Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:18 28.09.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Първи впечатления от Испаниянови  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано11.10.04 11:52



Здрасти клубът,

Снощи се върнахме с жена ми от екскурзия до Испания. Сега съм се заредил да си подреждам снимките за евентуалното им качване на сървър. Докато свърша тази работа, бързам да споделя какво ми направи впечатление най-напред.

Спираме с автобуса за почивка на испанска територия (разбирай за изпикаване). Това неминуемо е съпроводено с влизане и разглеждане на предлаганите стоки. Гледам и не вярвам на очите си. Закачени цели свински бутове, без опаковка, без нищо. Овесили ги с въженце за крака, висят и чакат някой да ги купи. Явно бяха обработени по някакъв начин, за да не се разваля месото, щото не са в хладилник, висяли са кой знае колко дни и кой знае още колко ще висят. А и не бяха евтини. Цената им беше около 60 евро за кило, като в килограмите влизат и костта.



По-късно, вече в Мадрид, направих и тази снимка.
Докато я направя, имах шанс до го опитам това свинско и да разбера, че се приготвя по няколко различни начина от което варираше и цената му. Започваше от около 35 евро и стигаше до 75 евро за кило.
От вкусовите му качества не останах особено очарован. Имаше си силен дъх на прасе. Може би, ако имах шанс да живея в Испания по-дълго време, да опитам всичките им видове и да посвикна с вкуса, може пък и да ми хареса.

Туй като начало.

Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш

Тема Re: Първи впечатления от Испаниянови [re: Oптимиcт]  
Автор spunk (капризна)
Публикувано11.10.04 12:36



Ти ме уби с тва "свинско" начало!!. Аз нямам такива впечатления, но очаквам твоите ОЛЕ с нетърпетие, за да ги сверявам. Колко е странно все пак, че различните хора "гледат" различни на едни и същи неша?!!



Тема Re: Първи впечатления от Испаниянови [re: spunk]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано11.10.04 12:52



Испания ме впечатли особено положително. Климатичните условия са им наложили различен стил на живот от останалата Европа.
Не видях нито една олющена сграда. Градовете са чисти. Хората приятни и толерантни. Личи си, че са били империя. При еднакъв климат, бих се колебал между Мадрид и Париж. Климатът натежава в полза на Париж.
Тепърва ще качвам снимки за по-добра представа.

Гледането по различен начин върху едни и същи неща от различни хора, винаги е било, но никога не е изпъквало толкова ясно колкото в годините на Интернет.
Преди, хората си избираха тесен кръг от съмишленици за събеседване. Сега кръгът се разшири неимоверно. В събеседването се включват разни хора, с разни идеали и разликите бият на очи.

Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш


Тема Re: Първи впечатления от Испаниянови [re: Oптимиcт]  
Автор virtualone ()
Публикувано11.10.04 13:02



Казват му хамон (jamon) и заедно с паейата е може би най-известния принос на испанците в световната кухня.
Правят го в Андалусия, където въздуха е наистина сух и нищо не му става.
Иначе в магазините е намазан с нещо като парафин за да не се разваля. Приляга си на червеното испанско вино, но за дъха си прав-при всички хамони го има.
Испанците са царе на южния тип колбас - имат почти всички еквиваленти на българските топ-колбаси ( луканки, бабеци, пуски, пстърми, ролета) и в интерес на истината са си вкусни (само цената им е по-солена).



Тема Tova e Jamonнови [re: Oптимиcт]  
АвторGatsby (Нерегистриран)
Публикувано11.10.04 13:49



Sdracti Optimist,

Jamon (chete ce Hamon) = shunka.
Ocolena, na vysduh cushena shunka. Cushi ce m/u 18 i 36 meceza.
Tosi nachin na koncervirane e posnat i ce ispolsva v Icpania, Italia,Franzia, Germania ot 2-3 hiliadi godini.

Naprimer:
Jamon Serrano-> 16-18 meceza
Jamon Iberico de Bellota -> 32-36 meceza

Ima i mnogo drugi - isvectni ca po zial cviat i ca mnogo ckypi.
Po ckypi ca ot isvectnata Parma - shunka.

Cvinete jiveiat vicoko v planinata saedno c divi cvine i v raioni c ogromni dyrveta. Hraniat ce iskliuchitelno ot plodovete na dyrvetata, leshnizi i podobni...ottam i isvectniat im vkuc. I satova tolkova ckypi. Ocven tova tegloto e bes voda. Cuhi ca.
Cenata savici i ot tova kolko dylgo e otlejala shunkata.



Тема Re: Първи впечатления от Испаниянови [re: virtualone]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано11.10.04 13:50



Съгласен съм с всичко написано. Френският еквивалент на хамона е жамбон. Близки са по име и по вкус.
Имах шанс да им опитам колбасите. Не всички разбира се. И в София съм си купувал, за проба. Предпочитанието ми остава към българските. Може би вкусовия навик си казва думата.
Паейа съм си поръчвал в ресторант капитан Кук, на бул. Пенчо Славейков, към Пирогов (на времето, зад това което е ресторант сега, имаше езеро с лодки). Ориза беше глетав. Изобщо не ми хареса. Испанската паейа си е друго нещо. Давам им кредит за кухнята. Всички морски разнообразия са включени също.

Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш


Тема Re: Tova e Jamonнови [re: Gatsby]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано11.10.04 14:17



Здрасти, long time no see

Благодаря за инфото. Добре е дошло. Допусках че има разлика в подготовката, за да има двойна разлика в цената.
Jamon веднага ме подсети за френския Jambon. Попитах и се оказа същото. Във Франция обаче не ми е правило впечатление, докато испанците ме шашардисаха с количеството.
Френският жамбон го помня от ранните си години, когато учих френски. Напоследък не съм се натъквал на него. Даже и когато бях в Париж преди две години. Сигурно си е там, но съм го отминал. Не ме е впечатлило.

Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш


Тема Маамустара, Оптимисте :-)))нови [re: Oптимиcт]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано11.10.04 14:22



Ти в Испания това ли откри? - свинското?
Ама, моля те - не ми се обиждай. Нали ще го приемеш като другарска закачка?
Моля те!
Защото свинското не е духът на Испания.
Нито манджата й.

А духът на Салвадор Дали усети ли го?
На Лопе де Вега?
На един от най-велите архитекти на Европа - Антонио Гауди?
На Франсиско Гойя?
А духът на един от най-големите кинорежисьори на 20-ти век - Карлос Саура, който е и зет на Чарлз Чаплин усети ли го?

Когато за първи път стъпих в Мадрид го прекосих целия. Пеша. Пеша!
И минах през Пласа де Колон, където е университетът. Па стигнах и до Пласа дел Сол.
Ама пеша.
Защото духът на един град не се усеща от таксито или градския транспорт.

Не споменавам за любимия си режисьор Луис Бунюел или за любимия си художник Пабло Диего Рамирес де ла Сантимиса Тринидад и Пикасо.
Щото са били прокудени от Родината си.
Която ми е любима.
Ама след Чехия.



Тема Madrid vs Parisнови [re: Oптимиcт]  
АвторGatsby (Нерегистриран)
Публикувано11.10.04 14:49



Da - icpanzite ca ludi na shunkata. Jamon vici v vciako sagubeno barche. Sa mese.
Te imat ctrahotni meseta. Narichat ce tapas. Malki porzii - kebapcheta, morcki jivotinki, shunki, calami......davat ce na bara na tesgiaha v malki cheniiki. Ima gi rasbira ce i v rectorantite. Kato cym tam ne porychvam v rectorant memiu, a 5-6 tapas. Imam po goliamo rasnoobrasie.

Shunkata koiato e posnata v BG e varenata shunka. Nai-evtinia vid. V Icpania, Franzia, Italia i Germania ia ima cyshto, no ce ispolsva predimno sa calati, neshto gotveno, spageti...i podobni. Inache sa sakucka naprimer - cushena shunka. Tuk ce kasva "curova"...ima ctotizi vidove i vkucove...i pusheni rasbira ce.

Navremeto jeveeh poluvinata godina v Paris. Kato ctudent mi biaha priatelite franzusi koito ucheha v Haidelberg....priatelkata mi c koiato jiveeh - franzusoika. Biahme vceka vtora cedmiza v Paris.

Dokato umria Franco. Madrid ctana tainia tip. Otidohme tam - i ot togava camo tam. Ctrahotna atmocfera beshe - te pobecniaha kato ctana ictincka demokratia. I ce poiavi novoto icpancko kino, knigi.....Madrit vreshe i kipeshe.

Cega e vtoriat renecanc. Cled kato cmyknaha koncervativnoto pravitelctvo. Pak vri i kipi. Priateli mi kasvat - kato navremeto bilo. Ta i as shte ce digam ckoro sa Madrid



Тема Още нищо не си видялнови [re: Mag]  
Автор Oптимиcт (и стар и познат)
Публикувано11.10.04 14:54



Снимките от екскурзията ще ги публикувам след като ги пооправя малко. Може би са около хиляда. Естествено ще публикувам много по-малко, но пък най-добрите по моя преценка.
Започнах с началото. На тия бутове се натъкнах за първи път на бензиностанция. Някъде другаде по света да си виждал свински бутове да се продават по бензиностанции? Първото впечатление - това беше.

Никога не разглеждам ново място през джама на такси или друг превоз. Винаги пеша! След като обходя всичко пеша в радиус от пет километра, взимам транспорт да стигна отвъд петте километра и слизам за да продължа пеша.

Ти в Испания това ли откри? - свинското?
Ама, моля те - не ми се обиждай. Нали ще го приемеш като другарска закачка?
Моля те!


Сега аз ще ти пусна другаска закачка ама и ти не ми се обиждай. Приличаш ми на възбудено кутре, току-що пуснато свободно в някоя градинка, да си души и подпиква на воля.
Духа на Испания не е това, което ти казваш! Духа на Испания е това, което всеки сам вижда и преценява за себе си. И ние сме чували за архитекти и режисьори, виждали сме едно-друго и не чакаме на теб, ти да ни кажеш.
Този линк ти го пускам и ти малко свят да видиш.



Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.