кг ягоди) и максимум след 10 минути изваждаш тавата от фурната.
7.Веднага се разсипва в буркани и капачките се затварят, до като са все още много горещи.
Това е , не се стерилизират.

Сладкото може и да се вари, но разликата е огромна.
Печенето трябва да е на слаба фурна и дълго време.
Ако има нещо неясно, питай. По същия начин става страхотно сладко от вишни, но без лимонтузу.

"По-умния винаги отстъпва" -
Това обяснява господството на глупостта в света."



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: groznata_beti]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 23:07



джестоко : )
значи:
- утре купувам 2 кила ягоди и 2 кила шекер
- гледам да са по-дребни, щот не щъ да ги режа и да им развалям красотата
- ръся ред ягоди, ред захар в... тенджера? или направо в тавата? имам една голяма, кръгла, емайлирана, дебела, височка ~ 7-8см, май ще е пододяща?
- държа ги 1 денонощие, да се опознаят със захарта и да се съчетаят
- цедя ягодите с... гевгир? имам пластмасов и метален; мисля, че пластмасовият е по-добре, за да не се окисли нещо си плодът от метала?
- колко "малко" да се сгъсти сиропът докато го варя? колко време горе-долу? на слабо ли се вари, или на силно?
- като се пече после сладкото покрива ли се с нещо тавата? само на долното ли да включа фурната, или и на двете - и отгоре - и няма ли да потъмнее прекалено, или да се обезцвети по друг начин, докато се пече?
- един пакет лимонтузу - това е - на опаковката пише - 20 грама. това е една голяма супена лъжица с връх? няма ли да е твърде много и да стане много кисело? да не би да има по-малки пакети лимонтузу, а аз да имам някакъв стар модел? (сега ходих да го видя как изглежда)
всъщност каква му е функцията и целта на тва лимонтузу в сладкото?

много ти благодаря : )



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор пoeтичнa (ентусиаст)
Публикувано26.05.10 23:12



Бети ти е казала безболезненото

.
А сладкото стана наистина чудесно. Ще правя пак.Мммммм



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: пoeтичнa]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 23:16



и аз, и аз ще направя


миналата година наеш ли ква джестока вишновка ме научиха да правя тук
и пак ще си направя!

обаче, чудя се леко.
трябвало е, значи, да стана на сумати и години, докато ми хрумне да правя такива неща.
много ми е забавно



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: groznata_beti]  
Автор пoeтичнa (ентусиаст)
Публикувано26.05.10 23:29



Бети, така както го описваш не се ли прави конфитюр?



Тема Има една приказка:нови [re: вp.]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано26.05.10 23:30



Локумът и луканката си искат майстора!

Това важи и за ред други вкусотии и затова няма сполучливо индустриално производство на подобни стоки.



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор пoeтичнa (ентусиаст)
Публикувано26.05.10 23:32



И на мене ми е забавно, когато експериментирам в кухнята.





Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано26.05.10 23:38



Целта на лимонтузуто е да не се озахароса бързо, а и е един вид консервант. Щот не знам такова домашно, уж с лимонтузу, пък отвориш ли го, пак се озахаросва.



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор groznata_beti (karmen)
Публикувано27.05.10 05:54



- колко "малко" да се сгъсти сиропът докато го варя? колко време горе-долу? на слабо ли се вари, или на силно? - вариш докато изври 1/3 от сиропа, на бавен огън.

- като се пече после сладкото покрива ли се с нещо тавата? само на долното ли да включа фурната, или и на двете - и отгоре - и няма ли да потъмнее прекалено, или да се обезцвети по друг начин, докато се пече? - не се покрива с нищо, пече се отгоре и отдолу на много слаба фурна. Гледай го в началото , не трябва да кипи. Така си спестяваш операцията "обиране на пяната" и"едночасово почистване на печката" При печене не се изисква бъркане, докато при варене, не може да не се бърка. Така се опазват плодовете от скашкване. Цвета на печеното сладко е по-тъмен от вареното, поради известно карамелезиране на захарта. Ако фурната е силна има опастност да стане по-тъмно от желаното. Тъй като всяка фурна е различна трябва сама да се ориентираш като в началото да е около 150 градуса , а щом тръгне да кипи , намаляваш на 100 - 120.

един пакет лимонтузу? - на опаковката пише - 20 грама. - моите пакетчета са по 10гр. т.е. 1 чаена лъжичка.

Колкото до тавичката , хубаво е да е по-дълбока, за да не излезе все пак нещо. Аз ползвам долната част на старите електрически тенджери. Ако можеш да измислиш нещо по-дълбоко ще намалиш риска от омазване на фурната.
Ако не можеш , изпечи го на два пъти.
В печенето е тънкостта. Ако искаш да си сигурна, че няма да сбъркаш сложи сладкото в две тави и ги редувай. Печеш едната, щом се усъмниш, че може да е готова я извади и сложи другата. След като поистине първата тава ще видиш резултата. Имай предвид, че лимонтозуто сгъстява. Т.е преди слагането му трябва да е по-рядко от това което желаем.

По-гъстото сладко става за директна консумация. Не е много подходящо за палачинки. Т.е. ти ще трябва сама да решиш до каква степен да го сгъстяваш.

Дано този път да съм била по-изчерпателна.

"По-умния винаги отстъпва" -
Това обяснява господството на глупостта в света."



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано27.05.10 08:07



Видях, видях, щото първо нейния пост прочетох тази сутрин и неприлично проточих лиги. Пък и едно уютно ми стана...



Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.


Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: .Jess.]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано27.05.10 08:09



Джес, би ли споделила тази вълшебна рецепта, че ще взема да се запаля от вас и да направя още един опит за собственоръчни сладости в буркан? Пък и да поканиш Коледата по всяко време, като си отвориш бурканчето с конфитюр, звучи невероятно изкусително...



Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.


Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: groznata_beti]  
Автор вp. ()
Публикувано27.05.10 10:38



йессър! тоест - милейди-на-сладката : )))
тъй и ще сторя.
2 тави
1 чаена лъжичка лимонтузу
сиропът - изварен до 2/3 от първоначалното количество
и ще го дебна във фурната, слаба до ааа-ха врене, ама да не ври


тва май го мога. много съм майстор на целувките и на платките за истинска торта гараш.

стискай палци, значи : )



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор Duchessa ((аферистка))
Публикувано27.05.10 12:03



Ако искам сладко, а не конфитюр, слагам на 1 кг ягори 2 кг захар. Почиствам, измивам ягодите, настилам ги на дъното на тенджерата, после ги поливам със захарта и ги оставям поне 2 часа да престоят, да си пуснат сока. Майка ги оставяше за една нощ. После включвам печката на 1 (най-слабият огън) и оставям да заври. Като заври, започва да отделя пяна. Събирам пяната с решетеста лъжица, доакт следкото "се избистри". После периодичн кавам по капчица на ръба на една порцеланова чинийка. Сладкото е готово, когато капката не се разтече, а остане залепната за порцелана. Изсипвам в горещото сладко една чаемна лъжичка лимонене киселина и разбърквам добре. После оставям да изстине, до горещо, което се търпи. Пълня бурканите, завинтвам капачките и ги обръщам с дъното нагоре. Престояват така докато изстинат до стайна температура. Въздухът вътре се свива, създава се вакуум, от горещината всички евентуални гъбички умират, от сладкото всички малки дупчици между капачката и буркана се запушват. Сладкото остава стерилно до отваряне на буркана.

Да ти е сладко!



Елате си узнете лордот!!!

Тема Re: Технологически тънкостинови [re: вp.]  
Автор тopбa ()
Публикувано27.05.10 12:28



1. Между конфитюр и сладко има разлика. Съществена. Тази консистенция, която ти собствено искаш да добиеш, ми прилича на сладко. Конфитюрът е хаотичен, сладкото е подредено, има искрящ, наситен, бистър цвят, с цели плодчета и други естетически качества.

2. Когато бъркаш в сладкото по време на целия процес на варене-печене и др., бъркай само и единствено с напълно суха лъжица. Не я облизвай.

3. Бурканчетата освен че трябва да са идеално измити, за да няма някакъв остатъчен дъх, трябва и да са идеално подсушени, даже леко затоплени. Мокро бурканче означава захаросано сладко.

4. Направи сега тренировъчно едно сладко от ягоди, но да знаеш, че пролетните ягоди не са подходящи за целта, понеже са твърде водни (сочни), не толкова сладки и не толкова ароматни. Повтори още веднъж опита наесен, когато ще има втора реколта ягоди - по-ароматни, по-дребни и по-твърди. Те са суровината за онова сладко, дето си представяш.

5. Като отвориш бурканче с домашно сладко - ако няма да го изядеш наведнъж, не бъркай вътре с мокра лъжица. Винаги само със суха. Така няма да се захароса до следващо отваряне.

6. Е защо па точно от ягоди искаш сладко? Ягодите стават хубаво на конфитюр, щото там и да се разкашкат, няма да е чак толкова непрофесионално. Обаче горски ягоди на сладко, а? Ммм!





Тема Re: Технологически тънкостинови [re: тopбa]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано27.05.10 12:37



Ейййй, то в този клуб какво ли не научава човек!


Изобщо не съм го чувала това , че хубаво сладко от ягоди се прави от есенен плод.
Ето, никакво намерение нямах да правя такова сладко, пък сега постепенно ме прихващат някакви. Само се питам, какво ще се получи от тези сурогатни плодове, които ги продават тук?!



Тема Re: Технологически тънкостинови [re: .Jess.]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано27.05.10 12:39



Джес, дали няма да е нахално пак да ти напомня за онази чудесна рецепта за конфитюр от ябълки? Силно заинтригувана съм...



Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.


Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор Margi_s (непознат )
Публикувано27.05.10 12:40



Мога дейно да помагам при усвояването на Твоите Великолепни Палачинки, че то и там иска подход...



Привет! :)
и добре заварила



Тема Re: "не я облизвай"нови [re: тopбa]  
Автор вp. ()
Публикувано27.05.10 13:08



а ти откъде знаеш, а


направо все едно си до мене
обаче шъ го намисля аз тва, знаеш ли колко много сухи лъжици имам : )))))

искам сладко от ягоди, понеже наистина ми писнаха тези ужасни неща, дето ги продават в магазина.
освен това защото тази година, нещо не знам какво ми е станало, но като видя ягодите на пазара загубвам свяст и всичко докато не ги взема и не започна да ги ям, ям.
което не е нищо лошо, лошото беше една друга година, когато така се беше получило със синьото сирене... много беше ужасяващо
абе да речем, че получавам някакви еднократни вманиачавания, които после ми минават, или се сменят с други и така никога не ми е скучно
а най-вече, може би, защото мама вече я няма и аз май че започвам да осъзнавам това.
не, че в последните години се беше залетяла да прави каквото и да е сладко, ама... си я имаше... и както и имаше надежда за сладко( не знам как да го обясня това
липсва ми майка ми

а сега отивам да мия бурканчета и да ги суша, за да станат супер сухи до утре, когато вече ягодите ще бъдат изпити от захарта : )
а пък от пазара си купих малки ягоди, избирах ги 1 по 1, ама си купих и 1 кило големи ягоди също така
ако се окаже сега, че съм била имала някакъв потенциал като ягодосладкотворител, ще направя и от послешни слънчеви ягоди, както и от горски, ще видят те :)
искам и от бели череши, и от червено френско гроде, което не е касис.
и от миниатюрни смокинчета искам, и от вишни, за което ще почакам а) вишните, б) тъста на филип, и от ябълките на джес, и от разни други буболечки, които ми хрумват, обаче сега не знам точно какви



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: Duchessa]  
Автор вp. ()
Публикувано27.05.10 13:12



уха


знаех си аз, че с вас няма да остана без сладко : )))
първо ще опитам рецептата на бети, после ще опитам и твоята, много благодаря



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: Margi_s]  
Автор вp. ()
Публикувано27.05.10 13:20



можеш, я!


добре дошла!

много поздрави и от пиу за баскервил



Тема Re: Технологически тънкостинови [re: PipilotaViktualija]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано27.05.10 13:26



Пипи, не съм забравила.


Но трябва да погледна довечера в рецептурната документация, че не я знам наизуст.



Тема Re: Технологически тънкостинови [re: .Jess.]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано27.05.10 13:29



Окей. Благодаря в аванс.



Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.


Тема Re: краткотрайните вманиачаваниянови [re: вp.]  
Автор тopбa ()
Публикувано27.05.10 13:29



Нямам доказателства, обаче твърдя, че вманиачаванията по някоя храна са признак, че на организма нещо му липсва и си е намерил начин да си го набави.
Ягодите съдържат разни ценни вещества - киселини, основи, витамини и други такива, освен това са ароматни и примамливо красиви. Нищо чудно, ако цялата тази смес допринася за биохимичното, водно-електролитното и душевно-психичното ти равновесие.



* Белите череши обикновено са червиви. Ще ти кажа технологическата тънкост при превръщането им в сладко.

** Сладкото от зелени смокини е висш пилотаж. Там се работи с други субстанции и шаманстване с вар, хоросан и гипскартон. Става само от първите смокини за годината (сега е моментът), които не узряват никога, а окапват и правят място после за истинските.



Тема Re: "не я облизвай"нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано27.05.10 13:31



Да, това е вр., липсват ни майките. Затова ни прихващат тези щуротии със сладката (аз поне така си го обяснявам). В апартамента, където живееха родителите ми, още има останали бурканчета със сладко от вишни и малини. Всяка година като си идвам, отивам до апартамента (там никой не живее), и си вземам по 2-3 броя и после тук си ги ям колкото може по-дълго.
А бе много е щураво това, ама е по-силно от мен.



Тема Re: Има една приказка:нови [re: Phillip]  
Автор вp. ()
Публикувано27.05.10 13:35



много си прав


обаче наеш ли какво. вчера, без да искам, си купих 6 понички с пълнеж от боровинки.
тоест аз исках да си ги купя и да ги занеса у дома, и да ги дам и на всички там, ама...
както и да е, де, 2 стигнаха до къщи... някакси.
и това сладко вътре е единственото, което е хем купешко, хем става.
може би обаче тук има значене и обстоятелството, че ако има господ, той, като е бил в прекрасно състояние на духа, е сътворил боровинките.
както и доматите, и малините е нащракал с пръсти, когато му е било адски, ама адси кеф, тъй си го представям
искам да кажа - може би просто е много трудно да се прецака такова съвършенство каквото са боровинките, знам ли.



Тема Re: слушай, вр.,нови [re: вp.]  
Автор tartarianeyes ()
Публикувано27.05.10 15:55



в живота си не съм правила даже опит да варя сладка, обаче толкова ми се иска да си направиш велилепно сладко, че се допитах до едни големи майсторки, рускини, и ето ти го классический рецепт. :)

руски читаеш, така че .....

Если хотите варить малину, клубнику или, вообще, сладкую ягоду, тогда достаточно положить на каждый стакан ягод полтора стакана сахару; если же будут вариться кислые ягоды, как, напр.: кизиль, барбарис или какие, другие, то нужно класть на стакан ягод два с половиною стакана сахару. Самое главное при варке варенья нужно, чтобы сироп быль хорошо уварен. Положив сахар в тазик, нужно подлить воды столько, чтобы только смочить сахар, поставить на легкий огонь и дать кипеть, пену снимать; сироп варить до тех пор, пока уварится настолько, что если его возьмешь на ложку, немного остудишь, потом станешь сливать, он будет тянуться, тогда положить осторожно ягоды и дать снова кипеть; при ягодах огонь должен быть самый легкий, иначе оне могут развариться. Чтобы узнать, достаточно ли уварилось варенье, нужно взять на ложку несколько ягод, и если оне не морщатся, то варенье готово. Второй признак готового варенья тот, что ягоды, уваренные хорошо, всегда опустятся на дно.[/b

забележи кво правят каките - на чаша плод - чаша и половина захар, а ако са кисели - 2 1/2

ае....дерзай







Тема Re: Рецепта за ябълков мармаладнови [re: PipilotaViktualija]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано27.05.10 19:07



Продукти:
3 кг ябълки
2 чаши вода
2 кг захар
2 ч.л. лимонена киселина
настъргана кората на 1 портокал (необработен химически)
сокът на същия портокал
2 пръчки ванилия или 2 пакетчета течна ванилия (Dr. Oetker)
4 листа от индрише
1-2 ч.л. канела на прах (по желание)
150 гр. печени и начукани бадеми (по желание)

Приготовление:
От захарта, водата и сокът от портокал се сварява гъст сироп. Сваля се от печката и вътре се сипват предварително обелените , почистени и настъргани на ренде ябълки (аз ги рендосвах с кухнески робот). Пак се вари на силен огън. Като започне да се сгъстява се слага индришето. 2 мин. Преди края се добавя лимонената киселина. Сваля се от огъня и се добавят канелата, ванилията (която се остъргва от пръчката) (евент. бадемите). Насипва се в чисти и сухи буркани (хубаво е и да са затоплени, но не мокри), като се пълни до ръба и веднага се завинтват капачките. Да се внимава да не оплескат винтовете на бърканчетата с мармалда, а ако е такъв случая, да се почистят преди завинтване на капачките.

