Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:29 11.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор groznata_beti (karmen)
Публикувано26.05.10 22:48



Дойде момента да ти върна жеста. Ти ме научи как се садят домати и аз тази година изпълних всичко по твоята технология.
Рецептата на Поетична е точна по отношение на количествата захар и ягоди. Разликата е в технологията.
1. Ако ягодите са едри се режат на две, ако са по-дребни ги слагай цели.
2.След като са престояли ягодите 24 часа се прецеждат хубаво , дълго време , но без да се мачкат.
3.Сиропа се слага на котлона да поври до като се сгъсти малко.
4.Изсипва се сиропа в тава и към него се прибавят ягодите.
5. Сладкото се пече като се прообва с капка върху порцеланова чиния. Капката да се разлива бавничко.
6.Щом ти се стори, че е готово , слагаш лимонтузу (1пак на 2кг ягоди) и максимум след 10 минути изваждаш тавата от фурната.
7.Веднага се разсипва в буркани и капачките се затварят, до като са все още много горещи.
Това е , не се стерилизират.

Сладкото може и да се вари, но разликата е огромна.
Печенето трябва да е на слаба фурна и дълго време.
Ако има нещо неясно, питай. По същия начин става страхотно сладко от вишни, но без лимонтузу.

"По-умния винаги отстъпва" -
Това обяснява господството на глупостта в света."



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: groznata_beti]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 23:07



джестоко : )
значи:
- утре купувам 2 кила ягоди и 2 кила шекер
- гледам да са по-дребни, щот не щъ да ги режа и да им развалям красотата
- ръся ред ягоди, ред захар в... тенджера? или направо в тавата? имам една голяма, кръгла, емайлирана, дебела, височка ~ 7-8см, май ще е пододяща?
- държа ги 1 денонощие, да се опознаят със захарта и да се съчетаят
- цедя ягодите с... гевгир? имам пластмасов и метален; мисля, че пластмасовият е по-добре, за да не се окисли нещо си плодът от метала?
- колко "малко" да се сгъсти сиропът докато го варя? колко време горе-долу? на слабо ли се вари, или на силно?
- като се пече после сладкото покрива ли се с нещо тавата? само на долното ли да включа фурната, или и на двете - и отгоре - и няма ли да потъмнее прекалено, или да се обезцвети по друг начин, докато се пече?
- един пакет лимонтузу - това е - на опаковката пише - 20 грама. това е една голяма супена лъжица с връх? няма ли да е твърде много и да стане много кисело? да не би да има по-малки пакети лимонтузу, а аз да имам някакъв стар модел? (сега ходих да го видя как изглежда)
всъщност каква му е функцията и целта на тва лимонтузу в сладкото?

много ти благодаря : )



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор пoeтичнa (ентусиаст)
Публикувано26.05.10 23:12



Бети ти е казала безболезненото

.
А сладкото стана наистина чудесно. Ще правя пак.Мммммм



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: пoeтичнa]  
Автор вp. ()
Публикувано26.05.10 23:16



и аз, и аз ще направя


миналата година наеш ли ква джестока вишновка ме научиха да правя тук
и пак ще си направя!

обаче, чудя се леко.
трябвало е, значи, да стана на сумати и години, докато ми хрумне да правя такива неща.
много ми е забавно



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: groznata_beti]  
Автор пoeтичнa (ентусиаст)
Публикувано26.05.10 23:29



Бети, така както го описваш не се ли прави конфитюр?



Тема Има една приказка:нови [re: вp.]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано26.05.10 23:30



Локумът и луканката си искат майстора!

Това важи и за ред други вкусотии и затова няма сполучливо индустриално производство на подобни стоки.



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор пoeтичнa (ентусиаст)
Публикувано26.05.10 23:32



И на мене ми е забавно, когато експериментирам в кухнята.





Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор .Jess. (толерантна)
Публикувано26.05.10 23:38



Целта на лимонтузуто е да не се озахароса бързо, а и е един вид консервант. Щот не знам такова домашно, уж с лимонтузу, пък отвориш ли го, пак се озахаросва.



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор groznata_beti (karmen)
Публикувано27.05.10 05:54



- колко "малко" да се сгъсти сиропът докато го варя? колко време горе-долу? на слабо ли се вари, или на силно? - вариш докато изври 1/3 от сиропа, на бавен огън.

- като се пече после сладкото покрива ли се с нещо тавата? само на долното ли да включа фурната, или и на двете - и отгоре - и няма ли да потъмнее прекалено, или да се обезцвети по друг начин, докато се пече? - не се покрива с нищо, пече се отгоре и отдолу на много слаба фурна. Гледай го в началото , не трябва да кипи. Така си спестяваш операцията "обиране на пяната" и"едночасово почистване на печката" При печене не се изисква бъркане, докато при варене, не може да не се бърка. Така се опазват плодовете от скашкване. Цвета на печеното сладко е по-тъмен от вареното, поради известно карамелезиране на захарта. Ако фурната е силна има опастност да стане по-тъмно от желаното. Тъй като всяка фурна е различна трябва сама да се ориентираш като в началото да е около 150 градуса , а щом тръгне да кипи , намаляваш на 100 - 120.

един пакет лимонтузу? - на опаковката пише - 20 грама. - моите пакетчета са по 10гр. т.е. 1 чаена лъжичка.

Колкото до тавичката , хубаво е да е по-дълбока, за да не излезе все пак нещо. Аз ползвам долната част на старите електрически тенджери. Ако можеш да измислиш нещо по-дълбоко ще намалиш риска от омазване на фурната.
Ако не можеш , изпечи го на два пъти.
В печенето е тънкостта. Ако искаш да си сигурна, че няма да сбъркаш сложи сладкото в две тави и ги редувай. Печеш едната, щом се усъмниш, че може да е готова я извади и сложи другата. След като поистине първата тава ще видиш резултата. Имай предвид, че лимонтозуто сгъстява. Т.е преди слагането му трябва да е по-рядко от това което желаем.

По-гъстото сладко става за директна консумация. Не е много подходящо за палачинки. Т.е. ти ще трябва сама да решиш до каква степен да го сгъстяваш.

Дано този път да съм била по-изчерпателна.

"По-умния винаги отстъпва" -
Това обяснява господството на глупостта в света."



Тема Re: контифлюрена помощ, моля?нови [re: вp.]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано27.05.10 08:07



Видях, видях, щото първо нейния пост прочетох тази сутрин и неприлично проточих лиги. Пък и едно уютно ми стана...



Да се усложнява е просто, да се опростява е сложно.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.