Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:52 24.04.24 
Автомобили
   >> Ford
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Принципна схема на разпределен впръскнови  
Автор Щ-3O4Модератор (Щука)
Публикувано21.06.04 09:56



попаднах на тази схема от която доста добре според мен са се виждат всичките датчици и връзки на системата. От полза ми е, дано и на Вас. Големичка е, ама иначе няма да се виждат цифрите.



ЛЕГЕНДА:
Принципна схема на електрическите връзки при система с разпределен впръск.
1. Датчик за положението на коляновия вал ( датчик на Хол); 2. Диагностичен куплунг; 3. Регулатор на празния ход; 4. Електронен блок управление ("компютър", ЕБУ); 5. Датчик за детонация; 6. Куплунг за включване на климатика; 7. СО-потенциометър; 8. Модул запалване; 9. Свещи; 10. Форсунки; 11. Бензинова помпа с датчик за ниво на горивото; 12. Стопяем предпазител за бензиновата помпа, релето и и форсунките; 13. Реле за включване на бензиновата помпа; 14. Стопяем предпазител за защита датчиците за скорост и масов поток на въздуха; 15. Реле запалване; 16. Стопяем предпазител защита ЕБУ и модула за запалване; 17. Датчик Масов разход въздух; 18. Табло с контрольна лампа "CHECK ENGINE"; 19. Куплунк приборен панел; 20. Електродвигател охлаждащ вентилатор радиатора; 21. Монтажен блок; 22. Датчик скорост; 23. Датчик температуа охлаждаща течност; 24. Датчик положение дроселна клапа; К9. Реле за включване на вентилатора; А. Към клема "+" на акумулатора; В. Към изключвателя на запалването (извод "15/1"); С. Към скоростомера; D. Към маршрутния компютър.


Та от тази схема за мен си разбрах, че наистина KEFi няма стандартна бубина а има блок със силова електроника и вградена в него бубина- поз.8. Другото е, че ъгъла на запалване не се регулира.

SIERRA 1.8 Ghia, CVH


Тема KEFiнови [re: Щ-3O4]  
Автор Radoy (Ford Sierra '92)
Публикувано21.06.04 12:01



Какво означава съкращението KEFI. EFi е ясно но какво е K?



Тема ми ник-намето на Диян :-) нови [re: Radoy]  
Автор Щ-3O4Модератор (Щука)
Публикувано21.06.04 12:07



трябваше по-разбираемо да го напиша. Прощавай..

SIERRA 1.8 Ghia, CVH


Редактирано от Щ-3O4 на 21.06.04 12:22.



Тема Принципна схема на разпределен впръскнови [re: Щ-3O4]  
Автор DiscМодератор (Ford Rider)
Публикувано21.06.04 13:21



Ето и един "олекотен" вариант на същото впръскване:



Orion CLX '91 1,4 CFI


Тема KEFi е вече яснонови [re: Щ-3O4]  
Автор Radoy (Ford Sierra '92)
Публикувано21.06.04 16:41



Грешката е вече поправена, но нещо друго не ми е много ясно. Не е възможно ъгълът на запалване да не се променя. От блока от който излизат кабелите на свещите излизат и още 4 кабела към компютъра. Все пак е доста "модерна" техника и двигателя не може да работи с еднакъв ъгъл при всички обороти. Е може но няма да има такива мощностни характеристики.



Тема Как работят нещата - EDISнови [re: Radoy]  
Автор DiscМодератор (Ford Rider)
Публикувано21.06.04 23:51



Как работят нещата - EDIS или бездистрибуторното запалване запалване на Форд.

Срещайки известни затруднения с нормалната работа на двигателя ми се поинтерсеувах от EDIS системата на Форд. Споделям информацията намерена до момента, не претендирам за абсолютна точност (в превода) също така и за изчерпателност. EDIS (Еlectronic Distributorless Ignition System) се явява наследник на DIS (Distributorless Ignition System) и често се бъркат. Ето и снимки на запалителните модули, най-лесният начин по който може да се различат двете запалителни системи:

EDIS модул:


DIS модул:


EDIS се състой от 4 основни компонента:

EDIS модул:


Датчик за положение на коляновият вал (датчик на Хол)


Бобина:


36 -1 зъбно колело:



EDIS модула съдържа в себе си микропроцесор, който твърдо е програмиран за броя на цилиндрите който трябва да "пали" и по този белег се определят три вида EDIS модули: EDIS-4, EDIS-6 и EDIS-8 - съответно за 4-, 6- и 8-цилиндрови двигатели и не е възможна преработката на модула за друг брой цилиндри освен програмираният. EDIS се монтира на всички автомобили Форд след ~1990г. 36 -1 зъбно колело - това е зъбно колело с 36 зъба, от който липсва един, монтирано на коляновият вал. Зъбното колело на снимката е подобно на това монтирано на Сиера с разпределен впръск (EFI/SEFI и се намира преди шайбата за генератора). На Фиеста, Ескорт и Мондео се използва малко по-различно решение. На маховика за издълбани 36 -1 дупки който вършат същата работа като зъбното колело. Липсващият зъб служи за определяне на ГМТ (горна мъртва точка). Датчика за положение на коляновият вал е датчик на Хол отчитащ липсващият зъб/дупка. Бобината се състои от първична и вторична намотка.

Как работи EDIS.

Ще разгледам EDIS-4 (по разбираеми причини) при Фиеста, Ескорт и Мондео.

Принципна схема на EDIS:


Забележка:Картинката е на EDIS за 8-цилиндров двигател и се използват 2 бобини, но принципа на EDIS-4 е същият.

