Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:27 16.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема За тънкостите на готварското изкуствонови  
Автор Пaдaщa 3вeздa (Метеора)
Публикувано15.09.03 15:28



Та реших значи да сготвя нещо с ориз. Хич не го любя туй нещо, обаче съквартирантката ми душа дава и нали съм си добричка, реших да се жертвам на полза роду и да приготвя нещо. От клуб "Готварски рецепти" си избрах една, прочетох я

"Тема Re: ризото [re: пипи]
Автор Kapли (it's me!)
Публикувано 03.09.03 14:10



Предварително си извинявам, че моят вариант за ризото е далеч от класиката, но се осмелявам да го напиша, защото става наистина много вкусно.

В тефлонов тиган се запържват в зехтин лук и малко гъби, след което се добавя ориза и му се слагат всякакви подправки - колкото повече, толкова по-добре май. Аз слагам сол, черен пипер, чубрица и някаква смесена от готовите.
Като се запържи и той, добавя се една чаша сухо бяло вино и малко пресен доматен сок. После и водата, разбира се;)

Е това е, много лесно, но и много вкусно - поне така казва, който го е опитал де.."


... И веднага в главата ми изникнаха куп въпроси, като например: как познаваме че нещо се е запържило? Има ли разлика между запържен ориз и задушен ориз(Удушения ориз беше в други рецепти)? Как да направя така че зрънцата да не залепнат едно за друго? Ако нямам вино, не може ли бира?
Доматения сок няма да е пресен, а от консерва - тва проблем ли е? Колко ориз се слага така че двама човека да ядат по два пъти? Колко вода се добавя накрая? Кога се разбира че яденето е готово за ядене? И защо никога в рецептите не пишат пълните подробности, ами оставят горките нещастници да се мъчат на готварската клада???

П.С. Мерси на всички, решили да ми помогнат да се преборя с ориза


Es wird so ausgehen, wie Ich es mag!


Тема Re: За тънкостите на готварското изкуствонови [re: Пaдaщa 3вeздa]  
Автор Пaциeнтka (много опасна)
Публикувано15.09.03 15:37



Как познаваме че нещо се е запържило?
- малко преди да е загоряло
Има ли разлика между запържен ориз и задушен ориз?
- как да няма... единия се пържи, другия се задушава
Ако нямам вино, не може ли бира?
- може, ама я приемай вътрешно докато бъркаш ориза да не загори

Доматения сок няма да е пресен, а от консерва - тва проблем ли е?
- сигурно не е, но боцни два корена домати на балкона за всеки случай
Колко ориз се слага така че двама човека да ядат по два пъти?
- зависи от стомашната им вместимост
Кога се разбира че яденето е готово за ядене?
- когато ориза не ти тропа по зъбите

Я по-добре пробвай нещо с картофи

Носят ма мамоооооооу... влачат ма


Тема Единственото коетонови [re: Пaциeнтka]  
Автор Пaдaщa 3вeздa (Метеора)
Публикувано15.09.03 15:46



знам че мога УСПЕШНО да сготвя със картофи, е картофена салата И то ако някой преди това ми свари картофите, хих

Освен това сред приятелите ми отдавна се шири (интересно защо ли)
теорията, че съм природно бедствие на кухненска територия. Аз разбира се имам съвсем друго мнение по въпроса. Твърдо съм убедена в собствените си способности (да изгоря манджата, да подпаля котлона, да опожаря кухнята етц...) И сега смятам да докажа че съм един недооценен гений на кулинарното изкуство

Ориз, пази сеeeeee. Идвааам


Es wird so ausgehen, wie Ich es mag!


Тема Мхм,нови [re: Пaциeнтka]  
Автор Пaдaщa 3вeздa (Метеора)
Публикувано15.09.03 15:49



как ти се струва половин чаена чаша ориз???

Es wird so ausgehen, wie Ich es mag!