Някои пояснения:
1. Захарта по възможност да се замени с т.нар. Gelier Zucker 2plus1, аз с такава го правих, това е специална захар за сладка, но не знам дали я има в България. В този случай правилото е 2 части плод – 1 част захар, т.е. необходима е 1,5 кг Gelier Zucker .



2. За ванилията – ако няма ванилия на течност или на пръчка, може и на прах, но това си е чиста химия и не винаги качествена. Аз ползвам на Dr. Oetker - Finesse Natuеrliches Bourbon-Vanille Aroma на течност

3. При липса на портокали, може да се използват и настъргана кора от пакетчета и да не се слага сокът в течността (не е фатално). Аз използвах това Dr. Oetker Finesse Orangenfrucht

4. За бадемите – може и без тях. Но мармаладът става като десерт с бадемите. Не знам дали в България ги има готови печени и начукани на ситно като зрънца или дребни пръчици, тук ги има готови в пакетчета и беше лесно да ги бухна направо в мармалада.

Ако има неясноти, питайте. Да ви е сладко и дано ви хареса. И да кажете после какво е станало .



Тема Re: Рецепта за ябълков мармаладнови [re: .Jess.]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано27.05.10 21:02



Много мило. Благодаря за рецептата. Досега не съм опитвала подобен конфитюр, но съм убедена, че ще е хубав.



Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.


Тема И аз имам проблем с ягодитенови [re: вp.]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано27.05.10 21:04



В миналото усвоявах необходимите ми знания, като се сприятелявах със съответната девойка, която разбираше нещата, и с течение на времето ме научаваше и мен. Така се научих да правя фасул яхния, леща, маслини с ориз, руски език, фотошоп, английски /едно гадже ми правеше диктовки след секс/ и изобщо всичко, което знам, го дължа на жените около мен. Не че аз не се раздавах, но никоя не се интересуваше от еволвента на зъбно колело или индекси на черепа например. Сега обаче социалните ми контакти са силно ограничени, а около мен има огромни полета от диви ягоди, сега са цъфнали, би трябвало да имат плод по късно, така си мисля, и би трябвало да ги бера и правя на сладко. Така че не е необходимо да се сближаваме, възрастни хора сме, просто кажете как става. По простичко, като след секс.





Тема Re: И аз имам проблем с ягодитенови [re: AK47M]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано27.05.10 21:36



Да, ще трябва да ги береш през август, ти си на точното място

.
Едно от най-вкусните неща на този свят е сладкото от диви ягоди.
Може би торбата ще издаде тайната на приготовлението му.



Тема Re: И аз имам проблем с ягодитенови [re: AK47M]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано27.05.10 21:44



Ти гледай да не изтървеш левурдата да премине - на няколко километра под теб е, надолу към Габрово.





Тема Re: И аз имам проблем с ягодитенови [re: Silverado]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано27.05.10 21:50



Левурда ми звучи като шутаранга, какво е това



Тема Re: И аз имам проблем с ягодитенови [re: AK47M]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано27.05.10 22:11



Не си чувал за левурда - не мога да повярвам.
Ми това е дивият чесън - започва от една отбивка по средата между Габрово и върха, нещо като кариера е било - отдясно е заринато с нея. Не пропускам минавайки по това време през прохода да си "нашмуля" поне една торба. Листата му са подобни на момината сълза и е страшно вкусен - кеф ти на таратор, кеф ти с марулка, кеф ти на салатка с краставички, с доматки и т.н.
Опитай го!



Тема Re: И аз имам проблем с ягодитенови [re: Silverado]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано27.05.10 22:19



Благодаря, още утре ще отида да го търся





Тема Re: И аз имам проблем с ягодитенови [re: Silverado]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано27.05.10 22:24



Аз съм си посадила луковици в двора и оттам си бера - не е толкова лютив като чесъна и е наистина страхотен треволяк





Тема вр,нови [re: вp.]  
Автор Дpъндoлeтa (воайор)
Публикувано27.05.10 22:24



не ти трябва да се пОтИш, дарлинг...
хОди на Кауфланд и си вземи каквито искаш сладка и конфитюри.

умно момиче си - направи си елементарна калкулация и ще видиш кое ти е по-изгодно...





Тема Re: вр,нови [re: Дpъндoлeтa]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано27.05.10 22:38



Мисля, че ввсички разкази за сладкоправене, са разкази за кеф, а не за мъки

Едно време от нямане, а сега май от имане консервираме



Тема бе не съмнови [re: Фиш]  
Автор Дpъндoлeтa (воайор)
Публикувано27.05.10 22:40



съвсем съгласна, но щом казваш - приемам, че е така...



Тема Re: бе не съмнови [re: Дpъндoлeтa]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано27.05.10 22:43



За кое, Дрънди, не си съгласна?





Тема за това, ченови [re: Фиш]  
Автор Дpъндoлeтa (воайор)
Публикувано27.05.10 22:46



Едно време от нямане, а сега май от имане консервираме


е те за това...



Тема Re: за това, ченови [re: Дpъндoлeтa]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано27.05.10 22:51



Имах предвид, че преди 20 години масово се консервираше - 200 буркана компот, 100 буркана лютеница, 50 буркана сладка, каче туршия, бидон зеле и каквото се сетиш.После хранително-вкусовата ни промишленост ни заля с какво ли не, големите вериги ни замислиха има ли смисъл да се чанчим за 10 буркана кисели краставички, например.И сега изскача врабечката с желание да си направи собствено сладко - нима тя няма 3 лв да си купи?Ето за такова имане говорех.
Между другото не съм хапвала по-вкусен рачел от този на майка ми.





Тема права си,нови [re: Фиш]  
Автор Дpъндoлeтa (воайор)
Публикувано27.05.10 22:55



но се броят на пръсти тези, които имат собствено "производство"...



Тема Re: И аз имам проблем с ягодитенови [re: AK47M]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано27.05.10 23:27



Сега си спомних - километричният камък завършваше на 6 (шест) - примерно 16, 26, 36, 46 или нещо със 6, дано не съм те подвел за камъка.Значи идвайки от Габрово нагоре след отбивката, напомняща на кариера всичко що ти мяза на момина сълза и мирише на чесън е левурда - ако е много люта, значи е преминала и се ползва в по малки количества.



Тема Re: права си,нови [re: Дpъндoлeтa]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано27.05.10 23:31



Тук само за бутикови изпълнения си хортуваме

Производството оставяме на производителите



Тема Re: краткотрайните вманиачаваниянови [re: тopбa]  
Автор и-фeя (меценат)
Публикувано27.05.10 23:51



точно щях да предлагам две сладка, които отговарят на всички изисквания, с изключение на първото - червени.
1. сладкото от зелени смокини е много красиво - сиропът му е искрящозелен като абсент, а плодчетата са наредени като едър маргарит или като сълзи на фея. тайната съставка (син камък на върха на лъжичката) ги държи цели, хрупкави и твърди. могат да се филират, за да се напъхат в палачинките, а сиропът може да се разреди с вода и да стане чудесна напитка за жегави дни - четеш си космо, епилираш се и си цедиш сокче през избелените зъби.

2. рачел - плочките тиква стоят като парчета плочковиден кехлибар, потопени в прозрачна, оранжева шара и като ги стиснеш между зъбите, леко пропукват, а в устата се разлива благ сок, който се стича по брадичката. обаче пък това сладко се прави есента, когато тиквите са актуални, гроздоберът е минал и има шара. и някое орехче може да се сложи, ей така, да е гиздаво.



Тема Re: да,нови [re: и-фeя]  
Автор tartarianeyes ()
Публикувано28.05.10 00:13



ама ако на рачела не сложиш чувен, не се получава рачел, а сладко от тиква....

неее, чувен се слага на бяло сладко
на рачел се слагаше вар

ама съм крива домакиня и аз :)



Редактирано от tartarianeyes на 28.05.10 00:18.



Тема Re: да,нови [re: tartarianeyes]  
Автор и-фeя (меценат)
Публикувано28.05.10 00:23



аз от варта и гипскартона на торбата тръгнах :) мислех, че и на смокините се слага, за да са така хрупкави или за да им се пресече млякото, към което май доста хора са алергични, но се оказа, че е син камък.
бяло сладко съм ял много отдавна и си спомням, че ми приличаше на бучки пудразахар в сироп :)



Тема Re: неееееееееенови [re: и-фeя]  
Автор tartarianeyes ()
Публикувано28.05.10 00:38



бялото сладко е гладка гъста бяла, по-точно цвят "слонова кост" консистенция. гъста значи, че като загребеш с лъжичката и я обърнеш с главата надолу, сладкото си седи и даже не се точи.

бабите го сервираха така: гребнат с лъжичката, после сложат отгоре бадем или орехова ядка и потапят лъжичката в чаша със студена вода.

у нас имаше едни такива много хубави лъжички, които мразех, защото потъмняваха и ме учеха да ги лъскам два пъти седмично.

ама такива кокони бяха тия баби с чашите вода и бялото сладко







Тема Re: неееееееееенови [re: tartarianeyes]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано28.05.10 00:40



Този табиет ми се струва е арменски





Тема Re: неееееееееенови [re: Фиш]  
Автор tartarianeyes ()
Публикувано28.05.10 00:43



бе да го кажем по-общо - източен







Тема Re: неееееееееенови [re: tartarianeyes]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано28.05.10 00:58



В Бургас от арменки съм го виждала.Майка ми го сервираше в мъничка чинийка, но приятелките й арменки, както ти спомена.
Но пък приемам, че може и да е източно.



Тема в този ред на мислинови [re: Фиш]  
Автор Дpъндoлeтa (воайор)
Публикувано28.05.10 01:00



значи, че на Софка гоблените са бутикови, А?





Тема Re: в този ред на мислинови [re: Дpъндoлeтa]  
Автор Гъpkинятa (спокойна)
Публикувано28.05.10 01:43



съФсем!
Искаш ли го?
Онзи дето беше предназначен за хола на Оптимиста,
но той и отказа и тя се отърва от него
подарявайки го на мен
и после
с грандиозна тема
си го поиска обратно
пък после
с друга тема
к'во щяла да го прави
и накрая
"задръж го"
......
Ми не го ЩА!

Да пусна ли тема: "Как да се отърва от софкиния гоблен?", М?



Тема бенови [re: Гъpkинятa]  
Автор Дpъндoлeтa (воайор)
Публикувано28.05.10 01:48



знаех си аз, че ме недолюбваш, ама чак пък толкова...
пу-пу-пу (кръстя се)





Тема Re: бенови [re: Дpъндoлeтa]  
Автор Гъpkинятa (спокойна)
Публикувано28.05.10 02:02



Нали?
И виж как искам да те накажа -
със софкиния "гоблен"



Мръсница съм си аз!
Долна, Подла, Интригантка, Фукла, Е****а .... абе каквото се сетиш



Тема Re: краткотрайните вманиачаваниянови [re: и-фeя]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано28.05.10 07:36



А бе, хора, това при вас вече си е поезия в бурканчета...



Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.


Тема Re: абе има ли НЯКАКВА тема,нови [re: Гъpkинятa]  
Автор вp. ()
Публикувано28.05.10 09:54



която вие двете
да не осерете
с... бродерии





Тема Re: абе има ли НЯКАКВА тема,нови [re: вp.]  
Автор Гъpkинятa (спокойна)
Публикувано28.05.10 10:47



Към горното прибавям и Велика Спамърка





Тема Re: краткотрайните вманиачаваниянови [re: тopбa]  
Автор вp. ()
Публикувано28.05.10 12:53



о, йе : )
обещаха ми току що да ми пратят 1 кутия подранили смокинчета от созопол със скорошен някой автобус.
тъй че, моля те, кажи за гипскартона, варта и целия абракадабрий, за да си потренирам лупинга, свределите, гръбния поглед и жироскопичните маневри на сухо





Тема Re: дерзая аз, ама...нови [re: tartarianeyes]  
Автор вp. ()
Публикувано28.05.10 12:59



срещам разни недоумения.
например сега гледам, че както са 1: 1 ягодите с шекерта - пак не ще да се разтвори цялата захар.
ся да чакам ли, как да цедя, като то - каша с разни неразтопени кристалчета, да затоплям ли, да варя ли, да пека ли... пълен кудкудяк



но пък се забавлявам направо неприлично с цялата таз работа : )



Тема Re: И аз имам проблем с ягодитенови [re: AK47M]  
Автор вp. ()
Публикувано28.05.10 13:05



ако не ти мине докато вържат и узреят, би ли ме известил, когато са готови за бране?
ако положението е такова, че има повече, отколкото ти би набрал и натворил?
и ако нямаш някакви други съображения, разбира се.
за да отида да си набера и аз


тъй като много обичам природата, но, уви, само ако е зад прозорец, от другата страна на който има удобно кресло, работещ кафеник и захарница - никак ме няма в познанията за гнездата, където се мътят и люпят дивите ягоди.
колко тъжно се оказва това понякога : )



Тема Re: краткотрайните вманиачаваниянови [re: и-фeя]  
Автор вp. ()
Публикувано28.05.10 13:17



е, червено сладко - само от червени неща, де : )
би било крайно несъблазнително, ако сладкото от смокини е друг цвят, освен зелен. или, в краен случай, тютюневозелен.
макар че azure green* си е най-смокинено : )
лилаво за смокини??? ((( @@ ))) <- пълен потрес


обаче, ако може моля, кажи за рачела?
знам, че сега не му е времето, но имам намерение да копирам цялата тема, с всички хубави неща в нея и да си ги запазя за докато Времето дойде : )
благодаря отсега

