Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:22 19.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Огромна молбичка! Еньовденнови  
Автор Mag (Майтапчия)
Публикувано18.06.06 16:35



Понеже след има-няма 5-6 дена е Еньовден (Янка Купала, Купала, Купало, Свети Йоан...) разкажете нещо за обичаите на Бабите и Дядовците си на тоя празник. Помните ли нещо? Нещо необичайно, нещо интересно!
Запазваме авторски права и ще ги публикуваме съвсем честно и почтено.
Ще стане материал в един наш ежедневник. С публикуване на имена на авторите.
Пък ако имате и снимки - прекрасно!
И за билките. Защото това е и ден на билките.
Може и на бележка, ако искате да си запазите анонимността.
Или на и-мейл

.
Благодаря!



Тема Re: Огромна молбичка! Еньовденнови [re: Mag]  
АвторБaтko (Нерегистриран)
Публикувано18.06.06 19:12



В Русе правим карнавал ..... със "староградски маниери"

В природния прарк Русенски лом (прекрасен каньон) има мероприятие свързано с билки, и самодиви .... аз ходя на "тиферич" (ядене и пиене сред природата).

Снимки щи ти пратя утре, защото са на компа на работа ....



Тема Re: Огромна молбичка! Еньовденнови [re: Бaтko]  
Автор Mag (Майтапчия)
Публикувано18.06.06 20:05



Между 22-25 -ти в Стара Загора (Минералните бани) всяка година се провежда фест на фентъзи феновете. Организиран от клуб "Уибробия", Стара Загора. Тука (в нашия клуб) участва един от организаторите на феста. А има и още един, който е на 200-300 метра от събитието. С когото така и не се засекохме, ДаГе!
По принцип трябва да бъде на 24-ти. Ами ако не се пада празничен ден се избира следващия последстващ празничен ден. Тази година ще си бъде на 24-ти. Оти събота.
Ден на самовилите, самодивите, ламите, змейовете, билките...
Търсим забравени обичаи. Питането ми е от искрено по-искрено. Наистина.


Разправяйте за забравени обичаи и церемонии от езическо време.



Тема Re: Огромна молбичка! Еньовденнови [re: Mag]  
Автор Mapия-Marдaлeнa (минаващ)
Публикувано18.06.06 21:00



Ето какво пази за Еньовден от началото на миналия век томчето с описание на народните празници и обичаи на изключителния българин Димитър Маринов:

“Народен празник : Яневден (Софийско), Иванден (Струга) , Ивънден (Охрид) или Иван билобер и Иван брулню (Търновско). Празнува се в чест на слънцето и в чест на всичките болести.
Слънцето дотук е стигнало в пътуването си крайната точка на своя път към лятото; оттука ще трябва да се връща към зимата. Тук си малко почива, та затова стои повечко на небето. Като си отпочине, окъпва се в живата вода и на сутринта на Еньовден, окъпано и подмладено, се обръща, за да тръгне назад.
Тоя ден изгрява много рано и се прощава с оня свят, когото няма да види освен догодина. То е радостно, че ще се прибере към зимовище, и от радост играе.
Мнозина, които са на полето или на планината и са се сетили да гледат внимателно при изгряването на слънцето, са виждали как то няколко пъти проигравало. Много е хубаво тоя ден да види човек слънцето при самото му изгряване, т. е. когато издаде сърп, и то да те види и да вземе от тебе сбогом, и да те поръси.
Тоя ден се къпели и всичките болести в езерото, дето извира живата вода. Както слънцето, тъй и болестите, като се окъпят, изтриват се и изтърсват и наросват тревите; ето защо тая сутрин ливадите и горите са много росни.
На Еньовден се къпе от лоши болести. Къпе се, защото се къпели слънцето и болестите. Това къпане е пак обредно.
На тоя ден сутринта много рано, преди още да изгрее слънцето, ще отидат на реката и ще се окъпят, като вярват, че в това също време се къпе и слънцето, къпят се и болестите – и през цялата година болест за него няма да има.
Болничавите се къпят в извори, кладенци и чешми. Има изворчета, които през цялата година са пресъхнали, но на Еньовден ще изври вода и ще тече. Това е невероятно, но то е факт, в моите събрани материали аз имам записани няколко подобни факта.
Тая вода е лековита, защото вярването утвърждава, че тя се праща от слънцето. От тая вода наливат в бардуци, носят у дома и после, като смесват в друга от реката или кладенеца, се къпят, като тургат вътре и тревата еньовка.
Слънцето изгрява окъпано и човеците го посрещат окъпани и празнуват в негова чест, като го изпращат на път към неговото зимовище.
Е н ь о в с к и в е н е ц. Еньовският венец е втората част от обредите на тоя ден.
Билките за тоя венец ще се събират много рано в зори: тия билки са всякакви, каквито срещнат цъфнали из полето, но в него трябва да има следните билки: вратика, кумуника, чемерика и тинтява, но с изобилие от еньовка.
Тия билки набрани, донасят се в къщи и тук от тях увиват еньовския обреден венец. На връщане обаче от полето с билките те ще минат през реката и тамо ще се окъпят, та окъпани ще вият венеца… От махалата дохаждат моми, деца и булки да се провират през него. Увиват го на зелена черничева пръчка, а може и на ябълчева, крушова пръчка; увиват билките с червен конец. Венецът е по-голям – нещо аршин в диаметър, колкото да може човек да се провре през него.


