Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:10 25.04.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема От къде идва израза  
Автор Smile (стара, ама нова)
Публикувано09.09.07 12:10



"отнесен като куцо пиле домат"? Знае ли някой?



Тема Re: От къде идва изразанови [re: Smile]  
Авторвp . (Нерегистриран)
Публикувано09.09.07 13:33



изразът е "отнасям (нещо, някого) като куцо пиле - домат" и най-вероятно произлиза от същото място откъдето са: "отнасям (нещо, някого) като докер - празна щайга" , "отнасям (нещо) като таралеж - круша в некосена ливада", "отнасям (нещо) като докер - празна щайга", "отнасям (нещо) като цигане - баница", или "... като мангал - ръждив кенеф", "... като пор- ярка", "... кат бат`бойко - бесепарски кмет"

и т.н.
всичките искат да кажат - "правя нещо, побеждавам, задминавам някого с голяма лекота".
а що се отнася до това защо куцото пиле с домата е по-прилепчиво и очарователно сравнение и затова се ползва повече отколкото другите изброени и безчетните неспоменати, та чак са му направили и готварска рецепта () - не зная.
по-картинно е, вероятно.
обаче кой ги е измислил пръв - не мога да кажа, а и надали изобщо е възможно. някой мастор на сравненията като чандлър, или удхаус вероятно : )



Тема Re: От къде идва изразанови [re: Smile]  
Автор (терореро)
Публикувано09.09.07 13:44



"Каналето" го експлоатираха много.
Обаче ме изкефи това "бат бойко червен кмет" или пък"циганин ръждив кенеф".
Въпросът е защо куцо..., вр. имаш ли идея?



Тема Re: От къде идва изразанови [re: yф]  
Авторвp . (Нерегистриран)
Публикувано09.09.07 14:32



мога само да предполагам
нали си представяш куцо пиле : )
такова едно жълто, ама вече почнали да му никнат кафявките перца и затва рошаво : )
и всички други пилета в двора, когато стопанката наръси царевица, търчат и я излапват на мига, а то горкото все идва последно и я клъвне зрънце, я не. и затова, гладно, куцука към лехите и отмъква доматче. ама много решително и смело го смъква от дръжката му - с един удар на клюна : ))
и после куца, куца и си го кълве някъде на сянка...
добре де, аз си го представям така
на други пък може да им е смешна представата за куцо пиле, което кряка и влачи голям червен домат, или нещо друго там : )

вярно, че "каналето" и дългия дебил го експлоатираха доста тва симпатично клише. преди това кембъла го дъвчеше често и то още ехеее, като беше малък и продаваше дрънкулки в градинката на "кристал".
още по-преди това, се сещам... бе ти сещаш ли се за емил джамджиев?
беше актьор... ъъъ... музикант, шоумен, от тези не твърде известните
него съм го чувала да го употребява още... когато аз бях малка : ))
по-назад нямам спомени, но си мисля, че трендафил акациев се е справил много вери уел с намислянето на израза : )
който и фактически да е бил той.
сега поцъках из google да видя за 2-3 такива клишета, за които се сетих
е ми, бая народ по света употребява да речем "като тон тухли" - нещо ти се е стоварило на главата като тон тухли, или пък си се облекчил неимоверно и сякаш от гърба ти се е смъкнал тон тухли... кой ли не се е чувствал така.
обаче първият, за когото се сещам, че го е употребил, е удхаус.
или пък чандлър, с неговия детектив и хотелски котарак марлоу, който, като се сби един път с едни лоши на едно пристанище, когато се измъкна от мазната ледена вода, се чувстваше "като катастрофирал автобус" и "само ако някой му кажел нещо строго - щял да се разплаче веднага"
кой ли не се е чувствал така, дори и да не обладава необходимите габарити : )
май че някакси така добиват честа употребяемост тези клишета - човек лесно се вижда себе си, или описвания субект, в подобна светлина.

аз се чудя, обаче, откъде е произлязло "бабина ти трънкина"


само че не се чудя много и мога да си преживея остатъка от дните и без да науча преспокойно
просто в реда на мислите си за тр. акациев се сетих за:

баба и войник

край войника мина баба,
на войника проговаря:
- на ти трънки, баби, на!
а войникът отговаря:
- бабина ти трънкина...






Тема Re: От къде идва изразанови [re: вp .]  
Автор (терореро)
Публикувано09.09.07 14:43



Не съм чувала за този Емил. А от Трендафил помня: "Благодаря ти, ой бригадо. В тебе се зачена лудо-младо". Ох, обичам някои такива изрази, а онова обяснение за абракадабра още го помня. И много внимателно прилагам абракадабра.



Тема Re: От къде идва изразанови [re: вp .]  
Автор Шилo (европейче)
Публикувано09.09.07 15:36



В отговор на:

... и т.н.




кат модератор-спамаджия...