Датчика за положение на коляновият вал е монтиран на блока на двигателя под стартера (на колите с предно монтиран стартер, Мондео е със
задно монтиран, както и някои късни Ескорти). 36 -1 диска на маховика е разположен така, че липсващата дупка (в случая липсваща дупка звучи странно, просто на нужното място няма дупка, но ще продължа да я наричам липсваща дупка) да се намира на 90 градуса преди ГМТ (за 6-цилиндров двигател този ъгъл е 60 градуса, а за 8-цилиндров двигател - 50 градуса). При работа на двигателя датчика за положение на коляновият вал отбелязва липсващата дупка и предава това на EDIS модула. EDIS модула от своя страна извършва аналогово-цифрово преобразуване, плюс някой други изчисления. Модула съдържа в себе си собствен брояч на "зъбите" и в случай на пропадане на сигнала от датчика за положение на коляновият вал се опитва да ресинхронизира работата си. Той извършва и някой основни пресмятания за определяне ъгъла на изпреварване на запалването.

Изводи/входове на EDIS-4 модула:


На горната картинка лесно се различават отделните компоненти и свързването помежду им. PIP сигнала (преработеният сигнал от датчика за положение на коляновият вал) отива към ECU-to където става фактически изчисляването на ъгъла на изпреварване на запалването. От принципна схема на EDIS се вижда обратният (от ECU-to към EDIS модула) SAW сигнал. SAW сигнала е вече пресметнатият въз основа на другите датчици на двигателя ъгъл на изпреварване на запалването и дължината на импулса му е равен на нужният ъгъл. Оттук работата поемат транзисторите в EDIS модула който пращат сигнал за "палене" на цилиндрите от бобината. Ако SAW сигнала бъде прекъснат и в продължение на 5 работни цикъла (5 х 4 такта)не се възстанови, EDIS модула преминава в авариен режим, като ъгъла на изпреварване на запалването се фиксира на 10 градуса преди ГМТ за всеки работен режим на двигателя. И за да няма сянка на съмнение - това последното го експериментирах - отрязах SAW сигнала и стробоскопа заби на 10 градуса преди ГМТ. Ако искате да преместите този твърд ъгъл - 10 градуса преди ГМТ трябва да промените или положението на липсващата дупка спрямо ГМТ/ респективно датчика за положение на коляновият вал (което е почти невъзножно) или мястото на самият датчик за положение на коляновият вал (това вече е близо до реалността).
EDIS е wasted spark (пропусната, пропиляна искра) тип запалване, което ще рече, че когато 1-ви цилиндър е например на 20 градуса преди ГМТ при компресионен такт, 4-ти цилиндър е също на 20 градуса преди ГМТ, но в изпускателен такт се подава искра на двата (1-ви и 4-ти) цилиндъра едновременно. Тази пропиляна искра за 4-ти цилиндър не пречи по никакъв начин на двигателя. Трябва да отбележа, че при този тип запалване една от две по две работещите свещи (на 1-ви и 4-ти цилиндри и на 2-ри и 3-ти цилиндри) работи с плюсов а другата с минусов "сигнал". По тази причина неможе да се замери ъгъла на изпреварване на запалването от кабелите на свещите на 1-ви и 2-ри цилиндри. Такова измерване е възможно само със специално оборудване - виждал съм такъжо на един компютърен елкон, щипката за кабела на свещите не е една, а са две. Wasted spark запалването има свои плюсове и минуси, например: EDIS не се нуждае от датчик за определяне на положението на разпределителният вал за разпознаване на 1-ви цилиндър при едноточковото впръскване. Разпознаването на 1-ви цилиндър е нужно за да се знае кога да се впръсква гориво. На Zetec двигателите с многоточков последователен впръск има датчик за определяне на положението на разпределителният вал. Друг плюс е липсата на механични, движещи се части - няма дистрибуторна капачка, палец. Като един от минусите мога да отбележа по-голямото амортизиране на свещите - работят два пъти повече от тези на двигателите с "нормално" запалване.

Още полезна информация в Интернет:







Това е накратко описанието на работата EDIS. Като заключение мога да кажа, че сама по себе си EDIS е сравнително безпроблемна система за запалване. Гъвкавото решение за изчисляване ъгъла на изпреварване на запалването я прави желана и често употребявана част при направата на всякави турбо и нормално аспирирани двигатели с голяма мощност от множество тунинг ентусиасти и специалисти по цял свят. В комплект с подходящ компютър за многоточков впръск се получава комплексно решение за управление/подаване на гориво/запалване на двигателя. И понеже мога да се нарека само ентусиаст в тази област засега искам да издам само, че съм си поръчал и чакам доставката на EFI ECU от щатите за понататъчните ми експерименти с двигателя и клата ми. За желаещите да разберат повече относно принципната работа на един EFI контролер/компютър а и за бъдещият ми такъв горещо препоръчвам:




За сега толкова, ще се радвам да обсъдим и нещо друго около принципа на действие инжекционните системи.
Успех!

Orion CLX '91 1,4 CFI


Тема Re: Принципна схема на разпределен впръск [re: Щ-3O4]  
Автор velkokertov@hotmail.com (непознат )
Публикувано09.03.15 11:27



Здравей, предварително се извинявам че ще те върна години назад. Имам проблем със запалването на моя Форд Мондео 1996 и попаднах на твоите публикации. Чест ти прави, че си описал толкова подробно запалването. Но аз не мога да отворя схемите , които си публикувал. Искам да те помоля да ми ги изпратиш на личния меил или съвет как мога да ги отворя.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.