Тема Re: За тънкостите на готварското изкуствонови [re: Пaдaщa 3вeздa]  
Автор OPEX (костелив)
Публикувано15.09.03 16:03



Глей ся, щи кажа за ориза аз как го правя. За количество немога да те съветвам, щото всеки човек яде различно. Един по-малко, друг повече. Та, на една част ориз слагам 1,5 части вода (това при положение че вариш от тънкия ориз). Ориза предварително го измиваш, ама хубаво, докато спре да оцветява водата в бяло. Слагаш го да заври, заедно с половин кафена чашка олио и сол на вкус. След като заври веднага изключваш котлона и го оставяш да се довари за 10 минути. Гарантирам ти, че ориза няма да се слепва и няма да е нито недосварен, нито разварен. Толкова от мен. За бъзикните по-натам нека някой друг. Не съм много веща в правенето на ризото

"БОГАТА съм - имам си всичко, което няма цена. Усмивка, възторг и душа..."


Тема значи -нови [re: Пaдaщa 3вeздa]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано15.09.03 16:07



за де не залепват оризовите зрънца - трябва преди топлинната им обреботка - едно по едно да се обмажат в краве масло... най-добър резултат се постига с немското краве масло... зрънцата се държат с лявата ръка, а обмазването става с дясната...

и внимание - процесът на обмазване не трябва да трае повече от 6 /шест/ часа, щото маслото изветрява - и трябва да се почне наново... най-добри резултати се постигат в многодетните семейства с N>5 /N e броят на децата, по-големи от 3 години/...

прост селянин, ама много прост ви казвам !


Тема Re: За тънкостите на готварското изкуствонови [re: Пaдaщa 3вeздa]  
Автор Marina (стегната)
Публикувано15.09.03 16:13



Аз на въпросите ти няма да отговоря.
Обаче ти ми отговори на един въпрос /не е задължително/
Някога готвила ли си?



Тема Re: За тънкостите на готварското изкуствонови [re: Пaдaщa 3вeздa]  
Автор EЛБИ (просто аз)
Публикувано15.09.03 16:23



Зависи от ориза - ако е леко жълтеникъв (easy cook) се вари/пържи около 10-15 мин. За другия му трябва повече - ала не повече от 35-40 мин. При пърженето не ми се е случвало да залепят зрънцата, а като принцип оризът от типа easy cook почти не ми залепя (освен ако съвсем остане без вода/мазнина и ... няма как да не залепнат).

Лично аз се съмнявам, че бирата е добър заместител на виното в случая. Тя е добре за да стане тестото за паниране по-хрупкаво, но в случая не мога да си представя да може да замести виното.

Пресния дом. сок е винаги за предпочитане, но този от консерва е също нормална опция и нищо лошо няма да се случи ако сложиш от него (но не слагай много).

За 2 души по 2 пъти вероятно ти трябва чаена чаша и половина.

Вода накрая - може би се слага, ако е станало много гъсто. След като сложиш виното и дом. сок, още 3-5 мин и манджата е готова.

Често правя ориз (първо го варя, а после го запържвам) със зеленчуци и съм правил няколко пъти само пържен ориз - става много хубаво. Ако не забравя ще опитам и тази рецепта - "звучи" да стане вкусничко.

А иначе ... и аз преди време се ядосвах на липсата на пълни подробности и съм се чудил за едно или друго, но опита помага в случая... Пък и готвенето си е една импровизация... вид изкуство...



Любовта няма друго желание, освен да се изпълни. Кхалил Джибран


Тема само да добавя, че зърната на ориза -нови [re: EЛБИ]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано15.09.03 16:28



"easy cook" се продават в отделна опаковка всяко, щото са предварително обмазани с цел по-лесното готвене... оттам е и леко жълтеникавият им цвят...

прост селянин, ама много прост ви казвам !


Тема Re: Мхм, [re: Пaдaщa 3вeздa]  
Автор Пaциeнтka (много опасна)
Публикувано15.09.03 16:34



Като за предястие

Носят ма мамоооооооу... влачат ма



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.