/ здр., вр.:)

Щастието идва при веселите!

Тема Хехнови [re: вp .]  
Автор Smile (стара, ама нова)
Публикувано11.09.07 23:12



един от твоите примери не съм чувала, та затова се хиля като ...ай да не правя сравнения както какво


Този израз (за куцото пиле) го чух най-пресно от дъщеря си (9г.) и тогава се замислих от къде ли го е чула и как е разбрала смисъла му след като....мче то няма смисъл



Тема След този намекнови [re: Шилo]  
Автор Smile (стара, ама нова)
Публикувано11.09.07 23:13



да не те отнесат като куцо пиле домат?





Тема Re: Хехнови [re: Smile]  
Автор sofka (неуметна)
Публикувано11.09.07 23:46



Абе...личи си,че немаш и понятие от пилета,кокошки,курник и полог.


Аз отраснах на къща и знам какво е едно пиле да е ранено и да куца,а също като хвърлиш храната на кокошките и по-големичките пилета/ почти ярки/ как се бият за нея.Та... куцото пиле с неистови усилия си отмъква домата и си го варди да не му го вземат здравите нахалници,като си го хапва скришом,ако въобще може да се скрие.Едно куцукащо пиле е хем смешна ,хем жалка гледка.
Та... израза ,според мен, означава,че каквито са подвизите,т.е. работата на куцото пиле отмъкващо домата,такава ще е и твоята.Или никаква няма да я свършиш.



Тема Re: Хехнови [re: sofka]  
Автор 4avdar4e (минаващ)
Публикувано12.09.07 01:14



Всъщност, доколкото знам, целият израз е "като куцо пиле домат от съседска градина". Това обяснява доста неща





Тема или -нови [re: Smile]  
Автор ceлянинъt (ентусиаст)
Публикувано12.09.07 08:15



отнесе го като дизел цинкова кофа!

"дизел" викаха на селскоктопанските трактори - верижни или гумени... големи машини, а цинковата кофа висеше закачена отстрани - и с нея наливаха нафта...

отнесе го като трудовак - кебапче!
то е ясно!

пожелавам ти някой да те отнася като трудовак - кебапче, като дизел - цинкова кофа!



Тема Мойта теория.нови [re: Smile]  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано12.09.07 17:46



За да не се хабите много - направо последният абзац.



Тема Re: или -нови [re: ceлянинъt]  
Авторoнaя cъщaтa (Нерегистриран)
Публикувано14.09.07 00:11



свина блажен вестник!





Тема Re: или -нови [re: oнaя cъщaтa]  
Авторпak тя (Нерегистриран)
Публикувано14.09.07 00:12



като бръмбар сламка!



Тема Re: От къде идва изразанови [re: Smile]  
Автор My Eye (тя)
Публикувано14.09.07 12:31



Не, не зная, но ми е ясно, че могат да се направят аналогии, които може би обясняват смисъла на израза.
Обикновено ударът се понася от по-слабия (в психически или физически план). В случая доматът, който е отнесен, явно не се опира на куцото пиле :)). А сериозно е фактът, че изразите намират гласност сред определени аудитории и създават/изграждат солидни позиции на последните по наболели проблеми...
Учителите щели да стачкуват... полага им се и на тях малко признание. Удря при дечицата. Невинни са, но някой друг е злоупотребил с накърненото доверие в системата. Нали? Домат и пиле в случая са взаимообвързани. Така е с всичко от живота.



Тема като бригадир - количка, катонови [re: Шилo]  
Автор ASSASSlN (ветеран)
Публикувано14.09.07 15:24



трудовак - гимназистка, като болен - термометър, като локомотив - цинкова кофа, като спасител - полякиня, като гларус - рускиня, като кьорав делфин - шамандура



Тема От къде идва израза"Помня като слон"нови [re: Smile]  
Автор ASSASSlN (ветеран)
Публикувано14.09.07 15:32



?



Тема Re: От къде идва израза "Говоря в прав текст"нови [re: Smile]  
Автор ASSASSlN (ветеран)
Публикувано14.09.07 15:33



?



Тема Ощенови [re: Smile]  
Автор ASSASSlN (ветеран)
Публикувано14.09.07 15:38







Тема Ей, Шило имам специален поздрав за тебнови [re: Шилo]  
Автор ASSASSlN (ветеран)
Публикувано14.09.07 16:12







Тема сега ще ти кажа каквото знамнови [re: ASSASSlN]  
Авторвp . (Нерегистриран)
Публикувано14.09.07 17:08



хм
оказва се ненадейно, че аз много съм била харесвала слонове
да бе, честно, ей сега се оказа, като се замислих за това : )

