Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:24 12.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема имена...нови  
Автор akotarak (любопитен)
Публикувано13.02.09 11:23



Попаднах в работата си на едно име - Благойка/17г./ Казах го на дъщеря ми - също на 17, а тя изпокапа от смях...



всичко ми е интересно

Тема Re: имена...нови [re: akotarak]  
Автор Гъpkинятa (спокойна )
Публикувано13.02.09 11:49



Вчера попаднах на интересна гръцка фамилия.
Първо ще обясня как са гръцките имена. Ако фамилията на мъжа завършва на -ис (Агелидис), съпругата ще е на -и (Агелиди). Ако е на -ос (Митропанос), съответно на -у (Митропану), ако е на -ас (Меллас), съответно на -а (Мелла)

Та попадам на фамилията Свиниас. Как ли се казва жена му? Свиниа?



Ayth eimai, kai se opoion areso

Тема Re: имена...нови [re: akotarak]  
Автор sofka (неуметна)
Публикувано13.02.09 13:32



Аз харесвам българските имена.
Не мога да разбера хора от сорта на една, която скоро се яви в "Стани богат" и каза, че кръстила децата си Антонио и Марая. Приобщавала ги по този начин към Европейския съюз.


А иначе много хора от срам си преименуваха имената завършващи на ка с на.Напр. Стояна вместо Стоянка, Петрана вместо Петранка.
Аз уважавам традицията, която съществува у нас, внукът да носи името на дядо си, а внучката- на баба си. Мисля , че това е уважение, а и начин да се повдигне егото на човека, който ще се грижи за детето много повече от родителите му/ поради заетостта им/ във фазата на порастването.
Поради това ми схващане, съм спазила традицията на 100%.

Дай, софче, за да ти дадат!

Тема Re: имена...нови [re: sofka]  
Автор Фиш (SandsInMyShoes)
Публикувано13.02.09 14:32



А!Точно преди 19 години бях решила да подновя свекърва ми с една Стояна, ама щеше да ме набие.Тя никога не си била харесвала името и предложи Силвия, после стана дебат.На ТВ екрана излязоха Светлозара (Иванова) Казасян и Светослава (Стаева) Тадъръкова.След жребий, изтеглен от мъжа ми девойката се именува Светослава



Да ми е жива и здрава!Все така амбициозно да си гони мечтите и като й се сбъдват да си сътворява новиДнес не е в Торино, но за всички по едно:




Наздраве!



Тема Re: имена...нови [re: sofka]  
Автор wasted_youth (sex: female)
Публикувано13.02.09 14:35



"внукът да носи името на дядо си, а внучката- на баба си" На коя баба? И на кой дядо? Защото те обикновено нали са по 2 бройки от всяка страна?



Тема Re: имена...нови [re: Фиш]  
Автор sofka (неуметна)
Публикувано13.02.09 15:12



Хайде да е жива и здрава Светослава!
Пари, късмет и любов И пожелавам от сърце!




Дай, софче, за да ти дадат!

Редактирано от sofka на 13.02.09 15:15.



Тема Re: имена...нови [re: sofka]  
Автор Jennifer:) (приветлива)
Публикувано13.02.09 15:22



Абе това с кръщаването на дядото и бабата е малко...все се появяват сърдити.
Дори в идеалния вариант, да имаш 4 деца и да ги кръстиш на 4те баби и дядовци, пак ще се изпоразсърдят.
Има хора, които са много особени на тази тема.

Аз също много уважавам българските, по-скоро славянските, имена.
Когато се роди дъщеря ми, се роди и поредният парадокс - трябваше да се съдя с държавата!!!!
Причината бе, че не искахме да запишем бащиното и име с наставка -ов. Просто името не звучи добре.
Такава традиция е имало още от Възраждането насам, напр. Анастасия Захари Стоянова, дъщерята на Захари Стоянов. Да де, но на нас ни казаха, че това не било българско, дъра-бъра. Не ми се пише чак.
Е, оправихме се, но беше тъпо!



Тема Re: имена...нови [re: wasted_youth]  
Автор sofka (неуметна)
Публикувано13.02.09 15:27



Виж сега, наистина всички може да са живи, но първият внук се кръщава на дядото по бащина линия. Момчето продължава мъжкия род.И фамилията е съществена.
Ако си забелязала, възрастните хора говорят на фамилии в спомените си. Тия са от Каравълчевите или Бешковите, примерно.
А сега така се омешахме, че никой не знае от кои е.


Момичето се кръщава на свекървата, защото/ според мен, де/ то става връзка между снахата и свекървата, които кръв не свързва.
А другите баба и дядо минават на заден план и при еднополовост на децата се вмъкват в удостоените.

Дай, софче, за да ти дадат!

Редактирано от sofka на 13.02.09 15:39.



Тема Re: имена...нови [re: sofka]  
Авторвp . (Нерегистриран)
Публикувано13.02.09 15:36



повечето имена завършващи на -ка всъщност наистина водят началото си от имена, които не са завършвали така.
ще се опитам да обясня, доколкото ми е по силите; ако се намира някой по-сведущ - да дообясни, моля : )
хората са си наричали момичетата с производни от мъжките имена женски имена - напр. бисер, делян, велико - бисера, деляна, велика.
сега, представи си времето, когато попът не е можел да пише кой знае колко добре : )
отиват да записват детето - как да го запишем сега? ами на дядо му делян. делянка, делянка, на дяда й делян.
умалителното като била мъничка било "делянка", името е "деляна".
като пораснела, или й се ядосат, нали знаеш как става, я наричали със "сериозното" й име


хубу де, но попът не ги чаткал разните правописи кой знае колко и така я записвал - "делянка", с -ка накрая. то си било ясно, че като порасне -ка-то ще отпадне от само себе си.
едно време изобщо не е било проблем, както сега, ако в документа (ако изобщо имаш такъв) пише, че си "делянка", пък ти вече си голяма и си станала "деляна". той и не ти е трябвал, де, освен като се родиш, като родиш и като те погребват.
така че хората не си наричат децата "от срам" с имена без -ка накрая, а защото им е ясно, че това са имената и...
... е, да, всъщност малко би ги било срам да бъдат и да изглеждат неграмотни
това не важи за всички имена. има си имена, които си имат естествено -ка накрая без да е умалително. напр. капка, велика, вълка и т.н.

аз познавам една стара жена, която се казва, горката, "натка".
щото попът си бил неграмотен и поркан и като му казали родителите й, че искат да я нарекат на баба й - надежда - той си записал "натка" както се чувало произнасяно името на баба й
нейната внучка се казва надежда и последното, което ми хрумва да си помисля е, че родителите й са я нарекли така "от срам". просто са по-грамотни от попа едно време, като с това не са нарушили никаква традиция освен тази да бъдеш неук



Тема Re: имена...нови [re: вp .]  
Автор kurkudup (boss)
Публикувано13.02.09 18:54



На моя приятелка свекърва й се казваше Пъта.Голям зор беше с името на детето.А едно момиче което се казваше Христилияна ми разказа какъв спор имали родителите.Родена е на 9 септемри и баща й искал да я кръсти Деветосептемврийка.



нормална съм,ама не ми личи


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.