--------------------------------
* макар че би могло да е смес и с амолитено зелено, ето как: , още по-красиво, нали
~~~



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор Duchessa ((аферистка))
Публикувано28.05.10 13:20



Докладвай резултата. Ще ми бъде интересно...



Елате си узнете лордот!!!

Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: Duchessa]  
Автор вp. ()
Публикувано28.05.10 13:27



а, ма веднага междинния


седя над съда с наложени със захар ягоди 1:1 и се чудя защо захарта не ще да се стопи така, че да цедя, да варя, да бая, да пека..., ами си имам една каша от неразтворена захар+чуднокрасиви червени ягоди, които се цъклят из нея
но пък цветът на ягодите сега е още по-неустоим, отколкото преди да ги назахаря : )
допускам с надежда, че до довечера Нещо ще се промени...



Тема Re: Ми не си праванови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано28.05.10 13:48



Зелено - да, но за сладко от зелени смокини.
Аз обаще много обичам и от зрели - то става едно такова кафеникаво, както изглежда плодът отвътре като е узрял, невероятна сладост е - оххххх.....
Купувам си го всяка година от една жена в Синеморец. Тя прави домашни сладка и ги продава на туристите - пробвала съм от всякакви смокини, малини, къпини, все хубави. А бе истински сладка са това!



Тема Re: вр,нови [re: Дpъндoлeтa]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано28.05.10 13:52



Не го прави за по-изгодно.))) Иска да се оцапа лично.))



Тема Re: Като дойде кутията,нови [re: вp.]  
Автор тopбa ()
Публикувано28.05.10 13:57



отваряш и броиш колко смокини са ти пратили. Отброяваш 52 бройки, ако няма толкова, редуцираш ги до 50.

Една смокинка жертваш и я разглеждаш отвътре - ако е куха, без семки и отровнозелена - значи имаш добра суровина.

Купуваш си хирургически ръкавици. Изрязваш дръжките на смокинките с остро ножче - да се получат правилни, естетически отрязъци. После надупчваш смокините с вилица. Слагаш ги в тенджерка, заливаш с вода, прибавяш 1 равна супена лъжица (може и по-малко) син камък и вариш 5 минути. Ако нямаш син камък, може с варна вода (т.е. вода, в която е сложена гасена вар и след като варта се утаи, водата се използва). А може и без син камък и вар, само с вода. Хвърляш първата вода, измиваш внимателно смокините със студена вода, докато се охладят, даже леко ги изстискваш, после пак ги вариш в обикновена вода 5-6 минути. После пак хвърляш водата и вариш трети път пак 5-6 минути и отцеждаш и последната вода. Смокинките се сгърчват, но това да не те обезкуражава.

Отделно правиш сироп от 1 кило захар и 1/2 литър вода (съотношението да е 60:40 захар-вода). На силен огън. Като почне да ври, почваш да слагаш смокинките на групи по няколко, за да не прекъсваш варенето. За сгъстяването (капката да не тече) вече знаеш. Смокинките поемат сироп и се раздуват. Лимонтузу 10 грама (1 пакетче от малките) - почти в края на варенето.

Махаш от огъня и още докато са горещи, почваш да слагаш само плод четата в бурканите. Пълниш догоре, но без да ги мачкаш. После доливаш сироп, затваряш и обръщаш бурканчето.

По желание може да сложиш 1-2 листа индрише в сиропа, но може и без.

Това сладко се използва почти само за украси и аромат, така че една доза ти стига.

Наесен ще направиш супер красиво сладко от големи зрели смокини, което вече си служи за ядене.



* Сега тук, в тази рецепта, както виждаш, има доста магически символи като употреба на числото 3 и трикратно повратящи се действия, апотропей (син камък), акумулация и ретардация на действията, както и доста езотерика, символизъм и карнавални моменти (имам предвид ръкавиците).

** Обаче представи си, че сладкото стане красиво? Ние нали в случая търсим дизайн и от' котюр в сферата на домашните сладка?

*** Па и в края на краищата, ако нищо не стане, няма да е голям зян. Едно кило захар е 2 лева, не е кой знае кво.



Тема Re: а ти прочети рецептатанови [re: вp.]  
Автор tartarianeyes ()
Публикувано28.05.10 13:59



на рускините, дето ти я писах вчера и ще видиш, че се слага и мъъъничко вода....





Тема Мда.Много харесвам и тази теза, вече съм го казвалнови [re: вp.]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано28.05.10 14:51



Едни такива вкусотийки, добре приготвени и направо сами ти скачат в устата.



Тъста прави също и боровинкови и къпинови концепции, не само вишни, ягоди, малини. Също и, ооо, също, дюлено сладко.



Тема Re: И аз имам проблем с ягодитенови [re: вp.]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано28.05.10 15:12



Ще се обадя, ще пусна тема Ягодите узряха. И не е необходимо да се забиваш навътре в природата, те са около хотела, съвсем близо до машината за еспресо



Тема Re: мдааанови [re: пoeтичнa]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано28.05.10 16:46



Това е рецептата!
Пяната трябва да се обира старателно, за да не стане сладкото мътно!
Не е зле наистина да се сложи лимонтузу за да не се захароса! А и вкусът му става по-профирен:))

Редактирано от LlRA.. на 28.05.10 16:46.



Тема Намерих чесънанови [re: Silverado]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано28.05.10 17:28



Съвсем срещу хотела ми, като идваш от Габрово преди върха има една бензиностанция, която не работи, гората над нея е огромна плантация от левурда, да знаеш. И сега какво го правя?



Тема Re: мдааанови [re: LlRA..]  
Автор пoeтичнa (ентусиаст)
Публикувано28.05.10 17:33




Затова кипвам бурканчетата, защото няма лимонтузу. С него има леееко кисел вкус.



Тема Re: Намерих чесънанови [re: AK47M]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано28.05.10 17:44



Измиваш го и започваш да го слагаш на салати, таратор, супи...
Може да се приготви нещо като песто (тук в Германия много популярно), и се слага на спагети и всякакви макарони вместо сос. Освен това от пресния може да се правят плънки за баница (плюс сиренето и яйцата там).
Ако те интересува за пестото, казвай да търся рецепти.





Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор Гъpkинятa (спокойна)
Публикувано28.05.10 17:50



Вр., заменям зехтин екстра върджин
за домашен конфитюр, сладко или каквото там безконсервантно направиш





Тема .....тези желания..нови [re: вp.]  
Автор spunk (капризната)
Публикувано28.05.10 17:51



...........например
дояждат ти се маслиниии -
вземаш едно качЕ маслини
и ядеш
до втръсване..
иска ти се....жена (ако си мъж, де!)
затваряш се с нея една седмица ли беше
до втръсване или квото се казва
и така
.....
справка - Казандзакис





Тема Re: Намерих чесънанови [re: .Jess.]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано28.05.10 17:52



Разбрах. Измивам го и бързо го изяждам, преди да си ми пратила някоя рецепта



Тема Re: Намерих чесънанови [re: AK47M]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано28.05.10 17:54



Ми нали питаш какво да го правиш, и аз ти давам предложения...



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор groznata_beti (karmen)
Публикувано28.05.10 21:45



Съжелявам, че цял ден не мога да се логна, за да те подкрепя в начинанието.
Предполагам , че неволята ти е помогнала да се справиш. Няма проблем, че има неразтворена захар. Тя ще се стопи при слагането на котлона.

"По-умния винаги отстъпва" -
Това обяснява господството на глупостта в света."



Тема Re: неееееееееенови [re: tartarianeyes]  
Автор и-фeя (меценат)
Публикувано28.05.10 22:35



точно така съм го ял сладкото някъде в ... мисля великотърновско-габровско. сигурно етъра. иначе в темата за сладката се включих точно заради баба ми, която правеше всички тези почти алхимични операции. сега е във възраст, в която се готви за други неща, а не за зимата. сигурно всички баби са така сладки и такива сладкарки. да са живи и здрави!



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: Гъpkинятa]  
Автор kotarak_a (познат)
Публикувано28.05.10 22:48



Ако на Вр. не й се е получило от ягоди, заменката я приемам аз с желе от дюли. Разкошно! Обаче сделката не е зехтин - домашно сладко, а бира - домашно сладко!

ПП.Моля потвърдете!





Тема Re: краткотрайните вманиачаваниянови [re: вp.]  
Автор и-фeя (меценат)
Публикувано28.05.10 22:51



в бурканчето стои такова зелено, като твоето, но като се сложи в тези малки чинийки за сладко, е някак искрящо. ето като това


а вътре, като в онези лампи с разни флуиди, плуват смокините.



всъщност може и да не е такова, щото на бабоспомена очите са искрящи :)

непременно ще издиря рецептата за рачел, с всичките варове, шари и други салтанати :)


*на привю снимките излизат, но сега не ги виждам, затова ги пускам като линкове

Редактирано от и-фeя на 28.05.10 23:04.



Тема :))))))))))))нови [re: и-фeя]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано28.05.10 22:54



дали - да НЕ ти цункам..намазаното дупенце;) със нарязани дюлеви стърготини



Тема Re: :))))))))))))нови [re: NUT]  
Автор и-фeя (меценат)
Публикувано28.05.10 23:10



или с дюлево пелте. една от американските формули за щастие "фъстъчено масло с желе" може да се представи като "тахан с пелте, намазани на дупе" :)))



Тема Re: :))))))))))))нови [re: и-фeя]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано28.05.10 23:15



визирам подобна - сладка





Тема Re: Намерих чесънанови [re: AK47M]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано29.05.10 09:15



Най я харесвам смесена със салата от маруля, после към салата от краставици, после - направена на таратор / със или без краставици/.
Ако пък попиташ чичо Гошо - свят ще ти се завие от приложения и рецепти.
Ако пък хептен искаш да си вържеш здрав пръст - пусни тема в готварски рецепти по долу и им направи скомена че си притежател на такова несметно количество левурда.
Е, пък зад бензиностанцията не съм се сетил да търся - ма пък за теб е все едно че ти е в двора.



Тема Re: Ми не си праванови [re: .Jess.]  
Автор дeдo_Aндpo (познат бе!)
Публикувано29.05.10 09:44



Тряя да има пуйно бадемчи във сяка смокинка. Оооох, бабачкааааааа. Само дето леля докторка ша бий през пръстити здравата.

Офффффф, мечти, мечтииии навеки забранениииииии.



На дядо сладурът.

Тема Re: Ми не си праванови [re: дeдo_Aндpo]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано29.05.10 09:53



Стига, де!Има ли значение дали ще умрем ужасно здрави или леко болнавки?


Но си спомням баба ми (селска жена и готвачка с голям усет) как казваше:От миризмата да се наядеш!Така че ако се захванеш със смокинопълненеорешковаядчица, ще изпиташ кеф и после може и да не ти се ще да си изяждаш рожбичката



Тема Re: в този ред на мислинови [re: Гъpkинятa]  
Автор sofka (чудачка)
Публикувано29.05.10 10:19



Наместо да го подмяташ, ми го върни на следващия купон.
Специално ще дойда да си го прибера.


И се силиш подарък да ми правиш, но софка се варди от тези с даровете.Тя си иска нейното си произведение , което е напоено с кръвта И.
И междудругото бях замислила грандиозен проект. На всеки от клуба мислех да подаря гоблен за спомен от мен.Обаче, след особено наскърбилото ме отношение на Оптимиста/голям човек да се излага така/ на купона към жеста ми, реших , че няма сми да се хабя за тоя що духа.
Сега разбирам и смисъла на стиснатостта на някои хора, които всичко оставят в дома си за децата и внуците си.А аз, глупачката, досега се раздавах и доста от гоблените си съм подарила, т.е. проявявах жестове от сърце и накрая ми се изсраха на главата, че и виновна, а и налагаща подаръчен тормоз излезнах.
Егати абсурда, егати чудото!

Чудаците украсяват света!

Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: Гъpkинятa]  
Автор вp. ()
Публикувано03.06.10 16:23



хахахаха : )))))

цитат:

"Зехтинът Extra Virgin е маслиново масло с най-високо качество, получено при пресоване на маслините, като се използват само механични средства. Зехтинът Extra Virgin е произведен в резултат на първото студено извличане при температура не по-висока от 27 градуса.
Процесът на производство на зехтина Virgin включва измиване и подсушаване на маслините, изстискване на плода в центрофуга и филтрация на полученото масло."

значи само ако си взела маслините, измила, подсушила, изстискала в центрофуга и филтрирала до екстра върджин зехтин със собствените си ръце, мисъл и сърце, би било възможно да го замениш с моето сладко.
то, както вече някой спомена, е бутиково. не може да се разменя за промишлен продукт, който си купила, понеже е безценно


ама аз пък хич не обичам зехтин, мирише ми и ми остава мазно в устата...
вероятно последствие от на баба ми ужасяващите способи да ме вдебели като малка. опитваше се да ми "прочисти организма" като ме караше да се жабуркам със зехтин дълго и всеки ден, докато той се превърне в отвратителна пенеста суспензия и... да не продължавам, схващаш идеята : ) супер гадно беше.

абе направи си сладко, оказа се лесно и освен тва супер забавно : )



Тема Re: Като дойде кутията,нови [re: тopбa]  
Автор вp. ()
Публикувано03.06.10 16:28



е па тя не дойде, аз бързах, отидох сама да си ловя смокини, обаче така и не си налових...
абе карай, скоро ще успея : )
а тази тема ще си запазя, щото е много важна и специална.





Тема Re: краткотрайните вманиачаваниянови [re: и-фeя]  
Автор вp. ()
Публикувано03.06.10 16:33



мдам, по-добре си ги улучил от мене : )

ама ти какво си мислиш, че ще забравя ли?
о, неее, няма да забравя. и като дойде тиквено време ще ти досаждам, да знаеш


впрочем само, моля те, подсети ме когато дойде тиквеното време подходящо на цвят, че е дошло

сладотворенето наистина се оказа много готино забавление



Тема Re: Ей като видяхнови [re: вp.]  
Автор ДPaka ()
Публикувано03.06.10 16:41



да изплува тази тема отгоре така се зарадвах,щото ако мога и правя нещо от първия ден, в който съм излязла от бащината къща, това е сладко - ммм от каквото дал Господ според годината,но почти задължително от ягоди. Да,обаче се оказах закъсняла,щото -ей,тези работни булки,всичко са рекли преди мен...Да ви е сладко пък

! Домашното сладко си е най-хубавото сладко,като сладко(сладкиш,сладост) изобщо...и колкото се навъртат годините и се отрупват рафтовете на магазините,толкова съм по-сигурна в тая работа

Животът не е това, което изглежда на пръв поглед!

Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: пoeтичнa]  
Автор вp. ()
Публикувано03.06.10 16:42



първото сладко всъщност го направих по твоята рецепта.
понеже бях пекла едни риби и фурната, се оказа, че още не е съвсем... абе подозирах я в рибешко насмърдване.
стана много готино, направо неочаквано за мене, че от първия път може така : )
но е малко твърде... как да кажа.
някакси е като за сервиране в кристални чинийки - три плодчета и малко от ароматната червена и прозрачна сладост, и с чаша ледена вода отстрани

толкова е красиво, със здрави, красиви ягоди.
или за украса за торта - направо е върхъ!
обаче е твърде гъсто... и "силно" на вкус, като за пълнеж за палачинки.
направо е реактивно!
аз явно съм била забравила колко сладко може да бъде едно Истинско сладко.
чудя се сега, тези дни ще правя втори опит, искам да стане някакси по-леко, не толкова свръхсладко, ягодите да останат по-мекички...
ако имаш някакви идеи как да стане, моля, сподели



Тема Re: Рецепта за ябълков мармаладнови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано03.06.10 16:47



егаси кефа


много благодаря, като дойде време ще направя и непременно ще ти кажа какво е станало.
обаче отсега подозирам, че ще е направо супер



Тема Re: Ей като видяхнови [re: ДPaka]  
Автор вp. ()
Публикувано03.06.10 16:53



опаля : )))
ама чакай, чакай, какво си се разбързала - всичко било казано.
ами от разни други плодчета?
аз искам и от разни други, обаче като никога не съм правила и сега за първи път... как да знам какво искам, а?


твоето наблюдение: "Домашното сладко си е най-хубавото сладко,като сладко(сладкиш,сладост) изобщо...и колкото се навъртат годините и се отрупват рафтовете на магазините,толкова съм по-сигурна в тая работа" - е и мое, вече съвсем твърдо, мнение.
така че, моля те, щом си майстор на тези неща, кажи ми от какво друго сега и как точно да си направя сладко? конфитюр? нещо от този вид?
направо съм запленена



Тема Re: Рецепта за ябълков мармаладнови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано03.06.10 17:03



Ох, аз толкова го прехвалих, че взех да се съмнявам дали и вие бихте го харесали толкова много.





Тема Re: Ей като видяхнови [re: вp.]  
Автор ДPaka ()
Публикувано03.06.10 17:07



Много е индивидуално-според предпочитанията на човека, но в нашето семейство много уважаваме смесения тип и най-вече от ягоди и череши -става много интересен вкус...не гърнящо сладко,както е от ягодите само,ами някак киселко и жилаво от черешките -абе готино.Ще ти разкажа,ама сега трябва да свърша нещо...може би утре или по-късно довечера,ако имаш желание



Животът не е това, което изглежда на пръв поглед!