и тъй...
слонът е грамаден, той е висок повече от 3 метра и половина. така че ако си стъпил на главата на слон би могъл съвсем преспокойно да си отидеш вкъщи на втория етаж през балкона : )
много е грамадански наистина и въпреки, че всички знаем, че "слон=едно дебело и грамадно" когато човек се озове до самия слон чак тогава се изненадва ама НАИСТИНА КОЛКО Е ГРАМАДЕН


слоновете са малки деца до 12годишни. дотогава ходят след майките си и ги слушкат.
ето тези двамата са на еднаква възраст:

брей, нали
слоновете са символ на мъдрост и смирение
те живеят дълго колкото хората и са наистина смирени
особено когато се държат добре с тях
обаче аз си спомням стария слон в софийската зоологическа градина
казваше се радж
когато се запознахме аз бях десетина, или малко по-малко годишна, а той беше над 50.
беше един такъв мрачен и избухлив слон
обаче не към всички, а само към тези, които му досаждат
имаше например един възрастен прислужник в зоопарка, такъв един чичо с шкембенце, който все се движеше на прибежки от дърво до дърво, когато минаваше край кошарата на радж, понеже слонът го замерваше с каквото докопа - камъни, зелки, самуни хляб, ябълки...
защото ехееей много отдавна, преди десетки години, този чичо го бил цапнал и го бил наругал
аз го питах и той така каза. не слонът, а чичото, де
иначе радж си беше съвсем добричък слон и се покланяше най-охотно на тези, които са му симпатични, особено ако носят някакви ябълки когато го помолят да го направи : )

иначе откъде идва историята за слонската паметливост и внимателност.
малко наопаки е цялата работа, също както "чудовището франкенщайн" всъщност не е чудовище на име франкенщайн, ами е чудовището на доктор франкенщайн, който доктор изобщо не е бил никакво чудовище : )

ганеша бил син на шива.
само че шива не го бил виждал, защото бил заминал за пустошта, за да се възвисява.
и го нямало 8 години (да речем).
през това време парвати родила ганеша и той пораснал.
ето че един ден шива се завърнал от скитането си и пожелал да влезе в дома си.
само че ганеша играел в прахта пред портата и не позволил на непознатия чичко да влезе, защото майка му се къпела и била помолила да не пуща никого.
шива се възмутил и с мръдване на вежда само обезглавил наглото детенце
тогава парвати излязла и обляна в сълзи се заклела никога повече да не погледне съпруга си, ако той не й върне сина.
шива много се засрамил и наредил на всичките си поданици да намерят майка, която е забравила детето си и не го наглежда, и щом открият такава, да го известят веднага.
само че всички майки неотлъчно бдели над децата си.
хората търсили, търсили... и най-накрая един попаднал на една слоница, която, притворила блажено очи, унесена чешела гърбината си о грапавата кора на едно огромно дърво.
веднага изтичал онзи при шива и му докладвал, че е намерил разсеяна майка, а шива мръднал вежда и пожелал главата на нейното дете да замести главата на обезглавения ганеша.
и така ганеша оживял и имал слонска глава.
в индуската митология ганеша е символ на мъдрост, вярност, смирение, паметливост и доброта.
той е покровител на семейството, на всички добри мисли и начинания. и всъщност на какво ли не : )

а пък и, представи си, слонът има такава огромна чутура! хич може ли да няма много мозък в нея, с който той да помни като... като слон : )))



Тема Re: Ей, Шило имам специален поздрав за тебнови [re: ASSASSlN]  
Автор Шилo (европейче)
Публикувано14.09.07 17:27




Mnого обичам специалните поздрави.
Особено отправените към мен
И най-вече изненадите

мерсииим:)

Щастието идва при веселите!

Тема Прощавай за голямото закъснениенови [re: вp .]  
Автор ASSASSlN (стар клубар)
Публикувано18.09.07 11:04



Четири дни ми загубиха в един клуб да ме занимават с простотиите си.



Благодаря ти за увлекателното четиво.

Аз съм чел следното. През хиляда осемстотин и де да ти я помня коя година англичаните назначават някакъв си за губернатор на някаква забутана провинция в Индия. Никакви забавления, никакво разнообразие. Към края на мандата тоя изперкал съвсем и взел да се "забавлява", като биел с пръчка едно малко слонче по най-болезненото място - върха на хобота.

Както и да е. Прибрал се, оженил се, деца... Минали 20 години. Решил нашия герой да заведе фамилията си в Индия на разходка и да им покаже къде е работил.

Отишли, взели да гледат, да обикалят. Някаква група слонове мирно се хапвала. Обачеее! По едно време грамаден слон с боен рев, гневен, яростен с голяма скорост се насочил към групата. Хората панически се пръснали. Слонът упорито тичал само подир един човек. Настигнал го. Направил го на пихтия. Нали позна кой е човека?

Слонът е едно от най-миролюбивите и добродушни животни на планетата. Мдааа, ама и на добротата понякога й пада пердето пред очите.

Чао.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.