Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:52 28.09.24 
Автомобили
   >> Ford
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Питане за покупка на автомобил!!!  
Автор krava_i_pile (непознат)
Публикувано05.11.04 14:07



какво значи един автомобил да се продава от инвалид. И после се ползва с "генерално пълномошно". Продава се на автокъща,но явно от името на инвалида. Споменаха (не помня точно),4е нещо си изтичало 11 месец 2005-та.Мисля 4е казаха някакво право на инвалида не знам за това питам! Има ли риск при такава покупка и какво ще стане след 11.2005г?
И защо колите "на" и "за" инвалиди са по-евтини?
Благодаря Ви!!!

Fiesta 90-ta 1.1 Ghia карб


Тема Re: Питане за покупка на автомобил!!!нови [re: krava_i_pile]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано05.11.04 15:51



Колите внесени на името на инвалид са без мито и затова са по евтини. Естествено има ограничение за тези коли - да е не повече от 1.8 и 100к.с. Инвалидът няма право да продава колата в продължение на 3 години или в противен случай требе да плати митото (цялото). Очевидно в твоя случай на 11.2005г. ще изтекат трите години и ще можеш да си прехвърлиш колата на твое име. Аз съм противник на коли на инвалид, защото освен всички други кофти неща дето могат да се случат за това, че колата не е твоя, ако вземе че умре инвалида - требе да се плати митото



Тема Re: Питане за покупка на автомобил!!!нови [re: krava_i_pile]  
Автор mir4o_1.8d (Orion 1.8d Ghia)
Публикувано05.11.04 17:02



"Любител" ме е изпредварил, ама така и така драснах нещо в Ноутпада докато бях оффлайн
Накратко (ако аз изобщо някога мога да съм кратък): държавата като грижа за инвалидите им позволява да закупуват автомобил до 1800куб.см. и 100 к.с. без да плащат дължимите сборове при внос - мито/ддс или както там още изкривено си ги нарича. Т.е. регистрирайки автомобила на инвалид човек може да спести до около 1500лв (100к.с. - 1800 лв. ако е над 3 годишна). Т.е. колко е по близък до тавана като мощност автомобила толква по добре), ама да не изпадам в подробности. Та на въпроса ти - затова са "доста" по евтини особенно ако са като цяло до около 6000лв на пазара. Нагоре вече +/- 1000 лв да речем не се осещат чак толкос. Има и други благини - като годишния данък и т.н.
Когато изтекат 3г. (преди бяха толкос, сега не съм сигурен дали не го промениха) инвалида може да я продаде на всеки без да има нужда да се заплаща това което държавата му е опростила при вноса. Естествено у нас именно поради тази причина всичките инвалиди имат коли, а ги карат други. Това става с наториално заверено генерално пълномощно с което инвалида те упълномощава да я ползваш, потдържаш, продаваш (дори на себе си - ако е добре направено пълномощното), да го представляваш пред всички институции във връзка с ползването на колата - данъчни, МВР, КАТ и т.н.
Тънкост тук е момента, че е хубаво да се проучат роднинските връзки на инвалида и от всичките му законови наследници да се подпишат декларации за отказ от претенции към тази му собственост (колата) иначе може да стане много неприятно... Неприятно се получава и ако инвалида почине преди срока (3г?) - автоматично дължимите сборове държавата си ги търси. (Както и ако се регистрира колата на неинвалид преди срока или инвалида бъде прекатегоризиран в категория без право на безмитен внос или с по малъко такова). Тва е хубавото на скорото изтичане - тогава ще си я регистрираш "продадеш" на себе си и всичко ще е ок. Има риск в подобни сл. и за инвалида от недобросъвестност от страна на купувача но те не са предмет на темата.



Тема Re: Питане за покупка на автомобил!!!нови [re: krava_i_pile]  
Автор S@sel@ ()
Публикувано06.11.04 07:32



Все още колите внесени на името на инвалид са под особен режим за 3 години. Досега не се плащаще и пътен данък за тасива коли. Сега с винетките какво ще става не знам. Колегите са прави- когато изтича 'инвалидността'' на колата вече може да се си продава или прехвърля нормално, а не с тези еквилибристики с пълномощното. Пълномощното по принцип важи 1 година дори да пише безсрочно. Нe ме питайте защо! В него трябва освен за управлението да е написано че важи и за пред застрахователи, данъчни, кат и т.н. Не ги изреждам всичките, защото мисля че нотариусите ги правят стандартни. Само дето може да ти се наложи да викаш инвалида от време на време.
Например: не може да си изкараш синьото талонче, да не ти вдигат колата паяците, с пълномощно. Там май всеки ден имат такива караници и няма да минете. ЛИЧНО! Това при подаването на молбата. Иначе когато е готово да го вземете може и с пълномощно.
Друго: аз имам автокаско в ДЗИ. Ходих и се разправях за щети и сега трябва да влача инвалида лично да си взима парите... Ако успея да пробия системата ще постна, ама не ми се вярва.

Абе ако искаш подробности питай- аз съм с 'инвалидна' кола.


ПС Колите са по- евтини щот им е спестено ДДС-то (митото)

Фиеста 1.1 i `94
БОГ създаде хората, COLT ги направи равни!


Тема Re: Питане за покупка на автомобил!!!нови [re: krava_i_pile]  
Автор krava_i_pile (непознат)
Публикувано06.11.04 20:05



Благодаря Ви много!!!!!!!
Много научих.мерси!

Fiesta 90-ta 1.1 Ghia карб



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.