Тема Re: Ей като видяхнови [re: ДPaka]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано03.06.10 17:08



Изобщо няма да ти се размине да споделиш твоя начин за правене на сладко, все едно за какво точно. Пиши, че да принтвам и да отива в "златната колекция на рецептите".





Тема Re: Ей като видяхнови [re: ДPaka]  
Автор вp. ()
Публикувано03.06.10 17:16



имаааааааааааааааааааааааааам





Тема Re: Извинетенови [re: вp.]  
Автор Margi_s (непознат )
Публикувано03.06.10 17:19



Охх, и аз четох, четох, чееетох, но не видях като да е казано всичко по темата "Красота в бурканчЕта".


Много ще се отклоня у лево обаче, ако се отдам на разсъждения, че никой гък не каза за консервиране на шоколад или бонбони (Линдор в частност, желателно червен)...
То верно откъде чак такова изобилие, та да остане ред и за консервиране, но пък как звучи - Конфитюр от шоколад! :D
Пък и чудесно върви с Палачинки и Огромно Силно Горчиво Кафе.
ммпримляс ;)



Тема Re: Извинетенови [re: Margi_s]  
Автор вp. ()
Публикувано03.06.10 17:31



брей : )))
да не би да не ти е попадал този сладолед:



ако не, трябва да ти съобщя, че си претърпяла една от най-най-голмите липси в досегашния си жалък и непълноценен, уви, живот
тъй че направо не се помайвай!
има го в магазините "фантастико" в специално негови си колички.
отговаря точно, ама точно-точно на това:
"чудесно върви с Палачинки и Огромно Силно Горчиво Кафе" + че си е консерва, като се замисли човек



Тема Re: Извинетенови [re: вp.]  
Автор Margi_s (непознат )
Публикувано03.06.10 17:47



Ммм..., а има ли упътване как се изчопля шоколада от сладоледа?

Щотоо сладолед употребявам много в краен случай сякаш, като се приспаднат инцидентните пристъпи веднъж годишно - с проточен език пред витрина с хиляда модели лъскави кутии. По кутиите си падам явно, не че по сладоледа, хехе.
Така ще си остана в безпросветен мрак, относно достойнствата на сладоледа.
срам, срам



Тема Re: Извинетенови [re: Margi_s]  
Автор вp. ()
Публикувано03.06.10 18:09



а, точно!
абе ти само го пробвай този, после ще си говорим пак


това е... това е... представи си
две пълни големи шепи мънички бонбонки, големи колкото малки грахчета, направени от най-най-най-фин фин млечен шоколад, които са залети само колкото да се закрепят заедно и да не ти падат от лъжицата като загребеш с връх, с ааааааааааааааааааадски фин тъмен шоколад, който, ако беше повече, можеше да се нарече "течен". но той няма как да тече, понеже е свръхмалко, адски добре преценено точно колко.
тва сложено в кутия.
замразено, тоест - консервирано.
точно конфитюр от шоколад



Тема Re: Извинетенови [re: Margi_s]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано03.06.10 18:24



Линдор в трилитрови буркани)))моля





Тема Re: Ей като видяхнови [re: вp.]  
Автор fa diesis (пристрастен)
Публикувано03.06.10 20:03



След като си говорихме за сладката и палачинките със сладко, ми се случи точно такова вълшебно нещо, моята приятелка събота и неделя ме гощава с мекици, намазани с желе от дюли, което била правила сама /и тя за пръв път:). Страхотно просто, бях му забравила вкуса, а мама редовно правеше такова:)
Това като идея за конфитюр:)



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор Duchessa ((аферистка))
Публикувано05.06.10 18:03



Извинявай, че чак сега се включвам. При згряването на разтвора цялата захарще се разтопи и ще се получи гъст сироп.



Елате си узнете лордот!!!

Тема Re: Ей като видяхнови [re: fa diesis]  
Автор monetka (знак на съдбата)
Публикувано06.06.10 09:53



желето от дюли е най-вълшебното сладко нещо на света! Миналата есен двете ни дюлеви дървета на село бяха родили като за книгата на Гинес. Направо се шашнах когато мъжът ми докара с колата 4-5 големи касетки с едри, благоуханни дюли...
Че като заседна моя милост пред компютъра, а и с малко помощ по телефончето от мама, чудни сладкории се получиха:
- вълшебен компот от нарязани с къдравото ренде дюлеви резенчета 3х4 сантиметра,
- дюлев конфитюр от рендосани плодове (тук тънкостта е част от захарта да се замести с глюкоза от диетичните магазини, така не се захаросва и непременно при почистването на плодовете да се държат в подкиселена с оцет вода за да останат светли на цвят преди рендосването направо върху врящия в тенджерата сироп). Тогава цветът е ярък светлооранжевочервен, иначе сладкото става твърдо, тричаво и с непривлекателен кафяв цвят.
- и накрая от изрязаните кори, дръжки и вътрешна семенна част на плодовете - разкошното дюлево желе... Страхотно е, няма човек, който да го е опитал и да не му е горещ почитател. Даже съм решила тази година да направя повечко, първо него изпапахме...



Само да кажа, че по принцип много-много не си падаме по сладкото във фамилията...



Тема Re: Ей като видяхнови [re: monetka]  
Автор вp. ()
Публикувано06.06.10 11:41



здрасти : )
моля те, кажи ми, това: "тук тънкостта е част от захарта да се замести с глюкоза от диетичните магазини, така не се захаросва" - само за дюлените сладости ли важи или може да се приложи и надруги? например на ягодените : )))
разбираш ли, иска ми се да изхитря системата


искам да направя следващо сладко, обаче то да е в голям буркан, по лични естетически съображения.
искам, обаче, да е вкусно като това първото дето го направих за ваша помощ, подкрепа и идеи, или даже още по-вкусно (не съм ли нагла, а )
и да не се захаросва.



Тема Re: краткотрайните вманиачаваниянови [re: вp.]  
Автор и-фeя (меценат)
Публикувано06.06.10 14:29



аз по гроздобера ще се сетя, щот съм лозар-гроздоберач, като мъжкия вариант на оная от двулевката :)

дотогава можеш да се отдадеш на вселенско сладко от малини.





Тема Re: Ето на днеснови [re: .Jess.]  
Автор ДPaka ()
Публикувано10.06.10 16:04



го направих

.
И без това се разбра,че ми се е отворило едно неочаквано и внезапно свободно време , а снощи получих пратка от споменатия вече материал - около 2кг черешки и две шепи ягоди(само за аромат в случая) и реших,че е грехота да не сътворя вълшебството,което в студените , зимни утрини ще ни прави щастливи.Речено -сторено. Няма да повтарям прежде говорившите - ясно е - поне 1кг(по моя вкус - 1,5)захар, изчистваш,засипваш от вечерта и се подразбира,че плодовете трябва да са здрави и стегнати,даже леко недозрели...на сутринта това съкровище се туря върху студен котлон,задължително в двойно по-голяма тенджера.Задължително без капак, ако не щеш да бършеш и псуваш и отоплителният уред се пуска на едно - подразбира се,че трябва да имаш достатъчно свободно време и нерви,щото като всяка хубава работа става бавно. След едно известно време материалът все пак завира и си ври,ври докато - както беше споменато не започне да прави устойчива капка, или пътечката да е бяла - т.е. слагаш малко в чинийката и с лъжицата правиш пътечка по средата. Ако не се затвори и си остане все така широка и бяла-готово е.Другото е пак същото -лимонтозу,бурканчета -аз също го затварям горещо и не го кипвам,няма смисъл.Никога не ми се е разваляло. Тазсутрешното стана направо красиво-така си стоят цели черешките и ягодките,намигайки през стъклото на буркана-абе фантазия. Остана ми малко,което отделих да опитаме довечера или утре сутрината с палачинки (естествено)

Животът не е това, което изглежда на пръв поглед!

Тема Re: аз утренови [re: ДPaka]  
Автор вp. ()
Публикувано10.06.10 20:42



ще правя компот от ягоди.
а ще избера най-хубавките, половината ще изпапам, а от другата и от някои изтъкнати череши ще направя твоето сладко : )
обезкостилчват ли се черешите?
имам 1 розова дебела пластмасова кука за плетене на много дебели чорапи, с която с мама едно време обезкостилчвахме вишните. голям съм сръчко по това : )
а какво ли сме ги правили не помня никак.
ама май черешовите костилки са по-здраво закачени отвътре от тези на вишните?
тази година, с тези моите ягоди на сън и на яве, не съм и опитала череша, не помня как са конструирани...
а сега ми е мъчно за мама и... така.



Тема Re: Ето на днеснови [re: ДPaka]  
Автор aqvamarin (син кит)
Публикувано10.06.10 21:08



да направим една среща на палачинки и от твоето сладко, щото ми се прияде





Тема Re: Докатонови [re: вp.]  
Автор ДPaka ()
Публикувано11.06.10 13:40



успея да вляза ,ти сигурно вече си го направила

.
Разбира се,обезкостяват се...хм,това е най-досадната част от всичко.Много е пипкава и мръсна,защото костилките хвърчат навсякъде,а с тях и лепкав сок, който е толкова повече ,колкото по-зрели са черешите. Има специален уред за вадене на костилки - струва 2-3лв,но ти препоръчвам да искаш българския вариант,защото китайският е неудобен и даже опасен според мен.Моите череши бяха леко руйни,но след като опитах производството тази сутрин , искам да ти кажа че се е получил направо шедьовър...отдавна не съм се представяла толкова добре. ВАЖНО е да не забравяш ,че от начало до края ел.уреда ти трябва да е на най-ниска степен.Изцяло забрави за газов котлон! От силен огън можеш да получиш конфитюр,но не и СЛАДКО.Ами успех,ако все още не си се захванала!

Животът не е това, което изглежда на пръв поглед!

Тема Re: Ето на днеснови [re: aqvamarin]  
Автор ДPaka ()
Публикувано11.06.10 13:42



Е, то вече е утре , но принципно съм ЗА!



Животът не е това, което изглежда на пръв поглед!

Тема Re: Докатонови [re: ДPaka]  
Автор вp. ()
Публикувано11.06.10 13:51



чаках те и не съм : )
благодаря за напътствията, драко.
докато те чаках направих разни компоти от кайсии, но това не е интересно; всеки го може.
започвам да обезкокичквам, значи





Тема Re: Ето на днеснови [re: ДPaka]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано11.06.10 13:52



Благодаря, записано е.





Тема Re: Ааабе може...нови [re: вp.]  
Автор ДPaka ()
Публикувано11.06.10 14:12



и компотът си има тънкости. У нашата къща дълги години подхвъчквахме благотворителността на свекърва ми под формата на най-различни компоти,но тази зима дали защото свеки вече поостаря и поомаля и нямаше много нови попълнения, или защото най-малкият наследник усърдно се мотаеше почти всяка събота и неделя из къщи и с кеф сърбаше сокчето,а ние след него с дядо му - останалото, та така де...за първи път от ен-години от как сме женени,компотите ни свършиха

. Е,рече Мъжкия - ще се наложи това лято да си направим. И започнахме де...с каквото рекъл Господ да се роди. Ама се консултираме и разбирам,че и това,като всяко друго нещо, си требе майсторлък,щото иначе може да фърлиш зарзавата - негоден за употреба.Нда!

Животът не е това, което изглежда на пръв поглед!

Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано11.06.10 15:10



Внимавайте като ядете сладкото щото после да няма ей така:



Мнението е позиционирано!

Тема Re: Има си готварски клубнови [re: вp.]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано11.06.10 21:43



Освен това , изхождайки от критиките ти като , чистач , моди или както там ти е амбицията нещо с българския си зле .....



Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: Има си готварски клубнови [re: farmer]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано11.06.10 21:50



Какво и е на българския, и тя ли ще емигрира в Германия да става заврян зет?
И какво?
И конфитьюра ли си взима с нея?
Нищо не ти разбрах, каже де?



Мнението е позиционирано!

Тема Re: контифлюренанови [re: ПЪTниk]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано11.06.10 22:05



Е верно е, че като чистач требе да е оригинална, ама на теб за какво ти "конфитьюрае"
иначе нищо и няма ..просто седи в ъгъла и си повтаря : аз съм Наполеон и клуба е моята империя...
/така де но има и о-в Света Елена/



Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: контифлюренанови [re: farmer]  
Автор KOHФИTЮP (оня)
Публикувано11.06.10 22:50



Най- обичам да клюкаря зад гърба на хората и да говоря в трето лице за тях, може и в четвърто.
Сериозно ли ти минава през главата, че вр. ни замазма с този конфитюр?
Голябо бебе си ти фармер, подценяваш ти жените.
Никога не ми минава през главата мисъл, че аз ще усетя когато една жена реши да ме замазва?
А вр. е с особени способности и това важи с пълна сила за нея...и като се вземе предвид моята и твоя напреднала възраст.
Какво още лошо можем да кажем за вр., сещаш ли се?
Харесва ми да клюкаря зад гърба на другите, много ми е гот, чувствам се някакси по възвишен от тях, голяма работа съм аз.
Отивам до килера да си отворя един кристален конфитюр от малки ягоди, но преди да го изям ще му се порадвам на цвета и ще си мисля за вр. за теб, за мен, за живота и конфитюра.

КОНФИТЮР, боже какво хубаво име за ник, как не съм се сетил до сега.

Мнението е позиционирано!



Тема Re: Има си готварски клубнови [re: farmer]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано11.06.10 23:03



Нещо те притесни или изнерви, че в този клуб може да се говори и за готварски рецепти? Не е за първи път, не е и за последен, така че, ще трябва да свикваш. Тук може да се говори за всичко и това му е от най-хубавите хубавини на клуба.



Тема Re: farmer, какво те прихвана?нови [re: farmer]  
Автор вp. ()
Публикувано12.06.10 13:00



пъдиш ме от клуба ли, или ми казваш нещо друго?
мерси за "разяснението" как работи търсачката на дир, макар че нищо в тона на обръщението ти към мене и коментарите ти за мене не прилича като да си искал да ми помогнеш.
както вече казах - знам къде е готварският клуб, но предпочетох да попитам тук, където, както се вижда, има много хора, от които мога да науча нещо. и аз искам да го науча точно от тези хора и това да се случи в този клуб.
където, освен това, можем и да си побъбрим приятно преди нечия кръвна захар да падне, или да скочи по вечерно време преди, или след като се е наял, да го направи раздразнителен и да му се зловиди правописът ми барабар със съществуването ми изобщо.
не го правиш това за първи път, но досега не бях показвала, че ти обръщам внимание като го правиш.
нема-нема, па току те схванат карастановите и ми се озъбиш зло, ни в клин, ни в ръкав.
какъв "наполеон", какво намесваш тук модераторстване, какви трици?!
седим и си говорим с хората за сладки неща, ти какво искаш?
кажи бе, човек, кажи като мъж, какво ти вадя очите толкова точно аз?
какво съм ти направила?
мернах някъде, че подмяташ някакви неща, че преди десет години ли, кога там, нещо съм ти казала ли, направила ли, какво е то?
излей го поне, инак по този начин ще се отровиш от толкова дълго потискана неприязън





Тема Re: farmer, какво те прихвана?нови [re: вp.]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано12.06.10 14:08



Бъди снисходителна към фарми, олеква му като те наплюе, ако не си ти, друг ще наплюе
Теб си е набелязал човека, причина не му трябва.


А на мен кажи оня РЕДБУЛТЮТЮН в жълтата кръгла кутия от снимката пушиш ли го още.
На мен не ми хареса за цената и се чудя какво да пуша или да ги отказвам.

Мнението е позиционирано!

Тема Re: farmer, какво те прихвана?нови [re: ПЪTниk]  
Автор вp. ()
Публикувано12.06.10 14:14



ми много скъп стана :((
трийсдевет кинта за 120гр. :(((
ама пък е хубав... не го е срам


напоследък и го няма, не го намирам, пуша всякакви буламачи...
а ти пробвал ли си от тези тютюни, които ги предлагат за по 30 кинта за кило, нарязан за цигари?
някакви частни хора... гледам обяви в мрежата, ама засега ми е едно такова... абе не знам, нещо ме притеснява да си поръчам, само дето не знам какво...



Тема Re: farmer, какво те прихвана?нови [re: вp.]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано12.06.10 14:26



Скъп , не е лош тютюн, но близо над 4лв. ми струват 20 цигари, скъп е за качеството си, а за 5лв се продава бяло БОРО също с добър тютюн.
От оня тютюн килограмовия не съм купувал, но казват че е голяма мизерия, в него овчи барабонки косми и друга смрад.
Накъм жълт СЪНИ 40гр 6.20лв. от магазина с бандерол опитах-същата мизерия.
Добих чувство, че това нарочно се прави с насипния тютюн, за да си купуваме цигари и понеже разликата е 50ст., най- добре западни цигари...
егати и политиката безцеремонна.
Аз съм отказвал цигарите, до 10 години не съм пушил, след това още две. Аз мога да откажа цигарите, нарочно ги пропуших, организмът ми има нужда от тях или се разпада.
Колко ли хора са като мен?
Никога няма да простя на това правителство този номер, който ни погоди.
Колко ли хора са като мен?

Мнението е позиционирано!



Тема Re: farmer, какво те прихвана?нови [re: ПЪTниk]  
Автор вp. ()
Публикувано12.06.10 14:47



абе болни хора сме ние, зависими и доста жалки.
това е истината, уви





Тема Re: по въпросанови [re: ПЪTниk]  
Автор вp. ()
Публикувано12.06.10 15:00



- на кухненската тераса, в казан, с бързовар.
тя е 5х3.5м, не е остъклена като на съседите - те всички си направиха стаи от балконите си.
аз си искам голям кухненски балкон



Тема Re: по въпросанови [re: вp.]  
Автор ПЪTниk (оня)
Публикувано13.06.10 16:49