Приятели,
Години наред вече почитатели на древната традиция на Еньовден се събират на места, свързани с поверия и легенди от историята на българите, за да посрещнат изгрева.
И тази година Еньовденският събор ще се състои в местността Червена стена над живописната пещера Очилатата дупка между селата Ъглен и Садовец на река Вит. В намеренията на организаторите няма нищо особено – само прескачане на огън от гръница и благун срещу магии и направи, бране на магични билки и правене на венец за здраве през цялата година, будуване през нощтта и наблюдаване на небесните тайнства и недоловимите нощни същества, посрещане на слънцето и измиване с росата, влизане в пещерата Очилатата дупка, къпане във вира на Данчова дупка и други подобни удоволствия.
В Еньовденския събор могат да участват всички желаещи, като е необходимо само да заявят участието си на електронен адрес aglen@mail.bg. Необходима е и известна подготовка – набавяне на храна, вода и други питиета, топли дрехи за през нощта, фенерчета за посещението в пещерата, бинокли, камери и фотоапарати. При дъждовно време ще се нощува в самата пещера, в противен случай – на скалната тераса над нея и над дефилето на Вит.
Съборът ще се проведе през нощта на 23 срещу 24 юни, петък срещу събота. Сборен пункт – черницата на площада в село Ъглен, пред къщата на Йото Пацов, от 16 до 18 ч.
До село Ъглен се стига от София по магистрала Хемус до края на готовата отсечка, на Стрелката се тръгва вдясно по пътя за Варна, минава се село Брестница и преди моста на р. Вит на Тетевенския боаз се тръгва вляво по местен път за Плевен през селата Торос и Дерманци до Ъглен. Ако са ви нужни още разяснения – обадете ми се – 02/ 988 14 92, 0887 711 047, 0889 510 378.
Заповядайте!

Йото ПАЦОВ



Тема Хубаво разказанонови [re: Mapия-Marдaлeнa]  
Автор Mag (Майтапчия)
Публикувано18.06.06 22:01



А един от организаторите на феста е Една. А клубарът, който винаги е насреща (комшия) е Калашникът. Мамкамуипрасе - така и не се засекохме с него.

Но имам едно съмнение по отношение на първия текст. С всичко съм съгласен Но чемерицата е изключително алергогенно растение. Особено за дамите. Освен, че е алергогенно е и изключително отровно растение. Венец с втъкана чемерица... Има някаква грешка. Може би като "пояс".
Много полезно растение но като мацерат (накисване) против окапала коса. И за заздравяване на корена на косъма.
Но е алергогенно.

Иначе е красиво преразказано!
Огромно благодаря.


Търси още.

А забелязах една дума "РОСНИ". Точно така се и наричат тези дни "Росни" или "Русанлийски". А ето това е Росен (Русанлийче):




Тема Re: Хубаво разказанонови [re: Mag]  
Автор lumixx (Любознателна)
Публикувано19.06.06 06:18



Хубава тема. Научих толкова нови неща. За мен Еньов ден до сега е бил само един имен ден. Вече знам, че не е така...:)...красив празник!
Дано се популяризира повече, че вече доста от празниците са загубили съдържанието си!



Тема Re: Огромна молбичка! Еньовденнови [re: Mag]  
Автор Лилит (вещица)
Публикувано19.06.06 08:27



Миналата година бях писала специална тема за това (с друг ник и в друг клуб, разбира се) - ето я:



Там съм описала и лично аз как го оползотворявам този празник.

Доколкото ми е известно, слънцето прави росата по растенията особено лековита - там се концентрира енергийният отпечатък на билката. Предполагам, че заради това Еньовден е и ден на билките - защото тогава слънцето грее най-силно и най-дълго. Вероятно поради същата причина съществуват обичаите хората да се въргалят голи по ливадите по изгрев слънце на Еньовден - така най-пълноценно могат да попият по цялото си тяло тази лечебна сила.

За друго не се сещам.
Хубав празник на всички.



Тема Re: Абе Маг...нови [re: Mag]  
Автор RUMlR (добър боляр)
Публикувано19.06.06 11:01



Онзи ден в парка в Сандански видях много интересно дърво. Прилича на кестен. Листата са му продълговати, тъмнозелени и твърди. В началото цветовете му приличат на свещи - заострени отгоре. Като се разпукат стават бели - досущ водни лилии. Що за чудо е това?

Бъдете добри!!!


Тема Не знамнови [re: RUMlR]  
Автор Mag (Майтапчия)
Публикувано19.06.06 11:38



Това е нагоре по поречието на реката ли? Не знам. Приятел - не съм пенкилер. Още повече, че само ми е хоби.
Но има 2 възможности, за които се сещам (не е българско, определено)
- Някаква магнолия
- Някакъв вид персийска ружа...



Тема Re: Не знамнови [re: Mag]  
АвторБaтko (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 11:45



Магнолии има във Враня (май са три на брой)... и в дрвореца край Балчик. Може и в Русенския парк да има ... Не знаеш сигурно, че тоя парк е с уникални растителни видове (имат и табелки) и може би е най-добре подържания в страната.
Описанието прилича на магнолия. Ароматът е убийствен .... я пусни и аромата по НЕТа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.