Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:16 15.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Нов начин за плащане.нови  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано12.09.06 19:43



Това може би не касае никого от вас, но на мен ми зачуди организма. Не ми се случва често, затова го споделям.

Сигурно всеки е чувал за Skype. Някаква компания създадена от група умници, от Скандинавия някъде. Компанията предлага евтини разговори през интернет, както и разговори БЕЗ ПАРИ ако са компютър до компютър, независимо от локацията на компютрите. Започва да струва пари ако някой иска през компютъра си да завърти номера на обикновен телефон някъде по света. Тарифата за разговор с по-голямата част от света е 0.017 евро на минута. (Skype компанията беше продадена наскоро за скромната сума от три и половина милиарда долара. Ако не се лъжа, Гугъл ги купи.)

На такава тарифа не може да се откаже и рекох да се абонирам. Минималната вноска е 10 евро, която подсигурява близо 10 часа разговор с Америка или Европа. Проблема идва с плащането, което не е чак такъв проблем имайки предвид десетките предлагани опции. Въпросът беше да платя без да излизам от къщи и да стане бързо а не да ме карат да чакам с дни (нищо че нямах никаква бърза работа).

Опцията с кредитните карти я отхвърлих. Остана най-интересната, която ме учуди толкова много. Предложението беше да платя с чек. Написвам чекът за исканата сума. На реда, където пише "мемо" написвам своето Скайп име и код, който те ми дават на екрана. Подписвам си чека. След това го сканирам, "изпечатвам" го с "факс принтера" в лап топа ми и след това, пак през лаптопа го изпращам като факс на даден ми от тях телефонен номер в щата Вирджиния. С получаването на факса, по електронната поща получих потвърдителна бележка, че факсът е получен и три часа след това можех да въртя телефони по Скайп-а. Направих сефтето изненадвайки сестра ми в офиса си в Хюстън. Говорихме над половин час за малко над 40 евро стотинки или около 80 български стотинки.

Нищо друго не ме чуди толкова, колкото приемането на моят чек във вид на факс. Скайп е първата компания в света, която е успяла да въведе този вид на плащания, доколкото аз знам. Какво ли още ще доживея?

Малка подробност. Чековете трябва да са издадени от американска банка.

"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"


Тема Re: Нов начин за плащане.нови [re: Oптимиcт]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано12.09.06 22:17



По скайп си говорех с някои приятели доскоро. Поради преинсталации и невлизане в скайпа от два месеца, не знам, че се плаща. Па... откога се плаща?



Тема Малката подробност преобърна колатанови [re: Oптимиcт]  
АвторБaтko (Нерегистриран)
Публикувано13.09.06 10:44



Доволен съм от информацията ...... Ползвам Скайпито от доста време.
Я да видим как може да заобиколя "малката подробност"





Тема Re: Нов начин за плащане.нови [re: Oптимиcт]  
Автор Carisma ()
Публикувано13.09.06 10:52



От година го ползвам това бърборене.
Но американското ти плащане, не схванах ... от няколко години ползвам услугите на една от другите опции, на европейски терен, с европейски пари, и постоянен и изкъсо отчет ... при всяка трансакция и пр. подбрани и с възможност за промяна опции.



Тема Re: Нов ==.нови [re: Oптимиcт]  
Автор Гeвpek (стария)
Публикувано13.09.06 11:13



Това зависи от търговското право, а и от други клонове на правото, прилагано:
- от продавача
- от купувача (ти)
- от банката
Плюс политическите нюанси - например няма начин да купиш PC-игра от Amazon за България (тъй като сме в забранения списък за софтуер и пр., авторските права). Има точно дефиниран списък от държави.
===

Какво искам да кажа? Например телефонният номер, от който се изпраща факс - доскоро в България това не се считаше за официален документ. Такъв документ бе например телексът.
Т.е. зависи от начина, по който номерът е регистриран - и дали тази регистрация се признава от съда за достатъчно идентифицираща.

По-нататък, следва правото на страната, в която са регистрирани поне две банки: банката, издаваща твоя чек и банката, приемаща го.
===

Всъщност много труд е хвърлен, за да се случи всичко това (да бъде лесно и удобно).



Тема Re: Малката подробност преобърна колатанови [re: Бaтko]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано13.09.06 11:15



Я да видим как може да заобиколя "малката подробност"

Виж и кажи как.



"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"

Тема Re: Нов ==.нови [re: Гeвpek]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано13.09.06 11:42



Каквото си написал е така. Има и още подробности. Коя от тях е имала решаващо значение, не знам. Например, дали българският телефонен номер напечатан на факса е бил от значение или информацията изписана на чека, която включва моят американски адрес и телефонен номер.

Мен повече ме учуди факта, че банката е приела да осребри чек във вид на факс. Обикновено чекът се подписва и дава / изпраща на продавача. Продавача го носи / изпраща до своята банка. Неговата банка го изпраща до моята. Моята го преснима и скатава оригинала в случай на нужда и изпраща парите по обратен ред. Накрая на месеца, когато ми изпратят сметките за всички чекове написани за месеца, получавам и фотокопие на чековете си (за да няма търа-фъра). Често разсеяни хора не си поддръжат чековите сметки в изрядност, забравят за някои свои харчения и правят допитвания до банките, което губи времето и на двете страни.
Затова ми е учудването, че са се съгласили да подменят притежанието на оригиналния чек с копие от факс.
Всичко това с единствената цел по-бързо усвояване на парите. Един процес, който отнемаше дни, някой път и седмици, сега става за няколко часа.

"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"


Тема Re: Малката подробност преобърна колата [re: Oптимиcт]  
АвторБaтko (Нерегистриран)
Публикувано13.09.06 12:02



Някой кандидат американец ще пожертва сумата ..... срещу обещатие да му пратя па някой студент троянска сливова и домашна лютеничка.

Няколко пъти съм пазарувал електронно, като сумата съм я давал на ръка на родителите на "американците" ....... и после някои студенти "бригадири" ми доставят стоката.



Тема Re: Малката подробност преобърна колатанови [re: Бaтko]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано13.09.06 12:35



Да, така може, но идваме до следващата подробност. Ако някой там плати за теб, после няма да може да плати за себе си ако рече да се включи.

Once you have bought Skype Credit you can buy more credit when your balance falls below €5,00.
You can use a credit card to buy Skype Credit for only one Skype name.
You can use a PayPal account to buy Skype Credit for only one Skype name.


А ако вече има сметка в Скайп, няма да може да плати и за теб.

"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш"


Тема Re: Нов ==.нови [re: Oптимиcт]  
Автор Гeвpek (стария)
Публикувано13.09.06 13:02



Със сигурност (щом става дума за САЩ) е имало дело и решение на съдия, т.е. прецедент. Все си мисля, че прецедентното право като че дава по-голям прогрес от кодексираното... Ето - възниква необходимост и нещата стават бързо, някой съдия в някой забутан щат... вместо да се точим с процедура по влизане в сила на закон. Като че практиката (при прецедента) води до бърза промяна на отношенията, докато теорията, "очакваното" винаги стъпва на доста по-дълъг минал период и по-мудно се променя.

Което е особено важно при динамиката на паричните системи, а оттук - за оборота и на стоките / услугите.
Вече имаш пореден вид пари (факс, в случая - файл картинка), честито






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.