Стана ли сполучлив конфитюра или се отказа?

Мнението е позиционирано!



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор и-фeя (меценат)
Публикувано20.09.10 21:16



привет, вр, започна сезонът на тиквите и гроздето, а аз имах рецепта за казване.
рачел

тиквата се обелва, нарязва на парчета, с големина по желание, може и с къдраво ножче. на 1 кг тиква се слага 1-2 супени лъжици вар. прави се разтвор от гасена вар и хладка вар. парчетата тиква пренощуват в тази отвара. може да се сложат и сливи в рачела, те също трябва да са били в разтвора. на другия ден тиквата (и сливите) се измиват много добре, за да се отмие варта.
шара и (може и няколко лъжици захар на вкус, за да стане по-гъст сиропа), трябва да кипнат. може да се сложи карамфил (дори добре прецедено кафе).
към този сироп се слага тиквата да поври и тя. преди да се махне от огъня, могат да се сложат орехи. слага се горещо в буркани и се обръща, да хване капачката.
ВАЖНО - тиквата трябва да е т.нар. "свинска". от другите не ставало добре.



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: и-фeя]  
Автор вp. ()
Публикувано20.09.10 21:34



супер


много ти благодаря : )
много мило, че се сети : )
колко време трае това "да поври", само се чудя?



Тема Re:Притеснениенови [re: и-фeя]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано20.09.10 23:39



Аз се притесних първо за варта, тук не знам къде да купя такова нещо, в БГ къде се намира например, та евентуално и тук аналогично да потърся?
Второ - не разбрах какъв е този разтвор от гасена вар и хладка вар - това различни разтвори ли са, един ли е , дай моля те по-точно обяснение, че ми се вижда интересна рецептата, а тук тикви има в изобилие!



Тема Re:Притеснениенови [re: .Jess.]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано20.09.10 23:53



Моята майка купува вар от "Топливо"- големи складове за строителни материали. Мисля, че фейчето е искала да напише гасена вар и хладка вода.


Абе, химиците, а хидратна вар какво е?



Тема Re:Притеснениенови [re: Фиш]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано21.09.10 00:02



Като спретнете рачела може да свикате купон и ще дегустираме с какво е по-добре хидратна , нехидратна , а може и с латекс да пробваме....



Kвaнтoвa peвизия нa зaкoнa нa Mъpфи:

Bcичкo въpви към злe eднoвpeмeннo


Тема Re:Притеснениенови [re: kurkudup]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано21.09.10 00:08



За латекса- аз ти трябвам!:))))

Абе идея е майка ми да ми направи едно показно за рачела,обожавам, особено в комбинация в кисела смета.



Тема Re:Притеснениенови [re: Фиш]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано21.09.10 00:11



Няма ли точни рецепти?

Kвaнтoвa peвизия нa зaкoнa нa Mъpфи:

Bcичкo въpви към злe eднoвpeмeннo


Тема Re:Притеснениенови [re: kurkudup]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано21.09.10 00:14



Е, живее на 300 м от нас. Идва всеки ден, защо да не ме научи





Тема Re:Притеснениенови [re: Фиш]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано21.09.10 00:22



Мама може да плете много хубави чорапи с прекрасна пета , учила го в стопанско училища. Веднъж се замислих, че като си отиде и това ще се забрави... Искам да ме научи, но не искам да я карам, защото....., все едно .... абе малко тъжно....

Kвaнтoвa peвизия нa зaкoнa нa Mъpфи:

Bcичкo въpви към злe eднoвpeмeннo


Тема Re:Притеснениенови [re: kurkudup]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано21.09.10 00:28



Е, мисля, че готвенето и тънките неща ще трябва да съхраним!



Тема Re:Притеснениенови [re: Фиш]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано21.09.10 00:35



съгласна, ама как да я помоля. Ако ме попита защо ми е, като тя може да оплете винаги?
А точно тези неща бих искала да ги мога. Представи си, че някой любим за теб човек иска да има шушони, от сантименталност или ...няма значение защо. Може да се купят някъде от някакъв бабешки пазар, но ... не е същото като да го направиш....

Kвaнтoвa peвизия нa зaкoнa нa Mъpфи:

Bcичкo въpви към злe eднoвpeмeннo


Тема Re:Притеснениенови [re: kurkudup]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано21.09.10 00:50



Мисля, че ако любим човек иска да му оплета шушони, ще ги довърша чак като му окапят зъбите


Ще й кажеш, че искаш да се начуиш, какво друго да кажеш



Тема Re:Притеснениенови [re: Фиш]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.09.10 01:16



Строителни материали ... е на мен колко ще ми трябва за една доза, предполагам, че там , в складовете по чували продават, или кофи. или не знам как точно, но на големи количества, на мен за един рачел 1-2 лъжици ми трябват...освен...до нас едни съседи нещо ремонтират, тераса някаква градят, да ида да им поискам, ама няма да ми повярват, ако им кажа за рачела + вар


Бе няма лесно то.

Редактирано от .Jess. на 21.09.10 01:18.



Тема Re:Притеснениенови [re: .Jess.]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано21.09.10 09:53



Може и да се заинтригуват

Сладкото от зелени смокини се правеше със син камъкТайните на домашното консервиране



Тема Re:Притеснениенови [re: Фиш]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано21.09.10 11:03



От къде ги знаеш тези работи?!?!?!?!

Чак започвам да се срамувам... Това е много добро сладко... В комбинация с прясно мляко е ...мммммм.... за почивен ден , защото........ Питай преди да пробваш.....

Kвaнтoвa peвизия нa зaкoнa нa Mъpфи:

Bcичкo въpви към злe eднoвpeмeннo


Тема Re:Притеснениенови [re: kurkudup]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано21.09.10 11:40



Aми..от баба и от майка

Сладкото от смокини е традиционно за нашя край. Това, което ме е потрисало е сладко от зелени доматчета и последния завръз на карпузките( диня) в туршията

Сладкото от смокини ми е любомо, редом с рачела.



Тема Re:Притеснениенови [re: Фиш]  
Автор Duchessa ((аферистка))
Публикувано21.09.10 11:42



Ами хидратна вар е гасена вар на прах...



Елате си узнете лордот!!!

Тема Re:Притеснениенови [re: Duchessa]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано21.09.10 11:45



Сериозно ли?! Е, това е като не разбирам какво пише на фактурата


Има ли някакво съотношение как да се изгаси? Или най-добре да си взема готова?



Тема Охххх...нови [re: Фиш]  
Автор Duchessa ((аферистка))
Публикувано21.09.10 11:54



Хидратната вар е гасена, а не негасена вар...



Виж, ето какво пише Чичко Гугъл тука:



"Хидратната вар е прахообразен продукт, получен при реакция на негасена вар с вода в точно определено количество, необходимо за пълна хидратация на калциевия и магнезиевия окис.

Химическа формула - Ca(OH)2."

Не ти требе да я гасиш, защото тя вече си е изгасена... Просто я ползваш.

Елате си узнете лордот!!!

Тема Re: Охххх...нови [re: Duchessa]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано21.09.10 12:02



Обърках се

Не исках да я гася, а да я наводня т.е. да й сложа вода



Тема Re:Притеснениенови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано21.09.10 13:31



ми ти не им казвай, че за рачела, те ще те питат ли : )
ако пък предпочиташ мога и с удоволствие ще ти изпратя бурканче вар; в пощата ще кажа, че е пудра за крака


имаме време, тиквите още не са в разгара си



Тема Re:Притеснениенови [re: Фиш]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано21.09.10 16:39



и на мен... То по вашия край смокини да искаш...

Ще правим бартер, от нас ракията от вас сладкото...

Kвaнтoвa peвизия нa зaкoнa нa Mъpфи:

Bcичкo въpви към злe eднoвpeмeннo


Тема Re:Притеснениенови [re: kurkudup]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано21.09.10 16:44



Туршия с карпузки не щеш ли)))



Тема Re:Притеснениенови [re: Фиш]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано21.09.10 16:49



татко слагаше и пъпешчета... искам всичко и по много, ама не ям трушии



Kвaнтoвa peвизия нa зaкoнa нa Mъpфи:

Bcичкo въpви към злe eднoвpeмeннo


Тема Re:Притеснениенови [re: kurkudup]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано21.09.10 17:17



Е, ще се отсрамим с други неща





Тема Re:Притеснениенови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.09.10 23:58



Само това и оставаше, вар да лети из Европа , и то в бурканчета





Тема Re:Леле-маленови [re: Duchessa]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано22.09.10 00:01



То съвсем стана сериозна работата - ами като не знам как се казват на немски гасена, негасена, хидратна и въобще не знам думата вар!





Тема Re: споко,нови [re: .Jess.]  
Автор тopбa ()
Публикувано22.09.10 00:07



ще ти преведа:

Toten Kalk е гасена вар
произнася се тотен калк


а хидратна вар е Kalkhydrat

тц тц, колко съм добра с немския, време е да отивам в кристгрюн :))



Тема Re:Леле-маленови [re: .Jess.]  
Автор npubem (:-)
Публикувано22.09.10 00:08



Някъде из темите казаха, че е калциев дихидроксид Ca(OH)2, наричана още калциева основа... Те това е международна формула. Трябва дапиташ в магазините за строителни материали или агроаптека.

А това с белия прах дето летеше по пощата, беше модерно по едно време... коя година беше?

Не бързай да подозираш лош умисъл - може да е обикновена глупост!


Тема Re:Притеснениенови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано22.09.10 00:15



о, хич и не се притеснявай, аз съм майстор на колетуването


все пак май най-идиотските пратки, които съм осъществила, са 20 бонбона кръц-кръц (помниш ли кръц-кръц бонбоните?) в найлоново пликче, в кутийка, в пощата и - в малайзия. там беше от няколко години 1 приятел, който веднъж спомена, че много му се прияли и... така, пратих му
и веднъж пък, мотаех се по разни острови и нали често пред локалите има клиентоизкусители. тикат ти в ръцете картичка с реклама на заведението, безплатни напитки, бум-тряс, ляляля...
е, стори ми се забавно да ги изпращам вместо пощенски картички на разни приятели. получиха си ги : )
а някои дори отидоха даже години след това - един от собствениците на кръчми бил приятно изненадан, пратил ми поздрави
пробвах и на бисквита веднъж, но пощенската служителка невъзмутимо й отлепи марката, тикна я в плик с прозорче, че да се чете адреса, залепи марката отвън на плика и фрасна 1 печат, както си му е редът
пък ти - някаква си вар.
само кажи, ако се налага



Тема Re:Притеснениенови [re: вp.]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано22.09.10 10:30



И аз се чудя на Джес какво ни се чуди.

Аз и дивисил и чубрица съм пращала ( макар да крие риск от объркване по вид с нещо, дето не е за пращане)
Най-шантавото, което съм изпращала беше на един познат в Щатите, който ми беше казал, че страда за един одеколон от соц време ( голяма квадратна кутия с обезкосмени мъжки гърди на нея, забравих как се казва ) Носталгия към младостта.

Кръц-кръц и аз открих скоро- все така готини са като едно време



Тема Re: споко,нови [re: тopбa]  
Автор Юлия 5O ()
Публикувано22.09.10 10:43



Да знаете само как Ви се радвам на всички, много ме кефите!



Смелостта е въпрос на стил в една безнадеждна ситуация, каквато е животът.
Чарлз Буковски


Тема значи -нови [re: Фиш]  
Автор ceлянинъt (европростак)
Публикувано22.09.10 10:45



негасената вар са едни бели камъни, получени при изпичане на варовик...
гасената вар се получава, като негасената вар се залее с вода...
по-рано във всяка селска и селскоградска къща си имаше варница, в която се държеше гасената вар...
сега по магазините се продава
хидратна вар - която е гасена вар, но изсушена и стрита на прах...
вар, в полиетиленови торбички, което всъщност е гъст разтвор на гасена вар...

от двата вида - гасена вар се прави хоросанът, като се забърка със солидно количество пясък - и когато изсъхне този хоросан - край, варта се е вече аеробно свързала и е минала в друго състояние...

значи - за сладкото -
хидратна вар /не съм 100% сигурен!/
или
просто вар, една-две лъжички от някой строителен обект, или 20 килограмово торбе от някой строителен магазин - по прибилизителни разчети ще ти стигне за около 4,5 тона сладко, мармалад, конфитюр... /4500 килограма или 18000 бурканчета от средните!/


ЕВРОПРОСТАК


Тема Re:Притеснениенови [re: kurkudup]  
Автор Юлия 5O ()
Публикувано22.09.10 10:46



Пък по нашия край-блок само една слива,и тя изсъхна,и сега си блъскам главЕто аз с какъв бартер да се включа?

Смелостта е въпрос на стил в една безнадеждна ситуация, каквато е животът.
Чарлз Буковски


Тема Re:Притеснениенови [re: Юлия 5O]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано22.09.10 10:50



със изсъхнали - сушени сливи...

все някакъв ошав ще измислиш....

Kвaнтoвa peвизия нa зaкoнa нa Mъpфи:

Bcичкo въpви към злe eднoвpeмeннo


Тема Re:Притеснениенови [re: kurkudup]  
Автор Юлия 5O ()
Публикувано22.09.10 11:00



Ей, ама умното си е умно



Смелостта е въпрос на стил в една безнадеждна ситуация, каквато е животът.
Чарлз Буковски


Тема Re: значи -нови [re: ceлянинъt]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано22.09.10 11:05



Ако ще се захващам с правене на сладко по технологията с гасена вар, мисля, че е време да започвам! Предлагам, поради многодържавното и многоградското присъстивие в този клуб, всеки да даде заявка, за да имам ясна картина за дистрибуцията. Няма да е лошо и тези (като торбето, например) да участват с преводи ( с/у съответното заплащане, разбира се), за да може населението да се запознае с изключителността на рецептата





Тема ама все пак сне организирай добре -нови [re: Фиш]  
Автор ceлянинъt (европростак)
Публикувано22.09.10 11:15



18000 бурканчета са това,
от средните...


ЕВРОПРОСТАК


Тема Re:Притеснениенови [re: Юлия 5O]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано22.09.10 11:25



Тати така ме е учил и от клечки за зъби се прави супер бизнес, стига да можеш да ги правиш...



Kвaнтoвa peвизия нa зaкoнa нa Mъpфи:

Bcичкo въpви към злe eднoвpeмeннo


Тема Re: значи -нови [re: Фиш]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано22.09.10 11:27



Пиши ме за 89 бурканчета рачел. Сливи със син камък ще помисля колко...Бе много синьо да не ми стане...



Kвaнтoвa peвизия нa зaкoнa нa Mъpфи:

Bcичкo въpви към злe eднoвpeмeннo


Тема Re: споко,нови [re: тopбa]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано22.09.10 16:40



Много тъпа глава съм - ми знам какво е Kalk - нали на всички препарати срещу варовитите води пише, че чистят префектно калка от ваните и мивките. Ама отде толкова акъл да свържа варта във водата с тази за строене (и готвене

).



Тема Re: значи -нови [re: ceлянинъt]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано22.09.10 16:44



Мен точно това ме притесни - да не се налага да купувам 20кг торба вар и да ми се наложи да правя 4,5 тона сладко или рачел...няма да отива гасената вар зян, я

.



Тема Re:Притеснениенови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано22.09.10 16:46



Виждам, че на теб никак не би ти се опряла варта за изпращане по пощата

, ама чакай първо да проверя как е положението при съседите (със строежа) или в Практикера



Тема Re: ама все пак сне организирай добре -нови [re: ceлянинъt]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано22.09.10 16:49



Мисля, че колкото по-малки са, ще изглеждат по-бутиково.А и кой знае, че са
36 000 в серията

Нали ще ги дистрибутираме в различни точки



Тема Re:Притеснениенови [re: Фиш]  
Автор вp. ()
Публикувано22.09.10 17:35



даа, кръц-кръц си ги бива, ама лакта са станали тооолкова смотани


помниш ли като врещях тук за лакта
е, намерих после. истински резил! ре-зил!
обаче наеш кфо.
ние с тебе сме нищо пощаджийки, се сещам да споделя
преди години беше, вярно, присъствах в пощата на нещо шантаво.
тържествена делегация от някакви роднини, които изпращаха на други роднини, не разбрах зад граница, или пред, чаршаф с петно.
трябвало било майката на... момчето, или момичето от младоженската двойка, забравила съм, да притежава това нещо
ама че... бръм-тра-ла-ла
абе хората изпращт какво ли не по пощата, джес се разревожила за някаква си вар



Тема Re:Притеснениенови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано22.09.10 17:37



ще намериш, няма страшно


сега като й стана ясно на варта, че изобщо не е толова важна и специална, веднага ще ти падне в ръцете.
винаги така става



Тема Re: значи -нови [re: kurkudup]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано22.09.10 18:00



Тъй като ще ги сменя от средни с малки, ти заверявам ...ъъъъ..89х2= 178 бройчици.
Сини сливи или сладко от зелени смокини искаш със син камък)))



Тема Re:Притеснениенови [re: вp.]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано22.09.10 18:01



Божке, биологичем материал са пращали

Хаххаха, да не би да има магазини за такива чаршафи?!!!



