Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:03 17.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Пълният членнови  
Автор Гeвpek (вкусен и топъл)
Публикувано14.01.10 17:00



"Пълният член е един от значителните фундаменти на българския език. Това заяви в предаването “Денят започва“ на БНТ просветният министър Сергей Игнатов."
Някой да е гледал предаването, понеже аз като по-неграмотен сега разбирам, че това е фондамент на нашия език. Би ми било интересно да науча нещо, ако имате мнение по проблема.



Тема Re: Пълният членнови [re: Гeвpek]  
Автор Bohemi (непознат)
Публикувано14.01.10 17:12



А аз сега разбирам, че има незначителни фундаменти

. Твърдо съм за пълния член. Смисълът ще се изгуби.



Тема Дали е фундамент,нови [re: Гeвpek]  
Автор Гълъб (ентусиаст)
Публикувано14.01.10 17:18



не съм компетентен да се изкажа, но като носител, т.е. стопроцентов ползвател на българския език, пълният член ме улеснява много при разбирането или изразявавнето на смисъла на изречението, т.е. е откроява кой върши нещо и кого го вършат.


В дискусиите за отмяната на пълен член много от привържениците на тази безумна идея се аргументираха с довода, че съществителните имена от женски и среден род нямали пълен и непълен член, следователно и в м.р. той бил излишен.
За мен липсата на пълен член за подлога в ж.р и ср. р. е недостатък на езика ни, защото често води до двумсмислици.
Като пример прилагам следната задачка - закачка, на която се натъкнах в нета:
Тримата братя Иван, Добрин и Асен пазели златната ябълка. Един от тях убил ламята. На баща си разказали:

И : - Ламята уби Д.

Д : - Ламята уби А.

А: - Аз убих ламята.

Бащата знаел, че само един от тях казва истината, а другите двама лъжат. Кой е убил ламята?


Не става ясно от пръв прочит дали ламята убива някого или нея я убиват.



Тема Re: Дали е фундамент,нови [re: Гълъб]  
Автор Дядo ()
Публикувано14.01.10 17:25



Абе ти сега си за пълния член, ама като ти се опразни члена, ще те питам.



Тема Re: Дали е фундамент,нови [re: Дядo]  
Автор Гълъб (ентусиаст)
Публикувано14.01.10 17:26



Интересно ми е да чуя дали ник Дядо е за или против?



Тема Re: Дали е фундамент,нови [re: Гълъб]  
Автор Дядo ()
Публикувано14.01.10 17:33



Снощи, гледах някъде, че опростяването (за мен е изпростяването) на езика било естествен процес в цял свят. Динамиката на живота, чатовете, мейловете, много спомагали за това.

Принципно разбирам, че това е неизбежно. Аз самият предпочитам да пиша мейли и дори си записвам нещата на листче на английски, защото е много по компактен от българския и мога да предам пълния смисъл с много по-малко и по-кратки думи (а аз съм мързелив).

Въпреки това съм за запазване на правоговора и правописа от 70-те, 80-те години и изобщо не ми е все едно как говори или пише човек.

В частност съм за запазване на правилото за пълния член. Да, правят се много грешки с него. Бих казал, че почти всички правят грешки, кой повече, кой по-малко, но това не е причина да отменим правилото.

Това, че хората нарушават законите, не е причина да се премахнат законите, нали.



Тема Re: Дали е фундамент,нови [re: Дядo]  
Автор Гълъб (ентусиаст)
Публикувано14.01.10 17:38



Това, че хората нарушават законите, не е причина да се премахнат законите, нали.

I couldn't agree more.



А опростяването на езика се наблюдава само в определени кръгове, където не само езикът е опростен.



Тема Re: Дали е фундамент, [re: Гълъб]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано14.01.10 17:41



Да бе, не се разбирало така. Колко човека знаеш да ползват обратен словоред, освен за да се направят на интересни?
В разговорния език пълният член отдавна е архаизъм, ползват го само чужденци като се опитват да говорят български. И без него се разбираме без проблеми.



Тема Re: Дали е фундамент, [re: 741]  
Автор Гълъб (ентусиаст)
Публикувано14.01.10 17:42



Дефинирай обратен словоред.



Тема Re: Пълният член [re: Гeвpek]  
Автор groznata_beti (karmen)
Публикувано14.01.10 17:45



Пълният член e fundamenta na jiwota


Ma vie samo myje komentirate, ta za tova ne mojete da ocenite znachimostta na :Пълният член

Чукането сближава хората.Наздраве!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.