Тема Re: значи -нови [re: Фиш]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано22.09.10 20:14



Пак съм объркала Юлкините сливи с на някого смокините.... Сега като разбрах и трайно запаметих, че са смокини със син камък или с каквото и да е, смокините са важни и рачел тогава може 1/2 да са рачел и 2/3 смокини пък както искаш ги смятай... Плащане на лизинг? По банков път? Или да ти ги донеса кеш, ама това е особено рискован начин, защото мога и да дойда....

Kвaнтoвa peвизия нa зaкoнa нa Mъpфи:

Bcичкo въpви към злe eднoвpeмeннo


Тема Re: споко,нови [re: .Jess.]  
Автор npubem (:-)
Публикувано22.09.10 20:42



чистят префектно калка от ваните и мивките

---
В случая става дума котлен камък (варовик, калциев карбонат); за гасена вар по-добре да се ползват думички като Kalkhydrat, Hydratkalk..

Не бързай да подозираш лош умисъл - може да е обикновена глупост!


Тема Re: споко,нови [re: npubem]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано22.09.10 20:53



Подозирах аз, че тази работа не е толкова проста...





Тема Re: Дюлева помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 14:38



Попрегледах цялата тема още веднъж, но за дюли нищо не открих.
Та дойде време и аз да изокам тук - подариха ми поне 5 кг дюли и реших да правя сладко, конфитюр, желе и каквото и да е друго. Моля, споделете вашия безценен опит, в нет-а намирам доста противоречиви рецепти.
Освен това е спешно, защото днес изневиделица получих свободен ден и това е моментът за правене на дюлева вкусотия.

Закупени са вече достойни количества всякаква захар, аромати и киселини.
Благодаря предварително.



Тема Re: Желе от дюлинови [re: .Jess.]  
Автор kotarak_a (познат)
Публикувано21.10.10 14:58



Дюлите нарязани на едричко заедно със семките /дори ако имаш само вътрешност, също става/ се сваряват с малко вода/да ги покрие/. После се отделя само сока.
На 1л. сок-1 кг. захар.
Възварява се и 5 мин. преди края се слага малко лимонтозу. Знаеш как се пробва дали е станало. С капчицата върху чинийката.
Това желе може да се използва като мед за подслаждане на чайче ако стане по-рядко. Ако се сгъсти много, става за филийка.



Предпочитам оптимизъм, но ме избива на реализъм. /Пътник/

Тема Re: Желе от дюлинови [re: kotarak_a]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 15:11



Коте, благодаря за бързината.

Задължително ще пробвам да направя някакво количество желе, че зимата, освен мен, все има някой във фамилията болен с кашлица.



Тема ооо, и аз се гудя тук : )нови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано21.10.10 15:16



и очаквам с тебе дюлеви откровения, джеси


акотарак, а самите дюли фърлят ли се?
а това желе ли е онова прозрачно, аааааааааааааадски ароматно, червеникавооранжево слънчево и абсолютно райско нещо, с което като си намажеш кокосовите, или ванилови бисквитки и направо, просто, ах



Тема Re: Желе от дюлинови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано21.10.10 15:19



а пък с гофрети, лелееее


даже няма нужда от кашлица!



Тема Re: ооо, и аз се гудя тук : )нови [re: вp.]  
Автор kotarak_a (познат)
Публикувано21.10.10 15:24



Да, Вр.
Същото!
Дюлите можеш да си ги хапнеш ако искаш, но трябва да се подсладят. Слагането на вътрешната част е задължителна, понеже там е пектина или каквото прави желето. За това може да се използват и само вътрешностите на дюлята.
Още една подробност:
Ако се сложат няколко не много жълти дюли/направо зелени/ желето придобива съвсем червен цвят.



Предпочитам оптимизъм, но ме избива на реализъм. /Пътник/

Тема Изкусителки такива!нови [re: .Jess.]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 15:30



Как можахте отново да вирнете тук тази високо- калорична тема!



Между другото, този път, слава Богу, трудно ще се изкуша, защото дюлите ги употребявам май основно печени или пък в компания на телешко или пиле.




Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор kotarak_a (познат)
Публикувано21.10.10 15:33



Уау!
Бързо пиши рецептата за телешко или пилешко с дюли!
Само съм чувала, че има такова ястие!


Таман и аз премятам некви дюли из къщи!

Предпочитам оптимизъм, но ме избива на реализъм. /Пътник/

Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: kotarak_a]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 15:45



И телешкото с дюли, и пилешкото с дюли ги правя по аналогичен начин на същите ястия, но със сушени сини сливи. Само дето при пилешкото добавката от магданоз е ако не наложителна, то приятна, докато телешкото не ми върви в компанията на магданоз.
Много е елементарно и със сос, ала обичам сладникавия вкус на подобни ястия.
Пилешкото може предварително да посвариш да поомекне и после разпределяш на малки порцийки и запържваш или задушаваш за кратко, след което го изваждаш от тенджерата и в същата мазнина разполагаш да се задушава нарязания на дребно лук, после прибавяш малко брашно и разбъркваш енергично и червен пипер. Заливаш с малко месен бульон, останал от варенето и прибавяш пилешките порцийки и нарязаните на кубчета дюли. В ястието слагаш и малко захар ( аз слагам повечко

), сол на вкус (ако не е била достатъчно солта в бульона). Оставяш да покъкри до готовност.
Забележка: ако иде реч за телешко, понякога прибавям и 1- 2 настъргани на дребно морковчета, а пък ако е пилешко- домати на кубчета.
Туй то цялата философия.




Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 15:48



Апропо, обичам телешкото да е нарязано или на жулиени, или поне на сравнително дребни парчета. Може да се поднесе с купчинка сварен ориз.






Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор kotarak_a (познат)
Публикувано21.10.10 15:48



Брей, то било простичко!
Благодаря ти!



Предпочитам оптимизъм, но ме избива на реализъм. /Пътник/

Тема Re: ооо, и аз се гудя тук : )нови [re: kotarak_a]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 15:50



Аз пък се чудех какво да ги правя зелените дюли. Мислех да си ги пооставя за по-нататък да пожълтеят





Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 15:52



На това ще му обърна внимане по-нататък, че нямам време сега, вече съм в трескава подготовка на конфитюро-желе-правенето. Така или иначе имам достътачно плод и за твоето изкушение





Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: kotarak_a]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 15:52



Много просто даже.


Забравих да спомена, че количеството лук е добре да е повечко- поне 2 глави, ситничко, ситничко нарязани.




Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: .Jess.]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 15:53



Аз пък за тази Коледа ще пробвам онзи твой мармалад. Пък може и да го положа също между блатовете на някой сладкиш или нещо подобно.






Тема Re: ооо, и аз се гудя тук : )нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 15:55



Аз пък очаквам някой да каже нещо за конфитюр, че вече режа плодовете (семките, сърцевините и обелките запазвам за котарашкото желе) и ако никой не се обади, трябва да разчитам на "купешки" рецепти.


Помня , че Шилото знае как, ама едно време не издаде тайната на конфитюра



Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 15:55



Хубавото му е, че ябълки има целогодишно





Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор LeoS (стар член)
Публикувано21.10.10 15:56



телешкото да е нарязано на жулиени като задължително се режат перпендикулярно на мускулните влакна на добичето :)
и, ако искаш телешкото да е по-крехко, при запържването първоначално не бъркаш мръвките, а чакаш да побелеят и чак след това ги обръщаш насам-натам.
нали така?



- - - - -
между другото на телешкото върви освен ориз и пюренце от патладжан (син домат).

<... от летящите млекопитаещи най-готини са прилепа и стюардесата ...>

Тема Re: Още нещонови [re: kotarak_a]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 15:57



Коте, още нещо - мога ли да сложа листа индрише в желето, докато се вари? И колко евентуално?



Тема Олеле, забравих...нови [re: kotarak_a]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 15:57



... и черния пипер!






Тема Re: Малееейнови [re: LeoS]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 15:58



Направо ще стана богиня в кухнята покрай този клуб





Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: LeoS]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 15:58



Сладур!



Ама пюренцето от патладжани как ще се отрази на специфично- сладникавия дюлев вкус, прибавен към телешкото, а?




Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор LeoS (стар член)
Публикувано21.10.10 16:03



идеално се връзва.
ако обичаш едновременно сладко и солено, разбира се :)
например да си мацнеш шницела по виенски със сладко от боровинки.
или баница със сирене, но наръсена отгоре със захар.
или грозде със сланинка.
или диня със сирене.
и т.н.



<... от летящите млекопитаещи най-готини са прилепа и стюардесата ...>

Тема Мус от дюли с боровинкинови [re: .Jess.]  
Автор Гeвpek (вкусен и топъл)
Публикувано21.10.10 16:06



ето видео от днешното предаване на Иван Звездев:



Като че е знаел, човекът, че ще питаш за дюли.

Ако някой вече е подал линка по-горе, да ме прощава, понеже нямам възможност да изчета.

Всичко остро е вредно (особено думите)

Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: LeoS]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 16:06



Като махнеш от списъка сланина с грозде

, с останалото нямам проблем. Гроздето го предпочитам според класическия вариант- със сирена.




Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: LeoS]  
Автор kotarak_a (познат)
Публикувано21.10.10 16:10



А какво ще стане ако не се сложи захар?
Дали много ще се промени вкуса?

Предпочитам оптимизъм, но ме избива на реализъм. /Пътник/


Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор LeoS (стар член)
Публикувано21.10.10 16:20



по нашия край, класическия вариант е като се ходи на гроздобер, в торбичката задължително да има пита на връшник и парче солена сланинка.
е, и поне един кърчаг старо винце :))))

<... от летящите млекопитаещи най-готини са прилепа и стюардесата ...>


Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: LeoS]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 16:24



Сега, ако ми обясниш и какво е "връшник" и "кърчаг", всичко ще е ясно...






Тема Конфитюр от дюлинови [re: .Jess.]  
Автор LeoS (стар член)
Публикувано21.10.10 16:25



дюли - около 2.5 до 3 кила
захар - кило и половина
индрише - две листенца
лимонтозу - чаена лъжичка и половина
коняк - две супени лъжици

Измиват се, обелват се, почистват се от семките и се нарязват на кубчета дюлите. Изсипват се в дълбока тава и се поръсват със захарта. Долива се половин литър студена водица и се слага на огъня. Като заври водата, огънят се намалява и започва да се бърка с решетъчна лъжица. Пяната, която се образува се обира и изхвърля в мивката.
Като спре да се пени тавата, се добавя конячето. Като се сгъсти сиропа, се добавя лимонтозуто и листата индрише. Разбърква се добре и се оттегля от огъня.
(за тия три реда дотука, ше ви требват около два часа и нещо)
Разпределя се в сухи бурканчета, затварят се с капачки и се обръщат надолу с главата.
Преди да се яде, требва да престои минимум денонощие на хладно, но не в хладилника.

<... от летящите млекопитаещи най-готини са прилепа и стюардесата ...>


Тема Re: Мус от дюли с боровинкинови [re: Гeвpek]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 16:29



Бре де ще го търся сега това сладко от боровинки





Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор LeoS (стар член)
Публикувано21.10.10 16:32



връшник е нещо като тава (керамично е), в което се слага тестото за питката, като предварително е запален огън. след като се сложи връшника, отгоре се зарива обилно с въглените от огъня. като угаснат въглените, питката е готова - изтръсква се, а с нож се изчегъртват по-прегорялите места.

кърчаг (бърде) == стомна
(големия отвор се запушва с кукурузена запушалка, а като се пие, се маха, щото се льока от него, а не от малкия отвор, дето е като цицка)



<... от летящите млекопитаещи най-готини са прилепа и стюардесата ...>

Тема Re: Конфитюр от дюлинови [re: LeoS]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 16:32



Това ще е за следващата офанзива (много плод, много нещо). Сега ще ги стържа дюлите и ще правя желето на котарака.
Подготвям един файл, от клубни рецепти и всеки, преложил нещо в този клуб влиза с името си

.



Тема Re: Конфитюр от дюлинови [re: .Jess.]  
Автор LeoS (стар член)
Публикувано21.10.10 16:34



не съзирам никакъв проблем да си спретнеш половин доза :)
аз честно да си призная, изобщо не се заглавичквам с по-малко



<... от летящите млекопитаещи най-готини са прилепа и стюардесата ...>

Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: LeoS]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 16:35



Благодаря. Звучи ми като редове из "Българи от старо време".


Само тези въглени върху питката малко ме притесняват, ама човек с какво ли не свиква...




Тема Re: Мус от дюли с боровинкинови [re: .Jess.]  
Автор Гeвpek (вкусен и топъл)
Публикувано21.10.10 16:37



ми бещелвай си го хайделбеер конфитюра или мармелада, гледам струва по € 3,50 за 210 ml, ако ти го пратят по пощата от Австрия

( )

Всичко остро е вредно (особено думите)

Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор LeoS (стар член)
Публикувано21.10.10 16:41



ако опиташ такава питка, никога повече нема да се притесняваш :)))
(тя е по принцип по-тънка и тестото се замесва без сода за хляб)
силно наподобява ония арабските кори, в които слагат дюнерите... но е по-дебела и по-вкусна :)))))

<... от летящите млекопитаещи най-готини са прилепа и стюардесата ...>


Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: LeoS]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 16:42



Мммммм, убеди ме!






Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор LeoS (стар член)
Публикувано21.10.10 16:44



хахахаха



сетих се един виц, ни в клин, ни в ръкав :))))
един се похвалил на приятеля си:
- вчера спасих една жена от изнасилване!
- и какво направи?
- убедих я...



<... от летящите млекопитаещи най-готини са прилепа и стюардесата ...>

Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: LeoS]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 16:52



Подозирах, че ще ми отговориш в такъв дух.



На мъжа му е небходима насладата и удовлетворението от постигналото резултат убеждаване, а пък на нас- удоволствието от пикантната понякога игра на убеждаване.




Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор LeoS (стар член)
Публикувано21.10.10 16:58



Йес!


основополагащото правило при мен винаги е било и двете страни да са доволни :)

<... от летящите млекопитаещи най-готини са прилепа и стюардесата ...>

Тема Re: Конфитюр от дюлинови [re: LeoS]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 16:58



Е, то не си заслужава усилието, и без това цялата кухня става лепкава, поне да е от раз.

Но със сигурност ще има втори тур, че след 4 кг обработени дюли (около 1/2-ната от общото) , не си чувствам ръцете



Тема Re: Мус от дюли с боровинкинови [re: Гeвpek]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 17:00



В магазините тук пълно, Геврек, ама нямам времеееее, че захарният сироп вече ври на котлона!





Тема Re : )нови [re: kotarak_a]  
Автор вp. ()
Публикувано21.10.10 17:09



човек се учи докато е жив и колко готино е тва


не, бе, аз - сериозно, нищо, че се хиля сега
смея се заради на бирамор "златосереца" - мноу ми ареша - абсолютно обяснява, силно илюстративно определение

а това за зелените дюли - сериозно - много ме зарадва : )
никога не бях знаела, че те причиняват този прелестен топъл слънчевоесенен цвят на желето.
ценно за мене ново познание, благодаря, маче такова



Тема Re: Мус от дюли с боровинкинови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано21.10.10 17:13



ама дюлевата раота тря да е охладена
така че можеш преспокойно утре да се обзаведеш с боровинковосметанените елементи.
ти па ся - сичко на куп





Тема Re: Мус от дюли с боровинкинови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 17:51



Няма време, вр.

. Днес ми падна от небето свободен ден - шефът ми връчи вчера дюлите и ми каза днес да не ходя на работа (не заради дюлите, де, ами нещо размества в офиса ). Така че, днес е Денят!
Между другото рендосаният конфитюр е готов, ако знаеш само каква мечта стана...добавих му и настърган портокал, индрише, 2-3 зрънца карамфил, кастъргана истинска ванилия, от пръчка. Ще го изтипосам тук, като го сипя в бурканчета, сега се вари желето



Тема Re: Мус от дюли с боровинкинови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано21.10.10 18:15



супер


чакам снимките
напоследък имам направо страст към красоти в бурканчета : )
и аз ще си направя дюлешко желе, още повече -сега - въоръжена с новата сила на знанието - на какво се дължи магията на този цвят, от който направо мога да се разплача

в един истински контифлюрен крокодил се превръщам аз

ццц.
въображенето ми... дррръжте ме
...дали един ден няма да направя храм на конфитюра



Тема Re: Снимки :)нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 18:33








Обаче много съжалявам, че не може да помиришеш и вкусиш, плачът ти е сигурен .



Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: LeoS]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано21.10.10 18:36



Аз гроздето го хапвам с едни купешки кашкавалени соленки, като пръчици. направо не мога да го ям по друг начин.


А като ученици ядяхме сладоледа със солети - хем си хапваш, хем някаква занимавка в сладкарницата (то пък беше една сладкарница...)
Но баница със захар (или макарони със сирене и захар) - брррррр - от дете го мразя това, а баба ми все така правеше

Редактирано от .Jess. на 21.10.10 18:37.



Тема Re: Снимки :)нови [re: .Jess.]  
Автор Гeвpek (вкусен и топъл)
Публикувано21.10.10 20:35



Ау, каква лъжичка само!

Всичко остро е вредно (особено думите)


Тема Re: Снимки :)нови [re: .Jess.]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано21.10.10 21:32



Поздравления за дюлената наслада, която си сътворила днес.






Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: LeoS]  
Автор тopбa ()
Публикувано21.10.10 22:34



връшник е нещо като тава (керамично е), в което се слага тестото за питката

връшник е метален капак, който се слага върху това дето е нещо като тава (керамичното) и което се нарича подница

въглените не се слагат върху хляба, а са отдолу под пиростията в самото огнище. може да се сложат и върху връшника.



само объркваш момичетата, ЛеОсе



Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: тopбa]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано22.10.10 00:24



Вземете си уточнете понятията, че в главата ми настъпи огромен етно- хаос.






Тема Re: Снимки :)нови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано22.10.10 00:39



каква прелест, каква прелест



абе далиии е ного неудобно да кажа, че харесвам желето от дюли повече от златото, а малиновото сладко повече от рубините, а, как ти се струва



Тема Re: Снимки :)нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано22.10.10 00:41



Всичко можеш да кажеш, аз го приемам без преувеличение

.
Желето оставих за утре, че трябваще да излизам, така че продължавам борбата



Тема Re: Снимки :)нови [re: Гeвpek]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано22.10.10 00:43



Знаеш ли колко е удобна, когато си взимаш от буркана с нея и си стои като на закачалка за ръба, вместо да пада и цапа покривката

.
Много обичам такива пинизи.



Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор Гeвpek (вкусен и топъл)
Публикувано22.10.10 01:22



жабо, а! фишу! на ти сега



Всичко остро е вредно (особено думите)

Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор вp. ()
Публикувано22.10.10 01:31



виж - подница и връшник
едното е под - отдолу, другото е връх - капак.
представи си много едно време, когато не само микровълнова фурничка са нямали хората, не само електрическа фурна, не само чугунена печка с дърва и въглища, а са нямали изобщо печка за готвене.
имали са огнище и толкоз.
огън в място за огън в стаята, или под небето.
какво и как можеш да си сготвиш само на огън?
е, и с някои съвсем прости приспособления и съдинки.
чорбичка -трябва ти гърненце и нещо да го закрепиш това гърненце над огъня. да не го слагаш в самия огън, да не се спраска.
трябва ти, значи, верига - да виси на нея, пирустия - железно нещо, стойка за гърненце с крачка. крачката й стъпват в жаравата, слагаш гърненцето отгоре и чорбичката ти къкри там.
ако искаш да си направиш хляб - не можеш да го пльоснеш в огъня направо, нали.
и на шиш няма как да стане : )))
най-лесно е в глинен съд, нещо като тава е той - тази подница.
дебелича такава "тава" със стеничка 2-3-4-5 сантиметра. има различни.
слагаш я да се нагорещи добре на жарта и слагаш тестото в нея.
за да се изпече хлябът по-сполучливо, подницата си има и капак - връшник.
той е метален и и той е нещо като тавичка, обаче с дръжка в средата. за да се лови с машата. покриваш подницата с хляба с него, нагребваш въглени, изсипваш ги отгоре му и така хлябът ти се пече и отгоре, и отдолу.
в такава подница с връшник стават и други доста яки манджи - нещо като първобитна фурна е.
можеш да си сготвиш всякакви работи, дето ги готвиш на фурна. или както сега се готвят в плик за печене във фурната. само дето е около сто милиона милиарда пъти по-вкусно по стария начин : )
само в подницата, без връшника, се правят тънички пърлени питки. които, като се изпекат отдолу, се обръщат да се изпекат и от другата страна.
катми - нали си виждала катми? такива мазнички, дебели палчинки, само че те са с тесто с мая, а не като тези на тиган.
прави се по-гъстичко тесто от обикновеното, дето е за обичайните сега палачинки и се слага мая в него, а яйца не се слагат. като втаса малко, подницата се сгорещява, намазва се хубавичко с парче сланина, сипва се от тестото с черпак и с черпака се размазва по нея. стават бързо и са адски вкусни със сиренце : )
а какви свински ребърца с кисело зеле и чорбаджийски чушки стават на подница с връшнииик и на жар... не е истина напрао


непременно трябва да опиташ!



Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: вp.]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано22.10.10 09:08



Много апетитно четиво

! Само дето що ти трябваше ти пък да вкарваш "пирустия" в цялата работа...




Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: PipilotaV.]  
Автор вp. ()
Публикувано22.10.10 09:52




пише се пиростия, подвела съм те неволно



Тема Re: Снимки :)нови [re: .Jess.]  
Автор esti ()
Публикувано22.10.10 17:10



Ихааа, супер!!!
Абе шсъ научите вие да снимате и да показвате...


Много обичам да гледам фотки на манЖи.



Тема Re: Снимки :)нови [re: esti]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано22.10.10 17:14



Какво пък толкова има за учене, ести, въпрос на време и желание


Аз също обичам да онагледявам, за да се изфукам ли или нещо друго, не знам точно, но обичам



Тема Re: Снимки :)нови [re: esti]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано22.10.10 17:19



Като стана дума за снимки и кулинария, се сетих за един чудесен сайт, не знам дали си попадала на него. Това момиче е кулинарен епикуреец и майстор- естет в действие.








Тема Re: Снимки :)нови [re: .Jess.]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано22.10.10 17:27



Джес, ако лъжичката ти е немска, още от сега си поръчвам такава!





Тема Re: Снимки :)нови [re: Фиши]  
Автор npubem (:-)
Публикувано22.10.10 17:32



Аз път си поръчвам ако е френска...



Не бързай да подозираш лош умисъл - може да е обикновена глупост!

Тема Re: Снимки :)нови [re: .Jess.]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано22.10.10 17:44



любимото ми сладко - за палачинки:)

мн практична лжичка



Тема Re: Снимки :)нови [re: .Jess.]  
Автор esti ()
Публикувано22.10.10 17:46



Ученето беше в смисъл на навик, да свикнете да давате рецептите със снимки, или когато казвате какво сте майсторили да се научите и да го показвате.
Абе знам, че си ме разбрала - да не се отплесвам сега в излишни обяснения, че днес съм склонна да прекалявам.



Тази вечер ако не ми мине котка път (дали да не я затворя в банята за по-сигурно?) ще изпробвам шоколадовата смърт на Бозата.
И ще я снимам, ако стане за пред хора.



Тема Re: Снимки :)нови [re: PipilotaV.]  
Автор esti ()
Публикувано22.10.10 17:48



Не съм попадала на този сайт, но веднага си го запазих за когато имам време да го погледна.
Мерси Пипи





Тема Re: Снимки :)нови [re: Фиши]  
Автор spunk (капризната)
Публикувано22.10.10 18:09



тайзи крива лъжичка
се продава за мед,
нали се сещаш защо,
за да я закачиш на буркана с мед
да не се окапва наоколо,
но, естествено, приложение може да има и за
пелестното рубиново дюлево желе)))
аааа, да - продава се в големите онези магазини
дето са в мазетата на МОЛовете
в раздела домашни инструменти,
който единствено ми е интересен на мене





Тема Re: Изкусителки такива!нови [re: вp.]  
Автор spunk (капризната)
Публикувано22.10.10 18:22



катми - нали си виждала катми? такива мазнички, дебели палчинки, само че те са с тесто с мая, а не като тези на тиган.

май и друг път е ставало дума - катми се правят на глинен сач
наверно това важи за определени части от Татковината))))
и не са мазни!!!
СачЪ се намазва леко с мазнина,
като за това служи половината глава лук, натопена в нея,
колкото да не залепне тестото ,
а като се изпе4е от двете страни
и се метне в съда(плитка тава и л и чиниа)
се намазва с МАСЛО и така всяка
докато стане едно пекрасно къпче,
което се напада и унищожава най-ве4е със сирене,
но и ссъсссс сладко
отквотосинайммногообичаш)))))))

е кой не се е окапал сега, па - нА





Тема Re: Снимки :)нови [re: Фиши]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано22.10.10 18:57



Имаш я





Тема Re: Снимки :)нови [re: spunk]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано22.10.10 18:59



Не е за мед, за мед е една друга, като спиралка.

Ето такава:





Тема Re: Снимки :)нови [re: .Jess.]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано23.10.10 11:55



Благодаря, Джес! Много мило обещание!





Тема Re: Снимки :)нови [re: npubem]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано23.10.10 11:57



Кой си е признал, че живее в братска Французия?





Тема Тиквена помощ, моля...нови [re: вp.]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано23.10.10 12:31



Така, както сме се разговорили за сладости и други кулинарни изненади, ми се ще да питам за една рецепта с тиква, която възнамерявам да изпробвам утре, а й се каня много отдавна

. Убедена съм, че все някой е правил туй сладко и оригинално нЯщо, та моля да споделите опит.

Става дума за пълнена тиква със сухи плодове (имам под ръка стафиди, сушени кайсии, сушени сини сливи, ще купя и още нещо), нарязани орехови ядки, локум (много важна съставка), мед, канела. Отрязва се капачето на тиквата, издълбават се всякакви семки и семенната мека част, пълни се с вече споменатите вкусотии (може и предварително леко накиснати в ром или коняк, ама не знам дали ще го направя точно тъй), обвива се с фолио и се пече час- час и половина, два, не по- малко...

Ако някой има опитност или съвет по темата, моля, да заповяда.




Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: PipilotaV.]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано23.10.10 13:08



Мисля, че е рецепта от пиринския край и се нарича мангафиш ( макар във Веселия готвач да я дават като нарязано на купчена и да се пече в тава). Опит имах преди 20 години, но беше на някакво общо събиране на една вила, където емоцията беше по-голяма от готварските постижения на няколко млади булки

Ако е цигулка тиквата и се пече на 180-200 градуса, мисля, че 2 часа са предостатъчни.
Успех и докладвай после, моля те!
Аз съм взела хидратна вар, за да се пробвам най- после с рачела



Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: PipilotaV.]  
Автор вp. ()
Публикувано23.10.10 13:41



аз съм правила веднъж и сега се чудя защо само вднъж


амиии... май защото няма кой да излапа толкова много от това, така и никой у дома не се научи да яде втори път нещо...
ама няма какво да се мръщя; и аз не съм навита да ям 2 пъти същото : )

не знам дали има такава рецепта, сама си го бях измислила.
вътре имаше ябълки, сини сливи от буркан - такива... като сладко-компотени, не ги знам как се казват...
абе дето вземаш сливи, буркан, захар и - ред сливи, ред захар, ред сливи... и едно карамфилче. и натъпкваш хубавичката, и вариш. стават после за пълнеж на карлсонови кифлички, за вграждане в кекс и пр.
обаче сега за тиквата.
тиква от тези кръглите, белите.
махаш семките и всякаквите черва през една дупка отгоре, такава като за фенер. мажеш с мед отвътре, после ръсиш щедро захар и "обливаш" отвътре с нея стените на тиквата. после пълниш със смес от нарязани ябълки и тези сливи дето ги споменах, счукани на едричко орехи, може да метнеш и някой лешник и бадем вътре. кафява захар, или счукан карамел, стафиди, сухи смокини на парченца, фурми на парченца, сухи кайсии на парченца, 1-2 супени лъжици коняк, ром, или няколко капки ромова есенция, 1 пакетче ванилия, или капки ванилия там... квот имаш. и канела.
аз тогава, много добре си спомням, ми беше останало грияж, от една добуш-торта, дет я праих, и го натиках и него счукан в плънката.
пълниш с това прекрасно нещо тиквата, сипваш съвсем малко ябълков сок, или портокалов, или вода вътре, закапачвш и я пъхаш във фурната за около 2 часа. фурната не трябва да е супер силна; да си се пече сравнително полечка.
яде се след като изстине, наистина не бива да се бърза с яденето : )
върху порцията може да се поръсят портокалови парченца - това е като накъсаш портокал на скилидки и после нарежеш скилидките на триъгълни филийки. най-отгоре може да се фъшне сметана.
и трябва да имаш най-малко 6 души под ръка, които после хорово да викат "мммммммммммм"



Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: вp.]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано23.10.10 14:00



Твоето тиквено удоволствие е истинска калорична бомба, ама от тези, най- мощните

. Ами локумът? Не слагаш ли локум? Защото в него има един приятен и съществен детайл, че плодовите сладости вътре са леко като желирани. А?




Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: Фиши]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано23.10.10 14:03



Ммммм, рачел...Страхотно е, но гледам да не приготвям такива неща, че след това трябва да се ядат, а...трупат килца.

Иначе е голяма вкусотия!




Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: PipilotaV.]  
Автор вp. ()
Публикувано23.10.10 14:06



да си призная никак не си падам по лакунь


обаче сега се сетих, че тогава наръсих отгоре... значи това печенотиквеното в чинийка, отгоре портокалови парченца, отгоре смачкани в шепа целувки и най-отгоре нафъшкана сметана

обаче сега, заради тебе, като се присетих за тези кифлички със сладък пълнеж... ужас, ти казвам, не мога да мисля за друго!
а аааадски ме мързи : )))



Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: вp.]  
Автор PipilotaV. ( онази)
Публикувано23.10.10 14:12



Не се бях сетила за портокалови корички, а имам такива в захарен сироп, в две бурканчета. Те придават страхотен аромат на всиииииичко, така че ще ги употребя.

Само ще си спестя "нафъшканата" сметана.

Благодаря за идеята.




Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: PipilotaV.]  
Автор вp. ()
Публикувано23.10.10 14:19



ияйии вярно, портокалови корички биха го направили още по амейййзинг


ама бях доста прекалила тогава, признавам си

обичам да прекалявам, то изобщо личи!



Тема Re: Снимки :)нови [re: Фиши]  
Автор npubem (:-)
Публикувано23.10.10 18:09



Според мен всички тия глезотии трябва да се ядат с французка лъжичка.
Немската дисциплина не предполага глезотийки!.
И то с толкова желета, сладка и глазури в тая тема на човек само
като чете да му стане.. френско. То на нашта възраст или
някоя беля ще стане с това сладкото, или някоя стара шестица
ще развалим, ама нейсе..

Не бързай да подозираш лош умисъл - може да е обикновена глупост!


Тема Re: Снимки :)нови [re: npubem]  
Автор вp. ()
Публикувано23.10.10 18:13



на коя... ъъъ... възраст?
ъъъ... какво казваш?



Тема Re: Снимки :)нови [re: вp.]  
Автор npubem (:-)
Публикувано23.10.10 18:26



О неее, не е това, което си мислиш! Ей така говорят хората..
Пък аз отде да знам какво си мислиш? Всъщност какво си мислят
жените никой мъж не знае. Обратно на това пък, какво си мислят
мъжете всички знаят, но на жените им е трудно да повярват..
Пфу, забрайх какво щях да ти казвам.. мача е виновен



Не бързай да подозираш лош умисъл - може да е обикновена глупост!

Тема Re: Снимки :)нови [re: npubem]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано23.10.10 18:31



Челси? С какви вълци играят не можах да разбера



В живота има и хубави неща



Тема Re: Снимки :)нови [re: npubem]  
Автор вp. ()
Публикувано23.10.10 18:36



добре де, не те тормозя : )
не възнамерявах, тоест.
сериозно, какво казваш

, или вече няма значение
да е жив и зрав мачът, стискам палци да победят всички



Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: PipilotaV.]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано23.10.10 18:36



Най харесвам на този тип вкусотии, че се хапват в малки количества

с тертип.Иначе определено смятам, че е по-добре да ми е опънато лицето и задната част по-голяма, отколкото слаба и сбръчкана



Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано23.10.10 20:33



Направо се размазах, само като четох за тази вкусотия


Обаче тук съм виждала само оранжеви тикви, бели може и да има някъде, но къде да го търся специално .
Та - с оранжеви тикви става ли? С някоя по-мъничка, че поне 6 души къде да ги търся сега, за да мммммммм-кат

П.П. С първата партида дюли приключих - конфитюр, желе и сироп спретнах (синчето каза, че бил вълшебен ), не знам защо такива големи количества се получиха, от 4 кг дюли. А имам поне още 5 кг, които ще пооставя за по-нататък. Нали казват , че траели. Ако ме домързи, пък ще ги раздам на по-големи мераклии от мен, аз си начесах крастата с дюлите.

Редактирано от .Jess. на 23.10.10 20:36.



Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано23.10.10 20:38



никаква идея нямам, обаче те окуражавам да експериментираш : )))
ами то - тиква - кво.
май че е хубаво да не е много водниста... да е такава плътничка, нали се сещаш.
нищо не разбирам от тикви.
онази просто беше бяла и втори път така и не съм правила.
ако беше била оранжева щях да съм го направила с оранжева, голямо чудо





Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано23.10.10 20:40



ама дюлите наистина са някакви тайни принцеси


никакви не стават за ядене сурови, обаче какви фантастични неща се получават като им побае човек...
как направи сироп, моля?



Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано23.10.10 20:42



От тикви и аз нищо не разбирам, ( и от дюли не разбирах, ама сега вече съм веща

). един път, преди 1000 години правих един тиквен сладкиш с мляко , захар и орехи, който стана страхотен, ама ми бяха заклали и обелили тиквата. Щот на мен точно тази работа ми се струва най-тежката. А с цяла тиква - ехеее, само за мен работа.



Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано23.10.10 20:51



От същата отвара, която беше предвидена за желето отделих някакво количество, което сварих с обикновена захар на око (около 700 гр захар на 1 л сок) и малко лимонтузу и хайде в бутилките. То желето пак така става, но с повече захар и варене, и затова вместо обикновена захар, му добавих желирана захар, т.е. обогатена с пектин и така се вари само 5 мин. и хайде в бурканите. Не знам дали у нас има такава



Редактирано от .Jess. на 23.10.10 20:53.



Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано23.10.10 21:25



аха : )

уф, ако знаеш колко съм смотана относно разните неща, дето ги "има"...
нищо не знам : (
днес например си беше чистак ново за мене, че имало било ванилова захар с аромат на лимони и с аромат на портокали.
толкова готино : )
то от там тръгнаха нещата с тези сладки днес, де.
от едно пакетче


ванилена захар с портокалов аромат.
понеже в тези сладки се слага портокалов сок, който винаги просто... ме дразни.
тестото става някакси такова едно... като лепило. ама лепи се ужасно! омазваш се безутешно, както и всичко и...
сладките стават супер готини, обаче тва мацолепкане по време на процеса : (
и днес на касата в дюкяна случайно погледът ми попадна на тези пакетчета.
оказва се, че имало и лимонена ванилия! такъв кеф : )
веднага си накупих и портокалова, и лимонена и се сетих за онези сладки с долче де лече и тъй : )
много съм доволна от "откритието"
този път не лепкаше по оня неприятен начин, а станаха даже, смея да кажа, още по-хубави : )
та не знам, може да има и пектинова захар, ама като не гледам...
добре, че ми каза, че може да има; ще попитам.
аз така и още не съм се довела до дюлемагии, но ето, че научавам все повече теоретични тънкости, благодаря



Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано23.10.10 21:49



Аз съм точно обратното - винаги се интересувам от нови продукти и губя доста време в магазина да разглеждам , например на сладкарския щанд какво се предлага, а като не знам кое за какво служи, винаги има някоя готина немска бабка наблизо да ти обясни, че и рецепта и акъл да ти даде

. Така случайно разбрах, че има настъргани портокалови и лимонови кори в пликчета (много удобно нещо!), разни миризливи ванилии (например ягодова), като твоята, а сега гледам са пуснали едни коледни аромати, съвсем нови на Др. Йоткер, дето могат да се слагат на всичко коледно - сладки, сладкиши, греяно вино и т.н.



Та често като разказвам някои рецепти, германките ме гледат "умно" и питат, откъде ги знам всички тези продукти, за които те не са и чували



Тема Re: Тиквена помощ, моля...нови [re: .Jess.]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано23.10.10 21:52



Ми, любознателна си, какво чудно





Тема Re: кот и джес! тържественонови [re: вp.]  
Автор вp. ()
Публикувано29.10.10 23:57



тоест тържествуващо, а даже ликуващо ви уведомявам, че направих най-прекрасното дюлево желе на Света, а като нищо и в неговите околности!
то е...
то е, то Е!
то е все едно самата шехерезада е дошла и е оставила най-прекрасната си приказка : )))
все едно есента е пуснала на масата ми своите целувки, ярко наровочервени, ароматни, сладки, ласкави, жарки и либовни


стоя в молитвен захлас, ах, ах, ах, направо аххх!
това е красота, това е съ-вър-шен-ство!

всъщност не стоя, а седя, в скута ми е голямата тенджера, магически съсъд, който аз от днес ще тача силно, няма как, лоно тя на туй блаженство.
седя и пиша с една ръка, защото с пръст обирам от дъното на тенджерата вълшебните остатъци и тъна, тъна в сладост
ама то наистина е черрррвено! искрящо, великолепно, просто...!

ц,ц,ц.
може би неразумно пренебрегнах онзи ден . като нищо ще ми затрябва, ако нещата продължат както са потръгнали



Тема Re: кот и джес! тържественонови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано30.10.10 12:22



Браво! Завиждам ти чак, защото моетп желе малко редичко стана, като го сложа на филията, тече между пръстите, а това най го мразя и сега го ползвам само за добавка в чая.
Хайде казвай сега точно, ама съвсем точно как го направи, та и ние да се порадваме на великолепно дюлево желе.

Защото аз имам още 5 кг дюли и смятам да подобря качеството на производството.



Тема Re: ето как:нови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано30.10.10 15:23



купих си 5 дюли и по заръка на котарака едната беше жълта, жълта, ама не баш, а с мааалко зеленко : )
другите - добре узрели, златни.
тежаха около 2 килограма.
измих им хубаво плюшчетата от кожата.
сложих в широката ми тенджера, 25см. диаметър има тя, 4 пръста студена вода.
рекох си, че ако слагам парченцата дюли бързичко във водата веднага щом ги нарежа, те биха се окислили и потъмнели по-малко, отколкото ако чакам да ги нарежа всичките.
тя е емайлирана тенджера, плодовете не са се докосвали до гол метал, освен до острието на ножа.
накълцах ги както са си с кожата и семките на парченца колкото половин кибритена кутийка и, покрити със студена вода, ги сложих да се варят, като закапачих тенджерата.
щом завряха намалих огъня и ги оставих да се варят кротичко около 40 минути докато омекнаха съвсем хубаво.
изключих котлона, оставих тенджерата върху него и 2 часа правих нещо друго.
после се върнах в кухнята и прецедих внимателно сока, както едно време правеше мама.
върху друг съд се слага сито, или ситен гевгир. върху него се слага чисто и намокрено, и изстискано добре парче тензух, и вътре се излива внимателно съдържанието на тенджерата без да се мачка плода. тензухът трябва да е влажен, за да му се отворят добре дупчиците. и не трябва да е пран с препарат, а попарен във вода със сода и после изплакнат хубаво, доста пъти.
оставих да си се цеди и дойдох в клуба да ви подрънкам глупотевини около половин час


после се върнах в кухнята и прелях прецедения бистър сок отново в широката тенджера, като го премерих точно.
излезе 2200 милилитра.
плодът не се изстисква! колкото си е пуснал - толкова.
сложих тенджерата на котлона без капак и почаках сокът да заври.
щом завря добавих захарта.
прецених, че 550 грама най-обикновена кристална захар на кило сок ще ми хареса. защо така прецених никой не може да каже, но сега резултатът е налице и той е идеален
не болезнено и потискащо сладко, а свежо киселко-веселко-сладко, като с ръка непипнато.
сложих, значи, 1 пакет и 1 чаена чаша захар.
бърках докато захарта се разтопи и оставих да си се вари без капак.
големият котлон на печата ми има 6 степени.
шестата е някаква адска! котлонът става червен за 0 време, почти никога не я ползвам. оставих да се вари на 3 - тоест - на нормален огън, да си бълбука кротко в открита тенджера.
варих докато остана наполовина.
през това време ходих 3 пъти да махам пяната. става съвсем мъничко пяна, такава една розовичка, ммммм...
и, понеже торба през лятото нареди - "не облизвай!" - пък това е извън силите ми , ползвах различни сухи лъжици и чинийки.
накрая прекрасното нещо в тенджерата тихичко си къкреше и не образуваше повече пяна. тогава намалих огъня съвсем и го варих 10 минути на 1. почти не личеше да ври. и с всяка минута ставаше все по-вълнуващо червено на цвят.
дюлите ми бяха доста кисели по рождение, макар и зрели, затова сложих само 1 пестелива равна лъжича лимонтузу няколко минутки преди да приключа с варенето и го разбърках добре.
изсипах готовото желе в загряти сухи буркани и бурканчета. ама съвсем хубаво пълни. сложих им веднага капачките и ги обърнах с главата надолу, за да кажат "всмук".
ако фотоапаратът ми се свести - нещо е поприпаднал, не го знам защо - ще щракна, за да видиш какъв цвят, каква прелест : ))
преди това си мислех, че само зрънцата на разпукнатите нарове могат да имат такъв цвят. той толкова ми харесва, че направо мога да се разплача : )))
не добавих никакви допълнителни аромати.
самите дюли са съвършени, ароматът им е толкова фин и щом желето изстине като че ли ароматът му някакси се самообогатява и концентрира.
установих това снощи докато облизвах тенджерата
бях си откъснала листо индрише, но се поколебах и не го сложих.
пъхнах си го под възглавницата като си лягах : )

като изстине консистенцията е съвсем... желирана.
няма да тече в никой случай от бисквитката.
най-много го обичам това желе намазано върху тънички сметанени, или кокосови биквитки за чай. и в палачинки, разбира се : )))



Тема Re: ето как:нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано30.10.10 17:05



Чудесно си го написала всичко вр., веднага влиза в златния файл на сладката от 40-50, имам такъв вече

.
Единственото , което не разбрах, но ми е много важно, колко време варо сокът със захарта, за да стане на консистенция да не тече от бисквита. Написала си така: че докато си го варила, докато станал наполовина (много време ми се вижда това, поне 2 часа май!) 3 пъти си махала пяната , а после още 10 мин., ама колко време е общо това?



Тема Re: ето как:нови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано30.10.10 17:52



доста, като нищо са минали 2 часа, може и маалко повече. то се вареше като сладко, нищо че без плодовете.
просто го варих със спокойно варене докато количеството в тенджерата остана наполовина.
след това намалих съвсем огъня, врях си носа в него и се чудех стига ли му, не му ли стига...
защото то не беше желирано, не беше наистина гъсто като беше горещо. просто беше станало наполовина по-малко. и аз се чудех дали изобщо ще се желира като се охлади. накрая реших, че то, ако така продължава, нищо няма да остане и намалих огъня съвсем, за да сложа лимонената киселина. обаче минаха около 5 минути докато се колебах колко да сложа и още 5 докато разбърквах колкото все пак сложих : )
накрая изключих котлона и веднага налях нещото в бураните и ги закапачих.
снощи, нали ти казвам. докато дообера тенджерата с пръст, остатъците в нея се желираха до съвсем желирано.
купчинка, обрана с показалец от ръбчето на дъното на тенджерата, оставаше права на върха на пръста ми : )))
сега, докато ти писах, ходих да изследам съдържанието на един буркан. като го наведа съдържанието не се премества веднага, ами така... тежко-тежко се накланя и си остава с формата, която е било заело.
като го гледам няма как да тече от бисквитката. освен ако не натрупаш прекалено много отгоре й, де : )
тъй че, да, два часа и малко повече.



Тема Re: ето как:нови [re: .Jess.]  
Автор kotarak_a (познат)
Публикувано30.10.10 19:30



Джес, това желе съм го правила безброй пъти и нито веднъж, ама нито веднъж не се получава едно и също! за това ти бях написала, че ако стане рядко-за чай, а ако се сгъсти-за филия. Пробвала съм и с по-малко захар ката Вр. и с повече, както ти описах. И повече съм го варила и по-малко, но никога не мога да хвана връзката с доброто желиране. Имам чувството ,че зависи от самия плод.
Според мен, Врабеца е имала късмет, че й се е желирало така добре! виж за цвета, грешка няма със зелените дюли!
Така че не се ядосвай! Може би следващия път ще ти се получи! Аз също направих една доза миналата седмица и ми стана доста нежелирано. Но имам от минали пъти - супер добре!



Предпочитам оптимизъм, но ме избива на реализъм. /Пътник/

Тема Re: ето как:нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано30.10.10 19:38



Ох, и аз така като теб се чудех дали изобщо ще се желира като се охлади. . И се оказа недостатъчно варенето за гъсто, некапещо желе, но понеже и аз не знаех точно какво искам - желе за в чая или желе за бисквита - и стана първото. Втората доза ще го направя като твоето.



Тема Re: ето как:нови [re: kotarak_a]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано30.10.10 19:53



Аз не се ядосвам

, даже добре стана така, защото конфиюра, който направих преди това от месото на плода стана както трябва и сега той украсява филиите ни . А желето слагам в чая или го правя на сироп с разреждане. Така че зян няма да стане .
Но ти благодаря, че ме успокои за различните ставания, аз наистина не знам как да добия желана гъстота, защото пробвах номера с капката върху чинията много пъти, ама не помогна.



Тема Re: ето как:нови [re: .Jess.]  
Автор kotarak_a (познат)
Публикувано30.10.10 20:52



Имам пове 10 серии от това желе, все различни! И понеже вкъщи никой не яде сладка....така си ги правя само....И в крайна сметка ги подарявам на някого....


А на вилата имаме три дюлеви дръвчета и горкичките дават невероятно много плод без изобщо никой да се грижи за тях! Егати добрите дръвчета! А ние сме ужасно лоши с тях!

Предпочитам оптимизъм, но ме избива на реализъм. /Пътник/

Тема Re: ето как:нови [re: kotarak_a]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано30.10.10 21:39



То си е цяло наказание да имаш плодни дървета - никак не става да ги оставиш да окапят. Чувала съм за дюлева ракия, че ставала много пивка...





Тема Re: ето как:нови [re: .Jess.]  
Автор kotarak_a (познат)
Публикувано30.10.10 22:31



Не съм се и опитвала да си помисля за подобно нещо!
Кисел плод - жива беля за ракия! Според мен.


Хич не знам, ама да си кажат специалистите!

Предпочитам оптимизъм, но ме избива на реализъм. /Пътник/

Тема Re: Дюлева ракиянови [re: kotarak_a]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано30.10.10 23:24







Тема Re: ето как:нови [re: .Jess.]  
Автор вp. ()
Публикувано31.10.10 15:19



мисля, че е възможно моят случаен успех да се дължи отчасти на това, че като сварих плодовете ги оставих 2 часа да си седят в тенджерата на печката преди да ги прецедя.
допускам, че по този начин са се извлекли повече от тези работи, които създават желираност.
това и по-длъжкото варене...
ами не знам, ще направя още един опит с дюли купени от друго място и ще докладвам.
то не се получава кой знае какъв по количество урожай : )
от 3кг. дюли и кило и кусур захар - ~2л. резултат; нищо и никъф рандеман


ама я пък каква красота




Тема Re: ето как:нови [re: вp.]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано31.10.10 17:16



Вие сте луди за връзване, а аз дваж по-луда, че пощръклях и аз по желе от дюли, вместо да си стагам багажчето за едно пътуване



Стискай палци и аз да се похваля с такъв резултатИ аз ги оставих моите да си дремучкат в тенджерата, докато обикаляхме бургаския парк и разни детски кътове с една 5-годишна мома



Тема Re: Ехеййййнови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано31.10.10 18:52



Вярно, че е красота.


Как го извади тоз яркочервен цвят, сигурно наистина ще да е от отлежаването на плод и сок 2 часа.



Тема Re: Ехеййййнови [re: .Jess.]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано31.10.10 18:57



Ще я разгадаем Врабчовата тайна ние





Тема Re: ето как:нови [re: вp.]  
Автор kotarak_a (познат)
Публикувано31.10.10 19:09



И аз имам много такива серии. Но пък никак не мога да се сетя дали съм ги оставяла да престоят! Може и да си намерила ключа!



Предпочитам оптимизъм, но ме избива на реализъм. /Пътник/


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.